Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2017 - березень
Указом президента України Петра Порошенка №82/2017 від 27 березня 2017 року „Про відзначення державними нагородами України з нагоди Міжнародного дня театру” за вагомий особистий внесок у розвиток національної культури і театрального мистецтва, значні творчі здобутки та високу професійну майстерність відзначено ряд осіб. Почесне звання „Заслужений артист України” присвоєно Фіщенку Михайлу Івановичу — акторові Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв.
9 березня в Ужгороді на площі Народній відбулося урочисте зібрання з нагоди відзначення 203-ої річниці від дня народження Тараса Шевченка.
15 березня поблизу м. Хуст на Меморіальному комплексі „Красне Поле” відбувся обласний мітинг-реквієм. Пам’ятними заходами на Красному Полі, урочистостями на малій Батьківщині Августина Волошина та виходом в світ унікального видання про діяльність президента Карпатської України відзначили на Закарпатті 78-му річницю проголошення незалежності Карпатської України.
17 березня у рамках відзначення річниці Карпатської України, в день народження Августина Волошина, в його рідному селі Келечин, що на Міжгірщині, відбулася урочиста акція із розгортанням стометрового Державного Прапора України.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся черговий фортепіанний концерт. Сонати Моцарта у виконанні народної артистки України Етелли Чуприк.
4 березня у Будапешті відбулось урочисте відзначення Дня української культури в Угорщині. Організаторами святкування стали Державне самоврядування українців Угорщини та Товариство української культури в Угорщині за підтримки Посольства України. Продовжив День української культури святковий концерт в імпозантному концертному залі „Дуна Палота” в центрі Будапешта.
5 березня в Ужгороді в обласній філармонії естрадно-духовий оркестр презентував ліричну програму для представниць прекрасної половини людства „Весняна увертюра”. Концерт відбувся в рамках проекту „Музика вихідного дня”.
5 березня в Ужгороді в обласному академічному театрі „Бавка” відбулась вистава за творами Тараса Шевченка „У нашім раї на землі” (дитячий Кобзарик) для дітей дошкільного та шкільного віку.
6 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт Богдана Дашака і симфонічного оркестру обласної філармонії під назвою „Троянда кохання”.
7 березня у Виноградові у виставковій галереї „Імпасто” відкрилася виставка колористичних полотен Тіводора Генці. Автор представив на суд глядачів художні картини переважно з пейзажами та сільським побутом Затисянщини.
9 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт „Слово Кобзаря через віки...” – на честь 203-ї річниці від дня народження видатного письменника, художника, мислителя, палкого патріота України Тараса Шевченка.
12 березня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулась вистава за творами Олександра Олеся „Котик та півник” для дітей дошкільного та шкільного віку.
13 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт, присвячений великому Кобзарю під назвою „Наш Тарас”.
17, 18 березня в Ужгороді в підвалі „Egan Irish Pub” відбувся концерт гурту „Гудаки”, присвячений Дню Святого Патрика.
19 березня в Ужгороді до Міжнародного дня лялькаря в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулась презентація „Казки про трьох поросят” Лори Лі за мотивами англійської казки та мультфільму Уолта Діснея для дітей з шести років та сімейного перегляду.
19 березня в Ужгороді в „Галереї Ілько” молодіжний експериментальний театр „Увімкніть світло” показав італійську комедію „Троє” за мотивами п'єси Луїджі Лунар „Троє на гойдалці”...
19 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт ансамблю солістів „Гармонія”, присвячений фольклору Європи.
21, 22, 23 березня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулась вистава для дітей „Лісова пісня” за твором Лесі Українки.
23 березня в Ужгороді в обласному академічному театрі „Бавка” відбулась вистава „Коняги” за творчістю Ради Москови.
23-26 березня в Ужгороді в державному музичному училищі ім.Д.Задора проходив І-ий відкритий конкурс піаністів ім.Д.Задора з „міжнародним представництвом”.
24 березня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулась вистава „У нашім раї на землі” (Дитячий Кобзарик) Тараса Шевченко.
25 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт лауреатів першого відкритого конкурсу піаністів ім.Д.Задора.
26 березня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” до Міжнародного дня театру, відбулась вистава Олександра Гавроша „Тричі славний розбійник Пинтя”, містична придибенція на верховинський мотив для дітей з шести років та для сімейного перегляду.
26 березня в Ужгороді в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв до Міжнародного дня театру відбувся святковий концерт.
26 березня в Мукачево в драматичному театрі відбулось театральне дійство до Міжнародного дня театру. На центральній площі міста біля будівлі театру пройщло інтерактивне спілкування, ігри, розваги, фотосесія казкових героїв з маленькими жителями міста. В театрі відбулась вистава для дітей та дорослих на сучасний лад „Правда про Курочку Рябу”.
27 березня в Мукачево в драматичному театрі відбулось театральне дійство „Дивертисменти”.
28 березня в Ужгороді у спорткомплексі „Акварель” пройшов хореографічний семінар зразкового дитячого ансамблю народного танцю „Джерельця Карпат” до 30-річчя створення колективу та для підтримки та розвитку хореографічного мистецтва на Закарпатті.
28 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт симфонічного оркестру. В програмі твори Роберта Шумана.
30 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт народної артистки України Етелли Чуприк з циклу „Сонати В.А.Моцарта”.
30 березня в Ужгородському коледжі культури і мистецтв в рамках підготовки до 70-ти річчя навчального закладу відбулася прем’єра вистави за п’єсою Олександра Гавроша „Ромео і Жасмин” у постановці заслуженої артистки України Наталії Орєшнікової.
31 березня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулася презентація кліпу на народну пісню „Під дубиною” у виконанні відомої закарпатської етно-співачки Мирослави Копинець.
31 березня в Берегово у обласному угорському драматичному театрі імені Дюли Ілєша відбулась монодрама „Ілона Зріні”.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
2 березня в Ужгородському національному університеті в залі бібліотеки ім. Міклоша Берчені відбулася презентація книги Яноша Пустаї – угорського мовознавця, автора словників, монографій з питань мов центральної Європи, міжмовних контактів, політики вищої освіти у європейських країнах.
3 березня в Ужгороді у народному Домі крайової „Просвіти” відбулася презентація календаря-альманаху „Просвіти” на 2017 рік.
10 березня в Мукачеві на площі Шевченка відбулися традиційні Шевченківські читання, організовані громадською організацією „Молодіжні ініціативи Закарпаття”.
10 березня в Києві у клубі Закарпатської культури відбулася зустріч „Історія української державності: феномен Карпатської України 1939 року”. Під час зустрічі присутні переглянули уривки із документального фільму-хроніки Каленика Лисюка про події на Закарпатті у березні 1939 року.
16 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація виставки „Взаємодія діє”, унікальної виставки робіт, організованої спільними зусиллями Міністерства внутрішніх справ, громадських активістів та неурядових організацій у рамках проекту „Комунікаційна підтримка та залучення громадськості до процесу реформ” міжнародної організації IREX”, яка присвячена важливим процесам перетворень у суспільстві. Автори робіт : Олена Старанчук та Олег Грищенко.
16 березня в Ужгородській міській бібліотеці відбулася презентація книги ужгородського автора Михайла Йосиповича Любара „Лиса гора”.
20 березня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, вперше на Закарпатті за участі представників Міністерства культури України та Національної бібліотеки України для дітей відбулося урочисте відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання „З книгою у майбутнє!”. В програмі заходу відбулись: майстер-клас „Зроби книжку гарнішою”, книжкові виставки, музично-театралізоване дійство „Послухай, дитино, я розкажу тобі історію мого краю”, круглий стіл „Підтримка і розвиток дитячого читання в Україні: загальнонаціональні ідеї та регіональний досвід”, флеш-моб „Читай з нами! Читай як ми! Читай краще за нас!”. Відбулась презентація нової книги Василя Шкірі „Шаркань”, творчі зустрічі з відомими дитячими письменниками України, зокрема, в рамках проекту „Все Закарпаття читає дітям”.
21 березня в Мукчеві у читальній залі міської бібліотеки для дітей за участі юних поетів Мукачева відбулася прем’єра книги „Первоцвіт”.
23 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся літературний вечір „Волинь моя, воле”, присвячений сучасній творчості волинських письменників з циклу „Літературна мапа України”.
23 березня у прес-центрі газети „Неділя” відбулася презентація мистецького видання „Художник театру Емма Зайцева”. Автори монографії – театрознавці Л.Попова та О.Зайцев – уперше в повному обсязі простежили і проаналізували понад 25-річний творчий шлях головного художника Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.братів Ю.-А. та Є.Шерегіїв, заслуженого діяча мистецтв України.
24 березня в Ужгороді у великій залі ректорату УжНУ відбулась зустріч Оксани Стефанівни Забужко із ужгородцями, зокрема з університетською громадою. Тут відбулася презентація двох її найновіших книг – збірки вибраних статей та есеїв „І знов я влізаю в танк” про інформаційну війну та щойно виданої доповненої книги „Шевченків міф Оксани Забужко та його критики”.
24-26 березня в Ужгороді відбувся ХІІ АртФестиваль „Березневі коти”. Впродовж трьох днів ужгородці та гості міста мали змогу зарядитися творчою енергією від поетичного, візуального, музичного, театрального мистецтв.
25 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка у рамках фестивалю „Березневі коти ХІІ” відбулася друга зустріч із провідною українською письменницею, поетесою та есеїсткою письменницею Оксаною Забужко. Це був майстер-клас „Слово, тіло і Ерос”.
25 березня в Ужгороді в „Совиному гнізді” під час фестивалю „Березневі коти” були презентовані нові книги – роман „Сни неофіта” Павла Вольвача, збірка поезії „Хвоя” Павла Коробчука. Крім цього, відбулись поетичні читання, літературні та музично-літературні перформанси – „ППВ-Процес Постійного Втрачання” та „Березневий трикутник” тощо.
25 березня в Ужгороді у „Совиному гнізді” творча зустріч із художником Ростиславом Лужецьким „Тоталітарний простір і сьогодення: про що розповідають наші пам’ятники”.
26 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка у „Вікні в Америку” відбулось засідання клубу на тему: „Любовна лірика англійською мовою”.
26 березня в Ужгороді у „Совиному гнізді” відбувся музично-літературний перфоманс „Березневий трикутник” та презентація книги „Хвоя” Павла Коробчука.
27 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка в рамках громадського проекту „Дивись Ширше” відбувся безкоштовний семінар для абітурієнтів, студентів, викладачів на тему „Навчання та стажування в Австрії та Німеччині”.
29 березня в Ужгороді в прес-центрі обласної державної адміністрації відбулась презентація видання унікальних документів із особистого архіву Августина Волошина „Два ювілеї Августина Волошина”, яке містить невідомі досі документи з особистого архіву президента Карпатської України. Книжка, видана за кошти обласного бюджету, базується на матеріалах із двох альбомів, знайдених випадково на горищі старого будинку в Ужгороді. В них зібрані вітання, адресовані персонально Августину Волошину до 50- та 60-літнього ювілею (1924 та 1934 року), й зібрані ним особисто.
29 березня в селі Довге на Іршавщині було урочисто відкрито та освячено меморіальну дошку відомій українській письменниці Марійці Підгірянці, яка в 20-х роках минулого століття жила в Довгому.
30 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушнякавідбулась презентація першої книги малої прози студентки Ужну Анни Фельцан „Сонячне каміння”.
31 березня в Ужгороді на базі Закарпатської академії мистецтв відбувся круглий стіл, присвячений проблематиці доступу до матеріалів, що зберігаються у фондах обласних закладів культури.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 березня в Ужгороді в атріумі будівлі обласної державної адміністрації та обласної ради відбулось відкриття українсько-словацької виставки кераміки та живопису митців з України та Словаччини.
1 березня в Ужгородському художньому салоні „Диптих” відбулось відкриття виставки молодих художників „Майже весна”.
2-24 березня в Берегово в фойє будинку культури відкрилася виставка творів образотворчого мистецтва Золтана Гоголи.
3 березня в Чернівцях відбулась виставка закарпатського скульптора та художника Петера Матла „По п’ять”, присвячена темі репресій й творів проти населення Закарпаттяяка показала репресії проти населення Закарпаття, вивезення з території краю представників угорської та інших національностей в 1944-1945 рр.
4 березня в Ужгороді в рамках програми резиденції „Вибачте, номерів немає” в Ужгороді відбулось відкриття фотовиставки Райвіса Капілінскіса „Secret handshake”.
5 березня в галереї „Ужгород” пройшла виставка фіалок.
5-7 березня в Ужгороді на Театральній площі пройшов „Hand-made торжок” закарпатських рукодільниць. Hand-made-майстрині продавали свої вироби задля підтримки військових.
6 березня в Ужгороді у художньому салоні „АРТ-ПРО” відкрилася виставка членів студії образотворчого мистецтва ЗОШ №3 м.Ужгорода „Малий Лувер”.
9 березня в галереї „Ужгород” відбулось відкриття виставки „Galanthus”, що у перекладі з латини означає підсніжник. Власним сприйняттям цієї чудової пори поділилися мисткині-члени Національної спілки художників України, представивши понад півсотні творів живопису, графіки та прикладного мистецтва.
10 березня в Ужгороді в атріумі обласної державної адміністрації та обласної ради відбулась презентація унікального видання – художнього альбому „Магія відданості рідній землі і світу”, що підсумував 20-річчя існування найвищої обласної премії у галузі образотворчого й декоративно-прикладного мистецтва ім.Й.Бокшая та А.Ерделі. На виставці були представлені найкращі роботи майже 80 образотворців і мистецтвознавців Закарпаття.
11 березня в Ужгороді в музеї народної архітектури та побуту стартували заняття студії „Косиця”, на яких вчитимуть шити і вишивати закарпатські сорочки, спідниці і фартухи.
15 березня в Угорщині, в Будапешті у „Forrás Galériában” від¬крилася виставка робіт знаного закарпатського скульптора Ва¬силя Сочки.
15 березня в Ужгороді у виставковому залі генерального консульства Словаччини в Ужгороді відкрилася експозиція картин словацької художниці Людмили Краусової-Лакомої.
16 березня у місті Гуменне Словацької Республіки на базі Вигорлатського музею (директор Василь Федич) відкрилась ХХV міжнародна виставка „Карпатська писанка”, в якій взяли участь понад 90 словацьких і закордонних митців із Словацької Республіки, України, Польщі, Угорщини та Чехії.
17 березня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая до 80-річчя від дня народження Ференца Семана відкрилася виставка мистецьких праць із творчої спадщини Ференца Семана „In memoriam”.
17 березня в Ужгороді в художньому салоні „АРТ-ПРО” відкрилася виставка „Вулиці древнього Ужгорода Петра Шолтеса”.
17 березня у США у Нью-Йорку відбулося відкриття персональної виставки закарпатського художника Михайла Деяка „Recent works”, на якій були показані живописні твори, а також барельєфи та об'єкти із металу, створені за останні кілька років.
19 березня в Ужгороді в „Meditation Room” вперше пройшли курси арт-терапії для всіх бажаючих розкрити свої творчі здібності. В програмі – ізотерапія, медитативна практика, арт-колаж, метафоричні асоциативні карти.
20 березня в Ужгороді в атріумі обласної державної адміністрації відбулась презентація виставки творів художників Львівщини „Genesis”. Управління культури Закарпатської облдержадміністрації, Благодійний фонд „Мистецька співдружність „Сьогодні”, Європейський конгрес українців, генеральні консульства Словаччини, Угорщини, Румунії та Польщі започаткували проведення в атріумі будівлі Закарпатської облдержадміністрації та облради виставок провідних художників із усіх областей України й АР Крим, а також митців-українців словацького, угорського, румунського і польського походжень.
23 березня в Ужгороді у „Совиному гнізді” відбулась академічна лекція від фотографа-практика Катерини Радченко „Тенденції розвитку сучасної фотографії та історичні паралелі”. Після лекції відбулась презентація єдиного в Україні фотофестивалю „Одеса”.
24 березня в галереї „Ужгород” відбулося відкриття виставки акварелі. Свій акварельний доробок презентували провідні закарпатські митці, члени Національної спілки художників України Борис Кузьма, Людмила Корж-Радько, Василь Скакандій та Петро Фелдеші.
29 березня у Львові у галереї національної академії мистецтв відбулося відкриття виставки художнього скла і живопису закарпатки Яни Масалович, студентки 6 курсу кафедри художнього скла ЛНАМ.
30 березня в Мукачеві в центральній частині міста експонувалась виставка мукачівських митців Василя Щоки та Олени Олефіренко – ковані писанки, які в числі 585 писанок з усієї України будуть виставлятись на Софіївській площі в Києві.
31 березня в Ужгороді в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” відбулась фотовиставка Закарпатської обласної організації Національної Спілки фотохудожників України.
31 березня в Ужгороді в художньому салоні „АРТ-ПРО” виставкою „Привіт, квітню!” від Одарки Долгош відкрився „Кольоровий сезон” живописних творів авторки за 2017 рік
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
1 березня в Берегово в дитячій школі мистецтв ім.З.Кодая відбувся перший обласний конкурс угорської народної пісні „Pacsirta” („Жайворонок”), який провело управління культури обласної державної адміністрації.
3 березня в Ужгородському коледжі культури і мистецтв відбувся щорічний конкурс читців – декламаторів та знавців творчості великого Кобзаря „Невмируще Тарасове слово”.
3-5 березня в місті Хуст у залі міської ради відбувся науково-просвітницький форум „Стежками Карпатської України”, ціллю якого було об’єднати якомога більше людей, зацікавлених історією краю кінця першої половини ХХ ст. та зібрати всі матеріали по Карпатській Україні і об’єднати їх в один науково-популярний часопис історії Закарпатської області 1938-39го року для дітей та дорослих.
4 березня в Берегово відбувся Міжнародний фестиваль вина. Цей фестиваль вже вкотре проводить Винний лицарський орден Святого Венцела, члени якого взяли на себе зобов’язання відродити та популяризувати винну славу Берегівщини.
5 березня в Ужгороді в Совиному Гнізді відбулось веселе свято „Дитяча дискотека”.
10-12 березня в місті Хуст пройшов VIII відкритий фестиваль-конкурс стрілецької пісні „Красне поле”, присвячений 78-й річниці Карпатської України.
11 березня в Ужгороді в „Совиному гнізді” освітня платформа „NOMEN” підготувала нову лекцію „Між Польщею та Україною: від пейзажу до графіті”. Провів її Блажей Русин.
15 березня в Ужгороді у закладі Skillberg, по вул. Гойди, 8 відбулася лекція освітньої платформи „Equality lab” , на якій говорили про жінок-музикантів різних епох.
16 березня в Ужгородському коледжі культури і мистецтв відбувся методичний семінар зі сценічного мистецтва на тему: „Елементи акторської майстерності у сценічному мистецтві”.
17-19 березня в Ужгороді вп'яте пройшов фестиваль кіно „100 фільмів за 100 хвилин”.
22 березня в Ужгородському державному музичному училищі імені Д.Є.Задора відбулася обласна музично-теоретична олімпіада учнів випускних класів шкіл естетичного виховання області.
24-26 березня в Ужгороді у „Падіюні” пройшов IV Міжнародний фестиваль дитячо-юнацької творчості „Весняний бал”, який вже традиційно навесні зібрав талановитих дітей та молодь з різних куточків України.
31 березня-2 квітня в Ужгороді на площі Театральній за ініціативи Руху підтримки закарпатських військових відбувся Великодній етно-ярмарок.
В березні в Італії на міжнародному кінофестивалі закарпатець В'ячеслав Бігун був визнаний кращим режисером. Нагородою в цій номінації відзначено фільм „Найближчі до Бога”, котра стала п’ятою для стрічки загалом та першою за кордоном.
Новини
Шановні поціновувачі книг і читання, запрошуємо вас на традиційну виставку "Книга-фест". У програмі презентації книг та автограф-сесії від улюблених авторів!
Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.
Шановні користувачі, для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за вересень 2024 р.".
До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".
Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".