Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2023 - січень
22 січня в Ужгороді, з нагоди Дня Соборності України та 105-ї річниці проголошення незалежності Української Народної Республіки, відбулося покладання представниками влади квітів до пам'ятників Тарасу Шевченку та Августину Волошину. Гостей міста з Днем Соборності привітав Заслужений академічний Закарпатський народний хор. Пролунали патріотичні твори, які підготували спеціально до свята. Після цього усі присутні спільно виконали гімн та вшанували пам’ять Героїв, які віддали своє життя за Україну.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся різдвяний музичний вечір „Jingle bells” Академічного симфонічного оркестру. На глядачів очікувала родинна атмосфера та найвідоміші різдвяні композиції.
3, 10 січня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава для дітей „У полоні Снігової королеви” з циклу новорічно-різдвяних вистав. У постановках була задіяна майже вся трупа театру.
4 січня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава для дітей „Пригоди Санти”.
5, 22 січня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава для дітей „Мауглі” за твором Дж. Р. Кіплінга.
6, 9 січня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава для маленьких глядачів „Майстри чудес”.
7 січня мукачівський композитор Ігор Білик, разом зі своїми учнями, підготував до різдвяних свят альбом новітніх авторських пісень. У співпраці з відомим кліпмейкером Андрієм Олагом вони записали кілька гарних кліпів. В новому альбомі „Тук, тук Коляда” представлено одинадцять різдвяних творів композитора Ігоря Білика в співавторстві з поетесою Тетяною Рибар.
8 січня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, біля головної ялинки міста, відбулася Різдвяна коляда від творчих колективів міста. Захід благодійний – на підтримку ЗСУ.
8, 11 січня в Ужгороді, на Різдвяні свята, у обласному академічному театрі „Бавка”, відбулось яскраве колоритне веселе дійство „Зустрічаймо Коляду!”. Постановник дійства, головний режисер театру, заслужена артистка України Наталія Орєшнікова. Це новорічна різдвяна містерія, що включає вертепне дійство, закарпатських „бетлегемів”, а також стародавню містичну українську традицію „водити козу”, що прийшло до нас ще з дохристиянських часів і продовжує жити у виступах сучасних колядників і щедрувальників.
8 січня мукачівський гурт „Event Band-Arzu” зняв кліп на колядку „Сумний Святий вечір”. Ця пісня сьогодні показує різдвяний настрій багатьох українських сімей, які зустрічають Різдво без свого чоловіка, батька, сина. Деякі з них вже ніколи не повернуться до дому.
9 січня в Ужгороді закарпатський співак Олексій Тулюк, соліст гурту „Руснаки”, написав особливу колядку у час війни. На створення кліпу автора надихнуло бажання підтримати кожного українця. Колядка має назву „Gloria”.
10 січня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава для дітей „У полоні Снігової королеви” за твором М. Гончарова.
12 січня в Ужгороді, на вулиці Руській, 3, відбувся святковий концерт хору «Кантус», для дітей та батьків, „Христос Рождається! Славімо Його!”.
12 січня закарпатець Василь Полажинець презентував «Колядку за перемогу». Відеокліп співак відзняв у Харківській спеціалізованій школі № 134. В перші дні повномасштабного вторгнення тут засіли псковські спецпризначенці, але Збройні сили України безжально вибили їх звідти. „Колядка за перемогу” – це вірш закарпатського письменника Василя Густі на мотив колядки „Нова радість стала”. Композиція присвячена всім українським військовим, зокрема 15-му Гірсько-штурмовому батальйону, які борються за наш суверенітет, незалежну і соборну Україну.
14 січня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, провели благодійний захід для дітей „Амбасадор дитинства”. Команда „Амбасадор Дитинства” запросила на захід понад 20 співаків та блогерів. Для дітей організували майстер-класи, концерт, автографсесію та можливість сфотографуватися з Кубком Євробачення. Кубок Євробачення в Ужгород привіз учасник гурту-переможця „KALUSH Orchestra” „КилимМен”. Гості заходу також могли пригоститися піцою, яку готували іноземні волонтери.
15, 29 січня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на великій сцені „шерегіївці” показали музичну виставу „Про що плачуть верби” за драмою корифея українського театру І. Карпенка-Карого. Вистава у постановці Василя Шершуна йде вже восьмий рік, але користується незмінним успіхом у глядачів.
20 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, до Дня Соборності України, Закарпатський народний хор дав концерт „Нескорена та вільна”. Під час концерту прозвучали кращі твори із „золотого фонду” колективу. Концерт відбувся на підтримку ЗСУ.
21 січня в Мукачево, у Палаці культури і мистецтв, відбувся благодійний концерт „Creative Dance” та студії сучасного танцю „Бліц”. Щоб підтримати наших захисників два яскраві хореографічні колективи організували яскраве танцювальне шоу.Також у програмі виступила фольк-співачка та учасниця шоу „Голос країни” – Марта Липчей.
21 січня в Ужгороді, в акаддемічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ вистави для дітей „Бременські музиканти”.
22 січня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ вистави „Чіріклі”, за твором Олександра Гавроша.
22 січня в Ужгороді, у обласній філармонії, до Дня Соборності України, Закарпатський народний хор дав концерт „Нескорена та вільна”. Під час концерту прозвучали кращі твори із золотого фонду колективу. Концерт відбувся на підтримку ЗСУ.
23 січня в Берегові, громадська організація Pro Cultura Subcarpathica (PCS) та Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ з нагоди Дня угорської культури організували концерт „Музичні есенції”.
25 січня в Ужгороді, в обласному академiчному театрі ляльок „Бавка” відбулась вистава „Кішки-мишки та сиру трішки” за твором Дюли Урбан. Режисер-остановник – заслужена артистка України Наталія Орєшнікова.
26 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, звучав Музичний фреш з творів пристрасної Іспанії, теплої Італії, незвичайної Великобританії та інших дружніх країн. Артисти Біг-Бенду Академічного естрадно-духового оркестру філармонії виконали класичні, переможні композиції, що покликані потішити закарпатців та гостей краю у ці нелегкі дні. Солювали у музичному вечорі відомі в краї та за його межами артисти – заслужений артист України Олександр Садварій (тенор), Галина Гаврилко (сопрано), Мирослава Швах-Пекар (мецо-сопрано), Анастасія Вишневська (мецо-сопрано), Ігор Литвинов (гітара), Наталія Лендєл (фортепіано). Захід пройшов на підтримку Збройних сил України.
28 січня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ вистави „Жменяки” за твором Михайла Томчанія.
29 січня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ вистави „Повелитель чорного лісу” Василя Шершуна.
29 січня Мукачівський драматичний театр запросив глядачів на прем’єру запальної комедії із переодяганнями та танцями – „Примадонниа”, за п’єсою „Провідні акторки” („Leading Ladies”) Кена Людвіга – видатного сучасного драматурга та кращого бродвейського комедіографа останнього десятиліття.
У січні ужгородська співачка Марта представила в мережі нову пісню — „Українкою знов”. Пісня про те, що ми справді пишаємося тим, хто ми є, ми показуємо нашу незламність, самобутність, нашу силу, і в будь-якому наступному переродженні ми усвідомлюємо, що хочемо бути українцями. Зважаючи на ті випробування, які випали на нашу долю, то ми належно вважаємося сильною нацією.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 січня у селі Бадалово, на Берегівщині, вшанували пам’ять Шандора Петефі. Цього року виповнилося б 200 років від дня народження найвідомішого угорського поета, революціонера, національного героя, одного з найвидатніших діячів угорської поезії.
3 січня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Гордість краю”, присвячена 100-річчю від дня народження Дмитра Чайковського, видатного українського режисера, педагога, актора.
5 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся перегляд фільму „Заради нас”. Історія народження Спасителя з елементами мюзиклу – подарунок на Різдво від „Gracias Choir”. Хор удостоївся премії найкращого хору світу та отримав 5 гран-прі на престижних світових конкурсах. Глядачі почули безсмертні християнські пісні та отримали справжню надію, віру та любов, що передає дух Різдва.
10 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір-присвята Василеві Стусові „ І в смерті повернуся до життя...” до 85-річчя з дня народження українського поета, дисидента Василя Стуса. Стус міг прожити спокійне та сите життя, міг стати класиком радянської літератури, натомість обрав важкий і тернистий шлях правди та життя по совісті.
11 січня в Ужгороді, в Науковій бібліотеці УжНУ, у відділі „Карпатика”, була оформлена виставка „Колядки на сторінках часописів минулого століття”, яка пропонувала зо пів сотні видань. Цьогоріч у їх вибірці бібліотекарка орієнтувалася на книжки й часописи, що висвітлюють життя за воєнних часів. І чи не всі видання показують віру народу в краще.
12 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація книги Степана Біляка „Лікарня. Сторінки із незабутнього”.
13 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, стартував новий сезон ТАТОhub з майстер-класу від історика, дослідника та генеалога Антона Бондарєва. На численні прохання учасників ТАТОhub Антон продовжив розповідати про дослідження родоводів.
17 січня в Ужгороді презентували літературно-ілюстративну збірку „У війни не дитяче обличчя”. У книзі представлені роботи переможців обласного конкурсу літературних творів, образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему „Захисники України: історія та сьогодення”. Цьогоріч подали на конкурс роботи 162 дітей. Зібрали накращі роботи як школярів із Закарпаття, так і внутрішньо переміщених осіб. Рецензентом виступив письменнник Мирослав Дочинець.
18 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось засідання групи психологічної підтримки. За чаєм з печивом присутні змогли отримати навички та знання, які допоможуть їм легше пережити травматичний досвід, навчитись розуміти й регулювати свій емоційний стан та знизити рівень напруги.
18 січня в Ужгороді, у Науковій бібліотеці Ужгородського національного університету, відбулася відкрита лекція доцента кафедри археології, етнології та культурології Ігоря Прохненка. „Закарпаття на зламі ер” — це наочно ілюстрована та захоплива подорож у світ кельтів та фракійців. Окрім того, на заході презентували унікальну книгу „Археологія України за роки незалежності”, куди, зокрема, частково увійшов доробок і закарпатських дослідників.
18 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулося чергове засідання клубу „Говори українською”. Захід відбувя в рамках проєкту „Простір єдності та підтримки”, який реалізується за фінансової підтримки Карпатського Фонду / Carpathian Foundation та Fondation de France.
18 січня в Ужгороді відділ художньої літератури обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка розпочав новий онлайн-проєкт „Літературні ювілеї 2023”. Перший випуск присвячений 85-річчю Василя Стуса „Самопожертва заради України”. Маловідомі сторінки біографії та творчого шляху поета розкрила Наталія Йосипівна Ребрик – педагог, літературознавець, кандидат філологічних наук, завідувачка кафедри теорії і методики професійної освіти та інноваційних технологій Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти. Прямий ефір відбувся на сторінці бібліотеки в соціальній мережі «Фейсбук» #літературніювілеї2023.
19 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась лекція Сергія Федаки до Дня Соборності України. Захід відбувся в рамках проєкту „Простір єдності та підтримки”, який реалізується за фінансової підтримки Карпатський Фонд / Carpathian Foundation та Fondation de France.
20 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбувся вечір етнографічної містики за участі науковця, історика, дослідника історії Слобожанщини та Закарпаття часів Першої світової війни Антона Бондарева. Козаки-характерники, відьми, чаклуни…
22 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, провели школу батьківства. Під час зустрічі розглянули питання, як покращити стосунки із дітьми, стати татусем, який краще розуміє дитину, як визначити чи готові ви до батьківства, як подолати гендерні стереотипи у вихованні, як визначити ознаки стресу у дітей та підготуємо до різних етапів дорослішання дітей.
24 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбувся майстер-клас „Артгербарій”. Завдяки Руслані Джахман, наші відвідувачі дізнались, що таке гербарій, як його виготовити і як використовувати в побуті, як антистрес-терапію. Пані Руслана занурила усіх в квітково-ароматичну магію і навчила учасників майстер-класу виготовляти арома-суміші з сухоцвітами.
24 січня у коворкінгу при науковій бібліотеці Ужгородського національного університету п’яту лекцію з історії Закарпаття прочитали для вимушено переміщених осіб. Такі лекції читають тут щовівторка. В інші дні коворкінг працює у звичайному режимі. Про архітектуру Закарпаття запросили розповісти директора археологічного музею УжНУ Володимира Мойжеса.
25 січня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка розпочався відео-проєкт „Книжкове безсоння. Читаємо новинку”. У першому випуску проєкту працівниця бібліотеки Надія Яблонська розповіла про Олдоса Хакслі і його книгу „Який чудесний світ новий”.
25 січня у Мукачівському літературно-мистецькому музеї відбулася надзвичайно цікава музично-поетична творча зустріч наповнена cвітлом, поезією та музикою.Письменниця, авторка дитячих, поетичних та прозових збірок, лауреатка міських та міжнародних літературних премій Тетяна Рибар декламувала верлібри. Музикантка Євгенія Радик виконувала авторські фортепіанні композиції…Неймовірне поєднання музики та поетичного слова, мистецький експромт двох надзвичайно талановитих особистостей, затишна атмосфера – все це наповнило кожного, хто завітав на зустріч, гармонією, красою та добром!
25 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка, відбулась арттерапія з Катериною Сміян, яка вчила дітей і дорослих творити іграшки з фетру. Хоча через тривогу довелося коригувати свої плани, учасники ТАТОhab Ужгород все одно отримали чимало задоволення.
25 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка, пройшла чергова група психологічної підтримки. За тему обрали книжкову терапію. Говорили про те, як читання впливає на життя людини, як знижує стрес, що варто читати, а що відкласти на після Перемоги.
26 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка, відбулась презентація нової книги письменниці Ірини Стефанюк „Тут і там”. Перша книга „Ти хочеш яблуко?” – це історія розвитку кохання. Друга „Тут і там” – це історія розвитку душі. Книги зв’язані сюжетною лінією. Через героїв першого роману розкривається зміст другого твору.
27 січня в Ужгородській міській публічній бібліотеці презентували безкоштовні курси словацької мови від школи iCan для учнів ужгородських шкіл, зокрема й дітей-переселенців. Радник Прем’єр-міністра Словацької Республіки з питань України Растіслав Їлек та співзасновниця українсько-словацької бізнес-агенції (USBA), очільниця мовної школи iCan Альона Куротова розповіли про ідею та концепцію навчань, метою яких є допомога молоді в ще одному напрямку для розвитку.
27 січня в Ужгороді, у філіалі обласного художнього музею ім. Й. Бокшая „Народний літературний музей Закарпаття” відбулося урочисте вшанування творчості і світлої памʼяті Василя Попа – колишнього багаторічного очільника обласної організації НСП України, кандидата наук, професора УжНУ, відомого в Україні й діаспорі критика, літературознавця, громадсько-культурного діяча, депутата Ужгородської міськради кількох скликань та з нагоди 90-річчя від дня його народження. У заході взяли участь рідні та близькі, студенти, колеги та друзі Василя Попа, науковці та представники влади, які поділилися спогадами про життя та творчість видатного закарпатця. Музичним обрамленням дійства став виступ солістки Заслуженого академічного Закарпатського народного хору Мирослави Копинець.
30 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка, відбувся новий вид арттерапії: освітня лекція та хенд-мейд. Цього разу тема була – сови. Сови – птахи, які завжди викликали цікавість у людини. Скільки видів сов живе в Україні? Які занесені до Червоної книги України? Де в Ужгороді можна спостерігати за совами? Про це учасники дізнались під час науково-освітнього заходу „Сови: загадкові й таємничі птахи”, а також спробували самотужки виготувати симпатичну сову-топер із картону.
30 січня в Ужгороді, в обласній дитячій бібліотеці, відбулась літературна зустріч з відомою українською дитячою письменницею Галиною Малик. З нагоди Дня дитячої книги в Україні протягом тижня, у книгарні „Кобзар” тривала акція „Письменник за прилавком”, де можна було зустрітися з дитячими письменниками Закарпаття: Галиною Малик, Маргаритою Меденці, Ольгою Тимофеєвою, Тимеєю Шрек, Наталією Гумен-Біланич.
У січні в Ужгороді, на базі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, допомагатимуть переселенцям. В бібліотеці реалізовують проєкт підтримки ВПО та людей, які працюють із постраждалими від війни. „Простір єдності та підтримки”. Тут проводитимуть тренінги, майстер-класи, екскурсії для вимушених переселенців, освітні та культурні проєкти.
У січні вийшла друком книга „Почесні громадяни Мукачева”. Упорядники близько трьох років готували матеріали книжки про Почесних громадян Мукачева. З усіх книжок видавничої студії „ZORYNa” – це найбільша праця, життєві історії понад 80-ти особистостей. 7 розділів, 416 сторінок. Четвертий розділ – „Герої серед героїв” – писали дружини і рідні військових, які загинули у 2015. Мета видання – зрозуміти внутрішню сутність кожного героя, цінності й обставини, які ведуть його життям.
У січні в Ужгороді, в обласній державній адміністрації, відзначили кращих 24-ох юних переможців із 162-ох номінантів, які взяли участь у конкурсі „Захисники України: історія і сьогодення”. На конкурс номінувалися літературні твори, листи, малюники та авторські фотографії.
У січні головнокомандувач ЗС України Валерій Залужний нагородив відомого письменника з Закарпаття Андрія Любку почесним нагрудним знаком „За сприяння війську”. Андрій Любка у грудні придбав 100-й автомобіль для ЗСУ.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 cічня у Мукачеві, в Палаці культури і мистецтв, відкрили благодійну виставку художніх робіт відомих мукачівських художників на честь різдвяних свят. На заході представлено 18 полотен відомих мукачівських художників. Головна мета виставки – за допомогою мистецтва передати святковий настрій усім відвідувачам. Частину коштів зібрану з продажу картин перерахували на підтримку 105 батальйону 63 механізованої бригади.
3 січня в Ужгороді, у стінах ужгородського скансену відкрилась виставка „Різдвяне руно”, сформована на основі фондової збірки музею. В музеї зберігаються унікальні предмети, виготовленні з вовни, які формувались століттями – це ліжники, гуні, сукно, „капчурі”, рукавиці, „нараквиці”, овечі шкіри. Вони призначені для інтер’єру житла, а також входили до складу традиційного зимового народного вбрання.
5 січня в Ужгородській школі № 6 відбувся майстер-клас з виготовлення різдвяних будиночків з картону, який провела вимушена переселенка з Чернігова Олена Медведєва. Тривав майстер-клас упродовж двох годин. Участь у ньому взяли 15 вчителів 6-ї школи.
10 cічня у Хусті було відтворено Хустський замок у доповненій реальності. Як виглядала фортеця у XVII столітті, можна буде побачити у мобільному додатку від львівських стартаперів Chameleon Age. Замок у AR розробив Денис Комісар з Ірпеня. Крім зовнішнього вигляду фортифікації, можна буде оглянути інтер’єр, лицарську залу. Замком вас буде супроводжувати гід – реальна історична постать XVII ст., генерал Джорджіо Баста. Він розповість історію споруди, її легенди, особливості архітектури. Вже незабаром додаток буде доступний на Appstore і GooglePlay. Попередню візуалізацію можна оглянути на сайті chameleon-age.com.
14 січня в артгалереї „Ужгород” відкрили художню виставку „Жива вода”. Члени Закарпатської обласної організації НСХУ представили різножанрові роботи, об’єднані метою привернути увагу громадськості до проблеми збереження водних ресурсів Закарпаття. Тема зображення води є традиційною для закарпатської школи живопису. Водночас, митці наголошують, що цією виставкою прагнуть подивитися на цю тему більш глобально й акцентувати увагу глядача на воді як основі усього життя на планеті Земля.
18 січня в Ужгороді, у скансені, відбувся День музейного селфі (Museum Selfie Day). Сьомий рік поспіль у третю середу січня ужгородський скансен пропонував долучитися гостям музею до цієї акції. Поціновувачам скансену у цей день запрошували завітати до Закарпатського музею народної архітектури та побуту, назвати кодову фразу „День музейного селфі” та безкоштовно відвідати музей. У рамках акції необхідно було зробити фото на тлі музейних хатинок чи найулюбленіших експонатів, а відтак – викласти зроблені селфі у мережі Facebook та Instagram з хештегами #MuseumSelfie та #ужгородський_скансен. Чия світлина набрала найбільше вподобайок, той отримв презент від музею.
21-31 січня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбулось відкриття фотовиставки „Портрети війни” авторки Віри Мінайлової. Виставка – підбірка авторських художніх портретів мешканців шелтеру „Я допоможу”. За словами волонтерів, кожен побачить в цих портретах себе – сильних, мужніх і нескорених.
22 січня у Берегові, в приміщенні паломницького притулку імені Ференца Пастора, відкрили виставку робіт Маріанни Профус – відомої місцевої майстрині, яка зберігає традиції ручного березького ткацтва. Основними осередками традиційного березького ткацтва є села Великі Береги та Кідьош Берегівського району. З-поміж інших різновидів це ремесло вирізняється витонченістю, стриманістю, елегантністю, а головне – на Закарпатті у ньому переплелися різні національні культури: угорська, австрійська та українська.
26 січня в Берегові, в Угорському домі імені Мігая Мункачі до Дня угорської культури організували виставку народного одягу. На експозиції були представлені екзаменаційні роботи майстринь-учасниць курсу навчання з пошиття народного вбрання, який реалізовує закарпатська філія мережі Будинків народних традицій, а також інші предмети народного одягу угорців Карпатського басейну та інших народів Закарпаття. Окрім відновлених предметів угорського народного вбрання різних куточків нашого краю, виставку доповнюють й українські національні костюми, зокрема, гуцулів, із колекції Мукачівського державного університету. На виставці також були представлені плетені вироби Маргіти Данку та березькі ткані вироби.
28 січня в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім Й. Бокшая відкрилася експозиція митця зі Словаччини Петера Плавчана. Роботи художника присвячені Україні й українцям. Іноземний художник змальовує проблеми цієї жахливої війни, проблеми українських біженців. Усі його твори спрямовані на підтримку біженців, які нині є у Словаччині. Це перша виставка іноземця в Ужгороді спрямована на підтримку нашої держави.
У січні в Ужгороді відзначили краєзнавця і науковця Федора Шандора, який нині захищає Батьківщину, та встановили на його честь мініатюрну скульптуру. Нині Федір Шандор – боєць 101-ї Закарпатської бригади тероборони. А ще він – професор Ужгородського національного університету та доктор філософських наук. У день повномасштабного вторгнення Федір провів три пари та поїхав у військкомат. І хоча доктор наук перебуває на передовій, він не пропустив жодної пари. Двічі на тиждень після нічного чергування він проводить пари безпосередньо з окопу. На Закарпатті Федір Шандор – місцева знаменитість. Він проводить екскурсії, організовує інтелектуальні ігри та щорічний сплав річкою Уж „Ужгородську регату”.
У січні ілюстрації ужгородки з’явилися у популярному українському відривному мотиваційному календарі „Твій особливий рік” від відомого бренду „Tse” на 2023 рік. 250 ілюстрацій до нього створила ужгородка Анастасія Карбованець. Історія дивовижна, як і годиться у Новий рік. Настя захоплювалася календарем, робила в інстаграмі фото його сторінок, паралельно створюючи власні ілюстрації, аж одного разу їй зателефонували із Києва і запропонували співпрацю. Багато малюнків дівчина створила, уявляючи нашу перемогу. Її символами є літак „Мрія” або ж незламний півник із Бородянки. Календар вийшов українською і англійською мовами.
У січні колекція фотографій „Культурний етнос Закарпаття” була представлена на міжнародному конкурсі. Колекція здобула срібну нагороду на конкурсі New York International Photography Awards. На знімках фотографа Михайла Дороговича, зроблених у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту, – люди у костюмах та інтер'єрах з унікальної колекції музею. Вони представляють самобутність та характер жителів Закарпаття кінця 19-початку 20 ст. Українці (лемки, бойки, гуцули та долиняни), угорці, румуни, словаки, німці (шваби), євреї – разом століттями зберігали свою ідентичність та самобутність поміж Карпатськими горами й чотирма прилеглими кордонами країн Євросоюзу. Михайло Дорогович каже, що хотів передати на світлинах красу та духовне багатство закарпатців, працю майстрів, побут, гордість та колорит, який зникає, але ще живе.
За минулий рік замок „Паланок” відвідали майже 87 тис. туристів. При цьому Мукачівський історичний музей „Замок Паланок” не працював з 25 лютого до 11 травня. У червні розпочато запуск 3D лабораторії у стінах фортеці (у партнерстві з YADRO lab). Нагадаємо, на замку „Паланок” урочисто відкрили найбільший в Закарпатті тризуб України.
В Ужгороді, у скансені, відкриття гастрономічної школи в Ужгороді анонсували директор Закарпатського обласного музею народної архітектури та побуту Василь Коцан, кондитерка Любов Керецман та директор департаменту культури Закарпатської ОВА. Мета – популяризація традиційної народної культурної спадщини. Аспектом співпраці і роботи нової пропонованої гастрономічної школи буде репрезентація страв, які були пов’язані із сімейним обрядовим циклом. Буде проводитися цикл лекцій, присвячених традиційній народній кулінарії.
У січні понад 500 масок для святкування Щедрого вечора виготовила вимушена переселенка з Києва Тетяна Федосенко для вертепників. Жінка переїхала на Закарпаття на початку війни. Майстриня робить маски персонажів вертепного дійства для святкування Різдва та Щедрого вечора. З давніх-давен наші предки використовували на Маланку маски, що запалює і уяву, творчість та занурює нас українців в традиції. Це потрібно відроджувати. Маланка — це одне з найвеселіших та найдотепніших свят, які ми повинні пам'ятати, готуватися завчасно та нести в маси, вважає майстриня.
З перших днів війни ужгородська художниця Оксана Брензович допомагає Збройним силам України як мисткиня та меценатка. Оксана Брензович – активна учасниця благодійних художніх аукціонів, виставок, майстер-класів в Чехії, Словенії, Швейцарії, Німеччині, Австрії, які проводяться для допомоги українській армії та постраждалим українцям у війні з росією. Окрім художніх полотен, Оксана Брензович продає й авторські шовкові хустки, 30% від продажу художниця перераховує до благодійного фонду Front art для закупівлі авто для ЗСУ.
У 2022 році найбільші музеї Закарпаття відвідали понад пів мільйона туристів. Порівняно з 2021 роком, кількість відвідувачів зменшилася на 14%. Протягом 2022 року Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т.Легоцького, Закарпатський обласний художній музей ім. Й.Бокшая, Закарпатський обласний музей народної архітектури та побуту та Мукачівський історичний музей разом відвідали 546 702 туристи. Про це повідомляє управління туризму та курортів Закарпатської ОДА. Порівняно з 2021 роком, кількість відвідувачів зменшилася на 14%, як і кількість проведених екскурсій музеями (-21%). Загалом у минулому році чотирма найбільшими музеями Закарпаття проведено 2640 екскурсій.
У січні вихованка гуртка „Образотворче мистецтво” Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості Анна Микуланинець зайняла II місце у обласному конкурсі літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт „Захисники України: історія та сьогодення”. У номінації „Малюнок” роботу юної мукачівки, присвячену захисникам, визнали одною з найкращих на Закарпатті.
КІНОМИСТЕЦТВО
23 січня стрічку „Лемки. Слідами предків” про лемків, які мешкали та мешкають в Ужанській долині, презентував БФ „Центр громадських ініціатив”. Ідея фільму полягала в кількох ключових моментах: привернути увагу молоді до історичної спадщини лемків і водночас показати близькість культур у Карпатському єврорегіоні.
27 січня, в Ужгороді, в Центрі ПСП, що на пл. Петефі, 47 відбувся показ фільму „День так!”. Команда психосоціальної підтримки Товариства Червоного Хреста України запросила на безкоштовний перегляд фільму.
27 січня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї, стартував рік історичного кіно. Розпочали із перегляду стрічки „Крути 1918”, режисера Олексія Шапарєва. Фільм став черговою сторінкою літопису відродження не лише українського кіно, але й української національної пам’яті.
Закарпатська туристична організація разом з ГО „Культура Екологія Туризм” оголосили 2023 туристичний рік на Закарпатті роком кінотуризму. Йдеться про відвідання місць на Закарпатті, де знімали художні фільми. Ідея належить туризмознавцю, професору Федору Шандору. Це нова сфера, нічого такого раніше не було, немає чіткого каталогу з маршрутом, мапою, рекомендаціями і цього року це все буде розроблятися. Братимуть до уваги всі стрічки, які знімались на території краю впродовж століття. Макс Адаменко додав, що кінотуризм допомагає розвивати туризм регіону загалом: люди зможуть подивитися об’єкти, які були показані у фільмі, відвідати місця зйомок давніх часів, поїхати в кінотури, розроблені за різними локаціями зйомок фільмів, або які лише вважаються такими – які відзняли в одних місцях, але розповідають про інші місця. Наразі робиться каталогізація місць та мапа, робляться скріни та фото локацій, з яких можна буде комбінувати маршрути.
У січні закарпатський режисер Дмитро Грешко представив тизер проєкту „Дівія”. За його словами, це документальний фільм про вплив російської агресії на природу України. Це дослідження того, що ми втратили. Тому що багато лісів, полів, річок заміновані. І вони ще багато років не будуть доступними для того, щоб там ходити, збирати гриби, чи щось саджати на цій землі, чи просто подорожувати тими краями. Тому це дійсно великі втрати для природи України. Зйомки тизера проходили у Київській, Донецькій та Харківській областях.
У січні стало відомо, що багато українських фільмів потрапили в програми престижних кінофестивалі світу, зокрема Берлінале, який пройде вже наступного місяця. Документальну стрічку „Між небом та горами” режисера Дмитра Грешка покажуть на кінофестивалі FIPADOS у Франції.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
8 січня учениця вокально-хорового відділу Мукачівської школи мистецтв імені Степана Мартона Марія Федорина здобула перемогу на IV Міжнародному двотуровому фестивалі-конкурсі мистецтв „Kharkov TALENT music FEST”, отримавши диплом лауреата I ступеня (в номінації „вокальний жанр”), клас викладачки Інни Небесної, концертмейстер – Мирослав Екман.
9 січня у центрі Ужгорода лунали колядки. Святкова хода творчих колективів міста „Ужгород”, „Писанка” та „Рідна пісня”, граючи та співаючи колядки, вирушила із площі Поштової, на вулиці Корзо до ходи приєднався гурт „Гудацька тайстра”, на площі Театральній – хор „Астра”. Біля головної ялинки міста на площі Шандора Петефі їх уже чекав хор „Кредо”. Усі разом розпочали різдвяний концерт із виконання відомої української колядки „Добрий вечір тобі, пане господарю”, яка прославляє народження Ісуса Христа. Ужгородці та гості міста змогли насолодитися чудовим виконанням українських, закарпатських колядок, віншувань від учасників цих талановитих колективів, а також від дітей та молоді Горянської ротонди, семінаристів Ужгородської греко-католицької академії ім. блаженного Теодора Ромжі, послухати вокальний виступ Анастасії Вишневської. Звучали не тільки традиційні різдвяні колядки, а й сучасні пісні про народження Христа, про страшну війну в Україні. Колядування об’єднало захід і схід України – до місцевих колективів приєдналися із святковою програмою артисти Донецького академічного обласного драматичного театру із Маріуполя. Під час святкової колядницької ходи в Ужгороді зібрали понад 20 тис грн для військових.
9 січня в Мукачево, на центральній площі міста, на Різдвяні свята за юліанським календарем виступили традиційні закарпатські колядницькі гурти. За доброю традицією, звучали неповторні закарпатські колядки, а також виступали бетлегеми.
13 січня в Ужгороді, у „Карітас-хабі”, діти вчилися готувати головну страву різдвяного столу. Зі свічками та світлими думками – усе, як у давнину. Під час гуртка „Моделювання народних іграшок і сувенірів” закарпатці та вимушені переселенці вчилися готувати кутю. Спершу – теорія, далі – практика. Заняття провели працівники БФ „Карітас” у співпраці із Закарпатським центром туризму.
16 січня в Мукачеві, у греко-католицькому Успенському соборі, відбувся Різдвяний концерт за участі мукачівських хорів. У концерті взяли участь: хор „Відгомін” товариства „Просвіта” ім. Тараса Шевченка та Мукачівського осередку Всеукраїнськогого громадського об’єднання „Союзу українок” (керівник Наталія Добра), хору Мукачівського Свято-Миколаївського монастиря отців Василіян „Bazileus” (керівник Маріанна Човрій) та хору греко-католицького Успенського собору (керівник Ольга Сабов-Чахрій). Учасники Різдвяного концерту створили особливу духовно-мистецьку атмосферу у храмі. Їхні колядки та народні пісні славили Різдво Спасителя та подвиг наших захисників.
17 січня учні Мукачівської школи мистецтв взяли участь у благодійному проєкті на підтримку ЗСУ. Юні музиканти стали учасниками Міжнародного творчого марафону „Єдина мирна Україна” та отримали почесні грамоти за творчі здобутки.
17 січня учасники вокального колективу „Центру культури і дозвілля” Чопської громади зібрали кошти на підтримку прикордонників Чопського загону, які обороняють Україну у районах бойових дій. Упродовж Різдва ансамбль ходив із колядою від хати й до хати, від організацій й до організації і збирав кошти для 94-го Чопського прикордонного загону. Коли дівчатка зібрали чималу суму грошей, вони одностайно зголосилися подарувати їх військовим, які наразі захищають Україну від ворога. Також, аби підбадьорити прикордонників, маленькі виконавці подарували їм також свої малюнки.
21 січня в Мукачеві, в Центрі громадськості, відбувся пластунський батл бетлегемів. Закарпатські пластуни показали справжні різдвяні традиції, мультикультурність, сучасні акценти, яскраві образи і неймовірну акторську гру. Перемогли бетлегеми Пласту села Довге Хустського району. Але неймоврні всі – юнацтво Мукачева, Ужгорода і м. Хуст.
24-27 січня в Ужгороді відбулись безплатні екскурсійні заняття для дітей в „Акваріумі”. На маленьких відвідувачів чекало знайомство з екзотичними тваринками, подолання страхів та розвінчування міфів, цікаві факти про тварин, майстер-клас з виготовлення корисних дрібничок та знайомство з новими друзями.
26 січня талановитий мукачівський вокаліст Іван Попович переміг на Всеукраїнському багатожанровому фестивалі-конкурсі мистецтв „Найяскравіша зірка Різдва”(м. Одеса). Талановитий учень вокально-хорового відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона отримав диплом лауреата 2 ступеня в номінації „академічний вокал”.
У січні на Закарпатті, на Різдвяні свята, зафільмували відроджену традицію колядування – бетлегеми. Бетлегем – це вертеп і ряджені. Дійство проходило в селі Ужок, що на закарпатській Лемківщині. У самому серці Бескидів, там, де починається стрімкий Уж, до Михайлівської церкви, занесеної до Світової культурної спадщини ЮНЕСКО, на Різдво зібралися три коляди бетлегемщиків. У зйомках брали участь бетлегеми Великоберезнянського району Закарпатської області, мешканці села Ужок.
Закарпатське інформаційне агентство та Карпатський центр полінгових досліджень протягом грудня 2022 року провели експертне опитування з метою визначення громадських лідерів Закарпаття у різноманітних сферах життєдіяльності. У номінації „Освітній бренд 2022” переможцем стала Академія культури і мистецтв Закарпатської обласної ради.
У січні в Києві відбувся Всеукраїнський конкурс мистецтв „Українська мрія”, який об’єднав багатьох дітей з усіх куточків України і дав змогу показати свої досягнення на мистецькому фронті. Учень фортепіанного відділу Мукачівської школи мистецтв імені Степана Мартона Олександр Плиска став лауреатом I премії Всеукраїнскького мистецького конкурсу.
У січні, на свято Водохреща та Різдва Христового мукачівські пластуни колядували і славили народження Ісуса Христа в різних районах Закарпаття. Цього року радісна подія народження нашого Спасителя має особливе значення для кожного українця. Колядники просили про мир, радість та щастя на нашій українській землі і в оселях мукачівців та наших краян.
У січні професор Ужгородського університету, доктор філософських наук, туризмознавець Федір Шандор став лауреатом конкурсу „Людина року” в Угорщині. Цей конкурс щороку проводить журнал „Голос Угорщини”, а переможців визначають читачі видання. Додамо, що Федір Шандор, воюючи на передовій на сході України, не залишав своєї викладацької практики, чим здобув ймення “професора з окопів”.
У січні, в Мукачеві відбувся всеукраїнський дитячо-юнацький фестиваль-конкурс естрадної пісні „Різдвяна зіронька”. Конкурс проводився з метою виявлення і підтримки талановитих дітей та молоді, популяризації української сучасної пісні серед дітей та молоді світу, популяризації та впровадження нових форм музичного естрадного мистецтва, розвитку українського вокального естрадного мистецтва, української мови, культури, традицій; естетичний та духовний розвиток молодого покоління українців.
У січні, талановитий мукачівський вокаліст Тимофій Коробейніков здобув перемогу на міжнародному конкурсі „7 нот до успіху”. Тимофій став лауреатом І премії Благодійного багатожанрового фестивалю конкурсу в рамках Міжнародного проекту „Разом із зірками”. За свій яскравий патріотичний виступ він отримав відзнаку „Гордість України”.
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.