Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2018 - серпень

23 серпня в Ужгороді відбулися урочисті заходи до Дня Державного прапора України та Дня Незалежності. На головній площі Закарпаття почалися урочистості з нагоди державних свят із шикуванням силовиків, підняттям Державного прапору України та покладанням квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку в супроводі оркестру Закарпатської обласної філармонії. Від площі Народної рушила святкова хода зі 100-метровим Державним прапором, на чолі якої марширував ансамбль барабанщиць Ужгородського коледжу культури і мистецтв. За маршрутом руху колони відбулося покладання квітів до пам’ятника президенту Карпатської України Августину Волошину на набережній Незалежності, де Державний гімн України виконав оркестр Головного управління Національної поліції України. Далі хода попрямувала до Пішохідного мосту, де з’єднала 100-метровим прапором два береги Ужа.

24 серпня на Закарпатті відбулись урочисті заходи та святкування з нагоди Дня Незалежності України. Родзинкою цьогорічного святкування Дня Незалежності в Ужгороді стала квіткова композиція із живих квітів, яку розгорнули на площі Народній. На величезному банері розмірами вісім на вісім метрів флористи виклали живими хризантемами контур карти України, а Закарпаття виділили кольоровими квітами прапорів національних меншин краю. Крім того, із живих квітів створили тризуб, а перед банером змонтували святкову фотозону.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

13 серпня в Ужгороді у літньому кінотеатрі відбувся концерт гурту „Без обмежень”.

16 серпня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся благодійний концерт „Для Аніти”.

18 серпня жителі Колочави на Міжгірщині були глядачами мюзиклу Південно-чеської філармонії „Балада для бандита”, що присвячений відомому опришку Карпат Миколі Шугаю. Мюзікл був поставлений у музеї „Старе село” за сприяння Чеського центру в Києві та місцевого уродженця, мецената Станіслава Аржевітіна. Постановником дійства став відомий чеський режисер Владімір Моравек.

24 серпня п′ятий рік поспіль Ужгород зустрів день народження нашої держави спільною „Молитвою за Україну”. Цього року патріотична акція, ініційована Заслуженим академічним Закарпатським народним хором, відбулася на площі Поштовій. До спільної молитви, яку читали десятьма мовами світу, долучилися кілька сотень містян, зокрема, і діти, керівники Закарпаття, Ужгорода, священнослужителі різних конфесій. Окрім того, у виконанні хору прозвучала патріотична поезія Володимира Сосюри, Василя Симоненка та закарпатських авторів.

В цей же день о 18.00 у всьому світі розпочалося синхронне виконання молитви за Україну „Боже, великий, єдиний”. Її заспівали одночасно в різних країнах світу відповідно до часового поясу. Обласний центр Закарпаття велелюдно долучився до цього заходу, а нагода почесного виконання музичного твору-символу (авторства Миколи Лисенка), який став духовним гімном України, випала народному камерному хору інтелігенції міста Ужгорода „Кредо” під керівництвом Ярослава Кирлика.

26 серпня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулось відкриття нового, 38-го театрального сезону. Захід відбувся на площі Театральній, де на маленьких театралів чекали казкові фотозони й зустріч із улюбленими персонажами та ляльками. А в театрі відбулася вистава „Дитячий Кобзарик” за мотивами твору Тараса Шевченка.

З початку року словацьке телебачення в рамках масштабного проекту співпраці між Закарпатським обласним академічним театром ляльок „Бавка” та Кошицьким ляльковим театром зняло п’ять художніх фільмів по закарпатських легендах. Стрічки орієнтовані як на дитячу аудиторію, так і на дорослу. Авторами сценаріїв п’яти фільмів є закарпатці: Олександр Гаврош „Три сестри”, Дмитро Кешеля „Чорт та храм”, Ніна Малишка „Різдвяна пригода”, Наталія Орєшнікова „Чарівні гуслі”, Наталія Присяжнюк „Як виникли Карпати”. У цих фільмах розповідаються легенди про виникнення Карпат, про Ужгородський та Середнянський замки, про будову дерев’яного храму без жодного цвяха тощо.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

2 серпня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація книги Ірини Мацко „Кава по-дорослому”.

2 серпня в Ужгороді у виставково-презентаційній залі видавництва „Ґражда” відбулася зустріч-презентація книги Аркадія Шиншинова „Бар Зелений Кракен”.

21 серпня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася зустріч з представниками Головного управління юстиції в Закарпатській області в рамках проекту „Я маю право”.

21 серпня в Ужгороді  в  обласному художньому музеї ім. Бокшая письменниця Оксана Фулитка презентувала своє четверте видання – книгу „Театр казок”. Авторка пише для дітей у жанрі казки та казки-п’єси.

22 серпня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся вечір пам’яті, присвячений річниці від дня народження відомого українського політичного діяча Левка Лук’яненка (1928-2018).

28 серпня депутати Ужгородської міської ради на сесії проголосували про присвоєння звання „Лауреат міської премії ім. Петра Скунця”. У номінації „альбомне видання” це звання присвоєно видавцю Олександрі Гаркуші та Михайлові Фединишинцю (Мейсарошу) за альбом „Адальберт Ерделі. Шаржі”; у номінації „краєзнавство” – Тетяні Літераті за книгу „Ужгород. Невигадані історії”; у номінації „художня література” – Лідії Повх за книгу „Наше місто превеселе”.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

3 серпня в галереї „Ужгород” художниця з Іршави Любов Микита представила свою ювілейну ретроспективну виставку.

4-5 серпня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту відбулась зустріч та майстер класи з Марією Купар – відомою закарпатською майстринею, членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Відвідувачі музею мали нагоду створити витинанку разом із Марією Купар.

6 серпня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая презентували виставку робіт народного художника СРСР Миколи Глущенка – „Етюди”. Всі представлені твори експозиції належать до музейної колекції.

7 серпня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая презентували виставку робіт класиків закарпатської школи живопису. Майже всі представлені твори – з музейних фондів.

8-го серпня в місті Орадя (Румунія) cпілка фотохудожників Закарпаття відкрила фотовиставку „Закарпатське життя – 2017” („Transcarpathian life – 2017”).

9-15 серпня на Міжгірщині у національному парку „Синевир” відбувся пленер художників у незайманій природі, на території рекреаційної зони „Рабачинка”.

9-17 вересня у Виноградові, в урочищі Виннички, пройшов міжнародний мистецький пленер під назвою „Чорна Гора”.

10-12 серпня в Ужгороді в атріумі обласної державної адміністрації відбулось відкриття виставки вишиваних портретів та висловів Тараса Шевченка.

11 серпня в Ужгороді в залі спорткомплексу „Юність” відкрилася перша персональна виставка Дмитра Міцовди.

11-12 серпня в Ужгороді  у музеї народної архітектури та побуту відбулись майстер-класи від Ольги Гал. Відвідувачів скансену майстриня навчала ручному моделюванню з кольорової глини. Окрім роботи з глиною, відвідувачі музею мали змогу придбати авторські керамічні вироби.

15 серпня в Ужгороді у краєзнавчому музеї відкрилася виставка відомого фотографа, члена Міжнародної Федерації Фотомистецтва (FIAP) Володимира Ньорби під назвою  „Закарпатці у XXI столітті. Монохром”.

17-го серпня у Виноградові у виставковій галереї „Імпасто” відбулося відкриття художньої виставки „Графіка”, в яку були включені роботи шести художниць.

20 серпня в Ужгороді в атріумі обласної державної адміністрації відкрилася виставка робіт членів обласної спілки фотохудожників „Закарпаття. Зачаровані кольори”, приурочена Дню незалежності України.

22 серпня у Виноградові відбувся IV літературно-мистецький фестиваль „Карпатський пегас”.

23 серпня в Ужгороді в музеї народної архітектури і побуту відбулось урочисте відкриття виставки робіт дармштадтських митців (Німеччина). В експозиції – твори членів Дармштадтської спілки митців. Мета проекту – представити мистецтво наших друзів та налагодити контакти з художниками, скульпторами та іншими креативними людьми в Ужгороді.

23 серпня в Ужгороді у приміщенні галереї „Ужгород” відкрили виставку членів Закарпатської обласної організації Національної спілки художників України. Приурочили вернісаж до Дня Незалежності України. На виставці експонувалося півсотні робіт понад 30-ти авторів – основного творчого складу спілки.

23 серпня в Мукачеві у приміщенні історичного музею „Паланок”  відбулося відкриття персональної ретроспективної виставки творів живопису і графіки пам’яті народного художника України, лауреата Закарпатської обласної премії в галузі образотворчого мистецтва імені Бокшая та Ерделі, почесного академіка НАМ України, почесного громадянина міста Мукачева Золтана Федоровича Мички (1949-2017). Виставка мала назву „Магія краю”.

24 серпня в Києві у Музеї історії відкрили фотовиставку „Роми – це ми”, на якій представили фотографії художника Олексія Зінченка, зроблені в циганському таборі на Закарпатті, а також показали експонати з колекції музею.

24 серпня у Рахові в рамках проведення щорічного велофестивалю „Стежками опришків” відбувся „Велопарад у вишиванках”.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

3 серпня у cелі Кам’яниця, на Ужгородщині відбувся „Еко-арт пікнік”- захід, під час якого можна було багато дізнатися про екологію, взяти участь у великій кількості майстер-класів, екологічних квестів.

3-8 серпня у м. Філлах (Австрія) колективи центру культури і відпочинку „Паланок” м. Мукачева представили Україну на 75-му Міжнародному фестивалі національних костюмів.

4-5 серпня в селищї Великий Бичків Рахівського району відбувся фестиваль „Бичківські голубці”, на якому був встановлений гастрономічний рекорд України. Для гостей приготували 50 видів голубців.

5 серпня в Іршавському районі, на ст.Хмільник відбувся „День Боржавської вузькоколійки”.

5 серпня в селі Геча Берегівського району пройшов колоритний фестиваль „Хліб угорців”. Цьогоріч саме Геча стало центром благодійної акції, яка проходить щорічно у різних місцях Карпатського басейну: угорська громада збирає зерно для випікання „хліба нації”, який потім роздається нужденним та соціальним закладам різних країн.

9-11 серпня в Ужгороді, на площі Театральній поблизу філармонії, пройшов 22-ий фестиваль духовної пісні „Твоє обличчя, Господи, я шукаю”.

10-13 серпня у Львові народний фольклорно-етнографічний ансамбль „Ужгород” Ужгородського міського центру дозвілля – будинку культури представив місто на Міжнародному Фестивалі Українського Танцю та Культури.

11 серпня в Ужгороді у Боздоському парку пройшла чергова вінілова вечірка проекту „Круглий звук” – „Bozdosh Lp”. Організатор заходу, радіоведучий Олексій Уманський.

12 серпня у Квасах на Рахівщині відбувся фестиваль-ярмарок „Барви карпатського ліжника”, присвячений унікальному виробу гуцулів – ліжнику, міцній і теплій ковдрі з овечої шерсті, що виткана на спеціальному верстаті і збита у валилі (гуцульський варіант „пральної машини”, який облаштовують на річці).

12 серпня у с. Вучкове на Міжгірщині пройшов ІІІ фестиваль бджолярів „Смак меду”.

17-19 серпня в Ужгороді біля архітектурно-історичного комплексу „Совине гніздо”

пройшов традиційний фестиваль-ярмарок „Медовий Спас”.

19 серпня у Міжгірському районі пройшов ХІІІ обласний фестиваль „На Синевир трембіти кличуть”.

20 серпня у Мукачеві відбувся творчий молодіжний фестиваль „Art Weekend”.

22 серпня в Ужгороді в Генеральному консульстві Угорщини в м. Ужгород відбулася виставка творів художника Ороса Йожефа.

24-28 серпня у Виноградові відбувся ХХ Міжнародний фестиваль сучасної пісні і танцю „Кришталеві Грона — 2018” пам'яті Андрія Гріги.

25 серпня  в с. Геча Берегівського району відбувся фестиваль сливового леквару.

25-26 серпня в с. Велятино у туристичному комплексі „Теплі води” на Хустщині пройшов міжнародний драйвовий колоритний фестиваль „Пинтя фест”.

26 серпня в с. Сторожниця Ужгородського району на території стадіону відбувся фестиваль словацького фольклору та культури „Словенська Ружа”.

В серпні танцювальний колектив „Кольори Карпат” та ансамбль народних інструментів „Маки” Ужгородського коледжу культури і мистецтв повернувся з творчого відрядження з Італії. Розпочалося воно з виступу на фестивалі в заснованій священними друідами Сузі. Далі були виступи у Джавой, фестиваль в Рубіані і Колабрії. Також колектив взяв участь у міжнародному фестивалі фольклору „A Spiga Rossa” в м. Петіна.

В серпні хор хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи два тижні провів у Франції, в Charente-Maritime, на 29-му Міжнародному музичному молодіжному фестивалі „Eurochestries”.

Новини

2024-10-10

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-10-09

Шановні поціновувачі книг і читання, запрошуємо вас на традиційну виставку "Книга-фест". У програмі презентації книг та автограф-сесії від улюблених авторів!

2024-10-07

Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день