Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2017 - квітень

7 квітня в Ужгороді в камінній залі обласної державної адміністрації відбулось вручення нагород закарпатцям, відзначеним на державному та місцевому рівні. Відзнаку до почесного звання „Заслужений працівник культури України” вручено Людмилі Ухач – викладачу Ужгородського коледжу культури і мистецтв. Звання „Заслужений художник України” – художнику-живописцю Василю Шиндрі. Почесне звання „Заслужений артист України” присвоєно закарпатським акторам – Еллі Григор’євій, актрисі Закарпатського академічного обласного театру ляльок. та Михайлу Фіщенку, актору Закарпатського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт органної музики у майстерному виконанні Катерини Гажо.

2 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт студентів Ужгородського державного музичного училища ім.Д.Задора.

4 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт „Серенада Ангела” – в якому прозвучали твори Й.С.Баха, Дж.Перголезі, Г.Ф.Генделя, Ж.Оффенбаха, Ф.Шуберта, А.Дворжака, Г.Брага, І.Соневицького.

4 квітня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбувся безкоштовний перегляд вистави Павла Угера й Івана Согела „Чарівна повітряна куля”. Після вистави на площі Театральній відбулися також театралізований флешмоб та файєр–шоу.

7 квітня у Виноградові у вистовкому залі „Імпасто” учні та викладачі образотворчого відділу Виноградівської дитячої школи мистецтв ім. Б. Бартока представили виставку „Писанка” .

7 квітня у Мукачеві відбулось відкриття художньої виставки Івана Баранова. Експозицію презентували до 60-річчя митця у стінах художньої школи ім. М. Мункачі.

8-9 квітня в Ужгороді в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбулась прем’єра на малій сцені – французька трагікомедія „Круті віражі” сучасного автора Еріка Ассу. Режисером-постановником вистави є Михайло Фіщенко.

9 квітня у Мукачівському драматичному театрі відбулась дитяча вистава „Жила – була сироїжка”.

13 квітня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая академічний камерний хор „Cantus” виступив із програмою „Miserere” (або ж „Помилуй мене, Господи”), що об'єднала найкращі зразки духовної музики композиторів різних країн і епох: від Відродження до сучасності.

20-26 квітня в Ужгороді відбувся Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва „Під цвітом сакури”. Захід проходив в рамках „Сакура Фесту” за підтримки Закарпатської обласної ради, Ужгородської міської ради, управління культури ОДА, обласного українського музично-драматичного театру імені Шерегіїв.

20-30 квітня в Ужгороді у обласній філармонії пройшов 5-й Міжнародний фестиваль „Музика без кордонів”. У рамках заходу відбулось п’ять оригінальних концертних програм за участі колективів філармонії та запрошених артистів.

22-23 квітня в Ужгороді у спорткомплексі „Юність”, в рамках фестивалю „Сакура Фест” відбулись XV-ті міжнародні змагання із танцювального спорту „Uzhgorod OPEN 2017”.

23 квітня в Мукачеві у замку „Паланок” відбулась концертна програма самобутнього і неповторного народного фольклорного ансамблю міського Будинку культури „Руснаки”.

28 квітня в Мукачеві у римо-католицькому кафедральному соборі Св. Мартина відбувся концерт духовної музики за участі дитячого хору „Пектораль” з м. Києва та хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи.

29 квітня в Ужгороді на пл. Театральній відбулось свято танцю. Захід приурочений до Міжнародного дня танцю. Відбувся великий концерт за участі танцювальних колективів-учасників свята. Організатор заходу – Дитяча академія танцю.

30 квітня в Ужгороді на площі Театральній лялькарі закарпатського академічного обласного театру „Бавка” представили театралізоване дійство на сцені – лабораторію творчості „Зможуть усі”, а для діток провели майстер-клас із ляльководіння.

30 квітня в Ужгородському замку відбулась великодня програма Закарпатського народного хору „Стародавні великодні висвятки в Ужгородському замку”! Всі охочі  почули закарпатську хорову музику ХІХ-ХХ ст.

В квітні народний артист України, уродженець Закарпаття Іван Попович разом з Дзідзьом презентували нову версію пісні на слова і музику Богдана Грицака „Розлук не буде”, що написана ще у 1987 році. Новий хіт від Поповича і Дзідзьо вже в Інтернеті.

В квітні відбулася презентація музичного кліпу Івана Пилипця, який зняли у музеї „Старе село” у Колочаві.

В квітні у Києві відбулася церемонія нагородження Першої Національної Кінопремії України. Найбільше нагород зібрав фільм „Гніздо горлиці”, який восени презентували і в Ужгороді. Цей фільм також здобув перемогу торік у Національній конкурсній програмі Одеського кінофестивалю. Для ужгородців  найприємнішим є те, що наша землячка Римма Зюбіна здобула перемогу у номінації „Найкраща акторка” і отримала „Золоту дзиґу”.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

3 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка з нагоди Міжнародного дня гумору в літературному клубі „Читаємо разом” відбулась зустріч з відомим закарпатським гумористом, автором безсмертних „Вичурок по-баранинськи” Павлом Чучкою-молодшим. Із кандидатом філологічних наук, господарем культової корчми-музею „Деца у нотаря”, батьком фестивалю гумору „Карпатський словоблуд” говорили про його творчість та особливості закарпатського гумору.

11 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація 10-томної популярної історії України в серії „Історія без цензури” та книги „Історія українського війська” громадського просвітницького проекту „LIKБЕЗ.Історичний фронт”. Проект „LIKБЕЗ”...

11 квітня у місті Берегово на площі перед Закарпатським угорським інститутом ім. Ференца Ракоці ІІ відбувся захід під назвою „Вірш на площі”, з нагоди відзначення Дня угорської поезії. Організовувала його громадська організація „Про Культура Субкарпатіка”.

20 квітня в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася презентація вибраних творів Гастона Шеро „Арія Вертера” у перекладі з французської закарпатського науковця, перекладача, культуролога Віктора Мотрука.

21 квітня в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбувся „Поетичний реферанс” від авторів із Виноградівщини, яких представила літературна студія „Literra”.

22 квітня в Мукачівській міській центральній бібліотеці ім. О.Духновича  відбувся літературний „Сакура-фест”, який зібрав поетів із різних міст України.

23 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася презентація книги Ольги Добросовістної „Маленький песик купить господаря”.

24 квітня в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбувся вечір запитань і відповідей „У гармонії з собою”: на питання відповідала психолог (до Всеукраїнського дня психолога).

26 квітня в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбувся літературний вечір „Ми українцями звемося..” до 120-річчя від дня народження В. Гренджі-Донського.

27 квітня в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулась презентація гостросюжетного детективу від молодої української авторки Ксенії Циганчук „Коли приходить темрява”.

В квітні в Тячівській районній бібліотеці для дітей відбувся другий тур Всеукраїнського конкурсу дитячого читання „Книгоманія-2017”.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 квітня в Ужгороді галереї „Арт-про” відкрилася  персональна виставка живопису Одарки Долгош „Привіт, квітню!”.

4 квітня в в Ужгороді в обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая персональну виставку творів представив заслужений художник України Антон Ковач.

4 квітня в Мукачеві у залі дитячої школи мистецтв №1 ім. С. Мартона відбувся загальноміський конкурс юних піаністів „Золотий дощик”.

6 квітня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту відбулось  відкриття ІІІ виставки-конкурсу „Світ писанки 2017”. На розсуд прискіпливого поціновувача народного мистецтва свої роботи представили близько 30 учасників-писанкарів з Ужгорода та окремих районів Закарпаття.

9 квітня в Мукачеві на  площі Кирила та Мефодія відбулося  родинне свято „Писанковий рай”. Проводилися майстер-класи відділу декоративно-прикладного мистецтва Будинку школярів для дітей та батьків з розписування великодніх писанок, дряпанок, мальованок, зернівок, писанок з соленого тіста, писанок в техніці декупаж та сучасних дизайнерських писанок. Для діток організували великодні фотозони та безліч солодких подарунків.

9 квітня в США у Нью-йорку в Музеї України  відкрилася виставка „The Basketweavers of Iza”. Це виставка робіт відомої української фотографа-документаліста Анни Войтенко, яка знімала село Іза протягом 3-х років. Присвячена виставка мистецтву лозоплетіння.

10 квітня у Мукачівській дитячій художній школі ім. М. Мункачі відкрито виставку викладача школи Івана Баранова, приурочену 60-річчю від дня народження митця.

11 квітня в Ужгороді в художньому салоні „Арт-про” відбулася презентація великодніх листівок. Їх авторами є Одарка Долгош, Ірина Сазанова та Йосип Бабинець. Організувала захід Закарпатська організація Спілки художників України.

11 квітня в галереї „Ужгород” представлять художню виставку назустріч Великодню.

11 квітня у Тячеві у галереї імені Ш. Голлоші відбулось відкриття виставки писанок, мальованок, шкрябанок, великодніх рушників „Писанка-мальованка”.

11 квітня в Ужгороді  у дитячій школі мистецтв відбулося відкриття виставки-конкурсу художніх робіт учнів Ужгородської дитячої школи мистецтв та Закладної умелецької школи Спішске Подградіє (Словаччина).

11 квітня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту провели великодній майстер-клас — „Чарівний світ писанки”.

11 квітня в Хустській міській картинній галереї відбулася виставка робіт, створених під час міжнародних пленерів „ХУСТ-арт”.

12 квітня в Ужгороді в музеї народної архітектури та побуту відбувся пленер, під час якого художники впродовж 2-3 годин малювали дівчат у традиційному народному вбранні з різних куточків нашого краю.

12 квітня в Ужгороді в музеї народної архітектури та побуту відбулося відкриття виставки художниці з Одеси „Квіти Закарпаття”.

12 квітня в Мукачеві до найсвітліших свят Христового Воскресіння у екуменічній церкві замку „Паланок” відбулось відкриття виставки витворів ручної роботи на пасхальну тематику.

13 квітня у Перечині відбувся великодній ярмарок-виставка.

18 квітня в Ужгороді на верхньому дворі комплексу „Совине Гніздо” відбулося відкриття виставки фотографій „Від Міхаловце до Ужгорода”.

18 квітня у Міжнародний день пам'яток та історичних місць, компанія Google запустила віртуальний тур унікальними дерев'яними церквами Карпатського регіону, внесеними до світової спадщини ЮНЕСКО. Серед них і дві закарпатські.

19 квітня у словацькому місті Кошице відкрилися Дні України в Словаччині. В міській галереї відбулось відкриття виставки художників-класиків з фондів музею міста Свидник. Серед унікальних робіт – картини закарпатських класиків Антона Кашшая, Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі, Андрія Коцки та інших. У цьому ж залі виставлялися макети дерев'яних церков Карпатського регіону.

21 квітня в Ужгороді в історичній частині міста відбувся пленер одного дня „Квітка сакури” і виставка-продаж у дворику жупанату.

21 квітня в Ужгороді у художньому салоні „Арт-про” відкрилась виставка знаного художника краю – Влада Габди.

24 квітня в Ужгороді в атріумі будівлі обласної державної адміністрації та обласної ради відбулось відкриття виставки членів Спілки професійних художників Закарпаття. Виставка з назвою „Зима 2017” – результат участі митців у сезонному пленері, що проходив на Свалявщині, Воловеччині й Міжгірщині.

25-29 квітня в Ужгороді відбувся всеукраїнський конкурс з живопису „Срібний мольберт”. 

26 квітня в Ужгороді в художньому музеї ім. Й.Бокшая відбулось відкриття виставки творів відомого художника Андрія Карташова „Ера милосердя. Реалізм 21".

27 квітня у Виноградові у виставковому залі „Імпасто” відкрилася виставка живопису чеської художниці Катки Розпопчукової.

27 квітня в Мукачево на території замку „Паланок” представництво ЄС в Україні провело вуличну фотовиставку з вікториною „Впізнай миттєвості твоєї Європи”.

27 квітня у Києві в Центральному будинку художника Національної спілки художників України відбулося урочисте відкриття виставки закарпатських художників, які презентувалися у арт-проекті „Абстрактний живопис України 2017”.

27 квітня-21 травня в Києві у музеї сучасного мистецтва України у рамках проекту „Сімейні цінності – Родинні зв’язки” відкрилася виставка родини Дідик-Войтович „Цвіт сакури”, що поєднала ужгородських та львівських митців.

28 квітня в Ужгороді на території ужгородського скансену відбулося пізнавальне та видовищне дійство під назвою „Великодні забави”, яке для відвідувачів спільно підготували обласний музей народної архітектури та побуту й Ужгородський коледж культури і мистецтв.

28 квітня в Ужгороді у галереї „Ужгород” відкрилась виставка творчої родини Сопільняків „Тріо. Різні”. Тріо – це Василь Сопільняк (1953-1997), дружина Тетяна та син Олександр. Об'єднані не лише родиною, а й мистецтвом, вони схожі та, водночас, різні. Зокрема, і тим, що знайшли себе в різних видах образотворчості: скульптурі, живописі та кераміці відповідно.

28 квітня в Ужгороді у культурно-історичному центрі „Совине гніздо” відбулися відкриті творчі бесіди „Живопис у контексті сучасного мистецтва” про роль і місце мистецтва у культурі загалом і про їхнє співіснування в умовах сучасного розвитку суспільства сьогодні.

29 квітня-7 травня в Ужгороді в кафе-барі „Акваріум” в рамках фестивалю „Сакура Фест” за підтримки ТМ „AquaEl” та ТМ „Природа” вперше відбулася виставка-конкурс аранжування нано-акваріумів „Сакура в акваріумі 2017”.

29 квітня в Ужгороді у художньомку салоні „Арт Про” відбулося відкриття художньої виставки мініатюр „Весняний настрій з ароматом кави”.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

4 квітня у Мукачеві в дитячій школі мистецтв №1 ім. С. Мартона відбувся XV загальноміський конкурс юних піаністів „Золотий дощик”.

7 квітня в Ужгороді на площі Народній на свято Благовіщення, вже втретє відкрився обласний фестиваль-конкурс „Воскресни, писанко!”. Великодні яйця, виконані учасниками конкурсу в різних техніках, представили на 54-х „писанкових” деревах, розташованих по периметру головної площі області.

7 квітня в Ужгороді з нагоди 100-річчя від дня народження видатного краєзнавця, вченого й педагога Юрію Сака на фасаді будинку, що на вулиці Капітульній в Ужгороді, де Юрій Сак жив і працював із 1945-го року й до останніх днів – було встановлено меморіальну дошку. Пам’ятку за сприяння обласної влади виконав знаний закарпатський скульптор, заслужений художник України Богдан Корж.

 8 квітня в Ужгороді відбулось святкування міжнародного Дня ромів.  Після пішої ходи ромів містом, на площі біля обласного драматичного театру ім. братів Шерегіїв були розміщені шатри, ватра. Саме там роми готували свою традиційну їжу та пригощали нею всіх бажаючих.А вже увечері в самому театрі відбувся концерт ромських колективів із різних районів Закарпаття.

9 квітня у Хусті відбулось відкриття Великоднього ярмарку, за участі аніматорів.

10 квітня у Виноградівській ЗОШ І-ІІІ ст. №4 відбулися урочистості з нагоди відкриття меморіальної дошки педагогу, композитору та музиканту, громадському діячу, члену Національної спілки композиторів України, засновнику та директору Міжнародного фестивалю сучасної пісні і танцю „Кришталеві грона” Андрію Андрійовичу Грізі.

11 квітня в Іршаві  на центральній площі міста відбувся передвеликодній фест „Писанка рідної Іршавщини”.

14 травня в селі Костилівка, на Рахівщині, відбувся Х Гуцульський фестиваль „Берлибаський бануш”.

20 квітня-8 травня в Ужгороді  пройшов „Сакура-фест-2017”.

21 квітня у Виноградові відзначили 214-ту річницю від дня народження Олександра Духновича. До пам’ятника відомого русинського будителя було покладено квіти та відбувся концерт.

21 квітня в Мукачеві пройшов фестиваль-конкурс  „Крила мрії”. Участь у конкурсі взяли учні десятих та одинадцятих класів у таких номінаціях, як: „Вокал” та „Інструментальне виконавство”.

21-23 квітня в Ужгороді пройшов перший фестиваль вина „Sakura Wine”. Це новий формат винного фестивалю для Ужгорода, метою якого є розвивати винну культуру Закарпаття, показати потенціал краю туристам і місцевим жителям. Фестиваль рожевого вина, їжі, сиру, з лекціями, дегустаціями і презентаціями виноробів не лише із Закарпаття, а й з південної України зібрав численних відвідувачів.

22 квітня у с. Нижня Апша Тячівського району відбувся українсько-румунський День добросусідства.

23 квітня у селі Білин Рахівського району відбувся II-й фестиваль „Гуцульська Паска”, де були представлені зразки великодніх кошиків, писанок, пасок із населених пунктів Рахівського району, а також робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва, роботи з вишивки нитками, бісером та стрічками, різьблення по дереву, гончарство, орегамі, бісероплетіння, тощо.

26 квітня в Берегово в атріумі Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці відбувся фольклорний фестиваль „Корчма”.

29 квітня -2 травня в Мукачеві  пройшов фестиваль „Огинь і мнясо”.

30 квітня  у Хусті відбувся другий відкритий фестиваль молодої української поезії та авторської пісні „Яблуневий цвіт”.

В квітні двометрову шоколадну писанку зробив місту закарпатський шоколадьє – Валентин Штефаньо.

В квітні у Міжгір’ї побачило світ унікальне видання „Верховина. Волівщина – Міжгірщина. Історико-культурологічні нариси”, яке упродовж багатьох років готувало до друку Товариство верховинців Міжгірщини (ужгородське земляцтво міжгірців). Укладачі книжки – культуролог Іван Завадяк та фольклорист і літературознавець Іван Сенько.

В квітні у Мукачевому зацвіла  найдовша алея сакур на Закарпатті. Довжина алеї – 1 371 метр.  Алею висадили 2013 року. Тоді посадили 205 деревцят. У наступні роки сакури продовжували висаджувати. Сьогодні їх уже 252.

 

Новини

2024-10-10

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-10-09

Шановні поціновувачі книг і читання, запрошуємо вас на традиційну виставку "Книга-фест". У програмі презентації книг та автограф-сесії від улюблених авторів!

2024-10-07

Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день