Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2014 - лютий

14 лютого Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка обрав лауреатів найпрестижнішої літературної премії країни. У категорії „Література” Шевченківську премію 2014 року отримав закарпатський письменник Мирослав Дочинець  за романи „Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії” та „Горянин. Води господніх русел”.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 лютого в м. Мукачево на сцені державного обласного російського драмтеатру пройшов ювілейний творчий вечір композитора, заслуженого діяча естрадного мистецтва України Ігоря Білика під назвою „Дуда Вербова”. Участь у  творчому вечорі брали народний артист України Мар’ян Шуневич зі Львова, заслужений артист України Олександр Садварій, Юлія Плаксіна, народний фольклорний колектив „Руснаки”, вокальна студія „Вернісаж”, шоу-балет „Сучасник” та інші. У рамках творчого вечора композитор презентував свою нову збірку пісень „Білий птах”.

5 лютого в Ужгороді у великому залі обласної філармонії відбувся концерт американського композитора, піаніста і продюсера Келвіна Джонса (США) у супроводі симфонічного оркестру філармонії. Диригент – Вікторія  Свалявчик-Цанько.

11-13 лютого актори Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру імені братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв гастролювали у  м. Житомирі. Подібні обмінні гастролі вже стали доброю традицією у практиці обласних театрів. Протягом цих днів на великій сцені Житомирського академічного українського музично-драматичного театру закарпатці відіграли три вистави, а саме: „Чарівне кресало” (за казкою Г. Х. Андерсона), „Назар Стодоля” (за історичною драмою Т. Шевченка) та драму „Трамвай „Жадання” (Т. Вільямс).

11-12 лютого в Ужгороді відбулися обмінні гастролі Житомирського академічного українського музично-драматичного театру ім. І. Кочерги. Протягом двох днів на сцені обласного театру ужгородські глядачі мали змогу побачити „За двома зайцями” та „Забути Герострата”.

12 лютого в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт лауреатів міжнародних конкурсів фортепіанного дуету у складі Ольги   Чіпак   та  Олексія  Кушніра (Німеччина). У програмі – фортепіанні  транскрипції   музики  з  опер  та  балетів І. Стравінського,  М.  Равеля,  Д. Верді,  Ж. Бізе, Й. Штрауса.

13 лютого в Ужгороді у малому залі обласної філармонії відбувся концерт „Вечір пісні” викладачки Ужгородського коледжу культури і мистецтв Маріанни Сухолової.

24 лютого в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв пройшов виступ Національного Балету Грузії „Сухішвілі”.

27 лютого в Ужгороді в приміщенні обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв відбувся концерт відомого поп-гурту DZIDZIO.

27 лютого в Ужгороді у великому концертному залі обласної філармонії відбувся вечір органної музики „J. S. BACH” у виконанні солістки філармонії, лауреата міжнародних конкурсів Олесі Гайдук. В концерті брали участь: заслужена артистка України Оксана Хархаліс–Ільницька (мецо-сопрано), лауреат міжнародних конкурсів Діана Гавата (віолончель), Оксана Гриневич (флейта).

28 лютого в Ужгорооді в приміщенні обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв відбувся творчий вечір відомої актриси Ади Роговцевої. Для глядачів звучали спогади, вірші, уривки з вистав та відповіді на запитання.

28 лютого в м. Львів у клубі Picasso відбувся концерт-презентація  третього альбому закарпатського гурту „Рокаш”  – „Білий день”.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

3 лютого в Ужгороді у міському прес-клубі головний редактор сайту „Історична правда” Вахтанг Кіпіані презентував книжкові видання проекту. Це книги Олександра Зінченка „Година папуги” – про Катинь, Лариси Буракової „Чому Грузії вдалося” – про реформи у Грузії, Сергія Лещенка „Американська сага Лазаренка” – про корупцію і суд над Павлом Лазаренком.

4 лютого в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая презентували книжку-альбом „Художники Закарпатської Гуцульщини”. Книжка-альбом вийшла друком у львівському видавництві „Тиса”. 120-сторінкове мистецьке видання містить біографічні дані,  тексти про творчість та твори 37 митців – уродженців Закарпатської Гуцульщини. Авторами ідеї та головними натхненниками альбому стали Юрій Бендак – великий шанувальник та меценат мистецтва та Олександр Масляник – уродженець Рахова, заслужений журналіст України та невтомний дослідник історії та культури гуцулів.

6 лютого в Ужгороді в читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулася презентація нової збірки поезій Міли Маришевої  „Иммортели”. Книжка вийшла друком у видавництві Олександри Гаркуші, вона гарно оздоблена репродукціями з картин відомого закарпатського художника Івана Дідика. Ніжні мелодійні вірші надихнули викладача Ужгородського музучилища Ларису Голубєву покласти деякі з них на музику, отже, присутні мали змогу вперше почути пісні на слова поетеси у виконанні студентів Ужгородського музичного училища ім. Дезидерія Задора – Яни Ковальової, Миколи Ердика, Ізабелли Костик, Ганни Кравченко.

6 лютого в Ужгороді на філологічному факультеті УжНУ відбулася творча зустріч студентів з відомим закарпатським письменником, лауреатом Шевченківської премії 2012 року Петром Мідянкою. Поет розповів про останні свої літературні роботи, плани на майбутнє та відповів на питання студентів.

6 лютого у м. Виноградів у міській бібліотеці-філії пройшла презентація поетичної збірки Василя Кляпа „Чорна гора”. Книга складається з двох розділів: перший розділ – „Казки та легенди”, з якими гостей ознайомила науковий працівник історичного музею, дочка поета Вікторія Буря. Другий розділ – „Збірка віршів”. Окрасою заходу стали музичні вітання у виконанні вихованців дитячої школи мистецтв імені Бейли Бартока.

12 лютого в м. Іршава на базі районної бібліотеки відбулася виробнича нарада бібліотечних працівників району по основних напрямках діяльності. Нараду провели методисти Іршавської ЦБС. На нараді були розглянуті питання: планово-звітна документація структурних підрозділів, аналіз і рекомендації; захист планів роботи на 2014 рік та звітів про роботу у 2013 році; організація проведення конкурсу „Кращий читач року 2014 року”; бібліотечні фонди: поповнення, вивчення, вилучення та збереження тощо.

13 лютого в Ужгороді у літературно-мистецькій вітальні центральної міської бібліотеки відбувся тематично-розважальний вечір до дня Святого Валентина „Кохання – вічне джерело”.

14 лютого в м. Виноградів в читальному залі ЦРБ з нагоди вшанування учасників бойових дій на території інших держав та відзначення 25-ї річниці виведення військ з Афганістану  пройшов вечір пам’яті „Час і досі не загоїв рану – цей одвічний біль Афганістану”.

18 лютого в Ужгороді у Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти відбулась обласна науково-практична конференція „Ідеї Т. Г. Шевченка в демократичній освіті сучасної України”. Наукове зібрання  дало старт марафону заходів по відзначенню 200-ліття Тараса Шевченка в Закарпатті. У конференції взяли участь 83 учасники, які представляли провідні виші краю та освітні заклади області. Особливе зацікавлення викликали доповіді, в яких аналізувались  вплив та відображення образу Кобзаря та його творчості у працях та творах закарпатських письменників, художників, композиторів, культурно-громадських та політичних діячів.

18 лютого в м. Мукачево напередодні  170-річчя від дня народження славетного мукачівця, всесвітньо відомого художника, почесного громадянина Мукачева Міхая Мункачі  міський голова Золтан Ленд’єл на прохання громадської організації „Наша дорога” передав для бібліотек загальноосвітніх закладів міста примірники науково-популярного видання „Повернення додому Міхая Мункачі…”, присвячене життю та творчості нашого земляка. Раніше подібні примірники були передані для бібліотек міста та дитячих будинків сімейного типу.

22 лютого в м. Мукачево міська книгозбірня ім. О. Духновича у приміщенні читальної зали спільно з літературним об’єднанням „Рідне слово”  провела поетичне караоке „У вінок Кобзаревої слави”, присвячене 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. 

27 лютого в м. Мукачево у міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича відбувся театр однієї книги „Від „Полум’я” до „Рідного слова”. У прем’єрі книги брали участь письменник і краєзнавець  Василь Пагиря, поет і голова літературного об’єднання „Рідне слово” Михайло Шушкевич, поетеса Тетяна Рибар, журналіст і поет Віктор Дворниченко та ін.

25 лютого в м. Ужгороді відбулася Міжнародна наукова конференція „Тарас Шевченко – володар у царстві духа”, присвячена 200-літтю від дня народження Кобзаря. Програма включала в себе наукові доповіді: Поетика художніх творів Т. Шевченка; Шевченко в художній літературі та інших видах мистецтва; Мовні аспекти творчості Т. Шевченка; Шевченко й українська журналістика; Зарубіжна Шевченкіана; Малярська спадщина Т. Шевченка тощо. Під час конференції діяла виставка літератури з фондів наукової бібліотеки УжНУ.

У лютому в м. Ужгороді з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка у видавництві „Ліра” вийшла друком книга „Закарпатська Шевченкіана”. Це збірник наукових та публіцистичних статей, есе, спогадів, поетичних добірок, бібліографічних джерел. Видання  є першою спробою об’єднати різнопланові матеріали та відомості про вплив постаті Кобзаря на культурно-громадське життя Закарпаття з кінця ХІХ століття й до наших днів. „Закарпатська Шевченкіана” – результат піврічної роботи бібліографів обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка  та науковців  краю. Ряд матеріалів збірника, художніх творів та ілюстрацій пропонуються читацькій аудиторії вперше. Також у збірнику вперше пропонуються бібліографічні джерела крайової Шевченкіани з фондів обласної бібліотеки.

У лютому в бібліотеках області стартував конкурс на кращу виставкову роботу, присвячену 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. Подібний масштабний конкурс вперше проводиться на Закарпатті. Участь у конкурсі беруть усі 487 бібліотеки області різних рівнів. Ідея змагання – креативно та змістовно презентувати творчість Кобзаря. Це може бути і книжкова виставка, і інсталяція або ж аудіовізуальне представлення творів чи постаті Т. Шевченка. Конкурс проходитиме у кілька етапів. У травні будуть визначені переможці на рівні міст та районів області, а найбільш креативні виставкові роботи бібліотекарів Закарпаття  презентують в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка.

У лютому в м. Мукачево у видавництві „Карпатська вежа” вийшла друком нова поетична книжка Тетяни Рибар „Дзигар”.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

4 лютого в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкрилася виставка „Художники Закарпатської Гуцульщини”. Виставка об’єднала близько 80 різножанрових та різнотематичних полотен, виконаних художниками Рахівщини. Експозиція об’єднала живописців та майстрів прикладного мистецтва різних часів та поколінь: починаючи з Йосипа Бокшая, який є уродженцем Рахівщини, і завершуючи митцями-сучасниками.

7 лютого в м. Мукачево у міській картинній галереї відкрилася виставка, на якій свої роботи презентували „Митці Верховини”. На полотнах живописців переважно представлено мальовничі закарпатські краєвиди.

7-27 лютого в м. Чернівці у Центрі культури „Вернісаж” відкрилася виставка творчих робіт художників Мукачева. У виставці взяли участь 11 митців. Серед них – академік Андрій Чебикін, народні художники України: Іван Бровді, Золтан Мичка, заслужені художники України: Антон Шепа, Петро Фелдеші, Андрій Іванчо. Представляли мистецьке надбання міста над Латорицею і  члени Національної спілки художників України  – Лариса Бровді, Ігор Луценко, Атілла Коприва.

9 лютого в м. Виноградів в галереї „Імпасто” відкрилася фотовиставка „Було, є і буде”. Виставка поєднала понад сотню світлин, що зображують історію неформального руху міста з 60-х років минулого століття і до сьогодення. Унікальність виставки у тому, що фото вперше представлені на загальний огляд, а це значима частина історії міста та його жителів. Автором незвичної виставки став Роберт Тіводор – засновник і організатор молодіжного арт-фестивалю „Креденц”, поет, музикант. Здебільшого виставка сповнена чорно-білими фото 60-их, 80-их, 2000-их років, які розповідають неймовірні історії  на той час молодих людей – музикантів, художників тощо.

13-16 лютого в Ужгороді в неформальній мистецькій галереї „Коридор” відкрилася чергова виставка у рамках довготривалого проекту „Тимчасова виставка”, що проходить раз на три місяці. Серед робіт, представлених на виставці – роботи авторів з Ужгорода, Львова, Києва, Харкова, Хмельниччини. Загалом 16 сучасних митців, які раніше в рамках проекту свою творчість не презентували.  На виставці були представлені інсталяція, перфоманс, відеоарт. Провідна тема: „Тимчасовість”. Кожний учасник подав проект, який можливо проекспонувати один раз, у такому вигляді, в якому це було на даній виставці.

14-28 лютого  в Ужгороді в художній галереї „Ужгород” відкрилася  персональна виставка робіт майстра Йосипа Бабинця з нагоди його 80-річчя. На експозиції було представлено близько півсотні живописних полотен за останні декілька років творчості художника.

20 лютого  в Ужгороді у приміщенні обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая відкрилася виставка  закарпатського художника Василя Габди. Під час відкриття експозиції відбулась презентація художнього альбому митця.

22 лютого в м. Мукачево молоді художники Закарпаття представили свої нові роботи. В міській картинній галереї 13 студентів Закарпатського художнього інституту презентували публіці 43 картини.

26 лютого в Ужгороді в художній галереї „Ужгород” відбулося відкриття виставки „Графічне Закарпаття-2014”. За доброю традицією виставка-конкурс відзначила найкращі твори у різних техніках, серед яких чорно-біла графіка, кольорова графіка, комп’ютерна графіка та книжкова ілюстрація. Виставка графіки презентувала досягнення у різних техніках графічного мистецтва, створених авторами протягом двох років. Експозицію складали твори не тільки членів Спілки чи молодіжного об’єднання, а  й інших професійних художників.

У лютому в Ужгороді в міському Будинку профспілок працювала фотовиставка „Закарпаття. Весна-осінь 2013”. Експозиція поєднала роботи, що були зроблені фотохудожниками та їх колегами зі Словаччини й Польщі під час щорічного фестивалю середньовічної культури „Срібний Татош”, і роботи з осіннього пленеру фотохудожників, що проходив на Міжгірщині. Експозиція „Закарпаття. Весна-осінь 2013” – своєрідний творчий звіт Спілки фотохудожників Закарпаття. На виставці було представлено близько пів сотні робіт 14 фотохудожників-спілчан, а також світлини авторства 2 фотохудожників зі Словаччини та 1 – з Польщі.

У лютому в м. Маріуполь у центрі сучасного мистецтва і культури ім. А. І. Куїнджі відбулась Всеукраїнська виставка народної творчості, присвячена 230-річчю заснування міста. У ній взяли участь майстри декоративно-прикладного мистецтва. Свої роботи на виставці презентували й митці Закарпаття – Емма Левадська та Костянтин Ковган. Емма Левадська представила витинанки, де вона досягла вражаючих успіхів і у яких свідомо й цілеспрямовано продовжує давні українські традиції. Костянтин Ковган представив рельєфи на побутову тематику.

У лютому в м. Пряшів (Словаччина) в Центрі української культури відкрилась персональна виставка члена Закарпатської організації Національної спілки художників України Юрія Боднара. Майстер презентував 65 полотен створених за кілька останніх років. Це – натюрморти, пейзажі, портрети, ікони, жанрові роботи тощо. Більшість з них експонуються вперше. Виставка пройшла за участі Генерального консула України у м. Пряшів Ольги Бенч, членів Союзу русинів-українців Словацької республіки. В урочистостях взяв участь і начальник управління культури Закарпатської облдержадміністрації Юрій Глеба. На виставці звучала музика, українські народні пісні, а також класичні твори у виконанні словацьких музикантів та колективів.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1 лютого „Турінформ Закарпаття” провів черговий піший похід. На цей раз експерти вибрали зручний по логістиці та легкий маршрут. Під час походу здійснювався підйом на гору Плішка. Учасники пройшли близько 12 км. Рівень складності – середній, а час переходу 6 годин.

2 лютого в Ужгороді у рамках громадської ініціативи „Відкриті екскурсії Ужгородом” пройшла відкрита тематична екскурсія „Архітектура культових споруд Ужгорода”. Протягом невеличкої прогулянки по історичному центрі міста екскурсантам розповідали про особливості головних храмів Ужгорода, коли та за якими умовами вони будувались. Екскурсію провів не екскурсовод, а мешканець міста, студент юридичного факультету УжНУ Яким Якимович.

3-9 лютого в м. Берегово тривала акція „Тиждень угорських страв на Берегівщині”. До цієї акції приєднались майже всі ресторани міста Берегова та Берегівського району, в якому проживає найбільша угорська громада в Україні. Власники садиб сільського туризму також долучилися до заходу, пропонували свої традиційні страви автентичної угорської сільської кухні.

8-9 лютого в Ужгороді відбувся перший фестиваль „Фанки-фест”. Дійство відбулося на ковзанці „Айсленд”. У програмі свята – дегустація фанок та кави, змагання на льоду та поза полем, святковий концерт. Протягом свята тривала окрема програма для діток (аквагрим, клоун, ведмедик Роуз). Фанки пекли кілька газдинь. Майже три тисячі фанок з’їли на фестивалі. Ідея такого свята належить представниці компанії „Ice Land” Лілії Гвоздьо.

14 лютого в Ужгороді просто неба на пл. Театральній в День св. Валентина під гаслом „Кохати! Любити! Бігати!” пройшов забіг під назвою „Love run”. У програмі заходу: спеціальна програма від студії танцю та фітнесу „Сказка”, легкий вечірній забіг, пригощання любовним зіллям, масова весільна церемонія – „Шлюб на добу”.

14 лютого в Ужгороді у пабі „Совок” відбулося спеціальне шоу до дня закоханих. Зіркою вечора став відомий музикант Олег Скрипка, який цього вечора виступив діджеєм. DJ O’Skrypka провів дискотеку, крім того було проведено конкурс на кращу пару, конкурс вишиванок.  

14-16 лютого курорт „Воєводино”, що в Перечинському районі для закоханих провів „Медовий вікенд” до Дня св. Валентина. У програмі:  романтична вечеря для двох, жива музика від молодого ужгородського виконавця Сергія Пічкаря. Крім того „Медовий вікенд” включав медові SPA-процедури, медові солодощі та напої (сирники з медом, яблука запечені з медом, медові десерти, а також трав’яний чай з медом або медовуха).

15-16 лютого в Ужгороді у Боздоському парку пройшов традиційний фестиваль під назвою „Ужгородська палачінта” (Масляна-2014). У програмі: народні гуляння, веселі розваги та конкурси, традиційні закарпатські страви, дегустація вина, меду, млинців, спалення опудала зимової „мари”, концертна програма. Організатори народного свята – Корпорація свят „Не Понял”, Закарпатська ліга КВК, кафедра туризму УжНУ.

24 лютого в м. Мукачево у приміщенні обласного російського драмтеатру відбулася прем’єра театралізованого дійства „Перехрестя Тарасової долі”,  присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Це спільний проект управління культури облдержадміністрації, Закарпатського обласного російського драмтеатру та зразкового дитячого театрального колективу „Росинка” дитячої школи мистецтв № 2. Керівник театрального проекту – заслужений діяч мистецтв України Юрій Шутюк, координатор проекту – Маріанна Кешеля.

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день