Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2013 - травень

 

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

 

7 травня в м. Ужгород у великій концертній залі обласної філармонії пройшов ювілейний вечір-концерт соліста заслуженого академічного Закарпатського народного хору народного артиста України Петра Матія з нагоди 70-річчя від дня народження та 45-річчя творчої діяльності. У концерті брали участь соліст Львівського оперного театру, народний артист України О. Громиш, соліст ансамблю „Гармонія” М. Подкопаєв, заслужений працівник культури України О. Ухач, заслужений академічний Закарпатський народний хор (художній керівник та головний диригент – Н. Петій-Потапчук), ансамбль „Угорські мелодії” (художній керівник А. Штефко), камерний оркестр обласної філармонії (художній керівник – заслужений артист України В. Юрош), народний фольклорний ансамбль „Руснаки”, студія сучасного танцю „Бліц” та ін.

9 травня в м. Ужгороді в амфітеатрі відбувся великий святковий концерт до Дня Перемоги.

14 травня в м. Ужгород у великій концертній залі обласної філармонії відбувся авторський концерт композитора, народної артистки України, лауреата Шевченківської премії, професора, члена-кореспондента НАМУ Лесі Дичко. У концерті взяли участь камерний оркестр Закарпатської обласної філармонії, хор студентів Ужгородського державного музичного училища імені Д. Задора, Ольга Чундак (орган), Олександра Баганич, Інга Боговська, Віктор Теличко (фортепіано), Надія Підгородська (мецо-сопрано).

15 травня в м. Мукачево у приміщенні міського Будинку культури пройшов ювілейний звітний концерт народного жіночого хору „Ліра”, присвячений Міжнародному Дню матері. У програмі звучали як українські, так і угорські та словацькі пісні.

17 травня в греко-католицькому Успенському соборі в Мукачеві відбувся концерт духовної музики „Величая, величаю Тя, Господи” хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи. Під керівництвом диригента, композитора, заслуженого діяча мистецтв України Володимира Волонтира хор натхненно і високопрофесійно виконав твори Д. Бортнянського, М. Лисенка, М. Леонтовича, О. Кошиця.

21 травня в м. Ужгород у мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбувся концерт одного із найкращих джазових вокалістів США Дуайта Трайбла. Дуайт виступив разом із дворазовим номінантом Греммі, піаністом з Нью-Йорка, Джоелом Холмсом, одним із найкращих джазових барабанщиків України – Ігорем Гнидиним (Львів), талановитим джазовим гітаристом Євгенієм Пугачовим (Харків), та майстром контрабасу Андрієм Арнаутовим (Київ), представляючи як свої оригінальні композиції, так і джазові стандарти.

22 травня в Ужгороді у великому залі державного музичного училища ім. Д. Задора відбулася концертна програма „Душі криниця” лауреата міжнародних та Всеукраїнських конкурсів, лауреата обласної премії ім.  Д. Задора оркестра народних інструментів (художній керівник та диригент оркестру – заслужений працівник культури України, директор училища Світлана Стегней). В концертній програмі звучала музика різних жанрів – від опери до парафразу, від фантазії і рапсодії до музики з балету, від народних і авторських пісень до  інструментальних обробок всесвітньовідомих мелодій  шведської групи „АВВА”. Безперечному успіху  сприяли виступи з оркестром заслужених артисток України Етелли Чуприк, Оксани Ільницької,  лауреата обласної премії імені Д. Задора Надії Підгородської. Кульмінацією концерту стало виконання  опери-буф М. Дунаєвського „Піф – паф” разом з солістами Олександром Товтом, Михайлом Підкопаєвим та хором студентів музичного училища.

22 травня в Ужгороді у приміщенні обласної філармонії пройшов творчий звіт студентів Ужгородського коледжу культури і мистецтв.

26 травня в м. Ужгород на сцені обласного українського музично-драматичного театру імені братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв відбулася прем’єра музичної комедії „Здрастуйте, я ваша тітонька”  за п’єсою англійського драматурга Б. Томаса. Режисер-постановник – народний артист України А. Філіппов, художник – заслужений діяч України Е. Зайцева, постановник танців – В. Данчин-Брежинська, диригент – Т. Бабець, концертмейстер – Г. Буланова.

26 травня в м. Мукачево у міському Будинку культури відбувся звітний концерт творчих колективів міста, свято краси, мистецтва  та таланту. Це своєрідний підсумок роботи талановитих музикантів, співаків і танцюристів за рік. Найкращих працівників  культури, які  протягом року проявили себе як чудові педагоги та організатори,  відзначили грамотами.

 

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

15 травня в Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва з нагоди Міжнародного Дня сім’ї для наймолодших користувачів та їх родин було проведено традиційне родинне свято „Найкраща читаюча сім’я”.

16 травня у рамках фестивалю „Літературно-мистецька толока „Хата Осьмачки” вперше вручено премію імені Тодося Осьмачки. Її лауреатом став відомий український письменник із Закарпаття Мирослав Дочинець. Літературну премію імені Тодося Осьмачки встановлено Черкаською обласною організацією Національної спілки письменників України, благодійним фондом „Тодось Осьмачка” та підприємством „Булатецькі брати” з метою вшанування пам’яті поета Тодося Осьмачки та задля відзначення авторів високохудожніх творів, у яких зображено український національний характер, осмислено історичну долю України та її народу, втілено ідею національно-державної незалежності.

17 травня в Мукачівському дитбудинку-інтернаті з ініціативи голови Закарпатської організації Національної спілки письменників України Василя Густі, заслуженого письменника України Дмитра Кешелі за підтримки управління культури облдержадміністрації в особі його начальника Юрія Глеби та з благословення архієпископа Мукачівського і Ужгородського Феодора, стартував неординарний духовно-просвітницький проект „Цілюще слово”. Ініціатори заходу, а це відомі закарпатські письменники і священнослужителі Мукачівської єпархії УПЦ (МП), мають намір систематично, щомісяця відвідувати школи-інтернати, загальноосвітні школи, в’язниці, молодіжні братства, університети, ліцеї тощо з словом проповіді, вірша та прози.

17 травня у львівській книгарні „Є” журнал для дітей „Ангелятко” втретє роздавав „Золоті пір’їнки”. Серед лауреатів премії цього року названо і закарпатську письменницю Галину Малик. Премія „Золота пір’їнка” призначається не журі, а маленькими читачами журналу та їх батьками.

18 травня в м. Мукачево поетеса Софія Малильо отримала літературну премію ім. Юрія Мейгеша за збірку поезій „Від Тиси до Дінця”. Премія є творчою відзнакою, якою нагороджуються літератори та літературознавці міста Мукачева за високохудожні твори у різних жанрах, які відображають загальнолюдські духовні цінності, багатогранність буття українського народу, своєрідність етнокультурних, соціальних та політичних процесів в місті.

20 травня в м. Ужгород в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва пройшов майстер-клас з техніки торцювання „Гілка сакури” в рамках творчої майстерні „Джерельце”.

21 травня в Ужгороді у відділі обслуговування учнів 5-9 класів обласної бібліотеки для дітей та юнацтва відбулася літературно-пізнавальна гра „Мандрівники за скарбами” за романом Р. Стівенсона „Острів скарбів”.

22 травня у Центрі словацької культури в Ужгороді відбулася презентація дитячої книжки словацькою мовою автора Віри Ластівки „Лесин метелик”. Книжку видала Обласна культурно-освітня організація Матіца словенска на Закарпатті. На презентації була присутня і генеральний консул Словацької Республіки Янка Бур’янова. Після презентації відбувся концерт, який підготував ансамбль „Ружічка” школи №4 під керівництвом учителя із Словаччини Юрія Платка.

22 травня в Ужгороді в рамках свята „Книга-фест-2013” в приміщенні Закарпатської організації НСПУ відбувся „круглий стіл” на тему: „Сучасна книга: здобутки, проблеми, перспективи”, в якому взяли участь письменники, видавці та гості книжкового свята.

22 травня в Ужгороді у рамках фестивалю „Книга-фест-2013”  відбулося урочисте відкриття меморіальних дошок видатним закарпатським письменникам Федору Потушняку (скульптор – Богдан Корж) та Петру Скунцю (скульптор – Іван Цубина) на фасаді обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка.

22 травня в Ужгороді у рамках фестивалю „Книга-фест-2013” в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася зустріч із почесними гостями книжкового ярмарку. Це літератори із Словаччини – Йосиф Збіглей та Святослав Нірода, Тернопільське видавництво „Навчальна книга – Богдан”, яке представило тернопільську авторку етнолога й фольклориста Лілію Мусіхіну. Ужгородський письменник та журналіст Олександр Гаврош презентував свою нову книгу, пригодницький роман „Капітан Алоїз”. Захоплююча розповідь про Ужгород ХІХ століття щойно побачила світ у серії „Український детектив”.

23 травня в м. Ужгород у галереї „Ужгород” відбулася виставка-ярмарок „Книга-фест-2013”. Організатори виставки – управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, управління культури облдержадміністрації, обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка, обласна організація Національної спілки письменників України, громадська організація „Асоціація бібліотекарів Закарпаття”. Відвідувачам виставки пропонували свою продукцію видавництва з Ужгорода, Мукачева, Тернополя, Рівного та Львова за цінами виробника, а також відвідувачів чекали презентації нових книг, автограф-сесії, зустрічі з авторами, книжкова лотерея. Відвідувачі самі могли обрати книгу-симпатію із запропонованих на виставці книг. Того ж дня на фестивалі-ярмарку „Книга-фест-2013” було оголошено його переможців. Гран-прі одержала книжка Петра Часто „Вільне слово американської України” („Тімпані”); краще видання прози – „Імен” Адальберта Ерделі (видавництво Олександри Гаркуші); краща поетична збірка – „Вірші з поду” Петра Мідянки („Ліра”); краще наукове видання – „Червона книга Українських Карпат” О. Мателешка та Л. Потіша („Карпати”) і „Цивільне право України” у 2-х томах („Знання”); краще публіцистичне видання – „Перші особи” В. Ільницького та С. Федаки („Тімпані”); краще дитяче видання – „Ангина у жирафа” Л. Кудрявської (видавництво Олександри Гаркуші); краще мистецтвознавче видання – „Повернення додому Міхая Мункачі” І. Лендьєла та О. Галая (Ужгородська міська друкарня). Приз глядацьких симпатій отримала книжка „Повний вперед” („Ліра”)  ужгородця, капітана далекого плавання Дмитра Будинського.

25 травня в Ужгороді у прес-центрі „Закарпаття” відбулася презентація мультимедійного довідника „Закарпаття автентичне” – першого в Україні електронного довідника такого типу. Це сучасний аналог трьох книжкових видань „Закарпаття. Хто є хто”, зібраний в електронному варіанті. Підготовка матеріалів і робота над диском тривала майже два роки. Відтепер про Закарпаття можна не тільки читати, а слухати і дивитись. І робити це можна одночасно. У довіднику зібрана унікальна інформація про Закарпатсь­кий  край. Авторські мате­ріали про історію, становлення та розвиток різних галузей економі­ки, культури, спорту, життя національних і релі­гій­них громад. Електронний довідник містить 700 сторінок тексту і різноманітні аудіовізуальні матеріали: фото, відео, аудіозаписи. Вперше у довідниках такого типу використані посилання матеріали соціальних мереж — Facebook, Vkontakte, YouTube. Цей довідник є одним із 27 регіональних проектів, що реалізовуються Українським видавничим консорціумом спільно з Українською конфедерацією журналістів.

26 травня в м. Хуст у читальній залі центральної міської бібліотеки відбулася зустріч з лауреатом Шевченківської премії 2012 року, відомим закарпатським поетом Петром Мідянкою. Модератором зустрічі стала дружина поета – ужгородська письменниця Людмила Загоруйко. Поет читав присутнім поезії зі збірок „Ільмовий листочок”, „Вірші з поду”, „40 сонетів і гербарій” та „Луйтра в небо”, поділився своєю думкою стосовно проблеми книговидання в Україні та втрати інтересу до художнього слова у молодого покоління, відповідав на запитання гостей. Шанувальники творчості Петра Мідянки мали змогу придбати одну з його збірок та зробити фото на пам’ять.

28 травня в смт. Середнє Ужгородського району у дитячій школі мистецтв відбувся ХІІ обласний конкурс українського художнього слова ім. Івана Ірлявського „Моя весна”. У конкурсі взяли участь митці-декламатори культосвітніх установ області, учні та студенти середніх та вищих навчальних закладів, автори-виконавці, учасники поетичних студій та аматорських театральних колективів. Конкурс проводився в номінаціях: „поезія”, „проза”, „гумор”, „власна творчість”. Цьогоріч у мистецтві художнього читання творів взяли участь понад 40 учасників із 10 районів області. Цього року, як відзначило журі, склад учасників конкурсу був відібраний напрочуд вдало, цікавою й різноманітною була програма, а рівень підготовки конкурсантів був значно вищим ніж у попередні роки.

28 травня в м. Ужгород у приміщенні обласного академічного театру ляльок „Бавка” пройшов творчий вечір відомого письменника, лауреата всеукраїнської премії ім. Леоніда Глібова та крайових – ім. Федора Потушняка та Героя України о. Августина Волошина – Юрія Шипа, який зібрав велике коло друзів та шанувальників з нагоди свого 70-літнього ювілею. У програмі були поезії, гумор, сатира та пісні на слова ювіляра у виконанні Закарпатського народного хору, академічної капели „Кантус”, народних артистів України Марії Зубанич, Петра Матія та інших. Порадував власними виступами і сам ювіляр, поділившись секретами довголіття у житті та мистецтві.

30 травня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка в читальній залі відбулася зустріч із засновником, головним редактором журналу „Артанія” Аллою Маричевською.

У травні в м. Ужгород в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва пройшла презентація першої книжки Івана Тегзи „Пробудження”. Це поетичний збірник, що складається з чотирьох розділів. Перший розділ „Рідний край. Україна. Мова” вміщує вірші, в яких автор описує історію нашого краю, минуле та сьогодення краян. У другому розділі „Передвиборні „Маски шоу” автор у сатиричній формі описує роботу Верховної Ради. Свої активні політичні переконання патріота України Іван Тегза розкриває у третьому розділі. До поетичного збірника окремим розділом увійшли пісні на слова Івана Тегзи. Збірник поезій „Пробудження” вийшов друком у видавництві „Патент” за сприяння управління культури облдержадміністрації та Обласного організаційно-методичного центру культури.

 

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

 

4 травня  у м. Виноградові відбулося відкриття виставки графіки молодих талановитих художниць – уродженки Виноградівщини Альони Мар’ян-Стасюк та її подруги по пензлю Марії Ковач-Довганич із м. Хуст. З творчістю молодих мисткинь шанувальників мистецтва, присутніх на відкритті виставки, познайомила головний спеціаліст відділу культури РДА Олеся Нагірна.

7 травня в м. Ужгород у виставковій залі галереї „Ужгород” відкрилася виставка живопису Лесі Приймич. Талановита художниця представила понад 40 творів, більшість яких створені протягом останніх трьох років. Леся Приймич представила пейзажі, квіткові композиції та тематичні імпровізації на різдвяні та великодні теми.   

11 травня у м. Хуст, біля підніжжя Замкової гори, угорська громада міста у співпраці з міською владою та Генеральним консульством Угорщини в місті Ужгород урочисто відкрили пам’ятний знак видатному угорському поету та патріоту угорської землі Ференцу Келчеї. Це найбільша постать серед діячів літератури початку XIX століття. Він видатний критик та письменник. Його найбільша літературна спадщина – національний гімн угорців. У церемонії відкриття пам’ятного знаку взяли участь перші керівники міста – міський голова Володимир Кащук, його перший заступник Михайло Рівіс, секретар ради Володимир Ерфан, народний депутат України Валерій Лунченко, депутат Закарпатської обласної ради Мирослав Білецький та гості з Угорщини – мер міста-побратима Ньірбатор Янош Болло, представник парламенту Угорщини, віце-президент Міжпарламентської спілки дружби угорсько-українського товариства Янош Вереш. З нагоди відкриття пам’ятного знаку славному сину Угорщини у місто завітав і генеральний консул у м. Ужгород Йожеф Бочкої, який подякував керівництву міста за вияв глибокої поваги до заслуг Ференца Келчеї.

13-14 травня в рекреаційному осередку „Золота гора” біля Ужгорода пройшли „Ерделівські читання” – щорічна Міжнародна науково-практична кон­фе­рен­ція, присвячена дню народження художника Адальберта Ерделі. Її організатори – Міністерство освіти і науки України, Закарпатська обласна державна адміністрація, управління культури облдержадміністрації, обласний художній інститут та Фонд ім. Адальберта Ерделі. Основна тема цьогорічної конференції була присвячена питанням культури, головним чином образотворчого мистецтва закарпатських земель. Серед сімох десятків доповідей, які прозвучали на конференції були й доповіді учасників зі Словаччини: Дана Барнова із Земплинського музея в Міхаловцах, доцент Пряшівського університету Владислав Грешлик, вчителька З’єднаної школи ім. Т. Шевченка у Пряшеві Магда Мушинка. Чехію на цьому міжнародному форумі представляв директор Музею ім. Я. А. Коменського в Пржерові др. Франтішек Гібл. Директор Закарпатського художнього інституту Іван Небесник присвятив свою доповідь художнику Адальберту Ерделі. Цінними були доповіді київських та львівських учасників конференції Ростислава Шмагала, Андрія Лесіва, Олега Боднаря, Ольги Борисенко, Анатолія Криволапа та цілого ряду інших. Крім наукових збірників доповідей із двох попередніх річників „Ерделівських читань” учасники конференції одержали збірник тез усіх доповідей, які прозвучали на конференції цього року.

13-23 травня у туркомплексі „Воєводино” закарпатські художники, надихаючись красою Перечинщини, малювали її краєвиди. Десять іменитих митців краю зібралися на пленері, приуроченому до сторіччя від дня народження художника Гаврила Глюка.

14 травня в Ужгороді у мистецькому центрі „Галерея Ілько” відкрилася виставка сучасного мистецтва „Фрагментації”. 19 митців презентували широкому загалу різні жанри: живопис, фотографія, комп’ютерна графіка. Більшість авторів молоді люди, які знають, що таке якість роботи і що таке інформаційний простір.

17 травня в Ужгороді в приміщенні „Студії дизайну LOOK” відбулося відкриття фотовиставки молодих талантів з усього Закарпаття  „Зупинена мить”. Організатори виставки – Спілка фотохудожників Закарпаття, Студентська рада Закарпаття та Закарпатський художній інститут.

18 травня в Ужгороді відсвяткували Міжнародний день музеїв. У Закарпатському музеї народної архітектури та побуту та в Ужгородському замку пройшла святкова програма: концерт вихованців та викладачів Ужгородської дитячої школи мистецтв, конкурс дитячого малюнку вихованців Ужгородської дитячої школи мистецтв „Ужгородський замок очима дітей”, урочисте відкриття тематичної виставки відділу історії краєзнавчого музею „Історія фотосправи на Закарпатті”, показові історичні танці епохи Ренесансу та Барокко, майстер-класи, ігри та забави.

18 травня  в м. Ужгород в обласному краєзнавчому музеї відкрилася фотовиставка „Замки Карпатського регіону”. Організатори цього мистецького заходу – управління культури облдержадміністрації, обласний краєзнавчий музей і Спілка фотохудожників Закарпаття. Виставка поєднала роботи 24 фотомитців з 5 країн: України, Словаччини, Угорщини, Румунії та Польщі і є однією з акцій Міжнародного салону художньої фотографії, який нині триває на Закарпатті.

18 травня в Ужгороді відкрилася перша персональна виставка 75-річного художника Василя Сабова. Основна тема полотен – Карпати і люди, які там живуть. Василь Сабов відтворив той традиційний закарпатський світ, який сьогодні вже зникає під впливом модернізації, але, незважаючи на це, є близьким кожному закарпатцеві.

19-23 травня Спілка фотохудожників Закарпаття провела на теренах нашого краю VI Міжнародний фотопленер „Шляхами Срібного Татоша”. Отримавши порцію оптимізму на фестивалі „Срібний Татош”, учасники пленеру відвідали Ясіня та здійснили подорож Свидовецьким хребтом.

22 травня в м. Ужгород з нагоди 152-ої річниці з дня перепоховання великого Кобзаря у Народному домі „Просвіти” відкрилася персональна виставка робіт ужгородського художника Василя Павліщука. На виставці картини різного жанру й тематики, однак, усі роботи в той же час об’єднує одна спільна риса – всі вони створені у похмурих темних тонах, за тему взято жалобу і трагічні сторінки української минувшини.

30 травня в Ужгороді у фойє облдержадміністрації відкрилася виставка робіт талановитих вихованців дитбудинків сімейного типу з Ужгородщини, чиїм хобі стало мистецтво фотографії. На виставці „Планета дитинства” було представлено більше трьох десятків робіт, зроблених юними фотографами. Їх обрали професіонали, адже разом з обласною адміністрацією співорганізаторами виставки виступила Спілка фотохудожників Закарпаття. Переможці фотовиставки отримали коштовні подарунки – цифрові фотоапарати.

У травні на Закарпатті стартував відбір на Міжнародний салон художньої фотографії „Карпатський вернісаж-2013”. Щороку в Україні проходить не більше 3-ох заходів такого рівня. Цього року честь провести Міжнародний салон художньої фотографії вибороло і Закарпаття. Організаторами Міжнародного салону виступає Спілка фотохудожників Закарпаття, проводитиметься він під патронатом Міжнародної федерації фотомистецтв та Національної спілки фотохудожників України. Уже на старті прийому робіт надійшли фотороботи від 5 фотомитців з Бельгії, Німеччини, Кіпру та України. Прийом робіт, які братимуть участь у вернісажі, триватиме до серпня, відтак, буде проведено кілька тематичних виставок.

У травні у виставкому залі обласної культурно-освітньої організації „Матіца Словенска” Центру словацької культури в Ужгороді відкрилась персональна виставка художника Міхаеля Пейтера з нагоди його 60-річчя. Художник репрезентував живописні та графічні роботи, що були створені протягом останніх кількох років. До експозиції увійшли кількадесят полотен.

 

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ.

ТУРИЗМ

 

2 травня в м. Виноградів відбувся залізничний господарський тур Боржавською вузькоколійкою, який було організовано ентузіастами в контексті пропагування цієї туристичної принади Закарпаття. Маршрут туру: Виноградів – Хмільник – Шаланки – Виноградів. В його рамках бажаючі мали змогу відвідати ярмарок на залізничній станції, аби здійснити покупки до Великодня, а також отримати нагоду відвідати унікальну станцію Хмільник та придбати натурального шаланецького вина.

7 травня в Ужгороді відбувся марш-парад духових оркестрів вулицями міста. Мистецький захід проходив у рамках фестивалю „Сакура-фест”.

9 травня у с. Косонь на Берегівщині оздоровчо-рекреаційний комплекс „Термальні Води „Косино” організував справжнє кулінарне свято. На базі закладу пройшов перший обласний чемпіонат з приготування бограчу – страви праугорських племен, яка вже стала традиційною для жителів Закарпаття. Переможцем журі визнало команду з с. Рафаново Берегівського району.

9-12 травня в Ужгороді пройшов весняний фестиваль вина та меду „Сонячний напій”. Традиційний весняний фестиваль вина відбувся у старовинних підвалах „Совиного гнізда”. В програмі фестивалю: виставка-продаж закарпатських вин, меду, сувенірів, продукції закарпатських сироварень, частування традиційними закарпатськими стравами, культурно-розважальна програма, конкурси, концерти.

9-12 травня в м. Хуст у приміщенні міського Будинку культури  відбувся VІІІ Всеукраїнський фестиваль сучасної та народної пісні „Веселка над Тисою”. Цього року учасниками фестивалю сучасної та народної пісні стали конкурсанти з різних регіонів України та близького зарубіжжя, зокрема Румунії, Молдови, Росії та Грузії. У фестивалі взяли участь 37 солістів-виконавців віком від 9 до 22 років. Гран-прі фестивалю отримала Марія-Соломія Жекало з м. Калуш і під час церемонії нагородження їй було вручено 60-сантиметровий кований нарцис. Лауреатом І премії у молодшій віковій категорії стала Вікторія Бігун з м. Новоярівськ. Лауреатами І премії у середній віковій категорії стали Юлія Котлінська з с.Січинці та Марія-Соломія Жекало з м.Калуш. Лауреатом І премії у старшій віковій категорії стала Катерина Кожокару з м.Кишинів.

11 травня в Ужгороді в концертному залі районного Будинку культури пройшов звітний концерт колективів художньої самодіяльності Ужгородського району „Ужгородщина в обіймах України”, присвячений 22-ій річниці незалежності України. Відкрив концерт народний ансамбль пісні і танцю районного будинку культури „Дружба”, яким керує Арпад Іллар, балетмейстер  Микола Мовнар, керівник оркестру Михайло Петрушевський. На концерті виступили народні вокальні ансамблі „Ужанка” РБК   (кер. О. Новак), „Джерело” (БК с. Худльово. Кер. В. Сентипал і О. Ніколенко), народний ансамбль „Цинторія” РБК (кер. Є. Сівак), вокальний ансамбль „Арніка” (кер. С. Рябець і Л. Дубенко ), народний ансамбль угорської пісні „Ружа” БК с. Тийглаш (кер. Чілла Сікора). Танці на цьому звітному концерті були справжніми родзинками.    Зразковий дитячий танцювальний ансамбль „Потічок” БК с. Кам’яниця (кер. Л. Петрецька) показав танці „Сопілкарі” і „Закарпаття – рідний край” (пост. Л. Петрецької). Народний хореографічний ансамбль „Ритм” БК с. Есень (кер Т. Сабов) виконав закарпатський народний танець „Бубнарський” (пост. К. Балог) і „Кросноменті” (пост. Т. Сабова). Члени журі  одноголосно визнали, що Ужгородський район чудово підготував звітний концерт, що саме тут плідно плекають таланти.

11 травня на українсько-словацькому кордоні міжнародного пункту пропуску „Ужгород – Вішнє Нємецке”  традиційно пройшов День добросусідства прикордонних регіонів Закарпаття та Словаччини. Участь у святі взяли очільник Закарпаття Олександр Ледида, Надзвичайний та Повноважний Посол України в Словаччині Олег Гаваші, Надзвичайний та Повноважний Посол Словаччини в Україні Павол Гамжик, голова Пряшівського самоврядного краю Петер Худік, голова Кошіцького самоврядного краю Зденек Требуля. Офіційна частина, за звичаєм, відбувалась на очах у численних гостей дійства – офіційні угоди про співпрацю підписували на головній сцені. Частину офіційну продовжила інша – неформальна. Гостей свята розважали дитячі танцювальні колективи та фольклорні ансамблі обох країн.

11 травня с. Біла Церква, що на Рахівщині, відзначила свою 640-у річницю. З самого ранку центральна площа перетворилася на місце розваг та відпочинку. Святкування дня села зібрало всю громаду Білої Церкви. Перед мешканцями села, які зібралися на площі біля Будинку культури виступили самодіяльний ансамбль „Лісоруб” з новою хореографічною програмою, вихованці місцевих гуртків самодіяльної творчості, артисти з районного центру. Урочисто відкрив захід сільський голова Юрій Беріндє. На свято, крім представників влади були запрошені Великобичківський селищний голова Одарка Зеленко, консул Генерального консульства Румунії в м. Чернівці Корнеліо Іонел Чіуботару та Віктор Медвідь – помічник-консультант народного депутата України Василя Петьовки. Віктор Медвідь від імені Василя Петьовки передав вітання жителям села Біла Церква та урочисто вручив сільському голові 5 камер зовнішнього спостереження для забезпечення належного громадського порядку в селі.

12 травня на центральній площі м. Хуст відзначали День міста. Цього року місто святкувало 923-й день народження. Привітав мешканців міста і голова обласної ради Іван Балога. До святкування Днів міста цього року міська влада підготувала досить насичену програму. З четверга в Хустському краєзнавчому музеї проходили „Дні відкритих дверей”, були організовані тематичні екскурсії „Руїнами Хустського замку”, „Архітектурні пам’ятки міста”, „Чеське містечко”. На стадіоні „Карпати” відбулися спортивні змагання з футболу і гандболу серед учнів ДЮСШ. В суботу в місті проходив марш-парад інвалідів-візочників, учасників 5-го фестивалю „Долина нарцисів” та спартакіада серед учасників фестивалю, а в міській раді пройшла міжнародна конференція керівництва міста Хуст та міста Сніни (Словаччина) щодо реалізації проекту „Сніна-Хуст – разом задля розвитку туризму Карпатського біосферного ареалу”. В картинній галереї відкрили художню виставку „Хуст очима митців”. 11 травня на майдані Незалежності урочисто відкрили перший Міжнародний фольклорний фестивалі „Білі нарциси” , в якому взяли участь колективи з України та гості фестивалю – колективи „Merlin” і „Starincanka” з м. Сніни (Словаччина). З вітальним словом звернувся Хустський міський голова Володимир Кащук та голова Закарпатської обласної ради Іван Балога. До вітань також долучилися мери міст-побратимів з Ліпан (Словаччина) Едуард Бокал, з Грубешова (Польща) Ян Молодецький, генеральний консул Словацької Республіки в Україні Янка Бур’янова, нардеп Валерій Лунченко, міський голова Мукачева Золтан Ленд’єл, голова Хустської райради Василь Губаль. Відзнаками Хустської міської ради, почесними грамотами обласної ради та цінними подарунками були нагороджені переможці загальноміського рейтингу „Гордість міста” – представники найкращих закладів освіти, харчування, відпочинку тощо. Також на сцені відбувся гала-концерт учасників першого міжнародного фольклорного фестивалю „Білі нарциси”. Завершилося дійство святковим феєрверком.

12 травня в м. Рахів відбувся 7-й районний дитячий фестиваль-конкурс естрадної пісні „Над Тисою”, який вже традиційно, проводить Рахівський районний будинок дитячої та юнацької творчості. Спонсором фестивалю виступив народний депутат України Василь Петьовка. У конкурсі змагалися 33 учасники, віком від 7-ми до 18-ти років. Рівень виконавської майстерності оцінювало компетентне журі. У віковій категорії 7-9 років призове місце виборола Мирослава Дякунець з смт. Великий Бичків, яка виконала пісню „Зелені Карпати”. Перемога в категорії 10-13 років дісталася Вікторії Ткач, смт. Великий Бичків (пісня „Пересторога”), в старшій категорії 14-18 років перемогу отримала Марія-Богдана Медвідь з с. Середнє Водяне з піснею „Балада про мальви”. Гран-прі конкурсу та новий планшетний комп’ютер в якості подарунку журі одноголосно віддало Ганні Шміляк за пісню „Зозуля”.

12 травня в Ужгороді в парку культури та відпочинку „Під замком” пройшло дитяче свято розваг „Люба матуся”. В програмі свята відбулися дитячі велоперегони, буль-буль шоу, малюнок на асфальті.

14 травня у смт. Середнє Ужгородського району вітали учасників конкурсу словацької народної пісні „Золотий соловейко”. Цьогоріч на конкурс приїхали понад 60 учасників з різних куточків Закарпаття. За призові місця вокалісти змагалися в трьох вікових категоріях.  Професійне виконання пісень та хороша музична підготовка учасників порадувала, а також здивувала, не тільки глядачів, але й поважне журі. Організатором цієї акції  є Середнянська дитяча школа мистецтв та обласна культурно-освітня організація „Матіца словенска” на Закарпатті. 15-й конкурс словацької народної пісні „Золотий соловейко” відбувався у рамках програми транскордонного співробітництва  Угорщина – Словаччина – Україна – Румунія та  проекту „Словацько-український центр культури – створення й зміцнення співробітництва між Пряшівським самоврядним краєм та Закарпатською областю”, що фінансується з фондів ЄС.

15 травня в м. Ужгороді в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” розпочався перший міський етап конкурсу „Ми таланти твої, Закарпаття”. Він проводився в трьох номінаціях: „Cучасний спів”, „Образотворче мистецтво” та „Декоративно-ужиткове мистецтво”.

16 травня в м. Берегові відбувся звітний концерт колективів художньої самодіяльності Берегівського району. Також у фойє районної державної адмінстрації було урочисто відкрито виставку виробів народних умільців з 19 сіл – різьбу по дереву, вишивку, ткацтво, в’язання, живопис тощо.

17-19 травня в Чинадієвському замку XV ст.  „Сент-Міклош” біля Мукачева відбувся міжнародний фестиваль середньовічної культури „Срібний Татош”. Цьогоріч тут знову схрестили мечі лицарі з України, Словаччини та Угорщини, щоб відродити славу минулих епох. На фестивалі проводились видовищні середньовічні бугурти (масові бої), двобої на мечах і алебардах, лунала автентична музика, готувалися смачні страви за старовинними рецептами. Крім того, кожен учасник фестивалю мав змогу взяти участь в середньовічних забавах і танцях, постріляти з лука та арбалета, долучитися до майстер-класів, придбати оригінальні речі на ярмарку. А у вечірній час небо спалахувало від фаєр-шоу. На два дні середньовічна містерія заполонила не тільки територію замку, а й всіх учасників.

17-26 травня місто Мукачево відзначило 1119 річницю заснування. У програмі свята відбувались: розваги для дітей та дорослих, фестивалі-конкурси дитячої та юнацької творчості, виставки з образотворчого мистецтва, концерти художніх колективів, показові виступи спортивних клубів, концертна програма творчих колективів мистецьких закладів міста, вистави молодіжного театру тощо.

18 травня в Ужгороді вперше відбувся рок-фестиваль «Uzh GoRok». Упродовж кількох годин зі сцени міського амфітеатру звучала рок-музика в усьому її різноманітті: від вишуканого інді-року до драйвового запального панку. Своєю творчістю із вибагливими „рок-гурманами” ділились шість команд: „Gaslight Cafe”, „Етюд”, „Цедра”, „Rabbits in Hats”, „Елегантно Зіпсовані” й „Doping”. Окрім виконання власних композицій, деякі з груп пропонували гостям фестивалю співати разом із ними всесвітньовідомі рок-хіти від „ветеранів року”. Крім музики, у рамках фестивалю відбувся конкурс молодих соло-гітаристів.

18 травня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури і побуту відбувся третій обласний фестиваль дитячих фо­льклорних колективів „Веселковий передзвін”. В ньому взяли участь 26 колекти­вів з усіх ра­йонів Закарпаття. Серед них музичні, хореографічні та спі­вочі гурти. На огляді звучали і гуцульські коломийки, і закарпатські народні пісні, і запальні мелодії народних інструментів.

18 травня в смт. Дубове, що на Тячівщині, відбулося традиційне свято проводів вівчарів на полонину „Весняний полонинський хід”. На святкування з’їхалося чимало районних та обласних посадовців, гостей з навколишніх населених пунктів, туристів. Розпочалося дійство в центрі селища спільним молебнем священнослужителів усіх конфесій за благополуччя отар та їх ватагів. Відтак пішою ходою та на прикрашених возах учасники рушили на місцевий стадіон, де і відбулися масові гуляння. Заступник голови облдержадміністрації Михайло Попович, голова райдержадміністрації Іван Бринзяник урочисто запалили ватру, оглянули виставку робіт народних умільців та майстер-клас з доїння овець і виготовлення сиру. Свято продовжилось виступами троїстих музик, учасників художньої самодіяльності. Охочі також мали змогу посмакувати бринзою, сиром та іншими вівчарськими делікатесами, взяти участь у конкурсах та іграх.

19 травня в м. Ужгород у рамках громадського проекту „Відкриті екскурсії Ужгородом” мешканців та гостей міста знайомили з історією театрального життя міста над Ужем. Про театральну спадщину обласного центру розповіла екскурсовод Людмила Андрух. „Ужгород театральний” пройшов по маршруту площа Театральна – обласний академічний обласний театр ляльок „Бавка” – обласна філармонія – Ужгородське музичне училище ім. Д. Задора – Богольвар („Совине гніздо”) – обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв. Цікавою була розповідь про становлення театру в Ужгороді, про життя і творчість корифеїв сцени Миколи Садовського та Марії Заньковецької, зірку угорської оперети початку ХХ століття Шарі Федак (народилася у м. Берегові), циганські колективи, філармонійний орган, відомих акторів лялькового театру та муздрамтеатру.

19 травня у с. Велятино Хустського району вперше відбулося свято вишиванки. Всі без винятку учні сільської школи долучилися до заходу і демонстрували не тільки українське національне вбрання, вони навіть утворили символічний ланцюг вишиванок.

22 травня в Ужгороді відбулись урочистості з нагоди відзначення важливого для українства дня – 152-ої річниці перепоховання великого пророка України Тараса Шевченка у рідній землі. Біля пам’ятника Кобзареві пройшло традиційне українське віче, зорганізоване обласним осередком Всеукраїнського товариства  „Просвіта”. У рамках українського віче на честь перепоховання Шевченка відслужили традиційну панахиду, після чого до пам’ятника Кобзарю було покладено квіти. 

24 травня в Ужгороді розпочався фестиваль „Дні чеської культури в Ужгороді”. Впродовж 10 днів в обласному центрі Закарпаття панувала атмосфера Чехії: урочисті події, музика, розваги, національні страви і справжнє чеське пиво. В рамках свята пройшла урочиста хода представників фестивалю від Закарпаття і краю Височіна Чеської Республіки. Учасники ходи взяли участь у відкритті чергового міні-пам’ятника. Цього разу це був їжачок – символ Їглави – чеського міста-побратима Ужгорода, на площі перед обласним музично-драматичним театром ім. братів Шерегіїв відбувся концерт закарпатського гурту „Рокаш”. В рамках фестивалю відбулося 6 рок-концертів. Перед глядачами виступали чеські рок-гурти „Lady Cate”, „Vigo”, „Arciskačány Morava”, „China blue”. Також впродовж фестивалю центром міста гуляв дует „Швейк бенд”, учасники якого представляли фольклор кінця 19-го – початку 20-го століть.

24 травня в м. Ужгород у Будинку культури профспілок відбулася лекція-бесіда „Місто та міста” для тих, хто цікавиться архітектурою, мистецтвом, культурою, питаннями розвитку міст загалом та нашого рідного Ужгорода зокрема. Лекцію читав відомий у місті та області архітектор Ігор Броді. Під час бесіди обговорювалися середовище, в якому ми живемо, приклади інших міст, формування концепції міста в залежності від різноманітних факторів – географічного, топологічного, соціального, історичного. Під час лекції у приміщенні можна було побачити фотовиставку Петра Сарваша „SKANE” („Скоуне”) . Це друга лекція, яку підготувала громадська організація „Pro Urbe”, яка об’єднує професійних архітекторів, художників та мистецтвознавців.

25 травня в Ужгороді пройшов „Мегамарш вишиванок”, що відбувся в рамках всеукраїнської однойменної акції. Такий захід вже став традиційним для Одеси, Львова, Києва, цього року до нього за ініціативи „Фундації Регіональних Ініціатив” вперше долучився також і обласний центр Закарпаття. Крім запланованої пішої ходи у вишиванках під пісенний супровід, у рамках „Мегамаршу” відбувся також концерт за участі хореографічних колективів та місцевих вокалістів.

26 травня у с. Костилівка Рахівського району пройшов фестиваль „Берлибаський бануш”. На святі була запалена Полонинська ватра, проходили конкурс на приготування кращого банушу, виставка народних умільців „Костилівка має таланти”, дегустація гуцульських страв і напоїв, виступи творчих колективів району, гуцульські конкурси та розваги. Усі гості фестивалю, окрім традиційної бринзи, вурди (овечого сиру), мали змогу скуштувати страви з картоплі із шкварками, мелайний пиріг, гурку, домашню ковбаску, кремзлики, вареники по-костилівськи, голубці, а також власноруч приготовані яфинівку, горіховку, грушівку, навіть „берлибашський коньяк”.

 26 травня в с. Глибокий Потік Тячівського району відбувся обласний фестиваль народної творчості румунів Закарпаття „Мерцишор-2013”. Свято зібрало найкращих співаків і музик, танцюристів і фольклористів Закарпаття та сусідньої Румунії, чисельні офіційні делегації та багато гостей – шанувальників румунської народної творчості. Приїхали також представники влади, громадськості та самоврядних одиниць з прикордонних сіл повіту Марамуреш (Румунія) та Рахівського району, румунського консульства у Чернівцях, представники обласної влади. На початку урочистостей відбулися чисельні нагородження представників громад грамотами, подяками та подарунками за активну участь у суспільному житті та відродженні національних традицій. Керівник району Іван Бринзяник передав сільській громаді сертифікат на будівництво дитячого садочка. На фестивалі свою мистецьку програму представили учасники художньої самодіяльності румунських шкіл Закарпаття, фольклорні групи, колективи та окремі виконавці народної творчості з Румунії.

26 травня в м. Виноградів пройшов відкритий десятий ювілейний фестиваль виноградарів і виноробів „Угочанська лоза 2013”. Фестиваль покликаний популяризувати туристичний потенціал регіону, сприяти відновленню традицій місцевого виноградарства та виноробства. У програмі фестивалю проходили: виставка-продаж виноробної продукції та творів декоративно-прикладного мистецтва, обмін досвідом виготовлення вин, конкурс „Кращий кухар фестивалю”, концерт творчих колективів і окремих виконавців, розіграш святкової лотереї, нагородження кращих виноробів, забави, розваги тощо.

Новини

2024-10-30

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-10-25

Запрошуємо всіх на презентацію книжки знаного фольклориста Івана Хланти.

2024-10-25

Запрошуємо на презентацію книжки Маргарити Безик про село Голубине та його мешканців.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день