Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2021 - січень

22 січня згідно з Указом Президента України №24/2021 „Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Соборності України” за значний особистий внесок у культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю було присвоєно почесне звання „Заслужений  артист України” солістці-вокалістці, члену Закарпатського обласного відділення творчої спілки „Асоціація діячів естрадного мистецтва України” Сухоловій Маріанні Анатоліївні, „Заслужений майстер народної творчості України” різьбяреві  Ходаничу Петру Михайловичу (Закарпатська область) та „Заслужений художник України” художниці Дідик Надії Ярославівні (Закарпатська область –.

У січні Володимир Зеленський підписав Указ № 21/2021 „Про призначення стипендій президента для молодих письменників і митців у сфері музичного, театрального, образотворчого, хореографічного, естрадно-циркового мистецтва та кіномистецтва”. Президент призначив майже 200 стипендій молодим митцям. У списку є і закарпатці: музикант, студент Ужгородського інституту культури і мистецтв Сергій Фанта, артист Закарпатського облмуздрамтеатру Дмитро Сньозик, режисерка та сценаристка Мілена Добош та художник Сергій Лакатош.

22 січня Закарпаття разом з усією країною відзначило День Соборності України. Офіційні урочистості відбулися в Ужгороді на площі Народній, де керівники області та міста, обласних установ й організацій поклали квіти до пам’ятника Тарасу Шевченку та до пам’ятника Президенту Карпатської України Августину Волошину на набережній Незалежності. Цього ж дня в атріумі облдержадміністрації було розгорнуто банерну виставку „Українська революція 1917-1921: регіональний вимір”, підготовлену Українським інститутом національної пам’яті.

27 січня в Ужгороді, у Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, засвітили свічки в центрі Ужгорода, біля пам’ятки архітектури – колишньої синагоги єврейської громади. Саме 27 січня були звільнені в'язні одного із найбільших концтаборів – Аушвіцу. У цьому місці закатували багатох закарпатських євреїв. Ця національна громада в Ужгороді була другою за чисельністю до Другої світової війни.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

2 січня в Ужгороді обласний академічний український музично-драматичний театр імені братів Шереіїв після святкування Нового року запросив дітей і батьків на перегляд зимових вистав. „Шерегіївці” показали сучасну казку М. Гончарової „Дві Снігуроньки і один Новий рік”.

3 січня в Ужгороді, в обласному музичному драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „У полоні Снігової королеви” за відомою казкою Г. Х. Андерсена”.

4 січня в Ужгороді, в обласному музичному драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась цьогорічна прем’єра музичної казки Г. Реут „Одруження або Нові витівки Кощія”.

4 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся вечір різдвяних саундтреків „The Sounds of Christmas” від симфонічного оркестру LUMOS Orchestra. Музика „Один вдома”, „Різдвяна історія”, „Гаррі Поттер”, „Полярний експрес”, „Едвард руки-ножиці”, „Чарлі і шоколадна фабрика”, „Крижане серце 1-2”, „Кошмар перед Різдвом”, „Нарнія”, „Золотий компас”, „Клаус”, „Ґрінч”, „Доктор Хто”, „Красуня і чудовисько” – це і ще більше в кращій збірці різдвяних саундтреків. LUMOS Orchestra створює сюжетні видовища, з'єднані тематичними історіями; інтерактивні івенти для слухачів завжди збирають повні зали шанувальників і залишають після себе неймовірні емоції і враження.

5 січня в Ужгороді, в обласному музичному драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась музична вистава „Бременські музиканти” за твором братів Грімм. Це остання вистава, яку показали на великій сцені драмтеатру в Ужгороді напередодні карантину. На сцені був задіяний майже весь акторський склад.

10 січня закарпатська група „4ісла” підготувала нову пісню „Різдвяна”. Це пісня-свято, пісня-радість, пісня-послання добра і щастя. До зйомок кліпу долучилися Геннадій Донецький, Олександр Полончак, Стас Копча, Ольга Донецька. Кристал Лендрі зіграла дівчинку, а Петро Ренжин – Діда Мороза. Театр „Бавка” допоміг з декораціями.

19 січня закарпатський гурт „Анця” представив новий кліп „Дримба”. Кліп був оприлюднений на власному каналі гурту в YouTube.

22 січня закарпатська співачка Мар’яна Матейко зайняла I місце у Міжнародному вокальному конкурсі „Golden Time Talent” (Лондон). Матейко Мар’яна Михайлівна – магістр шоу-бізнесу та естрадного співу, викладачка та художній керівник вокального ансамблю ЦК „Хорових та музично-теоретичних дисциплін” Ужгородського інституту культури і мистецтв.

29 січня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, в рамках традиційних святкувань Днів угорської культури на Закарпатті відкрилася виставка робіт членів творчого об’єднання митців ім. Міхая Мункачі.

31 січня співачка з Ужгорода Уляна Донецька презентувала угорськомовну пісню та кліп сумісно з оркестром Ullie.

Заслужений академічний закарпатський народний хор почав новий рік з новими здобутками та перспективами, активною роботою над залученням грантових коштів. І ця діяльність принесла свої плоди – наприкінці минулого року колектив отримав грант Українського культурного фонду за програмою „Культура в часи кризи: інституційна підтримка” у категорії „Аудіальне мистецтво”. Паралельно в минулому році керівництво колективу розпочало роботу над здобуттям ще одного гранту Українського культурного фонду за програмою „Діти культури”. Програма спрямована на розвиток дитячого потенціалу в культурному секторі, активне залучення дітей до культурно-мистецького життя та підтримку дитячих проєктів і здійснюється у партнерстві між УКФ та ГО “Гараж Генг” (платформа „Велика ідея”). Проєкт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору із талановитими дітьми краю „Зіркове майбутнє Срібної Землі” успішно пройшов попередній етап відбору, зокрема у відведений термін зібрав 101 % від необхідної суми, а саме 72500 грн, на платформі Спільнокошт („Велика ідея”). А це дає можливість подавати заявку на здобуття гранту і повне фінансування цього унікального проєкту Українським культурним фондом.

У січні в Ужгороді вийшли друком нотні рукописи „Карпатської рапсодії” Іштвана Мартона у рамках проєкту „Бібліотека Закарпатського народного хору”. Це унікальний проєкт заслуженого академічного Закарпатського народного хору.

У січні Мукачівський драматичний театр своїм шанувальникам на період посилених карантинних обмежень запропонував перегляд вистав в режимі онлайн. Щодня на офіційній сторінці закладу у соціальній мережі Фейсбук о 12.00 (дитяча вистава) та о 18.00 год. (вечірня вистава) глядачам пропонували посилання на відеопоказ вистави.

У січні ужгородська співачка Валентина Михайловська записала відео колядки „Щедрик” композитора Леонтовича разом зі співачкою з Ізраїлю Eve Forestleaf.

У січні гурт „Johnny Rides” привітав закарпатців новим новорічним кліпом. Музиканти випустили святковий кліп, яким привітали усіх земляків з святами.

У січні ужгородський гурт „Триставісім” презентував другий альбом під назвою „Мусай”. Новий альбом можна прослухати на всіх музичних платформах. „Мусай – унікальне закарпатське слово, яке для нас має набагато ширше значення, ніж його угорський прототип „muszáj” (повинен). Для нас „мусай” значить не тільки „діяти” тому що повинен, а навпаки – діяти цілеспрямовано, намірено, сконцентровано, точно, прицільно, безкомпромісно і вчасно, будучи у вільному, не скутому стані. Альбом „Мусай” можна послухати на всіх музичних платформах (SoundCloud, Youtube Music, Spotify, Apple Music, Deezer) – https://308.fanlink.to/musai.

У січні до десятиріччя ужгородський гурт „Majesty Of Revival” перевидав свій старий альбом „Through Reality”.

У січні в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відзняли кліп на старовинну закарпатську колядку „Триє царі”. Заспівали її Дмитро Фесенко та Мирослава Копинець. Старовинну колядку віднайшли у збірнику „Пісні підкарпатських русинів” (1944 р.) в смт. Ясіня, що на Рахівщині.

У січні було оприлюднено список претендентів на щорічну премію імені Леся Курбаса, яка присуджується професійним театральним режисерам за вагомий внесок у розвиток театрального мистецтва України. Серед 18 професійних театральних режисерів та 18 театральних постановок, прем’єра яких відбулася у 2020 році, які претендують на цьогорічну премію – два режисери Мукачівського драматичного театру: Євген Тищук з виставою „Зона душі” (драматичні зонги за мотивами „Попелюха” Януша Гловацького) та Юрій Крилівець з виставою „На початку і наприкінці часів” (за однойменною п’єсою Павла Ар’є).

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

12 січня в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка підготувала та розмістила на своєму сайті віртуальну виставку, присвячену 145-річчю від дня народження американського письменника Джека Лондона „Великий анімаліст”.

19 січня в Ужгороді наукова бібліотека УжНУ опублікувала та розмістила на своєму сайті онлайн-виставку, присвячену колядкам на сторінках часописів минулого століття. Тривала виставка старовинних газет, журналів та іншої періодики, що популяризує закарпатські святкові традиції різдвяно-новорічного циклу.

21 січня в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка продовжила участь у багаторічній всеукраїнській акції „Бібліотека українського воїна”. Цього разу передали 72 книги у бібліотеку Ужгородського зонального відділу Військової служби правопорядку Збройних Сил України.

22 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась онлайн зустріч-інтерв’ю з українським істориком, доктором історичних наук, професором, почесним краєзнавцем України Романом Офіцинським на тему: „Україна – єдина країна” (до Дня Соборності України). Відео зустріч можна переглянути на сайті бібліотеки.

22 січня в Ужгороді на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була підготовлена і розміщена нова віртуальна виставка „Єднання нації” до Дня Соборності України.

6, 13, 20, 27 січня в Ужгороді на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка були розміщені відео проєкту „Поетичні середи”. Щосереди працівниці бібліотеки Євгенія Напуда та Надія Яблонська готують і читають у прямому етері вірші талановитих поетів. Це такий аудіо-візуально-естетський арт-проєкт. Всі „Поетичні середи” дуже теплі, дружні та якісні з точки зору літературного рівня виступаючих. Цього разу відбулись поетичні середи, присвячені святкуванню новорічних свят та поетам Василю Стусу та Василю Симоненку, які народились у січні, а також Дню пам’яті Героїв Крут.

28 січня в Ужгороді на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була розміщена віртуальна виставка присвячена 120-річчю від дня народження Валер'яна Підмогильного Валер’ян Підмогильний – письменник із покоління, що билось під Крутами”.

29 січня в Ужгороді побачила світ збірка матеріалів науково-практичної конференції, присвяченої 75-річчю Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка „Бібліотека як важлива складова загальнокультурних процесів сучасності”. Збірник містить статті бібліотечних фахівців Закарпаття, в яких відзначаються певні здобутки книгозбірень за останнє п’ятиріччя, а також проблеми та виклики, що постають перед бібліотеками в реаліях сьогодення. У конференції також взяли участь провідні фахівці Національної бібліотеки України ім. Я. Мудрого. Видання доповнено короткими довідками про структурні підрозділи Закарпатської ОУНБ ім. Ф. Потушняка та про публічні бібліотеки краю, а також ілюстровано фотофактами з життя бібліотек області.

У січні в Ужгороді вийшов друком „Календар краєзнавчих пам'ятних дат Закарпаття на 2021 рік”, підготовлений обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Ф. Потушняка. Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2021 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями.

У січні в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка виграла і освоїла грант від Українського культурного фонду за програмою „Культура в часи кризи: інституційна підтримка”. Завдяки інституційній підтримці вдалось розв’язати найгострішу проблему – відновлення функціонування підвального приміщення бібліотеки, де розташовано частину книгосховища.

У січні в Ужгороді розпочав четвертий сезон Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея. У 2017 році з нагоди 95-річчя дня народження відомого українського прозаїка, лауреата Шевченківської премії Івана Чендея родина письменника заснувала і щорічно проводить Всеукраїнський літературний конкурс малої прози з метою заохочення розвитку української літератури у цьому жанрі, вивчення творчої спадщини Івана Чендея.

У січні на Закарпатті вийшов у світ четвертий номер „Культурологічних джерел”.

Print version

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

7 січня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбувся захід „Різдво у скансені”. Гості, що відвідали захід, змогли заколядувати та віншувати присутнім. Відвідувачам запропонували бограч-сюрприз від ініціативи „Відкрита кухня” та спробувати пряники, кіфлики (з лекваром, маком, горіхами), горішки (шоколадні, горіхові з лекваром, ванільні зі згіщиком), баники (з маком, з горіхами), криймеш, колач (з лекваром і заварним кремом). Гостям також пропонували сушлики, наливки та сиропи, настоянки, леквари та вина. На локації працювала відкрита кузня, проходив майстер-клас із розмальовування пряників, лунали колядки.

10 січня в Ужгороді під час поїздки на Закарпаття Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко відвідав об’єкти культурної спадщини, які увійшли до президентської програми „Велике будівництво”. Ткаченко, зокрема, відвідав обласну філармонію та обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького в Ужгородському замку, в яких цьогоріч розпочнуть реставраційні роботи. Міністр культури та інформполітики також оглянув експозицію музею, поспілкувався з працівниками та привітав усіх з новорічно-різдвяними святами. Історичні пам'ятки Закарпаття після реставрації зможуть привабити більше туристів.

20 січня в Ужгороді, у скансені, вже п’ятий рік поспіль пройшов „День музейних селфі”. У третю середу січня ужгородський скансен пропонує долучитися до Міжнародного дня селфі в музеях – #MuseumSelfie. В цей день можна безкоштовно відвідати музей, зробити фото на тлі музейних хатинок чи найулюбленіших експонатів. Умова заходу: поділитись зробленими селфі у мережі Facebook з хештегами #MuseumSelfie та #ужгородський_скансен. Автор найпопулярнішого селфі (за кількістю лайків) отримає від музею сюрприз.

У січні стало відомо, що на Закарпатті в 2021-2022 роках законсервують руїни чотирьох замків. Мова йде про Середнянський та Квасівський замки, замок Нялаб у селі Королево та руїни замку Канків у Виноградові. Роботи проводитимуться за грантовим проєктом „Збереження замків Закарпаття”, підготовленим АРР „Закарпаття”.

У січні в Ужгороді, на території Замкової гори, археологи знайшли монету, котру визнано найраннішою середньовічною нумізматичною пам’яткою, знайденою на території замку. Монета перебуває на постійному зберіганні в обласному краєзнавчому музеї. Монета експонується на виставці „Артефакти середньовічної церкви” та розташована у вітрині з нумізматичною колекцією.

У січні на Міжгірщині, біля села Синевир, у єдиному в Європі та одному із двох у світі Музеї лісу і сплаву, розпочались роботи щодо повної відбудови. Музей зазнав значних пошкоджень під час катастрофічних паводків 1998 та 2001 років. Вже у 2021 році туристи матимуть змогу відвідати відреконструйований музей.

В Ужгороді, у греко-католицькому кафедральному соборі, за грантовим проєктом відновлюють та консервують розписи Йосипа Бокшая. Роботи почалися торік восени і триватимуть ще упродовж двох наступних років. Йдеться про велику фреску „Воздвиження Чесного Животворящого Хреста” у стилі модернового напрямку з відтінками бароко (собор іменується Хрестовоздвиженським, відтак ця фреска на склепінні споруди є ключовою).

У січні в Мукачеві під час локдауну, який тривав до 25 січня, з невеликими обмеженнями, але працював мукачівський замок „Паланок”. Туристи мали змогу гуляти його територією. Але всі музейні кімнати для відвідування були закриті.

У січні в ужгородській Горянській ротонді розпочали відновлення фресок. За інформацією істориків, церкву звели у 13-му столітті. Тут щодня проводять богослужіння. З 1991 року церква належить греко-католицькій громаді. Торік тут завершили реставраційні роботи, які тривали з 2016-го. Тепер оновлюють старовинні фрески.

У січні в Ужгороді обласний краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького випустив календар на 2021 рік. Цьогорічний випуск присвятили темі коштовностей. На світлинах календаря унікальні артефакти, які віднайшли археологи на руїнах середньовічної церкви Ужгородського замку в 2018-2019 роках. В календар увійшли фото 12 найцікавіших. На виставці – 39 коштовних речей. Авторка експозиції – завідувач сектору археології Ольга Шумовська.

У січні стало відомо, що замки Закарпаття включать до спільного з Румунією туристичного маршруту. Йдеться про тематичний маршрут для прихильників мандрувати замками (SMAR.T.OURISM), мета якого – підвищення туристичного потенціалу прикордонних районів. Передбачено створити спільний транскордонний тематичний замковий маршрут в районах Сату-Маре (Румунія) і Закарпаття.

КІНОМИСТЕЦТВО

У січні український фільм „Мої думки тихі” Антоніо Лукіча, зйомки якого проходили на Закарпатті, отримав нагороду на фестивалі у Санта-Моніці (США). Його було названо найкращим міжнародним ігровим фільмом.

У січні Мукачівський державний університет презентував музичний фільм „Подих Різдва”. Це надзвичайно гарна різдвяна казка, тепла і творча історія.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

6 січня в Ужгороді, у кав’ярні відомого кондитера Валентина Штефаньо, традиційно відзначалося Свято Трьох королів – Богоявлення. Це день, який перетинається у календарі різдвяних свят вірників західного та східного обрядів. Одні їх завершують, а інші саме готують вечерю у Святвечір.

7 січня у центрі Мукачева, на Різдво, колядували бетлегеми. Бетлегеми Палацу культури і мистецтв пройшли вулицями міста, щоб сповістити його мешканцям та гостям добру звістку – народження Месії світу. Вертепне дійство з головними персонажами – пастирями, ангелами, дідом – супроводжувалося неповторними закарпатськими колядками.

11 січня в Ужгороді, в атріумі обласної державної адміністрації, лунала різдвяна коляда. Юні колядники, а саме дитяча група єпископської резиденції Мукачівської греко-католицької єпархії показали усім присутнім різдвяне вертепне дійство. А дорослі колядники заспівали колядки: „Нова радість стала”, „Непорочна діва мати, Маріє”, „Многая літа”, і т. д. Керівники краю подякували гостям за атмосферу свята та вручили дітям солодкі подарунки.

12 січня за результатами підсумків Міжнародного онлайн-конкурсу „ZIMNI MELODIE” (Братислава, Словаччина) ансамбль гітаристів Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона став лауреатом міжнародного конкурсу. У змаганні взяли участь музиканти з Румунії, Білорусі, Молдови, України, Литви, Ізраїлю, Росії та Китаю. Ансамбль гітаристів Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона у складі Олени Бранець, Вадима Матківського, Сергія Смужаниці, Станіслава Ковача, Яни Гуменюк та Андрія Левкулича виборов ІІІ премію конкурсу.

12-14 січня у Мукачеві відбувся традиційний винний фестиваль „Червене вино”. Цьогоріч через карантин фестиваль проходив в режимі онлайн. Глядачі змогли побачити як працює дегустаційна комісія, отримати поради щодо вибору вина, процесу дегустації та замовити продукцію одного з 30 виноробів на сайті. Золото фестивалю „Червене вино” завоювала „Угочанська рапсодія”. Автор переможного трунку в номінації „Червоні сухі вина” – виноградівський винороб Йожеф Фуделла.

14 січня на Закарпатті запрацював український мобільний додаток для самостійних подорожей, створений українцями. Це онлайн-гід, який допомагає планувати самостійні, вільні подорожі містами України. В додатку зараз позначені майже 120 пам’яток та знакових місць Ужгорода, а у найближчі тижні їх стане ще більше. Додаток запустили минулої осені. Він вже працює у Львові, Києві та Одесі. Завдяки додатку TravelFellow можна вільно гуляти містом та складати власні маршрути. А також знайти цікаві і визначні місця, які знаходяться поблизу. Додаток допомагає не проґавити цікаві об’єкти поруч та знайомить з їх історією завдяки аудіозаписам професійних гідів.

22 січня у Берегові відзначили День угорської культури.

25 січня в Парижі на конкурсі „Nouvelles Étoiles” здобув перемогу ужгородський піаніст, студент музичного коледжу Олександр Лучков. Його викладач – заслужена працівниця культури України Маріанна Сокач. В умовах карантину студенти Ужгородського фахового музичного коледжу імені Задора не припиняють брати участь в різноманітних конкурсах та здобувати призові місця.

26 січня Мукачівські хористи зайняли перше місце на Міжнародному дитячому конкурсі „Bravissimo Fest”. Хор учнів молодших класів Мукачівської дитячої школи мистецтв ім С. Мартона посів перше місце на фестивалі „Весела коляда”, що проходив у рамках Міжнародного дитячого конкурсу „Bravissimo Fest”.

30 січня у Ясіня, на площі імені Героїв Гуцульської Республіки, біля пам’ятника її Президенту Степану Клочуряку, відбулося гуцульське Віче. Ясінянська громада відсвяткувала важливу дату – 102-гу річницю Гуцульської Республіки, чи не найяскравішої сторінки історичної боротьби закарпатських гуцулів за свою незалежність та право бути в єдиній державі зі своїми братами з Галичини та Великої України. Святкове Віче проводилося виступами фольклорного дитячого колективу Ясінянської дитячої школи мистецтв, які подарували присутнім автентичну гуцульську коляду та гарний настрій.

Культурним діячем 2020 року на Закарпатті стала директор Ужгородського інституту культури і мистецтв Наталія Шетеля. Завдяки їй Ужгородський коледж культури став інститутом. В інституті завжди щось відбувається: там багато зустрічей із відомими людьми, різні культурні акції, майстер-класи, які дають справжні зірки з усього світу, а в Ужгороді без вихованців цього закладу не проходить майже жодне свято.

У січні стало відомо, що незабаром на Закарпатті з'являться 10 тематичних туристичних маршрутів Ужанською долиною. Завдяки новому проєкту громадської організації „Щасливі діти” усі охочі матимуть змогу пізнавати історичні, архітектурні, культурні та гастрономічні родзинки колишніх Ужгородського, Великоберезнянського та Перечинського районів. „Пізнай Ужанську долину” поєднає безкоштовні пішохідні, велосипедні та автомаршрути, які розробили місцеві екскурсоводи.

Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день