Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2012 - квітень

У квітні обласний театр ляльок „Бавка” ( м. Ужгород) став академічним, відповідно до постанови Міністерства культури України від 1 квітня 2012 р. №338 „Про надання статусу академічного творчому колективу Закарпатського обласного театру ляльок”.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

4 квітня в м. Ужгород в обласній філармонії відбувся концерт „Музика С. Рахманінова”, в якому брали участь заслужені артисти України Етелла Чуприк (фортепіано) та Оксана Ільницька (мецо-сопрано), лауреат міжнародних конкурсів Діана Гавата (віолончель).
5 квітня в м. Ужгород в греко-католицькому Кафедральному Хрестовоздвиженському соборі прозвучав твір Й. Гайдна „Сім останніх слів Спасителя на Хресті”. Відомий твір виконав камерний оркестр студентів Ужгородського державного музичного училища імені Дезидерія Задора під керівництвом Степана Ясниського.
16-22 квітня м. Ужгород в обласній філармонії проходив Міжнародний майстер клас хорових колективів, диригентів та співаків України та Швейцарії.
17 квітня в м. Ужгород в греко-католицькому Кафедральному Хрестовоздвиженському соборі пройшов „Світлий Пасхальний концерт” Заслуженого академічного закарпатського народного хору (художній керівник та головний диригент – заслужений працівник культури України Наталія Петій-Потапчук). У програмі концерту прозвучали кращі зразки хорової духовної музики українських композиторів-класиків, твори закарпатських авторів та старовинні закарпатські пасхальні наспіви.
21-22 квітня в м. Мукачево відбулось свято хорів. Організатор – Мукачівська хорова школа хлопчиків і юнаків під керівництвом Володимира Волонтира.
24 квітня в м. Ужгород в обласній філармонії пройшов концерт „20 років на сцені „Піккардійська терція” святкує з друзями”.
25 квітня в м. Ужгород в приміщенні обласного музично-драматичного театру ім. братів Ю. А. та Є. Шерегіїв Ужгородський коледж культури і мистецтв відсвяткував своє 65-річчя. Участь у ювілейному святі взяли голова облдержадміністрації Олександр Ледида, голова обласної ради Іван Балога, Ужгородський міський голова Віктор Погорєлов, начальник управління культури облдержадміністрації Юрій Глеба, депутати обласної та міської рад, представники творчих спілок, студенти. Свої таланти демонстрували артисти студентського хору, народного вокального ансамблю коледжу, угорського народного оркестру народних інструментів та народного ансамблю танцю „Сонях”, Закарпатського обласного академічного театру ляльок „Бавка”, танцювального гурту „Писанка”, а також естрадні артисти.
26 квітня в м. Ужгород у обласній філармонії відбулось відкриття Міжнародного фестивалю „Музика без кордонів”.
28 квітня в м. Ужгород в обласній філармонії відбувся концерт симфонічного оркестру філармонії (диригент – Вікторія Свалявчик-Цанько). Солісти – заслужений артист України Йожеф Ермінь (фортепіано) та лауреат міжнародних конкурсів Діана Гавата (віолончель). Обидва музиканти є уродженцями Ужгорода та закінчили Львівську консерваторію.
29 квітня в м. Ужгород в обласній філармонії у рамках фестивалю „Concerto elegiaco” відбувся концерт лауреата міжнародних конкурсів Ференца Берната з Угорщини (гітара) та камерного оркестру філармонії. Диригент – Вікторія Свалявчик-Цанько.
У квітні в м. Київ продовжував діяти ІІІ Міжнародний фестиваль театральних шкіл „Натхнення”. В рамках фестивалю ужгородські учасники під керівництвом режисера Євгена Тищука показали свою кращу творчу програму – майстер-клас з біомеханіки Всеволода Мейєрхольда (система тренінгів, що дають змогу акторові природно і достеменно керувати механізмами рухів тіла та циркуляцією енергії).

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

2 квітня в м. Ужгород в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відзначено Міжнародний день дитячої книги. В рамках свята в бібліотеці відбулось театралізоване дійство „Книга – добрий чарівник”, брейн-ринг „Не розлучаємося із казкою”.
3 квітня в м. Ужгород в рамках тижня циклової комісії бібліотечних дисциплін у читальній залі бібліотеки ужгородського коледжу культури і мистецтв відбувся захід, присвячений 115-річчю від дня народження В. С. Гренджі-Донського, підготовлений студентами ІІ та ІІІ курсів бібліотечного відділення.
7 квітня в м. Львів у книгарні „Є” відбулась презентація першої прозової збірки ужгородського поета Андрія Любки „Кілер”. Модератором зустрічі був відомий літератор Юрій Винничук..
9 квітня в м. Київ було визначено лауреатів Всеукраїнської літературної премії „Благовіст” 2012 року. Серед лауреатів – закарпатська поетеса Лідія Повх, її збірка „Навздогін Вергілію” відзначена в номінації „поезія”.
9 квітня в м. Ужгород в обласному театрі ляльок „Бавка” відбувся творчий вечір поета, прозаїка, перекладача Юрія Андруховича та презентація нової книги „Лексикон інтимних міст”. Модератор зібрання – закарпатський поет і прозаїк Андрій Любка.
18 квітня в м. Ужгород в прес-центрі „Закарпаття” пройшла презентація поетичної збірки Ярослава Ороса „Дримба”. Новинку презентувало ужгородське видавництво „Ліра”, де видано книжку.
19 квітня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка пройшов святковий концерт вихованців Часлівської школи-інтернату „Світлий празник Великодній”.
20 квітня в м. Ужгород в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбувся екологічний брейн-ринг „Ліси – багатство і окраса краю”, присвячений Дню довкілля.
22 квітня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка пройшли читання, присвячені 200-літньому ювілею Вітчизняної війни 1812 року.
23 квітня в м. Ужгород в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва проведено літературну годину „Літописець Карпатської України”, присвячену 115-річчю від дня народження В. С. Гренджі-Донського.
24 квітня в м. Ужгород відбулось Свято книги, яке проходило в рамках заходів „Сакура – 2012”. В програмі свята: парад літературних героїв, виставка-ярмарок книг від книжкових магазинів та видавництв м. Ужгорода з розіграшами, лотереєю, сюрпризами. Завершилось свято концертною програмою.
24 квітня в м. Ужгород в центральній дитячій бібліотеці проведено годину цікавих повідомлень „Цвіте сакура над Ужем”.
24 квітня м. Мукачево з нагоди Всесвітнього дня книги і авторського права приєдналося до міжнародного руху буккросинг. Його головний принцип: прочитав книгу – передай іншому. Для акції було зібрано близько двох сотень книг. Організаторами акції виступили ведучі радіо „Закарпаття” та „Світ-ФМ” Яна Фізер та Анастасія Гончаренко.
25 квітня в м. Ужгород в науковій бібліотеці УжНУ пройшла Всеукраїнська наукова конференція „Творчість І. Чендея та П. Скунця в українському літературному контексті”, присвячена 90-річчю від дня народження Івана Чендея та 70-річчю від дня народження Петра Скунця.
26 квітня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся усний журнал „Кого і чому читаємо? Лідери читацьких уподобань у сучасній українській літературі”.
26 квітня в м. Берегово в залі медичного коледжу за ініціативи редакції газети „Берегово” (головний редактор Михайло Папіш) та власниці книжкового магазину Галини Куликовської Василь Кузан презентував нову збірку поезій „Ваба”.
26 квітня в м. Стрий Львівської області у відомій своєю культурницькою активністю книгарні „Ідея” відбулась зустріч з журналістом і письменником з Ужгорода Олександром Гаврошем, автором багатьох книжок, лауреатом Всеукраїнського рейтингу „Книжка року-2008”, одним із переможців конкурсу кінопроектів, присвячених 200-річчю з дня народження Шевченка.
27 квітня в м. Ужгород в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулась презентація нової книги для дітей Лідії Повх „Саламандра йде у мандри”, яка вийшла у видавництві „Карпати”.
У квітні в м. Іршава в центральній районній бібліотеці діяла традиційна виставка „Срібні дзвони Великодня”, підготовлена працівниками бібліотеки.
У квітні в м. Ужгород видавництво „Карпати” видало книгу Галини Малик „Неймовірні історії. Вибране” – провідної закарпатської письменниці й однієї з найзапитуваніших сучасних вітчизняних авторів літератури для дітей. Нове видання уперше представляє творчий доробок письменниці в різних жанрах: прозі, поезії, драматургії та перекладах, що зацікавлять не тільки малого і юного читача, а й не залишить байдужими і дорослих.
У квітні в м. Ужгород побачив світ путівник „Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая”. Путівник є інформаційним виданням, в якому читач може знайти коротку інформацію про історію музею, а також розширену – про постійно діючі експозиції, які представлені у мистецькому закладі.
У квітні в м. Ужгород в міському прес-клубі відбулася презентація нового видання „Slovenske Slovo”, заснованого створеним об’єднанням Slovenska informacna agentura na Ukrajine. Мета – систематизувати новини та інформувати громадян про культурно-соціальні події в житті словацької громади в Україні та за її межами.
У квітні в м. Київ видавництво „Смолоскип” видало другу поетичну збірку закарпатця Леся Белея „Дзеркальний куб”.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 квітня в м. Ужгород в рамках проекту „Закарпатська гуморина” пройшла виставка аматорського мистецтва „Веселі картинки”, в якій брали участь усі бажаючі.
3 квітня в м. Ужгород в обласному краєзнавчому музеї відбувся захід „Щоб пташка радісно співала”. Захід проходив у рамках акції „Музейна просвіта”, яка щорічно проходить у музеї з квітня по 18 травня.
4 квітня в м. Ужгород у фольклорно-етнографічному музеї обласного палацу дитячої та юнацької творчості „Падіюн” відбулась виставка „Великодні барви 2012”, на якій були представлені вироби з кераміки, аплікація, квілінг, бісероплетіння, фітодизайн, художній розпис, мозаїка.
5 квітня в м. Берегово в Закарпатському угорському інституті ім. Ф. Ракоці ІІ відкрилась виставка ікон виноградівського іконописця Тарзиція Варги, монаха-францисканця (в миру Антона Варги).
7 квітня в м. Ужгород пройшла фотовиставка „Парад наречених очима фотографів”.
8 квітня в м. Ужгород в Народному домі „Просвіти”, за сприяння громадської організації „Червона Калина”, пройшов майстер-клас традиційної та нетрадиційної техніки розпису писанок (воскова, лемківська, крашанка, мотанка, бісерна та ін.). Для наочного ознайомлення працювала виставка писанок, зібраних з усіх куточків Закарпаття мистецтвознавцем Віктором Миговичем. У рамках акції відбулось відкриття вернісажу живописних та графічних робіт молодих художників на великодню тематику.
10 квітня в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту за сприяння обласного управління культури облдержадміністрації, обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України та обласної бібліотеки для дітей та юнацтва проведено свято та майстер-клас з писанкарства „Великодня магія”.
14 квітня в м. Ужгород було встановлено гігантську писанку, оздоблену колоритним орнаментом. Яйце довжиною близько 3,5 метра та 2,5 метра завширшки, вагою понад 250 кг, привезене з Києва у рамках всеукраїнської акції, розмальовували художники творчої майстерні „Падіюну”. Писанка прикрашала центральну площу міста до 22 квітня.
19-26 квітня в с. Загаття Іршавського району відбувся пленер художників та майстрів декоративно-прикладного мистецтва „Синьогори”. Захід присвячений 100-річчю від дня народження відомих майстрів пензля, корифеїв закарпатської школи живопису Ернеста Контратовича та Гаврила Глюка.
17-19 квітня в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту пройшла пасхальна благодійна виставка-ярмарок „З вірою по дорозі життя” на підтримку медико-соціально-реабілітаційного центру „Дорога життя”.
20 квітня в м. Ужгород в обласному музеї ім. Йосипа Бокшая урочисто відкрили меморіальну дошку, присвячену корифеям закарпатської школи живопису А. Ерделі та Й. Бокшаю (автор – Василь Белей). Меморіальна дошка, яку відлили у Києві, є дарунком Національної спілки художників України до 65-річного ювілею Закарпатській організації Національної спілки художників України.
20 квітня в м. Ужгород в обласному музеї ім. Йосипа Бокшая урочисто відкрилася виставка, присвячена 100-річчю від дня народження відомого закарпатського художника, народного художника України Ернеста Контратовича. В експозиції було представлено понад 40 робіт митця з фондів музею, а також полотна, які зголосились надати для виставки шанувальники мистецтва з приватних колекцій.
21 квітня в м. Берегово відкрилася виставка „АртТиса”.
22 квітня в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилася персональна виставка художника Олександра Федяєва. В експозиції представлено натюрморти, пейзажі та портрети, загалом 45 полотен живопису, які створені протягом 2004-2011 років.
22 квітня в с. Велика Добронь Ужгородського району відкрили пам’ятник жінці з перцем. Із паприкою пов’язані будні людей у цьому селі, тому саме їх вирішив зобразити автор пам’ятника Ендре Гіді.
24 квітня в м. Свалява відкрилася мистецька виставка робіт Павла Дулішковича – художника, графіка, присвячена 60-річчю від дня народження митця.
26 квітня в м. Берегово відбувся традиційний міжнародний конкурс малюнків „Природа очима дітей”. Його було приурочено до 26-ої річниці аварії на Чорнобильській АЕС. Серед лауреатів цьогорічного конкурсу – діти як із Закарпаття, так із інших регіонів України та Росії..
У квітні в м. Мукачево пройшла Всеукраїнська олімпіада з живопису. До Мукачева з’їхались найкращі молоді художники України, найталановитіші студенти провідних мистецьких вузів для участі в олімпіаді з живопису. Цьогоріч в олімпіаді взяли участь 39 учасників із 19 вузів України.
У квітні в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилася персональна виставка художника з Міжгірщини Івана Бізоні. В експозиції представлено близько 40 полотен живопису. У картинах домінує тема гір та опришків.
У квітні в м. Ужгород у виставковій залі галереї „Ужгород” пройшла виставка „Епатаж”, свої роботи у жанрі новаторського мистецтва презентували як молоді, так і знані майстри пензля.
У квітні в м. Ужгород в обласному краєзнавчому музеї відкрилася нова експозиція „Виникнення та діяльність акціонерного товариства „Уніо” (1902-1932) на Закарпатті”, яке тривалий час було єдиним культурним осередком українського населення краю і основною метою якого було видання просвітницької літератури.
У квітні в м. Ужгород в обласному краєзнавчому музеї відкрилася етнографічна виставка „Традиційне святкування Пасхи в Свалявському районі”.
У квітні в м. Коломия Івано-Франківської області за ініціативи галереї сучасного мистецтва „Обрій”, яка знаходиться в м. Хуст Закарпатської області пройшов Всеукраїнський симпозіум-пленер митців „Коломия – 2012 – весна”. Цей пленер діє у рамках програми „Карпатський хребет”, яка покликана привернути увагу митців до краси карпатського краю. Йосип Блецка, керівник галереї „Обрій”, впроваджує різні програми та мистецькі акції від 1979 року.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ.


1 квітня в м. Ужгороді пройшов День гумору.
4 квітня в м. Ужгород в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” відбувся фестиваль шкільних команд КВК.
11 квітня в м. Ужгороді з ініціативи міського управління освіти вже п’ятий рік поспіль пройшла виставка-ярмарок робіт учнів міських навчальних закладів „Великодня писанка”.
12 квітня в м. Ужгороді на площі Театральній закарпатські пластуни провели промо-акцію до 100-річчя з дня заснування організації Пласт. Саме цього дня століття тому склав присягу перший пластовий гурток. Пластуни на чолі з головою обласного осередку Пласту Андрієм Ребриком вийшли на Театральну, аби познайомити городян зі своїми принципами і правилами життя, роздавали перехожим буклети, в яких розповідається про Національну скаутську організацію України, дарували спеціально виготовлені жовті кульки із логотипом Пласту і написом „100 років”, вчили вітанням, яке використовують пластуни, демонстрували „пластові” футболки, а також пластові відзнаки.
16-22 квітня в м. Ужгород в коледжі культури і мистецтв пройшов конкурс майстерності хорових колективів.
17 квітня в с. Ботар Виноградівського району відбулось відкриття першого в Україні дегустаційного залу леквару та скульптури ендеміка карпатської фауни – свині-мангалиці.
17-20 квітня в м. Ужгород в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” пройшли ігри третього, півфінального туру Закарпатської ліги КВК.
20 квітня в м. Ужгород в коледжі культури і мистецтв відбувся конкурс молодих естрадних виконавців „Нові імена”.
20 квітня в м. Ужгород в обласній філармонії пройшов ІV обласний конкурс хорового мистецтва учнів шкіл естетичного виховання області.
21-22 квітня в с. В. Береги Берегівського району відбувся міжнародний фестиваль рибалок та угорської юшки-голасле з риби.
22 квітня в м. Ужгород в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбувся презентаційний перегляд фільму Омеляна Коляджина „Дорогою любові”.
22 квітня в с. Худльово Ужгородського району в Будинку культури пройшов огляд-конкурс аматорів сцени п’яти сіл, що входять до складу однойменної сільради. Місцевий народний ансамбль „Джерело” під керівництвом Віри Сентипал, втретє поспіль, підтвердив звання „народний”.
24-26 квітня в м. Ужгород відбувся Міжнародний фестиваль дитячого та юнацького мистецтва „Закарпатський едельвейс-2012”.
24 квітня-10 травня в м. Ужгороді проходило свято „Сакура-2012”.
25 квітня в м. Ужгород відбувся обласний конкурс виконавської майстерності учнів старших класів шкіл естетичного виховання області.
27-28 квітня в м. Ужгороді відбувся ХІ обласний фестиваль ігрових програм „Грайлик-2012”. Організатор фестивалю – Ужгородський коледж культури і мистецтв за участі управління культури облдержадміністрації.
28 квітня-2 травня в м. Ужгороді у старовинних погребах „Совине гніздо” пройшов сьомий фестиваль вина і меду „Сонячний напій”.

Новини

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день