Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2023 - грудень

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 грудня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично- драматичному театрі ім. Шерегіїв, відбувся показ музичної мелодрами „Життя на землі, або Я люблю тебе, Ґітель” за п'єсою Вільяма Ґібсона „Двоє на гойдалці”.

1 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, заслужений академічний Закарпатський народний хор дав гала-концерт з нагоди 100-річчя композитора і педагога, заслуженого діяча мистецтв України, одного із фундаторів професійної музики Закарпаття Іштвана Мартона. Мистецька подія  стала заключним концертом-закриттям XX Міжнародного фестивалю класичної та сучасної музики „Музичне сузір’я Закарпаття”.

1 грудня талановиті дівчата з Мукачева зуміли підкорити глядачів „World of Dance final” – одного з наймасштабніших танцювальних конкурсів у світі, що відбувся у чеському місті Брно. Україну на змаганнях у Чехії представили 2 команди танцювальної студії „Art-line” з Мукачева. Номери „Feeling” та „Exclusive” підкорили журі та глядачів. Виступи колективів з різних країн оцінювали професійнe журі з Франції, Німеччини, Англії, Чехії та Угорщини. У підсумку, команда дівчат молодшого віку набрала 85.15 балів та виборола нагороду у номінації „Crowd favorite”. До речі, щоб отримати головну нагороду, дівчатам не вистачило всього 3-х балів.  Чемпіонат World of Dance – це світові змагання найвищої кваліфікації, фінал яких проходить в США. Окрім нагород та титулу, переможці отримують пряме ексклюзивне запрошення на закритий захід WOD в Лондоні, де будуть всесвітньовідомі представники шоу-бізнесу в танцювальній сфері.

5 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, презентували різдвяно-новорічну концертну програму „Лист до Миколая”. На сцені виступили заслужений артист України Олександр Садварій, Олександра і Марія Дір, Анна Гаврилко, Олександра Шебела, Марк Ковров, Валерія Попадинець, Златослава Погайда, Юлія Дуран та Зразковий вокальний ансамбль „Перлинка” Ужгородського міського центру дозвілля – будинок культури.  Захід проходив для підтримки Збройних сил України.

6 грудня в Мукачеві, у концертній залі хорової школи, традиційно у День святого Миколая молодший хор Мукачівської хорової школи падарував глядачам чудову концертну програму. Художній керівник і диригент молодшого хору хлопчиків та юнаків – Оксана Волонтир. Концертмейстер – Марія Прожегач.

6 грудня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбулась вистава-інтермедія до Дня святого Миколая.  На виставу були запрошені діти загиблих Героїв та діти, які потребують особливої уваги і підтримки. День святого Миколая – символ добра і надії. Особливо зараз, у час війни, діти особливо потребують позитивних емоцій. Для всіх нас головне бажання – перемога України та мир. Усі присутні на виставі діти отримали солодкі подарунки. А після вистави долучилися до дійства із засвічення вогнів новорічної ялинки на площі Шандора Петефі.

10–11 грудня в рамках програми „Культурний караван – Закарпаття” наш край вже друге відвідала відома угорська співачка Каті Вольф. Артистка дала благодійні концерти для дорослих в Ужгородському римо-католицькому костьолі св.Георгія та в Берегівському реформатському костьолі.

12 грудня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв,  відбувся різдвяний концерт „Новорічна зіронька”, який занурив глядачів у чарівну музично-пісенну атмосферу Різдва. У концертній програмі взяли участь: учні вокально-хорового та хореографічного відділів Мукачівської школи мистецтв імені Степана Мартона, саксофоніст Дмитро Сабов, вихованці зразкової естрадної дитячої студії Палацу культури і мистецтв, гурт „Бревіс”.

16 грудня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбулась  святкова прем'єра  „Листоноші святого Миколая” Донецького академічного обласного драматичного театру. Вистава поставлена за п'єсою Марти Гурин. Напередодні зимових свят кожен маленький хлопчик і дівчинка відкривають свої найбільші мрії в листах до святого Миколая Хтось просить нову ляльку, хтось конструктор, цукерки чи машину. А хтось бажає лише... Мрія кожної дитини з добрим серцем — унікальна і святий Миколай зробить усе можливе для її здійснення.

16 грудня у Будапешті Закарпатський обласний угорський драматичний театр за служіння нації отримав премію „Угорська спадщина”. Згідно з рішенням Асоціації „Угорська спадщина і Європа” (Magyar Örökség és Európa Egyesület) почесну відзнаку вручили директорці театру Едіні Шін. Премія була заснована опікунською радою Фонду „За Угорщину” після зміни режиму, в 1995 році. Цю відзнаку отримуюють угорські заклади та організації, діяльність яких сприяє розвитку угорської культури, економіки, спорту й науки, тобто моральному та духовному зростанню угорського суспільства. Усьому, що служить збереженню „невидимого духовного музею” угорців.

17 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, ГО „Всеукраїнське молодіжне спілкування” та Благодійна організація „Благодійний фонд „Мрія!” провели виставу  для дітей „Різдвяна кантата”. Всеукраїнський благодійний тур вистави пройшов у 10 областях України. Історія народження Спасителя з елементами мюзиклу – подарунок на Різдво. Окрім цікавої вистави, кожна дитина отримала подарунок.

18 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся один з найатмосферніших концертів за останній час – „Вечір різдвяного джазу при свічках”. Напівтемна зала, світло сотень свічок, таємнича тиша та його величність джаз. „Have yourself a Merry Little Christmas”... Різдво починається не з куті. Різдво починається з джазу.

19 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся Різдвяний концерт Академічного камерного хору „Cantus”. Нещодавно закарпатський хор „Кантус” був у творчому турне Швейцарією. У концертах звучала програма колективу „Звуки небес, голоси землі” – музика народжена в молитвах, натхненна любов'ю до рідної землі.

20 грудня в Мукачівському драмтеатрі показали виставу за мотивами водевіль-жарту Михайла Старицького „По-модньому”. Це стара як світ історія звичайної української сім'ї, що намагається відмовитися від національних традицій, щоб зажити „по-модньому”. В сюжеті йдеться про мрію головного героя, багатого селянина Вареника — стати дворянином, наблизитися до вищого світу. Це стає його ідеєю фікс, яка перетворює життя рідних в справжній водевіль.

21 грудня у Мукачеві для учнів ліцею № 11 виступив Заслужений академічний Закарпатський народний хор. Цей захід став справжнім святом музики та традицій для школярів, які з цікавістю та захопленням спостерігали за виступом. Закарпатський народний хор представив різноманітну програму, що включала народні пісні та танці, а також сучасні твори. Організатори заходу підкреслили важливість збереження культурної спадщини та передачі її молодому поколінню. Виступ Заслуженого академічного Закарпатського народного хору став чудовим прикладом цього, відкриваючи школярам красу і глибину української народної пісні та танцю.

21, 22 грудня у Греко-католицькому соборі Успіння Пресвятої Богородиці в Мукачеві та у Тячеві відбулись різдвяні концерти Хору хлопчиків та юнаків. Художній керівник і диригент Володимир Волонтир, хормейстер – Оксана Волонтир, концертмейстер – Тетяна Колодяжна.

22 грудня у Берегові відбувся різдвяний гала-концерт. Завдяки програмі „Музична магія” (Zenevarázslat), яку оголосив благодійний фонд „GENIUS”, 19 молодих талановитих піаністів із Закарпаття отримали дипломи та стипендії. Із учнями протягом 30 годин займалася Андреа Варнадь, відома угорська піаністка, лауреат премії ім.Ференца Ліста з м. Будапешт.

23 грудня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, представили цікаву і яскраву творчу програму „Новорічна мозаїка”. , Виступили юні і надзвичайно талановиті мукачівські діти, які навчаються у Мукачівській школі мистецтв імені С.Мартона на хореографічному та вокально-хоровому відділах, а також у класі драматичного театру „Ліхтарик”.

24 грудня в Ужгородському Хрестовоздвиженському греко-католицькому катедральному соборі відбувся чудовий різдвяний концерт вихованців Ужгородської музичної школи. Різними мовами лунали колядки та щедрівки, відомі різдвяні пісні. За словами директорки школи Олени Охрим, такі концерти до Різдва стали в місті доброю традицією, адже їх проводять уже понад 25 років. Цьогоріч у концерті взяли участь понад 200 учнів музичної школи. Із початку повномасштабної війни всі без винятку заходи цієї школи мають благодійну мету. Цього разу на концерті духовної музики зібрали 11 206 гривень на підтримку ЗСУ.

25 грудня Заслужений академічний Закарпатський академічний народний хор знявся у тематичному ролику „Укрзалізниці”, присвяченому Різдву. Хор виступив на Центральному залізничному вокзалі столиці та записав різдвяно-новорічний кліп на всесвітньо відомий „Щедрик” в межах адвент-календаря різдвяно-новорічних див на залізниці. Саме ці кадри потрапили у різдвяний ролик „Укрзалізниці”.

27 грудня композиторка із Закарпаття Рената Сокачик стала лауреатом премії імені Л.М. Ревуцького в номінації „композиторська творчість” за твори: „Речитатив” для скрипки соло, „Corali sbagliati”/ „Неправильні хорали” для струнного оркестру, Дві мініатюри на норвезькі теми для струнного оркестру.

27 грудня в Ужгороді двох закарпатців відзначили найвищими обласними нагородами. Керівники області Роман Сарай та Віктор Микита вручили спільні відзнаки обласної ради та обласної державної адміністрації – нагрудний знак „За розвиток Закарпаття” митцям краю. Найвищою нагородою області за багаторічну сумлінну працю, значні особисті досягнення у справі акваскейпінгу, створення високохудожніх дизайнерських творів під водою, що здобули широке вітчизняне і міжнародне визнання удостоєно акваскейпера, голову Клубу акваріумістів Закарпаття Терезію Лазар. Також за вагомий внесок у розвиток культури та збереження архітектурної і мистецької спадщини Закарпаття, високий професіоналізм, багаторічну сумлінну працю нагрудним знаком нагороджено доцента, викладача Закарпатської академії мистецтв, заслуженого працівника культури України Михайла Сирохмана.

У грудні відому співачку BeAtriS Бучок, родом із Закарпаття, удостоїли президентської стипендії за творчі досягнення й успіхи у музичній сфері. Указом президента України №837/2023 від 22 грудня 2023 року 19-річній ужгородській співачці Беатрісі Бучок (псев. BeAtriS) Володимир Зеленський призначив стипендію за успіхи у сфері музичного мистецтва.

У грудні в Ужгороді представили результати проєкту „Розвиток транскордонної культури: відреставровані театри Сату-Маре та Ужгорода”, який втілювали з українського боку виконавчий комітет Ужгородської міської ради спільно з Закарпатським облмуздрамтеатром у партнерстві з муніципалітетом Сату-Маре та театром міста. Проєкт стартував у серпні 2020-го, серед його завдань було проведення комплексу інфраструктурних заходів, спрямованих на повне оновлення сцени Північного театру Сату-Маре та Малої сцени Закарпатського облмуздрамеатру, оновлення звукової й освітлювальної сценічної техніки тощо. Над втіленням проєкту працювали три команди: муніципалітет румунського міста Сату-Маре (головний партнер), а також виконавчий комітет Ужгородської міської ради і Закарпатський облмуздрамтеатр.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась презентація довгоочікуваного збірника спогадів та статей „Петро Скунць у колі сучасників”. 1 грудня виповнилась 32-а річниця референдуму про Незалежність України.  Відомий поет був першим головою Закарпатської організації Народного руху України, що виборювала незалежність у нашому краї. Ця книжка – спроба зафіксувати постать лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка в контексті доби, в якій він жив і творив. Видання свідчить, що в особі Петра Скунця українська література має не тільки самобутнього поета, але й яскравого публіциста. А живі враження, спомини сучасників спільно творять виразний портрет цієї вже хрестоматійної постаті.

1 грудня дев’ять есеїв із автобіографічної повісті польського письменника Яна Парандовського (1895-1978 рр.) „Сонячний годинник” вперше з’явилися в українському перекладі. Тексти для українського читача адаптувала Олександра Козоріз, яка вже має в доробку переклади польських виданих польських поетів. Есеї Я.Парандовського вийшли у 39-випуску серії проекту „Між Карпатами і Татрами”, який презентували днями в Ужгородському пресклубі. Вихід перекладу творів відомого польського письменника, есеїста родом зі Львова Яна Парандовського анонсувала рік тому Тетяна Ліхтей, доцент УжНУ, засновниця та упорядниця серії „Між Карпатами і Татрами”. Тоді саме вийшов друком випуск, де вперше в українському перекладі опублікували вибране з доробку визначних польських поетів Леопольда Стаффа, Владислава Броневського, Юліана Тувіма та Константи-Ільдефонса Ґалчинського. Переклад творів польських письменників для обидвох видань здійснила Олександра Козоріз.

4–10 грудня в Україні проходив Національний тиждень читання. „Бути своїми”, щоб підтримувати зв’язок між поколіннями, долати віддалі між відомими літераторами та читачами, розуміти досвід голосів минулого. Таке гасло цьогорічного тижня читання. Мета традиційної акції Українського інституту книги — консолідувати суспільство навколо читання як тренду. У кожній області обговорювались літературні твори, проводились читання вголос, вікторини, читацькі клуби, зустрічі з письменниками, квести тощо. Закарпаття стало активним учасником Національного тижня читання. Читання є надзвичайно важливим у часи випробувань, адже книжки можуть стати нашим захистом і нашою зброєю, друзями і порадниками, вчителями і лікарями. За допомогою кції організатори хотіли привернути увагу до важливості і приємності читання, надихнути закарпатців відвідати бібліотеку чи книгарню. Попри війну, все літературне життя зараз в області яскраве й продуктивне: триває акція „Письменник за прилавком”, відбуваються літературні вечори, читання, публічні презентації нових літературних доробків місцевих авторів, оцифровуються та стають доступнішими сучасні книги. Краяни є не тільки активними читачами та відвідувачами бібліотек, а й учасниками різних літературних акцій: „Лідер читання”, „Молодіжний едельвейс”, Всеукраїнський тиждень дитячого читання, „Все Закарпаття читає дітям”, „Подаруй книгу військовому” тощо. Наприклад, у межах останньої завдяки небайдужим мешканцям області на Запорізький напрямок нещодавно відправили книги для наших захисників. Як в обласних бібліотеках проходитиме Національний тиждень читання та які заходи запланували для дорослих і малих читачів, розповіли на брифінгу директорка Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка Олена Канюка й заступник директора Закарпатської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва Тетяна Вудмаска. Зокрема, вони підкреслили, що всі події заздалегідь анонсуватимуть на фейсбук-сторінках закладів, а знайти їх можна буде за хештегами #тижденьчитання2023 та #бутисвоїми.

4 грудня в Ужгороді, в рамках Національного тижня читання, організованого Український інститут книги, відбулась зустріч мешканців Ужгородського міського територіального центру соціального обслуговування з фольклористом, етнографом та літературознавцем Іваном Хлантою. Під час зустрічі Іван Хланта розповів присутнім про свій доробок, який наразі складає близько ста видань та про особливості роботи над своїми книжками. Дослідник цитував записані ним твори, розповідав цікаві історії про те, як і де він збирав народну творчість. Етнограф акцентував свою увагу на важливості знання української культури, особливо зараз, в час повномасштабної війни росії проти України, коли імперія хоче знищити нашу державу.

5 грудня в Ужгороді, обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка отримала понад 100 україномовних книжок від Українського інституту книги. УІК реалізує Програму поповнення бібліотечних фондів найкращими топовими книжками української та світової літератури. Тут світові бестселери, неймовірно цікава та яскрава дитяча література, сучасний нон-фікшн для дітей та дорослих, мотиваційна література, комікси, фентезі, детективи...

6 грудня в Ужгороді, у книгарні „Кобзар”, у рамках щорічної передсвяткової акції „Письменник за прилавком”, видавець Віктор Браславець представив читачам книги видавництва „Карпати”, які вийшли друком протягом півтора року. За цей період у видавництві „Карпати”, яке спеціалізується на книгах закарпатських авторів,  вийшли понад 20 книжок. Це і дитяча література, і поезія, і проза, есе, музичні твори, художні твори. Усе, що стосується історії, а також юридична та навіть медична тематика. Видавець відзначив твори для дітей Юлії Драгун, якої, на жаль,  влітку не стало. У кінці минулого року випустили її книжку „Ангеликові подарунки”. А рідні письменниці вирішили заснувати всеукраїнську премію імені Юлії Драгу для авторів дитячих творів.

6 грудня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, нову збірку віршів для дітей під назвою „Сонечко й Лошатко” презентувала закарпатська поетеса Олена Пекар. На зустріч з авторкою у дитячу книгозбірню завітали другокласники першої початкової школи. Діти охоче декламували вірші письменниці та співали пісні. Під час зустрічі О. Пекар розповіла, що герої її творів – цілком реальні, а всі історії взяті із життя. Презентацію книжки провели в рамках Національного тижня читання.

8 грудня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка з нагоди 160-річчя від дня народження видатного українського письменника, фольклориста, мовознавця, етнографа Бориса Грінченка було опубліковано віртуальну виставку „І душу, і тіло даймо  за край свій єдиний...”.

8 грудня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулась лекція історика Романа Офіцинського „Феномен Української повстанської армії”.„УПА – феномен світової історії”, ― саме так про неї відгукується Роман Офіцинський, акцентуючи увагу на бойовому дусі українських повстанців, тривалості й масштабах їхньої війни з могутніми противниками. Ця книжка про армію, що серед подібних в Європі найдовше чинила опір тоталітарним державам на найбільших просторах. УПА символічно вела відлік від 14 жовтня 1942 року, організовано діяла до арешту головного командира Василя Кука в травні 1954 року, окремі бійці воювали до квітня 1960 року, а поодинокі переховувалися до здобуття Україною незалежності. Повстанська пісня „Зродились ми великої години” стала маршем нової української армії, котра від 2014 року воює проти російського агресора.

8 грудня в ужгородській книгарні „Кобзар” відбулося нагородження авторів книг, які визнані найкращими виданнями Закарпаття 2023 року. Переможцями літературної акції „Книга на Миколая” стали такі книги: наукове видання Закарпаття 2023 – Галина Шумицька „Мовна ситуація на Закарпатті 1991-2021”; краєзнавче видання Закарпаття 2023 – Людвіг Філіп „Унгвар-Ужгород”; художня книга Закарпаття 2023 – Павло Чучка „Послання Павла до срібноземлян 1973-2023”; дитяча книга Закарпаття 2023 – Маргарита Меденці „Усміхнений будинок”. Презентаційне видання Закарпаття 2023 – Василь Коцан „Монистята на біленьку шию”. Нагадаємо, передсвяткова акція „Письменник за прилавком” тривала в книгарні „Кобзар” в Ужгороді із 27 листопада до 8 грудня. Усі охочі могли приходити до книгарні „Кобзар” поспілкуватися із закарпатськими письменниками, взяти автографи, почути про їх плани чи сфотографуватися.

9 грудня в Ужгороді, у Книгарня „Є”, відбулось читання книги „У вечір святковий” (Видавництво „Час майстрів”), та майстер-клас зі створення новорічної іграшки для діток віком від 7 до 12 років та їхніх батьків. Під час зимових свят у кожній оселі, де є діти, таємничим чином з’являються подарунки. Звідки ж вони беруться? Ця книжка може стати першим поясненням такої дивовижної події для маленьких чомучок, бо... Передусім це переказ знаменитого вірша Клемента Кларка Мура „Ніч проти Різдва”. Саме в цьому творі Санта-Клаус уперше постав таким, яким його знає і любить увесь англомовний світ. Маленький вірш справив величезний вплив на святкові традиції — і це справжня дивовижа. Друга дивовижа — атмосферні малюнки Кріса Данна. Третя дивовижа банальна, але важлива для найменших — це те, що героями переказу стали звірі. Малятам легше зрозуміти казкових тварин, ніж реальних людей: усі віслючки вперті, лисички хитрі, бджілки працьовиті... І на свята всі чемні й добрі казкові звірята, як і діти, отримують подарунки.

11 грудня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка був опублікований завершальний випуск відеопроекту „Літературні ювілеї 2023”, створений відділом художньої літератури. В грудні відзначали 225-річчя від дня народження Адама Міцкевича, одного із найвидатніших польських поетів, письменника, діяча національно-визвольного руху, засновника романтизму в польській літературі, польської романтичної драми. Нашою гостею була Наталя Бедзір, професорка, завідувачка кафедри слов’янської філології та світової літератури УжНУ. Поезію Міцкевича польською мовою читала студентка 2-го курсу відділення полоністики філфаку Ганна Червенюк.

12 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулася презентація детективного роману Ярини Вовк „Не плач, моє красуне”. Ірина Пацкан пише з дванадцяти років. Наразі працює технічним розробником в ІТ-компанії. Має дві юридичні освіти. Народилася в Хусті, та вже тринадцять років живе в Ужгороді. Цікавиться психологією, нейронаукою, закінчила у цьому курсі курси з клінічної психології в Українському католицькому університеті. Позиціонує себе як авторка справжнього українського детектива. 1 листопада цього року у видавництві „Клуб Сімейного Дозвілля” було видано її дебютний детективний роман „Не плач, моя красуне”. У романі розповідається історія кримінальної психологині Михайліни Хижняк, яка постраждала від дій маніяка, та про її колегу, старшого слідчого Мирослава Зорю, що розслідує цей та дотичний до нього злочини. Основний фокус роману – поєднання психології та кримінальних розслідувань.

14 грудня в Ужгороді вийшла нова книжка Івана Яцканина „Білий легіт”. Це двадцять новел про фінал людського життя. Так, про те, як до людей приходить смерть, або принаймні про те, як їм доводиться підбивати підсумки, готуватися до переходу у вічність, де вже не діють наші земні умовності, де все за своїм, гамбурзьким рахунком. Оця от зміна масштабу, усієї етичної парадигми — в центрі уваги письменника. Тобто оповіді про те, як людина стрічається з Богом. За життя Його уявляли дуже по-різному, а Він виявляється болісним самосудом кожної людини над самою собою.

14 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулася презентація пригодницького історичного роману-фентезі Миколи Пігуляка „Кухмейстер”. В основі сюжету роману – авторська версія подій, які відбуваються у період з 1526 по 1750 рік у замку Шарошпоток, що неподалік міста Ужгорода, на землях Угорського королівства та князівства Трансільванія.

18 грудня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, відбулася презентація дитячої повісті Олександра Гавроша „Різдвяна історія ослика Хвостика”. Книжка, що розповідає про незвичайні пригоди молодого ослика в Карпатах, здобула вже визнання читачів і внесена до шкільної програми з української літератури. Новий наклад повісті нещодавно віддруковано у київському видавництві „А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га” з чудовими ілюстраціями Світлани Сови. Сюжет „Різдвяної історії ослика Хвостика” розвивається стрімко та динамічно, прецікаво та колоритно, перетворюючись на читання-невідривання-від-книжки аж до останньої сторінки. Особливо відчувається атмосферність оповіді: зимово-карпатська, передсвяткова та в незмінному передчутті дива, якому – неодмінно бути. І якою б важкою, сповненою всіляких труднощів та лих не була мандрівка Хвостика, саме завдяки їй можна здобути омріяне  щастя. Бо щастя, як відомо, „належить тільки тим, хто готовий за нього боротися і навіть страждати”.

20 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась презентація нової збірки поезій Олени Пекар „Симфонія життя”, яка побачила світ у видавництві „Патент”.

20 грудня в Ужгороді, у приміщенні обласного художнього музею ім.Й.Бокшая, „Народний літературний музей Закарпаття” розгорнув нову книжкову експозицію з промовистою назвою „І в час воєнної негоди книжкова нива наша родить”. Добірка об'єднала понад 30 цьогорічних видань авторства закарпатських літераторів та їхніх колег зі Словаччини: Дмитра Кременя, Дмитра Кешелі, Василя Густі, Юлії Драгун, Василя Шкірі, Олени Пекар (Україна), Івана Яцканина, Василя Дацея, Йосифа Шелепця, Марусі Няхай, Мілана Регули (Словацька Республіка) й ін. Підготував виставку і познайомив відвідувачів із її експонатами завідувач музею, письменник Василь Густі. До участі були запрошені літератори, дослідники та всі, хто цікавиться книжковими новинками.

20 грудня в Ужгородській книгарні „Є”  Дмитро та Світлана Тодер презентували колективний збірник казок „Бешкетні зимовинки”.  Це 14 веселих казкових історій для діток 5+. Вони оповідають читачеві про різних чарівних сніжинок. Ця книга особлива тим, що в кожній із 14 казок заховано синонім до слова „хуртовина”. На 88 засніжених сторінках бешкетують сніжинки-зимовинки, а разом із собою беруть і читача, який полюбляє святкові пригоди.

21 грудня в галереї „Ужгород” відбулася виставка „Книга-Фест-2023”. Упродовж дня тут можна було ознайомитися з літературними новинками, які вийшли друком у видавництвах нашого краю. Також відвідувачі змогли придбати книги та отримати автограф від автора.

21 грудня 2024-й на Закарпатті оголосили Роком Августина Волошина Таке рішення схвалили депутати Закарпатської обласної ради у ході пленарного засідання 13-ї сесії облради 8-го скликання. Наступного року відзначатиметься 150-річчя від дня народження громадсько-політичного та культурно-освітнього й релігійного діяча, президента Карпатської України Августина Волошина, який народився 17 березня 1874 році у селі Келечин на Міжгірщині. Августин Волошин багато зробив для розвитку культури й освіти Закарпаття. Автор кількох десятків шкільних підручників, граматик, читанок, букварів. Восени 1938-го призначений прем’єр-міністром Карпатської України. 14 березня 1939-го проголосив незалежність Карпатської України, наступного дня на засіданні Сойму обраний президентом. У травні 1945 року звинувачений в антирадянській діяльності, заарештований радянськими спецслужбами й вивезений до СРСР. 15 березня 2002-го року Августину Волошину присвоєно звання „Герой України” (посмертно) із врученням ордену Держави.

25 грудня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований щоквартальник „Закарпаття на сторінках преси” за 3 квартал 2023 р. http://www.biblioteka.uz.ua/chapter/zakpress/

У грудні побачила світ нова книжка для дітей закарпатського письменника Василя Шкірі „Бджілка Джавелінка і її друзі”. Це вже 22-а книжка у доробку сучасного казкаря, яку він дарує самому собі і своїм читачам напередодні власного 65-річчя. Вона містить як нові, так і перевірені часом твори. Казка, що дала назву цілій збірці, звісно, сатира-алегорія про нинішню воєнну пору.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

2 грудня в Ужгороді, фонди краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького поповнилися предметами археології. Голова громадської організації „Спілка ветеранів-добровольців України”, житель Кременчука (Полтавська область) Юрій Крамаренко уже вдруге зробив вклад у поповнення Музейного фонду України. До музею він передав наконечники стріл та списа. Йому вони дісталися у спадок від прадіда.  Директорка музею Ольга Шумовська запевнила, що після відповідного наукового дослідження ці предмети знайдуть гідне місце в експозиціях музею.

6 грудня в Ужгороді установили 63-ю мініскульптурку, цього разу присвячену угорцеві Ласло Біро, з нагоди 80-річчя з дня винаходу кулькової ручки. Її встановили за підтримки Генерального консульства Угорщини. Автор – Роман Мурник. Ласло Біро і його брат-хімік Дьордь Біро спробували вдосконалити авторучку крихітним кульковим підшипником, який успішно „витягував” друкарську фарбу в міру обертання. Брати запатентували винахід в Угорщині в 1938-му, а в 1940-му, рятуючись від нацистів, емігрували до Аргентини, де повторно запатентували кулькову ручку вже у 1943-му – цей рік вважається роком офіційного винаходу кулькової ручки.

6 грудня в місті Хуст, у рамках реалізації проекту „Герої не вмирають. Цифровий меморіал”, який присвячений землякам, які віддали своє життя у війні з росією, було відкрито пам'ятну стелу. На урочистостях були присутні родини та близькі загиблих Героїв громади, представники місцевої влади, військовослужбовці та містяни. Священнослужителі громади провели спільний молебень та освятили меморіал. Місця пам’яті про подвиг українських військових мають бути у кожному українському місті, селі та селищі, на площах, в парках і скверах, щоб і ми, і наступні покоління не забували тих, хто поліг у бою за Батьківщину.

6 грудня в Мукачеві понад 2 тисячі дітей відвідали резиденцію Святого Миколая у замку „Паланок”. Дітки приносили листи Миколаю, співали пісень, розповідали віршики. Резиденція працювала з 25 листопада по 5 грудня. Цьогоріч для маленьких відвідувачів замку та їхніх родин на території музею створили чимало святкових локацій та фотозон.  Загалом з початку року замок „Паланок” відвідало понад 177 тисяч туристів. Це удвічі більше, ніж торік.

7 грудня у Хустській міській картинній галереї відбулося відкриття персональної виставки живопису Одарки Долгош-Сопко „Бабине літо”. На відкритті художницю вітали квітами та теплими словами ті, хто прийшов розділити з нею цю подію та насолодитися творчими роботами, які зачаровують, милують око та вселяють віру у краще. Відкрив виставку директор картинної галереї Орест Цюпко, подякувавши нашим відважним воїнам, які боронять над нами небо, та завдяки яким творчі люди мають можливість працювати та творити. Знана мисткиня з Ужгорода презентувала роботи у жанрі живопису не одного року. На кожному полотні – краса рідного краю, його мальовничі пейзажі, працьовиті люди. Кольори полотен – теплі, барвисті, зігріваючі. Це і не дивно, адже осінь для художників – неймовірна пора, яка тішить і барвами, і теплом, і радістю, несучи позитивну енергію. Сподіваюсь, що кожен отримає задоволення від виставки, оскільки енергетика картин дуже потужна – тут задіяні практично всі жанри – пейзаж, натюрморт, портрет, композиційні сцени. До того ж, і тематика досить широка – все, що притаманне осені. 

8 грудня в Ужгороді, у виставковому залі обласного музею народної архітектури та побуту, відбулося відкриття виставки „На відстані подиху” ужгородського художника Артура Тиводара. Головна тема робіт, представлених на виставці, – віра, надія і любов, які так необхідні в космічному холоді сьогодення. Твори мистецтва є продовженням внутрішнього світу художника та його відкритості, а разом з переживаннями глядача творять єдиний смисловий простір. В експозиції виставки були представлені твори 2020–2023 років, а також роботи з різних проєктів попередніх років. Артур Тиводар – багатогранний художник, який працює з широким колом матеріалів та в різних напрямках: живопис, іконопис, роботи зі шкіри та напівдорогоцінним камінням.

10 грудня в Ужгороді, у виставкових залах  музею народної архітектури та побуту, відкрилася експозиція ліжників з Ясінянської, Пилипецької та Нересницької територіальних громад Закарпатської області, а також з фондової збірки ужгородського скансену. Виставка відбулася у рамках культурно-етнографічного проєкту „Барви Карпатського ліжника”. Відвідувачі заходу мали змогу порівняти традиції вовноткацтва нашого краю та Івано-Франківщини. Поряд з ліжниками гості з Івано-Франківщини демонстрували розмаїття одягу з вовни. На свято були запрошені й гості з Румунії. У ході відкриття заходу виступили фольклорний ансамбль „Маки” КЗВО „Академія культури і мистецтв” облради, троїстих музик будинку культури з села Кваси Рахівського району, а також театралізоване дійство „Приходьте до нас на вечорниці” у виконанні студентів Академії культури і мистецтв.

10 грудня художник з Ужгорода Юрій Білей став переможцем Премії Войтека Фалецького, яку цьогоріч провели у співпраці з Музеєм фотографії в Кракові. Цією премією визначають найкращі мистецькі проєкти за „новий спосіб мислення”. Премія була заснова у 2018 році Євою Лабно-Фалецькою та Катажиною Фалецькою. Премію вручають митцю чи мисткині, яка активно працює у сфері фотографії в Польщі. Премія має на меті визначати найцікавіших авторів, що привносять новий погляд у мистецтво. Переможця визначали у два етапи. На першому етапі 12 експертів номінують найцікавіші явища польської фотографії минулого року. На другому етапі переможця обирає журі.

10 грудня в с. Дубриничі відбувся конкурс-пленер до Міжнародного дня гір. Тут учасники створювали свої роботи за мотивами творчості художника „Сонячного шляху” Антона Кашшая, який народився в Дубриничах. Десятки юних художників зібралися в Дубриничах, де провели під керівництвом Лідії Маніци та її творчої команди  художній пленер. Переможці отримали призи від мецената Сергія Ковача, а головний приз - перехідна нагорода особистий олівець відомого художника Антона Кашшая (раритет передала онучка художника Катерина Кашшай) – залишається у постійному розпорядженні керівництва Дубриницької ТГ. Під час пленеру було вирішено також створити постійно діючу кімнату-музей художника А.М.Кашшая, висадити  навесні  алею сакур на честь відомого художника (одну з вулиць Дубринич названо на честь А.Кашшая), у день його народження, 24 лютого, заплановано проводити в Дубриничах постійний пленер художників.

13 грудня, поруч з пішохідним мостом у центрі Ужгорода встановили скульптурку на честь музиканта та композитора Нандора Плотені. Це вже 64 мініскульптура в обласному центрі Закарпаття. Відкриття скульптурки Нандору Плотені в Ужгороді приурочили Міжнародному дню скрипки, який щороку відзначають 13 грудня. Нандор був скрипалем. Жив у своєму палаці, оточеному парком у центрі села Великі Лази, Ужгородського району. У різний час у нього в гостях були Ференц Ліст, Йоганн Брамс і Едуард Ремені (у палаці Плотені досі збереглися підтвердження цього факту). Саме Ремені навчив молодого Нандора грати на скрипці і вони навіть виступали разом із концертами по Європі», – зазначає Олександр Богданов. Зображений у скульптурці Нандор Плотені тримає в руках велику скрипку з трьома струнами. Кожна струна означає іменні скрипки Страдіварі, Гварнері, Аматі, які зберігалися у колекції закарпатського скрипаля.

14 грудня у Виноградові провели захід „Ніч в музеї”. Для учасників провели квест і екскурсію Виноградовом, під час якої мали нагоду дізнатися більше про локальну культуру й обмінятися досвідом щодо реалізації проєктів. Учасники заходу „Ніч в музеї” пройшлися історичним маршрутом міста Виноградів і дізналися цікаві факти про місто від історика Максима Молнара. Після екскурсії всі учасники взяли участь у квесті, для якого вони поділилися на команди, що мали свій маршрут. Загалом до заходів долучилася молодь з 9 громад України, а саме: Гришковецької, Южненської, Боратинської, Горохівської, Дорошівської, Клесівської, Коростенської, Кремінської та Косівської громад. Активну участь також взяли студенти Української академії лідерства, молодь ВПО з Ужгорода та Виноградова.

14 грудня в Перечині, у краєзнавчому музеї, експонувалася виставка народних майстрів декоративно-ужиткового та художньо-естетичного мистецтва „Миколай знайшов таланти”. У листопаді працівники музею подали оголошення в соцмережах про акцію „Алло, Миколай шукає таланти”. І святий їх знайшов, адже Перечинська територіальна громада багата на таланти. До акції долучилися і внутрішньо переміщені особи. На виставці було представлено близько сто робіт сімох народних умільців: Лариси Ганчак (картини олією), Василя Бочковського (гончарство), Мар’яни Беци (лялька-мотанка, народна іграшка, лялька Тільда), Світлани Левицької (декупаж), Олени Карпенко (епоксидна смола, ВПО з м.Суми), Аліни Тараненко (аксесуари з намистин), Наталії Сенченко (в’язані новорічні прикраси).

16 грудня в Ужгороді, у Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва, що в Ужгородському замку відкрили фотовиставку „Відображення світла”. Автори світлин – шестеро фотографів із України та із-за кордону: Микола Тинкалюк зі Львова, Ярослав Макар та Володимир Ньорба з Ужгорода, Урс Альбрехт зі Швейцарії, Адріана Дюркачова зі Словаччини, Жолт Томорі з Угорщини. Експозиція є початком мистецького проєкту „Українська світлина – світлина перемоги”, ініційованого спілкою фотохудожників Закарпаття.

20 грудня в Ужгороді, в Центрі гунгарології УжНУ, презентували двомовне українсько-угорське видання відомої закарпатської дослідниці історії Ужгорода Тетяни Літераті „Втрачений Ужгород – Професії та підприємства”. Переклад книги угорською мовою здійснила журналістка Вікторія Рего-Макушина. Видання побачило світ за підтримки МЗС Угорщини та Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді. Цьогоріч Центр гунгарології відзначає 35-ту річницю від дня його створення. Тож презентація двомовного видання стала своєрідним рестартом Центру. За словами першого заступника Генконсула Угорщини в Ужгороді Ласло Віди, цього року Генеральне консульство Угорщини в м. Ужгороді підтримувало п’ять видань книг. Здебільшого це були угорськомовні видання, які перекладали українською. Це видання навпаки цікаве тим, що книга написана українською, а переклад – угорською.

22 грудня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття персональної виставки „Тобі, моя Україно!” члена Національної спілки журналістів України Ольги Уманець. До експозиції увійшли рушники, серветки, подушки, скатертини, килими та портрети, вишиті хрестиком, низинкою та гладдю. Роботи майстрині переливаються всіма барвами веселки й захоплюють своєю неповторністю. Це свідчення того, з якою любов’ю та працьовитістю вона зберігає і відтворює стародавні візерунки, наповнює їх новим змістом і колористикою, демонструючи своє індивідуальне художнє бачення.

22 грудня в Ужгороді відкрилась традиційна виставка робіт „Зимовий вернісаж-2023”. Товариство угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса презентувало в Ужгороді свої творчі напрацювання, а це більше 65-ти робіт, які представили 23 художники різних поколінь. Мистецький захід зорганізували в обласному художному музеї ім. Й. Бокшая. В межах вернісажу відбулося і нагородження цьогорічних лауреатів премії ім. І. Ревеса.

26 грудня на території Мукачівського історичного музею триває мінівиставка крафтових виробників Мукачівської територіальної громади. На території подвір’я верхнього замку можна спробувати крафтову продукцію від виробників вина, пряників та пастили.

28 грудня в Ужгороді, у Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва" (FIAP), творча „Спілка фотохудожників Закарпаття” відкрила 24-у в цьому році фотовиставку „Українська світлина. 15 кроків”. Експозиція створена в рамках проекту „Українська світлина — світлина Перемоги” та з нагоди п’ятнадцяти років із часу створення Спілки фотохудожників Закарпаття. Головною метою цього митецького проєкту є демонстрація об’єднання митецького потенціалу в боротьбі українців проти рашистів.

30 грудня пам’ятку археології місцевого значення – курганний могильник в селі Білки Хустського району внесуть до списку Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Курганний могильник у Білках – це два кургани куштановицької культури VI – IV століть до нашої ери, висотою до 2 м, розташовані на площі 0,5 га в урочищі „Під городищем”. На околиці села досі збереглися залишки слов’янського городища VIII—IX століття н. е. площею понад 2 тис. кв. м., округлої форми, оточеного ровом і земляним валом. При розкопках у цих курганах виявили давні поховання, а неподалік, на околицях села, – знайдено бронзовий скарб 13 браслетів, 2 кельти, наконечник списа, що датуються епохою пізньої бронзи.

У грудні в Ужгороді, у Генеральному консульстві Словацької Республіки, відкрили виставку робіт закарпатців словацького походження під назвою „Vianoce na Slovensku” або „Різдво у Словаччині”. Генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Павол Паніс, виконуючий повноваження голови облради Андрій Шекета та голова Закарпатської організації Національної спілки художників України Борис Кузьма привітали учасників та гостей заходу, висловивши найкращі побажання на прийдешні свята та побажали приємного перегляду виставки. У рамках відкриття було представлено 15 творів закарпатських митців, серед яких: Борис Кузьма, Сергій Біба, Франціско Ерфан, Атілла Коприва та Едуард Приходько. Святковий настрій гостям подарував керівник оркестру Михайло Бровді Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, виконавши тематичні музичні композиції.

У грудні в Ужгороді краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького отримав подарунки – вироби з кераміки та фарфору. Серед предметів, які поповнили колекцію музею, – серветниці у вигляді курки та півника, керамічна ваза у вигляді квітки лотоса, порцелянова ваза в стилі модерн, статуетки „Хлопчик з метеликом” та „Качка” тощо. Їх виготовили на Полонському заводі художньої кераміки, Бориславському фарфоровому заводі та Городницькому фарфоровому заводі у другій половині ХХ століття. Є серед подарованого і настінні тарілки „Сонях” та „Куряча сім’я”. Остання виготовлена за ескізом українського художника декоративно-прикладного мистецтва, кераміста Зіновія Флінти. Ці зразки декоративно-прикладного мистецтва після належного наукового опрацювання займуть своє місце в експозиціях музею та слугуватимуть ілюстрацією до історії художньої кераміки України.

У грудні у Мукачеві відкрився артпростір. Картини з зображенням Мукачева, пейзажі Закарпаття, а також творчі роботи відомих художників України – все це можна знайти у творчій майстерні, що знаходиться у центральному пасажі міста над Латорицею. Благодійність через призму мистецтва – головна ідея проєкту, який волонтери Закарпаття реалізовують спільно з ГО „Майбутнє за освітою”. Мета ініціативи об’єднати поціновувачів прекрасного навколо доброї справи – підтримки наших захисників. Свої роботи для благодійного артпроєкту залюбки надали митці та художники з усієї країни. Кожен може обрати картину до душі, та сплатити символічну суму, яку в подальшому волонтери передадуть на ЗСУ. Найближчим часом у артпросторі планують влаштовувати творчі вечори, де поціновувачі прекрасного будуть мати можливість зібратися та подискутувати, та в свою чергу підтримати наших захисників. Адже вхід на заходи буде за донат.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ

2 грудня в Ужгородському музичному фаховому коледжі імені Д. Є. Задора було проведено І Відкритий конкурс гри на народних інструментах імені Степана Мартона. Активну участь у конкурсі взяли і учні народного відділу Мукачівської школи мистецтв ім.С.Мартона, виборовши почесні перемоги. Дипломом лауреата 2 премії нагороджений Максим Лінтур (2 категорія, баян, номінація „соліст”), клас викладачки Тетяни Бабілі. Диплом лауреата 3 премії нагороджений Данііл Лосик (2 категорія, гітара, номінація „соло”), клас викладачки Маріанни Монцоль. Дипломом лауреата 3 премії нагороджений Андріан Мноян (1 категорія, гітара, номінація „соло”), клас викладачки Маріанни Монцоль.

5 грудня учні гуртка „Художня кераміка” Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості продемонстрували свої таланти на міжнародному конкурсі мистецтв „AVANGARD Art” у Харкові. Їхні творчі роботи отримали високу оцінку журі та нагороди в різних номінаціях, підтверджуючи високий рівень мистецької майстерності та творчого потенціалу.  Гран-прі отримали: Анна Тайз; Андрій Скрипинець; Анастасія Сердцева; Юлія Гранчак; Антоніна Копча; Софія Косарєва.  Крім того, дипломи І та ІІ ступеня отримали й інші учасники гуртка, підкреслюючи колективний успіх та високий рівень мистецької освіти в Мукачівському центрі дитячої та юнацької творчості. Ці досягнення свідчать про талант і наполегливість молодих скульпторів, а також про важливість підтримки та розвитку мистецьких здібностей серед дітей та підлітків.

5 грудня, напередодні Дня святого Миколая, у Мистецькій школі Тячівської міської ради, відбувся танцювальний флешмоб „Ялиночка для Миколая”. Учасниками флешмобу стали учні хореографічного відділу під керівництвом Беати Молнар.

6 грудня в Ужгороді, традиційно у День святого Миколая, засвітили вогні новорічної ялинки. Як і минулоріч, на верхівці ялинки сяє Герб України. Штучне новорічне дерево висотою 18 метрів на площі Шандора Петефі змонтували за кошти меценатів. Дякуємо захисникам та захисницям за можливість подарувати дітям свято.

6 грудня в Ужгороді, в Академії культури і мистецтв, організували святкову зустріч, куди завітали 107 дітей. Це – діти з інвалідністю, діти із сімей у складних життєвих обставинах, із родин внутрішньо переміщених осіб тощо. Привітали присутніх із Днем святого Миколая та прийдешніми святами директор Ужгородського міського центру соціальних служб Іван Фленько та ректор Академії культури і мистецтв Наталія Шетеля, побажали всім здоров’я, добра та миру. Далі діти активно долучалися до ігор та вікторин на святкову тематику, прикрашали ялинку. На завершення свята Миколай разом із помічниками роздав дітям солодкі гостинці.

10 грудня в Ужгороді, в Кафедральному греко-католицькому соборі,  словацькі скаути передали закарпатським пластунам Вифлеємський вогонь миру. В собор за вогнем прийшли пластуни станиць Ужгорода та Мукачева. Далі Вифлеємський вогонь передаватимуть у церкви та дитячі будинки. Вифлеємський вогонь миру – міжнародна щорічна скаутська акція до святкувань Різдва Христового. Символічний вогонь запалюють скаути у палестинському місті Вифлеєм та поширюють у інші країни. Вогонь символізує мир, любов та добро. Ця традиція існує з 1984 року. В Україні вогонь вперше з’явився у 1992 році.

15 грудня у відомій свалявській кондитерській „Mirella” в санаторії „Квітка полонини” відбувся День закарпатської гастрономії. В рамках проєкту „Slow food” – відновлюємо та зберігаємо традиції закарпатського Різдва разом з кондитерами Свалявщини та крафтовими виробниками Закарпаття. Відвідувачі заходу змогли придбати на ярмарку крафтовий сир, мед, вироби з дерева, настоянки, унікальну закарпатську випічку. На присутніх чекала також історична реконструкція „Різдвяний стіл  Закарпаття”, де відновили автентичні страви та звичаї.

18 грудня у Хусті, в обласному театрі драми та комедії, пройшла благодійна акція для дітей. Це було свято з концертом, безпрограшною лотереєю та ярмарком, на якому всі охочі могли придбати вироби майстринь хендмейду, зокрема, вишукані ялинкові прикраси, іграшки ручної роботи, свічки, а також цікаві та потрібні книги. Організаторами заходу виступили благодійний фонд „Лайф” та танцювальна студія „Art hub”.

21 грудня в Ужгороді відбувся Х Міжнародний фестиваль-конкурс виконавців-музикантів „Сходинки до майстерності”. Заслужену перемогу в конкурсі вибороли музиканти з Великого Бичкова – оркестр народних інструментів „Бичківські музики”.

24 грудня під час благодійної коляди у селі Нересниця Тячівського району діти та дорослі заколядували майже 60 тисяч гривень для воїнів батальйону "Карпатська Січ", засновником якого був виходець із громади села Нересниці Олег Куцин. Розпочали благодійну акцію дорослі парафіяни храму Різдва Івана Предтечі села Нересниця Закарпатської єпархії Православної церкви України у Святвечір. Дорослим колядникам вдалося зібрати понад 33 тисячі гривень. Наступного дня до акції долучилися діти. Юним колядникам вдалося зібрати 26 760 гривень.

29-31 грудня в Ужгороді, на площі Фенцика, відбувся Благодійний передноворічний ярмарок з великим вибором крафтових виробів. 30 грудня відбулася Хода звіздарів. Організатори закликали пронести символ Різдва, віри і надії містом, на прославлення народження Христа та мирного майбутнього України. Організатори заходів: Уж Ярмарок, Творчі волонтери та Рух підтримки Закарпатських військових.

У грудні містами Закарпаття пройшов 29-й Парад Миколайчиків. Цього року Миколайчики приїжджали у Хуст, Виноградів, Сільце, Греблю, Іршаву, Білки, Імстичово, Довге, Кушницю, Керецькі, Мукачево, Солочин, Перечин, Ужгород. Учасниками параду, як завжди, були студенти Ужгородського національного університету, лідери „Іршавщини”, колектив КЗК „Заслужений академічний Закарпатський народний хор” та Іршавський хор.  Цього року акція мала благородну мету: не лише приносити радість дітям, а й збирати кошти на найбільш необхідне — підтримку наших Збройних сил України.

У грудні в Ужгороді, у ГО „Щасливі діти”,  розробили низку різноманітних заходів, покликаних урізноманітнити дозвілля дітей взимку і зробити його яскравим і захопливим. Одна за одною відкривали свої двері для малечі Майстерні святого Миколая від „Щасливих дітей ”. Перша така майстерня працювала у Перечині, наступна приймала маленьких відвідувачів у Великому Березному. У Майстернях дітки дізнавались про справи та життя святого Миколая та грали в інтерктивні ігри й виготовляли новорічні прикраси власними руками разом із помічниками Чудотворця. Загалом було проведено чотири таких Майстерні. Також „Щасливі діти” відкрили реєстрації на творчі екскурсійні заняття в ужгородському екзотаріумі „Акваріум”. Під час екскурсій діти мали нагоду познайомитися з екзотичними тваринками-мешканцями „Акваріуму” і розвіяти страхи, сформовані під впливом стереотипів щодо тих чи інших тварин. Кожна з екскурсій завершувалася творчим майстер-класом на природничу тематику. Відбулись також групові арттерапевтичні заняття для мам із дітками. На заняттях під керівництвом художниці-керамістки Ольги Ладижець жінки з дітьми навчались працювати з керамікою й виготовляли із неї авторські вироби, а ще – малювали фантазійні яскраві картини. Заняття проходили у затишній майстерні художниці, в невеличких групах, у доброзичливій атмосфері взаєморозуміння і підтримки, тож були особливо корисними для жінок із дітками з числа переселенців та родин військовослужбовців.

У грудні запрацював і зимовий табір для дітей молодшого шкільного віку від ГО „Щасливі діти”. Табір працював впродовж тижня і мав різноманітну, насичену заходами програму. Анімаційні розваги, спортивні активності, прогулянки, квести, творчі та кулінарні майстер-класи, екозаняття, заняття з психологом, арттерапія – все це і трохи більше дозволило забезпечити дітлахам якісне дозвілля та цікаво провести зимові канікули. Впродовж зимового періоду також тривали заняття для діток з логопедом і дитячо-батьківські групові заняття з психологом, які „Щасливі діти” запустили ще восени. Всі заняття відбувались в ігровій формі, із залученням сучасних практик, у супроводі професійних логопедів та психологині.

 

Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день