Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2020 - вересень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2 вересня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулось театралізоване інтерактивне відкриття вистави „Світ театральної ляльки”, присвячене 40-річчю академічного обласного театру ляльок „Бавка”.
6 вересня в Ужгороді, в обласному українському академічному музичнодраматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась дитяча казка „Велике жабеня” Л. Устинова, та комедія „Здраствуйте, я ваша тітонька!” Б. Томаса.
8 вересня в Ужгороді, в обласному українському академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на Малій сцені, відбулась вистава „Краще залишайся мертвим” за п’єсою Карла Ветлінгера.
11 вересня в Ужгороді, на сцені Відкритого офісу, обласний академічний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв зібрав ужгородців та гостей міста на виставі-концерті „Уклін тобі, моя Україно!”.
11 вересня у Мукачівському замку „Паланок” відомий закарпатський гурт „Марина і компанія” наживо відіграв онлайн-концерт, в рамках проєкту „ONLINE TIME”.
12 вересня в Ужгороді, на пл. Театральній, актори обласного академічного театру ляльок „Бавка” просто неба показали виставу-інтерактивну гру „По щучому велінню”. Серед глядачів на площі були не лише дітки та їхні рідні, а й персонажі інших вистав „Бавки”, які грались та фотографувались з малечею.
12 вересня в Ужгороді, у Підзамковому парку, відбувся показ вистави „Лялькова справа” від академічного обласного театру ляльок „Бавка”.
12 вересня Закарпатський народний хор разом із ужгородцями святкував 1127-річчя Ужгорода. На День міста оркестрова і хорова групи колективу прикрасили своїм виступом урочисте міське віче, що відбулося у дворику Ужгородського замку. Крім Державного гімну і „Молитви за Україну” артисти подарували присутнім популярні закарпатські народні мелодії.
13 вересня в Горянській ротонді, вже традиційно до Дня міста, відбулася святкова Літургія, по завершенню якої Заслужений академічний Закарпатський народний хор виконав програму духовних творів.
13 вересня в Ужгороді, у Підзамковому парку, відбувся показ п'єси „По щучому велінню” від академічного обласного театру ляльок „Бавка”.
16 вересня в Ужгороді, у обласній філармонії, відбулось відкриття нового 74-го концертного сезону. З цієї нагоди відбувся концерт симфонічного оркестру „Музика кіно”, який вразив слухачів всесвітньо відомими мелодіями кінематографії.
17 вересня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбувся творчий вечір із нагоди ювілею головного режисера, заслуженої артистки України Наталії Орешнікової, а також перша в глядацькій залі у новому сезоні вистава „Вечори на хуторі, або Билиці про вічне” за мотивами повісті Миколи Гоголя.
18 вересня в Ужгороді, у скансені, обласний академічний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв показав виставу „Про що плачуть верби?” за відомою п’єсою Карпенка-Карого „Безталанна”. Карантин підштовхнув закарпатських театралів до пошуків нових форм спілкування з глядачем, серед яких і виступи просто неба. Закарпатський музей архітектури і побуту наче створений для вистав, дія яких відбувається в минулому.
19 вересня у Дрогобичі, у Львівському академічному обласному музично-драматичному театрі імені Юрія Дрогобича поставили п'єсу закарпатського драматурга Олександра Гавроша „Вуйцьо з крилами”. Це вже третє втілення на сцені п’єси ужгородця, написаної за мотивами оповідання Гарсіа Габріеля Маркеса „Стариган з крилами”.
19 вересня в Ужгороді, в амфітеатрі відбувся ювілейний концерт студії сучасного танцю „Бліц” із нагоди відзначення 30-річчя колективу. Під час ювілейного концерту танцювальні постановки доповнював відеоряд, а номери чергували з кадрами-фрагментами фільму про життя студії сучасного танцю. Про професію розповідали педагоги колективу, його вихованці.
19, 22 вересня в Ужгороді, на Малій сцені обласного академічного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв, відбувся показ італійської трагікомедії Даріо Фо „Я чекаю на тебе, мій любий”.
20 вересня Мукачівський драматичний театр відкрив 74 театральний сезон. На глядачів чекала прем’єрна вистава – драма на дві дії „Поліанна” за романом культової американської письменниці Елеонор Портер.
20 вересня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбулась музична казка „Бременські музиканти” та драма „Жменяки” за романом Михайла Томчанія.
21 вересня співак із Закарпаття Іван Пилипець представив кліп „Гора” про вирубки Карпатських лісів.
25 вересня Закарпатському народному хору виповнилося 75 років. У зв’язку з карантинними обмеженнями довелося відмовитися від широкої програми відзначення цього ювілею. Однак низка святкових заходів відбулася. Серед них і презентація нового компакт-диску з кращими фольклорними творами колективу. Крім того, незабаром вийдуть друком кілька ювілейних видань про творчість Закарпатського народного хору.
26, 29 вересня в Ужгороді на малій сцені обласного академічного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв відбулась вистава, що вже є класикою сучасної драматургії, про неймовірну історію двох закоханих „Same time, next year 0148” („Наступного року в цей же час”) американського драматурга та сценариста Бернарда Слейда, володаря премії „Оскар”.
27 вересня в Ужгороді в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбулась музична казка А. Хаїта „День народження кота Леопольда”. Весела історія про злих мишенят та інтелігентного кота приваблює глядачів інтерактивністю та бешкетністю. А ввечері на великій сцені показали блискучу комедію турецького драматурга Азіза Несина „Задуши мене в обіймах” про любов, самотність та вічну молодість душі. Обидві недільні вистави поставив лауреат премії імені братів Шерегіїв, режисер Олександр Саркісьянц.
29 вересня в Ужгороді, у обласній філармонії, відбувся концерт хору „Cantus” до Міжнародного дня музики.
29 вересня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, пройшла вистава-концерт „Кавовий блюз – ліричний джаз і…”. Головний герой на сцені – театральний оркестр на чолі з диригентом Анастасією Жужговою.
30 вересня у Мукачеві, в Палаці культури і мистецтв, відбувся онлайн-концерт гурту „Руснаки”.
У вересні обласний театр драми та комедії з міста Хуст спільно з оркестром завітав в Ужгород з вересневим міксом музичних жанрів. Для гостей лунали українські та зарубіжні класичні твори.
У вересні в Середньому, що на Ужгородщині, камерний академічний хор „Кантус” провів концерт просто неба. Хоча місцем проведення концерту було вказано історичні винні підвали АПФ „Леанка”, але через продовження карантинних обмежень дійство відбулося на відкритому повітрі.
У вересні закарпатка Аліна Паш випустила новий кліп із київським репером. Кліп на дуетний трек „Vysokomirnі” співачка опублікувала на своєму ютуб-каналі.
У вересні відбувся I Міжнародний дистанційний фестиваль – конкурс вокального та інструментального мистецтва „Star Music Time”. В конкурсі взяв учать колоритний закарпатський гурт „Марина і Компанія”, який підкорив суддів конкурсу та став лауреатом I ступеню в номінації „Естрадний Вокал”.
У вересні зіркова танцівниця з Ужгорода Вероніка Мишко у парі з американським партнером Ерлом Вільямсоном вибороли срібло чемпіонату Європи з бальних танців у Данії. Пара виступає під українським прапором.
У вересні В. Зеленський у межах робочої поїздки до Закарпатської області відвідав обласну філармонію та заявив, що її ремонт буде включено до „Великого будівництва” в культурі.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація другого тому „Історії України” доктора історичних наук, професора Ужгородського національного університету Сергія Федаки.
7 вересня свій новий твір під назвою „Малий український роман” („МУР”) презентував у Чернівцях закарпатський письменник Андрій Любка. Презентація роману відбулася у рамках ХІ Міжнародного поетичного фестивалю „Meridian Czernowitz”.
10 вересня в Ужгороді до Дня українського кіно в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся перегляд фільму „Заборонений”. „Заборонений” — український художній повнометражний фільм про життя та смерть відомого поета-шістдесятника, правозахисника, Героя України Василя Стуса та його боротьбу із радянською системою.
12-13 вересня у Києві, в 19 павільйоні ВДНГ, відбувся „Літературний Кураж” – наймасштабніший літературний захід Києва. Представила свою книгу тут і закарпатська журналістка, бігунка та мама двох дітей Олеся Кешеля-Ісак. Вона написала першу дитячу книжку „Непосидючка, який любив бігати”. Олеся Кешеля-Ісак приймає участь у багатьох марафонах по всьому світу.
16 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся перегляд фільму „Дике поле”, знятого за мотивами роману Сергія Жадана „Ворошиловград”. Перегляд відбувся в рамках фестивалю „Нове українське кіно”, що проводиться компанією Arthouse Traffic за підтримки ДержКіно України. Фестиваль „Нове українське кіно” – це добірка сучасних стрічок, які були показані на міжнародних кінофестивалях світу та стали подіями в Україні.
16 вересня в Ужгороді, у дворі обласного художнього музею імені Й. Бокшая, відбулася презентація збірки етнографа, етномузиколога, фольклориста, засновника та незмінного керівника ансамблю „Ужгород” Віктора Шостака „Світ, зачарований струною”. У програмі також була в’язанка закарпатських народних пісень від народного фольклорно-етнографічного ансамблю „Ужгород”.
18-20 вересня в Ужгороді, у „Відкритому офісі”, що в сквері біля Зaкaрпaтської обласної державної адміністрації, пройшов дев’ятий фестивaль книговидaвців тa aвторів „Книгa-фест 2020”. Три дні проходили вистaвки з різними інтенсивaми, зустрічами, презентaціями тa вистaвкaми від видaвництв. Презентувaли свої твори особисто Мирослaв Дочинець, Вaсиль Кузaн, Дмитро Кешеля, Гaлинa Мaлик, Тетянa Літерaті, Пaвло Федaкa тa Сергій Федaкa. Новинки предстaвили зaкaрпaтські видaвництвa „Кaрпaти”, „TIMPANI”, „Ґрaждa”, „Пaтент”, „РІК-У”, „Кaрпaтськa вежa”, Олексaндри Гaркуші, київське „Видaвництво „Знaння” тa інші. Переможці конкурсу, який проводили серед видaвництв, отримaли відзнaки. Гран-прі фестивалю отримала книга Федаки Павла-старшого „Закарпатська „Просвіта” у постатях її діячів (1920-2020)”.
23 вересня успішно відбулася онлайн-зустріч „Шлях по зорях поета Закарпаття і Миколаївщини” за участі Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва, Закарпатської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва і Казанківської ЦРБ.
25 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір „Пам’ять і протиріччя поетичні читання” в тандемі Неля Остапів і Мирослав Гончарук-Хомин.
25 вересня в Ужгороді, у затишному дворику кафе „FRIENDS”, відбулась „Капуркова книжка – 7”.
29 вересня на платформі ZOOM відбулася онлайн-конференція, присвячена 75-річчю Закарпатської ОУНБ ім. Федора Потушняка „Бібліотека як важлива складова загальнокультурних процесів сучасності”. З основними доповідями виступили директорка Олена Канюка, заступник директора Мар’яна Грігаш. Завідувачка науково-методичного відділу Оксана Січ виступила з темою „Бібліотека ОТГ: готовність до змін”. А позитивним досвідом організації діяльності бібліотек Перечинської ОТГ поділився Микола Годований, головний спеціаліст відділу освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту. В конференції брали участь директори міських та районних бібліотек. Своїм досвідом та напрацюванням за останні роки поділилися Інна Ключкей, директорка Тячівської ЦБС, Мирослава Хруник-Бурч, директорка ЦБС Мукачівської ОТГ, Каталіна Вашкеба, директорка Виноградівської ЦБС та Людмила Ленарт, директорка Ужгородської міської ЦБС.
30 вересня у Всеукраїнський день бібліотек, за збігом обставин, Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка відзначила свою ювілейну 75-у річницю. З нагоди одразу двох свят бібліотека створила відео „Нам 75”, в якому поділилася фотографіями з життя бібліотеки від створення бібліотеки і до сьогодення. На честь подвійного свята бібліотекарі Євгенія Напуда та Неля Остапів виступили у ефірі Радіо Тиса FM. Також креативні бібліотекарі створили відео під назвою „Бібліотечний storytelling” на варіацію яким буде майбутнє бібліотек та бібліотекарів через 75 років.
У вересні в Ужгороді вийшла посмертна збірка публікацій відомої закарпатської газетярки Ірини Василівни Густі (Звонар) (1951 – 2017 ) „Cвіт живої любові”.
У вересні в Ужгороді лауреатами премії Петра Скунця у номінації „художня література” стали Василь Густі (за книгу „Притча про щастя”) та Іван Ребрик (за книгу „Переднівок. Зібрані тексти”).
У вересні в Ужгороді у „Видавництві Олександри Гаркуші” вийшов друком альбом художника за покликанням, фізика за освітою Мирослава Ціпле. Книжка дасть змогу зацікавленому читачеві наблизитися до розуміння зв’язку між фізикою і мистецтвом, між матеріальною і духовною сферами, між природничими науками і гуманітарними дисциплінами. А представлені в альбомі графічні роботи покликані проілюструвати цей зв’язок.
У вересні у селі Грaбівниця відбулaся презентaція книги „Русинські співaнки” зaслуженого прaцівникa культури Укрaїни Ольги Прокоп. Книгу, яку жінкa плaнувaлa предстaвити зaгaлу особисто, презентувaли її рідні, друзі тa колеги. Aдже, 3 вересня перестaло битися серце знaної зaкaрпaтки. Ольгa Прокоп – зaслужений прaцівник культури Укрaїни й почеснa жителькa Чинaдієвa.
У вересні Петро та Михайло Ходаничі видали монографію „Дерев’яна пластика Закарпаття”. Ідея написання монографії виникла на щорічних „Ерделівських читаннях” – міжнародній науково-практичній конференції, яку організовує Закарпатська академія мистецтв.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА ПРОСВІТНИЦТВО
5 вересня в Ужгороді, у „Галереї Ілько”, вперше за довгий карантинний час, відкрилася виставка сучасного мистецтва „Розкажи мені про тишу”. Участь у ній взяли 20 митців краю. Куратор проєкту – художник Тарас Табака. Це монологічні висловлювання щодо нашого складного періоду вимушених ізоляцій та економічних потрясінь світового масштабу.
12 вересня у с. Ратівці, що поблизу Ужгорода, почала своє навчання художня школа Ром-Арт. Ромська художня творчість на Закарпатті продовжує себе розвивати і вдосконалювати.
13 вересня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбувся захід „Кукурудз, тинґириця, мелай”. На гостей закладу та відвідувачів заходу чекала насичена, смачна і надзвичайно цікава програма. Гостям пропонували продегустувати у корчмі „Токан зі шкварками та бринзьою”, напій з закарпатського різнотрав'я, свіжозварений сливовий леквар, різноманітну випічку з кукурудзи як-от боґач (закарпатський кукурудзяний пиріг з чорносливом), „Динь і нуч у тинґириці” (авторське, ванільно-шоколадне на кукурудзяному борошні, нарізне тістечко з прошарком леквару й горіхів), „Сливкова Марька” (нарізний кукурудзяний пиріг з сливами і січеними горіхами), „Малайки” (кукурудзяне печиво на згущеному молоці) та кіфликове асорті (сливовий леквар, абрикосовий леквар, горіхи, мак). У школі всі охочі мали можливість відвідати тематичний урок та послухати лекцію від Федора Шандора на тему „Кукурудза в Закарпатті”. А у кузні проводились майстер-класи з ковальства від „Вільної кузні Закарпаття”.
15 вересня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття персональної виставки художника Шандора Балога „Рідний край”.
23 вересня на Закарпатті у рамках Днів туризму відбулося одночасне встановлення 5 міні-скульптурок нового туристичного маршруту „Соляний шлях”. Скульптурки встановили по точках маршруту – у с. Вишково, Хустського р-ну, м. Хуст, с. Королево Виноградівського р-ну, м. Виноградів та м. Берегово. Автор скульптурок – Михайло Колодко.
23 вересня в рамках дводенного семінару „Музей і туризм”, що проводився Закарпатським музеєм народної архітектури та побуту, відбулась ознайомча поїздка учасників семінару до села Ужок Великоберезнянського району. Цей населений пункт є одним із п’яти обраних для дослідження в рамках проєкту „Культурні зв’язки – культурна мобільність в прикордонному регіоні” за підтримки Hungary Slovakia Romania Ukraine Cross Border Cooperation.
24 вересня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулося урочисте відкриття виставки живопису „Культурний шлях – село Дерцен”. Роботи, які були представлені поціновувачам мистецтва, були створені професійними художниками Мукачева та Ужгорода під час художнього пленеру „Dercen Art-Party” у селі Дерцен Мукачівської міської ОТГ у рамках проєкту „Культурний шлях – село Дерцен”.
24 вересня у передмісті Берегова відкрили оновлений маєток графа Жігмонда Перені. В урочистостях брав участь міністр закордонних справ та зовнішніх економічних зв’язків Угорщини Пийтер Сійярто. Тепер тут буде культурний центр. Площа споруди становить 360 квадратних метрів. У світлому актовому залі сьогодні розмістилась виставка графічних творів, які розповідають про життєвий шлях родини Перені з 1271 року. У перспективі в оновленому палаці мають намір розмістити школу народного мистецтва „Тюльпан”, яку зснував інститут.
24 вересня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, експонувалася cакральна виставка „З вірою у серці”. Відкрили експозицію роботи іконопису 17-го та 18-го ст. відомих та невідомих авторів, народних умільців. Були представлені і твори Іллі Бродлаковича-Вишенського – одного із перших професійних іконописних художників, який працював на Галичині та Закарпатті.
29 вересня в Ужгороді, у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту, відкрилась виставка живопису Івана Жупана „Мелодія душі”. На ній представили 51 роботу художника.
У вересні в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї, презентували виставку робіт „Пейзажі карантинного Ужгорода”. Пейзажі написані автором під час карантину. На виставці представлено близько 30-ти робіт в олійній техніці.
У вересні на Закарпатті почали реставрацію унікального середньовічного Невицького замку. Це пам’ятка архітектури національного значення датована XIII століттям. Від колись величної і неприступної фортеці тут залишилися тільки частина стін. Але вони надзвичайно цінні – переконують історики, – адже замок не змінювався протягом останніх семи століть.
У вересні арт-пленер „Я люблю Ужгород” влаштували учні та викладачі Ужгородської дитячої школи мистецтв. Юні ужгородці малювали рідне місто на різних локаціях у центрі міста. Так школярі вітали Ужгород зі 1127-м днем народження.
У вересні в Ужгороді, у просторі „Смарт Поінт”, відбулася фотовиставка „Жінка поміж страхами”. У проєкті зі спільною ідеєю залучені три авторки – Любов Дуракова, Кашия Бонецька та Олена Хасид.
У вересні ужгородець, народний художник України, академік Володимир Микита написав картину про пандемію коронавірусу „Карантин”.
У вересні на Закарпатті було прийнято рішення, що на Мужіївському золотополіметалічному родовищі відкриють Музей українського золота. Міжнародна компанія AvellanaGold покаже та розкаже про особливості видобування золота в Україні. Наразі компанія розробляє проєкт туристичного об’єкту. Для того, щоб ознайомити відвідувачів з історією та особливостями видобування золота, у музеї будуть представлені архівні дані, артефакти, знайдені у штольнях родовища та візуалізації. Завдяки інтерактивним технологіям розповідь про історії золотошукачів будуть яскравими. Планується створити так звану „віртуальну мандрівку в часі”. У плануванні проєкту музею врахується досвід та приклади успішних закордонних тематичних музеїв, де історія подається інтерактивно та захоплююче.
У вересні в Берегові з'явилася перша міні-скульптурка „Солекоп” роботи Михайла Колодка. В рамках проєкту „Відновлення туристичноі привабливості історичного „Соляного Шляху” HUSKROUA/1702/3.1/0091 відбувся марафон зі встановлення міні-скульптур. У Вишково, Хусті, Королево, Виноградово та в Берегові були встановлені скульптурки роботи Михайла Колодко. Місця обрані згідно з розташуванням 5 замків на Соляному шляху. Тільки замість локації біля руїн замку в Квасові було обрано Берегово. Перша в місті міні-скульптурка розташувалася перед парадним входом виноробного підприємства „Шато Чизай”.
У вересні побачив світ 7-ий випуск наукового збірника Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Збірник містить матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Музей як науковий, культурно-освітній та комунікативний простір”, присвяченої 50-річчю ужгородського скансену.
У вересні у Рахові запрацював унікальний музей гуцульської бриндзі. Єдиний у світі музей гуцульської бриндзі у Рахові публічно розпочав свою роботу та чекає на гостей, що б розповісти про унікальні традиції гуцулів. Інтер’єр виконаний у народному стилі, в ньому багато дерев’яної фактури. Встановлені бочки-бербениці, створений куточок-бутафорія, де показаний процес створення сиру. Гості музею зможуть почути розповіді про те, як виготовляють „біле золото” Карпат. Також відвідувачі закладу матимуть змогу побачити макет „вівчарської стайні”.
У вересні вийшла книжка-мемуари Джорджа Пала, закарпатця, родом з Мукачева, який вижив в часи Голокосту. Книжка має назву „В'язень надії”.
КІНОМИСТЕЦТВО
10 вересня в Мукачівському драматичному театрі відбулася презентація першого мультимедійного серіалу для дітей „Маленькі історії Дарчика та Міккі”. Серіал створено за мотивами казок авторки Жанни Хоми, переможниці Мукачівської мистецької премії ім. О. Духновича 2020 у номінації „Художня література”. На заході також анонсували створення Першого карпатського журналу для дітей „Чарівний ліхтарик”. Ідея – привернути увагу громадськості до важливості читання, популяризації дитячої книжки та мультимедіа, а також дитячих періодичних друкованих видань.
У вересні побачила світ нова стрічка закарпатського режисера В'ячеслава Бігуна „Fatalis” про життя і долю горіха як символу мудрості. Унікальний фільм, який представляє кінообраз дерева, представили глядачу відразу два кінофестивалі на початку вересня – Міжнародний кінофестиваль „Небачене кіно” в Естонії та Львівський міжнародний фестиваль Wiz-Art, який обрав стрічку як фільм-відкриття.
ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
3 вересня в Ужгороді, у „Відкритому офісі” Закарпатської обласної державної адміністрації, розпочала свою роботу виставка портретів провідних чеських жінок різних часів. Проєкт „Чеські героїні” – це 50 портретів, створених студентами факультету дизайну і мистецтв імені Ладіслава Сутнара Західночеського університету в Плзні, під керівництвом викладачки Ренати Фучікової.
10-14 вересня у селищі Дубове на Тячівщині відбувся ІІ Літературно-мистецький фестиваль „Чендей фест 2020”. Цьогоріч фестиваль на пошану Шевченківського лауреата, майстра новели Івана Михайловича Чендея присвячений 55-річчю першого показу шедевра світового кіно режисера Сергія Параджанова „Тіні забутих предків”, автором сценарію якого був Іван Чендей. Через світову пандемію фестиваль пройшов онлайн для глядачів. У програмі п’ятиденного фестивалю відбулись: зустріч із видатними діячами культури і мистецтва, круглий стіл „Закарпатці в „Тінях забутих предків”, презентація документального фільму „Тіні” Івана Чендея” режисера В’ячеслава Бігуна, церемонія нагородження лауреатів ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу імені Івана Чендея, відкриття літературно-туристичного маршруту „Стежками Івана Чендея” в селищі Дубове, онлайн-серія літературних лекцій і тренінгів „Школа Івана Чендея” тощо.
11-13 вересня в Ужгороді пройшло святкування Дня міста. Відбулись: традиційне міське віче, арт-пленери, спортивні активності, Літургія у Горянській ротонді.
25 вересня в Ужгороді, у Відкритому офісі парку Малий Галагов, що біля Закарпатської ОДА, відбулось відкриття туристичної виставки культурного маршруту ,,Шлях гуні”, присвячене Дню туризму. Культурний маршрут „Шлях гуні” у с. Річка на Міжгірщині презентували під час конференції „Створення нових туристичних локацій через реалізацію проектів регіонального розвитку”.
27 вересня на День Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього відсвяткували День міста Ужгород. Саме цього дня, 27 вересня, історичне головне храмове свято Ужгорода. День Ужгорода був смачним та з цікавою програмою. Відбулись: битва за Ужгород на річці Уж, середньовічна реконструкція битви проти італійських рицарів від „Ордену Святого Миколая”; вільна екскурсія, дегустація, кузня, вільна кухня в Ужгородському скансені, відкриття знаменитих трансільванських воріт; презентація кошика крафтових виробів Ужгорода; екскурсія “Таємниці Ужгородського лялькового театру”; вільна екскурсія нічним Ужгородом та неймовірна кількість цікавих локацій; вечірнє фаєр-шоу від „Драгон-флай” на річці Уж.
У вересні в Ужгороді поблизу ресторану „Кілікія” відкрили нову туристичну атракцію „Виноградна гора”. Це єдиний в Україні виноградник у межах міста. Це справжня подія для міста, адже нарешті Ужгороду повернули його герб. Виноградник на горі в місті закладали 2 роки. На 1 га висадили 1350 саджанців двох сортів — Гевюрцтрамінер (сорт винограду, з якого виготовляють легендарне вино „Троянда Закарпаття”) та Совіньон Блан. Це одні з найкращих сортів винограду для виготовлення білих вин, які прекрасно себе почувають на Закарпатті. Біля виноградника є дегустаційна зала, а також майданчик для гри в шахи й петанк. Крім того, ужгородська Виноградна гора – чудова фотозона.
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".