Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2025 - січень
Відповідно до наказу Міністерства культури та стратегічних комунікацій України від 18.12.2024 р. №935 до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення занесено ще 57 об’єктів культурної спадщини у Закарпатській області. Серед них – об’єкти архітектури та містобудування. Ознайомитися з переліком можна на сайті МКСК за посиланням: http://surl.li/svmzdq Об’єкти занесено до Державного реєстру згідно з чинним законодавством і на підставі відповідних подань департаменту культури Закарпатської обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації та експертних висновків центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері охорони культурної спадщини. Таким чином, станом на 1 січня 2025 року Державний реєстр включає вже 163 пам’ятки місцевого та національного значення, розташовані на території Закарпатської області.
22 січня в Ужгороді у День Соборності України лівий та правий берег річки Уж з'єднав „Живий ланцюг”. Кожен охочий, незалежно від релігійних чи політичних переконань, віку, статі чи професійної зайнятості міг долучитися до символічної акції від ужгородського „Пласту” і Краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького. Організатори у такий спосіб хотіли нагадати про подію 1990 року, коли українці утворили живий ланцюг від Івано-Франківська до Києва (через Львів), що засвідчував єднання співгромадян у спільній справі творення соборної України. Цей ланцюг протяжністю понад 770 км став найдовшим у світовій історії та вагомим кроком у проголошенні незалежності нашої країни. Нині, під час живого ланцюга, Ужгород став таким собі містком об'єднання не тільки місцевих мешканців, адже з часу російської агресії наше місто стало другою домівкою для тисяч українців із багатьох регіонів. Це ще раз засвідчує про єдність українського народу, де б ми не були.
29 січня у Мукачеві вшанували памʼять Героїв Крут. Мітинг-реквієм відбувся у меморіальному парку біля памʼятного знаку „Усім борцям за волю України”. Цього року, 29 січня, виповнюється 107-річниця бою під Крутами. Тоді, у 1918 році, у нерівному бою з багатотисячною російсько-більшовицькою армією зійшлися молоді українські юнаки – кілька сотень курсантів, студентів та гімназистів, які ціною власного життя зупинили більшовицький наступ на Київ. Бій тривав кілька годин: було відбито кілька атак, бойові втрати більшовиків становили до 300 убитих, без урахування полонених і поранених. Щороку, в цей день 29 січня, ми згадуємо цю подію та вшановуємо подвиг Героїв Крут, молодих патріотів, які поклали голови за волю своєї держави і стали прикладом для майбутніх поколінь. На жаль, історія повторюється, українці знову змушені відстоювати свої права та незалежність у боротьбі з росією. Мукачівці, ліцеїсти, пластуни, представники місцевої влади та громадських організацій, військові, працівники освіти та культури запалили свічки пам'яті та поклали квіти до пам'ятного знаку – „Усім борцям за волю України”. Капелани Віктор Худяк, Павло Сосницький, Лука Буняк та Олег Сорока відслужили екуменічну панахиду. Хвилиною мовчання вшанували пам'ять Героїв Крут та усіх нашим захисників, які полягли у кривавій війні з росією.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
3 січня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулись два покази новорічної дитячої вистави „Майстри чудес”.
4 січня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулись два покази вистави для дітей „Бременські музиканти” від режисера Олександра Саркісьянца за казкою братів Грімм. Це подорож у чарівне королівство, в якому розгортається історія кохання, дружби та вірності своїм бажанням.
5 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, вперше відбувся благодійний концерт вокального гурту „BREVIS” на підтримку ЗСУ. Гурт виступив із багаторічною концертною програмою „Зимова історія” разом з учасниками телешоу „Битви хорів” та „Голос країни”. „Зимова історія” – це неймовірне музичне дійство, яке вражає з перших хвилин. Справжній український колорит, старовинні архаїчні мелодії колядок та щедрівок, які переплелися iз сучасною гармонією. Краса українського багатоголосся в поєднанні зі звуковими та візуальними ефектами, роблять цю програму по-справжньому особливою та незабутньою.
5 січня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулись два покази вистави для сімейного перегляду „Мауглі”. Вистава, яка впродовж дванадцяти років йде на сцені обласного муздрамтеатру з великим успіхом.
12 та 14 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся благодійний Різдвяний концерт Закарпатського народного хору, яким колектив завершив цикл різдвяно-новорічних свят. Знову прозвучали улюблені різдвяні мелодії, традиційні українські колядки та музика з культових фільмів. Академічний симфонічний оркестр під керівництвом Ондраша Тазінгера створив вечір, який наповнив серця слухачів теплом і святковим духом.
12 січня в Ужгороді академічний камерний хор „Cantus” запросив дітей та батьків на святковий концерт. У виконанні колективу звучала різножанрова музика: колядки, щедрівки, класичні пісні та сучасні композиції, присвячені Різдву. Проведення тематичного концерту в цей святковий період – багаторічна традиція хору „Cantus”, яка щоразу єднає слухачів у затишній і невимушеній атмосфері, де кожен може стати активним учасником дійства, що особливо до вподоби малечі.
12 січня в Ужгороді обласний український, музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв чорну комедію за п’єсою Неди Неждани „Той, що відчиняє двері”. Дві жінки опиняються в морзі, де раптом зачиняються двері. Це чийсь дурний жарт? Чи справжня небезпека? Сон чи думки в голові?” – йдеться в анотації вистави.
13 січня в Ужгороді студенти та викладачі Академії культури і мистецтв подарували незабутнє свято діткам, евакуйованим зі сходу України, які зараз перебувають на Закарпатті. Вистава „Фарбований лис” у постановці режисера Олександра Куцика – це сучасна інтерпретація твору І. Франка і захоплююча історія, яка не залишить байдужим нікого. Вистава „Фарбований лис” стала частиною із низки заходів на Закарпатті для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, з числа внутрішньо переміщених осіб.
15 січня у Мукачеві благодійний різдвяний концерт організувала Мукачівська греко-католицька єпархія, аби допомогти військовим 33-ої окремої механізованої бригади. Виступи підготували 8 колективів. Загалом за вечір зібрали 171 000 грн – це і пожертви парафій, і пожертви, зібрані під час концерту. Концерт ще назвали таким собі проводом свята Різдва Христового.
17 січня в Ужгороді обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу „Привиди маєтку Рейвенскрофт”. Будинок, в якому дивовижним чином загинув чоловік. За справу береться детектив Рафінг, він потрапляє у коло жінок, що живуть в цьому маєтку. Хто з них каже правду, а хтось говорить брехню знову і знову. Та чи злочин вдасться розкрити?
18 січня в Ужгороді обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв премʼєру вистави „Ефект Елджернона”. Перша прем’єра року – вистава за мотивами твору Деніела Кіза „Квіти для Елджернона”, режисер – Олег Мельничук. Що робить нас людьми? Інтелект? Досягнення? Пам’ять? Чи такі поняття, як милосердя, доброта, співчуття? Одна з найзахопливіших історій в світовій літературі ожила на театральній сцені під приводом змагання у кмітливості між білою мишкою на ім’я Елджернон і Чарлі. Кінцевий результат – непередбачуваний.
19 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт „The Bells of Christmas”, що став продовженням святкових днів. Академічний естрадно-духовий оркестр під керівництвом народного артиста України Володимира Співака створив незабутню атмосферу разом із вокалістами Олександром Садварієм (тенор) та Галиною Гаврилко (сопрано).
19 січня в Ужгороді обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу „Річард ІІІ” за мотивами однієї з найвідоміших трагедій Вільяма Шекспіра. Вистава змушує задуматися про природу влади, людську жорстокість і ціну амбіцій.
24 січня в Ужгороді, у стінах Закарпатського академічного обласного театру ляльок „Бавка”, відбувся День угорської культури, організований Товариством угорської культури Закарпаття (КМКС). День угорської культури з 1989 року відзначається 22 січня на згадку про те, що цього дня Ференц Келчеї завершив роботу над рукописом національного гімну в селі Сатмарчеке. Після вітальних промов глядачі переглянули виставу Закарпатського обласного угорського драматичного театру „Паперовий змій” у постановці Естер Дєві-Біров.
25 січня в Ужгороді, на сцені академічного театру ляльок „Бавка”, Донецький академічний обласний драматичний театр, евакуйований з м. Маріуполь, зіграв психологічний трилер „Косметика ворога”. У галасливому аеропорті, де люди метушаться в очікуванні своїх рейсів, зустрічаються двоє: Ангюст і загадковий незнайомець Текстор Тексель. Затримка рейсу змушує їх провести час разом, і між ними зав’язується розмова. Спершу це здається випадковою бесідою, згодом вона швидко перетворюється на глибокий і напружений діалог, що відкриває темні таємниці їхнього минулого. Авторка п’єси – Амелі Нотомб.
25 січня в Ужгороді, в „Das Haus Maler” (вул. Гленца, 10), відбувся Стендап на ходу. Стендап на ходу – це шоу, де комік виходить на сцену без підготовленого матеріалу. Теми обираються глядачами. Ніхто не може знати, що з цього вийде, але у глядачів є можливість побачити, як комедія народжується прямо перед вами! Стендапив на сцені Олекса Руснак.
26 січня в Ужгороді обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу для дітей „Мишачий король, або Лускунчик”. Магічна історія про віру в дива та внутрішню красу, яка є набагато важливішою за зовнішню. Адже щирість та справжність душі здатні подолати всі перешкоди!
26 січня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбувся показ вистави „Віднесені вітром”. Незламний театр з Маріуполя, що вистояв і не втратив духу, представив сучасну постановку культової історії „Віднесені вітром” за п’єсою сучасної української драматургині Людмили Тимошенко, що є інтерпретацією всесвітньо відомого роману Маргарет Мітчелл. Вистава перевернула уявлення глядачів про знайомі події. Це вир емоцій, пристрасті та боротьби за кохання, силу волі, людяність.
26 січня в Ужгороді обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу „Назар Стодоля” за мотивами п'єси Т. Г. Шевченка. Музична драма про відвагу та мужність, любов та відданість своїм принципам – від головного режисера театру народного артиста України Анатолія Філіппова.
У січні під час Новорічного телеконцерту, який знімали у Жовтневому палаці у Києві, гурт із Закарпаття „Остра Тирнина” презентував свою композицію „Годину тому”. Ця пісня про визволення емоцій, про те, що можна помилятися, і це не страшно. Емоції, які пережила кожна дівчина, жінка, – всередині себе, можливо, й кілька разів. Ці стани музиканти показали у відеокліпі.
У січні в Ужгороді обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв запровадив нову атракцію – екскурсії „За лаштунки заради ЗСУ”. Ужгородців запросили на ексклюзивну екскурсію театром і розказали про всі таємниці закулісся. Учасникам екскурсії показали, як побудований театр, як крутиться на сцені поворотне коло, як працює бутафорський цех, де народжуються унікальні театральні реквізити; реквізиторський цех, де створюються та зберігаються предмети, що оживають на сцені. Заглянули у гримерно-пастижерний цех, де перуки, бороди та грим перетворюють акторів на їхніх героїв; у столярний цех, де майстри виготовляють декорації будь-якої складності; слюсарний цех, де створюються технічні механізми для вистав; машинно-декоративний цех, що відповідає за створення масштабних конструкцій. Такі екскурсії проводять небагато театрів і кошти за них, зі слів директора театру Рудольфа Дзуринця, ідуть безпосередньо в театр. Оскільки театр постійно збирає кошти на ЗСУ, то й зібрані за екскурсії гроші будуть скеровувати волонтерам Андрію Любці та Ларисі Ковач. Це незвичайні екскурсії: зі смаколиками, розіграшем річного абонемента на вистави, вікториною тощо. Проводити такі екскурсії планують і надалі раз на тиждень. Режисери і актори зможуть розповідати цікаві історії театрального життя. Крім того, екскурсанти зможуть, за бажанням та дозволом режисера, взяти участь у репетиціях. Тобто організатори відкривають повністю двері театру, щоб глядачі могли бачити не лише готову виставу, а й те що досі було приховане від загалу.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
3 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась зустріч із військовим лікарем, медичним блогером Євгеном Дубровським, який презентував книжку „Історія, яку варто почути” про героїчний подвиг захисників Авдіївки. За фахом він лікар-інфекціоніст. На початку широкомасштабної війни Євген Дубровський пішов добровольцем на фронт і служив у лавах ЗСУ військовим лікарем. В складі 110-ї окремої механізованої бригади ім. Марка Безручка обороняв Авдіївку. Нагороджений медалями „Ветеран війни”, „За бездоганну медичну службу” та „За оборону Авдіївки”. Після звільнення з лав ЗСУ в 2023 році Євген видав книгу „Історія, яку варто почути”. За основу взято записи зі щоденника автора, який він вів з перших днів мобілізації. У книзі просто та з відвертістю змальовані армійські будні солдатів, їхня боротьба, героїчне протистояння, пригоди, радості й переживання. Книга – найкраща подяка автора друзям і побратимам, які були поруч. Це шана та честь загиблим героям. Це повага справжнім офіцерам, які яскраво відрізнялися від загальноприйнятого образу м’ясників і дилетантів. Ця книга – втілення віри в те, що все буде добре і наша перемога почнеться вже сьогодні, з кожного з нас.
5 січня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований випуск проєкту „Потрібна книга – в потрібний час”, гостею якого стала психологиня, волонтерка, дружина військового Тетяна Матвійчук. Вона розповіла про книжки, які, за словами психологині, „можуть стати у нагоді як батькам, так і просто дорослим”, адже всередині кожного дорослого живе дитина, яка потребує любові й уваги, особливо в період свят, і підкреслила, наскільки важливо завжди підтримувати один одного.
13 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, була оформлена постійна книжкова виставка „Українські літературні шедеври на великому екрані”. Екранізація в сучасному культурному просторі стає невід’ємним супутником самого літературного твору, виконуючи різні соціально-психологічні функції: або заміщує літературне першоджерело, або існує паралельно з ним, або спонукає до (пере)прочитання. Усе це означає одне – так чи інакше екранізації впливають на сприйняття екранізованих творів. Фільми вдихають у книгу нове життя. І часом не один раз. Сюжети безсмертні, й кожному кортить випробувати своє щастя на цьому шляху. На виставці читачам пропонуються твори українських письменників, що були екранізовані в різні часи та стали шедеврами світового кінематографу.
14 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулася дискусія та презентація мобільної виставки „Портрети „Жіночого намиста Закарпаття””, яка включила банери із описом кращих практик роботи жіночих/феміністичних організацій, ініціатив жінок-лідерок, які сприяли позитивним системним змінам у громадах Закарпатської області. На заході організатори розказали про започаткування 5 років тому щорічної відзнаки „Жіноче намисто Закарпаття”, що вручається Центром гендерної освіти УжНУ за результатами відкритого голосування дівчатам та жінкам, які зробили значний вклад у розвиток жіночого руху підтримки жіночного лідерства, реалізували ініціативи, що призвели до позитивних змін, впровадженню гендерно-чутливих підходів. Мета запровадження такої відзнаки – популяризувати серед широкої громадськості діяльність жіночих/феміністичних організацій у Закарпатській області, а також сприяти видимості роботи активісток та лідерок Жіночого руху Закарпаття. Реалізація проєкту стала можливим завдяки підтримці Українського Жіночого Фонду.
16 січня в Ужгороді, у кафе „Культура”, відбувся вечір поезії захисника та поета Максима „Далі” Кривцова, який загинув на війні 7 грудня 2024 року. Поет та фотограф Максим Кривцов, за позивним „Далі”, з початком повномасштабного вторгнення росіян в Україну приєднався до лав ЗСУ. Захисник загинув на Харківщині 7 січня 2024 року.
16 січня в Ужгороді книгарня „Є” та Ігор Прохненко запросили читачів на захопливу лекцію „Римські війська на землях Закарпаття: міфи і реалії”. Віками складалося так, що життєпис нашого краю писало чимало націй та народностей, однією з яких були й римляни. Правда це або ні? Чи є якісь археологічні підтвердження? Де знайшли римські монети і як вони туди потрапили? Чи є пам’ятки римської скульптури на теренах Закарпаття і як виглядав римський військовий знак зі штандарту з Бакти? На ці та дюжину не менш цікавих запитань учасники почули відповіді на лекції Ігоря Прохненка – кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника, директора Інституту карпатознавства, доцента кафедри археології, етнології та культурології УжНУ.
17 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась презентація історико-просвітницьких проектів „Світоглядні пріоритети воюючої України” та видань „Український щорічник", „Україна: історія Конституції”, „Міфи і таємниці останнього Гетьмана України", „Воюючий Шевченко”. Проєкти та видання презентував засновник Фонду „Рідна країна", доктор політичних наук, професор Микола Томенко.
18 січня в Ужгороді книгарня „Є” та Adastra Cinema запросили маленьких книголюбів та їхніх батьків на дитячий захід „Пригоди Паддінгтона в книгарні”. На дітей чекали затишна дитяча читанка книги „Ведмежа Паддінгтон. Велика книга історій” Майкла Бонда видавництво „Ранок”, тематичний майстер-клас та розіграш 2 квитків на захоплюючий фільм „Пригоди Паддінгтона в Перу”, прем’єра якого відбулася 16 січня.
20 січня розпочався прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея. Конкурс проводиться за двома номінаціями: І. „Мала проза” – приймаються неопубліковані на день оприлюднення оголошення прозові твори українською мовою обсягом не більше 20 тисяч знаків із пробілами. ІІ. „Чендеєзнавство” – приймаються драма/кіносценарії за творами Івана Чендея або про його життя й творчість; наукові дослідження творчої та епістолярної спадщини Івана Чендея (монографії, статті, рецензії, архіво/джерелознавчі публікації), які на день оприлюднення оголошення не публікувалися або опубліковані упродовж 2022–2024 рр. Цьогоріч приймання творів розпочинається 20 січня, а завершиться – 20 квітня 2025 р. Рукописи творів, монографій, статей та ін. слід надсилати в електронному вигляді у форматі Word на електронну адресу: konkurschendej@gmail.com Твори в номінації „Мала проза” розглядаються анонімно, анкета учасника у довільній формі (за бажанням) може бути прикріплена до листа окремим файлом. Для участі в Конкурсі у кожній номінації можна подавати лише один твір. Листування з авторами, рецензування творів, надісланих на конкурс, не проводиться. Короткий список конкурсантів, відеоматеріали заходів, імена переможців будуть розміщені на сторінках всеукраїнських медіа, а також у соціальних мережах ФБ „Іван Чендей” та ютуб-каналі „Іван Чендей”. Журі визначає переможців Гран-прі у кожній номінації (отримають грошову винагороду: призовий фонд конкурсу становить 40 тис. грн.) та лауреатів Конкурсу (отримають відповідні дипломи й подарунки). Оголошення переможців Конкурсу відбудеться у садибі Івана Чендея в Ужгороді до Дня народження письменника 20 травня 2025 року.
21 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась перша в цьому році зустріч книголюбів у межах проєкту „Книжковий клуб”. Головна книгозбірня краю започаткувала цей проєкт торік на численні прохання читачів. Відтоді разом із командою партнерів – БФ „СОС Дитячі містечка України” – учасники вже встигли обмінятися думками щодо низки літературних творів зарубіжних і вітчизняних класиків та сучасних авторів. На черзі – обговорення алегоричного роману „Володар мух” англійського письменника, лауреата Нобелівської премії з літератури Вільяма Ґолдінґа.
21 січня в Ужгороді відбувся перший майстер-клас з виготовлення парафінових свічок на базі інклюзивної майстерні-кав'ярні „Янгол". Підтримати молодих людей з особливими потребами вирішили в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці й ініціювали цикл інклюзивних майстер-класів в рамках проєкту „Простір єдності та підтримки”. Їх проводитимуть один раз на місяць люди з обмеженими можливостями в інклюзивній майстерні-кав’ярні „Янгол”.
22 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась лекція „Єдність землі, єдність сердець” до Дня Соборності України. Лектор –доктор філософії в галузі історії Юрій Офіцинський. Лектором була представлена презентація про здобуття єдності нашої держави, а під кінець заходу відвідувачі мали змогу закріпити прослуханий матеріал, взявши участь в інтерактивній вікторині. Хвилиною мовчання присутні вшанували жертв на Євромайдані 2014 р., борців за Соборність України та всіх, хто загинув в теперішній російсько-українській війні. Також до Дня Соборності України в бібліотеці оформлена тематична книжкова виставка „Україна єдина: від Заходу до Сходу”, де представлена література про історичні факти цих подій.
22 січня в Ужгороді, у приміщенні Народного літературного музею Закарпаття, з нагоди 100-річчя українського письменника Юрія Мейгеша відбулася літературна зустріч. Зібралися провідні літератори краю, науковці, творча інтелігенція, книжкові видавці, громадськість, щоб вшанувати пам’ять Юрія Мейгеша. Літератор залишив по собі вагомий творчий спадок, книги автора перекладені багатьма мовами світу. Це такі, як „Верховинці”, „Кам’яний ідол”, „Сьогодні і завжди”, „Хвилина, вічність, роки”, „Стихія” та інші. Зокрема, ці твори представлені на книжково-документальній виставці „Юрій Мейгеш в українській літературі і пам’яті закарпатців”.
22 січня у Свалявській публічній бібліотеці презентували книги про історію та історичні постаті України. Виставку організували з нагоди Дня Соборності. Це свято символізує єдність українських земель і нагадує про вагому історичну подію – проголошення Акта Злуки між Українською Народною Республікою (УНР) та Західноукраїнською Народною Республікою (ЗУНР).
23 січня у Сваляві відбувся унікальний захід – Батл мовних діалектів Сходу та Заходу України. Провела його громадська організація „Дієва громада”. Україна є багатокультурною державою, в якій поряд з єдиною державною українською мовою існує багато говірок, які утворилися в різних регіонах країни внаслідок різноманітних впливів на них. Тому не завжди луганчанин зможе зрозуміти закарпатця і навпаки.
23 січня в ужгородській книгарні „Є” відбувся ігровечір. Присутні весело провели час за грою „Хто я in UA”. Цього разу грали за умовами гри „в крокодила”, тож встигли активно відгадати всі 160 карток.
25 січня в Ужгороді, у книгарні „Є”, відбулися чарівні дитячі читання. Разом із дітками читали та обговорювали книгу Катерини Лазірко „Шафа, повна цукерок” – неймовірну історію про доброту, дружбу та здійснення бажань. Ця книга навчила діток, що солодощі – це радість, але ще важливіше – ділитися нею з іншими. На зустрічі говорили про щедрість, добрі вчинки та те, як мрії можуть ставати реальністю, якщо вірити в них і допомагати один одному. А щоб зробити цей день ще яскравішим, учасники створили чарівні вироби-єдиноріжки, які нагадуватимуть про магію добрих справ.
26 січня в Ужгороді, у книгарні „Є”, відбулась зустріч книжкового клубу „Ужгород читаЄ”. Читання в поєднанні з творчістю – справжня магія для книголюбів. Зібралися на обговорення перших двох книг з циклу „Двір шипів і троянд” Сари Маас, книг, які захоплюють своєю атмосферою, складними героями та заплутаними стосунками. Обговорювали все: від сильних сторін Фейри до неоднозначних рішень Різенда та магії, що огортає цей всесвіт. Книга отримала оцінку 8,3 від учасників клубу – а це означає, що вона справді зачарувала своєю історією. Ця зустріч була особливою, адже, окрім захопливих дискусій про книгу, учасники творили магію власноруч та розмальовували зрізи улюблених книг. Дівчата створили розкішні розписані зрізи книг, натхненні світами Весняного та Нічного дворів.
27 січня в Ужгороді, в книгарні „Кобзар”, впродовж 5 днів проходила акція „Дитячий письменник за прилавком”. Під час акції у відвідувачів була нагода поспілкуватися з літераторами та отримати автографи від авторів. В акції взяли участь письменники: Мирослав Дочинець, Ольга Куждіна, Олена Пекар, Іван Хланта, Ольга Тимофеєва. Акція „Дитячий письменник за прилавком” проводиться в Ужгороді за аналогією за традиційною акцією „Письменник за прилавком”, яка щорічно відбувається в обласному центрі у грудні. Це вже третя акція „Дитячий письменник за прилавком” в Ужгороді, яка присвячена Дню дитячої книги в Україні, який відзначають 30 січня, адже саме в цей день народився український письменник, класик сучасної дитячої літератури – Всеволод Нестайко.
29 січня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований новий випуск проєкту „Життя в кадрі і за…”. Присвячений він актрисі, яка прожила всього 26 років і лише 4 роки присвятила кінематографу, але за цей короткий час знялася у понад 50 стрічках і залишила незабутній слід в історії кіно і пам’яті нащадків. Це королева німого кіно – Віра Холодна.
30 січня в Ужгороді, у приміщенні Народного літературного музею Закарпаття, відбувся вечір пам’яті заслуженого працівника культури України, головного редактора Всеукраїнського державного видавництва «Карпати», письменника, громадсько-культурного діяча Бориса Кушніра. Нещодавно минуло 40 днів, як він відійшов у вічність. Вшанувати пам’ять літератора зібралися рідні, близькі, колеги, письменники, журналісти, видавці, творча інтелігенція, шанувальники художнього слова.
30 січня в Ужгороді, у книгарні „Є” відбулась зустріч з дослідницею сімейної історії Світланою Узких. Лекторка розказала про захопливий світ генеалогії. Дослідження родинного дерева – це не просто хобі, а справжня подорож у минуле, яка дозволяє відчути зв'язок з предками та зрозуміти, як їхні життя вплинули на ваше. На лекції дізналися, чи можливо самостійно дізнатися більше про предків, з чого варто розпочати і де саме шукати інформацію, а ще навчитися уважно ставитися до сімейних реліквій (у тому числі й фото) та використовувати сучасні технології для створення власного родинного дерева.
У січні в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, щосереди проходило чергове засідання клубу „Говоримо українською”.
У січні на Закарпатті вийшло друком видання Михайла Марковича „Ватра в Карпатах. Репортажі з минулого”. У книзі завдяки 25 нарисам, написаним як на основі відомих історично-етнографічних досліджень, так і віднайдених в архівах та бібліотеках джерел, оживає автентична закарпатська давнина. Велика кількість рідкісних світлин, а їх у виданні понад 550, багато з яких публікуються вперше, у поєднанні з текстом, з легкістю перенесуть читача на століття назад, у чи не найромантичніший період Срібної Землі. На сторінках зображені картини з життя безстрашних бокорашів, відчайдушних опришків-розбійників, непересічних особистостей багатоетнічного та мультикультурного населення краю. Розкрито історії „мандрівних” дерев’яних церков, описано унікальні обряди, ремесла, свята і традиції горян і долинян. Водночас старі фотографії відтворюють перед читачем справжнє, невигадане життя наших предків. Книга варта того, щоб мати її у своїй колекції, дарувати рідним і друзям, адже разом з „Видавництвом Олександри Гаркуші” видавці усвідомлювали, яку цінність й естетику вона містить в собі.
У січні в Хабі цифрової освіти Хустської публічної бібліотеки бібліотекарі покращували свої знання з медіаграмотності. Підвищення медіаграмотності – важливий крок у роботі бібліотекарів. Під час навчання вони ознайомилися з освітніми серіалами з медіаграмотності; пройшли тестування на платформі „Дія. Освіта”; отримали сертифікати, що підтверджують рівень їхніх знань, зробили крок до створення сучасного інформаційного простору для читачів.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
3 січня в Ужгороді обласний краєзнавчий музей ім. Тиводара Легоцького оголосив початок щорічної акції до Дня музейного селфі, яке у всьому світі святкують у третю середу січня. Переможців визначать у кількох категоріях. Щоб узяти участь в акції, потрібно було прийти до Ужгородського замку, зробити селфі на території чи всередині замкового палацу, опублікувати фото у Facebook або Instagram з активним посиланням на сторінку замку. Найкращі три роботи обрав колектив музею. Категорій було кілька: селфі з експозиції музею, селфі з внутрішнього двворика, з прилеглої території. Переможців оголосили 15 січня, вони отримали подарунковий набір музейної сувенірної продукції: дерев’яний календар; книгу „Скарби Закарпатського краєзнавчого музею”; сувенірний стакан; блокнот з місцем для ваших історій; набір з 12 листівок та різноманітні буклети. І звичайно ж, увійшли в історію замку як автори найцікавіших та найатмосферніших селфі.
4 січня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулася благодійна культурно-мистецька акція „Коляди у старому селі”. Свято розпочалось ходою учасників і гостей із площі Театральної до скансену. А вже на сцені у музеї відбулася презентація традиційних вертепів Закарпаття, колядували фольклорні колективи та вокальні ансамблі. Також для відвідувачів музею діяв ярмарок виробів народного мистецтва та крафтових продуктів, проводились майстерки для дітей. Атмосферними світлинами, які передають настрій, що панував на святі, на своїй сторінці у фейсбуці поділився ужгородський фотограф та волонтер Сергій Денисенко. На світлинах зображені виступи колективів, яскраві вертепні костюми учасників, а також емоції усіх, хто завітав на дійство.
6 січня в Ужгороді обласний музей народної архітектури та побуту презентував новинку – музейний календар. Цьогоріч темою музейного календаря стали старожитності із фондової колекції музею. Над створенням календаря працювала заступниця директора з науково-освітньої роботи Мар'яна Мегела разом із видавництвом Олександри Гаркуші. Традицію видання музейних календарів започаткували у 2017 році, щоб на сторінках щорічних видань популяризувати різні фондові колекції музею та народну культуру Закарпаття.
12 січня в Хусті, в артпросторі „Valeri”, відкрилася виставка робіт 16 майстрів пензля із різних куточків Закарпаття та зі столиці. Раніше експозицію було представлено в Угорському домі ім. М. Мункачі у Мукачеві, а зараз, на два тижні, вона перенеслася до Хуста. Серед авторів, чиї роботи представлені: Влад Беланінець, Михайло Погоріляк, Діана Добош-Брода, Золтан Дудаш, Маріанна Гаврило, Альона Стасюк, Любов Логойда-Шпак, Маргарита Тегзе, Наталія Москальова-Лакатош, Орест Цюпко, Іванка Череснье, Марія Ковач, Габріела Тегзе, Валентина Костьо, Олександр Храпачов, Сергій Лакатош. „Біле по білому” – це не просто колективна виставка, це презентація талантів митців, яких об’єднала спільна ідея. Кожен твір має під собою глибоке філософське підґрунтя, у ньому приховано переживання автора, частку його внутрішнього світу, енергетику. Ця виставка – не просто про естетику, не тільки про колір, але й про високе, вічне, особисте. Серед робіт є й портрети, і архітектурні композиції, і пейзажі, і філософські мотиви, і сакральне, і сучасне.
15 січня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулось відкриття виставки робіт двох одеських художниць різних поколінь – Ольги Крест і Анастасії Асп. Виставка „Погляд і поклик” представила філософські та психологічні, живописні і графічні роботи авторок, виконані в техніці digital. У глядача була можливість подивитися на світ дещо під іншим кутом, ніж він зазвичай бачить, відчути внутрішній світ інших людей через споглядання та обмірковування зображеного.
15 січня в Ужгороді відбулося відкриття мініскульптури закарпатцю, народному художнику України Федору Манайлу. Її встановили на вулиці Фединця, 37. Як повідомили в артпросторі „Ліс”, відкрила скульптуру онука митця та художниця Вікторія Приходько-Манайло. Після презентації гості змогли більше дізнатися про творчість Федора Манайла. Мініскульптуру виготовили за кошти артпростору та донати від небайдужих. Автором роботи став скульптор Роман Мурник.
16 січня в Мукачеві, у замку Паланок, відбулася збірна благодійна екскурсія на підтримку ЗСУ #ВечірняЗаДонат. Провів її волонтер і туризмознавець Максим Адаменко. Прогулянка древнім замком стала цікавою і пізнавальною для учасників.
19 січня в Берегово, у стінах Будинку для паломників ім. Ференца Пастора, Спілка християнської інтелігенції з року в рік організовує виставки до Дня угорської культури. Цьогоріч відкрилася тематична експозиція.
20 січня ужгородець Аркадій Шиншинов досяг неабияких результатів у роботі зі штучним інтелектом. За допомогою ШІ оживив мініскульптурки, Бокшая і Ерделі та минуле Ужгорода. Як наслідок, на його сторінці в соціальній мережі „Фейсбук” можна побачити ужгородські мініскульптурки, що ожили, активне спілкування бронзових Бокшая та Ерделі в ужгородському Альпінарії, кольорове і рухливе „гумористично”-реалістичне минуле обласного центру Закарпаття та ще багато чого цікавого.
21 січня заклади освіти Хустської міської ради активно долучились до участі у фотовиставці „Україна – це ми!”, яка присвячена Дню Соборності України. Цей захід було організовано з метою популяризації національно-патріотичного виховання серед учнівської молоді, глибшого вивчення історії України та підтримки творчих ініціатив молоді. Фотовиставка проходила в онлайн-форматі з 21 до 31 січня 2025 року. Учні, які взяли участь у цьому заході, поділились своїм баченням України, її величі та непохитної єдності через фотографії.
22 січня в Мукачеві, у Центрі громадськості та національних культур, відбулося відкриття художньої виставки, створеної учасниками мистецького об’єднання „Райдуга”. Ця подія була приурочена до святкування Дня Соборності України, символізуючи єдність, культуру та мистецтво нашого народу. В експозиції представлені роботи, виконані у різних техніках: графіка, акварелі та живопис. Кожна картина – це індивідуальне бачення митців, натхненне національними мотивами та духом соборності.
25 січня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, знаний митець краю Антон Ковач представив серію живописних робіт „Подорожі”. Антон Ковач – заслужений художник України, член Національної спілки художників України, лауреат Обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі, Всеукраїнської премії ім. Т. Яблонської та Премії ім. В. Гегам’яна. Також автор викладає в Закарпатській академії мистецтв і є завідувачем кафедри „Малюнок”. На понад 40 полотнах глядачі впізнавали Францію, Італію, Чехію. Словаччину, Угорщину, Румунію та рідне Закарпаття. За словами митця, у кожній творчій подорожі його цікавить не так якийсь конкретний архітектурний мотив, як емоції, пережиті під час мандрівки.
25 січня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, представили виставку „Ужгород на палітрі епох”. Виставка присвячена Дню Соборності України. У чотирьох залах експоновано 76 робіт із музейної та приватних збірок авторства класиків і сучасних митців-членів Закарпатської організації Національної спілки художників України. Ошатна добірка – про Ужгород від початку XX ст. і донині. Завідувачка експозиційного відділу музею, мистецтвознавиця Олена Приходько розповіла: «Ця виставка – перегук епох, мистецький діалог між різними поколіннями художників, а представлені роботи – мовби частинки пазлу, які складають загальний образ Ужгорода. І йдеться не просто про портрети міста, його конкретні зображення, а й про спроби передати його дух, ауру, кольори, навіть повітря, насичене пахощами квітів і кави». Загалом на виставці представлені роботи близько 30 художників. Це і сучасні митці, які продовжують реалістичну традицію закарпатського малярства, й ті, котрі шукають свій голос, своє слово, нестандартні, оригінальні художні рішення. Серед авторів – Степан Шолтес, Іван Дідик, Василь Вовчок, Борис Кузьма, Тарас Усик, Владислав Габда, Сергій Біба й ін.
25 січня в Ужгороді відбулась екскурсія етнотелепорт від туроператора „Muse travel”. Етнографічна мандрівка по традиціям, віруванням та загадках Срібної землі. Від мурів і коридорів Ужгородського замку, доріжками скансену… Як виготовляють трембіту? Куди зникла церква, що була на території замку? Які професії мали гарантоване місце в пеклі? І чому годівниця для голубів, це зовсім не мила хатинка? Екскурсовод розвіяв міфи, вигадав нові, поглибив знання про головні історичні локації міста. Не важливо, чи прожили ви тут все життя або обрали Ужгород домом лише недавно.
26 січня в Ужгороді, в Скансені, відбувся майстер-клас із виготовлення Стрітенської свічки. Разом з майстринею Вікторією Колька-Симкович учасники мали можливість навчитися виготовляти свічки до свята Стрітення, які даруватимуть тепло та красу вашій оселі.
28 січня Хустський краєзнавчий музей мав честь приймати дітей військових із Дніпропетровської області, які з великим інтересом ознайомилися з історією та культурною спадщиною нашого краю. Екскурсію організувала ГО „Єдина спільна громада” на чолі з Степаном Жупаном. Під час заходу юні гості дізналися багато цікавого про унікальні пам’ятки Хустщини, звичаї та традиції нашого регіону, що залишили незабутні враження. Такі зустрічі сприяють культурному обміну, виховують повагу до історії рідної країни та зміцнюють зв’язки між регіонами України.
30 січня у виставковій залі Хустської картинної галереї відбулося офіційне відкриття виставки найкращих дитячих робіт в сфері образотворчого мистецтва. Презентували виставку учні профільного класу Горінчівської школи мистецтв. Експозицію склали понад 80 робіт. Дитячий малюнок завжди привертає увагу своєю щирістю та мистецькою відкритістю, безпосередньо комбінує в собі гармонійність кольорів, що символізують чистоту духовності та незламність духу патріотизму.
У січні в Ужгороді, у приміщенні Генерального консульства Угорщини, відкрили виставку робіт живописця, графіка, портретиста-карикатуриста Маріона Ілку (1933-2003), присвячену закарпатським митцям та громадським діячам. Відкрив захід генеральний консул Угорщини в м. Ужгород Йожеф Бочкаї. Він зазначив, що у доробку митця близько 400 карикатур, невелику частину з яких показали на виставці. Присутні ж з легкістю впізнавали на представлених роботах багатьох відомих закарпатців. Маріон Ілку народився в Ужгороді. Навчався на відділі монументального живопису Львівського державного інституту прикладного і декоративного мистецтва. Був учасником багатьох виставок в Україні та за кордоном, перша з яких відбулася у Львові в 1956 році. Особливо відомий в Угорщині. У 1961 році вступив у Національну спілку художників України. Багато років життя віддав педагогічній діяльності, працюючи на кафедрі рисунку Львівської національної академії мистецтв. З 1989 року до 2003 – незмінний голова Товариства культури львівських угорців.
Закарпатка Лариса Кружіль створює ялинкові прикраси із оксамиту та гіпсу. Рельєфні вишукані кульки, причепурені каретами, янголами, ялинками та іншим цікавим декором. Їх не можна знайти в магазинах, але можна зробити своїми руками. Кожна прикраса індивідуальна і неповторна. Загалом у доробку талановитої майстрині їх декілька тисяч. Рукоділлям майстриня займається чотири роки. Крім ялинкових іграшок, створює декор для дому. На майбутнє Лариса Кружіль мріє опановувати нові техніки та створювати ще більше цікавих виробів.
В Ужгороді, на одній із старовинних вуличок – Волошина, в атмосферному приміщенні, де просто ідеально надихатися мистецтвом, відкрилася камерна галерея „Voyt Art Gallery”. Ініціатори – родина художників Іванки та Олександра Войтовичів, роботи яких у приватних колекціях мають поціновувачі мистецтва по всьому світу. Відтепер шанси безпосередньо поспілкуватися з митцями, придбати їхні картини, зросли і в закарпатців.
У січні в Мукачеві до Музею війни у замку „Паланок” волонтери команди „Мукачівські дрони” передали символічний артефакт – частину збитої у небі над Закарпаттям російської ракети Х-101. Підрозділи ППО збили ракету неподалік Мукачева під час російської ракетно-дронової атаки 17 листопада 2024 року.
Закарпатська академія мистецтв створює простір, який ширше „відкриє двері” для охочих до мистецтва. Майстер-класи для зацікавлених, виставки, мистецький простір з доступними експозиціями – такі плани поступово втілюють у вищому мистецькому закладі області. Наразі в академії розпочали роботу над створенням мистецького простору, який стане майданчиком як для традиційних виставок художників-класиків, так і для експонування робіт студенті й викладачів. Початково ідея народилася з бажання зробити мистецтво більш доступним і полегшити рух до його пізнання для зацікавлених. Наміри академії збіглися із проголошенням Закарпатською туристичною організацією 2025 року – роком мистецького туризму.
КІНОМИСТЕЦТВО
12 січня в Ужгороді, у книгарні-кавʼярні „Paperova”, відбувся кіноперегляд стрічки „Недоторкані”.
20 січня в Ужгороді, у кавʼярні „Культура”, на площі Шандора Петефі, до Дня памʼяті загиблих захисників, які 242 доби обороняли Донецький аеропорт, ужгородців та охочих запросили переглянути фільм „Кіборги”.
28 січня студія „Квартал 95” анонсувала вихід фільму „раша гудбай”. Кіно вийде у кінотеатрах 27 березня 2025 року. У тизері, який виробники поширили в інстаграмі, видно, що частину кінострічки знімали в Ужгороді. У кінострічці буде йтися про українку, яка 10 років жила в окупації, поширювала фейки про Україну та випадково потрапила до Ужгорода. Режисером фільму став Олексій Кирющенко. Він також є одним із авторів сценарію. Раніше Олексій Кирющенко працював над російським телеконтентом, зокрема над серіалом „Моя прекрасна няня”, а також став режисером серіалу „Слуга народу” та „Слуга народу 2”.
Державне агентство України з питань кіно профінансувало мультфільм „Наша файта” на рекордну суму 30 мільйонів гривень. Це найбільше виділення коштів на кінопроєкт у вересні-грудні 2024 року, що вже викликало жваві обговорення в культурних колах. Сюжет мультфільму обіцяє захопливу історію. Ця комедійна історія поєднує гумор, українську автентику та тему війни. Режисером мультфільму виступає Костянтин Федоров, а сценарій написали закарпатці Михайло Карпенко, Іван Бонь і Павло Мандзич. Креативним продюсером проєкту є відомий український режисер Антоніо Лукіч, автор таких стрічок, як „Мої думки тихі” та „Люксембург, Люксембург”.
У січні команда „Eco Film Festival” від „Chysto.de” оголосила переможців Кінопремії імені Романа Жука, який навесні 2022 року загинув на фронті, захищаючи Україну. Перше місце й премію 100 тисяч гривень здобув режисер Євген Ткач зі Львова з проєктом короткометражного фільму „Балада про Егагропілу Ліннею” про про експлуатацію природного середовища озера Світязь. Друге місце посів журналіст та режисер із Запоріжжя Сергій Носенко з проєктом про групу активістів та їх вплив на екологічні зміни в місті, третє – майбутня режисерка Лілія Бадай з Харкова, яка здобула навчання в майстерні документального кіно режисера Сергія Буковського. Кінопокази на екологічну тематику, еко- та кінолекторії, майстер-класи для підлітків – все це і трохи більше було під час „Eco Film Festival”, який створено задля об'єднання небайдужих та створення якісного відеоконтенту та кіно про вплив людини на природу.
У січні розпочалися зйомки фільму про зимовий туризм на Закарпатті. Мультимедійна команда „Tour de Ukraine” відправилася на Закарпаття, щоб відзняти черговий тревел-фільм про туристичні родзинки регіону. Наразі зйомки тривають на Дикому озері в Національному природному парку „Синевир”. Локаціями майбутнього фільму також стануть гірськолижні курорти Закарпаття, музей „Старе село” у Колочаві, бункер Арпада у Грабівниці, Обавський камінь та санаторії, які відновлюють сили українцям та допомагають в реабілітації нашим захисникам. Окрема увага – закарпатським традиціям. Зокрема, глядачі побачать, як роблять гуні у селі Річка, готують паприку у Великій Доброні та святкують справжнє лемківське весілля. Це перший фільм про зимовий туризм на Закарпатті від команди „Tour de Ukraine”. „Зіркою” фільму стане також Невицький замок. Проєкт реалізовується у тому числі за сприяння Управління туризму та курортів Закарпатської ОДА.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ
6 січня телеведучий і мандрівник Дмитро Комаров, знаний завдяки програмі „Світ навиворіт”, завітав до села Бороняво Хустської громади. Його візит мав особливу мету – зйомки програми про унікальну різдвяну традицію „Боронявська Шархань”. Бороняво – єдиний населений пункт на Закарпатті, де цю архаїчну традицію колядування зберігають і популяризують. Колядницький гурт під керівництвом Любові Бонкало майстерно виконав старовинні колядки, демонструючи самобутню атмосферу та глибину автентичної культури. „Боронявська Шархань” – частина нематеріальної культурної спадщини України. Завдяки програмі Дмитра Комарова ця традиція має шанс стати відомою далеко за межами регіону, нагадуючи всім про важливість збереження наших звичаїв.
9 січня у селі Сторожниця відбувся IV відкритий фестиваль „Бетлегемська зірка”. Під час заходу лунали колядки та щедрівки з усіх куточків Закарпаття.
11 січня у Мукачеві пройшов дегустаційний конкурс вин Закарпаття „Червене вино 2025” як елемент традиційного фестивалю.
11 січня в Ужгороді, в готелі „Інтурист-Закарпаття”, відбулась презентація проєкту та виставка Павла Ковача „HOC EST CORPUS MEUM”, що в перекладі з латинської означає „це моє тіло”. Художній проєкт рефлексує з досвідом митця його служби в ЗСУ, до котрої він долучився в липні 2023 року.
11 січня в Ужгороді, в „Падіюні”, пластуни Закарпаття змагались вертепами. „Битва вертепів” – пластовий захід, який вже третє проводиться на Закарпатті й став невід’ємною частиною зимових заходів всіх пластових осередків. Перші дві „Битви вертепів” відбувалися в Мукачеві та Довгому. Цьогоріч естафету проведення перейняли ужгородські пластуни. На глядачів чекало захопливе змагання між вертепами з Ужгорода, Мукачева, Довгого, Тересви, Хуста. Були пізнавальні вікторини та завдання, а ще – можливість познайомитися та долучитися до ініціатив пластунів Закарпаття.
11 січня в Ужгороді, в артпросторі „Ліс”, продовжили збирати кошти на встановлення мініскульптурки відомому художнику Федору Манайлу. Тож у суботу запросили охочих на екскурсію Ужгородом, яку провів гід Віктор Опаленик, а після – на чаювання в артпросторі. Екскурсія стартувала від пам’ятника Шандору Петефі на однойменній площі. Це класна можливість більше дізнатися про Ужгород, його неймовірно крутих людей та додати творчості у свій день.
12 січня в румунському містечку Сігету Мармацієй заступник голови обласної ради Василь Демʼянчук, керуюча справами облради Мирослава Ливч та ректорка Академії культури і мистецтв, депутатка облради Наталія Шетеля, разом із іншими делегатами, презентували Закарпаття на ХХХІІ-му Міжнародному фестивалі колядок та зимових обрядів. Цей фестиваль, організований Марамуреською філією Союзу українців Румунії на чолі з депутатом румунського парламенту Миколою-Мирославом Петрецьким, став знаковим заходом, що об'єднав представників української та румунської культур. У святі взяли участь дипломати, мистецькі колективи та гості з різних країн світу, серед яких були Надзвичайний і Повноважний посол Румунії в Україні Александр Віктор Мікула та консул Румунії в Солотвино Граціан-Флорін Пирву. У рамках Фестивалю відбулась урочиста хода центральною площею міста, яка завершилась великим колядницьким концертом. Серед учасників були й українці, які знайшли прихисток у Румунії, рятуючись від війни. Свято відбувалося в урочистій атмосфері із колоритними костюмами та щирим виконанням колядок, що стали яскравим сигналом про унікальність української культурної спадщини. Посадовці обласної ради у своїх виступах подякували організаторам свята, а також румунському народу за підтримку українців, наголошували на важливості збереження різдвяних традицій та української самобутності в умовах війни.
14 січня у селі Дубове, на парафії Різдва святого Івана Хрестителя, відбулося урочисте свято „Розколяда 2025”, на якому зустрілися церковні хори Тячівщини.
17 січня в Ужгороді, в екзотаріумі „Акваріум”, відбулась пізнавально-творча екскурсія. Юних природолюбів запросили на першу цього року мандрівку у яскравий різнобарвний світ екзотичних тварин. Дітлахи дізнались цікаве з їхнього життя та стали учасниками творчої майстерки. Під час занять малюки навчались любити природу і бути відповідальними; дізнались нові цікаві факти про тваринок; долали страхи та розвінчали міфи; займались творчістю – створювали корисні речі своїми руками.
20 січня, у День любителів сиру, Управління туризму та курортів Закарпатської ОДА запропонувало ознайомитися з древньою закарпатською традицією сироваріння. Сирний тур Закарпаттям – це знайомство з бойківською, лемківською, гуцульською, долинянською культурами сироваріння. А ще – можливість скуштувати сири, виготовлені за угорською, словацькою, румунською рецептурами. Для популяризації гастрономічного туризму у краї розроблено „сирний” маршрут, загальною протяжністю 100 кілометрів, який охоплює всі райони області. Сирний шлях краю пропонує туристам побачити всі етапи сироваріння. Ознайомитись з таємницями традиційних технологій виготовлення, а крім того, ще й дегустації різних сортів чудового продукту. На екстрималів та здобувачів нового досвіду чекають відвідання високогірних полонин, плаїв, пасовищ на висоті понад 700 метрів над рівнем моря. Обов᾿язковою атракцією туру є дегустація щойно виготовленого сиру і не тільки у місцях його виробництва, але й по всій території регіону. А ще тут можна почути унікальні закарпатські історії, легенди, бувальщини і казки. До сирного маршруту Закарпаття включена і „Селиська сироварня”, яка є однією з найвідоміших сироварень Карпат та України. Це у селі Нижнє Селище Хустського району. У асортименті сироварні фірмові сири: „Селиський”, „Нарцис Карпат”, м’який сир „Хуст” і багато нових сирів за технологіями, розробленими місцевими сироварами.
21 січня заклади дошкільної освіти Хустської міської ради взяли участь у фольклорному фестивалі „Пісня єднання”, присвяченому Дню Соборності України. У рамках цього заходу колективи закладів підготували відеозаписи музичних номерів, які будуть представлені на фестивалі. Це важливий крок у розвитку творчих здібностей дітей дошкільного віку та вихованні патріотизму, любові до України та її традицій. Фестиваль „Пісня єднання” сприяє збереженню народних традицій, відродженню духовності та популяризації культурних надбань Закарпаття серед молоді.
22 січня учні Мукачівської школи мистецтв здобули перемоги на міжнародному конкурсі. Учні струнно-смичкового відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона взяли участь у Міжнародному двотуровому конкурсі мистецтв „Хіт-парад талантів”. Фестиваль музики проходив у Києві, де юні артисти досягли блискучих результатів. Диплом Лауреата 1 премії здобула Естер Петрус (скрипка, 2 вікова категорія). Диплом Лауреата 1 премії також отримав Назар Бідзіля (скрипка, 3 вікова категорія). Викладачі Марʼяна Бібен та Ірина Полуектова були відзначені подяками за бездоганну підготовку учасників, творчу співпрацю та внесок у розвиток української культури.
23 січня в Перечині, у відомому закарпатському господарстві „Лавандова гора”, випустили унікальну мультимедійну гру для дітей: героєм стала мураха Ланді, яка подорожує різними куточками світу. Перша серія гри вийшла в астрономічній тематиці, а нагороди для дітей за виконання завдань виглядають, як льодяники у формі планет. Для гравців, які знайдуть унікальну фігурку мурахи Ланді, передбачений приз 15 тис. грн. Як повідомили у господарстві «Лавандової гори», у наборі йдуть наклейки, пазли з планетою та льодяники. Аби зіграти у гру та отримати нагороду дитина має подивитися спеціальний мультик за QR-кодом про пригоди мурахи Ланді у космосі та відповісти на питання.
25 січня в Будапешті закарпатські таланти з великим успіхом виступили на талант-шоу класичної музики „Віртуози”. Всесвітньо відомий міжнародний конкурс талантів класичної музики „Віртуози” надає можливість молодим любителям класичної музики продемонструвати свої виняткові таланти. Особливістю десятого сезону є те, що більше уваги приділяється пошуку угорських талантів за кордоном. Закарпаття у змаганні представило вісім талантів. Протягом трьох днів учасники брали участь у майстер-класах, культурних і громадських заходах. До півфіналу пройшло троє молодих людей: Бенце Чакварі зі Словаччини, Мате Паладі та Даніель Міклош Сюлек із Закарпаття. Вони отримали дипломи від держсекретаря Балажа Ханко та засновника і продюсера „Віртуозів” Маріанн Пеллер. На заході було вручено декілька спеціальних нагород, зокрема трьом молодим із Закарпаття: Фанні Паллагі, Софії Кларіковій та Агнесі Біро. З угорського півфіналу, який відбувся 21 січня, до міжнародного півфіналу пройшов закарпатець Мате Паладі. Виступ наших молодих віртуозів можна буде подивитися на угорському телеканалі „Дуна” з 25 квітня щоп’ятниці.
25 січня в Ужгороді, у жіночому клубі „Натхненна”, відбулась ресурсна зустріч „Я особлива!” із психологинею Оленою Пітух. Чи знаєш ти взагалі себе? Яка ти? Які твої сильні якості? Що ти можеш дати світові та іншим? Як можеш проявлятися та, головне, бути щасливою та реалізованою? Де у тебе та кнопка, яку треба натиснути, щоб почалося нове життя?
27 січня світ відзначає Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, щоб згадати трагедію, яка забрала мільйони невинних життів та стала символом жорстокості й нетерпимості. У закладах освіти були проведені такі заходи: тематичні уроки та виховні години, присвячені історії Голокосту, зокрема трагічним подіям, що відбулися на території України; учні взяли участь у символічній акції „Метелики пам’яті”, створюючи паперові метелики як символи дитячих життів, обірваних під час Голокосту; читання свідчень очевидців, обговорення книг та документальних матеріалів, що розповідають про людські долі в період Голокосту; хвилина мовчання, під час якої учасники заходів вшанували пам’ять мільйонів невинних жертв. Пам’ятаємо минуле, щоб будувати мирне майбутнє.
28 січня на 9-му Міжнародному двотуровому конкурсі мистецтв „Yula Art Fest” (м. Харків) учень відділу духових та ударних інструментів Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона виборов нагороду. Диплом за 2 місце нагороджений Георгій Олаг (номінація інструментальний жанр „саксофон”, 3 вікова категорія), клас викладача Олександра Вірзбицькі, концертмейстерка Лариса Сметана. Подяками за високу професійну майстерність, підтримку та духовне збагачення підростаючого покоління, а також особистий вагомий внесок у розвиток культурно-естетичного виховання дітей та молоді, нагороджені викладачі Олександр Вірзбицькі та Лариса Сметана.
31 січня учасники громадської організації „ФОРЗА” спільно з представниками Синевирської громади, фахівцями Управління туризму та курортів Закарпатської ОДА, нацпарку „Синевир” та локальними підприємцями вкотре працювали над пошуком рішень для розвитку Синевирської громади в рамках проєкту „Ruractive”. Серед пріоритетних викликів громади – туризм на основі природних і культурних ресурсів, агропродовольчі системи і стала мобільність. Серед ідей учасників заходу – створення крамниць із продукцією від місцевих виробників, заснування туристичного центру, розробка додатку/вебстайту, який би містив усю дотичну інформацію про громаду, послуги, локальні товари та атракції, збереження культурної спадщини та вівчарства, створення пішої та велоінфраструктури та проведення фесту „Дари лісу” і Дня громади.
Туристична організація оголосила 2025 рік в Закарпатті – роком митецького туризму. Щотижня протягом 2025 року публікуватиметься інформація про особливості митецького туризму в Закарпатті. Попередня програма на 2025 рік. Літературний напрям – 2025. Презентація Літературних туристичних маршрутів: 1. Шляхами Миколи Шугая (Іван Ольбрахт) 2. Шляхами Яноша Бутлера (Калман Міксат) 3. Шляхами хлопців з Бобрової ріки (Ярослав Фоглар) 4. Шляхами Гордубала (Карел Чапек) 5. Ужгород капітана Алоїза (Олександр Гаврош). Художній напрям – 2025 Митецькі пленери: Зима. 24 лютого Дубриничі – пленер „Закарпатська зима” – на честь А. Кашшая. Весна.13 квітня Ужгород – пленер „Квітуче Закарпаття” – на честь І. Рошковича. 25/26 травня Мукачево – пленер „Неповторність” (участь беруть лише дівчата) – на честь А. Ерделі та на честь М. Мункачі (участь беруть лише хлопці) Останній тиждень травня – пленер „Квітучий Перечин” – на честь Унгварі Лайоша. Літо. 5/6/7 липня Косино – пленер „Сонячне Закарпаття” – на честь Т. Чонтварі. 3/4 серпня Воєводино – пленер „Кольори Закарпаття” – на честь Е. Варгола. Осінь. 7/8 вересня Ужгород – пленер „Виноград і Закарпаття” – на честь дня Ужгорода і Шимона Голлоші. 5/6 жовтня Квітка полонини – пленер „Закарпатський Барбізон” – на честь Й. Бокшая.
У селищі Великий Бичків на Рахівщині відбувся дев'ятнадцятий Різдвяний фестиваль бетлегемів і коляди. Фестиваль є важливою подією для збереження та популяризації українських різдвяних традицій, особливо закарпатського бетлегему – театралізованого вертепу, який є справжнім надбанням культури регіону. Святкове дійство розпочалося у Храмі Успіння Пресвятої Богородиці, де звучали дзвінкі голоси колядників Росішанської церковної коляди, колективу із села Водиця та наймолодшої колядниці Віталії Мачек. Вертепні дійства молодіжного вертепу села Росішка, двох молодіжних вертепів селища Великий Бичків, а також виступи бетлегемів з Великого Бичкова і Росішки зачаровували глядачів своєю майстерністю та автентичністю, створюючи святкову атмосферу. Однією з найяскравіших вистав стало вертепне дійство „Баранки”, майстерно представлене Великобичківською мистецькою школою під керівництвом заслуженого працівника культури України Василя Поповича. Унікальною частиною свята стало колядування не тільки у Храмі, а й біля монумента Пресвятої Богородиці та через річку Тиса, коли колядували для сусідів із румунського міста Великий Бичків – Бочков Маре (Bocicoiu Mare), символізуючи єдність та дружбу між народами. Усі учасники отримали подяки від голови Великобичківської громади Олега Бурси та декана Великобичківського деканату МГКЄ отця Миколи Копича. Голова громади Олег Бурса та заступник голови Рахівської районної ради Іван Копич вручили учасникам нагороди та солодкі подарунки.
Марія Чорій з селища Великий Бичків на Закарпатті зберігає унікальну традицію випікання весільних медяників – оригінальних колачів, що мають вишуканий орнамент, схожий на гуцульську вишивку. Бичківський медяник – це справжній витвір мистецтва. Процес приготування такого дива зазвичай займає три дні, а розписування до восьми годин. Медяник складається з 16 інгредієнтів, а рецепт та технологія приготування тримаються у секреті. Здавна вважалося, що у медянику відображається людська доля. Тому як немає однакових доль, так немає однакових медяників.
Винороби та туроператор розвиватимуть винний туризм на Закарпатті. Меморандум про співпрацю у розвитку винного туризму Закарпаття підписали Асоціація виноробів, виноградарів та дистиляторів Закарпаття та туроператор „Muse Travel”. Співпрацюватимуть для збереження та розвитку унікальної культури виноробства та виноградарства, спадщини Закарпаття. В асоціації прагнуть, щоб кожен турист зміг не лише насолодитися якісним вином, а й зануритися у його історію, традиції та душу нашого краю. Акцентуватимуть увагу на якості, традиціях і унікальності закарпатських вин. Формуватимуть культуру споживання вина через майстер-класи, дегустації та тематичні лекції. Проводитимуть навчальні програми для гідів-екскурсоводів і виноградарів, виноробів, підвищуючи рівень їхньої експертизи. Упроводжуватимуть інтерактивні маршрути, сучасні технології та цифрові рішення для туристів та візитерів. Плани співпраці включають участь у міжнародних форумах, розширення винних маршрутів, створення нових дегустаційних зон та активну популяризацію спільноти „Вина Срібної Землі” на глобальному рівні.
У січні в Ужгороді дитяча театральна студія „То Be(e)” почала працювати на базі обласного українського музично-драматичного театру ім. Шерегіїв. Наразі набирають три вікові групи і чекають дітей 6-14 років. Викладатимуть основи акторського мистецтва педагоги з Києва, які нещодавно переїхали в Ужгород – хореограф, режисерка-постановниця Алевтина Чернова, яка вже працює в театрі, актори Дмитро й Олена Грицай. Наразі в роботі 5 груп. Найбільше завдання тепер – сформувати графік занять так, щоб дитяча студія не перетиналася в роботі з акторами театру, цей організм має існувати паралельно. Дітям викладатимуть багато акторської майстерності, пластику та сценічний рух, вокал, ораторське мистецтво. Заплановано 4 уроки на тиждень.
У січні у Сваляві презентували туристичну карту міста, де міститься інформація про найпопулярніші локації та їх розташування. Туристи знайдуть пам’ятник Сваляві, Свалявський дуб, острів Марти-Маргарити, дерев’яний храм Архистратига Михаїла, Свалявський меморіальний парк, стару синагогу, ратушу, краєзнавчий музей, мінеральні води тощо. Карту створили за сприяння громадської організації „Сольва-прогрес”, яку очолює Маргарита Загуменнова.
У січні майже 25 тис. гривень передали викладачі та вихованці Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона для потреб військового шпиталю. Ця сума була зібрана завдяки спільним зусиллям викладачів, учнів та їхніх родин. Вона буде використана на забезпечення необхідних матеріалів та медичних засобів для лікування та реабілітації пацієнтів військового шпиталю, а також на покращення умов перебування хворих.
Новини
20 лютого виповнюється 120 років від дня народження Уласа Самчука, з цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Гомер української літератури ХХ століття".
До вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.