Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2019 - серпень

23 серпня в Ужгороді відбулися урочистості з нагоди Дня державного прапора України та 28-ї річниці Незалежності України. У присутності керівників області і міста, дипломатів, представників культури і науки, політичних партій та об’єднань громадян, релігійних організацій, мешканців і гостей нашого краю під мелодію державного гімну у виконанні духового оркестру військові урочисто підняли Державний прапор України. Відтак відбулося покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку, біля якого було розгорнуто 100-метровий стяг. З площі Народної святкова хода, очолювана мажоретками – ансамблем барабанщиць Ужгородського коледжу культури і мистецтв, рушила на набережну Незалежності, де поклали квіти до пам’ятника президенту Карпатської України Августину Волошину. Далі хода попрямувала на площу Театральну, де пройщов молодіжний флеш-моб із декламування інформації про Державний прапор України.

24 серпня в Ужгороді Заслужений академічний Закарпатський народний хор вчергове запропонував всім охочим першими зустріти світанок Дня Незалежності. Цього разу святковою локацією стала площа ім. А. Бачинського. В перших променях сонця провідний колектив краю виконав наш “духовний гімн” – „Молитву за Україну”, а також Державний гімн України та низку вибраних композицій зі свого репертуару.
Далі відбулася загальнонаціональна хвилина мовчання. На знак того, що Україна та українці пам’ятають своїх героїв, в храмах пролунали сто ударів дзвона. Вони символізували сто ударів серця кожного з полеглих Героїв Небесної Сотні.
Упродовж дня з балкона облдержадміністрації щогодини звучали урочисті фанфари.

У серпні  закарпатського художника Івана Бондаренка було вшановано відзнакою обласної ради та обласної державної адміністрації – нагрудним знаком „За розвиток Закарпаття” за вагомий особистий внесок у розвиток культури та духовності краю, багаторічну сумлінну працю, високу професійну майстерність, досягнуті творчі успіхи та з нагоди 80-річчя від дня народження,.

У серпні відомий краянин, заслужений працівник культури, відмінник народної освіти УРСР, поет і прозаїк Петро Продан відзначив благословенний ювілей – 100-річчя від дня народження. Відповідно до розпорядження голови облради Михайла Рівіса, за вагомий особистий внесок у навчання та виховання підростаючого покоління, багаторічну сумлінну працю, активну громадянську позицію та з нагоди століття Петра Степановича нагороджено Почесною грамотою обласної ради.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

11 серпня в Мукачеві, у замку Паланок, відбувся міні-концерт Мукачівського військового оркестру.

24 серпня в Ужгороді, у обласній філармонії, естрадно-духовий оркестр під керівництвом народного артиста України Володимира Співака представив програму „Ми діти твої, Україно!” до Дня Незалежності.

24 серпня в Ужгороді, на площі Театральній, відбувся святковий концерт, приурочений 28-й річниці Незалежності України.

25 серпня хор хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи (керівник — заслужений діяч мистецтв України Володимир Волонтир) виступив з концертною програмою у Мукачівському греко-католицькому Успенському соборі. Концерт духовної музики було приурочено 160 річниці освячення храму. 

У серпні, в рамках концертного туру містами Німеччини та Австрії, вокальні та хореографічні колективи центру культури і відпочинку „Паланок” м. Мукачева вперше відвідали Нижню Саксонію, землю Тюрінген та завітали до багаторічних партнерів та друзів центру з Верхньої Австрії.

У серпні закарпатський співак Іван Пилипець презентував відеокліп на пісню „Синевир”. В основу пісні покладено вірш закарпатського поета Василя Густі. Музику написав Олександр Злотник.

У серпні, напередодні відкриття свого 39 театрального сезону, закарпатські лялькарі повернулися з польського міста Кросно, де взяли участь у традиційному серпневому ярмарковому фолкфесті „Карпатський клімат”.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

7 серпня в Ужгороді, біля обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, відбулась вулична акція „Капуркова книжка”. Ужгородців запросили до бібліотеки обміняти прочитані книжки на нові.

20 серпня в Ужгороді, у філії обласного художнього музею ім. Й. Бокшая – „Народному музеї літератури Закарпаття”, що у приміщенні крайової організації Національної спілки письменників України, відкрилася виставка „У незалежності Вкраїни – їх слово і життя”. Після урочистої презентації був проведений круглий стіл „Висвітлення героїчної боротьби українського народу за Незалежну Україну у творчості закарпатських письменників від 20-х років минулого століття до сьогодення”.

21 серпня в Ужгородській центральній міській бібліотеці команда закарпатської юстиції та Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги провела правові читання з нагоди 28-ої річниці Незалежності України.

22 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулись перегляд та обговорення фільму „Червоний”, з нагоди Дня Незалежності України. Стрічка зрежисована Зазою Буадзе за однойменним романом Андрія Кокотюхи. Одну з головних ролей зіграв закарпатський актор Олександр Мавріц.

24-25 вересня в Ужгороді, у приміщенні Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України, відбулось урочисте відкриття всеукраїнського поетичного фестивалю „Лицар Карпат”.

У серпні міжнародна літературна корпорація „MERIDIAN CZERNOWITZ” видала нову книжку закарпатського письменника Андрія Любки „У пошуках варварів. Подорож до країв, де починаються й не закінчуються Балкани”.

У серпні, у Виноградові, відбувся літературний форум „Карпатський Пегас”. Щороку до організації фестивалю долучаються професійні письменники Олександр Косенко, Євген Баран, Василь Шкурган. Творчу компанію їм склали відомі автори Сергій Пантюк та Світлана Бреславська, Сергій Федака.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА ПРОСВІТНИЦТВО.


З 3 серпня  в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, діяла Літня школа гончарства для дітей та дорослих. Щонеділі  у музеї проходив міський пікнік „Кухня у Скансені”.

7 серпня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкрилася виставка члена Об’єднання професійних художників Закарпаття Івана Бондаренка. Автор приурочив її до свого 80-річного ювілею.

14 cерпня в Ужгороді, в рамках мистецького проєкту „Акварельні струни – 2019”, в художньому салоні „АРТ-ПРО”  відкрилась акварельна виставка Ярослава Дудленка „Карпатське море”. 

21 серпня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкрилася виставка „Із джерел народних” робіт майстрів декоративно-ужиткового мистецтва нашого краю. На виставці було представлено понад 80 робіт 14 майстрів, які доповнені окремими зразками з фондової збірки ужгородського скансену. Це вишивка, ткацтво, різьба по дереву, кераміка, витинанки, вироби з металу, коренепластика.

22 серпня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкрилася виставка „Натхненні лялькою” та персональна виставка живопису Сергія Глущука „Нова зустріч”. На першій виставці представлені ляльки майстринь Закарпаття – Маріанни Гаврило, Людмили Губаль, Марії Купарь, Ганни Дикун, Олесі Рибалко, Мері Савелівої, а також майстрині з Черкащини – Валентини Мірошник. На виставці „Нова зустріч” митець представив на розсуд поціновувачів живопису 37 картин у стилі реалізму.

22 серпня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відбулась презентація виставки „Гаптоване диво. Мотиви народного гаптування у творах закарпатських митців”. Народний костюм, вишивка, кераміка, різьба – відвідувачі побачили тематичні роботи крайових корифеїв Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі, Гаврила Глюка, Ернеста Контратовича, Золтана Шолтеса, а також Івана та Лариси Бровді, Тараса Усика, Бориса і Вікторії Кузьми, Юрія Боднара, Олени Кондратюк, Едуарда Приходька й інших митців.

23 серпня в Ужгороді, обласний краєзнавчий музей ім.Т. Легоцького, запропонував увазі відвідувачів оглянути нові експонати, якими саме до Дня Незалежності України поповнився музей, а також тематичну книжкову виставку „Україна суверенна – від витоків до сьогодення”.

23 серпня в Ужгороді, в атріумі обласної державної адміністрації, відбулось урочисте відкриття одразу двох виставок: „Тобі, моя Україно!” та „Рідне Закарпаття”. Перша – різножанрові твори членів Об'єднання професійних художників Закарпаття, друга – світлини авторства членів Спілки фотохудожників Закарпаття та закордонних фотографів (Польща, Словаччина), предки яких походять із нашого краю.

23 серпня в Ужгородському ротарі-парку відбулася перша персональна виставка робіт молодої художниці-графіка Марини Іржак. Формат виставки був обраний невипадково – роботи органічно вписалися в парковий простір. Тлом для графічних творів послугували дерева, а їх вбрання стало безпосереднім предметом мистецьких досліджень. Із тематики експозиції походить і назва виставки „LEAF” – листя.

23 серпня у галереї „Ужгород”, за багаторічним звичаєм привітали Україну зі святковим днем члени Закарпатської організації НСХУ. Свої вибрані твори презентували народні художники Володимир Микита, Борис Кузьма, Тарас Данилич, заслужені художники Міхаел Пейтер, Владислав Габда, Тарас Усик, Одарка Долгош-Сопко, Олена Кондратюк та інші знані митці краю.

23 серпня в центрі Ужгорода, до Дня Державного Прапора, була організована спеціальна фотозона, де можна було сфотографуватись на фоні синьо-жовтого прапора, та зробити внесок у фонд підтримки військовослужбовців.

25 серпня виповнилося 390 років з дня народження в Ужгороді, відомого поета Іштвана Дєньдєші. До цієї дати було приурочено відкриття в Ужгороді чергової міні-скульптурки „Іштван Дєньдєші – перлина Ужгорода” .

29 серпня, в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, у День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, відбулось відкриття постійно діючої експозиції „Inter arma silent musa” („Коли гримлять гармати, музи мовчать”).

30 серпня в Ужгороді, на вул. Капушанській, 64, закарпатський художник, лауреат європейського конкурсу портретистів, організований ЮНЕСКО у Парижі 2016 році, Петро Свалявчик відкрив першу в обласному центрі „Дитячу професійну художню студію”.

У серпні, у селищі Великий Бичків, на території місцевого ліцею тривав фестиваль-змагання „Третя Битва різьбярів”. Руками майстрів-різьбярів з різних куточків України та Закарпаття тут було створено унікальну Алею різьби, що не має аналогів у Європі. Величні скульптури з дерева, виконані бензопилами та стамесками, прикрашають парк та за роки проведення фесту стали справжньою родзинкою туристичної Рахівщини.

ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1-4 серпня у Виноградові проходив рок-фестиваль.

1-4 серпня у Берегово відбулись Дні єврейської культури, які стали своєрідним містком між єврейською та іншими культурами, взаємопроникнення однієї в іншу.

4 серпня в Мукачеві, у парку Перемоги, відбулась масштабна культурно-мистецька подія – фестиваль „З країни в Україну”.

4 серпня в Ужгороді відбулась театралізована квест-екскурсія „Таємниці старовинного Ужгорода”.

8 серпня в Ужгороді, в амфітеатрі, просто неба, відбувся показ культового кіно майстра еклектики Квентіна Тарантіно — „Кримінальне Чтиво”.

10 серпня у с. Велятино Хустського району, в термальному комплексі „Теплі води” відбувся фестиваль „Пинтя-fest”. Драйвовий та колоритний фестиваль, що став яскравим завершенням літа. У цей захід закладено шанування традицій краю і створення крутої, яскравої події для всіх шанувальників гарної музики та відпочинку.

11 серпня на Великоберезнянщині, в селі  Малий Брезний, вже вчетверте відбувся відкритий районний фестиваль народних промислів та народної творчості Ужанської долини „Березнянський ярмарок”. У програмі фесту відбулись: костюмована хода селом, майстер-класи народних промислів, концертні виступи за участі гурту „Марина і Ко” та заслуженого артиста України Івана Пилипця, фаєр-шоу, запалення ватри тощо.

15 серпня-2 жовтня Academy of Visual Arts Kharkov відкрила на Закарпатті двомісячну документальну кінолабораторію.  Мета навчання — зняти свій перший документальний фільм.

16-18 серпня в Ужгороді, у винних підвалах культурно-історичного комплексу „Совине гніздо” та у сквері ім. Героїв Майдану традиційно пройшов фестиваль-ярмарок „Медовий спас”. Кращі пасічники краю презентували свою продукцію, а також поділилися секретами виготовлення меду.

18-28 вересня в Ужгороді відбувся фестиваль „Фортеця Унґ” присвячений музичній культурі минулих віків.

23 серпня в селі Розтоки Рахівського району Микола Кокіш провів майстер-клас з традиційного вовноткацтва.

24 серпня у Свиднику (Словаччина) відбувся піший похід до пам'ятника українському політичному діячу Олександру Павловичу. Українці Словаччини у День Незалежності України пройшли „Стежками Олександра Павловича”.

24-25 серпня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, в рамках святкування Дня Незалежності України відбувся дводенний фольклорний фестиваль словацької культури.

У серпні на Закарпатті впродовж восьми днів діяла кіношкола „Скалка 2019”. Учасників вчили режисерській та акторській майстерності, а також операторській справі.

У серпні стало відомо, що за мотивами оповідання закарпатця Андрія Любки зняли фільм. Проєкт „Виклик” і студія Віател перемогли в одинадцятому конкурсному відборі кінопроектів Державного агенства України з питань кіно. „Виклик” – це історія про силу духу та витримку. Сценарій написаний за мотивами оповідання українського письменника Андрія Любки „Ніч поїздом і кілька годин автобусом”.

 

 

 

 

Новини

2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
2024-04-15

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день