Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2025 - березень

9 березня в Ужгороді в 211-ту річницю з дня народження Тараса Шевченка відбувся меморіальний захід. У ньому взяли участь представники обласної та міської влад, силових і правоохоронних структур, військові, ветерани, духовенство, дипломати та громадськість. Хвилиною мовчання вони вшанували пам’ять усіх, хто загинув у боротьбі за незалежність та свободу України, а також поклали квіти до підніжжя пам’ятника Великому Кобзареві на площі Народній. Колектив Заслуженого академічного Закарпатського народного хору виконав Державний Гімн України, композиції „Реве та стогне Дніпр широкий”, „Заповіт” і „Молитву за Україну”. Постать Шевченка нагадує нам, що війна з російським агресором – це не лише сучасна трагедія, а багатовікова боротьба за наше існування.

15 березня в Ужгороді офіційно відзначили 86-ту річницю проголошення Карпатської України, подію, яка стала символом боротьби українців за власну державність. Урочистості відбулися на набережній Незалежності. Керівники області та міста, представники правоохоронних органів і силових структур, військові, священнослужителі та громадськість вшанували пам'ять Президента Карпатської України Августина Волошина та поклали квіти до пам’ятника видатному громадському і політичному діячу. Заслужений академічний Закарпатський народний хор виконав Державний Гімн України. Хвилиною мовчання вшанували всіх загиблих у боротьбі за свободу і незалежність України. Незалежність Карпатської України була проголошена в ніч з 14 на 15 березня 1939 року на засіданні Сойму в Хусті. Це доленосна подія для всього українського народу. Закарпаттю судилося відіграти важливу роль в історії державотворення. Навіть короткотривале існування цієї держави стало символом національних прагнень українців жити у вільній, незалежній, соборній Україні. Сьогодні, коли наша країна знову бореться за свободу, Карпатська Україна нагадує нам: боротьба триває, і перемога буде за нами!

15 березня на Хустщині відбувся мітинг-реквієм, присвячений 86-ій річниці проголошення Карпатської України та 151-ій – з дня народження її Президента, Героя України Августина Волошина. Керівники області та місцевого самоврядування, військові, ветерани, духовенство, громадськість зібралися на території Меморіального парку „Красне поле”, щоби спільно вшанувати подвиг Героїв Карпатської України та помолитися за спокій їхніх душ. Попри нетривале існування, Карпатська Україна своєю появою засвідчила прагнення українського народу до створення власної держави та готовність боротися за неї. Подвиг Карпатських січовиків надихнув майбутні покоління борців за незалежність і продовжує відлунювати в серцях українців сьогодні, в умовах протистояння російським загарбникам. Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять полеглих Героїв та поклали квіти до Пам’ятного Хреста, встановленого на честь загиблих Карпатських січовиків. Відбулася панахида за участі священнослужителів різних конфесій. Державний Гімн України, а також тематичні композиції – „Понад Хустом ворон кряче”, „В’язанку стрілецьких пісень”, „Ой у лузі червона калина” – виконав Заслужений академічний Закарпатський народний хор. Вклоняємося всім, хто став на захист нашої держави! Пам'ятаємо кожного, хто віддав за неї життя!

Відповідно до Указу Президента України від 27 березня 2025 року №200/2025 „Про відзначення державними нагородами України з нагоди Міжнародного дня театру”, за вагомий особистий внесок у розвиток національної культури і театрального мистецтва, творчі здобутки і високу професійну майстерність присвоєно почесні звання:

� „Народний артист України” – Василю Фурдю – артистові – провідному майстру сцени Мукачівського драматичного театру;

� „Заслужений артист України” – Ігорю Китришу – артистові драми – провідному майстру сцени Донецького академічного обласного драматичного театру, м.Маріуполь - в Ужгороді.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 березня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбувся показ вистави „Мишка та рожева стрічка”.

2 березня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбувся показ вистави „Котик і Півник”.

2 березня в Ужгороді, обласний академічний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв, в рамках фестивалю „Драма сьогодення”, зіграв виставу „Річард ІІІ”. Яскрава гра акторів, ефектні декорації та костюми не залишили глядачів байдужими.

3 березня в Ужгороді, журі фестивалю „Драма сьогодення”, який проходив в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, визначили переможців. Номінація „Кращий драматичний твір” (додана номінація) – „Приборкання норовливого”, вистава Національного театру ім. Марії Заньковецької за п’єсою Ярослава Стельмаха. Номінація „Краще музичне-сценічне вирішення” – вистава „Барвінський. Право на особисте”, Львівський академічний муніципальний театральний, художньо-дослідницький та освітній центр „Слово і голос”. Номінація „Краща сценографія” – вистава „Лавина” Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру. Номінація „Кращий акторський дует”– Петер Чіжмар і Томаш Діро, вистава „Камені в кишенях” театру „Kontra”. Номінація „Краща жіноча роль”: Жанна Добряк-Готв’янська за роль Едіт Береш, вистава „Зів’ялі квіти викидають” Франківського драмтеатру. Номінація „Краща чоловіча роль”: Рудольф Дзуринець за головну роль у виставі „Річард ІІІ” Закарпатського академічного обласного музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв. Номінація „Краще режисерське втілення”: вистава „Приборкання норовливого” Національного театру ім. Марії Заньковецької у постановці режисера Андрія Бакірова. Номінація „Краща вистава”: вистава „Річард ІІІ” Закарпатського обласного музично-драматичного театру, режисер-постановник Михайло Фіщенко. Подякою за участь відзначено Сумський національний театр ім. М.С. Щепкіна.

5 березня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся перший весняний концерт – у виконанні струнної групи Академічного симфонічного оркестру під орудою заслуженої артистки України Вікторії Свалявчик-Цанько прозвучало віртуозне переосмислення безсмертного циклу скрипкових концертів Антоніо Вівальді „Чотири пори року”. Створений рівно три століття тому, цикл „Пори року” став одним із найвідоміших в історії музики, завоював надзвичайну популярність і досі хвилює серця слухачів, збираючи повні зали. Сольну партію у концерті виконав справжня зірка української академічної сцени, знаний далеко за межами України скрипаль, лауреат численних міжнародних конкурсів, соліст Національного будинку органної та камерної музики України, народний артист України Назарій Пилатюк. Натхненну гру українського скрипаля-віртуоза вітали бурхливими оваціями у найпрестижніших залах Польщі, Австрії, Німеччини, Угорщини, Швеції, Фінляндії, Нідерландів, США. Він успішно виступав з найкращими симфонічними та камерними оркестрами України і Європи.

5 березня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, «Резиденція Вибачте Номерів Немає» запросила на прем'єру документальної аудіоп'єси Володимира Кузнецова „Гречка з м'ясом” із „Антології української кухні 2022-2024”. Проєкт „Антологія української кухні 2022-2024”, а вже й 2025 – це документація життєвих історій, досвідів та актів солідарності, відібраних на основі матеріалів Архіву Війни (Ukraine War Archive) і персональних відео- та аудіозаписів художника Володимира Кузнецова. Художню форму аудіоп’єси автор використовує для розповіді про феномен українського волонтерства. Цей феномен набуває обрисів великої бувальщини, легенди, трансформуючись згодом у міфи й казки. Дійові особи: волонтери й волонтерки Київщини, Ржищівщини, Чернігівщини, Сумщини, Запоріжжя, Одещини, волонтерська група „Борщ для ЗСУ”, „Спілка Учасників, Ветеранів, Інвалідів АТО та бойових дій” (СУВІАТО), десятки й сотні відомих і не відомих героїв та героїнь тилу.

8 березня в Ужгороді, на сцені драматичного театру, легендарний український балет „Freedom” зіграв танцювальну виставу „Шафа”. Вистава стала квінтесенцією творчого світовідчуття балету „Freedom”. Балет відкрив „Шафу”, як „живий музей” дуже особистих історій і конкретних людей. Є тільки ви, 14 танцюристів та їхні пронизливі історії. Персонажі на сцені залишаються самими собою, але градус їхньої чесності зашкалює. Це провокує вас бути чесними у відповідь. Того ж дня на Великій сцені обласний академічний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв комедію „Я чекаю на тебе, мій любий”. Відомий режисер Віталій Семенцов уже ставив цю ліричну комедію в Києві дванадцять років тому. Але в Ужгороді моновистава перетворюється в щось інше – у комедію-фарс-детектив, в якій беруть участь аж одинадцять акторів. Головну роль невгамовної італійської мадам грає Клара Берец, відома за виставою „Майне лібе Віра”, де вона блискуче зіграла вибуховий образ закарпатської студентки-заробітчанки. Комедія „Я чекаю на тебе, мій любий!..” Дарио Фо Франка Раме дозволяє зазирнути в глибини жіночої психології, підглянути інтимні таємниці, про які не прийнято говорити вголос і ще раз задуматися про вічні цінності. Бешкетний і смішний „жіночий” погляд на життя буде цікавий не тільки жіночій аудиторії, а й чоловікам. Вдень театр зіграв музичну казку для дітей „Гном Джером”.

9 березня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся музичний вечір „Souvenirs d`Italia”. Артисти обласної філармонії представили вишукану концертну програму з найкращих італійських композицій – від класичних арій до сучасних хітів. Виступили Олександр Садварій, Яна Садварій, Мирослава Швах-Пекар, Галина Гаврилко, Артем Поздняков, Марк Ковров. Партію фортепіано виконала Наталія Савченко.

9 березня в Ужгороді „Freedom Ballet” разом з режисеркою Оленою Коляденко показав прем’єру танцювальної вистави „Flambè”. Це яскравий, еротично-іронічний твір із елементами реалізму, гумору та містики, який досліджує жіноче бажання та баланс між пристрастю та стабільністю.

9 березня обласний академічний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв на Малій сцені зіграв виставу „Ефект Елджернона” за мотивами твору Даніела Кіза.

9 березня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв виставу „У нашім Раї на Землі”, приурочену до 211-річчя від дня народження Тараса Шевченка.

9 березня в Хусті обласний театр драми та комедії представив премʼєру – театралізований ліричний концерт „Крізь Браму Почуттів”, де слово, танець, музика і почуття зливаються в єдину симфонію.

9 березня у мистецькому просторі LEM м. Львів Академічний камерний хор Кантус долучився до знакової музичної події, присвяченої Шевченківським дням. „Цвіт. Шевченко” – співоча дія, у якій голос, музика, тиша та світло злилися в єдине, щоби проявилося слово Кобзаря. Музична програма була вперше представлена в 2013 році та з успіхом виконана на багатьох сценах. Вона містить великий пласт народних пісень на вірші Тараса Шевченка, опрацьованих для голосу і хору композиторкою Богданою Фроляк, та її авторські твори для хору а сарреllа.

11 березня в Ужгороді, обласна філармонія наповнилася гармонією і шляхетністю музики Георга Фрідріха Генделя. До 340-річчя від дня народження композитора Академічний камерний оркестр представив програму „Handel 340” – подорож у світ бароко, сповнений величі, глибоких почуттів та натхнення. Гендель – один із тих творців, чия музика зачаровує і торкається самого серця. Його ораторії, концерти й арії переносять у часи, коли мистецтво було величним, а емоції – безмежними. І цього вечора його шедеври прозвучали у виконанні видатних артистів. Барокова музика – це величний баланс між пристрастю та витонченістю, що досі хвилює серця слухачів. Захід проходив для підтримки наших Збройних сил України.

13 березня в Ужгороді відбулися гастролі Закарпатського театру драми та комедії. Театр з Хусті показав на сцені драмтеатру виставу „Mавка лісова” – яскраву постановку за мотивами драми-феєрії Лесі Українки „Лісова пісня”, яку здійснила режисерка Аліса Смерека. Балетмейстер – Валерій Кіш, сценографка і художниця по костюмах – Любов Душина, світло та звук – Іван Реплюк. Химерна драма-містерія „Mавка лісова” – це подорож у магічний світ прадавнього лісу, де оживають міфи та легенди. Вистава сповнена зустрічами з фантастичними істотами, хвилюючими емоціями і навіть нотками горору. Лукаш і Мавка – герої, які уособлюють одвічний конфлікт природи та цивілізації, любові й обов’язку. У цій історії межі між реальністю та міфом зникають, а любов зливається з магією прадавніх обрядів. Ужгород став третім містом, де відбулася прем'єра вистави. Досі колектив представляв її на власній сцені в Хусті, а також у Тячеві.

13 березня в Ужгороді, у обласній філармонії, відбувся „Rеtro Rock Hits” – вечір легендарної музики. Прозвучали найкращі світові рок-хіти у виконанні Академічного естрадно-духового оркестру. „Deep Purple”, „Led Zeppelin”, „The Beatles”, Bon Jovi – їхні легендарні композиції зазвучать по-новому, наповнюючи зал потужним драйвом та енергією справжнього року. Кларнет, саксофон, флейта, труби, валторни, тромбони та барабани об’єднались у звучанні, що пробирає до мурах. Це більше, ніж концерт – це подорож у світ музики, яка об’єднує покоління та не залишає байдужих. Керівник – народний артист України Володимир Співак.

14 березня в Ужгороді, обласний академічний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв, зіграв монодраму „Чіріклі” від режисера-постановника, заслуженого діяча мистецтв України Анатолія Канцедайла за однойменною п’єсою Олександра Гавроша. Проникливу роль циганської матері грає заслужена артистка України Наталія Засухіна.

15 березня в Ужгороді обласний академічнийо музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв зіграв трагедію „Ніч Гельвера” від режисерки-постановниці Маргарити Савенко.

15 березня на базі Хустської школи мистецтв відбувся ІІ (заключний) тур ХІV-го Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні „Красне поле”. Захід об’єднав 27 колективів та солістів із 9 областей України – Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Хмельницької областей. Їхні виступи оцінювало професійне журі на чолі з Петром Андрійчуком – професором кафедри музичного мистецтва Київського національного університету культури і мистецтв, головою Національної всеукраїнської музичної спілки, художнім керівником та диригентом Заслуженого народного ансамблю пісні і танцю України «Дарничанка», заслуженим працівником культури України. Участь у роботі журі взяла заступниця директора департаменту культури Закарпатської ОВА Галина Ломпарт. Гран-прі цьогорічного фестивалю-конкурсу виборов Муніципальний хор „Боян” Комунальної установи Музичне товариство „Боян” міста Броди Бродівської ТГ Львівської області (керівник Ярослав Линів). Також журі визначило лауреатів і дипломантів у номінаціях „Хорові колективи”, „Вокальні ансамблі”, „Дуети, тріо, квартети” та „Солісти-вокалісти”. З іменами переможців можна ознайомитися за посиланням: https://surl.li/cglubo Урочиста церемонія нагородження переможців і яскравий гала-концерт відбулися 16 березня в залі Закарпатського обласного театру драми та комедії (м.Хуст). Метою фестивалю-конкурсу є популяризація пісенних творів національно-патріотичної тематики та творів, які оспівують славетні подвиги українського народу і події, пов’язані з проголошенням Карпатської України.

16 березня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” показав для маленьких глядачів спектакль „Підкова на щастя”. Це історія Ослика, який пішов від Діда з Бабою шукати легкого життя. Його пригоди жартівливо та іронічно розкривають актори театру. У формі гри діти засвоюють просту істину, що тільки невтомною працею можна заслужити повагу людей.

 16 березня в Ужгороді обласний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв казку „Країна серйозних” від режисера-постановника заслуженого артиста України Михайла Фіщенка. Того ж дня театр зіграв комедію „№ 13”.

16 березня театральні спільноти Закарпаття долучилася до проведення всеукраїнської мирної акції – Дня пам’яті жертв авіаудару в м. Маріуполь. Три роки тому ця дата стала символом страшної трагедії. Символічним написанням слова „ДІТИ” та запаленням лампадок вшанували пам'ять жертв бомбардування Маріупольського драматичного театру всі театри області. Директор Департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА Євген Тищук долучився до проведення акції в Мукачеві – разом із колективом Мукачівського драматичного театру. В Ужгороді спільний захід організували колективи релокованого на Закарпаття Донецький академічний обласний драматичний театр, м. Маріуполь – в Ужгороді та Закарпатський академічний обласний театр ляльок „Бавка”. Закарпатський академічний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв провів меморіальний захід разом із Благодійною організацією „Благодійний фонд „Я – Маріуполь”. Участь у заході взяв заступник директора Департаменту культури ОВА Віктор Кравчук. Закарпатський обласний театр драми та комедії (м. Хуст) долучився до проведення акції разом із організаторами й учасниками XIV-го Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні „Красне поле” та заступницею директора Департаменту культури ОВА Галиною Ломпарт. Вшанував пам’ять жертв авіаудару в м.Маріуполь і колектив Закарпатський обласний угорський драматичний театр ЗОР (м. Берегове). Трагедія в Маріуполі – спільний біль усіх українців, який не стихає... Це також переконливий доказ для всього світу, як цинічно та жорстоко росія веде війну проти цивільного населення, зокрема, вбиваючи українських дітей, що є ознакою геноциду.

16 березня ужгородців та гостей міста запросили до концертної зали філармонії, щоб привітати одного з найвизначніших композиторів світу Йоганна Себастьяна Баха та насолодитися дивовижним світом його безсмертних творів. У березні музичний світ відзначає день народження, а саме 340 років тому народився геній, видатний німецький композитор, органіст, скрипаль, представник стилю бароко, творець світової музичної класики Йоганн Себастьян Бах. Творча спадщина Баха вражає своєю багатогранністю, як і його особистість. Він залишив по собі більше тисячі творів, хоч за життя його знали передусім як блискучого органіста. Цього вечора на глядачів чекали найвідоміші та найулюбленіші органні твори композитора у виконанні заслуженої артистки України, органістки Хмельницької обласної філармонії Наталії Молдован.

18 березня в Ужгороді, про перспективи міжнародної співпраці між театрами Закарпаття та чеського краю Височина говорили під час засідання при голові Закарпатської обласної ради. Зокрема, мова йшла про співпрацю між театрами Чеської Республіки та Закарпатської області. Також є домовленість щодо обміну виставами. Чеські партнери можуть надати реквізити, сцену, сценарії постановок, які в їхній країні вже відігралися. Ці вистави закарпатські глядачі можуть побачити українською мовою. Натомість закарпатські театрали поділяться своїми виставами. Спільно зі словацькими та чеськими партнерами українські заклади культури зможуть подаватися на програму стажування „Erasmus”. Крім того, програма „Erasmus+” відкриє можливість стажування акторів закордоном та обміну досвідом між акторами, режисерами театру спільно з нашими партнерами. Учасники Засідання підтвердили бажання розвивати співпрацю між театрами двох регіонів та для більш ефективної взаємодії створили робочу групу. Її очолить голова Постійної комісії з питань культури, молодіжної та інформаційної політики, фізичної культури і спорту, ректор КЗВО „Академія культури та мистецтв” Наталія Шетеля.

20 березня в Ужгороді ПАДІЮН разом із Донецьким драмтеатром презентували спільний концерт-перформанс „Кохання на часі”. Любов завжди на часі, навіть в умовах війни.

20 березня Ужгородська музична школа №1 відзначила 80 років з дня заснування. Напередодні на сцені Закарпатської обласної філармонії відбувся ювілейний концерт учнів та колективів закладу з нагоди 80-річчя. Концертна програма як завжди була насичена різножанровими номерами струнного оркестру школи під керівництвом Степана Ясинського, духового оркестру (керівник Ганна Гайду), оркестру народних інструментів (керівник Катерина Юрик), хору учнів молодших класів (керівник Анна Повхан), хору учнів старших класів (керівник Олена Тимчик), вокального ансамблю „Перлинка” та окремих виконавців. Окрасою концерту стали виступи фестивального оркестру випускників школи минулих років, якими диригувала теж колишня випускниця Олена Короленко, та академічного камерного хору „Кантус”, керівник якого – народний артист України Еміл Сокач – теж у минулому випускник школи. Колектив Ужгородської музичної школи №1 відзначили Подякою міністра культури України Миколи Точицького за вагомий внесок у розвиток музичного мистецтва та вагомий професіоналізм, а також подякою Закарпатської обласної ради та грамотою Ужгородської міської ради. Як і всі концерти школи, нинішній теж мав благодійну мету. Зібрані кошти передадуть на придбання 10-діапазонного РЕБу для 42-ої окремої механізованої бригади.

21 березня Ужгородський музичний фаховий коледж імені Д. Є. Задора провів серію заходів, присвячених 340-річчю від дня народження видатного композитора Йоганна Себастьяна Баха. У межах тижня музики з назвою „Музичний всесвіт Й. С. Баха” відбулись: вечір клавесинної музики за участі студентів коледжу й учнів Ужгородської музичної школи №1 (Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая); 26 березня – концерт студентів та викладачів коледжу „Бах для всіх” (велика зала); 31 березня – концерт-лекція „Бах поза часом” (мала зала); Йоганн Себастьян Бах – музичний геній, чия творчість вплинула на весь світ. Його музика поєднує глибину, гармонію та божественне натхнення, яке звучить крізь століття. Насолодитися шедеврами організатори запрошують усіх охочих шанувальників академічного мистецтва.

21-30 березня в Ужгороді, обласний театр ляльок „Бавка”, запросив на тиждень вистав „Театр – дітям” з нагоди Всесвітнього дня лялькаря та Міжнародного дня театру. Сім днів – сім вистав. Для юних глядачів запланували сім вистав, серед них і прем’єра вистави „Ірод” за п'єсою закарпатського драматурга Олександра Гавроша. Їх покажуть не лише на сцені театру в Ужгороді, а й на виїзних майданчиках. Заступниця директора департаменту культури Закарпатської ОВА Галина Ломпарт закликала присвятити цей тиждень відвідуванню театру, щоб подарувати дітям незабутні враження та емоції. Особливо зараз це важливо для підтримки їхнього ментального здоров'я і позитивного виховання. В межах анонсованого заходу „Театр – дітям” показували різні вистави кожного дня.

22 березня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв виставу для дітей „Хома та Щука”. 

22 березня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв музичну виставу для сімейного перегляду „Мауглі”. Того ж дня ввечері в театрі відбувся показ оновленої вистави „Готель між двох світів”. Постановку за п’єсою сучасного франко-бельгійського драматурга Еріка-Емманюеля Шмітта здійснив головний режисер театру, заслужений артист України Михайло Фіщенко.

22 березня в Ужгороді Театр-студія переселенців „УЖіК” запросила на перегляд вистави „Король Лір” за мотивами п'єси Вільяма Шекспіра у постановці режисера В’ячеслава Єгорова. Унікальність постановки в тому, що актори-виконавці не є професіоналами й у мирному житті займалися різними справами. Хтось був учителем, хтось ученицею, а хтось художницею або домогосподаркою. Всі вони – люди з різних куточків України, які, рятуючись від війни, опинилися в місті Ужгород, де й народилася ця вистава. Торік театр „УЖіК” із успіхом представив свою постановку на батьківщині Шекспіра – у британському місті Стретфорд-на-Ейвоні. Відбулися три покази вистави на сцені Королівського Шекспірівського театру RSC, а відеозапис „Короля Ліра” у прочитанні „УЖіКу” поповнив театральний музей закладу.

22 березня в Ужгороді, в локації чайовня „Крапля”, (вул. Капітульна 5/1), відбувся акустичний концерт виконавиці з Криму Жені Кідрук. Вона презентувала свої авторські пісні, серед яких були як ті, які ви вже встигли полюбити, так і нові композиції.

23 березня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв виставу „Казка про лад”.

23 березня в Ужгороді академічний обласний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв романтичну казку-виставу для дітей „Витівки короля Дроздоборода”. Історія про те, якою ж важливою є краса душі. Яскрава, вишукана цікава казка, яка точно посяде особливе місце у серці глядача.

23 березня в Ужгороді, в мистецькому просторі обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, відбувся концерт Камерного хору „Кантус” „Йоган Себастьян Бах. 340 років від дня народження”. У програмі прозвучали : Мотет: „Singet dem Herrn” BWV 225; Мотет: „Komm, Jesu, Komm” BWV 229; „Et incarnatus”, „Crucifixus” з меси h-moll BWV 232; Мотет: „Fürchte dich nicht, ich bin bei dir” BWV 228. Солісти: Оксана Щербата (сопрано), Анна Тромпак (меко сопрано), Іштван Халус (баритон), Віктор Федишин (тенор), Дмитро Шевченко (орган, клавесин).

23 березня в Ужгороді обласний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу „8 люблячих жінок” у постановці київського режисера Віталія Семенцова. Невже для того, щоб дізнатись правду, потрібно когось вбити? Вісім жінок приймають правила гри! У великому маєтку із потужною брамою живе велика «дружня» сім’я, у якій кожен готовий зруйнувати іншу людину за будь-яку ціну, аби просто отримати любов. Чи гроші? Ця історія – детектив, сповнений абсурду і вишуканого гумору.

23 березня в Ужгороді, в обласному будинку культури профспілок, відбувся показ вистави аматорського театру-студії „Provocator” „Боїнг-Боїнг”. Успішний та привабливий архітектор Бернар, любить витонченість та красу у всьому. Він створює нові унікальні форми, та найбільшим його витвором мистецтва є ідеальна схема, яка дозволяє йому вести скромне полігамне життя. Але одного дня „дещо” змінює його ідеальну схему…Комедія-фарс, яка занурить вас у Париж 1960-х. 

24-29 березня у Мукачівському драматичному театрі проходив театральний фестиваль „Сцена для двох” – це простір, де вишуканий мінімалізм і глибина малих форм стають ареною для великих історій. У рамках фестивалю показали 6 театральних вистав. У кожній постановці брали участь два актори. Учасниками фесту стали театральні колективи з Львова, Дрогобича, Івано-Франківська, Ужгорода і звичайно Мукачева. Для глядачів представили 6 вистав на різну тематику. Стартував фестиваль 24 березня постановкою Львівського академічного обласного музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича „Ніч Гельвера”. Завершився фестиваль 29 березня виставою Львівського театру „У кошику”, „Дві кралечки на північ”.

25 березня в Ужгороді, у обласній філармонії, відбувся музичний вечір „Con Amore” у виконанні талановитого співака, володаря вишуканого тенора Артема Позднякова та творчої команди обласної філармонії. У програмі концерту прозвучали всесвітньо відомі італійські неаполітанські пісні „O sole mio”, „Core ngrato”, „Questa o quella” та хіти української музики. На сцені виступили – Академічний камерний оркестр під керівництвом заслуженого артиста України Владислава Юроша, камерно-інструментальний ансамбль „Угорські мелодії” (керівник – заслужена артистка України Діана Гавата), заслужений артист України Олександр Садварій (тенор), Галина Гаврилко (сопрано), Катерина Гажо (орган), заслужений працівник культури України Леонтій Ленарт (цимбали). Артем Поздняков, який навчається в Академія культури і мистецтв, нещодавно розпочав свій творчий шлях у напрямку оперного співу під керівництвом викладача Ондраша Тазінгера. Артист розповідає, що саме музика розкриває найглибші почуття та переживання, які складно передати словами. Він вважає, що класична музика й опера дають змогу зануритися в особливий світ емоцій, де можна краще зрозуміти свої бажання, віднайти натхнення та нові ідеї.

25-26 березня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбувся І-й Відкритий фестиваль-конкурс театрального мистецтва „Ужгородський Березіль”, започаткований Академією культури і мистецтв за підтримки Департаменту культури Закарпатської ОВА. „Березіль” – давня українська форма назви березня, місяця, що символізує весняне пробудження, оновлення. Саме так називався заснований у 1922 році видатним українським режисером і драматургом Лесем Курбасом філософський театр, що став важливим осередком українського культурного відродження та впроваджував новаторські підходи до драматургії, сценографії, акторської гри. Основні завдання фестивалю-конкурсу „Ужгородський Березіль” – популяризація театрального мистецтва та надбань світової культурної спадщини серед молоді, формування високої професійної майстерності здобувачів освіти, пошук нових форм і методів роботи зі студентськими творчими колективами, вивчення та поширення кращого досвіду з підготовки майбутніх майстрів сцени. Упродовж двох днів свої таланти й навички демонстрували студенти різних курсів спеціальностей „Сценічне мистецтво” та „Хореографія” АКіМ. Також у межах фестивалю-конкурсу був проведений тематичний круглий стіл „Акторська гра: ілюзія чи стихія?”.

26 березня в Ужгороді обласний академічний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв зіграв виставу „Той, що відчиняє двері” – за п’єсою Неди Нежданої.

27 березня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відзначили Міжнародний день театру. З нагоди свята увазі глядачів представили нову цікаву локацію – театральний музей. У ньому відтворено історію найстаршого і найбільшого театру Закарпаття, який, нагадаємо, в 2025-му відзначатиме своє 80-річчя. Експозицію складають інформаційні матеріали, світлини, афіші знакових вистав, костюми та реквізит, що знайомлять із діяльністю театру від часу заснування і до сьогодення, його творчими здобутками, а також постатями, котрі в різні роки здійснили вагомий внесок у розвиток закладу і театрального мистецтва краю загалом. Після огляду музейної експозиції шанувальників театру запросили до глядацької зали – на перший показ нової вистави „Кайдашева сім’я”. Трагікомедія за мотивами твору Івана Нечуя-Левицького у сценічній версії Ігоря Білиця, яку поставив режисер із м.Черкаси Станіслав Садаклієв, стала вже шостою прем’єрою 79-го театрального сезону. З вітальним словом із нагоди Міжнародного дня театру звернувся перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета. Він вручив Почесні грамоти облради за вагомі творчі здобутки та значний внесок у розвиток культури і мистецтва області працівникам театру. Привітав найбільший театральний колектив області від імені голови ОДА-начальника ОВА Мирослава Білецького директор Департаменту культури, заслужений артист України Євген Тищук. Він відзначив низку працівників театру Почесними грамотами Департаменту культури. В цей день на сцені театру ожила класика української літератури у сучасному та динамічному прочитанні. „Кайдашева сім’я” – вічна історія про родинні стосунки, що сповнена іронії, драматизму та колоритного гумору, яка не втрачає актуальності. Режисер Станіслав Садаклієв сміливо поєднав традиційні мотиви зі сучасними сценічними рішеннями, створивши яскравий і захопливий сценічний образ.

27 березня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” презентував прем’єру вистави для дорослих „Ірод” за п’єсою закарпатського драматурга Олександра Гавроша. Постановку здійснила головна режисерка театру, заслужена артистка України Наталія Орєшнікова, а сценографію створила Інесса Кульчицька зі Львова. „Ірод” – гостроцікава та багатозначна вистава, що вирізняється новаторською сценічною мовою, оригінальним міфом і незвичною формою. Вистава пропонує глядачеві замислитися над вічними темами морального занепаду, тиранії і влади. Та попри трагічність сюжету, несе в собі послання надії і віри у духовне відродження. Через архетип вертепної драми вистава звертається до Храму душі, який кожний будує протягом свого життєвого шляху. Це вже п’ята прем’єра 44-го театрального сезону та головна подія святкового тижня „Театр – дітям”.

З нагоди Всесвітнього дня лялькаря та Міжнародного дня театру трудовий колектив КЗ „Закарпатський академічний обласний театр ляльок” був відзначений Подякою обласної ради за сумлінну працю, відданість мистецтву та популяризацію української культури на міжнародному рівні. Перший заступник голови обласної ради Андрій Шекета привітав артистів театру із святом, відзначивши особливу роль кожного, хто причетний до театрального мистецтв виконав почесну місію та вручив відзнаку директору-художньому керівнику театру Мирославу Петію.

29 березня в Ужгороді обласний академічний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв зіграв драму за п’єсою М. Старицького від режисера-постановника заслуженого артиста України Василя Шершуна „Крок від любові”. Юнак Василь опиняється поміж двох світів. В одному з них Галя – добра, спокійна та чуйна. В іншому Аза, яка ніколи не поступається своїм. Що саме – любов чи ненависть – призведе до фатальних наслідків. Того ж дня на Малій сцені відбулась вистава „Гра в правду”. Троє чоловіків – Жиль, Паскаль та Фабріс – разом проводять вечір за келихом міцного, обговорюючи злободенні теми: батьківство, стосунки, гроші, кар’єра. Це простий вечір студентських друзів, у який раптом вривається вона – любов всього університету – Марго. Вона змінює хід гри, розхитуючи їхні струни душі.

29 березня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв виставу для дорослих „Ірод” за п’єсою закарпатського драматурга Олександра Гавроша. Постановку здійснила головна режисерка театру, заслужена артистка України Наталія Орєшнікова, а сценографію створила Інесса Кульчицька зі Львова.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 березня в Ужгороді книгарня „Є” запросила діток від 4 до 10 років та їхніх батьків на читання та обговорення книги „Найщасливіше левеня” Олександра Шатохіна („Видавництво Старого Лева”) та творчий майстер-клас.

3 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано новий випуск відеопроєкту „Життя в кадрі і за…”. Присвячений цей випуск актору, який був майстром епізодів, його репліки з фільмів стали афоризмами, цього актора називають „коміком із сумними очима” або „українським Чапліним”. Це неперевершений Борислав Брондуков, народний артист України та лауреат премії імені Олександра Довженка.

4 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований новий випуск бібліографічного покажчика „Закарпаття на сторінка преси" за IV квартал 2024 р.

5 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась розмова із ветераном „Морпіхом”. ТатоХаб.Ужгород запросив усіх охочих поспілкуватися із ветераном російсько-української війни. Ветеран з позивним „Морпіх" розказав про перші дні повномасштабного вторгнення, оборону Маріуполя, про пережите в полоні та про повернення до життя після звільнення. Захисник розказав про власний шлях до цивільного життя, психологічну реабілітацію та поділився порадами з іншими ветеранами, котрі переживають ті самі емоції, й мають ті ж проблеми. Модерувала зустріч – тренерка психосоціальної підтримки орієнтованої на ветеранів і військових Кетрін Кіш.

6 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація книги „Коли не стукають у двері: 25 історій про російську окупацію”, написану очевидцями подій. Книга створена з ініціативи ГО „Східноукраїнський центр громадських ініціатив” і містить 25 особистих історій українців, які діляться досвідом перебування в російській окупації чи її наближення. У виданні зібрано спогади жителів Запоріжжя, Київщини, Луганщини, Харківщини, Херсонщини і Чернігівщини, які охоплюють період із 2014 по 2022 рік. Очевидці подій написали свої історії самостійно й закарбували власні переживання про досвід життя в окупації, під обстрілами, втрати родичів, друзів чи рідного дому, евакуацію, страждання тварин, полон тощо. Драматичні історії різних за віком і родом занять цивільних українців дають зрозуміти, чому для цих людей є неприйнятним життя під владою росіян. Книга має на меті зберегти історію війни такою, як її бачать звичайні українці та показати світу чому ми не хочемо жити в російській окупації. Захід пройшов за участі авторів.

6 березня в Ужгороді напередодні відзначення традиційних Шевченківських днів у філії обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая, Народному літературному музеї Закарпаття, у рамках заходу „Шевченко без кордонів” студенти УжНУ презентували переклади Кобзаря. Вірші Шевченка мовою оригіналу, в перекладах українських, британських, американських і канадських фахівців, а також свої перші спроби художнього перекладу презентували студенти факультету іноземної філології УжНУ. Напередодні вони побували у філіалі обласного художнього музею ім. Й.Бокшая „Літературний музей Закарпаття”, де відвідали нову тематичну виставку „Кобзар до Ужгорода йде”. Завідувач філіалу, письменник Василь Густі ознайомив їх з експозицією, де були представлені численні видання „Кобзаря”, що побачили світ у різні часи, в різних країнах та різними мовами, зокрема й рідкісні екземпляри. Також він розповів про вплив творчості великого поета на закарпатських письменників та нагадав про краян-лауреатів Шевченківської премії.

7 березня в Ужгороді, у виставковому залі обласного музею народної архітектури та побуту, Михайло Маркович з великою любов’ю до Закарпаття і закарпатців презентував свою дебютну книгу „Ватра в Карпатах. Репортажі з минулого”. Це 25 історично-етнографічних нарисів, які оживлюють закарпатську давнину. У книзі понад 550 унікальних світлин, більшість із яких публікуються вперше. Під час зустрічі автор розповів про ідею створення книги та роботу над нею та відповів на всі запитання. „Ватра в Карпатах. Репортажі з минулого” – унікальна книга, яка показує та розповідає про життя закарпатців у міжвоєнний період, коли Підкарпатська Русь була частиною Чехословацької Республіки. Репортажі з минулого – це і понад 550 старих світлин, частина яких опублікована вперше. Тут і про бокорашів і опришків, про дерев’яну архітектуру, про місцеве вбрання, про життя закарпатських ромів, про традиції релігійних святкувань, і про унікальні весілля. А найбільше – про любов до рідного краю. Книга вийшла друком у „Видавництві Олександри Гаркуші”.

7 березня в Ужгороді, у читальнму залі Наукової бібліотеки Ужгородського національного університету, відбулася виставка робіт Томаша Масарика та дотичних до його діяльності та того часу книг, приурочена до 175-річчя від народження першого президента Чеської Республіки та видатного політичного діяча. Значна частина експозицій довгий час перебувала в архівах та спецфондах, тому побачити їх – це унікальна можливість для кожного. Деяким представленим раритетним виданням понад 100 років. Про життєвий шлях Томаша Гарріга розповіла кандидат історичних наук, доцент кафедри історії Угорщини та європейської інтеграції, координаторка Ужгородського представництва Чеського центру в Києві Любов Павлишин. Надалі екскурс у культуру минулого продовжив старший викладач кафедри модерної історії України та зарубіжних країн Сергій Ганус. У своєму виступі він презентував тему „Освітня емансипація Підкарпатської Русі за Першої Чехословацької Республіки”. Арсен Синевич, студент 1 курсу інженерно-технічного факультету, виступив із презентацією „Модернізація часів Масарика”.

8 березня в Ужгороді, у Книгарні Є, найменші читачі поринули у весняний настрій разом із книгою „Весняні віршики”. Говорили про День захисту прав жінок, дізналися про його історію та значення, обговорили важливість поваги та рівності. Слухали та обговорювали чудові весняні вірші, відчуваючи перші подихи весни. Вчили веселу весняну лічилку, яка допоможе розвивати мовлення та ритміку. Створювали яскраві квіткові аплікації власноруч.

9 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся перегляд та обговорення фільму „Будинок зі скалок". Фільм оповідає про трьох дітей, які очікують на вирішення своєї долі: повернення до старої домівки, або ж переїзду до нової. Тим часом самовіддані соцпрацівниці дарують дітям моменти радості та спокою і повертають у вже майже втрачене дитинство. Після успіху свого першого повнометражного фільму „Віддалений гавкіт собак” режисер Сімон Леренґ Вільмонт повертається до теми довгострокових наслідків війни і пропонує глибше подивитися на те, який відбиток залишає війна на найбільш вразливій частині суспільства. Це пронизливий і глибоко інтимний портрет тимчасового притулку, сповненого уваги, підтримки та довіри до дітей, які відчайдушно цього потребують.

9 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація книги Ольги Саліпи „Таких тисячі”. Це щира історія про жінок, чиї життя змінила війна. Вони різні: зовнішність, характери, мрії. Але є те, що об’єднало їх усіх: вони стали вдовами. Це гостросоціальний та щемкий роман про втрати й відродження, про світло, яке можна знайти навіть у найтемніші часи.

10 березня в Ужгороді обласний академічний обласний театр ляльок „Бавка” запросив містян і гостей Ужгорода на „Шевченкові читання. Мовою Кобзаря”. Традиційний захід, присвячений річниці з дня народження Тараса Шевченка, відбувся на площі Театральній. Цьогоріч поетичний марафон проходив вже вчетверте. Перший відбувся 9 березня 2022 року – в перші дні повномасштабного вторгнення під гаслом „Борітеся – поборете. Вам Бог помагає!”.

10 березня в Будапешті закарпатці відкрили українську виставку та бібліотеку. Попри складні політичні відносини між урядами України та Угорщини, Закарпаття продовжує вибудовувати міжрегіональний діалог. Традиційно участь у цьому процесі бере Закарпатська ОВА, яка підтримує ініціативи української громади за кордоном, а також дипломатична місія України в Угорщині, очолювана уродженцем Ужгорода Федором Шандором. Голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький повідомив про результати культурного діалогу з сусідньою країною ЄС. Зокрема – про дві знакові події для української громади – відкриття виставки дитячих малюнків „Моя Батьківщина: від Шевченка до Петефі” та офіційне відкриття бібліотеки у двомовній українсько-угорській школі. Виставка дитячих малюнків „Моя Батьківщина: від Шевченка до Петефі”, ініційована речницею української меншини у парламенті Угорщини Ліліаною Грексою, мала на меті показати зв’язок між культурами двох народів. Роботи дітей, які нині мешкають в Угорщині, розкривають їхні переживання, любов до України та усвідомлення культурної спільності з угорським народом. Тарас Шевченко для України, Шандор Петефі для Угорщини – дві постаті, які уособлюють історію, дух і боротьбу своїх народів. На відкритті виставки були присутні народна депутатка України Юлія Гришина, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині Федір Шандор, український письменник Андрій Любка та представники угорської громадськості. Ще однією важливою подією стало відкриття бібліотеки в українсько-угорській двомовній школі. Символічно, що їй присвоєно ім’я Анастасії Ярославни – доньки Ярослава Мудрого та дружини угорського короля Ондраша I. Цей жест підкреслює давні історичні зв’язки між Україною та Угорщиною. Фонд бібліотеки поповниться сотнями книг – від класичної української літератури до сучасних видань, історичних досліджень, публіцистики та навчальних посібників. Це дозволить учням двомовної школи не лише розширювати кругозір, а й підтримувати зв’язок із українською культурою. Через освіту та мистецтво українська громада в Угорщині продовжує зміцнювати свою присутність та розвивати культурний діалог, що є ключовим елементом міждержавних відносин у складний для обох країн час.

12 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований відеовипуск про безбар’єрність у нашому суспільстві. Цьогоріч – галузево. В цьому випуску говорили саме про безбар’єрність у спорті. Спорт і фізична активність є потужним провайдером та мотиваційним чинником для людей з інвалідністю. Це допомагає таким людям розкрити свій потенціал, „відбутися у суспільстві”, досягти успіхів у освіті, працевлаштуванні. І навіть особистому житті. Ведучі: Владислава Сличко, Вікторія Павлович.

12 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Час для себе: книги про ментальне здоров'я". Ментальне здоров’я – це невід’ємна складова нашого життя, що впливає на емоційний стан, стосунки, роботу та загальне самопочуття. 

13 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся літературно-музичний вечір „Висока жінка горда, бунт”, присвячений 95-річчю української письменниці Ліни Костенко. Ліна Костенко належить до покоління, яке вже стало легендою, вона сама – одна з найяскравіших живих легенд, що творить славу цього покоління. У вітчизняній літературі Ліна Костенко гідно продовжує аристократизм духу, проявлений жінкою – митцем. Вона не просто геніальна поетеса – це складна, щедра на добро, спрагла до щастя і волі українська душа. Це – нові теми, образи, трагедії і гармонії, властиві українській землі, але співзвучні усім.

13 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Станіславський феномен” до 65-річчя від дня народження видатного українського письменника, перекладача, знакової фігури для України – Юрія Андруховича.

14 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась презентація біобібліографічного покажчика „Василь Ільницький: журналістика на зламі тисячоліть”. Це четвертий випуск у серії „Закарпатська публіцистика в іменах: бібліографія”, який обласна бібліотека підготувала до 65-річчя від дня народження Василя Ільницького. Видання присвячене доробку авторитетного журналіста, публіциста закарпатських і всеукраїнських друкованих й електронних медіа, людину з чіткою громадянською позицію та державницькими поглядами, багаторічного редактора одних з перших демократичних газет краю „Срібна земля”, „Срібна земля-ФЕСТ”, власного кореспондента газети „День” по Закарпатській області, а нині – директора Інформаційно-видавничого центру УжНУ. Покажчик містить передмову колеги-журналіста, письменника, Шевченківського лауреата Мирослава Дочинця, кілька розлогих інтерв’ю з ювіляром, обкладинки книжок, фотоблок, додатки та іменний покажчик. Власне бібліографія складає 1145 позицій. На долю Василя Ільницького разом з колегами випало стати одним з фундаторів новітньої закарпатської журналістики, закладати підвалини незалежної преси Закарпаття у перші роки української державності, бути наставником нової генерації журналістів краю, започатковувати і упродовж двох десятків літ редагувати якісно нові за формою і змістом обласні видання, які згодом стали орієнтиром для інших. Крім виконання менеджерських функцій, Василь Ільницький активно розвивав і власну публіцистичну творчість. Він є автором понад тисячі різножанрових газетних, журнальних та інтернет-публікацій, телевізійних сценаріїв, які зафіксовані у виданні. Під час вечора говорили про становлення незалежної журналістики в області, зміну інформаційно-видавничого ринку, коли в 1990-ті друкувалися понад 30 найменувань газет, а зараз ледь 4 назви; як засновувались відомі книжкові серії «Письменство Закарпаття», «Красне письменство Закарпаття»; про довіру читачів до друкованої преси на зламі тисячоліть тощо. Виступили журналіст і письменник Олександр Гаврош, ректор УжНУ Володимир Смоланка, видавець Ярослав Федишин, лікар-хірург, керівник ГО „Центр військово-історичних досліджень „Memento bellum” Юрій Фатула, письменники Василь Густі, Петро Ходанич, депутат обласної ради Микола Сличко. Окрасою вечора стали музичні номери у виконанні студенток Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д. Задора Елеонори Лавкай та Катерини Гулий (клас викладачки Марії Лоскоріх). Видання доступне в центральних бібліотеках України та області, а також онлайн на сайті Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка.

14 березня в адмінбудинку Великобичківської селищної ради відбулася зустріч з військовим психологом на тему: „Сім'я та війна. Як жити після повернення?”. Ця зустріч стала не просто заходом, а місцем єдності, для тих, хто щодня бореться з невизначеністю та тривогою, адже у заході взяли участь члени сімей військовослужбовців, які зараз на фронті, члени сімей зниклих безвісти, сім'ї полеглих військовослужбовців, священнослужителі, волонтери та фахівці, які працюють з військовими. Ця зустріч стала місцем підтримки та розуміння для тих, хто щодня живе в умовах невизначеності та тривоги, де кожен день – це випробування на міцність. І саме тому, щоб допомогти цим людям, провели захід спікери Тетяна Остапівна Гончарук, військовий психолог, та Йосип Тодікаш, пастир протестантської церкви "Фонд відновлення та допомоги", волонтер і військовий капелан. Тетяна Гончарук як досвідчений фахівець детально розповіла про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), його прояви та наслідки у військовослужбовців. Йосип Тодікаш наголосив на важливості духовної підтримки та віри в подолання труднощів, доповнюючи психологічну підтримку духовним аспектом. Ця зустріч стала не просто лекцією, а простором для обміну досвідом та емоціями. Присутні мали можливість поділитися своїми переживаннями, отримати поради та підтримку від фахівців, відчуваючи себе частиною спільноти, яка розуміє їхні проблеми.

15 березня в Ужгороді книгарня „Є” запросила діток від 4 до 10 років та їхніх батьків на читання та обговорення книги Орелі Шʼєн Шо Шін „Емоції Ґастона. Я впевнений у собі” та арттерапевтичний майстер-клас.

15 березня в Ужгороді, Книгарня „Є” запросила книголюбів на майстер-клас з розпису книжкових зрізів. На зустрічі обговорювали книгу „Дослідження утоплення” Ави Рід та гарно провели час за творчістю.

17 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковане відео в рубриці #зробимо_читання_сімейним_ритуалом, яке діє на сторінці бібліотеки в соцмережі „Фейсбук”. Цьогоріч ця рубрика буде виходити і у форматі інтервʼю. Гостя першого випуску – Ольга Слава (Olga Slava), авторка іменних казок, майстриня незабутніх подарунків, керівниця театральної студії „Slava”. Глядачі мали змогу дізнатись: як іменна казка може допомогти малятам навчитись читати; чому важливо читати разом з дитиною, і особливо - перед сном; який подарунок може стати для вашого сина чи доньки памʼятним на все життя; що змусить ваших дітей відкласти ґаджет і взяти до рук книжку?

18 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбувся тренінг „Культура спілкування з ветеранами та ветеранками”. Як спілкуватися з ветеранами так, щоб підтримати, а не завдати болю? Ветерани та ветеранки – це люди, які пройшли складний шлях і повертаються до мирного життя. Наше завдання – навчитися правильного спілкування, яке допоможе їм адаптуватися та відчувати підтримку суспільства. Говорили про те, як бойовий досвід впливає на психіку ветеранів і їхню поведінку. Які теми можуть бути чутливими і як уникати незручних запитань. Як побудувати комунікацію, що сприятиме їхній інтеграції в суспільство. Чому важливо формувати культуру взаємоповаги та підтримки. Тренінг проводив Василь Товт – психолог проєкту „ТатоХаб.Ужгород”, який має досвід роботи з ветеранами та їхніми родинами.

18 березня в Ужгородській богословській академії ім. Блаженного Теодора Ромжі відбулася презентація книги д-ра Володимира Мороза „Апостол Закарпаття” про о. Павла (Петра) Мадяра ЧСВВ, якого називали апостолом Закарпаття. Видання присвячене осмисленню життя і спадщини єромонаха-василіянина, одного з чільних і ключових діячів Провінції святого Миколая Василіянського Чину святого Йосафата в період вимушеного підпілля Греко-Католицької Церкви і гонінь проти неї, влаштованих комуністичним режимом. У рамках заходу автор поділився цікавими фактами з дослідження, також відбулося обговорення спадщини о. Павла Мадяра ЧСВВ.

19 березня свій 95 день народження святкувала видатна поетеса Ліна Костенко. З цієї нагоди на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі”. Також був опублікований відеопроєкт „Поетеса епох” про життя та творчість письменниці. Ведуча: Богдана Довбуш, вірші читала Владислава Сличко.

19 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований новий випуск „Українці відомі і невідомі”. Присвячений цей випуск непересічній особистості – українському шляхтичу, який врятував Відень і завзятому кавоману – Юрію-Францу Кульчицькому. 

20 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась презентація поетичної збірки нашого працівника, а нині військовослужбовця Віктора Новграді-Лецо „Кавалки душі”. Збірка побачила світ за підтримки Ужгородської міської ради. Двадцятидвохрічний ужгородець – бібліотекар за професією, за покликанням – поет. Юнак закінчив Ужгородський інститут культури і мистецтв та українську філологію Ужгородського національного університету. Працював бібліотекарем відділу обслуговування користувачів обласної бібліотеки, вів онлайн-проєкт книгозбірні „П’ятихвилинка „На поетичному перехресті””, організовував різні літературні заходи. З 2024 року – у лавах Збройних сил України. Автор сподівається, що збірка принесе читачам естетичну насолоду. Тут вміщені вірші про простір, в якому „хмари-газети з’являються періодично”, про нас, які „притиснуті шаховим полем бруківки”, про час, в якому „ми сидимо в кінотеатрі вічності, дивимося документальну стрічку про наше життя”. Передмову до книжки написала знана закарпатська поетеса і журналістка Мар’яна Нейметі, яка зауважує, що Віктор Новграді-Лецо – „стовідсотковий ужгородець, якому більш рідний, мабуть, оцей великий шмат міста із суцільних багатоповерхівок, де „люди у цегляних сотах зникають до ранку”. Авторка передмови говорить про перегуки поезії молодого автора із авангардними стилями і течіями, творчістю поетів-футуристів та митців-шістдесятників.

20 березня в Ужгороді, в бібліотеці-філії № 1 для дітей КЗ „Ужгородська публічна бібліотека”, відбулось свято „Королівство Казкомрійників” та зустріч дітей з провідним методистом відділу народної творчості та аматорського мистецтва КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” Закарпатської обласної ради, заслуженим діячем мистецтв України Іваном Хлантою, який став головним героєм свята, з нагоди Всесвітнього дня казки. На зустріч із відомим фольклористом, а тепер ще й казкарем прийшли учні 1-А та 1-Б класів Ужгородського ліцею №5. А далі все було, як у казці. Перед дітками з’явився двійник відомого мандрівника і телеведучого Дмитра Комарова, який приїхав у Закарпаття, щоб досліджувати місця Сили українців. Із неодноразових публікацій у соціальній мережі він довідався, що саме тут живуть люди, які вміють шукати народні скарби. І він приїхав, щоб зустрітися з відомим фольклористом, збирачем народних казок Іваном Хлантою. А допомагала йому в цьому продавчиня. Вона не лише добре розумілася на цілющих властивостях трав, але й познайомила мандрівника з Іваном Васильовичем, а також наголосила, що він упорядкував 24 збірники казок. Частина з них була представлена на книжковій виставці. У гуні, крисані та вишиванці Іван Хланта виглядав особливо колоритно. Учні з цікавістю слухали фольклориста та казки у його виконанні. Не обійшлося і без ігор. Діти відвідали “веселкове джерело”, де збирали казкові перлинки. Взяли участь у вікторині, де охоче відгадували свої улюблені казки. Насамкінець кожен з учнів „посадив” квіточку на подарункову листівку для Івана Хланти.

20 березня в Ужгороді побачив світ культурно-історичний словацький календар „Náš kultúrno-historický kalendár 2025” – періодичний часопис словацької спільноти Закарпаття, який упродовж тривалого часу друкує Ужгородське товариство словаків та Клуб Т. Г. Масарика в Ужгороді. Видання не втрачає актуальності, адже публікується для майже півтора десятка етнічних словаків, які живуть на теренах сучасного Закарпаття. Демократичний лад в Україні сприяє розвитку культури та традицій національних меншин, словаків у тому числі. Саме тому товариства та спілки працюють, зберігаючи унікальність та самобутність спільноти, розповідають про її життя, ведуть активну культурну та просвітницьку діяльність. Щодо самого видання, то воно побачило світ у приватній друкарні „Романа Повча”, наклад – 800 примірників. Книга містить вірші, статті, публікації, нариси та біографічні довідки про вагомі події в житті мешканців регіону Карпат, про видатних діячів Закарпаття чи Словаччини, а також розповідає про актив словацького товариства. словацької громади Закарпаття та Ужгорода в 2024-му році.

21 березня в Ужгороді, у книгарні „Є”, у Всесвітній день поезії, з ініціативи літературного об'єднання „Futurum” відбувся вечір поезії. Вірші, що торкаються сердець і стали шедеврами літератури прозвучали від молодих ужгородських (і не тільки) поетів. На вечорі виступаючі декламували улюблені рядки, ділилися власними творіннями і долучалися до обговорення поезій під акомпанемент живої музики.

27 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась історична година „Візіонери театру. Лесь Курбас та його епоха”, присвячена Міжнародному дню театру. Поговорили про розвиток українського театру загалом і про заслуги Леся Курбаса зокрема. Згадали його непросту долю та діяльність Мистецького об'єднання „Березіль”. Курбас мріяв подолати провінційну замкненість українського театру, відчуття його меншовартості, тому завжди наполягав, що український театр має орієнтуватися на світовий, і робив усе, аби цього досягнути.

27 березня в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека імені Ф. Потушняка продовжила навчання наших колег в онлайн-школі. Цього разу темою вебінару була зустрічі „Знайомство з послугами порталу „Дія” та „Дія.Освіта”.

28 березня в Ужгороді, у читальному залі Академії культури і мистецтв, відбулася конференція з підсумків роботи підвідомчих закладів департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА за 2024-й рік. Директор структурного підрозділу облдержадміністрації Євген Тищук представив здобутки колективів, розділені за напрямками роботи – театральні, концертні, музейні та за критеріями – кількість проведених заходів, кількість відвідувачів та сума власних надходжень. Порівняв роботу закладів у розрізі діяльності, відзначив міжнародну, грантову та спонсорську співпраці деяких із них та подякував керівникам за пророблену якісну роботу, незважаючи на складні воєнні часи. А також висловив вдячність колективам, які постійно беруть участь у обласних урочистих заходах на безоплатній основі, особливо – Заслуженому академічному Закарпатському народному хору, який виступає найчастіше. Окремо розглянули роботу обласної бібліотеки дітей та юнацтва, обласної бібліотеки імені Ф. Потушняка, Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора, Академії культури і мистецтв та Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури, які не надають платні послуги. На завершення засідання присутні обговорили організаційні питання та заплановані знакові заходи на 2025-й рік.

30 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась вистава „Метелик” від колективу „Театр-КоМар”, присвячену Міжнародному дню театру. Цей день нагадує про креативність, живучість в різних обставинах і творчий підхід в вирішенні будь яких питань в житті. Ця постановка народилася з оповідань дівчат, які шукали себе на курсі „Акторська майстерність для бізнесу та життя” під керівництвом режисерки з Харкова Марини Больбух. Їх історії - ніжні і відверті, як крила метелика, що прагне злетіти.

30 березня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулась зустріч із маленькими читачами. Разом прочитали добру та зворушливу історію про дружбу — книгу „Совуня Еллі” Ґеорґа Вольмера. Дітки не лише уважно слухали, а й ділилися своїми думками про справжню дружбу та підтримку. А після читання на них чекав творчий майстер-клас, де всі створили милих совенят із пластиліну.

Цього року нашій колезі і видатній письменниці Надії Панчук виповнилося б 85. До ювілею поетеси обласна універсальна наукова бібліотека імені Ф. Потушняка запустила відеопроєкт #НадіяПанчук_Поезія і запросила долучитись до нього всіх поціновувачів її творчості. Свої відео з віршами, перекладами, прозовими творами Надії Панчук просять надсилати на електронну адресу бібліотеки: libr@ounb.uz.ua Вони будуть публікуватися на сторінках бібліотеки у соціальних мережах. Найкращі відеоролики будуть відзначені, а переможці отримають подарунки на ювілейному вечорі поетеси у листопаді.

У березні у хустських закладах освіти тривав поетичний марафон до 95-річчя Ліни Костенко „Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі”. До цієї знаменної дати учні закладів освіти Хустської міської ради долучилися до поетичного марафону, декламуючи улюблені твори Ліни Костенко та надаючи їм нового звучання й емоцій. Відбувся флешмоб з читання поезії, даруючи творчості поетеси нове життя.

У березні в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, щосереди проходили засідання клубу „Говоримо українською”, на яких учасники вивчали українську мову та грали в улюблену гру „Alias”.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

 1 березня в Ужгородському замку відбулось відкриття виставки „За Україну, за її волю”, яка хронологічно охоплює період від 2013 до 2025 років, наповнений знаковими датами в сучасній історії України. Як розповіла директорка закладу Ольга Шумовська, експозиція розпочинається подіями Євромайдану та Революції Гідності, які стали передумовою російсько-української війни. Наступні ж розділи присвячені подіям АТО/ООС і повномасштабній війні. При створенні виставки співробітники музею значну увагу сконцентрували на місцевих історії, героях та очевидцях подій.

4 березня у Хустській картинній галереї відбулося відкриття виставки світлин відомого закарпатського спортсмена, майстра спорту, судді Міжнародної категорії, члена спілки журналістів України Василя Деяка. Подію було присвячено 75-річчню автора і вона мала відбутися ще 28 лютого. Проте за день до неї Василь Деяк раптово помер. За словами синів хустянина, перехвилювався і не витримало серце. Виставка „Пам’ять” була не першою у доробку автора. Раніше він уже мав експозицію знімків рівно 5 років тому у цій же галереї. Мріяв і про виставку до 80-річчя і мав уже до неї багато матеріалу. Щомісяця з пенсії колишній директор Хустської ДЮСШ, професійний спортсмен відкладав кошти, які потім використовував на друк фотографій. Був іще й меценатом, фінансово підтримував молодих художників, дуже любив мистецтво і мав у власній домашній колекції величезну кількість робіт найвідоміших майстрів пензля з усього Закарпаття. Своїм баченнями творчості хустянина поділилися художники, поети, вчителі, працівники культури. Усі зазначали, що його світлини вирізняються оригінальністю, стриманістю та максимальною близькістю до реальності. У експозиції було представлено близько сотні робіт.

5 березня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, розгорнули персональну експозицію робіт Михайла Сапатюка (1925-2000), присвячену 100-річчю від дня народження митця. Виставку в широкому колі шанувальників творчості автора відкрили директор музею Франциск Ерфан, голова Закарпатської організації Національної спілки художників України, народний художник України Борис Кузьма та донька митця Тетяна Сапатюк-Демиденко. Михайло Сапатюк – яскравий носій і провідник закарпатської реалістичної пейзажної традиції. Його проникливі настроєві краєвиди здобули багатьох прихильників не тільки у рідному краї, а й далеко за його межами. Твори митця нині зберігаються в галереях та приватних збірках у США, Швейцарії, Англії, Канаді, Ізраїлї, Німеччині, Японії, Австрії й ін. Карпати стали улюбленим мотивом життя і творчості Михайла Сапатюка. Поетичність сюжетів, щирість авторського слова, гармонія колориту привертають увагу публіки.

6 березня в Мукачеві, в Угорському домі ім. Мігая Мункачі, відкрилася виставка робіт закарпатського графіка та живописця Андрія Антонієва. Художник працює в широкому діапазоні технік і жанрів образотворчого мистецтва: окрім графіки та живопису, цікавиться монументальним живописом і вітражами. За словами художника, останнім часом віддає перевагу графіці. Постійний учасник національних та міжнародних мистецьких таборів. Його роботи зберігаються в численних приватних колекціях у США, Німеччині, Угорщині, Болгарії, Польщі, Литві, Ізраїлі, Японії, Словаччині та Польщі. Експозиція із 45 робіт представляє унікальний мистецький досвід, наближаючи глядача до світу художника, чия творчість народжується з глибокого переплетення природи та емоцій. У його естампах відчувається емоційна напруга, форма та енергетичний потік, тоді як у живописі більш помітний спокійний та аналітичний підхід. Захід дозволив поціновувачам мистецтва через картини та принти зануритися в унікальний світ, натхненний природою. Відкриття експозиції супроводжувала музика фольклорного гурту „Руснак”.

7 березня в Ужгороді, в краєзнавчому музеї ім. Легоцького, відбулось відкриття творчої виставки до Шевченківських днів. Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури запросив на виставку робіт учасників Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості „Об’єднаймося ж, брати мої”. Всього було представлено 146 робіт у номінаціях „Образотворче мистецтво” та „Декоративно-ужиткове (прикладне) мистецтво”. В учнівських творах розкривається тема соборності України, доля українського народу, його історія та сьогодення. Значна частина робіт присвячена творчості Тараса Шевченка.

9 березня на базі Ужгородського скансену, в очікуванні Великодня, яке буде цього року 20 квітня, розпочала роботу традиційна Майстерня писанкарства. На першому, вступному занятті на учасників чекало ознайомлення із техніками писанкарства, особливостями роботи та матеріалами. Наступні чотири заняття будуть присвячені символіці та технології виготовлення традиційних писанок бойків, лемків, долинян і гуцулів.

10 березня в Ужгороді, в обласному музеї архітектури і побуту, під час Шевченківських днів на Закарпатті відбувся тематичний захід „Шевченко єднає Україну”. Увазі відвідувачів представили виставку шевченківських експонатів із музейної колекції. Також було представлено останні закарпатські книжки про Тараса Шевченка. Зокрема, письменник і журналіст Олександр Гаврош розповів про дитячу повість „Врятувати Тараса Шевченка” та психологічний роман „Донос” про знищення Кирило-Мефодіївського товариства у 1847 році. Він також подарував музею збірник наукових та публіцистичних статей, есе, спогадів, поетичних добірок, бібліографічних джерел „Закарпатська Шевченкіана”. Поет Василь Густі представив поетичну антологію „Зоря Шевченка над Карпатами”, в якій зібрані вірші про Кобзаря українських поетів із Закарпаття, Львівщини, Івано-Франківщини, Буковини, Пряшівщини, Угорщини та Румунії. Дитяча письменниця із Кривого Рогу Ольга Куждіна, яка вже три роки проживає в Ужгороді, подарувала музею гілочку Шевченкової верби, яку привезли із Казахстану, де поет відбував заслання. Наприкінці зустрічі відбулося урочисте садіння саджанця майбутньої Шевченкової верби в ужгородському скансені.

11 березня в Ужгороді, в краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, відбувся захід „Шевченко відомий і невідомий”. З тематичними доповідями виступили відомі літературознавиці краю: Лідія Ходанич, доцент кафедри теорії і методики професійної освіти та інноваційних технологій Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук – із доповіддю „Постать Тараса Шевченка в культурно-освітньому розвитку Закарпаття”; Наталія Ребрик – завідувач-доцент кафедри теорії і методики професійної освіти та інноваційних технологій ЗІППО, кандидат філологічних наук – із доповіддю „Літературна Шевченкіана Закарпаття”.

12 березня у Мукачеві відбулася зустріч з донькою відомого художника Золтана Мички. До простору „Дерево мого життя” з лекцією-розповіддю завітала донька відомого художника – Юлія Мичка. Ця зустріч вийшла за межі звичайної лекції чи бесіди. Це була справжня подорож у світ її батька, видатного художника Золтана Мички. Зустріч наповнилася не лише словами, а й емоціями, що передавалися крізь спогади Юлії. Це була унікальна можливість наблизитися до особистості Золтана Мички, його цінностей, які він ніс через усе своє життя та відображав у своїй творчості та стосунках із людьми.

13–15 березня з нагоди 86-й річниці Карпатської України КЗ „Хустський краєзнавчий музей” відвідали учнями навчальних закладів міста. Карпатська Україна – важлива сторінка нашої історії, що символізує боротьбу за незалежність і самовизначення українського народу. Під час зустрічі учні та студенти дізнались про події березня 1939 р., видатних діячів того часу та їхню роль у державотворчих процесах. У рамках заходу відбулись тематичні екскурсії, презентації архівних матеріалів, світлин та інших документів, обговорення історичних подій та їхнього значення для сучасної України. Це чудова нагода для молоді поглибити свої знання про героїчне минуле рідного краю та вшанувати пам’ять борців за незалежність.

14 березня в Ужгородському замку відбулась камерна виставка Аурелії Федор „На зустріч весні”. Художниця була однією із кращих учениць Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі, які викладали малюнок в ужгородських гімназіях і навчили її основам професійної малярської грамоти. Усе своє вона життя присвятила педагогічній роботі – була вчителькою української мови у школах Закарпаття. На схилі літ, коли пішла на пенсію, живопис став для Аурелі Федор серйозним захопленням. У 80-х роках Аурелія Федор після однієї з міських виставок подарувала кілька своїх робіт Закарпатському обласноому краєзнавчому музею ім. Т. Легоцького. Це „Бузок”, „Червоні піони” та „Хризантеми”, які нині представлені на камерній виставці в Ужгородському замку. Доповнили експозицію ще 4 роботи, які люб’язно надав син Аурелії Федор.

19 березня традиційну виставку робіт викладачів Закарпатської академії мистецтв презентували у лекційній залі освітнього закладу. Організатори – кафедра рисунку академії на чолі з її завідувачем, заслуженим художником України Антоном Ковачем.

20 березня в ужгородському скансені відбулася лекція-майстерка „Регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття: техніка, орнаментика та колорит”. Під час лекції Роман Пилип, кандидат мистецтвознавства, доцент, завідувач кафедри декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв розповів про унікальні регіональні відмінності закарпатських писанок, їх символіку та історію. Майстер-клас провела Вікторія Симкович, майстриня, завідувачка відділу експозиції та науково-дослідної роботи Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Бажаючі змогли спробувати свої сили у всіх традиційних техніках писанкарства під керівництвом Вікторії Симкович та Романа Пилипа. Також на розгорнутій виставці можна було побачити взірці писанок з колекції музею, старовинні фото, альбоми та каталоги писанок.

20 березня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, розгорнули виставку робіт Андрія Чебикіна – одного з провідних сучасних українських художників-графіків. Митець працює у галузі станкової та книжкової графіки, монументального мистецтва. Роботи автора зберігаються в державних і приватних колекціях України, Чехії, Словаччини, Німеччини, Польщі, Бельгії, Данії, Греції, Ізраїлю, Японії, Китаю, Йорданії, Великої Британії, США й інших країн. Твори Андрія Чебикіна – це графіка дуже високого ґатунку, вона надзвичайно тонка, вишукана, інтелігентна. Щодо назви виставки „Час Овна” –вона пов'язана з періодом експонування: з 22 березня – до 21 квітня. На виставці було представлено 105 робіт, виконаних у різні періоди. Це тематичні твори, портрети й автопортрети, неймовірні жіночі образи, ілюстрації до книжок, а також краєвиди, серед яких і закарпатські.

25 березня в Ужгороді, у виставковій залі обласного музею народної архітектури та побуту, відкрилась виставка „Сільваші. Випадковості та монохроми”. Глядачі дізнались як живописець працює з об’єктами. Діяльність митця не закінчується картиною, не обмежується в просторі. Роботи на папері, що з’являються із уваги автора до відходів виробничого процесу, є живописом, що вийшов за межі його монохромів та інших робіт на полотнах. Тіберій вирощує живопис, нашаровуючи колір за кольором олійну фарбу, під монохромом залишаються інші кольори та текстури, що утворюють внутрішню структуру твору, стаючи невидимим, але відчутним для глядача. „Випадковості” можна назвати найвищою точкою свободи в мистецтві. Бо саме ця випадковість навіть не мала множини можливих варіантів. Знову Тіберій підводить нас до нового, яке настільки просте, що далі за цим вже наче нічого не стоїть, проте це – ілюзія. Ми спостерігаємо за філософією – те, що могло б бути, але могло і не бути, тобто воно не є необхідністю, але з’явилось. „Монохроми” – це не колір. Це те, що за ним, і те, що робить його кольором.

25 березня у мистецькому просторі галереї „Ужгород” відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації Національної спілки художників України. Добірку склали 34 роботи, серед яких портрети, натюрморти, абстрактний живопис. Цьогоріч свою творчість у межах традиційної виставки представили 13 авторів. Привітали молодих митців заступник директора департаменту культури Закарпатської ОВА Віктор Кравчук, голова Закарпатської організації Національної спілки художників України, народний художник України Борис Кузьма та ректор Закарпатської академії мистецтв, професор Михайло Приймич. Вони відзначили різноманіття тем, жанрів і технік, до яких вдаються молоді художники у творчому самовираженні. Побажали авторам подальших професійних звершень, а також висловили сподівання, що серед них – яскраві представники закарпатського мистецтва та, зокрема, майбутнє крайового спілчанського осередку. Своєю чергою голова Євген Цап розповів, що на сьогодні Молодіжне об’єднання ЗОНСХУ налічує 24 учасників, із них п’ятеро поповнили колектив нещодавно, тож під час відкриття виставки їм символічно вручили відповідні посвідчення. На завершення присутніх закликали підтримати збір коштів на потреби 35 окремого стрілецького батальйону 61 ОМБр, у складі якого нині воює випускник Закарпатської академії мистецтв, живописець і реставратор Василь Дербаль.

26 березня в Берегові, у греко-католицькому Центрі імені Елемира Ортутая, відкрилася виставка, що презентує результати конкурсу „Жінки чорним по білому – закарпатські жінки у ХХ столітті”. Організаторами виставки стали Об’єднання Закарпатський народний інститут та Центр ім. Ортутая. Виставка представляє життя закарпатських жінок у ХХ столітті.

26 березня в Берегові, в галереї „Na’Conxypán” відбулося урочисте відкриття весняної виставки Товариства угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва імені Імре Ревеса. Захід організований у рамках традиційних Днів Ракоці, які щорічно проводить Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці Темою цьогорічної виставки стало весняне відродження, нові починання та розквіт. У ній взяли участь 22 художники: Маргіт Берец, Агнес Баратей, Дьєрдь Дікун, Ференц Ерфан, Золтан Гогола, молодший Ласло Хабда, старший Ендре Хіді, Наталія Грабар, Габор Хомокі, Петер Матл, Еріка Калітич, Янош Кліша, Аттіла Копріва, Агнес Кулін, Чаба Кутасі, Янош Реті, Янош Пал Роман, Іштван Шолтес, Ласло Сочска, Роберт Товт і Тібор Віллашек. Виставка розділена на три основні простори. Перший представляє світлини головної площі Берегова, що відображають весняне пробудження міста. Другий розділ включає роботи пленеристів: пейзажі, жанрові сцени та абстрактні композиції, які відзначаються багатою кольоровою палітрою, зокрема жовто-фіолетовими, зелено-червоними та жовто-блакитними поєднаннями. Третя частина виставки демонструє контрастні емоційні роботи — від життєрадісних, яскравих полотен до похмурих, драматичних творів.

 28 березня в Ужгороді, в краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відбувся науково-просвітницький захід до Всесвітнього дня історика – „Історіографія Закарпаття, або хто, коли і як писав про Срібну Землю”. Мета заходу – обговорення історіографічних аспектів дослідження краю, ознайомлення з науковими та публіцистичними працями про Закарпаття, а також налагодження співпраці між дослідниками регіону. До участі були запрошені краєзнавці, історики, науковці і всі зацікавлені особи, котрі займаються дослідженням загальної та локальної історії Закарпаття, його традицій та персоналій, які в різні часи писали про наш край.

28 березня у Хустській міській картинній галереї відбулося відкриття звітної підсумкової виставки Міжнародного рєпінського пленеру „Україна живе у піснях та картинах” до 180-річчя від дня народження І. Рєпіна, на якій було представлено твори 25 художників з різних міст України та зарубіжжя. На виставці були представлені роботи учасників XXIV Міжнародного рєпінського пленеру, який проводився з 15 липня по 5 серпня 2024 року в онлайн-режимі. Гасло пленеру „Україна живе в піснях і картинах” було вибране організаторами не випадково. Адже саме українська пісня є серцем і душею українського народу. Вона відіграє важливу роль у збереженні національної ідентичності, культури та історії. Сучасні митці, продовжуючи традиції рєпінського реалістичного мистецтва, часто надихаються у своїй творчості саме українськими піснями. От і учасники цьогорічного пленеру надіслали до батьківщини великого майстра пензлю свої роботи, створені за мотивами улюблених українських пісень.

30 березня у Сваляві відбулась зустріч із відомим художником, кандидатом мистецтвознавства, доцентом та завідувачем кафедри образотворчого мистецтва Закарпатської академії мистецтв Аттілою Копривою. Захід організувала благодійна організація „Дерево мого життя”, яке вже не вперше знайомить свалявчан з талановитими гостями з різних куточків Закарпаття. Творча розмова з відомим митцем відбувалась у затишній атмосфері, де присутні мали змогу поринути у світ мистецтва та дізнатися багато цікавого про зміни, які пов'язані із системою мислення людей в сьогоднішніх реаліях. Художник не тільки розглянув питання мистецького геному особистості та форм сприйняття, але й поділився своїми експериментами та творчим шляхом у складний період війни. Аттіла Коприва також розповів про свою наукову діяльність, численні наукові публікації та участь у міжнародних конференціях. Зустріч стала чудовою можливістю для свалявчан та гостей громади поспілкуватися з митцем та надихнутися на власні творчі звершення.

31 березня в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, що в Ужгородському замку, розгорнули виставку робіт членів молодіжного мистецького об'єднання „Фокус група”. До уваги шанувальників – твори графіки, живопису, цифрового мистецтва. Їх авторами є молоді і талановиті митці: Юрій Небесник, Антон Гумнюк, Руслава Коваль, Олександр Кофель, Андрій Ісайський, Крістіна Кадар, Еміка Сливчук, Владислава Герич, Сімона Борка, Ганна Паламарюк, Катерина Чорій, Ганна Барченко, Женя Голяк, «Юля», Марина Репинець, Дарія Мирчук, Анастасія Футько та Любомир Брензович. Роботи яскраво демонструють, що мистецтво сучасного Закарпаття є живим, багатоманітним, таким, що надихає, а головне – спонукає до роздумів та глибоких філософських пошуків. Кожен твір по-своєму взаємодіє з глядачем, промовляє до нього та збуджує емоції і почуття, не залишаючи нікого байдужим. Представлена виставка „Фокус групи” є ювілейною – тридцятою.

У березні у Литві, у галереї міста Паневежис, відкрили виставку картин ужгородської художниці Оксани Брензович. Її картини – це вдумливий та емоційний діалог з глядачем, в якому мова виражається через широку палітру кольорів та глибокі значення вічних символів. Мальовничі композиції відображають потужні хвилі кольорів, які, здається, розливаються на полотні, обганяючи власні думки та рух художника.

Офорти Тараса Шевченка „Дари в Чигирині” та „Притча про виноградаря” зберігаються у фонді Закарпатського художнього музею імені Йосипа Бокшая. Картини Тараса Шевченка в Закарпатський художній передали з Київського державного музею українського мистецтва. Це тематичні речі, які були створені ним в різні періоди життя Кобзаря. Техніка офорта, в якій працював Тарас Шевченко і за що був названий Рембрандтом українського мистецтва, це дуже складна техніка, техніка, яка вимагає навиків роботи з металом, коли обробляється поверхня металу, наноситься у зворотному дзеркальному образі той сюжет, який хоче представити автор. Офорт „Притча про виноградаря” – це біблейська притча, яка відтворена через надихання роботами голландських майстрів офорта. Шевченко зобразив притчу про господаря, який роздає завдання своїм слугам, а слуги приходять потім і звітують та одержують винагороду. Офорт „Дари в Чигирині” – створений на історичну тему та відтворює непросту історію України.

У березні 3D-моделі визначних історичних обʼєктів, а саме всього комплексу Ужгородського замку та шести памʼяток у Словаччині, створять у межах міжнародного проєкту „Цифрові рішення для об’єктів спадщини міст Сабінова та Ужгорода”. До прикладу, у доступі будуть віртуальні екскурсії; реконструюють за допомогою сучасних технологій, як виглядала церква, руїни якої є обʼєктом археологічних розкопок… Оцифрування розпочнуть уже невдовзі. Проєкт триватиме рік.

КІНОМИСТЕЦТВО

У березні в Ужгороді відбулася презентація другого сезону фільму „Закарпатка”. Фільм є продовженням проєкту, який ініціювала засновниця Закарпатської школи моделей „A’Star” Анна Феєр. В межах проєкту знімальна група у 2023 році представила публіці перший фільм „Закарпатка”. Стрічка була присвячена закарпатській жінці й розповідала про представниць чотирьох етногруп закарпатських українців – лемків, бойків, гуцулів та боржавських долинян. Другий сезон фільму знайомить глядача із культурою, обрядовими традиціями, ремеслами й побутом найчисельнішої групи закарпатських українців – долинян. У стрічці можна побачити не лише історії про покоління долинян в різних куточках Закарпаття, але й побачити природу та красу Закарпаття у різні пори року. Головними героїнями фільму є закарпатські жінки – матері, бабусі, доньки й навіть прабабусі. Кожен етнографічний район представляла одна з родин по материній лінії, і це для нас важливо й символічно. Адже саме цей зв’язок по жіночій лінії утворює глибинне духовне коріння: більшість традицій і звичаїв зберігає і передає саме жінка. В одній із частин фільму представлена власне історія родини Анни Феєр з Тячівщини, на прикладі якої показана тяглість одразу в три покоління. Історію марамороських долинян команда фільму знімала у Тячівському районі, частково Хустському й частково – на Міжгірщині. Навідалися на старовинний 150-річний, але й досі робочий млин у Малій Угольці. Побували у краєзнавчому музеї Тернова, поспілкувалися із ткалею килимів у Ганичах. На Хустщині відзняли квітучу долину нарцисів, а у „Старому селі” в Колочаві – цвітіння крокусів. Завітали в етносадибу „Хата казкаря” у Горінчові, у Бороняві – зафіксували старовинний унікальний обряд „Боронявський шархань”, а в Ізі – ремесло лозоплетіння.

У березні у кінотеатрах Ужгорода та Хуста у відповідь на значний інтерес серед глядачів продовжили демонстрацію фільму „Воїни духу”. Українську документальну кінострічку, створену в 2017 році незалежними авторками і режисерками Анною Мартиненко та Тетяною Кулаковською, присвячено героїчній обороні Донецького аеропорту, яка тривала 244 дні. У стрічці детально розкрито передумови, що призвели до захоплення ворогом цієї позиції. Історія п’яти крайніх днів оборони розказана вустами воїнів, які вижили в епіцентрі вибуху в новому терміналі ДАПу, рятували побратимів, закривали очі загиблим братам, побували у катівні полону та повернулися. Фільм наповнений матеріалами з місця події і розповідає про долі багатьох живих і загиблих Героїв. Фільм „Воїни Духу” сприяє утвердженню української національної та громадянської ідентичності, популяризації української історії і подоланню антиукраїнської історичної пропаганди, формуванню оборонної свідомості та громадянської стійкості, залученню військовослужбовців, ветеранів війни до освітньої діяльності.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ

1 березня в селі Завидово, в Резиденції святого Миколая, відбувся благодійний ярмарок „Палачінти у Миколая”. На гостей дійства чекали: традиційні закарпатські смаколики: млинці з різноманітними начинками та інші фестивальні страви; розваги для всієї родини: конкурси з палачінтами та палачінташками; цікава мандрівка: екскурсія до печери Міндзадзьохи. Цілий день пісні, музика, танці, майстер-класи.

7 березня в Ужгороді, в пабі „Еган”, відбувся музичний вечір „Закрита колиба, ай її цімбори”. Серед тих цімборів були: „Волоха” – душевна і лірична авторська музика; „Merso” – неофолк-проєкт, який змушує замислитися; „Pickles” – рок-гурт, який захопив слухачів своєю майстерною грою; „Reagen band” – бунтівний і молодіжний панк-рок; „Nathreism band” – блек-метал колектив, який своєю грою занурив глядачів в атмосферу таємничого і магічного; „Karakyli band” – про них можна багато говорити, але краще більше слухати. Входом на вечір був донат на підрозділ „Карпатська Січ”.

15-16 березня у Хусті відбувся ІІ тур Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні „Красне поле” та гала-концерт і нагородження переможців. Він започаткований у березні 2009 року в рамках святкування 70-річчя Карпатської України. У І (відбірковому) турі фестивалю-конкурсу „Красне поле”, який відбувся онлайн 26 лютого 2025 р., взяли участь 67 колективів та солістів (10 хорових колективів, 25 вокальних ансамблів, 5 квартетів, 2 тріо, 2 дуети, 23 солісти-вокалісти) із 15 областей України Пролунало понад 135 патріотичних пісень, пронизаних мужністю та героїзмом, журбою та сумом, світлом та надією. Серед них частину займали стрілецькі пісні. У ІІ (заключному) турі, який відбувся 15 березня у приміщенні Хустської школи мистецтв, змагалися 28 колективів та солістів з Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Хмельницької областей. Гала-концерт і нагородження переможців відбулося у м. Хуст 16 березня в обласному театрі драми та комедії. Фестиваль-конкурс має глибокий зміст, адже саме 15 березня 1939-го в місті над Тисою на засіданні Сойму Підкарпатської Русі була проголошена незалежна держава Карпатська Україна. Проіснувала вона недовго, бо вже наступного дня була окупована гортіївською угорщиною. У кровопролитному бою з регулярною угорською армією захисники Карпатської України, які виступили проти ворога з рушницями проти артилерії, були розбиті. Тиса забарвилась кров’ю десятків полеглих бійців-українців. Беручи участь у фестивалі-конкурсі „Красне поле” колективи й окремі виконавці уславлюють події, пов’язані з проголошенням Карпатської України, а також звитягу борців за незалежність України в наступні десятиліття.

21 березня в Ужгороді, в інклюзивній кав’ярні „Янгол”, відбувся майстер-клас „Печиво брауні”. Майстер-клас провели студенти інклюзивної кав’ярні „Янгол”. Захід відбувся в рамках проєкту „Простір єдності та підтримки”, який здійснюється Закарпатською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Ф. Потушняка за підтримки Карпатський Фонд / Carpathian Foundation та Fondation de France.

22 березня в Ужгороді, у крамниці-кав’ярні „Zelo”, відбувся майстер-клас з писанкарства „Від Яйця райця до відродження давніх традицій”. У рамках заходу учасники змогли ознайомитися з різноманітними традиціями святкування великодня на теренах України та Європи, дізнатись про походження свята, його атрибутів та їх значення. Вивчити давні, малопоширені заклики весни та створити писанки у різних техніках.

23 березня в Ужгороді, у малій виставковій залі музею народної архітектури та побуту, відбулось заняття у Майстерні писанкарства. Відбулося третє заняття курсу, присвячене лемківській писанці. Проводила заняття майстриня: Людмила Губаль – заслужена майстриня народної творчості України, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України, голова Закарпатського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України. 

25 березня юні танцюристи з Рахівщини перемогли на Міжнародному фестивалі „Євро-Фест 2025". Вихованці Рахівського Центру науково-технічної, дитячої та юнацької творчості вибороли два перші місця з танцем „Вишиванка” та „Пасадобль”. Керівник — заслужений діяч естрадного мистецтва України Валерій Рябчук.

25 березня у Сваляві, у Центрі підтримки сім’ї, який діє на базі гуманітарного хабу Старобільської РДА відбувся майстер-клас із ліплення з пластиліну. Разом з майстринею Вікторією Нестеровою діти від 6 до 12 років занурилися у світ творчості та власноруч створили яскраві поробки – рибок, птахів, вирізаних із паперу та розмальованих пластиліном. Кожна така зустріч збирає все більше дітей та їхніх батьків, і це неймовірно надихає! Адже творчість допомагає малечі розкрити свої здібності, а батькам – провести якісний час із дітьми, отримати заряд позитиву та підтримку.

27 березня у Берегові відбувся конкурс виконавців народної пісні. Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство організувало традиційний конкурс виконавців народної пісні вже 29 раз. Цього року заходу передував онлайн-відбір, за результатами якого з 90 учасників до фіналу пройшли 66. На конкурс приїхали солісти та хори з різних районів Закарпаття. Переможці отримали цінні призи та подарунки. Крім того, грамоти вручили викладачам, які підготували дітей: Еріці Ковач, Маріанні Дьорке, Аннамарії Молнар.

29 березня на території санаторію „Квітка полонини” у селі Солочин Мукачівського району розпочався фестиваль „Етнічний віночок у Закарпатті”. На відвідувачів фесту чекали: дегустація гарячих страв національних кухонь просто з вогнища; фуд-корт; ярмарок крафтових виробів; виставки етнічного мистецтва під відкритим небом; майстер-класи із рукоділля; розважальна програма для дітей від театру ляльок „Бавка”; концертні виступи національних творчих колективів; на території „Квітки Полонини” – контактний зоопарк, ландшафтний парк для прогулянок, школа юного вершника. Під час фесту пройшла ексклюзивна зустріч та майстер-клас від зіркових гостей – авторів ютуб-каналу „Узол і Манько”, телеведучих програм „Абзац” і „Таємний агент” на Новому каналі головної тревел-пари України Макса Узола та Ольги Манько. Також були розіграші призів та вікторина від телеведучої програми „Ревізор: магазини” Наталії Кудряшової. Під час фестивалю „Етнічний віночок у Закарпатті” збирали на допомогу для 70 батальйону 101 бригади ЗСУ.

29 березня в Ужгороді, в артпросторі „ЛІС”, відбулось заняття у Школі писанкарства для дітей та дорослих. Оздоблювали яйце восковим розписом, створюючи контрастні та делікатні орнаменти шляхом поступового витравлювання шару шкарлупи кислотою.

У березні у Закарпатській області, на території Карпатського біосферного заповідника, створили новий туристичний маршрут, в межах якого мандрівники вже можуть помилуватися першими підсніжниками білосніжними. Новий екомаршрут пролягає з території Угольського відділення – туристичного маршруту „Велика Уголька” Угольсько-Широколужанського масиву – до водоспаду Гуки. Зокрема, було відмічено цікаві місця, які можна відвідати вздовж маршруту: форелеве господарство; етномузей; мінеральні джерела; зони відпочинку. Крім того, працівники нацпарку вже визначили геолокації для встановлення дороговказів до печери Молочний камінь. Новий екомаршрут до мальовничого водоспаду Гуки, який знаходиться на висоті 448 м н.р.м. серед вапнякових скель, стане ще однією з цікавих родзинок Угольського масиву.

У березні у столиці Німеччини завершилася одна з найбільших міжнародних туристичних виставок світу – „ITB Berlin 2025”, в якій взяли участь туроператори та агентства, а також представники закладів розміщення, транспорту та іноземних туристичних представництв. Цьогоріч ITB Berlin зібрав рекордні 5,8 тис. представників із понад 170 країн, залучивши понад 100 тис. відвідувачів. Консолідований стенд України на виставці представляли Управління туризму та курортів Закарпатської ОДА, Департамент соціально-економічного розвитку та стратегічного планування Чернівецької міськради, Управління туризму та промоцій Київської міської державної адміністрації та Асоціація в’їзних туроператорів України. Упродовж трьох днів закарпатська делегація знайомила відвідувачів стенду з туристичним та рекреаційним потенціалом регіону. В рамках „Ukrainian local food” гості ITB Berlin дегустували смаколики від закарпатської кондитерської „Mirella”, також родзинкою стенду стали 3D-окуляри від „Virtual World Studio”, завдяки яким відвідувачі опинилися в центрі найпопулярніших туристичних локацій Закарпаття. „ITB Berlin” став другою міжнародною туристичною виставкою за участі делегації із Закарпаття у 2025 році.

У березні на Закарпатті розпочався сезон цвітіння шафранів, зокрема крокуси вже розпустилися у дендропарку „Березинка” та у музеї „Старе село” в Колочаві. Старт цвітіння магнолії та сакур цьогоріч прогнозують наприкінці березня й початку квітня. На Мукачівщині у дендропарку „Березинка” й музеї „Старе село” в Колочаві масово квітнуть шафрани. Туризмознавці також поділилися ймовірними датами цвітіння магнолій, сакур та нарцисів. Сезон білої магнолії „кобуз” в Ужгороді розпочався з 20 березня, а магнолії „суджа” − на початку квітня. Дерева сакур мають розпуститись з 5-6 квітня, а вже на початку травня у Хусті почне квітнути Долина нарцисів.

У березні в Ужгороді завершилася перша фаза проєкту „Реінтеграція ветеранів для успішного майбутнього”, який був спрямований на підтримку ветеранів війни, що повертаються до цивільного життя. Після повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році кількість ветеранів зросла в рази: на початку того ж року їх було близько 400 тисяч, а вже станом на грудень 2023 року – щонайменше 850 тисяч. Навчання пройшли 15 ветеранів, кожен із яких має унікальний досвід, особисту історію та бачення свого майбутнього. Програма була створена на основі соціального дослідження, проведеного у Закарпатській області, що дало змогу краще зрозуміти потреби ветеранів та адаптувати навчання до їхніх запитів. У межах навчальної програми було проведено три тренінги: „Від бізнес-моделі до успіху”; „Бізнес-план: просто про складне”; „Джерела пошуку інвестицій та фінансової підтримки реалізації бізнес-ідеї на стадії започаткування власної справи”. Загалом ідея проєкту – підтримка ветеранського бізнесу, ветеранів та членів їхніх родин. Усі заняття були побудовані саме в цій тематиці. Ветерани Закарпаття створили обласну команду з адаптивного спорту. 

Новини

2025-04-15

У середу, 16 квітня, о 16:00 в нашій бібліотеці відбудеться презентація науково-популярної книжки доктора історичних наук Романа Офіцинського «Августин Волошин. Біографія президента Карпатської України». Книжка вийшла наприкінці Року Августина Волошина у видавництві «РІК-У» завдяки фінансовій підтримці Управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради.

2025-04-15

Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2025-04-04

5 квітня виповнюється 80 років з дня народження заслуженого працівника культури України Людмили Захарівни Григаш. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "„Бібліотека - простір її життя” ".

2025-03-17
Цього року нашій колезі і видатній письменниці Надії Панчук виповнилося б 85.    До ювілею поетеси ми запускаємо відеопроєкт #НадіяПанчук_Поезія і запрошуємо долучитись до нього всіх поціновувачів її творчості.  Свої відео  з віршами, перекладами, прозовими творами Надії Панчук надсилайте на електронну адресу бібліотеки: libr@ounb.uz.ua   Вони будуть публікуватися на сторінках бібліотеки у соціальних мережах. Найкращі відеоролики будуть відзначені, а переможці отримають подарунки📚на ювілейному вечорі поетеси у листопаді.
 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день