Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2017 - грудень
19 грудня в Ужгороді в обласній державній адміністрації закарпатців відзначили найвищими президентськими та обласними нагородами. Почесну місію у святковій атмосфері виконав керівник краю Геннадій Москаль. Так, почесне звання „Заслужений артист України” було присвоєно солістці заслуженого академічного Закарпатського народного хору обласної філармонії Яні Садварій. Звання „Заслужений працівник культури України” отримали Володимир Шепета – художній керівник самодіяльного народного ансамблю пісні і танцю „Лісоруб” Великобичківського будинку культури (Рахівськоий район) та Валентина Зелінка – викладач Ужгородської дитячої музичної школи ім.П.Чайковського. Почесне звання „Заслужений діяч мистецтв України” присвоєно завідувачеві кафедри Закарпатської академії мистецтв, голові громадської організації „Асоціація творчих жінок Закарпаття „Нова форма” Одарці Сопко.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 грудня в Ужгороді в обласній філармонії до Міжнародного дня людей із інвалідністю та на підтримку діяльності центру реабілітації „Дорога життя” відбувся благодійний концерт за участю Закарпатського народного хору.
1 грудня у залі Мукачівського державного університету відбувся концерт відомого закарпатського гурту „Без обмежень”.
2 грудня в Ужгороді в обласній філармонії до Міжнародного дня людей із інвалідністю та на підтримку діяльності медико-соціального реабілітаційного центру „Дорога життя” заслужений академічний Закарпатський народний хор дав благодійний концерт.
3 грудня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся четвертий концерт із повного циклу фортепіанних творів Шопена й Лисенка у виконанні Етелли Чуприк.
3 грудня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулась вистава для дітей за п’єсою О.Веселова „Сніговички та сонечко”.
6 грудня в Ужгороді в „ILKO Gallery” відбувся виступ гурту провідних джазових виконавців Угорщини Elek Istvan Quartet feat Kriszta Pocsai.
6 грудня в Ужгороді в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбулась прем’єра п’єси, написаної після Другої світової війни німецьким драматургом Карлом Ветлінгеромв цьому сезоні –вистава на малій сцені „Краще залишайся мертвим”.
6 грудня в Ужгороді у великій залі ректорату відбувся концерт-конкурс української патріотичної пісні, присвячений Дню Збройних сил України.
9 грудня в Ужгороді в артіум-холі обласної державної адміністрації відбувся концерт академічного хору Cantus з нагоди 25-ї річниці творчої діяльності колективу.
10 грудня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулась вистава сентиментальної історії „Сни Ахнеуса” за мотивами творів Ч.Діккенса.
10 грудня в „ILKO Gallery” відбувся концерт-презентація дебютного альбому „Вуйко Мацур” гурту „Vandor”. Гурт грає етно-рок, закарпатські народні пісні.
10 грудня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт камерного оркестру під керівництвом заслуженого артиста України Владислава Юроша. У передріздвяний час музиканти приготували для меломанів програму вишуканої класичної музики із інструментальних та вокальних творів Й.С.Баха, Г.Генделя, Г.Вернера, Е.Гріга, Д.Шостаковича, С.Ірадьєра тощо.
11 грудня в Ужгороді у обласній філармонії відбувся „Слов’янський концерт”: програму з такою назвою подарували ужгородцям студенти Національної музичної академії України ім.П.І.Чайковського, лауреати міжнародних конкурсів Антуанетта Міщенко, Дмитро Шевченко, Олена Руденко, Анатолій Костюченко, Ярослав Бих.
14 грудня в Ужгороді в обласній філармонії була представлена передріздвяна програма Закарпатського народного хору „Сухий танець”.
14 грудня в Ужгороді в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв вдруге відбулася прем’єра на малій сцені. Трагікомічний абсурд „Краще залишайся мертвим” поставлений за п’єсою німецького драматурга Карла Ветлінгера.
16 грудня в Ужгороді відбувся благодійний концерт від ПАДІЮНу „Modern dance studio БЛІЦ”.
17 грудня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” лялькарі презентували театралізовану інтермедію для дітей дошкільного та шкільного віку „Свято Св.Миколая”.
19 грудня в Ужгороді в арт-центрі „ILKO Gallery” відбувся концерт учнів дитячої музичної школи №1 ім. П.І. Чайковського „Лист до Святого Миколая”.
20 грудня в Ужгороді в „ILKO Gallery” пройшов вечір фортепіанної музики у виконанні Олексія Молчанова.
21 грудня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт симфонічного оркестру „Новорічний експрес”. Концертні твори супроводжувались демонстрацією відео.
21 грудня в Ужгороді, перед початком засідання сесії обласної ради Закарпатський народний хор вітав депутатів зі святами концертом.
22 грудня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт камерного хору „Cantus”, присвячений 25-річчю професійної діяльності колективу.
23 грудня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім.братів Шерегіїв відбувся новорічний ранок за участі казкових героїв та вистава „Мауглі” для дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.
24 грудня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулась вистава-інтермедія „Королівство новорічних мрій”, яку актори „Бавки” представили малим театролюбам.
27 грудня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся різдвяний концерт камерного інструментального ансамблю „Угорські мелодії” та солістки Катерини Гажо.
27 грудня у Виноградівському міському будинку культури відбувся концерт „Різдвяні мелодії”. Концерт пройшов за участі народної артистки України, піаністки Етелли Чуприк та орекстру народних інструментів.
30 грудня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулась новорічна вистава-інтермедія „Королівство новорічних мрій” для дітей військовослужбовців та дітей внутрішньо переміщених осіб.
В грудні для маленьких мешканців закарпатських сіл, більшість яких розташована у віддаленій гірській місцевості, була проведена новорічно-різдвяна акція, родзинкою якої стала вистава від акторів іменитого дитячого колективу області – академiчного обласного театру ляльок „Бавка”. Акція розпочалася 19 грудня на Рахівщині та протягом тижня охопила понад 15 населених пунктів у 5 районах Закарпаття (Рахівський, Тячівський, Ужгородський, Перечинський, Великоберезнянський)
Окрім святкової вистави, усі діти від дошкільнят до 11-класників отримали новорічні подарунки від групи РЕНЕР.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 грудня в Ужгороді в обласній науковій універсальній бібліотеці імені Федора Потушняка відбувся творчий вечір поетеси із Києва Лариси Лебедівни. Презентація поетичної збірки „Не Єва” та розмова із письменницею, кандидатом філологічних наук відбулися у форматі літературного клубу „Читаємо разом”.
1-15 грудня в Ужгороді у книгарні „Кобзар” проходила акція „Письменник за прилавком”. Підсумками щорічного конкурсу у номінації „Найкраща книга” перемогу отримала книга „Саудаде” Андрія Любки, „Найкраще краєзнавче видання” – „Ужгород. Невигадані історії” Тетяни Літераті, у номінації „Дитяча книга” перемогу отримала Галина Малик „Віршики для Одарочки”, „Найкращим науковим виданням” стала книга „Екскурсії Ужгородом” від колективу авторів, серед яких Роман Офіцинський.
4 грудня в Ужгороді в обласній науковій універсальній бібліотеці імені Федора Потушняка відбулася презентація нового роману українського письменника Макса Кідрука. Представлення відбулося в рамках туру 100-а містами України.
5 грудня в Ужгороді в краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького відбулась презентація книги „Екскурсії по Ужгороду”, яка видана в рамках Програми развитку туризму і курортів Закарпатскої області на 2016-2020 рр. Науковим редактором книги є професор Роман Офіцинський.
6 грудня в Ужгороді в обласній бібліотеці імені Ф. Потушняка відбувся майстер-клас із ораторського мистецтва, де кожен зміг дізнатися, як з допомогою своєї мови досягнути успіху у родині, бізнесі та інших сферах життя. Майстер-клас провів Любомир Геляс – актор обласного музично-драматичного театру ім. братів Шерегеїв, тренер із розвитку особистості.
7 грудня в Ужгороді в обласній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка відбувся воркшоп „Як опублікувати власну книгу на „Amazon.com ”.У рамках воркшопу пройшла коротка презентація книги Василя Прокопишина „Paris Contrasts”.
8 грудня в Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулася презентація книжки закарпатського поета, літературознавця, журналіста Миколи Матоли „Петрик грушу малював”.
9 грудня в Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулася зустріч із новою книгою, яка нещодавно побачила світ у Всеукраїнському державному видавництві „Карпати”. Це збірка дитячих віршів „Петрик грушу малював” Миколи Матоли – закарпатського поета, літературознавця, журналіста, лауреата Всеукраїнської літературної премії ім.В.Симоненка.
11 грудня в Ужгородській лінгвістичній гімназії відбулася зустріч учнів з письменницею Галиною Малик. Гімназисти разом із письменницею поринули у чарівний світ пригод, подорожували разом із незвичайними героями, довідалися про різні казкові країни.
11 грудня в Ужгороді в обласній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка стартувала масштабна правозахисна кампанія марафону написання листів „Пліч-о-пліч з відважними” Amnesty International. В рамках цього заходу люди у всьому світі одночасно пишуть листи на захист конкретних осіб, чиї права порушені, та на знак солідарності з ними.
12 грудня в Ужгороді у прес-центрі обласної державної адміністрації відбулася презентація книги Тетяни Літераті „Ужгород. Невигадані історії”, виданої за кошти обласного бюджету. Видання містить краєзнавчі нариси про старовинний Ужгород, його особистостей, історії будівель із життєвими моментами, що траплялися в них. У презентації взяли участь автор – журналіст Тетяна Літераті, директор видавництва „Карпати” Віктор Браславець та директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Ярослав Галас.
12 грудня в Ужгороді, напередодні свята Андрія в обласному музеї архітектури та побуту відбулись традиційні гадання.
12 грудня у Виноградівській ЦРБ, перед початком традиційних вечорниць на свято Андрія, відбулось вручення міжнародної літературно-мистецької премії імені відомого дитячого письменника, поета-пісняра Миколи Сингаївського закарпатській письменниці Юлії Драгун. Високу відзнаку вручала голова Української асоціації письменників Західного регіону, голова Львівського відділення Українського Фонду культури ім. Бориса Олійника Елла Красноступ.
14 грудня в Ужгороді в обласній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка відбувся творчий вечір Василя Кухти та Маріанни Шутко „Поетичний блокбастер „Страсті за тобою”.
15 грудня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилася персональна виставка живопису та графіки Аркадія Мухомед’янова.
18 грудня в Ужгороді в прес-центрі обласної державної адміністрації відбулась презентація дитячих книжок, виданих за кошти обласного бюджету. Серед них „Вірші для Одарочки” – Галини Малик, „Петрик грушу малював” – Миколи Матоли, „Дідові криниці” – Дмитра Кешелі, „Різьбив майстер колисочку” – Лідії Повх, „Казки одного села” – Петра Лінтура та „Закохані казки” – Олександра Гавроша.
20 грудня у Рахівській районній бібліотеці відбувся літературний вечір з нагоди 95-річного ювілею відомого у краї фольклориста, поета-коломийкаря, просвітянина Василя Піпаша-Косівського „Співець гуцульських полонин”.
20 грудня в Ужгороді в читальній залі обласної наукової універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулася зустріч „Творчі здобутки кафедри історії України Ужгородського національного університету” з відвертою професійною розмовою з актуальних проблем.
20 грудня в УжНУ презентували нову історичну монографію з символічною назвою „Історія, що об’єднує. Нариси новітнього транскордонного співробітництва у Карпатському регіоні”, яке щойно побачило світ в університетському видавництві „Говерла”. Ця монографія – спільна праця колективу, який склали 35 дослідників з 5 країн під керівництвом доктора соціологічних наук, завідувача кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ, Надзвичайного і Повноважного Посла Сергія Устича.
21 грудня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка відбулася презентація збірника спогадів „Майдан від першої особи. Регіональний вимір”.
25 грудня в Ужгороді в НСПУ закарпатські письменники перегоронули останню сторінку року. „Остання сторінка року” – це гарна традиція зустрічатися напередодні новоріччя, розповідати про нові книги та читати нові твори. Очільник закарпатського осередку НСПУ Василь Густі розповів про творче життя спілки, нові видання. Не обійшлося і без нагород. Так письменнику та науковцю Сергію Федаці голова Асамблеї громадських рад Федір Харута вручив почесну відзнаку 1 ступеня „Заслужений громадський діяч Закарпаття”. А літературознавець та науковець Олександра Ігнатович за плідну роботу була відзначена Почесною грамотою обласної ради. Окрім того на минулій сесії обласної ради члену НСПУ, угорськомовному письменнику Олександру Горвату урочисто вручили відзнаку обласної ради та Закарпатської ОДА „За розвиток регіону”.
26 грудня в Ужгороді в міській бібліотеці для дітей відбувся майстер-клас з виготовлення ялинкових прикрас „Іграшки ми не купуєм, ми самі їх майструєм”.
28 грудня в Мукачеві в міській бібліотеці провели майстер-клас з виготовлення новорічних прикрас власними руками. Діти створювали паперові гірлянди, ялинки та зірочки. Зібралися діти з різних шкіл, серед них активні відвідувачі бібліотеки.
В грудні в Ужгороді видавництво „Карпати” видало книжку „Нова радість стала…”, що є унікальним зібранням пісень-колядок, які й сьогодні побутують у нашому краї.Книга вийшла сімома мовами.
В грудні в Ужгороді вийшли друком книга „Закохані казки” ужгородського письменника і журналіста Олександра Гавроша. Книжка має підзаголовок „Чотирнадцять маленьких історій для однієї великої дівчинки” і присвячена „милій Елізі”. Ілюстратором книжки стала художниця Олександра Гаркуша, яка створила такий же несподіваний художній світ у малюнках.
В грудні з нагоди 95-річчя з дня народження відомого українського прозаїка, лауреата Шевченківської премії Івана Чендея, родина письменника ініціювала всеукраїнський конкурс малої прози з метою заохочення розвитку української літератури в цьому жанрі. Конкурс буде щорічним, а нагородження переможців відбуватиметься у другій половині травня на батьківщині письменника.
В грудні у світ вийшла одинадцята книжка закарпатця Ярослава Ороса „Витівки Ярґа” (літературна агенція „Друге дихання”, видавець Володимир Даниленко, за сприяння Петра Матуляка та Ярослава Садового). Презентація книги відбулася у київській „Книгарні Є”.
В грудні вийшла четверта книга закарпатського письменника Дмитра Кешелі „Терен зацвів”, яка побачила світ у видавництві „Академія”.
В грудні володарем „Бронзового ангела” премії імені Шевельова став закарпатець Андрій Любка за книгу „Саудаде”.
В грудні обласна універсальна наукова бібліотека імені Федора Потушняка видала бібліографічний покажчик „Петро Часто: між Україною та Америкою”. Майже 200-сторінкове видання, що присвячене 40-річчю літературної діяльності автора, відбиває художню та публіцистичну грані таланту письменника з філософським світоглядом, журналіста з півстолітнім стажем, багаторічного редактора найстаршої україномовної газети Америки „Свобода” Петра Часта.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 грудня в Ужгороді у кафе „АРТ-ПРО” відбулось відкриття експозиції найкращих робіт учасників виставки-конкурсу художніх творів – учнів образотворчого відділу Ужгородської дитячої школи мистецтв.
1 грудня в ужгородському арт-кафе „VOTO” відкрилася виставка робіт художника, лауреата обласної премії Й. Бокшая та А. Ерделі, члена Молодіжного об’єднання Закарпатської організації національної спілки художників України Романа Пилипа. В експозиції під назвою „Натюрморти” було представлено більше десятка робіт.
2 грудня в Ужгороді відкрили дві нові міні-скульптури. Фігурку першого губернатора Закарпаття Георгія Жатковича встановили перед будівлею обласного художнього музею им.Йосипа Бокшая, де колись знаходилась місцева адміністрація – Жупанат. 30-ту міні-скульптурку „Лебедине озеро” – ювілейний пам’ятник маленького розміру розмістили на перилах транспортного мосту імені Масарика, неподалік будівлі обласного телебачення.Міні-скульптурка авторства Михайла Колодко зроблена у вигляді телевізора, на екрані якого транслюється балет „Лебедине озеро”.
5 грудня в Ужгороді в атріумі обласної державної адміністрації відкрилась виставка художниці Анни Ландовської, з нагоди її ювілею. Лауреат обласної премії у галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва ім.Й.Бокшая й А.Ерделі Анна Ландовська представила 40 своїх робіт, об'єднаних назвою „Про те, що оточує мене...”. Ці твори в техніках олійного живопису, акварелі та пастелі, складають доробок художниці за останні 5 років.
6 грудня в Ужгороді у обласному художньому музеї відбулось відкриття виставки „Гексаграма” – таку непросту назву обрали для своєї групової виставки творів шестеро учасниць – відомих у нашому краї мисткинь: Світлана Кирлик, Тетяна Іваницька, Емма Левадська, Андрея Павук, Тетяна Левляс та Вікторія Манайло-Приходько.
7 грудня у Києві, у книгарні „Є” закарпатець Ярослав Орос презентував нову книжку „Витівки Ярґа”. Модератором презентаці був очільник літературної агенції „Друге дихання” Володимир Даниленко.
7 грудня в Ужгороді в культурно-історичному центрі „Совине гніздо” відбулося відкриття виставки сучасного закарпатського мистецтва під назвою „Прощавай, Слово!..” В експозиції було представлено живопис, графіку, фотографії, об’єкти та інсталяції.
7 грудня в Ужгороді у „ILKO Gallery” відбулась лекція про інноваційні підходи у збереженні історико-культурної спадщини Закарпаття, застосування дрон-технологій, а також – віртуальну і доповнену реальність. Організатори – Агенція регіонального розвитку Закарпатської області у партнерстві з проектом „Креативні індустрії територій”.
8 грудня в Ужгороді на базі Іршавського районного історико-краєзнавчого музею Будинку дитячої творчості, відбулося відкриття унікальної виставки старовинного одягу Луганщини сер.ХІХ-п.ХХ ст. „Евакуйована колекція” та круглий стіл на тему: „Вишивка. Мудрість віків”.
8 грудня в Ужгороді у виставковій залі обласного художнього музею ім. Й. Бокшая відкрилася виставка „Рахівські полонини очима митців”. Це спільна експозиція дев’ятьох закарпатських художників, які нещодавно повернулися з пленера, проведеного в гірському районі Закарпаття.
9 грудня в галереї „Ужгород” відбулося відкриття персональної виставки до 65-річчя Богдана Коржа. Назва ювілейної експозиції проста і лаконічна: „Графіка. Скульптура. Богдан Корж”.
11-27 грудня в Ужгороді у Центрі культур національних меншин відбулася виставка художніх робіт учнів відділення образотворчого мистецтва Ужгородської дитячої школи мистецтв „Різдвяні візерунки”.
12 грудня у лицарській залі Мукачівського історичного музею відбулося урочисте відкриття виставки дитячих робіт „Кольорові вуха”, на якій представлена дитяча творчість вихованців Мукачівської школи-інтернату для сліпих та слабозорих дітей та Ужгородської спеціалізованої ЗОШ №4 з поглибленим вивченням словацької мови.
14 грудня в Ужгородcькому замку відбулось відкриття фотовиставки „Закарпаття, закарпатці, 2017”. Виставка цікава, насамперед, тим, що на ній представили монохромні фотороботи. Учасниками експозиції стали Люба Штефан, Василь Боднар, Ярослав Дуленко, Ярослав Макар, Василь Ловска, Ярослав Шелепа, Олег Ільчин, Леонід Закревський, Степан Земко, Юрій Туряниця, Володимир Ньорба.
15 грудня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулись етнографічні читання на тему збереження та популяризації культурної спадщини за тематикою : „Роль музеїв у збереженні та відтворенні культурної спадщини”, „Регіональні особливості традиційної народної культури Закарпаття”, „Народна культура в контексті сучасних глобалізаційних процесів”. Матеріали читань були вміщені окремою частиною у п’ятому випуску збірника Закарпатського музею народної архітектури та побуту.
15 грудня в Ужгороді у музеї сучасного мистецтва Одеси відбулося відкриття виставки фотографій Михайла Палінчака „Неабстрактне мистецтво”.
16 грудня в Ужгородському замку, школа юного археолога Закарпатського центру туризму спільно з Закарпатським краєзнавчим музеєм провели відкриту лекцію „Середньовічні замки Закарпаття”.
17 грудня в Ужгороді на Варвари у музеї народної архітектури та побуту відбувся День вишивальниці, на якому відбувся відкритий майстер-клас з вишивки від керівника музейної студії з вишивання „Косиця” Тетяни Когутич та жінок-„косичанок”, що протягом року навчалися в студії.
17 грудня у Рахові відбулися Різдвяний ярмарок, а потім – Різдвяний концерт, організовані римо-католицькою церквою міста.
21 грудня в Києві закарпатські митці стали учасниками родинної виставки „Від Андрія до Миколи – від Миколи до Василя”. Виставка відбулась в рамках проекту „Сімейні цінності – родинні зв'язки”. Три прізвища з’єдналися в одну велику Мистецьку Родину: Корж, Радько та Трегубови.
21 грудня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая свій доробок представили члени Товариства угорських митців Закарпаття імені Імре Ревеса „Зимовий вернісаж – 2017”.
22 грудня у галереї „Ужгород” колективною виставкою підсумували рік, а заодно – привітали шанувальників мистецтва з прийдешніми святами члени Закарпатської обласної організації Національної спілки художників України.
26 грудня в Ужгороді у художньому салоні „АРТ-ПРО” власну творчість презентувала Олена Кондратюк – член НСХУ та Асоціації творчих жінок Закарпаття „Нова форма”, лауреат обласної премії у галузі образотворчого й декоративно-прикладного мистецтва ім.Й.Бокшая і А.Ерделі. Добірку під назвою „Різдвяний вернісаж” склали 20 полотен, написаних яскравою і самобутньою мисткинею протягом року.
26 грудня у Виноградові на вернісажі у виставковій залі „Імпасто” відбулась персональна виставка заслуженого художника та заслуженого майстра народної творчості України, почесного члена Національної спілки художників України Міклоша Горонгозо, присвячена 80-річчю з дня народження художника.
27 грудня-15 січня в Ужгороді в музеї архітектури та побуту відбулася
виставка члена спілки дизайнерів України Оксани Лібак „Оріґамі по-українськи. Різдвяні фантазії”.
27 грудня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту відкрилася персональна виставка члена Спілки дизайнерів України, керівника гуртка орігамі Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді, методиста Малої академії наук Оксани Лібак. Виставку відкрили у рамках Року Японії в Україні та за офіційної підтримки Посольства Японії в Україні.
27 грудня у Хусті творче об’єднання „Митець Верховини” відкрило традиційну звітну виставку. Цього разу 20 митців представили близько сорока різнопланових мистецьких витворів.
29 грудня в Ужгороді у клубі обласної лікарні ім. А Новака було відкрито фотовиставку заввіділу ревматологічного відділення Самвела Туряниці.
В грудні в Ужгороді, вже традиційно пройшла серія благодійних майстер-класів від Руху підтримки закарпатських військових. Усі зібрані кошти пішли у медичну скарбничку Руху для підтримки поранених та тих, хто отримав захворювання на фронті.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
3 грудня в Ужгороді у сімох містах Закарпаття відбулися відкриті вільні екскурсії. Екскурсії відбулися в Ужгороді, Мукачеві, Хусті, Виноградові, Іршаві, Перечині та у смт. Воловець. У Воловці така подія відбулася вперше.
3 грудня в Берегово, на головній площі міста відбулися заходи у рамках „Спільного Адвенту – 2017” – перша церемонія запалення символічного полум'я миру. Кожної неділі у період очікування Різдва на площі урочисто запалювали свічку на адвентському віночку.
11 грудня в Ужгороді, в актовому залі коледжу культури та мистецтв викладач Пряшівської консерваторії пані Любіца Кістийова та Олександр Труш прочитали для студентів лекцію про життя і творчість відомого словацького композитора, педагога Євгена Сухоня.
12 грудня в Ужгороді в музеї народної архітектури та побуту до свята Андрія провели тематичну вечірню екскурсію з елементами атракцій „Андрію, Андрію, подай мені надію…” .
15-17 грудня в Ужгороді пройшов перший фестиваль пряників. На ньому представили дитячий символ Закарпаття – ведмедика Ферко. В рамках фестивалю пройшла виставка пряничних будиночків, з яких було створене пряничкове місто. Окрім того було організовано ярмарку-продаж виробів хенд-мейду. Для дітей були проведені майстер-класи, конкурси. Зокрема були організовані Майстерня альтернативних ялинок та школа розмальовування пряників.
16-18 грудня в Ужгороді в супермаркеті „Дастор” відбулась акція „Ялинка добра” з фотозоною і виставкою. Також відбувся благодійний аукціон з продажу іграшок, виручені кошти з якого пішли на організацію свята та подарунки для діток з малозабезпечених сімей.
16 грудня в м. Ужгороді, в приміщенні обласного театру ляльок „Бавка” відбулося традиційне, ювілейне двадцяте обласне свято „Словацький бетлегем 2017”, яке, як і всі попередні, було організоване культурно-освітньою організацією „Матіца Словенска” в Україні.
17 грудня в Ужгороді відбувся благодійний забіг „Пробіжи – допоможи!” до Дня Святого Миколая. Зібрані кошти передали представникам громадської організації „Щасливі діти”. На ці кошти активісти організували новорічне свято для дітей з малозабечених та багатодітних родин, забезпечили піцу, солодкий стіл, подарунки і продуктові набори.
17 грудня в Ужгороді, у день головного єврейського свята – свята світла і дива – Хануки, біля пам'ятки архітектури – збудованої у неомавританському стилі синагоги, де, зараз розміщується обласна філармонія зібралися представники єврейської громади та урочисто запалили менору. Після запалення свічок гостей розважали фаєр-шоу та частували традиційними для цього свята смаколиками.
18 грудня в Ужгороді з нагоди Дня Святого Миколая в коледжі культури та мистецтв відбулося театралізоване дійство за участі студентів закладу та діток учасників бойових дій в зоні АТО. Казкові персонажі на чолі з Миколаєм проводили різноманітні конкурси та змагання між дітьми.
19 грудня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація короткої версії фільму „Війна – жіночого роду” – картини про долі донеччан і луганчан, кримчан і сирійців, яким довелося пережити гарячі події на сході і півдні України.
19 грудня в Ужгороді на пл. Театральній відбулося урочисте запалення вогнів міської ялинки; театралізована інтермедія „На свято Миколая!”, святкова хода Миколайчиків, флеш-моб.
21 грудня в словацькому місті Пряшів на великій сцені театру ім. О.Духновича словаки відзначили 200-річчя з дня народження відомого русинського національного будителя, співзасновника Матіци Словенської, видатного діяча історії Закарпаття –Адольфа Добрянського.
23-24 грудня в Ужгородському скансені відбувся новорічно-різдвяний ярмарок.
Новини
До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".
Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".