Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2013 - лютий
28 лютого в малій залі обласної ради відбулося розширене засідання колегії управління культури Закарпатської облдержадміністрації за підсумками роботи установ культури області за 2012 рік. Із звітною доповіддю виступив начальник управління культури облдержадміністрації Юрій Глеба. У колегії взяли участь голова обкому профспілки працівників культури облдержадміністрації Наталія Товтин, начальники управлінь (відділів) культури райдержадміністрацій та міськвиконкомів, керівники обласних установ культури та мистецтва.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2 лютого в м. Ужгород у великому залі обласної філармонії єдина в Україні самодіяльна народна чоловіча хорова капела „Боян” професорсько-викладацького складу УжНУ дала концерт під керівництвом диригента Василя Гайдука. У програмі – народні пісні, класична музика і твори композитора Василя Гайдука.
5 лютого в м. Ужгород в день свого народження театральна студія „Ввімкніть світло” презентувала виставу „Троє на гойдалці” за п’єсою італійського драматурга Луїджі Лунарі.
7-8 лютого в м. Ужгород в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулися обмінні гастролі Житомирського академічного українського музично-драматичного театру ім. І. Кочерги. Закарпатці ознайомились із виставою І. Іващенко „Втеча з реальності” (режисер – Петро Авраменко) та виставою „Украдене щастя” І. Франка (режисер – заслужений діяч мистецтв України Наталія Тімошкіна). Для дітей було репрезентовано казку К. Чуковського „Муха-цокотуха” (режисер – Ірина Антонюк).
8 лютого в м. Ужгород у великому залі обласної філармонії відбулася прем’єра „Різдвяної ораторії” Василя Гайдука на слова Василя Густі. Виконавці – Закарпатський академічний заслужений народний хор, камерний оркестр обласної філармонії, Леся Гайдук (орган).
8 лютого в м. Мукачево у міському Будинку культури відбувся концерт міжнародного дуету Les AMIS у складі канадської скрипальки Лінн Куо та української піаністки Mаріанни Гумецької. В програмі концерту звучали твори для скрипки та фортепіано С. Франка, Н. Рота, А. П’яццоли, Д. Гершвіна.
8-10 лютого відбулася концертна поїздка хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи в м. Ніредьгаза (Угорщина) на запрошення хору хлопчиків та юнаків „Cantemus”. Мукачівський хор представив дві концертні програми: перший концерт – твори сучасних і зарубіжних композиторів, українські народні пісні, другий – українська духовна музика.
9 лютого у м. Виноградів у міському DJ-клубі відбулася театралізована презентація книги поезій Світлани Кедик „Світ добра”, (видавництво „Карпатська вежа”). Серед авторів проекту: композитор Елеонора Немира, керівник гурту „Калімбойс” Людвіг Балог, художник Валентина Костьо, дизайнер костюмів Ілдіка Пігор та ін.
13 лютого в м. Ужгород у малому залі обласної філармонії відбулося естрадно-розважальне шоу до Дня Святого Валентина „Вечірній Ужгород”.
13 лютого в с. Чинадійово Мукачівського району в замку Сент-Міклош пройшов вечір німецького композитора Ріхарда Ваґнера. В рамках цієї події відбулися концерт класичної камерної музики, театральна постановка „Перстень Нібелунгів”, виставка робіт майстра М. Чопея.
17 лютого в Ужгороді в обласному академічному обласному театрі ляльок „Бавка” пройшла вистава-бенефіс „Красуня і Чудовисько”, організована з нагоди ювілею актриси театру ляльок Тетяни Сударєвої.
19 лютого в м. Ужгород у прес-центрі „Закарпаття” відбулася презентація студійного альбому „Акорди долі” ужгородського рок-музиканта Романа Киніва, до якого увійшло 18 пісень. Музикант поділився досвідом, як створити якісний і професійний продукт власними силами і популяризувати творчість закарпатських музикантів за межами області.
20 лютого за сприяння управління культури облдержадміністрації у приміщенні обласної філармонії відбувся обласний конкурс виконавської майстерності учнів молодших класів відділу фортепіано шкіл естетичного виховання. У конкурсі взяли участь 51 учасник з 24 шкіл естетичного виховання області у двох вікових категоріях: 8-9 років та 10-11 років.
21 лютого в м. Ужгород у приміщенні обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв відбувся святковий концерт з нагоди Дня захисника Вітчизни.
23 лютого в м. Ужгород в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся концерт співачки Лоліти Мілявської.
25 лютого в м. Ужгород в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся концерт всесвітньовідомого Національного балету Грузії „Сухішвілі”.
28 лютого в Ужгороді в приміщенні обласної філармонії відбувся концерт відомого угорського ансамблю „Budapest Klezmer Band”. Виконавчий стиль ансамблю – це захоплюючий музичний досвід у дусі традиційного єврейського фольклору. Оранжування для „БКБ” робить його засновник і директор Ференц Яворі, що виріс в Мукачеві. Захід організовано за підтримки Генерального консульства Угорської республіки в м. Ужгород.
У лютому в м. Кошице (Словаччина) відбулася зустріч директора Закарпатського академічного обласного театру ляльок Мирослава Петія та директора Кошицького театру ляльок Павола Грегорчака. Метою поїздки до словацьких колег було підписання Угоди про творчу співдружність на наступні роки, затвердження планів спільної роботи та обмін досвідом. У зустрічі також взяли участь директор Міжнародного фестивалю „Інтерлялька”, заслужений працівник культури України Олександр Туряниця та головний режисер Кошицького театру ляльок Іван Согел.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
4 лютого у обласній бібліотеці для дітей та юнацтва було проведено літературний ранок до 140-річчя від дня народження Михайла Пришвіна „В країні доброго чарівника”.
5 лютого в м. Ужгород письменник з Києва Володимир Шовкошитний у прес-центрі „Закарпаття” презентував свою нову книжку „Кров – свята”. Роман-дилогія побудований на основі архівних документів, документальних розповідей, що охоплюють періоди Голодомору, українсько-польські конфлікти та героїчну діяльність Української повстанської армії.
5 лютого в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася творча зустріч „Відомі автори з новими книгами” (презентація книг Мирослава Дочинця (м. Мукачево), Станіслава Бондаренка (м. Київ) і Володимира Шовкошитного (м. Київ).
6 лютого у м. Мукачево у міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича відбувся літературний подіум „Дзеркало слова”, на який були запрошені знані українські письменники Володимир Шовкошитний та Станіслав Бондаренко. Модератором зустрічі виступив письменник Мирослав Дочинець.
7 лютого в м. Ужгород відбувся творчий захід „Поезія – це музика душі”. В літературному вечорі взяли участь 12 молодих митців, які знайомили присутніх із своєю поезією та прозою. Окрім літературної частини, доповнив вечір гурт „Точка кипіння”.
7 лютого в м. Мукачево в читальній залі міської центральної бібліотеки ім. О. Духновича відбувся творчий вечір поета, голови літературного об’єднання „Рідне слово” Михайла Шушкевича. На зустрічі митець презентував свою нову збірку поезій „Вересневі обрії”.
8 лютого у відділі обслуговування учнів 5-9 класів обласної бібліотеки для дітей та юнацтва учні 6-х класів ЗОШ І-ІІІ ст. №2 та № 7 здійснили літературну мандрівку „Навколо світу з Жуль Верном”, присвячену 185-річчю від дня народження відомого французького фантаста.
13 лютого в м. Ужгород у бібліотеці-філії № 2 Ужгородської централізованої міської бібліотечної системи пройшов вечір-спомин „Афганістан живе у їхніх душах і чується безсонними ночами”.
13 лютого в м. Ужгород у центральній міській бібліотеці відбувся літературно-тематичний вечір до Дня Святого Валентина „Усе любов’ю зміряне до дна”.
14 лютого в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація книги французького письменника Стефана Есселя „Обурюйтесь!” (переклад з французької викладача Закарпатського дежаного університету Віктора Мотрука).
17 лютого в м. Київ закарпатський письменник Мирослав Дочинець презентував свою нову книгу „Криничар” у столичній книгарні „Є”.
20 лютого в м. Ужгород у міській бібліотеці відбулася презентація книги казок „День Сказки” (автор-упорядник – Михайло Темнов). Збірник зібрав та об’єднав авторів не тільки з України, а й авторів із країн СНД.
20 лютого у читальній залі обласної бібліотеки для дітей та юнацтва пройшов турнір мовознавців „У ріднім слові — цілий світ”, присвячений Міжнародному дню рідної мови. В змаганнях брали участь учні 6-х класів ЗОШ І-ІІІ ст. № 6 ім. В.Ґренджі-Донського.
21 лютого в м. Мукачево у міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича пройшло літературно-пісенне свято „Духовна енергетика рідної мови”, на яке зібралися представники громадських об’єднань та національно-культурних товариств міста, щоб відзначити Міжнародний день рідної мови. У читальній залі було оформлено тематичну виставку „Душа народу – рідна мова”.
21 лютого в м. Виноградів з нагоди Міжнародного дня рідної мови в читальній залі центральної районної бібліотеки пройшов літературно-музичний вечір „Українська мова – серця мого подих”.
24 лютого в м. Хуст у центральній міській бібліотеці пройшла зустріч з прозаїком, публіцистом, видавцем Мирославом Дочинцем.
26 лютого у читальній залі обласної бібліотеки для дітей та юнацтва пройшла презентація першої книги молодої письменниці Тетяни Демури „Літо назавжди”, яка побачила світ у видавництві „Карпати”.
28 лютого в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся ювілейний творчий вечір письменника Василя Кузана „Окриленість римованого слова”, з нагоди його 50-річчя.
28 лютого в Ужгороді відбулася презентація книжки мукачівського дослідника Олексія Філіппова „50 нових легенд про Ужгород і Закарпаття”. Видання є продовженням книжки „40 міфів про Мукачево”. У книжці опубліковано 50 легенд.
У лютому було визначено лауреата літературної премії клубу „Ярославів Вал” за 2012 рік. Ним став Мирослав Дочинець, автор роману „Криничар”. Цей твір, за визнанням журі, позначений глибиною авторської філософії та оригінальністю художнього пошуку і є одним із найяскравіших явищ української прози останніх літ.
У лютому в м. Ужгород вийшов друком двадцятий „Календар „Просвіти” на 2013-й рік”. Він знайомить читачів з постатями визначних вчених, письменників, художників, композиторів, краєзнавців, громадських, культурних і політичних діячів, пам’ятками історії і культури Закарпаття тощо. В альманасі подано церковний та історичний календарі, календар пам’ятних дат заснування сіл краю.
У лютому в м. Ужгород у видавництві „Карпати” вийшла друком книга „Гостримо перо. Основи журналістикознавчих розвідок”. Автори – доценти кафедри журналістики УжНУ Галина Шаповалова та Ярослава Шебештян. Посібник стане у пригоді не лише студентам, але й молодим та досвідченим науковцям.
У лютому в м. Ужгород вийшла друком 19-та збірка поезій українсько-словацького проекту „Між Карпатами і Татрами”. Автор – Михайло Василенко, переклад словацькою – Валерія Юричкова, ілюстрації – Світлана Урбанська.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
5 лютого у м. Виноградів у краєзнавчому музеї пройшла експозиція антикваріату з приватної колекції Ельвіри Гудак. Вона – онука видатного педагога та художника Степана Кутлана і саме від нього їй і дісталася більшість предметів колекції. Виставка проходила у рамках нового проекту „Міні-музей у музеї. Минуле і сучасне”, мета якого показати витвори мистецтва із приватних колекцій.
8 лютого в м. Ужгород в обласному музеї ім. Й. Бокшая відкрилася ретроспективна виставка народного художника України Юрія Герца. На виставці представлено понад 60 картин з фондів музею, які створювались майстром пензля в різні роки життя.
9 лютого в м. Ужгород у приміщенні міської школи мистецтв та дизайну „LOOK!” пройшла благодійна виставка юних митців. Виручені кошти від продажу робіт було перераховано на потреби дітей притулку „Нова сім’я”.
12 лютого у м. Київ у галереї „АВС-арт” відкрилася виставка „Велике рондо Юрія Герца”, присвячена пам’яті, народного художника України, лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка.
14 лютого в м. Ужгород в галереї „Ужгород” відкрилася художня виставка, яка об’єднала роботи представників родин-династій закарпатських митців. На експозиції можна було побачити творчість членів художніх сімей Скакандіїв, Свалявчиків, Приходьків, Дідиків, Габди, Павлишин, Кузьми тощо. Окрім картин вже іменитих закарпатських художників, на виставці були представлені і роботи їх талановитих дітей та онуків. Обласна організація Національної спілки художників України багата на мистецькі сім’ї – нараховує 22 родини.
16 лютого в м. Мукачево на вулиці Рауля Валленберга, 2 держсекретар парламенту Міністерства закордонних справ Угорщини Жолт Немет та міський голова Мукачева Золтан Ленд’єл відкрили меморіальну дошку Раулю Валленбергу, шведському дипломату, який у роки Голокосту врятував життя тисячам угорських євреїв, а пізніше став жертвою іншого тоталітарного режиму. Автор меморіальної дошки – ужгородський скульптор Михайло Колодко.
21 лютого в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилася ретроспективна виставка графічних творів учасників об’єднання „Професійні художники України”. Експозиція складається з 80 художніх робіт митців. Серед них – Владислав Ганзел, Емма Левадська, Іван Бондарчук, Ірина Зазулич, Сергій Глущук, Василь Петрецький та інші.
27 лютого в м. Ужгороді відкрилася Міжнародна виставка карикатур „Чхання мозку”, на якій було представлено півсотні знаних майстрів із десяти країн.
У лютому в м. Ужгород у приміщенні обласного палацу для дітей та юнацтва „Падіюн” відбувся вечір пам’яті відомого митця, засновника першої на Закарпатті дитячої студії образотворчого мистецтва Золтана Баконія. У рамках заходу було підбито підсумки щорічної виставки-конкурсу „Мій мальовничий край”, нагороджено найкращих вихованців студії.
У лютому в м. Мукачево в приміщенні міської художньої школи митці творчого об'єднання „Райдуга” представили свої нові картини та презентували перший каталог кращих робіт об’єднання.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ.
ТУРИЗМ
2 лютого в с. Хижа Виноградівського району відбувся вечір-вогник „Роки летять, минають – народні традиції живуть і процвітають” з нагоди відзначення 35-річчя створення фольклорного колективу „Хижанські візерунки”. За розвиток фольклорного мистецтва, збереження звичаїв, традицій та обрядів рідного краю, фольклорному колективу присвоєно звання „народний”. Посвідчення про присвоєння високого звання керівнику колективу Ірині Турцанаш вручила голова Виноградівської райдержадміністрації Тетяна Граб.
3 лютого в м. Ужгород в рамках проекту „Відкриті екскурсії Ужгородом” відбулась екскурсія „Легенди Закарпаття: Ужгород”.
3 лютого в м. Мукачево пройшла перша відкрита екскурсія містом, яку провели вслід за успішними заходами громадської акції „Відкриті екскурсії Ужгородом”. Ініціатором проведення відкритих екскурсій Мукачевом є міський туристично-інформаційний центр.
4-10 лютого в Берегівському районі, в якому проживає найбільша угорська громада в Україні, вперше пройшов „Тиждень угорських страв на Берегівщині”. У проведенні „Тижня угорських страв” взяли участь заклади в м. Берегово, селах Бене, Велика Бейгань, Мужієве, Косонь, Геча, Яноші та Гать. Організаторами тижня виступили Берегівська районна спілка сільського туризму та Берегівський туристичний інформаційний центр.
9 лютого у м. Ужгород за ініціативи Товариства словаків Закарпаття ім. Людовіта Штура (голова – Валерія Баланко) проведено ХІІ „Бал словаків-2013” – народно-мистецьке свято, яке знаменує завершення різдвяно-новорічних свят і зустріч весни. Участь у заході взяли заступник голови облдержадміністрації Іван Качур, Генеральний консул Словацької Республіки у м. Ужгород Янка Бур’янова, начальник відділу національностей та релігій облдержадміністрації Юрій Гузинець, заступник начальника управління культури Василь Марюхнич, представники освітньої та творчої інтелігенції області.
10 лютого в м. Ужгород відбувся фестиваль „Ужгородська палачінта-2013” (Масляна), в рамках якого пройшли веселі розваги та конкурси, концерти, дегустація меду та млинців.
11 лютого в м. Хуст за участі в. о. голови райдержадміністрації Д. Маді, голови райради В. Губаля проведено спільну нараду з головами селищної, сільських рад та клубно-бібліотечними працівниками району з питань виконання Закону України „Про культуру”, пункту 10 статті 42 Закону України „Про органи місцевого самоврядування в Україні”, статті 88 Бюджетного кодексу України.
13 лютого в приміщенні Ужгородського коледжу культури і мистецтв пройшла підсумкова нарада працівників культури Ужгородського району. З доповіддю „Підсумки роботи установ культури Ужгородського району у 2012 році та завдання по подальшому вдосконаленню форм і методів культурно-дозвіллєвої роботи і зміцненню матеріально-технічного стану закладів культури на 2013 рік” виступив начальник відділу культури райдержадміністрації Леонтій Ленарт.
14 лютого в м. Ужгород уже традиційно до Дня Святого Валентина пройшов п’ятий флеш-фест „Міст кохання” В рамках свята було проведено конкурс „валентинок”. В проведенні флеш-фесту брали участь обласна ліга КВК, корпорація свят "Не ПоНяЛ”, Туристично-інформаційний центр Закарпаття, Студентська республіка.
14 лютого в м. Ужгород на пл. Театральній пройшла розважальна шоу-програма „Подорож з коханням”.
17 лютого в м. Ужгород у рамках „Відкритих екскурсій Ужгородом” відбулася екскурсія, на якій розповідали про „угорський” Ужгород. Екскурсія включала прогулянку історичним центром міста, сформованим в часи Австро-Угорської імперії, знайомство з історіями з життя його мешканців та людей, які зробили Ужгород таким, яким ми його знаємо сьогодні.
17 лютого в с. Завадка Воловецького району пройшов культурно-спортивний фестиваль „Зимові візерунки Воловеччини”. У програмі свята відбулися змагання з гірськолижного слалому та бігу на лижах, приготування страв закарпатської кухні, розіграші та святковий концерт.
26 лютого в с. Суха Іршавського району відбулися „Молодіжні вечорниці”. Їх мета – залучити молодь до кращих народних традицій, відпочинку та дозвілля.
26-28 лютого в м. Ужгород у приміщенні палацу для дітей та юнацтва „Падіюн” відбулися ігри другого туру Закарпатської ліги КВК.
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.