Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2024 - грудень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 грудня в Ужгороді відбувся музичний вечір „Christmas concert”. Напередодні Дня святого Миколая емоційно-піднесену, казкову концертну програму презентувала закарпатцям солістка філармонії Галина Гаврилко. У цю завжди дивовижну пору неймовірну атмосферу створили учасники концерту: заслужений артист України Олександр Садварій, заслужена артистка України Діана Гавата (віолончель), Анна Гаврилко, Марія Дір, Давид Шутак, Кіра Якушева, Міла Якушева, Воскресна школа „Образок”.
1 грудня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, зіграли драму „Крок від любові” за п'єсою М. Старицького. Від любові до ненависті – один крок? Юнак Василь опиняється поміж двох світів. В одному з них Галя – добра, спокійна та чуйна. В іншому Аза, яка ніколи не поступається своїм. Що саме – любов чи ненависть – призведе до фатальних наслідків.
1 грудня у Мукачівському драматичному театрі відбувся показ вистави для дітей – „Кізонька” – музичної казки для дітей за твором Г. Лисенка. Режисер-постановник – Тетяна Курта. Того ж дня відбулась вистава „Історія сніжинки” Молодіжного театру-студії „Трикутник” для дітей та дорослих. Ввечері зіграли драму-комікс на дві дії за однойменним романом американської письменниці Елеонор Портер „Поліанна”.
3 грудня в Ужгороді у закарпатських лялькарів із обласним краєзнавчим музеєм імені Тиводара Легоцького розпочалась новорічна кампанія. В музеї відбулась святкова вистава „У гості до святого Миколая”.
3 грудня Мукачівський драматичний театр з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю традиційно привітав вихованців Обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями показом вистави „Спляча красуня”.
5 грудня зі святковою виставою „У гості до святого Миколая” актори академічного обласного театру ляльок „Бавка” побували у дітей Березнянщини.
6 грудня у Мукачівському драматичному театрі представили благодійну виставу „Мить добра” для дітей воїнів ЗСУ та полеглих захисників. „Мить добра” – це сучасна казка про віртуальний світ, про залежність від ґаджетів та безмежну силу добра, що діє у всіх вимірах.
6 грудня в Ужгороді з нагоди відзначення Дня Збройних Сил України та Дня святого Миколая для дітей військовослужбовців Національної гвардії України у академічному обласному театрі ляльок „Бавка” була проведена благодійна святкова вистава. Перед виставою з привітальним словом виступили капелан отець Роман та директор-художній керівник театру Мирослав Петій.
7 грудня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу „Пригода в Карпатах”. На малій сцені відбувся показ вистави „Солодка помста”. Комедія про перелюб, сповнена яскравості емоцій та шаленої енергії.
7 грудня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв музичну казку „Брементські музиканти” від режисера-постановника Олександра Саркісьянса. Це подорож у чарівне королівство, в якому розгортається історія кохання, дружби та вірності своїм бажанням. Того ж дня відбувся показ вистави „Солодка помста”, комедії про перелюб від режисера-постановника Віталія Семенцова.
7 грудня в Будапешті відбулася надзвичайно тепла та зворушлива подія для української громади в Угорщині. Завдяки запрошенню Товариства сімей та молоді української національності в Угорщині „Нова Хвиля”, до дітей завітали актори Закарпатського академічного обласного театру ляльок „Бавка”. Юні глядачі мали можливість поринути в справжню передріздвяну казку. Святкова інтермедія принесла дітям радість, а дорослим – теплі спогади про рідну Україну. Це був момент єднання та святкового настрою, який допоміг зберегти традиції й дух української культури далеко від дому. По завершенні вистави на всіх чекали сюрпризи від святого Миколая, жодна дитина не залишилася без уваги та подарунка.
8 грудня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв музичну казку „Пригода в Карпатах”. Режисер-постановник народний артист України Анатолій Філіппов. Того ж дня відбувся показ комедії з убивством від режисера-постановника Віталія Семенцова „Вісім люблячих жінок”. Ця історія – детектив, сповнений абсурду і вишуканого гумору.
8 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся святковий концерт „Winter Wonderland”. Виступали академічний камерний оркестр, камерно-інструментальний ансамбль „Угорські мелодії”, балетна група ансамблю „Закарпатські візерунки”.
8 грудня у Мукачівському драматичному театрі відбувся показ вистави „Коханці” – психологічної драми за мотивами класичних оповідань про кохання.
11 грудня у Центрі культури та дозвілля Чопської міської територіальної громади відбувся благодійний концерт для прикордонників за участі популярних виконавців. Захід відкрив найвідоміший стронгмен України, заслужений майстер спорту Василь Вірастюк. Впродовж двох годин для прикордонників виступали заслужена артистка України Маріанна Сухолова, відомий виконавець Юрій Лесьо, солістка вокальної майстерні „Music Planet” Валерія Лаба. Енергійними танцями публіку запалили дитяча академія танцю „Джерельця Карпат” та народний гурт „CON BRIO”.
12 грудня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава „Один вдома” – новорічна пригода одного хлопчика, який випадково залишився у святкову ніч один вдома. На нього чекали справжні пригоди з Бетменом, людиною-павуком та грабіжниками. Глядачі відчули гарний настрій та море позитивних емоцій. Того ж дня в театрі відбулась вистава „Повія” – за мотивами повісті П. Мирного. Дівчина Христина, волею долі та бідності, втративши батька та матір, рятуючись від бридких домагань, шукає притулок та роботу у великому місті. Після багатьох поневірянь зради та відчаю доля, ніби насміхаючись над дівчиною, надає їй шанс вижити у елітному київському кабаре.
12 грудня в Ужгороді Донецький академічний обласний драматичний театр з Маріуполя провів благодійний показ вистави „Листоноші святого Миколая” за п'єсою Марти Гурин, на яку з нетерпінням чекали маленькі мешканці Донеччини та Закарпаття. Режисером постановки виступила Ірина Ципіна, художником – Оксана Радкевич. Дебют молодих акторок Богдани Гринюк, Олесі Вурсту та Ніки Бердар був неймовірно вдалий. Ця історія зворушила до глибини души кожного присутнього. А це і є найважливіше: щоб диво продовжувалося та бажання здійснювалися.
14 грудня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу „Повелитель Чорного лісу” – казкове дивовиддя від режисера-постановника заслуженого артиста України Василя Шершуна. Того ж дня на Малій сцені відбувся показ вистави „Той, що відчиняє двері”, чорної комедії від режисера-постановника заслуженого артиста України Михайла Фіщенка.
15 грудня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу „Витівки короля Дроздоборода” – романтичну казку від режисерки-постановниці Клари Берец. Того ж дня відбувся показ комедії „№13” від режисера-постановника заслуженого артиста України Михайла Фіщенка.
17 грудня Ужгородський кафедральний греко-католицький Хрестовоздвиженський собор приймав у себе музичні колективи. У його стінах музиканти створювали святкову атмосферу, готуючи прихожан і всіх небайдужих до світлого дня народження Ісуса. Під склепінням собору звучали різдвяні мелодії, колядки, інструментальні композиції. Велику концертну програму для слухачів підготували студентський хор Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора, яким керує Ольга Зюбрицька, а також ансамбль струнних інструментів, очолюваний Наталією Шіпош. Врочисто прозвучали піснеспів „Благослови, душа моя, Господи” Кирила Стеценка, частина реквієму „Agnus dei” Габріеля Форе, а також всесвітньовідомий „Щедрик” Миколи Леонтовича. Ведучі Євгенія і Катерина окремо наголосили, що саме цього року Україна відзначила 105-ту річницю з часу першого виконання цієї відомої на весь світ мелодії. У чудовому багатоголоссі, співзвуччі голосів були виконані різдвяні колядки „Спи, Ісусе, спи”, „Небо і земля нині торжествують”, „Нова радість стала”. Без них не обходиться жодне Різдво, в них відображена радість людей через народження Ісуса Христа, їхнє прагнення жити у мирі, щасті та злагоді. У програму вечора, який уміло вели ведучі, студентки Анна та Олена Крегул, вплелася інструментальна музика. Вона – світ, у якому кожна нота оживає, а мелодія стає мовою, зрозумілою без слів. Звучання струнних інструментів у бездоганній акустиці собору сягав глибин душ, озиваючись у них вдячним відгомоном за подароване тепло, щедрість. Мелодії виконував ансамбль студентів УжМФК ім. Д.Є. Задора, яким керує Наталія Шіпош, а концертмейстеркою є заслужена працівниця культури Наталія Шутко. Глядачі щиро дякували творцям цього яскравого музичного вечора – Ользі Зюбрицькій і всім учасникам очолюваного нею хору, концертмейстерці Анастасії Шансоквій, квінтетові вокалісток у складі студенток Євгенії Титичко, Анастасії Славич, Софії Оксіюк і Катерини Шпеник. Слова вдячності приймала на свою адресу викладачка-методистка коледжу, заслужена працівниця культури України Надія Підгородська, концертмейстерки Ольга Чундак і Ольга Опаленик. Упродовж вечора наповнювалася скринька з донатами на користь ЗСУ.
18, 22 грудня у Хусті, в обласному театрі драми та комедії, відбулась прем'єра нової вистави „MAVKA лісова” за мотивами драми-феєрії Лесі Українки „Лісова пісня”. „MAVKA лісова” – вже третя прем’єра восьмого театрального сезону, як розповіла директорка-художня керівниця театру Олеся Чепелюк. За її словами, колектив із великою приємністю взявся за постановку драми Лесі Українки, адже твори її авторства є окрасою репертуару будь-якого українського театру.
19 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся „Великий Різдвяний концерт”. Для шанувальників виступив Академічний симфонічний оркестр обласної філармонії – яскравий творчий колектив із багатим репертуаром та гнучким творчим діапазоном, що вже підкорив публіку України, США, Німеччини, Мексики, Італії та багатьох інших країн. Великий різдвяний концерт став чудовою нагодою насолодитися живим виконанням та відчути радість Різдва через мелодії, які знають і люблять у всьому світі. Диригент – Ондраш Тазінгер.
20 грудня в Ужгороді, в історико-культурному комплексі „Совине гніздо”, відбувся концерт джазового оркестру „BIG BAND”.
21 грудня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, зіграли виставу „Венера в хутрі”. Містичний трилер-комедія, де реальність змінюється зі швидкістю світла. Перша спільна прем’єра між Закарпатським академічним музично-драматичним театром та Донецьким академічним обласним драматичним театром, м. Маріуполь. Дві душі – Томас і Ванда. А між ними – Венера – богиня Кохання. Прагнення фізичного контакту і гіпнотизм потаємних жадань здатні пробудити всередині природні інстинкти з присмаком щирості.
21 грудня у Хусті пройшов благодійний концерт зразкового хореографічного колективу „ART DANCE”. Захід проводився до новорічно-різдвяних свят. Крім танців, які показали вихованці різних вікових груп, на події було ще багато цікавих виступів – сольних номерів, гри на інструментах від музичної студії „Art-hub” та дефіле маленьких красунь, учениць модельної школи „New Art Fashion Kids”.
21 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт органіста з Австрії Флоріана Райтнера „Зимова магія кіно”. Поціновувачі музики змогли насолодитися органними імпровізаціями від австрійського органіста та композитора Флоріана Райтнера під німу кінохроніку початку ХХ століття. Музикант відомий своїми органними імпровізаціями, а також кіномузикою та аранжуваннями для театру. Як піаніст та органіст Райтнер супроводжує німі кінофільми у кінотеатрі METRO у Відні, а також він є постійним гостем міжнародних кінофестивалів. У програмі – теплі передріздвяні фільми для всієї родини з органними та фортепіанними імпровізаціями.
21 грудня молодий виконавець зі Свалявщини Іван Годя організував благодійний джазовий концерт на підтримку українських воїнів. Музичний вечір відбувся у свалявській піцерії „Сhicago”. Присутні мали нагоду насолодитися каверами відомих композицій та зробити добру справу – задонати на потреби наших військовослужбовців, які воюють на передовій. У виконанні Івана Годі звучали відомі хіти „Can't Help Falling in Love” Елвіса Преслі, „Відчуваю” гурту „Океан Ельзи”, „Так Гріє” Валентина Стрикало, „Ти так мало говориш” Вa.latskii, „Заведу кота” Маші Кондратенко, „Не дзвонила, не заходила” гурту „Мотор'ролла” та інші.
21 грудня у Хусті напередодні різдвяно-новорічних свят у переповненій залі обласного театру драми і комедії зразковий хореографічний колектив „ART DANCE” під керівництвом Ярослави Грицик показав святковий новорічний концерт.
22 грудня нову відеороботу на пісню „Годину тому” закарпатський гурт „Остра Тирнина” представив на своєму офіційному YouTube-каналі. Пісня про визволення емоцій, про те, що можна помилятися, і це не страшно.
22, 29 грудня в Ужгороді, академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв, зіграв виставу „Річард ІІІ” за мотивами однієї з найвідоміших трагедій Вільяма Шекспіра. Ця вистава наразі є однією з наймасштабніших постановок театру, у якій задіяно майже 95% художньо-творчого персоналу – акторів, вокалістів, артистів балету й оркестру. Над виставою працювали близько 5 місяців і, крім творчих та організаційних зусиль, проєкт потребував також суттєвих фінансових вкладень. Режисер-постановник вистави – заслужений артист України Михайло Фіщенко.
24 грудня в Ужгородській школі мистецтв відбувся великий Різдвяний концерт учнівських колективів та була презентована виставка художніх робіт „Різдвяне диво”. Завершальний у цьому році концерт об’єднав близько двохсот таланових вихованців школи мистецтв – учасників музичних, хореографічних та вокальних колективів, великих та малих форм, які подарували глядачам яскраві виступи. Серед учасників концерту – дитячий симфонічний оркестр, ансамблі – народного танцю „Карічка”, ударних інструментів, словацької народної пісні „Звончек”, гітаристів „Мелодія серця”, фортепіанний, а також вокальний ансамбль угорської пісні „Естерланц”, гітаристів „Едельвейс”, бандуристів, баяністів, ударних інструментів, естрадний, вокальний ансамбль „Чорнобривці”, фольклорний ансамбль „Музики”, хор учнів старших класів, дитячий духовний оркестр та інші. Глядачам представили і сучасну хореографічну композицію, театральну композицію „Вертеп”. У галереї школи вже традиційно розмістили чудові новорічні малюнки юних художників. На заході був присутній міський голова Богдан Андріїв, який висловив подяку учням та викладачам за те, що підтримує культурне життя міста в складні часи війни. Глядачі насолодилися різноплановими виступами, які створили атмосферу святкового настрою, надії та віри у майбутнє.
24 грудня учні Мукачівської школи мистецтв Артем Поп, Назар Попович та Костянтин Кузнєцов презентували кліп на авторську різдвяну пісню Ігоря Білика „Йде до Вас коляда”.
24 грудня учні вокальної студії „Brevis Vocal Studio” з Мукачева стали частиною зворушливого музичного проєкту, де разом із відомою співачкою Lida Li передали у відеокліпі тепло та щирість святкової атмосфери. Lida Li розповіла, що ця робота присвячена українським сім’ям, які вже кілька років змушені святкувати Різдво на відстані. У кліпі діти з „Brevis Vocal Studio” стали символом того, що на Різдво кожен хоче відчути себе дитиною, яка щиро вірить у диво. Відеокліп вже доступний онлайн.
25 грудня в Ужгороді відомими колядками камерний хор „Cantus” привітав закарпатців з Різдвом. „Нова радість стала”, „Дивная новина”, „Коли звізда ясна ” – колядуймо разом з хором „Cantus”.
28-29 грудня в Ужгороді обласний у академічному обласному театрі ляльок „Бавка” грали виставу „Зустрічаймо коляду!”. Різвяне дійство у постановці головної режисерки театру, заслуженої артистки України Наталія Орєшнікової поєднує вертепне дійство, закарпатських «бетлегемів», а також стародавню містичну українську традицію «водити козу». Вистава прищеплює дітям любов до українських народних звичаїв та обрядів.
28 грудня Берегівський обласний угорський драматичний театр представив нову виставу „Перлина мого серця”. Монодрама створена за мотивами відомої п’єси Шандора Петефі „Витязь Янош” у постановці Аттіли Віднянського. Особливість вистави полягає в тому, що героїчна історія Яноша оживає через точку зору його коханої Ілушки у виконанні Аніти Пояк.
29 грудня у Хусті, в обласному театрі драми та комедії, відбулась іще одна прем’єра – „Новорічно-різдвяний концерт” за участі театрального оркестру.
27 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії відбувся концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору у межах власного артпроєкту з обдарованими дітьми Закарпаття „Зіркове майбутнє Срібної Землі”. Була представлена колоритна різдвяна концертна програма „Коли звізда ясна…”, яку склали відомі закарпатські колядки, народні пісні й танці з „золотого” фонду колективу. Поряд із досвідченими артистами виступали талановиті юні солісти та дитячі колективи зі всієї області. Захід проводився на підтримку ЗСУ.
30 грудня у Палаці культури Мукачева відбувся святковий концерт учнів „Brevis VOCAL Studio”. Захід, присвячений різдвяним і новорічним святам, зібрав сотні глядачів, які отримали незабутні враження від виступів юних артистів. На сцені звучали як добре знані, так і маловідомі українські та іноземні пісні, виконані в сучасних музичних обробках. Особливої атмосфери додавали яскраві костюми та ретельно продумані постановки номерів, які захопили серця присутніх. Цей вечір став справжнім святом музики, таланту та творчості.
30 грудня Заслужений академічний Закарпатський народний хор виступив з концертом на залізничному вокзалі у Києві. Під колоритний звук трембіт Закарпатський народний хор виконав зокрема Різдвяний піснеспів „Христос рождається” та пісню-символ Закарпаття „Верховино, мати моя”.
У грудні Закарпатський народний хор представляв українську культуру в Словаччині, Угорщині, Австрії та Італії. Заходи відбулись у межах благодійного концертного туру „Різдво єднання”. У час повномасштабної агресивної війни росії проти нашої держави особливим завданням колективу стало найпотужніше презентувати Україну через культурну дипломатію, представляючи унікальне мультинаціональне розмаїття закарпатського народного мистецтва, формуючи важливу складову надважливого міжнародного іміджу України. Тур передбачав благодійну мету – підтримку дитячого будинку сімейного типу (10 дітей) з окупованого міста Олешки Херсонської області, які вимушено переселилися в Закарпаття. 9-денна поїздка протяжністю понад 4 тисячі кілометрів охопила 7 міст – Братиславу та Банську Бистрицю (Словаччина), Будапешт, Сеґед і Ніредьгазу (Угорщина), Турин і Прато (Італія). У цей передріздвяний період на численних європейських майданчиках лунали милозвучні українські й закарпатські колядки, урочистий хоровий концерт „Слава во вишніх Богу” Дмитра Бортнянського, відомі різдвяні мелодії словацькою, угорською, німецькою, румунською, італійською мовами і, звичайно, всесвітньовідомий «Щедрик».
У грудні в Ужгороді, у передноворічні святкові дні, у академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, на маленьких глядачів чекало багато сюрпризів. Один з них – лірична вистава „Новорічна мрія”, яка спеціально була поставлена до очікуваної всіма зустрічі зі святим Миколаєм. Прем'єрні покази пройшли цими днями з великим успіхом – талановиті актори натхненно дарували казку маленьким ужгородцям і гостям обласного центру.
У грудні співачка із Закарпаття „RayClover” презентувала зворушливу композицію „Свята пташка”. Це перша авторська пісня співачки. Музику до пісні написала подруга дівчини. Композиція розповідає про війну в Україні та передає глибокі почуття й переживання закарпатки. Це дуже особистий твір, через який співачка прагне достукатися до сердець слухачів і нагадати про важливість миру та людяності.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначала Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. До цієї дати на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Крок на зустріч”.
4 грудня вийшов друком Архітектурний календар до 100-річчя Малого Ґалаґова від „Uzhhorod Modernism”. Співзасновники цього проєкту – дослідники історії архітектури Ліна Дегтярьова та Олег Олашин – після кількарічної перерви відновили випуск архітектурного календаря. Темою календаря на 2025 рік обрали сторіччя урядового модерністського кварталу Малий Ґалаґов в Ужгороді. На сторінках календаря можна побачити 12 будівель, які розташовані в межах цього кварталу. Для ілюстрування автори використали історичні світлини міжвоєнного періоду – саме в той час історичні будівлі Малого Ґалаґову й були побудовані в своїй найкращій подобі. Автори не мали на меті викликати напади ностальгії за старими часами, коли ця архітектура була доглянутою. Для читачів ці світлини мали би стати орієнтиром, дорожньою картою того, як цей квартал може і має виглядати. Закликом до збереження цієї вишуканої краси, якою варто пишатися. Особливо в часи, коли архітектура більшої частини України, як і люди, потерпає від обстрілів агресора. Обкладинка має багатошаровий символізм, де у формах та кольорах закодовано першооснову архітектури модернізму, а також колористику фасадів та архітектурні стилі Малого Ґалаґова. Календар вийшов невеликим накладом українською та англійською мовами.
5 грудня до Дня святого Миколая, в ужгородській книгарні „Кобзар”, оголосили переможців акції „Письменник за прилавком”. Цьогоріч участь в заході взяли понад 15 авторів, серед них закарпатські краєзнавці, історики, журналісти, науковці та представник видавництва. Переможцями номінацій стали: Краще наукове видання Закарпаття-2024 – Юрій Туряниця, „Чехословацький період у житті Підкарпатської Русі”. Краща художня книга Закарпаття-2024 – Іван Корпанець, трилогія „Апостол каменю”. Краще краєзнавче видання Закарпаття-2024 – Іван Біланчук „Виноградово – місто моє”. Краща дитяча книга Закарпаття-2024 – Олена Пекар, „Ішов лісом їжачок”. Краще презентаційне видання Закарпаття-2024 – Борис Жулканич, Тетяна Літераті, Сергій Денисенко, книга-фотоальбом „Ужгород колись і нині”. Краще видавництво Закарпаття-2024 – Іван Ключевський, видавництво „Патент”. Краща книга Закарпаття-2024 − Йосип Турак та Юрій Яцина, „Документальна історія лікарні імені Андрія Новака в Ужгороді”. В акції також взяли участь історик Сергій Федака, Іван та Наталія Ребрики, Андрій та Наталія Дурунди, Оксана Ферков, Ласло Зубанич, Іван Міськов.
5 грудня у Львові, у Музеї етнографії та художнього промислу, відбулась презентація нової книги Шевченківського лауреата, закарпатського письменника Мирослава Дочинця. Це вже друга книга для юних читачів Мирослава Дочинця, що побачила світ впродовж останніх кількох місяців. У липні також вийшла друком його повість-казка „Івашко-незнашко і Ум-гора”. Книга „Пастух цвіркунів” оповідає історію зустрічі та спілкування маленького хлопчика та карпатського старця-мудреця Ворона, вже відомого читачам за попередніми книгами Мирослава Дочинця. На літніх канікулах мама відправляє хлопчика до бабусі у село, і там йому трапляється нагода вирушити у мандрівку з дивовижним мудрецем. Книга вийшла друком у львівському видавництві „Апріорі”. Ілюстрації для неї створив відомий художник Олег Кіналь – близько 40 повноформатних великих малюнків на розворот. Книга ошатна, виконана у високоякісній поліграфії і з дбайливим підходом.
6 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, представили ексклюзивний настінний календар на 2025 рік „Літературні емоції”. Цей календар створила випускниця Закарпатської академії мистецтв Даніелла Пилиховська як свій дипломний проєкт, який успішно захистила влітку. За задумом керівника роботи викладача Владислава Сливки, робота мала мати прикладний характер, тобто жити і після захисту. Так у кооперації із бібліотекарем і поетом Віктором Новграді-Лецо, який підібрав поетичні рядки, що представляють різні емоції, дизайнерка створила графічні образи, які лягли в основу літературного календаря. Готову роботу присвятили 80-річчю головної публічної бібліотеки Закарпаття, яке буде відзначатися у вересні 2025 року. Проєкт представила дизайнерка Даніела Пилиховська, викладач Закарпатської академії мистецтв Владислав Сливка та працівники бібліотеки.
6 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відкрилася фотовиставка, яка перевернула уявлення глядачів про красу та людські можливості. „Краса всередині тебе” – це не просто черговий мистецький проєкт, а емоційний вибух, що дає голос тим, кого часто намагаються заглушити. Фотохудожниця Кетрін Кіш, чий стиль та сміливість вже знайшли відгук у серцях багатьох, представила свій четвертий соціальний фотопроєкт, створений у межах всеукраїнської акції „16 днів проти насильства”. 13 потужних історій – 13 портретів людей, які пережили біль, відкидання, булінг і самознецінення, але змогли знайти шлях до прийняття себе. Вони кажуть: „Я варта(-ий) любові й поваги”, – і ці слова мають силу змінювати. У презентації виставки відбувся виступ Плейбек-театру. Будь-хто може розказати свою історію, а актори перетворять її на театральну постановку просто на ваших очах. Це не просто вистава – це мистецтво, яке дозволяє вам відчути підтримку, зрозуміти свої переживання й побачити їх під новим кутом. Учасницею презетації виставки стала також відома на всю Україну особистість – Віра Мандзюк, чий талант надихає тисячі. Ця виставка – про кожну з нас. Про те, як зламати стіни суспільних стереотипів і побачити себе справжню. Це не лише фотографії, це заклик до змін: у думках, у серцях, у нашому ставленні до себе та до інших.
7 грудня відзначається Всесвітній день української хустки. З цієї нагоди на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований відеоролик „Українська хустка – наш оберіг”, у якому взяли участь бібліотекарі та користувачі бібліотеки, одягнувши неймовірно красиві хустини в народному стилі. З давніх–давен улюбленим головним убором української жінки була квітчаста хустина, яка вважалась оберегом і символізувала любов та свободу, вірність традиціям, патріотизм. Сьогодні надзвичайно важливо берегти нашу культурну спадщину, відроджувати народні традиції і звичаї, тим паче, що українська хустка вже давно стала символом нашої національної гордості та єднання.
7 грудня в Ужгороді, у „Книгарні „Є”, до Дня хустки, відбувся літературний інсценований вечір-дискусія „Краса української жінки”. На вечорі можна було пригадати стародавні обряди й побачити колоритні характери жінок, описані у творах Г. Квітки-Основ’яненка й інсценовані акторами творчої студії „ТСАМ”; перекинути місток у сучасність, зав’язуючи традиційну народну хустку; познайомитися з літературними новинками та й просто поспілкуватися.
7-8 грудня в Ужгороді відбулось відкриття нової книгарні „Vivat”. Впродовж двох днів з нагоди офіційного відкриття у книгарні тривали зустрічі з авторами, презентації книг та майстер-класи. Також відбулись тематичні акції та розіграші. 7 грудня пройшла подія під назвою „Магія рідної землі: між давниною та сьогоденням”. Відбулась розмова з авторкою романів „Місяцівна” і „Гонихмарниця” Дарою Корній та завідувачкою кафедри української літератури Ужгородського національного університету Оксаною Кузьмою. А ввечері тут відбулася презентація дилогії Наталії Матолінець „Всі мої Ключі і Ґайя” та розмова із авторкою та блогеркою Дариною Мозговою про чаклунські роди, магічні пригоди та легенди. Наступного дня у закладі відбувся майстер-клас для діток із виготовлення ляльки-мотанки. А о 14:00 у книгарні пройшла зустріч із авторами Романом Голубовським та Катериною Антоненко, де письменник презентував книгу „З нами житиме еласмотерій”.
9 грудня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований черговий випуск відеопроєкту „Потрібна книга – в потрібний час. Відбулась розмова з експерткою з доступності громадської організації „Громадський холдинг „Група впливу” – Мариною Сташиною-Неймет про можливості ознайомлення з інформацією для людей з порушеннями зору. На сайті також була опублікована віртуальна виставка „Побачити світ на дотик”.
10 грудня в Ужгороді з нагоди 100-ї річниці від дня народження поета і перекладача Мігая Ваці провели пам’ятну конференцію. Захід організували Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді спільно з кафедрою угорської філології Українсько-угорського навчально-наукового інституту Ужгородського національного університету та Центром гунґарології. Подія, координована благодійним фондом „Ґеніус”, відбулася в стінах Центру гунґарології за підтримки угорського уряду, Державного секретаріату з питань національної політики Угорщини та Фонду ім. Габора Бетлена. На конференції низка спікерів високо оцінили важливість поезії Мігая Ваці та поділилися своїми думками щодо його творчості. Дьордь Дупка, Єва Фінта, Ґерґей Марчак, Елеонора Ковач, Евеліна Балла та Оксана Талабірчук торкнулися впливу Мігая Ваці на закарпатську угорську літературу, розповіли про культурну спадщину поета та українські переклади його віршів.
11 грудня за підсумками ІІІ (обласного) етапу XV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка у 2024-2025 навчальному році, переможні місця посіли дві дівчини. І місце – Меліса Іванюк, учениця 11-го класу Берегівського ліцею „Платан” (вчитель Михайло Бобиков). І місце – Софія Іванюк, учениця 5-го класу Берегівського ліцею ім. Ф. Потушняка (вчитель Олеся Іванюк).
12 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась зустріч з письменницею Наталією Місюк – кримчанкою з полтавським корінням. Вже більше 10 років вона живе та працює у Львові. Колись Наталя говорила російською, але потім перейшла на українську. Наталя не тільки вивчила українську, але й створила свій авторський блог „Давай займемось текстом”, який закохує у солов’їну вже понад 56 тис. підписників. Вона досліджує говірки та діалекти різних регіонів, зокрема й Закарпаття. Наталя пішла ще далі й написала книгу для дітей та дорослих „Мова: таємниці відьом”, де у форматі пригодницької історії розповідає про особливості української мови, які важливо знати кожному, хто щойно відкриває її для себе. Вона є авторкою книги „Паралельне життя безпритульних котиків”, де розповіла історію львівської волонтерки, яка почала опікуватися пухнастиками. На зустрівчі говорили про шлях переходу на українську мову, а також про те, як знайти нову місію у житті.
12 грудня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка з нагоди 96-ї річниці від дня народження видатного актора та режисера Леоніда Бикова був опублікований новий випуск „Життя в кадрі і за...”, присвячений творчості цього актора.
12 грудня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано шостий випуск відеопроєкту „No limits: безбар’єрність крізь призму книжок”, присвячений економічній безбар’єрності.
12 грудня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, письменник Олександр Гаврош презентував нову книгу „Фортель і Мімі”. Книжку в Ужгороді презентували вдруге, до цього письменник представив її у книгарні „Є” в листопаді. У книзі „Фортель і Мімі” йдеться про ляльковий театр, його персонал та ляльки. Під час зустрічі уривок школярам прочитав актор обласного театру ляльок „Бавка” Микола Карпенко, який приніс із собою і справжніх ляльок, що стали прототипами головних героїв книжки. Глядачі, четвертокласники Ужгородського ліцею №5, принесли на презентацію малюнки героїв книжки, які подарували автору.
14 грудня в Ужгороді нагородили лауреатів Всеукраїнської літературної премії імені Зореслава. Відзначили чотирьох авторів – Наталію Дурунду, Василя Пилипчинця, Романа Офіцинського та Юрія Фатулу. Заснувала премію у 2009 році Закарпатська організація Національної спілки письменників України. Меценатом став депутат, письменник Станіслав Аржевітін. За 15 років відзначили 30-тьох лауреатів дипломами та грошовими винагородами.
18 грудня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований новий щоквартальник „Закарпаття на сторінках преси”.
19 грудня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Художні світи Марії Матіос” з нагоди 65-річного ювілею української письменниці, публіцистки.
20 грудня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований проект „Титан духу”, який продовжив розкривати для читачів багатогранну постать Тараса Шевченка. Десятий випуск проєкту, в якому читачі дізнались, як Шевченко будучи малим надумав піти туди, де „кінець світу”, та як розуміти, що таке „кінець” в його поезії. Учасники: Владислава Сличко, працівниця відділу обслуговування користувачів – декламаторка; Довбуш Богдана, завідувачка відділу обслуговування користувачів – модераторка.
21 грудня в Ужгороді, у Книгарні „Є” (просп. Свободи, 40), відбулась презентація збірки оповідань „Не чіпай, то на свята!”. Це збірник 12 зимових оповідань 12 письменників і письменниць, серед яких і відомий ужгородець Банді Шолтес. Збірка оповідань „Не чіпай, то на свята” показує зимові свята геть по-різному, але водночас – знайомо кожному з нас. Тут оповідання про побачення з найгіршим з усіх Миколаїв, про створення нової сім’ї напередодні Різдва й про зустріч Нового року. А ще – про п’яні пригоди письменника й приїзд тітоньки з Канади. Оповідання про військових і їхні родини. Це історії про неідеальних людей в неідеальній країні, проте в сповнений див час зимових свят від Андрія до Маланки. Стосунки, традиції, передсвяткова метушня, втрати і, звісно, надія зустрічаються в цій збірці — дорослій, пряній, геть не солодкаво-різдвяній. Збірник у рекомендації „Vogue” під назвою „9 нових книжок, які варто прочитати в грудні”. Автори оповідань: Банди Шолтес, Олексій Декань, Слава Світова, Юлія Мак, Наталія Довгопол, Дмитро Безверхній, Марина Єщенко, Ярослава Литвин, Максим Беспалов, Оксана Вєліт, Федір Рудий, Василь Карп’юк.
26 грудня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований „Календар краєзнавчих пам’ятних дат Закарпаття на 2025 рік ”. Календар-щорічник видається Закарпатською обласною універсальною науковою бібліотекою імені Ф. Потушняка з 1976 року, в розширеному варіанті – з біографічними матеріалами – з 2003 року. Він є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2025 році. Основу календаря складають ґрунтовні розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними науковцями, фахівцями з різних галузей знань. Цьогоріч це 34 статті про військових, письменників, художників, музикантів, науковців, лікарів, спортсменів, історичні постаті краю, бібліотекарів, а також матеріали про перше Шевченківське свято на території Закарпаття, про започаткування місцевого теле- та радіомовлення, про ювілей Ужгородської дитячої музичної школи № 1 тощо. Окремим розділом подано календар знаменних дат і подій, які відзначатиме в 2025 році громадськість України та світу. Друкований календар буде розповсюджений по бібліотеках області.
27 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, провели заключне засідання Книжкового клубу разом з партнерами книгозбірні СОС „Дитячі Містечка Ужгород”, під час якого визначили найбільш цікаві книги, які обговорювали, а також склали план читання на 2025 рік. Крім того, з нагоди різдвяно-новорічних свят усі учасники клубу отримали книжкові подарунки.
Наприкінці 2024 року в харківському видавництві „Фоліо” вийшов збірник „Наша Перша світова (1914-1918): антологія української художньої прози”. Упорядником книжки виступив ужгородський письменник Олександр Гаврош. Пам’яті свого прадіда, який поліг на фронті у 1915 році, він і присвятив свою працю. До книжки увійшли прозові твори учасників та очевидців Першої світової війни. Більшість із Західної України, адже саме тут відбувалися головні бойові зіткнення. До визнаних класиків Василя Стефаника, Марка Черемшини, Ольги Кобилянської, Наталії Кобринської, Степана Васильченка долучено твори донедавна замовчуваних авторів Осипа Маковея, Михайла Яцківа, Катрі Гриневичевої, Осипа Турянського, Клима Поліщука, Романа Купчинського. Під час війни з Росією зростає цікавість і до минулого мілітарного досвіду. В антології „Наша Перша світова” представлено і Закарпаття уривком з біографічного роману Василя Ґренджі-Донського «Сини Верховини».
У грудні закарпатець Андрій Любка став переможцем літературної премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського за 2024 рік. Цю премію заснував Польський Інститут у Києві 2007 року. Відзнаку вручають раз на два роки. Цього року її вручили вдев'яте. Нагороду присуджують українському письменникові або письменниці віком до 40 років за послідовність у реалізації творчого шляху, інноваційність форми, універсалізм послання. У попередні роки лауреатами премії ставали: Вікторія Амеліна (2021), Артем Чех (2019), Катерина Калитко (2017), Софія Андрухович (2015), Таня Малярчук (2013), Наталка Сняданко (2011), Сергій Жадан (2009), Тарас Прохасько (2007). Письменник зазначив, що йому „по-людськи дуже складно отримувати нагороду після попередньої лауреатки – Вікторії Амеліної, адже це неймовірна і символічна відповідальність”. Лауреат Премії Конрада 2024 отримує 5000 євро та піврічну стипендію Gaude Polonia. Втім, Любка заявив, що ці кошти використає на придбання автомобіля для Збройних сил України.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 грудня в Ужгороді, поблизу головного корпусу УжНУ, відкрили 72-гу мініскульптурку – на честь 175-річчя з дня народження Міхая Емінеску. Найвідоміший румунський поет, публіцист, громадсько-культурний діяч, класик румунської літератури Міхай Емінеску неодноразово бував в Ужгороді, де зустрічався зі своїм студентським товаришем та місцевою елітою. На гранітному постаменті сидить бронзова скульптура поета, а на фронтальному боці постамента автограф поета та напис „Сквер Українсько-румунської дружби”, на тильному боці – титульна сторінка твору „Ангел і демон”. Пам'ятник створено за активного сприяння відділення румунської філології УжНУ та його керівника Тараса Дацьо. Невдовзі довкола була облагороджена зона – „Сквер українсько-румунської дружби”.
4 грудня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулось відкриття виставки „Своя сорочка” для всіх поціновувачів вишивального мистецтва та народних традицій нашого краю. Виставка – це результат роботи студії вишивки „Косиця”, яка вже дев'ять років поспіль діє на базі музею та дає можливість всім охочим виготовити власну сорочку за автентичними взірцями із фондової колекції музею. Свої вишиті сорочки презентували як кураторки студії Галина Мунчак та Вікторія Співак, так і учасниці студії різних періодів.
4 грудня у виставковій залі Хустської міської картинної галереї відбулося офіційне відкриття експозиційної виставки мистецького подружжя з Ужгорода, яка репрезентує графіку та живопис Людмили Корж-Радько та скульптуру і медальне мистецтво Богдана Коржа. Виставка нараховувала понад 40 творів талановитого подружжя митців, добре знаних як в Україні, так і в Європі. Людмила Корж-Радько та Богдан Корж – це митці високого професійного рівня. Їхні твори є модерною класикою, що понад часом. Богдан Корж працює в жанрі скульптурного портрету, медального мистецтва, скульптури малих форм, садово-паркової та монументальної скульптури, а Людмила Корж-Радько – в жанрах монументального мистецтва (вітраж, графіті), станкової та книжкової графіки, живопису.
5 грудня у скансені до свята Миколая відкрилася обласна виставка-конкурс дитячого малюнка вихованців мистецьких шкіл. Особливість цьогорічного заходу в тому, що це була не просто виставка, а змагання. Напередодні журі оглянуло роботи, визначило переможців і всі були нагороджені під час відкриття виставки. Виставка „До нас іде Миколай” є своєрідним підсумком року, що минає, і водночас розпочинає різдвяно-новорічний цикл культурно-мистецьких заходів. Дитячі роботи – це щирість, радість, доброта і заповітні мрії. А мрія і бажання зараз у всіх одне – перемога, спокій і мир у країні.
5 грудня в Ужгороді, на стіні медичного факультету Ужгородського національного університету, відкрили 73-тю мініскульптурку – на честь українського композитора Миколи Леонтовича і його всесвітньовідомого „Щедрика”. Автором мініскульптурки є Роман Мурник. На зимовій годівничці сидить батько пісні – композитор Микола Леонтович, поруч з яким пташки – два щедрики лісові, відтворюючи слова пісні „Щедрик, щедрівочка…”, а знизу – „…прилетіла ластівочка..”. Всередині годівнички – різдвяний дзвіночок – нагадування про „Carol of the Bells”. Скульптурна композиція розташована на стіні, де нанесено перші слова з відомого твору. Микола Леонтович – український композитор, хоровий диригент, піаніст, педагог, збирач музичного фольклору, громадський діяч. Автор широко відомих хорових обробок українських народних пісень, серед яких і різдвяна щедрівка „Щедрик”, перекладена багатьма мовами і відома у англомовному світі як „Carol of the Bells”.
6 грудня у Київському університеті права Національної академії наук України відомий закарпатський митець, заслужений художник України Василь Вовчок представив виставку живопису „Пленерні етюди” з понад двох десятків своїх робіт.
7 грудня до Дня української хустки ужгородський скансен репрезентував виставку хусток з власної колекції. Тут можна було оглянути понад 30 автентичних жіночих хусток, зібраних з різних куточків Закарпаття: від Рахівщини до Ужгородщини, святкові та буденні, фабричні та ручного виконання. Локаційно зустрічаються діалектні назви: хустки „гарастувки”, „ширінки”, „фустки”, „кестемани”, „кундеряві” хустки, хустка „молодиця”, хустка „румунка”, „шилийки” та низка інших.
8 грудня в Ужгороді відбулась оглядова екскурсія музеєм Федора Манайла. Волонтери артпростору „Ліс” організували екскурсію у музеї, яку провела онука художника. Передувала їй оглядова екскурсія Ужгородом, яку провів гід Віктор Опаленик. Водночас в артпросторі проанонсували появу ще у грудні мініскульптурки Федору Манайлу.
9 грудня в Ужгороді презентували міжнародний рушник єднання з новим орнаментом ‒ закарпатським. Майстрині краю вишили на полотні герб регіону та автентичний візерунок. Місцеві майстрині Олена Ваш, Ганна Гайдук та Людмила Губаль вишили хрестиком на полотні унікальний орнамент Закарпаття: герб регіону, напис та автентичний візерунок, ключові мотиви якого поширені на більшості території краю і мають особливу впізнавану символіку. Міжнародний рушник єднання передали на Закарпаття із Буковини. Надалі естафета перейде до української діаспори в США. Ініціативу започаткували у 2013 році в Тернопільській області, відтоді міжнародний рушник єднання побував у 9 різних країнах. Наразі на рушнику вишито орнаменти 13 областей України, а також Києва та АР Крим.
9 грудня в Ужгороді відкрили мініскульптуру Єлизавети Баварської, відомої як Сісі. Це 74-тий мініатюрний витвір мистецтва в місті, який створив скульптор Роман Мурник. Скульптура розташована на бильцях Київської набережної з чашкою кави.
10 грудня Ужгородська майстриня Марина Ковач власноруч виготовила Вертеп і подарувала його академічному обласному театру ляльок „Бавка”. Святкову композицію на період різдвяно-новорічних свят розмістили у фоє театру. Вона буде у вільному доступі для відвідувачів. Печеру Марина Ковач зробила із будівельної піни. Виготовляла останньою, щоб об’єм підлаштувати під розмір фігур. Жінка виготовляла композицію майже три місяці. Ідею зробити саме вертеп для лялькового театру запропонувала головна режисерка театру Наталія Орєшнікова. Процес творення вертепу Марина Ковач почала із виготовлення фігур головних персонажів. Їх ліпила з глини. Слово „вертеп” запозичене зі старослов’янської мови й означає „печера”. У таких композиціях показують сцену народження Ісуса.
11 грудня до Хустського краєзнавчого музею завітали учні спеціалізованої школи № 6 м. Хуст із колядою та вертепом. Діти заспівали традиційні українські колядки, поставили різдвяний вертеп та привітали зі святами колектив музею та всіх присутніх. Також юні колядники побажали всім миру і злагоди, щастя, радості та усяких гараздів.
14 грудня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, відбувся черговий культурно-мистецький захід товариства словацьких жінок „Довіра”, під час якого ткаля зі Словаччини Зузанна Бакічова провела відкритий майстер-клас із ткацтва для всіх охочих.
16 грудня в Ужгороді, у краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, відкрили нову інтерактивну зону – інфобокс. Відтепер відвідувачі замку можуть здійснити віртуальний тур музеєм і ознайомитись із експозиціями другого поверху замкового палацу. Наразі інформацію завантажено про 19 експозицій. Поступово додаватимуть інші, а також усі новинки. Опрацьовують англомовну версію, а для людей з вадами зору буде аудіосупровід.
16 грудня в Ужгородському скансені представили виставку „Мій таємний сад”. Закриття студії, де митці працювали з художнім металом, а з лютого 2022-го переформатувалися у військове мистецьке обʼєднання „Шпор”, команда митців відзначила проведенням виставки. Виставка „Мій таємний сад” – це партнерський проєкт між мистецьким об’єднанням „Шпор”, яке існувало 16 років на околиці Перечина та Резиденцією „Вибачте, номерів немає”, яка організувала виставку. Через певні економічні та військові аспекти життя країни вони змушені були залишити свою майстерню, в якій пропрацювали всі ці роки. Приміщення тепер перейшло у власність виробничого заводу. Тому у виставці команда митців відтворила теплі згадки про цю майстерню і сад, який її оточував. Це спогад про цю локацію – архітектурну та творче місце сили для багатьох творчих людей. На виставці були презентовані роботи Ксенії Платанової, Віктора Покиданця, Яна Потрогоша, Олега Путрашика та Андрія Стегури. Імпровізований садок посеред експозиції — це теж про локацію, пояснив Петро Ряска. Саме він „зав’язує” всю виставку і є центром експозиції. Скульптури саду і загалом експозиції створила художниця з Запоріжжя Ксенія Платанова. Всі дерева, які садили майстри зі „Шпору”, художниця відтворила в скульптурі. Серія скульптур, які несуть каміння до саду, з експозиції „Час каміння”, які створили Ксенія Платанова та Андрій Стегура, теж мають неабиякий зміст. Петро Ряска розповів: у саду майстри зі „Шпору” влаштували свого роду лабіринт з каміння і щоразу докладали до нього нові камені, які їм привозили з різних міст і країн колеги-художники та митці.
21 грудня у галереї „Ужгород” відкрилася традиційна „Різдвяна виставка” закарпатських художників, членів Закарпатської організації Національної спілки художників України. Понад пів сотні митців представили роботи в різних жанрах і техніках, які знайомлять із творчими здобутками за рік, що минає. В урочистій атмосфері Борис Кузьма разом із заслуженим художником України Василем Вовчком оголосили імена лауреатів премії, що була започаткована три роки тому Закарпатською організацією НСХУ – „Кращий художник року – 2024”. Відзнаки та грошові винагороди до премії цьогоріч вручили чотирьом найбільш активним митцям краю, обраним із-поміж 12 претендентів методом жеребкування – це Іван Дем'ян, Одарка Долгош, Андрея Прислупська та Надія Пономаренко. Крім того, принагідно Борис Кузьма привітав у спілчанському колективі п'ятьох новачків, вручивши їм членські посвідчення. Це ужгородські митці Олександр Кофель і Юрій Дикун, художники з Мукачева Олександр Мондич та Іван Івановчик і митець із Рахова Павло Маринець. Таким чином, на сьогодні Закарпатська організація Національної спілки художників України налічує вже 113 членів. Представлена „Різдвяна виставка” стала таким собі завершальним акордом цього року, і кожен автор намагався показати глядачеві саме те, про що хотів би сказати, від душі.
21 грудня в ужгородському скансені на виставці „Різдвяний вернісаж” представили свою творчість члени Закарпатського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Осередок був створений у 1991 році з метою збереження, підтримки та розвитку народних мистецьких традицій на Закарпатті. Він опікується професійними митцями та самобутніми майстрами, котрі своєю творчістю сприяють розвитку та відродженню народних традицій. Добірку склали 188 робіт від 20 майстрів декоративно-ужиткового мистецтва та малярства. Зокрема, були представлені бісероплетіння, ткацтво, різьба по дереву, кераміка, гончарство, лялькарство, вишивка, витинанки, розпис на дереві та склі. Завдяки багаторічній співпраці закладу зі спілчанським осередком музейна фондова колекція помітно поповнилася творами декоративно-ужиткового мистецтва, які теж представлені на виставці – різьба Василя Шипа та Василя Сідака, кераміка Ендре Гіді й Олександра Дворака. До експозиції увійшли й вишиті рушники – Вікторії Симкович, завідувачки відділу експозиції та науково-дослідної роботи.
21 грудня в Ужгороді, у виставкових залах художнього музею ім. Й. Бокшая, дивовижні пейзажі, портрети та натюрморти в кращих традиціях закарпатської школи живопису представили на виставці „Зимовий вернісаж-2024” Товариства угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса. Відвідувачі змогли побачити понад 60 робіт 22-ох художників. Також відбулося вручення премії Імре Ревеса. У 2024 році її отримали: посмертно – відомий меценат Янош Арпад Потапі, а також двоє художників із видатною творчою діяльністю – Агота Вереш та Янош Кліша.
23 грудня в Ужгороді подружжя художників Олександра та Іванки Войтовичів відкрили артгалерею „Voyt Art Gallery”. Ідею облаштувати в обласному центрі Закарпаття мистецький простір, який би став майданчиком для спілкування, занурення у світ творчістю та можливістю перемкнутися від важкої реальності, подружжя художників плекало від осені. Втілити ідею в життя завдяки сприянню долі та підтримці друзів і знайомих символічно вдалося за кілька днів до Різдва. До повномасштабної війни подружжя Войтовичів мешкало у Львові: Олександр – львів’янин, Іванна – ужгородка, донька відомих закарпатських митців Івана та Надії Дідик. Позаяк вся мистецька діяльність Войтовичів на той час була зосереджена у Львові, там же з’явилася і перша галерея подружжя – „Art Atelier Voytovych”. Нині артгалерея – це мистецький простір, в якому можна побачити світ очима подружжя Войтовичів: тут представлені роботи Олександра та Іванни різних років і з різних колекцій. Творче середовище доповнили тематичними аксесуарами, оздобили інтер’єр окремими інтерактивними елементами з минулого, теперішнього та з намаганням зазирнути у майбутнє – так, аби гості могли відчути себе поза часом.
30 грудня в Мукачеві Угорський дім ім. Мігая Мункачі завершив цикл своїх заходів масштабною виставкою живопису та графіки, на якій були представлені роботи 22 художників, а також дегустацією вин. Минулого року заклад організував понад пів сотні подій і надалі служить поставленій цілі – стати духовним і культурним центром угорців міста над Латорицею та його околиць. Оцінюючи минулий рік, менеджерка Угорського дому Аніта Пфайфер нагадала, що, незважаючи на воєнні умови, у закладі майже щотижня організовувалися різні заходи. Крім мистецьких виставок, презентацій фільмів і книг, літературних зустрічей, відбулися й театральні вистави, а також урочистості з нагоди національних свят.
У грудні у краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького підсумували 2024-й рік. 1021 екскурсія, 4 великі експозиції, 60 виставок, понад 500 нових експонатів у фондах. Найдужче тішаться досягненнями у галузі безбар’єрності.
КІНОМИСТЕЦТВО
2 грудня в Ужгороді, у обласному академiчному театрі ляльок „Бавка”, показали три документальні фільми в межах проєкту „Сила правди”. Ужгородців та гостей запросили на безкоштовний показ фільмів про права людей, надію та історію кожного з нас. Закарпатська фільмкомісія закликала переглянути ці документальні стрічки. Ініціативу реалізували у межах проєкту „Сила правди” від команди „Вавилон 13”. Це – творче об’єднання документалістів, засноване в 2014 році. Після показу глядачі поспілкувалися з творцями фільмів і подискутували про нашу реальність загалом.
Студенти УжНУ Нікіта Лісовець та Михайло Коштура створили в Ужгороді студію дубляжу. Хлопці озвучили українською уривки 10 іноземних мультфільмів. Готові ролики публікують у соцмережі. Нікіта та Михайло студенти відділення журналістики Ужгородського національного університету. Обоє навчаються на першому курсі магістратури. Дубляжем займаються другий місяць. Для того, щоб їхні персонажі звучали природно, хлопці присідають, бігають, імітують різні звуки. У всі дубляжі хлопці додають трішки цікавинок, додають якісь діалекти, чи українські реалії. Наразі усі озвучені уривки є на сторінці студії дубляжу в соцмережах у вільному доступі. Тут же хлопці проводять опитування серед підписників, аби визначити, що цікаво аудиторії.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ
1 грудня у Колочавській громаді відбувся І етап (відбірковий) обласної новорічно-різдвяної виставки „Новорічна композиція” та Всеукраїнської виставки-конкурсу „Український сувенір”. Традиційно у конкурсі взяли участь всі заклади освіти громади, продемонструвавши свої творчі здібності, фантазію та любов до українських традицій. Найкращі роботи були відібрані для представлення громади на обласному рівні. Вони вражають своєю оригінальністю, яскравістю та глибиною ідей. Це яскраві новорічні композиції, витончені сувеніри, що стали справжнім втіленням українського духу.
3 грудня в Ужгороді, у Міжнародний день людей з інвалідністю, пройшов День відкритих дверей, який організували в інклюзивній майстерні-кав'ярні „Янгол”. У закладі відбувся майстер-клас з розмалювання екоторбин, який провела Надя Михалівна, Євгенія Напуда представила книги з фондів обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка за тематикою, зокрема видання шрифтом Брайля та довідник з безбар’єрності. У майстерні-кав’ярні в цей день відбулась купа активностей: свічкова майстерня, розпис шоперів, друк на футболках, а також найсмачніша кава і тістечка. Панувала неймовірно тепла атмосфера. Підтримувати людей з інвалідністю, підсвічувати їхні потреби і створювати безбар’єрне суспільство потрібно не тільки 3 грудня. Це має бути системна, щоденна робота і принцип життя кожного з нас.
3 грудня в Берегові закарпатська філія мережі будинків народних традицій (Hagyományok Háza Hálózat) вже вдруге організувала тренінг для вчителів Закарпаття, які викладають інструментальну народну музику. За участю викладачів з Угорщини захід провели в Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ. На навчання були запрошені викладачі народних майстерень нашого краю. Учасники провели інструментальні заняття у п’яти групах: скрипка, альт-контрабас, акордеон, духові інструменти, цитра – кожен за інтересами. Присутні мали змогу ознайомитися з методикою передачі народного музичного матеріалу. День завершився підведенням підсумків тренінгу та обговоренням опанованих технік.
3 грудня у Хустській спеціальній школі І-ІІІ ступенів Закарпатської обласної ради (для слабочуючих дітей) пройшла подія „Добротою зігріваючи серця”. На захід завітали гості, зокрема, директорка Хустської територіальної організації УТОГ Українського товариства глухих Ірина Везир, директори інклюзивно-ресурсних центрів Хустського району, чиновники міської та районної рад, волонтери. Подія була присвячена Міжнародному дню для людей із інвалідністю. Вихованці спеціалізованої школи продемонстрували, що талант не має меж… Хоч у діток і є проблеми зі слуховим сприйняттям світу, між ними є слабочуючі та глухі, але вони можуть грати на інструментах, співати, танцювати, декламувати вірші. Загалом захід пройшов дуже насичено. Усіх учасників дійства було нагороджено дипломами, вручено подарунки. Крім того, присутні на події гості отримали масу приємних емоцій та позитивних вражень.
3-8 грудня в Ужгородському скансені працювала резиденція святого Миколая. Вхід – внесок у розмірі від 100 грн для закупівлі дрону на потреби ЗСУ.
5 грудня в Ужгороді відбулось засвічення вогнів головної ялинки. Цьогоріч це штучне 18-метрове дерево, на верхівці якої сяє Герб України як символ єдності і вдячності нашим захисникам та захисницям, які боронять Україну, даючи можливість жити та святкувати.
5 грудня зразковий аматорський хореографічний колектив „Натхнення” Стеблівського закладу культури отримав нагороди на Всеукраїнському багатожанровому сезонному конкурсі мистецтв „Легенди Осені”. Гран-прі за танцювальний флешмоб „Мир над Україною” (категорія 2). І премія за хореографічну композицію „Дзвіночки війни” (категорія 6). І премія за хореографічну композицію „Мамо, не плач” (категорія 3). Керівник колективу – Еріка Батрин.
7, 13, 16 грудня на Закарпатті відбувся традиційний Парад Миколайчиків, цього року уже 30-й рік поспіль. Провели його у три етапи. 7 грудня Парад Миколайчиків розпочав свою ходу по виробництвах та вулицями сіл і міст краю. 13 грудня був проведений традиційний парад Миколайчиків на центральних площах міст від Тячева до Ужгорода. 17 грудня по територіях громад Боржавської долини, де він останні роки добре прижився і дітвора його особливо чекає. Миколайчики ходили містами та селами краю, вітали людей із прийдешніми святами, передовсім – з Днем святого Миколая, та дарували перехожим мандарини та цукерки, співали новорічні пісні та колядки. Захід щороку, з початку заснування, має благодійну мету, а останні два роки Миколайчики збирають кошти на потреби ЗСУ. Торік, нагадаємо, зібрали 94,050 грн на дрон та його складові. Цього року збирали донати, які пішли на підтримку 128 ОГШБр, 33о МБр, 101 ОБр ТрО та на фонд „Добрі справи Закарпаття”.
12 грудня у Сваляві відбувся святковий благодійний концерт. Свалявська школа мистецтв підготувала для громади та гостей міста музичні, хореографічні номери та виставку художніх робіт.
12 грудня юна мукачівська піаністка Єлена Редей здобула гран-прі на міжнародному дистанційному двотуровому фестивалі-конкурсі „Сузір’я талантів України”, що проходив у Києві. Учениця фортепіанного відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона здобула найвищу нагороду у номінації „Інструментальний жанр, фортепіано” (III вікова категорія). Її майстерність розвивалася під керівництвом викладачки Лідії Гарної, яку також відзначили подякою за працю, професіоналізм і компетентність у розвитку талантів і творчих здібностей молоді.
12 грудня юні художники Мукачева, учні зразкової студії образотворчого мистецтва „Палітра” та зразкового художнього колективу гуртка „Художня кераміка” Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості, здобули перемоги на міжнародному фестивалі-конкурсі „Мистецькі барви”, який відбувся в Києві.
14 грудня в Ужгороді словацькі скаути передали закарпатським пластунам Вифлеємський вогонь миру. В урочистій передачі взяли участь представники „Пласту” із всіх регіонів Закарпаття, а також гості з Києва та Житомира. На передачу вогню миру, любові та добра запросили також містян. Надалі закарпатські пластуни та пластунки рознесли Вифлеємський вогонь миру по державних установах, лікарнях, школах та церквах, так робили до Різдва пластуни по всій країні. Передача Вифлеємського вогню миру – це міжнародний скаутський захід, що відбувається щороку напередодні Різдва. Основна мета – поширити символічний вогонь з місця народження Ісуса Христа до всіх, хто його потребує. Вогонь є символом доброї справи і підтримки.
14 грудня в Ужгороді, в обласному центрі дитячої та юнацької творчості „Падіюн”, відбулось відкриття експозиції. Близько 600 тематичних робіт школярі, вихованці гуртків та студенти профтехів з усього Закарпаття представили на традиційній виставці в межах обласних етапів загальнонаціональних конкурсів „Новорічна композиція” та „Український сувенір”. Фантазія не має меж, коли своїми руками красу створюють юні закарпатці. Особливо оригінальними і креативними є їхні зимові композиції – новорічні іграшки, віночки, стилізовані ялинки, традиційні ляльки-мотанки та інші. Крім цього, представники ОВА увійшли до складу журі обласного етапу Всеукраїнського конкурсу „Новорічна композиція”. Він включає сім номінацій: „Стилізована ялинка”, „Новорічний букет”, „Новорічна композиція”, „Новорічний вінок”, „Сюжетна композиція”, „Флористична новорічна картина чи колаж”, „Новорічний подарунок”. Заступник директора департаменту стратегічних комунікацій, національностей та релігій ОВА, голова журі Олександр Лях відзначив креативність, унікальність дитячих композицій і велику роль педагогів у розвитку творчого потенціалу юних талановитих краян.
14 грудня в Берегові напередодні різдвяних та новорічних свят вже вдесяте організували та провели ярмарок, який влаштували Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС) та Закарпатська угорська туристична рада. На торговиці були представлені різноманітні різдвяні прикраси, мило ручної роботи, свічки, вишивки, шкіряні вироби, продукція з меду, повидла, вина. Берегівська благодійна організація „Карітас Святої Анни” відвідувачів пригощала смачними гарячими стравами. До участі в заході також долучилися Баптистська благодійна служба, Угорська баптистська церква, Мальтійська благодійна служба, консульство Угорщини в Берегові, Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ, громадська організація „Pro Cultura Subcarpathica”, „Turinfo” та інші.
15 грудня в Ужгороді 11 різноманітних вертепів, кожен з яких відображав свій регіон і унікальні задуми, виступили на першому Фестивалі вертепів Закарпаття. На площі Театральній у суботу, крім представлення вертепів, відвідувачі могли доєднатися до майстер-класів з виготовлення різдвяних листівок, ангеликів та окопних свічок, які потім передаватимуться військовим на фронт. Свої вертепи показали Перечинська школа мистецтв та вокальний колектив „Промінчик”, Солотвинський ліцей з румунською мовою навчання імені М. Емінеску, був Великобийганський бетлегем, вертеп від дитячого колективу Великогеєвецької гімназії, від Української академії лідерства, була Сасівська коляда, Ужгородський ліцей представив „Чеську різдвяну дивину”, був вокальний ансамбль „Срібний дзвіночок” Мукачівської та школи мистецтв імені Степана Мартона, учасники будинку культури с. Білки із виставою „Бетлегем”, Мукачівський центр дитячої та юнацької творчості, студія естрадної пісні „Акорд” і дитячий фольклорно-етнографічний колектив Яснінської школи мистецтв. Традиційні вертепи перепліталися із сучасними інтерпретаціями, багато вертепів висвітлювали тему війни, наприклад у форматі традиційного вертепу. Один з вертепів співав гуцульські колядки в форматі репу. Метою фесту було залучити громаду до пізнання традицій України, нагадати, що вони, попри війну, існують, і про них не можна забувати.
16 грудня з наближенням Різдва Христового, ГО „Pro Cultura Subcarpathica” організувала майстерню в етнографічному музеї села Великі Береги, що на Берегівщині. Дідухи, павуки з соломи, зірки на вікнах, витинанки, свічники, святкові рушники та скатертини створюють особливий різдвяний настрій та наповнюють дім урочистою красою. Більшість цих атрибутів можна створити власноруч. Перш ніж учасники заходу почали виготовляти традиційні ялинкові прикраси з соломи, програмний менеджер організації Адель Гал розповіла, як багато десятиліть тому люди чекали на народження Спасителя, як готувалися до свята та як відзначали релігійну подію. Звернула увагу на те, що для виготовлення ялинкових прикрас використовували те, що було в їхньому середовищі: солому, яблука, горіхи, шишки, пряжу. Під керівництвом Андреа Кепіч діти з великим ентузіазмом взялися до роботи і завдяки їх вмілим рукам з’явилися перші солом’яні зірочки, ватні кульки та цукерки. Посеред заняття завітав вертеп „Бетлехем”. На майстерні хлопці та дівчата змогли навчитись створювати традиційні атрибути до різдвяних свят та дізнатись про їх значення і застосування. Також поколядували та надихнулися святковим настроєм і наповнились глибиною традицій. Для дітей господиня музею Пірошка Олас приготувала в печі традиційну домашньою випічкою з маком і волоськими горіхами.
16 грудня Спілка закарпатських угорських багатодітних сімей, яка приділяє особливу увагу об’єднанню своїх членів, напередодні Різдва організувала для дітей майстер-клас з рукоділля. Захід відбувся в стінах Греко-католицького фахового коледжу ім. Елемира Ортутая. Діти виготовляли ельфів з кольорової пряжі та картону, а також робили з картону невеликі ялинки, теж прикрашені пряжею, вони мали дерев’яну основу і стали особливою різдвяною прикрасою. За другим столиком під керівництвом Габріелли Варги діти виготовляли янголів з ялинкових прикрас та паперу й прикрашали їх блискітками. За третім – готували медові пряники. На чолі з членкинею правління спілки Вікторією Чирпак діти самі розкачували тісто. Робили два види пряників. На пряниках були зображені Святе Сімейство, Миколай, сніговик, сосна, дзвіночок чи сердечко.
16 грудня юна мукачівська артистка Олександра Лендєл здобула друге місце на Всеукраїнському творчому фестивалі-конкурсі „Rising Stars Fest”, який зібрав талановитих учасників з різних куточків України. Вихованка Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості Олександра Лендєл представила свою громаду, здобувши 2 місце у віковій категорії 9-11 років у номінації „естрадний вокал”. Керівник – Наталія Шлагер.
18 грудня Свалявська школа мистецтв розпочала вітати свалявчан з Різдвяними святами. Учні Свалявської школи мистецтв пройшли містом з Вертепом. Вертеп – одна з найяскравіших та найдавніших українських різдвяних традицій, яка поєднує в собі елементи театру, народної пісні, танців та мистецтва. Це сценічне дійство, що відображає біблійні сюжети, традиційно розігрується в народних театрах на Різдво та інші святкові дні, і зберігає в собі глибокі духовні та культурні корені українського народу. Цьогорічний захід став чудовим прикладом того, як можна поєднати традиції з сучасними формами мистецтва. Діти не лише виступили перед містянами з виставою, а й пройшли з Вертепом вулицями міста, немов би переносячи глядачів у минуле, де ця традиція була частиною повсякденного життя. Також це дійство було створене з благодійною метою – зібрати кошти на підтримку ЗСУ.
20 грудня дитячий хор із Хуста виборов гран-прі Міжнародного музичний конкурс X International vocal and choral competition „Vocal-Art”, що проводиться за сприяння Словаччини в Україні. У цьому році конкурс зібрав таланти з різних куточків держави у режимі онлайн. Через війну організатори обрали саме такий формат вокального поєдинку між талановитими дітьми та молоддю. Конкурс проходив у два тури і учасники після реєстрації мали надіслати відео із записом виступу музичного колективу. Хорове мистецтво нашого краю на конкурсі представляв хор учнів елементарного підрівня (за участю найменших дітей) Хустської дитячої школи мистецтв. І відрадно, що виступ хористів настільки припав до душі журі, що колектив було нагороджено найвищою нагородою – гран-прі. Юні хористи з Хуста справді вразили своїм співом і показали чудовий виконавський рівень, прославляючи в пісні рідне Закарпаття, красу його краєвидів та чудових працьовитих людей.
20 грудня в Ужгороді, у Падіюні, відбулося Свято Різдва для дітей. У програмі: майстер-класи, смаколики, фотозона.
20-22 грудня в Ужгородському скансені пройшли Різдвяні ярмарки. Один – запропонував гостям вибір різноманітних святкових подарунків з можливістю долучитися до благодійності. Інший – триденний ярмарок тематичних майстерок з виготовлення символів Різдва. Майстрині навчали охочих створювати дідух, новорічні сніжинки із соломи, різдвяну кізоньку, пряники-ялинки та інші святкові атрибути. Під час ярмарку діяла фотозона за донат. Отримані кошти організатори спрямували на підтримку поранених військових в лікарні.
21 грудня в Ужгороді, на набережній Незалежності, відкрився благодійний Різдвяний ярмарок, який діяв упродовж суботи й неділі. На ярмарку відвідувачі змогли придбати унікальні подарунки, відчути справжню різдвяну атмосферу, сповнену ароматом глінтвейну та імбирного печива. Кошти з ярмарку були направлені на дрони для захисників.
22 грудня в Ужгороді, у жіночому клубі „Натхненна”, відбулась зустріч у форматі мастермайнд. Майстермайнд – це групова робота для вирішення проблемних питань тут і зараз. Запити можуть бути абсолютно різноманітними. Кожна з учасниць, спираючись на власний досвід та експертизу, допоможе поглянути на конкретну ситуацію чи проблему з іншого боку. А ще – поділиться корисними контактами. На заході була гостею Галина Репарюк – засновниця солодкого бренду „Галлія”, авторка торта „Ужанська долина”, дослідниця автентичної гармонії Закарпаття. Вона поділилась власним досвідом і допомогла учасницям через призму власного життєвого та професійного досвіду.
22 грудня в Ужгороді, у Артпростірі „Станція Уж”, відбувся новорічно-різдвяний перформанс підліткового плейбек-театру „Таємниця серця”. На заході можна було розповісти свої історії, незалежно святкові вони чи ні. Ваш стан і все те, що ви відчуваєте в цей момент – найголовніший елемент цього перформансу. Кожне слово буде почуте і відігране акторами/акторками театру.
23 грудня у Мукачеві, у Центрі громадськості та національних культур, відбувся Різдвяний концерт для діток загиблих Героїв та наших захисників, які вважаються зниклими безвісти. У концертній програмі взяли участь: учні Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона: вокальне тріо – Артем Поп, Назарій Попович, Костянтин Кузнєцов (клас викладача Ігоря Білика), тріо учнів народного відділу у складі: Альбіни Бібен, Максима Калабішки, Мирослави Бібен та Маріанни Бібен (клас викладачів Маріанни Бібен та Тетяни Бабілі), Марк Джаталов (вокал, клас викладачки Галини Беци), хореографічний дует у складі Степана Плиски та Марії Сирової (клас викладачки Ніки Югас), тріо баяністів у складі Максима Лінтура, Бібен Мирослави та викладачки Тетяни Бабілі, вокальний ансамбль „Срібний дзвіночок” (керівниця Інна Небесна), учасниці зразкового хореографічного колективу „Оленка” Палацу культури і мистецтв під керівництвом Тетяни та Валерії Черненко. За ініціативи Закарпатського благодійного фонду „Нове життя ромів” всі дітки отримали подарунки.
24, 26, 27 грудня у Мукачеві, на центральній площі міста, звучали колядки. Для містян та гостей міста виступали колективи колядників. 24 грудня, розпочався міський фестиваль вертепів „Коляд-коляд-колядниця” за участі вихованців закладів дошкільної освіти; 26 грудня виступали колядницькі колективи закладів культури і мистецтв; 27 грудня звучали колядки у виконанні колядницьких колективів Центру дитячої та юнацької творчості.
26 грудня в Ужгороді відбулась благодійна різдвяна колядницька хода. В ній взяли участь містяни і творчі колективи міста. Народні колективи та солісти зібралися на площі Поштовій, звідки й стартували з колядою. Кожен охочий міг задонатити на підтримку Збройних Сил України. Після, співаючи різні українські колядки, вирушили на площу Театральну, де представили кожен свою програму, а саме: колядницький гурт „Джерела”, народний музичний гурт „Гудацька тайстра”, народний хор „Астра”, народний фольклорно-етнографічний ансамбль „Ужгород”, вокальний ансамбль „Писанка”, народний вокальний ансамбль „Перлинка”, а також солісти Олександра Ханас та Крістіна Пучкова.
27 грудня Закарпатське товариство словацьких жінок „Довіра” святкувало 25 років від дня заснування. Офіційна дата заснування товариства – 27 грудня. У товаристві налічується 150 жінок, які займаються відновленням та збереженням словацьких традицій на Закарпатті, проводять тематичні культурні та освітні заходи для словацької спільноти в області. Насамперед йдеться про етнічних словаків, які мешкають на Ужгородщині – в Середньому, Анталовцях, Гуті, Сторожниці, Перечині, Тур’їх Реметах тощо. Для здійснення своєї діяльності об’єднання давно налагодило партнерські зв’язки з організаціями та установами Словаччини. „Довіра” – одна із найстарших жіночих організацій в Україні. За цей час організація пройшла непростий шлях і тепер поновлює свою роботу. Також щороку товариство „Довіра” проводить спеціальні зустрічі словаків до Різдва і Великодня. „Довіра” показує свою словацьку культуру, вивчає словацькі пісні, говорить про словацькі традиції. Розповідають про те, як святкували ці великі свята наші предки. Так товариство намагається берегти свою культуру не лише у словацькій меншині, але й доносити до всіх, хто хоче про неї почути та побачити її.
29 грудня в Ужгороді, з нагоди єврейського свята Хануки, запалили свічки та велику Менору. Головний рабин Ужгорода та Закарпатської області Вільгельм Менахем Мендель прочитав традиційну молитву, а міський голова Богдан Андріїв привітав присутніх представників юдейської громади зі святом. Ханука відзначається протягом 8 ночей і днів, починаючи з 25-го дня місяця Кіслева за єврейським календарем. Цього року Ханука, яку також називають святом світла і дива, відзначається із 25 грудня 2024 року до 2 січня 2025 року.
Новини
Шановні користувачі, для вас "Хроніка культурного життя Закарпатської області за грудень 2024 р.".
Шановні користувачі, до вашої уваги новий щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси".