Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2013 - червень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2 червня в Закарпатському академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася прем’єра вистава „Попелюшка”, поставлена за п’єсою Тамари Габбе „Кришталевий черевичок”. Вистава створена письменницею та драматургом за мотивами казки Шарля Перро. Сценічна редакція та переклад п’єси – Олександр Кузьмин, режисер-постановник – заслужена артистка України Наталія Орєшнікова, художник-постановник – Паола Полуденна, музичне оформлення – Микола Карпенко. Актори: Світлана Кобзиста та Світлана Котик.
4 червня в Ужгороді у міському прес-клубі відбулася презенатція нового романтичного кліпу гурту „Рокаш” „До милої” (керівник гурту Віктор Янцо). Оператор кліпу – Ярослав Мончак. Головні ролі у міні-фільмі зіграли закарпатський поет Андрій Любка та Крістіна Білак. Усю роботу над кліпом команда гурту виконала самотужки. Це третя пісня з альбому „Отава” і цього разу сингл підлаштували під радіоформат.
10 червня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв Ужгородський коледж культури і мистецтв традиційно представив концерт дипломних робіт. Програма складалася з окремих танцювальних номерів, які підготували випускники-хореографи денної форми навчання. Концерт розпочали випускники спеціалізації „Сучасна хореографія”, продемонструвавши декілька оригінальних хореографічних композицій. Під час другої частини концерту випускники-народники підготували як народні танці окремих регіонів України, так і відомі закарпатські, угорські та інші. У програмі глядачі побачили також кращі зразки словацького та румунського танцю. У концерті брали участь гості – зразковий дитячий ансамбль танцю „Турянська долина” з с. Тур’я-Ремети та випускники коледжу.
14 червня в м. Ужгород обласна філармонія підбила підсумки 66-го концертного сезону. Закриття відзначили концертом симфонічного оркестру обласної філармонії. Диригент – Роман Ревакович (Польща), солісти: заслужений артист України Йожеф Єрмінь (фортепіано, м. Львів), лауреат міжнародних конкурсів Павло Бойко (кларнет, м. Київ). В програмі звучала музика В. Лютославського, Ф. Шопена.
14-15 червня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” показали найкращі „короткометражки” з усього світу. На любителів короткого метру чекали два дні переглядів стрічок-переможців II Київського міжнародного фестивалю короткометражних фільмів, який проходив з 24 по 28 квітня у столиці.
16 червня в м. Мукачево на сцені обласного державного російського драматичного театру відбувся творчий вечір композиторки і поетеси Мар’яни Лиховид. У творчому доробку талановитої композиторки три пісенні альбоми – компакт-диски з піснями на власні вірші та твори українських і російських поетів – „Я – пісня”, „Музика почуттів” і „Я подарую тобі цілий світ”. Серед тих, хто прийшов на вечір, були начальник відділу внутрішньої політики Іван Лендєл, начальник відділу культури Людмила Ковач. Творчість Мар’яни Лиховид різнопланова. На концерті прозвучали і обробки народної пісні, й жанр співаної поезії, мелодекламації, і музично-театралізовані сценки.
27 червня в м. Ужгород у музеї народної архітектури та побуту заслужений академічний Закарпатський народний хор виступив із концертною програмою під назвою „Бал у старому селі”. Особливість вечора в тому, що дійство відбувалося не в закритому приміщенні, а просто неба. У концерті взяли участь 100 учасників народного хору — це оркестрова, танцювальна та хорова групи. Художній керівник Закарпатського народного хору – Наталія Петій-Потапчук.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
3 червня до Ужгорода приїхала група письменників зі Словаччини. Найперше вони зустрілися з Генеральним консулом Словаччини в м. Ужгороді Янкою Бур’яновою. На зустрічі також були присутні голова Закарпатської організації Національної Спілки письменників України Василь Густі та голова обласного управління культури облдержадміністрації Юрій Глеба, який розповів про культурні зв’язки, які єднають наш край зі Словаччиною. Пані Янка Бур’янова відповідала на питання і щодо роботи консульства, і щодо життя словацької меншини в Ужгороді. Зокрема, про школу зі словацькою мовою навчання та словацький культурний центр, які теж мали відвідати закордонні гості. А згодом закарпатські та словацькі письменники зустрілися в приміщенні Закарпатської організації НСПУ. Спілкувалися у невимушеній обстановці, дарували одні одним книжки, обговорювали майбутні проекти.
4 червня в м. Ужгород у читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулася презентація роману словацького письменника Йозефа Банаша „Зона натхнення” (м. Братислава, Словаччина). В романі осмислюється життя Центральної Європи останнього сорокаріччя. Події відбуваються в Празі і Братиславі, Москві і Вашингтоні, західному і східному Берліні. Значна їх частина проходить у Києві та закарпатському селі Колодне. Переклав книгу українською голова Спілки українських письменників Словаччини Іван Яцканин. Роман вийшов друком в ужгородському видавництві „Тімпані”.
9 червня в м. Мукачево у міському будинку культури відбувся творчий вечір „Рідне слово” – рідному місту” міського літературного об’єднання „Рідне слово”. Ініціатори заснування літоб’єднання – Ярослав Січ, Галина Гренко та Михайло Шушкевич. Літоб’єднанню „Рідне слово” виповнилось 12 років. На святі мистецтва літстудійці читали свої вірші та прозові твори. Пісні на слова поетів „Рідного слова” та Віктора Дворніченка і музику композиторів Михайла Герца, Ігоря Білика та Мар’яни Лиховид виконували Марія Іваниця, Олександр Дулішкович, Ігор Білик, Мар’яна Лиховид, В’ячеслав Журавльов. У творчому вечорі взяли активну участь танцюристи хореографічного колективу „NEXT” під керівництвом Наталії Полянської. Гостями творчого вечора були міський голова З. Ленд’єл, заступник голови М. Лабош, завідуючий відділом внутрішньої політики міськвиконкому І. Лендьєл, український прозаїк, поет, перекладач, голова Закарпатської обласної організації НСПУ В. Густі, а також поетеса, голова Львівської організації НСПУ М. Якубовська.
11 червня в м. Перечин у приміщенні районного Будинку культури відбувся вечір пам’яті Павла Яцка, відомого просвітителя, науковця, етнографа, директора горожанської школи у Перечині, який зробив значний внесок в культурно-освітнє життя Перечинщини і краю. На вечорі були присутні просвітяни Перечина і обласного центру, вчителі та учні, працівники центральної районної бібліотеки та представники родини Павла Яцка. Бібліотечні працівники підготували книжкову виставку „Павло Яцко – просвітитель Перечинщини та краю”.
13 червня в читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбувся вечір „Між часом і простором”, присвячений 85-річчю від дня народження Фелікса Кривіна.
15 червня в рамках акції „Благочинна пожертва книжок для бібліотек Закарпатської області” активісти „Карпатської Січі” вирішили і словом, і ділом допомогти відроджувати культуру с. Колочава Міжгірського району і подарували бібліотеці близько 60-ти примірників книжок. Більшість авторів є закарпатцями і майже всі книги – патріотичної та просвітницької тематики. Тут є посібники для вихователів, викладачів і батьків „Казки і безпека дітей”, є і збірник „Карпатська Україна в боротьбі”, збірка віршів закарпатської поетеси Софії Сороки „Живу тобою, Україно!”, книжки „Отча Земля” Йосифа Лемка, „Українська мати” Любові Дмитришин, „Щастя в боротьбі” Василя Рогача та багато інших.
20 червня в читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбувся ювілейний творчий вечір поета-пісняра Василя Кобаля, заслуженого працівника культури України.
26 червня в Ужгороді біля Невицького замку відбулося вже друге „Літературне бомбардування”. У рамках „Літературного бомбардування” також відбулося дві лекції. На заході як завжди презентували улюблені книги, читали вірші, співали пісні. Організатор – Ужгородське відділення Фундації Регіональних ініціатив.
У червні в Ужгороді у видавництві „Ґражда” в серії „Люби своє” вийшла друком монографія Тараса Салиги „…І той вогонь, що не згаса…”. До книги про видатного майстра слова Євгена Маланюка ввійшли ґрунтовні літературознавчі статті критика, які відкривають нам досі незнані сторінки творчого та особистого життя письменника. Дослідник простежує художню естетику образів та жанрів поезії, аналізує „Книги спостережень”. Праця адресується науковцям, педагогам, студентам і взагалі широкому колу читачів.
У червні в м. Ужгород у „Видавництві Олександри Гаркуші” вийшов друком альбом живопису Олега Гораля. Художник, який не визнавав єдиного стилю, у виданні представлений цілою зливою уподобань, в альбомі вихоплені майже всі стани творчого перевтілення художника, зокрема, ціла низка натюрмортів і численні автопортрети. Передмову до видання написав мистецтвознавець Михайло Сирохман.
У червні в Ужгородському видавництві „Ґражда” побачила світ ґрунтовна праця Ярини Стецько „Французька та українська поезія першої половини ХХ століття. Семантико-стилістична типізація”. Запропонована праця – це спроба заповнення хоча б деяких із численних білих плям, що існують у порівняльному дослідженні мови французької та української поезії першої половини ХХ століття. Основою для дослідження слугували поетичні тексти українських та французьких авторів періоду першої половини ХХ століття. Видання має іменний покажчик, що створює певні зручності у роботі з науковим текстом. Науковий редактор видання д-р філол. наук, проф. Роман Помірко.
У червні у Львові, у серії „Приватна колекція” львівського закарпатця Василя Ґабора, вийшла друком книга закарпатського прозаїка Сергія Степи, яку оформила ужгородська художниця Наталя Сіма. Роман „Дерево Дірака” розповідає про життя українського еміґранта-інтелектуала в Угорщині, він переповнений реальними спостереженнями й хвилюючими переживаннями.
У червні в Ужгородському видавництві „Timpani” вийшла друком дитяча книга голови Спілки українських письменників Словаччини Івана Яцканина „Мій дід Робінзон”. Видання „Мій дід Робінзон” є спільним проектом ужгородського видавництва „Тімпані” та київського „Веселка”: верстка здійснювалась у столиці, поліграфічні роботи – в Ужгороді. Передмову написав поет Анатолій Качан. Книга орієнтована на дітей молодшого шкільного віку.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 червня в м. Ужгород у художньому музеї ім. Й. Бокшая творче об’єднання „Малий Лувер” під керівництвом Емми Левадської відкрило виставку юних художників „Світ очима дітей”.
1-15 червня в м. Ужгород у фойє облдержадміністрації відбулася фотовиставка „Планета дитинства”. На виставці було представлено більше трьох десятків робіт, зроблених юними фотографами. Їх обрали професіонали, адже разом з облдержадміністрацією співорганізаторами виставки виступила Спілка фотохудожників Закарпаття.
3 червня в м. Ужгород в арт-галереї „Look studio” відкрилася виставка малюнку. Свою творчість презентували п’ятеро авторів – Антон Ковач, Михайло Сирохман, Василь Когутич, Сергій Чубірко та ініціатор ідеї Василь Пал. Усі митці викладають у мистецьких вузах.
7 червня в Ужгороді в галереї „Ужгород” відбулося відкриття ювілейної виставки творів художника Олега Гораля (1943-2009).
7-19 червня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту проходила виставка картин студентки Закарпатського художнього інституту Олександри Стемберської „Пустота і підсвідомість”.
8-22 червня в селищі Ясіня Рахівського району за ініціативи відомого мецената, народного депутата України Василя Петьовки пройшов ІХ міжнародний пленер з живопису. Пленер присвячений 95-річчю від дня смерті видатного європейського художника, керівника Мюнхенської школи живопису – Шімона Голлоші ( 1857, Нодьбаня – 1918, Тячів). Пленер на честь митця організований заради пропаганди сучасного мистецтва краю, відродження традицій Закарпатської Гуцульщини та поповнення картинної галереї в селищі Ясіня, яка нараховує понад 70 робіт визначних художників України та світу. Учасники пленеру – члени Національної спілки художників України, народні та заслужені художники, академіки, митці із Закарпаття, Чернівців, Львова, Києва. Брали участь у пленері також митці з-за кордону.
14 червня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту була підписана партнерська Угода між вищезгаданим музеєм (директор Габріела Андял) і музеєм міста Сату Маре (Румунія. Директор Марта Ловія). Захід відбувся у присутності начальника управління культури облдержадміністрації Юрія Глеби, в рамках міжнародного проекту Румунія – Угорщина – Словаччина – Україна 2007-2013 „Європейські цінності та спільне майбутнє – досягаємо успіху через культуру”. У роботі проекту передбачається проведення двостороннього обміну фахівцями в реставраційній роботі, науково-дослідній, виставковій діяльності, участь у конференціях, симпозіумах і впровадження новітніх технологій у музейній справі. Реалізація проекту сприятиме зміцненню транскордонного співробітництва і подальшої інтеграції в європейську музейну спільноту.
14 червня в м. Ужгород до 1025-річчя Хрещення Русі студенти Ужгородського коледжу культури та мистецтв презентували виставку робіт, виконаних на основі української давньої ікони на склі. Ці роботи – копії ікон ХІХ століття.
21 червня в м. Ужгород в художньому музеї ім. Й. Бокшая відбулося відкриття виставки Закарпатської школи живопису із фондів музею „Зачаровані Карпатами” та виставки, присвяченої 1025-й річниці Хрещення Русі „Сакральне мистецтво Закарпаття”.
29 червня в Ужгороді на пішохідному мості через р. Уж відкрилася виставка фотографій „Водна окраса Закарпаття”, що стала рекордом України як найдовша екологічна фотовиставка. Довжина її – 144 метри. Ця диво-виставка фотографій присвячена красі та екологічним проблемам озер і річок нашого краю та Дню Дунаю, який є спільним пан’європейським заходом, який відзначається щорічно в 14 країнах басейну річки під егідою Міжнародної комісії з захисту р. Дунай. Захід спрямовано на залучення громадськості до збереження водних ресурсів басейну Дунаю. На виставці „Водна окраса Закарпаття” було представлено понад 90 робіт. Це не професійні знімки, а звичайні гарні фото із „повсякденного життя” річок та озер Закарпаття. В цей день також відбулася й прес-конференція з приводу відкриття зазначеної фотовиставки. У прес-конференції взяли участь: міський голова Віктор Погорєлов, національний експерт Міжнародної комісії з захисту р. Дунай Олексій Ярошевич (м. Київ), начальник Басейнового управління водних ресурсів р. Тиса Володимир Чіпак та інші. Завершилася прес-конференція врученням диплома міському голові Віктору Погорєлову про реєстрацію виставки у Національному проекті „Книга рекордів України”.
У червні в картинній галереї Національного заповідника „Давній Галич” відбулося відкриття виставки закарпатської школи живопису творчого об’єднання „Райдуга”. Цей проект презентували закарпатські художники І. Попдякуник, А. Секереш та Т. Софілканич.
У червні в Ужгороді на початку липової алеї, що тягнеться вздовж набережної Незалежності, встановлено ковану стійку-планшет з проекту „Листівки з минулого”. Кована стійка-стенд стала першим етапом на шляху до встановлення ще кількох схожих „Листівок”: на металевій різьбленій підставці розміщено фотографії Ужгорода минулих років. Перехожі можуть побачити набережну в тому вигляді, який вона мала кілька десятків років тому, й порівняти із набережною „в сучасності”. Оригінальна „Листівка” – справа рук майстра-коваля Сергія Безика.
У червні Виноградівська районна громадська організація „Мистецька Угоча” (керівник Карло Керечанин) провела свій черговий пленер, що об’єднав митців з Виноградова та Ужгорода. Пленер пройшов на базі туристичного комплексу „Чорна гора” неподалік Виноградова. Серед них такі відомі митці, як Федір Сільваші, Іван Токач, Петро та Габріела Шолтеси, Василь Попович, Василь Вовчок, Олександр Сидорук, та інші. Ініціатором проведення пленеру виступив Карло Керечанин. Профінансував акцію підприємець Юрій Довбак.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ.
ТУРИЗМ
1 червня в Ужгороді, в Міжнародний день захисту дітей, пройшов марш людей з особливими потребами. Святковою ходою пройшли вихованці реабілітаційних відділень з усього краю. Таким чином вони нагадали оточенню про себе та свої проблеми.
1 червня, у Міжнародний день захисту дітей, в Ужгороді громадська організація „Європейська школа” провела дитячий фестиваль „Малеча Fest”. У програмі на дітей та батьків чекали інтерактивні заняття на відкритому повітрі, конкурси, бульбашкова дискотека, конкурс малюнку на асфальті, сімейна фотосесія тощо. В організації заходу взяли участь понад два десятки волонтерів. Фестиваль пройшов за підтримки управління у справах молоді та спорту облдержадміністрації та за сприяння центральної дитячої бібліотеки „Казка”.
1 червня в м. Ужгороді в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” відбувся гала-концерт обласного етапу Всеукраїнського фестивалю дитячої творчості „Сузір’я талановитих дошкільнят”. Фестиваль пройшов у рамках Року дитячої творчості. До Ужгорода з’їхалися найталановитіші дошкільнята з усіх міст та районів Закарпаття, щоб показати свої вміння малювати, танцювати, співати та грати на різноманітних інструментах. Переможцями у номінаціях стали: гра на інструментах – Ільницький ДНЗ № 1 Іршавського району; малювання – Боронявський ДНЗ Хустського району; хореографія – ДНЗ № 5 м. Мукачево. На всеукраїнському рівні Закарпаття представлять колективи з Мукачева та Іршавського району.
1 червня організаторами акції „Відкриті екскурсії Ужгородом” була представлена безкоштовна екскурсія „Мости Ужгорода”. Ужгородці та гості міста від екскурсовода Владислава Товтина мали змогу почути історію сучасних мостів, мостів зруйнованих і відбудованих. А також тих, яких уже ніколи не повернеш.
1 червня в с. Косино Берегівського району у туристично-оздоровчому комплексі „Термальні води „Косино” Міжнародний день захисту дітей відзначили святковою програмою „Країна дитинства – країна казкова”. Організатори заходу підготували для малечі чимало приємних сюрпризів та подарунків. Цього дня вхід для діточок був безкоштовним. З самого ранку на юних відвідувачів чекали казкові герої та привітні аніматори. Зустрічали малечу мультиплікаційні персонажі: Мікі-Маус, Міні-Маус та Бакс-Бані, з якими дітлахи радо фотографувалися. На любителів створювати оригінальні шедеври власними руками чекала справжня творча лабораторія під відкритим небом. Тут, на спеціально облаштованих майданчиках, діти вчилися ліпити з глини та виготовляти різноманітні сувенірні фігурки зі спеціальних заготовок. Крім того, для усіх бажаючих проходили майстер-класи з аеродизайну. Організатори заходу подбали, аби цього дня жодна дитина, яка відвідала комплекс „Термальні води „Косино”, не залишилася без уваги та подарунків.
2 червня в м. Рахів пройшло традиційне святкування виходу тваринників на полонини. Вперше у рамках цього свята відбулася також реалізація на території району трансрегіонального проекту „Карпатський Редик-2013”. Організатори заходів – Рахівська районна державна адміністрація, Рахівські районна та міська ради. Проект „Карпатський Редик-2013” – це перегін Карпатами овець з травня по серпень за маршрутом: Трансільванія (Румунія), Карпати (Україна), ряд підкарпатських воєводств Польщі, а також перехід через Чехію і Словаччину. Основна мета свята – популяризація культури та вівчарських традицій в Карпатах, привернення уваги до екологічних та культурних цінностей регіону. Свято відбувалося в амфітеатрі „Буркут”, де пройшли: урочисте відкриття районного свята „Проводи тваринників на полонини” та презентація міжнародного трансрегіонального проекту, запалення полонинської ватри, ярмарок-продаж продукції вівчарства, концертно-розважальна програма, масові гуляння.
2 червня у Рахові відбувся творчий звіт художніх аматорських колективів Рахівського району. За традицією в його рамках пройшла виставка виробів народних умільців та декоративно-прикладного мистецтва. Рахівщина багата своїми традиціями, що ревно оберігаються і примножуються майстрами, які відомі далеко за межами Закарпаття. До експозиції виставки увійшли також і творчі роботи вихованців Ясінянської дитячої школи мистецтв, членів гуртка образотворчого мистецтва (директор Михайло Ворохта).
5 червня в Ужгороді в концертному залі обласного палацу дитячої та юнацької творчості „Падіюн” панував святковий настрій – тут проходив благодійний концерт, приурочений до Дня захисту дітей. Вихованці благодійної організації медико-соціального реабілітаційного центру „Дорога життя” та юні таланти з обласного центру зібралися, аби представити свої кращі творчі доробки глядачам. Величезне захоплення викликали виступи дітей із вадами розвитку, які, не втративши оптимізму та не зневірившись у власній затребуваності у суспільстві, своїм співом та танцями звеселяли присутніх та прикладом вселяли у їхні душі віру у свої можливості. Традиційно були представлені і творчі вироби вихованців „Дороги життя”, які можна було придбати із своєрідного аукціону.
5 червня в м. Мукачево в міській картинній галереї до Дня захисту дітей відкрили виставку-продаж „Талант без обмежень”, на якій діти з обмеженими можливостями представили свої роботи. Кожен охочий допомогти дітям, або просто відвідувач, якому сподобалися роботи, міг придбати малюнки дітей.
6 червня в Ужгороді провели перший студентський фестиваль „Закуска-фест”. Власну майстерність демонстрували ті, хто пізнає кухарську освіту в трьох спеціалізованих навчальних закладах міста. За звання найкращих змагалося 8 команд не тільки з оригінальними назвами на кшталт „Веселка смаків”, „Закарпатські перці” та „Сирні королі”, але і з не менш цікавим підходом до приготування й презентації страв.
7-9 червня у с. Нижнє Селище Хустського району вже ушосте відбувся Міжнародний дитячий та молодіжний театральний фестиваль „Птах”, який зібрав талановиту молодь з різних куточків України. Окрім театрального мистецтва на святі були залучені митці кіно, літератури, художнього слова, хореографії, цирку, вогняного шоу та візуалізації.
8 червня в с. Собатин на Іршавщині вже втретє пройшов фестиваль-змагання косарів. З вітальними словами до учасників змагань звернулися голова райдержадміністрації Василь Ковбаско, голова райради Станіслав Сухан, заступник голови райдержадміністрації Микола Сочка. Майстерність у технології сінокосу випробували двадцять учасників. Вони показали вміння у швидкості косіння трави. Роботу виконували якісно. Переможцем цьогорічних змагань став Володимир Маргіта – представник національного парку „Зачарований край”. Призерів нагородили грошовими преміями та подарунками. Та найціннішим призом для переможця змагань стала кована коса ручної роботи, оздоблена петриківським розписом. Присутніх на святі своїми музичними номерами розважав колектив районного будинку культури.
9 червня в с. Довге Іршавського району відбувся колоритний автентичний фестиваль „Довжанська фіра”. У рамках фесту святкували і день села (630 років з часу першої письмової згадки про село). Фестиваль проводився на честь селян, які тримають у себе на обійсті коней. Святково прибрана колона, в якій взяло участь понад 40 фір разом з каретами і бричками, проїхала селом до сільського стадіону, де пройшло святкове дійство. У програмі свята відбулися: караоке, конкурси, розваги, великий концерт, у якому брали участь місцеві фольклорні колективи, самодіяльні та професійні артисти, гумористи, співачка і композитор Тетяна Кузан, молоді співачки Надія Чийпеш та Аліна Поляк, народний гурт „Свіжа копійка” та народний артист України Анатолій Матвійчук. Організатор фестивалю – закарпатський поет-лірик Василь Кузан. Свято пройшло за підтримки народного депутата України Віктора Балоги.
9 червня в с. Оклі Гедь Виноградівського району вже в п’яте відбувся фестиваль черешні. Організатором свята виступив виконавчий комітет Неветленфолівської сільської ради (голова – Йосип Оросі). Численні туристи з’їхались на фестиваль не тількі з інших областей України, а й з-за кордону. Гостинні господарі щедро пригощали всіх, хто завітав на фестиваль, смачними стравами та солодкою випічкою з черешень. В рамках фестивалю також відбувся конкурс „Міс Холідей”. Концертна програма, яка лунала протягом дня зі сцени амфітеатру, додавала святкового настрою. А на згадку про свято, від місцевих умільців можна було придбати різноманітну сувенірну продукцію.
15 червня в с. Колочава Міжгірського району на території колочавського музею-скансену „Старе село” дебютував фестиваль ріплянки (картоплі). Колочавці, у яких понад два століття на столі першою стравою була саме ця їжа, вирішили віддати їй шану. Картоплярство – це і провідний вид землеробства у горах. Головний організатор свята – туристична фірма „АЖІО-ТУР”. В програмі свята відбулися: театралізована презентація нового тому книги з історії Колочави – „Карпатська Україна: Епоха в добі”, театралізовані дійства з історії села, змагання з колочавського бейсболу (лопташу), майстер-класи з колочавського танцю – коломийки.
15-16 червня в с. Велятино Хустського району відбувся перший рок-фестиваль „Велет”. Дві доби у Велятині звучала рок-музика на горі Ігнатівська. Фестиваль зібрав більше двадцяти учасників із різних міст України. Перший рок-фестиваль на Закарпатті провели за підтримки народного депутата Павла Балоги. Усіх об’єднувало одне бажання: довести, що будь-який напрям у музиці має право на життя. На фестиваль завітала і румунська делегація. Приїхали теж із гуртом, що став гостем заходу. Цікаво те, що один із учасників цього колективу – нащадок легендарного Пинті Велета. Не менш цікавим було виконання на трембітах, яке трохи розбавило поєднання гучних звуків барабанів та бас-гітар. На завершення дебютного рок-фестивалю яскравої родзинки додав грандіозний феєрверк.
16 червня у с. Тибава Свалявського району вже вдруге пройшло свято народних ремесел і фольклору „О, ружо барвистая, – рідна Свалявщино!”. У програмі відбувалися: атракціони, приготування й частування народними стравами, дегустація вин і меду, виготовлення будзу й урди, народні гудаки, молодіжна дискотека, а спів народного артиста України Івана Поповича став особливою окрасою свята.
18 червня у м. Братиславі (Словаччина) урочисто відзначили двадцяту річницю підписання Договору між Україною і Словацькою Республікою про добросусідство і розвиток взаємозв’язків у галузях культури і мистецтва. З цієї нагоди посольство України в Словаччині ініціювало проведення святкового зібрання, присвяченого цій події. Відбулося воно в залі Братиславської мерії, де зазвичай проходять найпрестижніші міждержавні акції. Представники урядових кіл Словаччини та України, поважні гості, представники культури і літератури дали високу оцінку набуткам, які досягнуто за 20 років у розвитку добросусідства, культурних взаємин двох сусідніх країн. Офіційну частину дійства збагатили артисти, співаки, які подарували його учасникам прекрасні українські та словацькі пісні – солісти заслуженого академічного Закарпатського народного хору Мирослава Копинець, Василина Голянич, керівник оркестру Михайло Бровдій. На святковому зібранні переконливо прозвучала думка про те, що одним із найдобротніших матеріалів у розбудові добросусідства і культурних взаємин залишається книга. Підтвердженням цього став виступ голови Закарпатської організації НСПУ, заслуженого працівника культури України Василя Густі. Він репрезентував унікальну бібліотечку, яку склали видання, що вийшли в світ у рамках проекту „Між Карпатами і Татрами”. Понад 30 українських і стільки ж словацьких письменників представлені у двомовних виданнях. Разом з цією бібліотечкою були представлені і збірки поезій Тетяни Ліхтей „Оксамитові сни” та Надії Панчук „В щілині між століттями”, які також вийшли у світ двомовними – словацькою і українською.
22 червня в Ужгороді відбулася чергова звітно-виборча конференція крайового товариства „Просвіта”. Просвітяни підбили підсумки діяльності організації за період з червня 2010 по червень 2013 р. Діючий голова товариства доктор історичних наук Павло Федака прозвітувався перед членами організації. Конференція визнала роботу Павла Михайловича Федаки за звітний період задовільною і обрала його головою на ще один термін. Заступниками голови „Просвіти” обрано майстра спорту з важкої атлетики Андрія Федорішка, голову ЗОО УП „Собор” Євгена Ясінського, головного редактора газети „Трибуна” Павла Федаку (молодшого).
23 червня в Ужгороді в рамках „Відкриті екскурсії Ужгорода” пройшла наступна безкоштовна екскурсія, темою якої стали ботанічні екзоти міста. Бажаючі дізналися, чому саме в Ужгороді росте така кількість екзотичних рослин, чим наш клімат особливий. Адже Ужгород, здається, не перестає квітнути цілорічно – починаючи з весняних магнолій, неймовірних сакур і закінчуючи липами, катальпами та софорами. Екскурсоводом цього разу був заступник декана біологічного факультету УжНУ Ярослава Гасинець.
25 червня в м. Ужгороді у прес-центрі „Закарпаття” пройшла презентація фестивалю „Бандерштат-2013”, організатором якого є молодіжна організація „Національний Альянс”. В презентації приймали участь Андрій Бокоч – член Національного Альянсу та оргкомітету „Бандерштату”, Павло Генов – представник гурту Триста8ісім, який є учасником фестивалю, Тарас Деяк – регіональний представник фестивалю. Учасники розповіли про усі деталі щодо організації та проведення фестивалю, нововведення, програму, запрошених гостей.
28-30 червня на березі озера в с. Дідово Берегівського району відбувся всеукраїнський етно-фестиваль „USP”. На відвідувачів свята чекали незабутні виступи танцювальних та музичних колективів Закарпаття, виступи знаменитих команд Закарпатської ліги КВН, R&B гуртів, а також незабутні три дні грандіозних вечірок та лазерне 3D-шоу, вогняне шоу тощо. У фесті також взяли участь відомі грути „Рокаш”, „Триста8ісім”, „In submarine”.
29 червня в Ужгороді відбувся велопробіг „Пізнаймо духовність із велосипедом”, ініційований греко-католицькими храмами. Оганізатори велопробігу ставили дві головні мети: залучити краян до спорту і здорового способу життя та віри. Перший маршрут проходив територією Ужгорода та району. У велопробігу мали змогу взяти участь усі бажаючі. У планах організаторів – подорожі на довші дистанції.
29-30 червня в с. Лисичево Іршавського району всьоме пройшов фестиваль ковальського мистецтва та народних промислів „Гамора 2013”. У святі взяло участь майже сорок майстрів-ковалів із різних районів області. Крім цього, народні умільці проводили майстер-класи з гончарства, лозоплетіння, вишивки. Однією з родзинок цьогорічного фесту була концертна програма артистів Іршавщини та виступи кращих фольклорних колективів району. На „Гамору” з концертом завітав й український композитор, народний артист України Степан Гіга.
30 червня в Ужгороді відбувся Парад наречених. Він пройшов вже вшосте, традиційно на День молоді. Головна мета Параду – це надати кожній жінці можливість відчути свято, відчути себе привабливою, гарною. Отримати купу гарних фото та яскравих спогадів.
30 червня в с.Стужиця Великоберезнянського району відбувся фестиваль сиру „Молочна ріка”. Щорічний фестиваль дарує гостям подорож у світ сиро-молочних продуктів, виготовлених за характерними для регіону технологіями та рецептурами. Таким чином організатори пропагують домашні продукти та страви, виготовлені в екологічно чистих гірських районах.
У червні члени та волонтери організації „Карпатські стежки”, яка прокладає, маркує і робить безпечними гірські туристичні маршрути, займалися маркуванням Боржавських полонин, гір Стій, Гимба, Великий Верх, Магура-Жиде.
Новини
До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".
Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".