Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2024 - квітень

В Ужгороді вшанували пам’ять жертв Чорнобильської катастрофи, яка 26 квітня 38 років тому забрала життя тисячі людей і завдала непоправної шкоди екології Європи. На площі Захисників України до пам’ятника закарпатським ліквідаторам Чорнобильської катастрофи поклали квіти керівники області та міста, військові, ветерани-чорнобильці, представники громадських організацій.

 ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

3 квітня Заслужений академічний Закарпатський народний хор поділився інформацією про свою діяльність у першому кварталі 2024 року. Колектив упродовж трьох місяців провів 26 концертів. Усі заходи проходили на підтримку ЗСУ: було придбано 3 дрони, перераховано на потреби ЗСУ 33862,00 грн. Підготували та представили глядачам три нові концертні програми: „У трембітоньку заграю” ; „Загуди ми, гудаченьку” ; „Свою Україну любіть”, до 210-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка. Провели самі та взяли участь у ряді мистецько-патріотичних акцій: урочистості з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав ; концерт-вшанування загиблих Героїв в день річниці початку повномасштабної агресії росії проти України; урочистості з нагоди 210-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка; культурно-мистецька акція „Моя Карпатська Україно” з нагоди 85-річчя Карпатської України та 150 річчя Президента Августина Волошина; Ряд концертів для школярів. Ведеться активна робота з підтримки закарпатських митців – зокрема, участь у ювілейному авторському концерті композитора І.Білика. Відбулось оновлення репертуару колективу творами сучасних авторів: І. Білика, Н. Петій-Потапчук, М. Бровді, Ш. Шрайнера, Т. Рибар та ін. На базі закладу було проведено переддипломну практику студентів спеціальності Хореографія КЗВО „АКіМ” ЗОР. Підписали договір про співпрацю з Волинською обласною філармонією. За результатами Всеукраїнського галузево-аналітичного центру КЗК „Заслужений академічний Закарпатський народний хор” ЗОР визнано „Компанією року 2023”.

5-22 квітня в Ужгороді, у залі обласної філармонії, проходив VIII Міжнародний фестиваль „Музика без кордонів”. У фестивальні дні глядачі мали можливість мандрувати музичними просторами та насолоджуватися музикою, яка долає як географічні, так і жанрово-стильові бар’єри. Цікавими були зустрічі та знайомства з гостями фестивалю – яскравими виконавцями і колективами з різних куточків України та за кордону. 5 квітня на відкриття фестивалю на Закарпаття завітав гість з Австралії Олександр Цибульський у супроводі Академічного камерного оркестру (керівник – заслужений артист України Владислав Юрош), Мирослави Швах-Пекар (мецо-сопрано) та Артема Позднякова (тенор).

9 травня у Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, відбувся перший великий сольний концерт гурту „100лиця”. У програмі були найпопулярніші хіти „Троянди”, „Покохай мене”, „ЗСУ”, „Танцюєш і плачеш”, „Вечорниці”, „Ну, як ти, мадам”, „Лети” та інші. Стильні, молоді та популярні артисти зробили цей вечір незабутнім.

10-14 квітня в Ужгороді, на малій сцені академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв, після чотирирічної перерви розпочався IV Всеукраїнський фестиваль камерного мистецтва „Під цвітом сакури”. Загалом впродовж фестивалю показали 5 вистав, створених театралами з різних міст України: 10 квітня – „Академія сміху” за п’єсою Кокі Мітані від Нового театру (м.Івано-Франківськ); 11 квітня – „Легені” за п’єсою Дункана Макміллана від Сумського національного академічного театру драми та музичної комедії ім. М. Щепкіна; 12 квітня – „Мама. 10 км” за творами Лєни Кудаєвої та Ірина Феофанової від Сумського національного академічного театру драми та музичної комедії ім. М. Щепкіна; 13 квітня – „Приголомшена Тетяна” за п’єсою Лаші Бугадзе від Донецького академічного обласного драматичного театру (Маріуполь); 14 квітня – „Сімейна вечеря” за п’єсою Жана-П’єра Абу – крайня прем’єра Закарпатського облмуздрамтеатру (режисер – заслужений артист України Михайло Фіщенко).

10 квітня в Ужгороді, в обласній філармонії, у рамках фестивалю „Музика без кордонів”, прозвучав концерт „Золота доба флейти” у виконанні заслуженого артиста України, соліста Національної філармонії України Юрія Шутка за участі Академічного камерного оркестру під керівництвом заслуженого артиста України Владислава Юроша.

12-14 квітня Закарпаття приймало ІІ Всеукраїнський конкурс хорового мистецтва ім. Михайла Кречка. Триденний мистецький конкурс, названий на честь видатного закарпатця, хорового диригента, композитора, збирача та популяризатора народної пісні – Михайла Кречка, мав насичену програму. Виконавську майстерність учасників оцінювало журі з 7 областей України з числа заслужених діячів культури, народних артистів і фахових спеціалістів хорового мистецтва. До Ужгорода приїхала рекордна кількість колективів – 25 хорів із різних куточків України – Одеської, Сумської, Чернігівської, Вінницької областей. Приїзд молоді з прифронтових регіонів на конкурс – це не тільки творча сходинка в їхньому розвитку, а ще й можливість реабілітації, тому в учасників відбулись екскурсії, участь у різних культурних подіях. Родзинкою недільного Гала-концерту, поряд із розмаїтим репертуаром учасників конкурсу, стало і спільне виконання у майже 400 голосів пісні „Ой, у лузі червона калина” у хоровій обробці Михайла Кречка.

14 квітня в Ужгороді, у обласній філармонії, у рамках фестивалю „Музика без кордонів”, особливий музичний вечір подарували артисти Київського квартету саксофоністів Національної філармонії України (керівник – заслужений артист України Юрій Василевич) у супроводі Академічного естрадно-духового оркестру (диригент – народний артист України Володимир Співак).

14 квітня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, зірковий склад акторів зіграв одну з кращих комедій XXI століття – комедію становищ Рея Куні „№13, або Олинклюзив”. У виставі антрепризи зіграли відомі актори Олексій Вертинський, Володимир Горянський, Лілія Ребрик.

16 квітня у Мукачівському драматичному театрі відбулися два премʼєрні покази від MODERN THEATRE містичної фантасмагорії „Конотопська відьма” за однойменною сатирично-фантастичною повістю Григорія Квітки-Основʼяненка у постановці Дмитра Рачковського.

17 квітня в Ужгороді, у обласній філармонії, у рамках фестивалю „Музика без кордонів”, фортепіанний концерт запропонував слухачам гість зі Львова народний артист України Йожеф Ермінь та Академічний симфонічний оркестр (диригентка – заслужена артистка України Вікторія Свалявчик-Цанько).

18-21 квітня у Мукачеві пройшов один з найбільших дитячо-юнацьких театральних подій – VІ Всеукраїнський фестиваль театрального мистецтва аматорських дитячих та молодіжних колективів „Імпреза над Латорицею”. Протягом чотирьох днів сцена театру стала ареною змагань найкращих колективів із різних міст нашої країни. Учасники порадували глядачів різного віку, адже приготували як дитячі твори, так і досить серйозні драматичні вистави. Окрім конкурсного перегляду вистав, у програму фестивалю ввійшли екскурсії, майстер-класи для учасників, творче спілкування та найголовніше – професійна оцінка журі та нагородження переможців.

19-21 квітня у містах Хуст, Ужгород та Виноградово відбулися благодійні концерти військового оркестру 194-ї понтонно-мостової бригади Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України.

20 квітня в Ужгороді, на сцені облмуздрамтеатру, відбулась вистава „HAROSHIRU” від Донецького драматичного театру м. Маріуполь, за мотивами п’єси Миколи Куліша „Мина Мазайло”. Веселі хайку на 2 дії.

20 квітня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава для дітей „Гном Джером” від режисерки Марго Савенко.

20 квітня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на Малій сцені, відбувся показ вистави „Солодка помста” (режисер – Віталій Семенцов) за мотивами п’єси Дональда Черчилля. Комедія про перелюб подарувала глядачам море емоцій та занурила їх в особливу атмосферу.

21 квітня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, зіграли виставу „8 люблячих жінок” за твором Роберта Тома. Нещодавня цю нову виставу від режисера-постановника Віталія Семенцова зіграли в Києві на гастролях.

21 квітня в Ужгороді, на сцені муздрамтеатру, Донецький академічний обласний драматичний театр м. Маріуполь показав виставу за творчістю грузинського драматурга Лаші Бугадзе у постановці режисерки, заслуженої артистки України Людмили Колосович. „Приголомшена Тетяна” – це 6 міні п’єс, 6 маленьких історій, події яких розгортаються на мальовничому Кавказі під час загарбницької й безглуздої російсько-грузинської війни. Слова та вчинки головних героїв, які внаслідок військових дій страждають психічними розладами, є проявом уявлень про такі надважливі поняття, як війна, любов, повага, життя та смерть.

22 квітня в Ужгороді, у обласній філармонії, закривав міжнародний фестиваль „Музика без кордонів” гість з Будапешта – Ансамбль старовинної музики „Ensemble Cantilene”. Концерт пройшов за підтримки генерального консульства Угорщини в м. Ужгород.

22 квітня у Сан-Франциско (США) відбулася дружня зустріч директорки, художньої керівниці Заслуженого академічного Закарпатського народного хору Наталії Петій-Потапчук та керівника „Leleka foundation” Вадима Гешеля, на якій обговорили наміри підписання Меморандуму між двома організаціями. Наталія Петій-Потапчук подякувала волонтерам за величезну підтримку України в цей важкий для нашої країни час та наголосила на важливості їх благочинної місії.

22 квітня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. Шерегіїв, відбувся концерт народного артиста України Івана Поповича з нагоди 50-річчя його творчої діяльності композитора, педагога. Співак піввіку на професійній сцені. Цього дня йому виповнилося 75 років. А ще 25 років з дня першого виконання пісні „Золото Карпат”, яка стала хітом, гімном рідного краю, в якому народився і зростав. Івана Поповича називають отаманом Карпат, закарпатським соловейком, легендою української естради. Його пісні стали хітами, золотим фондом культури України. За особистий внесок у розвиток української культури та вагомі творчі здобутки нагороджений орденом „За заслуги” ІІІ ступеня. Гастролював по всьому світу. На святі виступили: народний артист України, лауреат Шевченківської премії, Герой України Василь Зінкевич, заслужена артистка України Божена Дар, заслужений артист України Ігор Чепіль, гурт „Рокаш”, Анна Гафіяк, Василь Ваш, народний фольклорний колектив „Іршава”, зразковий танцювальний колектив „Плеяда”. У святковому концерті взяли участь студенти Академії культури і мистецтв. Під час концерту було зібрано майже 70 тис грн. для підтримки 128 легендарної Закарпатської гірсько-штурмової бригади.

24 квітня в Ужгороді, на сцені обласної філармонії, відбувся виступ великого джазового колективу BIGBAND „УЖГОРОД” у складі студентів та викладачів Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора.

24-25 квітня обласний театр драми та комедії з міста Хуст привіз на гастролі до Ужгорода дві вистави – „Гуцулка Ксеня” та „Остання ніч у Хусті”. Мюзикл „Гуцулка Ксеня” створений за мотивами однойменної оперети композитора, січового стрільця Ярослава Барнича. „Остання ніч у Хусті” за п’єсою Олександра Гавроша „Блаженний Августин” – історична хроніка, прем’єра якої відбулася нещодавно з нагоди відзначення 150-річчя від дня народження Президента Карпатської України Августина Волошина та 85-річчя з дня проголошення незалежності Карпатської України. Такі вистави потрібно створювати, аби не тільки з підручників історії, а й через мистецтво, через яскраві засоби художньої виразності показувати молоді, що наша історія є не просто вагомою, але й цікавою та різноманітною.

26 квітня народний гурт з Закарпаття „Остра Тирнина” порадував своїх поціновувачів новою композицією. Цього разу вони зняли кліп та заспівали відому лемківську пісню „Червена Ружа Трояка”.

26 квітня в Ужгороді, на площі Театральній, 26 творчих дитячих колективів міста виступили з благодійним концертом. Ці діти не уявляють свого життя без танцю. Але найбільше мріють про перемогу України та мир. Виступати для них – дуже важливо, бо це і позитивні емоції, і стимул для розвитку своїх здібностей, і розуміння своєї значущості. Гроші зібрані під час концерту передадуть на підтримку наших захисників, завдяки яким цей захід відбувся, завдяки яким діти мають можливість тут навчатися, спілкуватися з друзями, займатися улюбленою справою і мріяти.

29 квітня у Міжнародний день танцю на мукачівців та гостей міста чекало яскраве танцювальне шоу. Найкращі танцювальні колективи Мукачева представили на сцені Палацу культури і мистецтв різні танцювальні стилі – від народних і класичних танців до хіп-хопу та брейк-дансу. Пластика і грація танцюристів в поєднанні із професійністю та яскравими костюмами, подарувала глядачам незабутні емоції. Спеціально запрошена гостя – співачка JANE.

У квітні Академічний камерний хор „Cantus” розпочав концертний тур „Звуки небес, голоси землі”. У програмі – твори українських композиторів. Тур мав благодійну мету – збір коштів на підтримку 68 окремого батальйону 101 Закарпатської бригади ТрО. Перші два виступи відбулися 23 квітня у Рахові та Тячеві. Художній керівник хору – народний артист України Еміл Сокач, хормейстер – Ондраш Тазінгер. Пізніше в межах туру „Cantus” планує відвідата й інші міста Закарпаття.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

3 квітня в Ужгородському пресклубі презентували книгу „Геноцид ромів Закарпаття: намагаємось зрозуміти”. За словами авторки книги, ромологині Євгенії Навроцької, ця книга – навчально-методичний посібник для допомоги вчителям у викладанні історії ромів у школах. Він розрахований не тільки для вчителів історії, його можна використовувати і на виховних годинах, наприклад, 8 квітня, у Міжнародний день ромів. В липні 2020 року Комітет міністрів Ради Європи ухвалив рекомендацію, в якій закликає включати історію ромів та мандрівників до шкільних програм та навчальних матеріалів. Над дослідженням та укладанням книжки автори авторка працювала 4 роки. Посібник наразі доступний тільки в електронній версії на сайті онлайн-музею.

3 квітня в Ужгороді директор простору „ВДОМА” Руслан Пишка підписав Меморандум про співпрацю із обласною науковою бібліотекою імені Ф. Потушняка. Основна мета – організація та забезпечення задоволення соціокультурних, інформаційних потреб учасників бойових дій і їх родин. Українські захисники вдячні керівництву та співробітникам бібліотеки за підтримку простору „ВДОМА” і розуміння потреб ветеранів та членів їх родин. Вже зараз впроваджуються безкоштовні уроки з англійської мови для ветеранів на базі бібліотеки.

3 квітня у бібліотеці Рахова відбулось заняття у клубі „Трембіта”. Дітей знайомлять з культурною спадщиною і надбаннями предків. Основною метою клубу є збереження та відновлення традицій нашого краю, ознайомлення дітей з культурною спадщиною і надбаннями наших предків, етномистецтвом, зокрема гуцульщинознавством, та знайомство з краєзнавчою літературою, яка є у фонді Рахівської книгозбірні.

7 квітня весь світ відзначає Всесвітній день здоров’я, який було започатковано на честь створення в 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), точніше, прийняття статусу цієї організації. З цієї нагоди, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Здоров’я – головний життєвий скарб”.

9 та 15 квітня в Ужгороді, на екскурсію до обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, завітали студенти філологічного факультету УжНУ, а саме майбутні філологи-документознавці, разом із кандидаткою філологічних наук, доценткою кафедри української мови Аллою Михайлівною Галас та першокурсники українського відділення філологічного факультету разом із викладачем кафедри української літератури Олегом Хававчаком. Студенти ознайомилися із усіма відділами публічної бібліотеки та детально дізналися про послуги онлайн і офлайн, які допоможуть студентам добре опанувати професію, змістовно провести дозвілля й відкрити для себе щось нове.

9 квітня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, на проспекті Свободи, 40 відбулась лекція письменниці Олександри Шутко про османську Кафу у Криму і Роксолану. Олександра Шутко – журналістка, кандидатка наук у галузі мистецтвознавства, письменниця, яка вже понад 10 років працює в художньо-історичній площині Османської імперії та її султан-українок. Найвідомішою з них, безперечно, є Роксолана, якій і присвячено найбільше текстів. Олександра Шутко детально ознайомила присутніх із власними книжковими новинками „Слідами Роксолани” та „Кривава Кафа. Книга 1. Перерваний шлях Шехзаде” (Видавництво „НК Богдан”), а також цікавими фактами із власного життя, продемонструвала світлини портретів Роксолани та побудованих нею архітектурних пам'яток, на завершення зачитала один із найромантичніших уривків повісті, відповіла на численні запитання та підписала усім охочим книжки.

11 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація книги „Августин Волошин – найбільший муж наших новіших часів”. Видання здійсненно на замовлення та коштом депутатки Верховної Ради України від Політичної Партії „Європейська Солідарність”, голови Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до ЄС Іванни Климпуш-Цинцадзе. Присутня під час презентації аудиторія мала можливість не лише відкрити або перевідкрити для себе постать Августина Волошина, а й зрозуміти усю вагу цього історичного діяча, високий рівень поваги до його праці навіть у ворогів та важливість вивчення і обговорення діяльності Августина Волошина як в контексті повномасштабного вторгнення росії в Україну, так і в контексті осмислення власної української ідентичності. В ході заходу директором Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Ярославом Сивохопом було вручено подяку колективу нашої бібліотеки за вагомий внесок та активну участь у наукових та науково-практичних заходах інституту. Подяку від імені всього колективу прийняла директорка Олена Канюка.

12 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано новий випуск відеопроєкту „Потрібна книга – в потрібний час”. Це розмова з кризовою психологинею Оленою Славіною про книги Віктора Франкла „Людина в пошуках справжнього сенсу” та Едіт Еґер „Вибір”, головний меседж яких: „Кожній людині важливо мати вибір, бо тільки в нашій силі визначити, ким бути: жертвою або звитяжцем. Тим, хто дає, або тим, хто відбирає”.

12 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано другий випуск відеопроєкту „Титан духу”, який продовжив розкривати для глядачів багатогранну постать Тараса Шевченка. Тут можна дізнатись про вподобання та смаки поета, кого з письменників підносив вище інших, а кого читав мовою оригіналу. Над цим випуском працювали бібліотекарки відділу обслуговування користувачів –Владислава Сличко, Віталія Кодриш та Вікторія Павлович.

13 квітня в Ужгороді, у книгарні „Є”, письменниці Олена Кузьміна, Анастасія Нікуліна, Ірина Грабовська та Дарія Піскозуб влаштували атмосферні, веселі, чуттєві, до сліз реалістичні та казково-фентезійні читання. Авторки детально розповіли присутнім про свою творчість, поділилися фішками письма та анонсували спільну новинку – збірник фантастики „Мотанка".

16 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось перше засідання „Книжкового клубу”. Разом з командою наших партнерів „СОС Дитячі містечка України” учасники клубу обговорювали книгу Деніела Кіза „Квіти для Елджернона”. На засідання можуть приходити усі охочі книголюби. Люди, які вже прочитали книгу, можуть брати участь в обговоренні, ділитися своїми враженнями, емоціями, висновками, рефлексіями. Ті ж, хто ще не встиг ознайомитися з обговорюваним твором, можуть послухати інших і зрозуміти щось для себе: для них таке обговорення буде наче мінітрейлер до книги.

17 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано другий випуск відеопроєкту „No limits: безбар’єрність крізь призму книжок”, присвячений саме фізичній безбар’єрності. Говорили про комфортний фізичний простір для всіх і кожного, відображений в нонфікшин та художніх книжках.

19 квітня у Берегові громадський діяч, письменник, перекладач та волонтер Андрій Любка провів творчу зустріч. Основними темами заходу були волонтерство, а також презентація нової книги автора „Війна з тильного боку”. На заході йшлося про творче життя, волонтерство та натхнення у письменстві.

22 квітня у Хустській публічній бібліотеці маленькі умільці разом з волонтером з Тетяною Стець виготовляли „Святкові кошики”.

22 квітня свій день народження святкує народна артистка України Наталія Сумська, з цієї нагоди, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано новий випуск відеопроєкту „Життя в кадрі і за…”. Її вважають справжнім діамантом української сцени. Кожна роль на сцені чи в кінематографі це як „фігура вищого пілотажу”. Дитина куліс, донька відомої театральної пари, вперше підкорила серця широкого загалу, зігравши у юності головну героїню у фільмі „Наталка Полтавка”, а сьогодні на її рахунку довжелезний список найрізноманітніших ролей. Це все про Наталію Сумську. У відео використано уривки з фільмів „Наталка Полтавка”, „Чорний ворон” та інтерв'ю з програми „Автограф” (м. Полтава, ведуча Анна Прилучна).

22 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулося святкування Міжнародного дня Землі, свята природи, яке нагадує про важливість збереження планети та її ресурсів, разом з учнями 1-го класу Ужгородського ліцею № 5. Дітки взяли участь у конкурсі малюнків та вікторині. Найактивні були нагороджені невеликими подаруночками.

23 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся безкоштовний майстер-клас з виготовлення Великоднього декору. Всі охочі могли зробити собі великоднє курчатко.

23 квітня в Ужгороді, у книгарні „Є ” відбувся тренінг Богдани Манецької „Емоційний інтелект. Інструменти, які допоможуть легше долати кризи та приймати виклики сьогодення”.

23 квітня у Мукачеві презентували путівник, створений фахівцями Закарпатської угорської туристичної ради за програмою HUSKROUA, який містить інформацію про природні цінності, гірські вершини та описує 35 маршрутів піших походів в регіоні. Путівник стане в нагоді краянам та туристам з інших регіонів у дослідженні Закарпаття. В путівнику зібрані пішохідні маршрути різного рівня складності, а розділи проілюстровані світлинами туристичних локацій та картографікою.

23 квітня в Ужгороді, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, був опублікований четвертий випуск поетичного подкасту бібліотеки „П'ятихвилинка”. Ведучий – Віктор Новограді-Лецо. Цей випуск познайомив читачів з Василем Вароді, читаючи вірші якого, за влучним висловом його дружини Христини Керити, „можна побачити його – сильного і ніжного, вродливого і по-дитячому вразливого, непохитного у своїх переконаннях, тонкого лірика, що світ відчував серцем, що ніколи не носив за пазухою „камінь злості”, що безмежно любив рідний край і народ, вірним сином якого був до останнього подиху".

24 квітня в Ужгороді, в Закарпатській ОДА, презентували унікальне видання про Августина Волошина „Августин Волошин: шлях у безсмертя”. Над ним працювали відомі громадські діячі – Павло Федака та його син Павло. Книга вийшла в Ужгороді з нагоди 150-річчя з дня народження знаного українського педагога та вченого, громадсько-політичного, культурного, церковного і державного діяча. Робота над виданням була тривалою і клопіткою. Джерельною базою слугувала низка музейних реліквій та архівних матеріалів. Цінність книги в тому, що в ній уперше опубліковані фотографії, документи й інші матеріали, пов’язані з життям і діяльністю Августина Волошина, котрі раніше не публікувалися й про які широкій громадськості не було відомо. Кожна третя ілюстрація є унікальною.

24 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, було відкрито 17-й сезон засідань клубу літературних дебютів „Нові імена”. Сучасні творчі особистості цікаві тим, що активно осмислюють і нинішній тривожний світ, і своє місце в ньому. Цього разу було три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.

24 квітня молодь Красної, що на Тячівщині, зустрілася з письменницею Тетяною Грицан-Чонкою. Відбувся цікавий та корисний воркшоп з розвитку м'яких навичок, присвячений написанню есе. Під керівництвом майстрині слова учасники не лише ознайомилися з особливостями жанру, але й виконали практичні завдання, над якими працювали у групах.

25 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась лекція „Чорнобильський вітер у душах” до Дня пам'яті Чорнобильської катастрофи. Лектор – вчитель історії Юрій Офіцинський.

Щосереди в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувалися засідання клубу з вивчення української мови для внутрішньо переміщених осіб та всіх охочих „Говоримо українською”. Цього місяця учасники усно переказували почутий текст, перекладали з російської на українську, по літерах диктували як пишеться те чи інше слово, грали в Alias тощо.

У квітні побачив світ роман „Загублені у світах” ужгородської письменниці Любові Дмитришин, що мешкає у Флориді. Нова книжка стала для багатьох несподіванкою. Добре пам’ятаємо авторку як фахову журналістку, що має відповідну освіту і працювала в закарпатській та американській пресі. Відомо, що вона писала поезії, оповідання та дитячі книжки, видала фольклорну книжку пісень своєї матері. Роман можна назвати і любовним, бо ж кохання в ньому провідна рушійна сила, і психологічним, бо всі понад шістсот сторінок присвячено розбору конфліктної ситуації, плетиву причин і наслідків.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

3 квітня в Ужгородському пресклубі відбулася презентація онлайн-музею „Пораймос на Закарпатті”, в якому представлені експозиції однієї з найтрагічніших сторінок історії ромів – геноциду під час Другої світової війни (відео, документи, інтерв’ю нащадків та інші).

4 квітня в Ужгороді, в академії мистецтв, організували виставку-конкурс „Секрети акварелі”, присвячену пам’яті народного художника України Василя Скакандія. Свої напрацювання у техніці акварель представили 34 учасники – студенти Закарпатської академії мистецтв та фахового коледжу мистецтв імені А. Ерделі.

10 квітня в Ужгороді, поблизу обласного українського музично-драматичного театру ім. Шерегіїв, біля вірменського пам'ятного знаку Хачкар, було встановлено мініскульптурку, до 100-річчя видатного українського режисера вірменського походження Сергія Параджанова. Режисер зняв один із головних фільмів українського кінематографа „Тіні забутих предків”. Це фільм, який займає першу сходинку серед ста кращих фільмів України. За свою творчу працю Сергій Параджанов удостоєний звання Народного артиста України та став лауреатом премії імені Тараса Шевченка. Я відомо, 2024 рік ЮНЕСКО внесла у свій календар як рік Параджанова, а Верховна Рада України вирішила вшанувати 100-річчя Параджанова на державному рівні.

10 квітня в Мукачеві, в Угорському домі імені Мігая Мункачі, представили масштабну виставку з понад 80 робіт народного художника України, лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка, академіка Національної академії мистецтв України Володимира Микити.

 11 квітня в Ужгороді, у Генеральному консульстві Угорщини, відбулась виставка, присвячена творчості відомого мистецького подружжя Ужгорода – Бориса Кузьми, живописця, графіка, народного художника України, члена-кореспондента Національної академії мистецтв України, голови Закарпатської організації Національної спілки художників України, та його дружини, художниці Вікторії Кузьми, членкині Національної спілки художників України. У роботах Бориса Кузьми переважає гра кольорів, важливу роль відіграють символи, а особливі атмосферні картини на склі Вікторії Кузьми розкривають нові можливості художньо-естетичного вираження. Своєю самовідданістю і талантом, унікальним мистецьким інструментарієм, що відображає традиції Закарпатської школи живопису, своїм світоглядом подружня пара посідає почесне місце в сучасному мистецтві Закарпаття.

11 квітня в Ужгородському замку унікальні світлини презентували до Міжнародного дня ромів. Експозиція „Роми між двома світовими війнами” репрезентує п’ятдесят дві історичні світлини міжвоєнного періоду Підкарпатської Русі (Закарпаття) доби Чехословацької республіки, на яких зображені роми Ужгорода та його околиць, перша в Європі ромська школа Ужгорода 1926 року та роми, які проживали в Мукачеві, Хусті, Рахові, Міжгір’ї та Павлові. Організаторами виставки є Закарпатський краєзнавчий музей та ромське товариство „Гідність”.

12 квітня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, урочисто відкрилася фотовиставка „Пласт Закарпаття 1920-1930 років”, де всі охочі змогли поспілкуватися з дослідниками історії закарпатського Пласту та пластунами станиці Ужгород й подивитися ретросвітлини. Подія відбулась у галереї Ужгородського замку, працівники якого зібрали унікальні світлини, на яких зафіксоване дозвілля пластунів Закарпаття майже століття тому. Захід відбувся у рамках відзначення Дня першої пластової присяги.

12-14 квітня в Мукачеві відбувся захід „Сакура Арт”, який об'єднав участь 20 молодих талановитих художників з художньої школи „ROM-ART” та Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі. Протягом трьох днів юні митці працювали на різних місцях міста, передаючи красу цвітіння сакур на своїх полотнах. Організатором виступив відомий художник, керівник і засновник художньої школи „ROM-ART” Тиберій Йонаш, із підтримкою громадської організації „Голос ромні” (керівниця – Анжеліка Бєлова) та Мукачівської міської ради. За кілька тижнів всі зацікавлені матимуть можливість оглянути каталог творчих робіт, створених під час заходу, а також придбати їх на благодійній виставці-продажі.

13 квітня в Ужгороді відбулося відкриття виставки світлин із зображенням сакури. Кращі, на думку журі, роботи були надруковані за кошти організаторів та розміщені на фотовиставці в приміщенні артпростору „Ліс”. Автори найкращих робіт були нагороджені призами.

16 квітня пленер „Виноградівська весна” зібрав художників різних рівнів – професійних художників та художників за покликанням, студентів мистецьких вузів та учнів художньої школи. Пленер відбувався на різних локаціях міста. Гарний сонячний день сприяв не лише творчій роботі, а й спілкуванню. Хтось встиг закінчити роботу, хтось зробив етюд чи начерк. Така різноманітність учасників гарно впливає на мистецьке середовище міста. Є рух, напрям, але немає дистанції між людьми. Кульмінацією заходу став збір у виставковій залі „Імпасто”, де проходила виставка „Світло Єрусалима” відомої художниці із м. Запоріжжя Наталії Коробової.

16 квітня КЗ „Краєзнавчий музей міста Перечин” поповнився новими експонатами. Директорка закладу Оксана Вайда розповіла кореспондентці „Карпатського об’єктива”, що родинні вишивки подарувала жителька міста Інеса Богдан. Вони створені у середині минулого століття. Отож їм – понад 70 років.

18 квітня у камінній залі Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі відбулося урочисте відкриття виставки „Весняна радість”, на якій були представлені творчі роботи вихованців мистецького закладу на великодню тематику.

18 квітня в Ужгороді, в краєзнавчому музеї ім. Тиводара Легоцького, з'явилися артефакти із зображенням елементів Туринської Плащаниці, які подарували музею священники Православної церкви України на прохання керівника Інституту дослідження Святого Полотна Енріко Сімонато – науковця, який брав участь у дослідженні Туринської Плащаниці, який передав ці папіруси для закарпатського музею. Це те ж зображення, яке було нанесене на папіруси з Туринської Плащаниці, але воно на папірусах. Це ніби музейний експонат для того, аби людина прийшла і побачила. Також Закарпатській єпархії ПЦУ подарували копію негативу Туринської плащаниці, довжиною близько 2 метрів, яку виставлять на Страсному тижні з 29 квітня до 4 травня у єпархіальному храмі Амфілохія Почаївського в Ужгороді.

26 квітня в галереї „Ужгород” відкрили персональну виставку робіт Нати Попової – художниці-керамістки, фотографині, членкині Національної спілки художників України, неодноразової лауреатки Обласної премії у галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва ім. Й. Бокшая та А. Ерделі. Експозиція під назвою „Хранитель візерунка” об'єднала твори кераміки, графіки та художні світлини авторки.

27-28 квітня в Ужгородському замку відбувся благодійний захід „Бельтайн – свято весняного буйноцвіту”. У програмі: маркет крафтових виробників; музична сцена за участі місцевих колективів і гуртів „ЯРРА” та „Hudaki Village Band”; фотозона; лекторіум з відомими діячами; виставка закарпатських митців; кінозал і презентація фільму „Деокупація” від БФ БО „Закарпатська творча майстерня”; лицарські бої і стрільба з лука; традиційна закарпатська кухня; благодійний збір „Захід і Схід разом” на підтримку спецпідрозділу ГУР МО „Кракен” та 128 ОГШБ; аукціони, майстерки і розіграші.

24 квітня у етнографічному музеї села Великі Береги, що на Берегівщині, громадська організація „Pro Cultura Subcarpathica” вже вшосте організувала день краєзнавчих будинків. Для відвідувачів підготували яскраву програму. З 2013 року Асоціація краєзнавчих будинків та музеїв під відкритим небом проводить акцію „День краєзнавчих будинків” у День святого Юрія. Свято покликане створити можливість селам і скансенам бути в центрі уваги бажаючих в особливий день року. Програма розпочалася з народного танцю у виконанні молодих танцюристів „Tulipán Tanoda”. У цей день на перший план виходять не тільки звичаї та традиції, призначені до дня св. Юрія, але і звички, прив’язані до весни, до відродження та оновлення. Родзинкою дня була виставка матеріалів професійного гуртка „Szakkör”. Цьогоріч керівниками гуртка було проведено 22 майстер-класи, а завершальним акордом для глядачів була виставка, де вони могли ознайомитися з роботами учасників та майстрів. Серед професійних видів діяльності були валяння, фарбування яєць, виготовлення макраме, розпис меблів, пряникарство, в’язання гачком, бісероплетіння, папероплетіння, рамоплетіння.

29 квітня в Ужгороді, у „Совиному гнізді”, відбулась презентація колекційного фотоальбому „Ужгород колись і нині”. Автори – фотограф Сергій Денисенко, авторка текстів Тетяна Літераті та співавтор проєкту Борис Жулканич – спробували зробити не просто альбом, а портал між минулим і нинішнім. Краєвиди міста представлені парами: Ужгород нині й Ужгород, яким він був сто років тому. Видання двомовне – українською та англійською мовами, щоб туристам та гостям міста було ще простіше познайомитися з Ужгородом і дізнатися про нього цікаві факти. Більш розгорнуту інформацію про локації з фото можна буде прочитати, просканувавши на сторінках видання спеціальні QR-коди.

29 квітня близько 800 дитячих робіт та творчих досягнень вихованців закладів позашкільної освіти Закарпаття презентували на благодійній виставці в атріумі ОВА. На експозиції представлені роботи вихованців Закарпатського обласного центру дитячої та юнацької творчості „ПАДіЮН” та інших закладів позашкілля – переможців та учасників обласних етапів різних тематичних міжнародних і всеукраїнських конкурсів. Індивідуальні та колективні композиції виконані в різних техніках – деревообробці, гончарстві, кераміці, вишивці, образотворчому мистецтві, бісероплетінні, паперопластиці, оригамі тощо. Тут можна побачити нагороди й здобутки юних закарпатців у різних напрямках позашкільної освіти – туризмі, спорті, екології, образотворчому й музичному мистецтвах, а також найкращі проєкти учасників, які здобули призові місця на конкурсі-захисті науково-дослідних робіт МАН. Усі кошти, зібрані від продажу експонатів, спрямують на придбання дронів для закарпатських бійців.

У квітні в Ужгороді обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, подарували макет декорації до вистави про життя Августина Волошина. На Закарпатті триває рік Августина Волошина, президента Карпатської України. Наукові співробітники відділу новітньої історії та меморіальної кімнати-музею А. Волошина та відділу історії та краєзнавства краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького зустрілися з відомою театральною художницею, заслуженою діячкою мистецтв України Еммою Зайцевою. Знаючи про перебудову й оновлення експозицій „Карпатська Україна”, „Меморіальна кімната-музей Августина Волошина” до 85-річчя Карпатської України та 150-річчя від дня народження президента Карпатської України, художниця подарувала музейникам авторський макет декорації до вистави „Судний час” Івана Козака, ескізи костюмів до цього спектаклю, афіші та запрошення. Постановка спектаклю „Судний час” за п'єсою місцевого драматурга була здійснена в обласному державному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв народним артистом України А. Філіпповим у 2009 році. Це була перша спроба розповісти правду про самовідданого борця за незалежність України з театральної сцени. Вистава присвячена останнім дням життя Президента Карпатської України, Героя України Августина Волошина в катівні Лефортівської тюрми в Москві. Не тільки блискуча гра акторів, але й художньо-сценічне оформлення, яке дуже оригінально вирішила Емма Зайцева, сприяли змістовній насиченості спектаклю та успіху закарпатських театралів. На згадку про виставу, присвячену Августину Волошину, знана театральна художниця Емма Зайцева подарувала ще й книгу, де йдеться про її творче становлення як сценографа.

У квітні ужгородська художниця-абстракціоністка Оксана Брензович отримала нагороду за волонтерську діяльність серед інших відомих особистостей від Міжнародної громадської організації „Жінка III тисячоліття”. Нагороду „Дякуємо за добро” отримали жінки (серед яких: Галина Герега, Оксана Білозір, Марина Кінах, Тетяна Авраменко та інші), які активно співпрацюють та допомагають в реалізації благодійних проєктів, ведуть волонтерську діяльність, направлену на допомогу ЗСУ, вимушеним переселенцям, дітям-сиротам та людям з інвалідністю.

У квітні у Мукачеві протягом тижня тривав традиційний мистецький пленер „Мукачівська весна 2024”. Захід проводять з 2019 року. У живописному пленері брали участь 20 молодих художників. Протягом тижня вони працювали на різних локаціях міста, на полотнах зображували архітектурні пам'ятки, пам'ятники, вулиці та сквери Мукачева. Художники також відтворювали на картинах візитівку міста – замок Паланок.

У квітні в Ужгороді, музей народної архітектури та побуту представив каталог „Писанки скансену”, який видали за результатами міжнародного виставкового проєкту „Світ писанки”. У 2015 році в Ужгородському скансені започаткували щорічний виставковий проєкт „Світ писанки”, що проводиться напередодні святкування Великодня. Саме роботи з експозицій стали основним джерелом поповнення музейної колекції писанок. За 10 років виставковий проєкт переріс із місцевого (регіонального) до міжнародного. У виставці беруть участь майстрині з усієї України, країн близького (Словаччина, Румунія, Чехія, Хорватія) та дальнього зарубіжжя (США). До виставки активно долучаються майстрині-писанкарки різних районів Закарпаття. Щороку в ній беруть участь понад 30 майстринь, а загалом до фондової збірки нашого музею свої роботи подарували 52 майстрині. За період існування проєкту писанкова колекція скансену збагатилась на 321 одиницю. Основну групу з них становлять авторські писанки, виконані традиційним восковим розписом, „дряпанки” („шкрябанки”), „оцтованки”, „мальованки”. На сторінках каталогу можна ознайомитися із частинкою фондової колекції писанок, що надійшли до музею протягом 2015-2023 років. Над виданням працювала завідувачка відділу експозиції та науково-дослідної роботи Вікторія Колька-Симкович.

КІНОМИСТЕЦТВО

4 квітня в Ужгороді відбулося навчання модераторів кіноклубів документального кіно з усієї України. 18 модераторів зустрілися на Закарпатті, щоб поділитися досвідом правопросвітницької роботи кіноклубів та отримати нові знання під час тренінгу, присвяченому роботі з емоційно складними темами. Ужгород невипадково став місцем зустрічі кіноклубної спільноти. У місті вже понад 10 років успішно працює один з найкращих кіноклубів Мережі – кіноклуб „Альтернатива” при юридичному факультеті Ужгородського національного університету. Модерують його роботу професорка кафедри цивільного права та процесу юридичного факультету УжНУ Марія Менджул та голова Освітнього центру „Інсайдер” Марія Симкович.

24 квітня у Виноградівському міському будинку культури, обласне науково-культурологічне товариство ім.О.Духновича запросило на презентацію документального фільму „Приреченый на вічность”. Цей фільм розповідає про життя і діяльність письменника-гумориста, краєзнавця та громадського діяча Михайла Чухрана.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ

3 квітня гітаристи-вихованці Мукачівського Центру дитячої та юнацької творчості, під керівництвом Анастасії Ткаченко, вибороли почесні нагороди на VII Всеукраїнському фестивалі-конкурсі „Перлина Закарпаття – ARTLIKE FEST”. Ілля Лукича – інструментальний жанр, гітара соло, категорія ювенали – І місце. Ансамбль гітаристів „Флажолет” – інструментальний жанр, колективи малих форм, мішана вікова категорія – І місце.

6-7, 13-14 квітня в Ужгороді проходив фестиваль сакури. На вулицях Ужгорода пишно розквітли сакури. Перші сакури в Ужгороді з'явились ще у чехословацький період з 1919 по 1939 року. Дерево гарно прижилося, адже місцевий клімат цьому сприяє. Відтак в Ужгороді з’явилися цілі алеї сакур. З часом їх посадили і в інших містах Закарпаття. Ніжно-рожевий цвіт японської вишні став символом обласного центру Закарпаття навесні. Помилуватися цим прекрасним явищем можна було приблизно два тижні. В рамках фестивалю відбувся волонтерський ярмарок хендмейду та крафтових виробників. Відбулись відкриті екскурсії містом, виступи гуртів, колективів, музикантів. У сквері ім. Героїв Майдану була „Солодка локація ” для дітей, анімація, караоке та майстер-класи для малечі, конкурс креативних рожевих костюмів, вікторина про сакури. На вул. О. Довженка відбулась лялькова вистава від академічного обласного театру ляльок „Бавка”. Відбувся пленер із художниками та конкурс картин. Працювала локація живої музики „Під сакурами” (виступ академічного естрадно-духового оркестру обласної філармонії, саксофон, гітара). Працював артпростір від вихованців Дитячої професійної художньої студії Петра Свалявчика.

8 квітня разом з ромською громадою Закарпаття відзначило Міжнародний день ромів. Ця важлива подія для нашого краю знаменує та підкреслює мультинаціональність і мультикультурність Срібної Землі. Ми демонструємо, що ромська національна спільнота – невідʼємна частина нашого суспільства. Ми щоденно спільно працюємо для перемоги, боронимо країну на фронті, поважаємо один одного, захищаємо та разом дивимося в майбутнє.

8 квітня маленька закарпатка стала „Зіркою Грузії”: учениця 1 класу КЗ „Мистецька школа Тячівської міської ради Закарпатської області” Мілана Джуган здобула перемогу та стала лауреатом I ступеня у Міжнародному фестивалі-конкурсі у підтримку України „Зірки Грузії”. Це дебютний виступ Мілани на міжнародній сцені, і вона одразу вразила журі своїм талантом, артистизмом та щирою емоційністю.

9 квітня більше тисячі ужгородських школярів провели акцію на підтримку дітей Харківщини – акція #powerkharkiv відбулася на набережній Незалежності. Діти різного віку крейдою на асфальті малювали в патріотичних кольорах й писали слова підтримки дітям Харкова, які живуть під постійними обстрілами російських агресорів, не мають можливості навчатися у стінах рідних шкіл, спілкуватися та гратися, як звикли, на вулицях, у дворах, майданчиках зі своїми друзями. Серед школярів, які взяли участь в акції – і діти з Харкова, які переїхали до Ужгорода через війну. Загалом у закладах освіти міста навчаються 210 дітей з Харківщини, розповіла начальниця управління освіти Ужгородської міськради Наталія Баранюк. Ужгородці не забувають про Харків, як й про інші міста, де росія щоденно чинить злочини. Ужгородці хочуть, щоб усі діти мали щасливе дитинство.

12 квітня в Ужгороді, у Боздоському парку, вперше відкрився тематичний парк казкових персонажів „Світ велетнів”, що не має аналогів у всьому світі. Добрі та злі велетні „ожили” за допомогою аніматроніки, а легендарна історія стала реальністю. Понад 30 анімованих фігур велетнів до 5 метрів заввишки взаємодіяли та розмовляли з гостями голосами відомих українців. Прототипами головних героїв стали Володимир Горянський, Павло Зібров, Ольга Сумська, Віталій Борисюк, Михайло Заливако, LAUD, Анатолій Анатоліч та інші. На відвідувачів чекали: казкові персонажі з Долини туманів; масштабні фігури до 5 метрів заввишки; персонажі, що розмовляють голосами відомих українців; інтерактивні розваги та шоу аніматорів. Частина коштів з продажу квитків піде на допомогу ЗСУ.

12 квітня в Ужгородському пресклубі відбулася презентація результатів роботи Студії сторітелінгу для підлітків та молоді, що діяла на базі Ужгородського пресклубу за підтримки програми „Culture Helps / Культура допомагає”. Тренери навчали учасників знімати та писати мультимедійні історії. Вміло поєднувати різні формати в єдине ціле, розкривати історію за допомогою трьох основних складових – фото, відео та тексту. Учасники презентували свої роботи – 10 мультимедійних історій, які робили спільно.

13 квітня у місті Берегово, закарпатське угорське педагогічне товариство (KMPSZ) організувало та провело конференцію для працівників мистецьких шкіл у Закарпатському угорському інституту ім. Ф. Ракоці ІІ. У заході взяла участь 61 особа з 11 шкіл Закарпаття. Після відкриття відбувся презентаційний навчальний урок під назвою „Разом грати радість”. У другій половині відбувся концерт, у якому твори угорських композиторів виконували викладачі та студенти закарпатських мистецьких шкіл.

13 квітня в Ужгороді увечері на майданчику біля ЗОШ №1 відбулось імпровізоване вогняне шоу. Мета його проведення збір 50 тисяч гривень для спецпризначенців „Карпатської Січі”, що воюють в складі ССО ЗСУ. Зібрані кошти будуть спрямовані на лікування поранених бійців, ремонт транспорту, відновлення спорядження і придбання дронів.

13 квітня в Ужгороді відбулася екскурсія містом для поранених військовополонених. Організували дозвілля воїнів Ужгородський РТЦК та СП разом із волонтерами Руху підтримки закарпатських військових-Ужгород. Одним із напрямків, в якому працюють з пораненими військовими – це організація їхнього дозвілля, для того, аби вони могли переключитися, побачити Ужгород, познайомитися з місцевою культурою. Це допомагає їм отримати додаткові сили й натхнення, щоб швидше одужати. Близько 20 воїнів з різних куточків України та різних військових частин ознайомилися з історією міста, дізналися багато цікавинок, пройшлися вуличками й набережною й, звісно, загадали бажання біля пам’ятника Миколайчику. Гідеса Марія Заболотна не вперше проводила подібні екскурсії для поранених і говорить, що завжди зважає на певні особливості в спілкуванні й подачі інформації для поранених – вибір локацій, маршруту. Під час екскурсії ми говоримо не тільки про історичний контекст міста, але й піклуємося про фізичне й психологічне здоров’я наших бійців. Назустріч ініціативі пішли й ужгородські підприємці, які після екскурсії організували для воїнів гарний закарпатський обід.

13-14 квітня у місті Пейч (Угорщина), учасники зразкового шоу-гурту „Атас” успішно виступили на міжнародних танцювальних змаганнях „STAR DANCE ARENA”. Талановиті діти Берегова – учасники трьох вікових груп та групи „Інтенсив” зразкового шоу-гурту „Атас” (керівник Світлана Кононенко, хореограф Альона Гергардт) представили на танцювальних змаганнях 11 яскравих танцювальних композицій та 4 сольні виступи.

14 квітня на території Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості відбулося щорічне родинне свято „Писанковий рай”. Діти разом з батьками занурилися у світ великодніх традицій та мистецтва: пройшли майстер-класи відділу декоративно-прикладного мистецтва з розписування писанок, дряпанок, мальованок, зернівок, писанок з соленого тіста, писанок в техніці декупаж та сучасних дизайнерських писанок. Учасники та гості могли самі спробувати виготовити писанки, або відвідати Великодню виставку, організовану на території центру. Також на святі були представлені малюнки та творчі роботи вихованців центру. Наприкінці свята виступили дитячі танцювальні та вокальні колективи та були організовані весняні хороводи.

14 квітня в Ужгороді відбувся Всеукраїнський турнір зі спортивних бальних танців „West Championship Cup 20240148”, куди з’їхалися учасники з різних куточків України. Вихованці гуртка „Спортивно-бальна хореографія”, керівник заслужений артист естрадного мистецтва України Валерій Рябчук, вибороли п’ять перших, два другі, три треті місця та одне п'яте місце в різних категоріях і рівнях. А хореографічний колектив „Latino” зайняв І місце на Всеукраїнському фестивалі „West Championship Cup” з танцем „Shafl Dance”.

16 квітня юні мукачівські музиканти стали переможцями міжнародного конкурс. Дарина Гусєва та Ілля Лукича здобули перші місця у багатожанровому Міжнародному двотуровому онлайн-конкурсі „Сузір'я талантів”. Вони є вихованцями Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості, під керівництвом Анастасії Ткаченко. Конкурс проводився за підтримки міністерства культури міста Сопот, Польща.

19 квітня на ІІІ Всеукраїнському фестивалі-конкурсі „Країна Кобзаря” у місті Київ учень вокально-хорового відділу Мукачівської школи мистецтв імені С. Мартона Матвій Мущинка отримав почесну нагороду – диплом лауреата 2 премії у номінації естрадної пісні в категорії 1 вікової групи. Його викладачка ,заслужена артистка естрадного мистецтва, Ірина Зіміна-Яценко, була відзрначена організаторами за її значний внесок у розвиток культурного виховання молоді.

20 квітня у Мукачівському палаці культури і мистецтв відбулося „Шоу однієї хустки”, на якому святкували 3-тю річницю українського бренду „Марципанка”, заснованого в Мукачеві. На заході розказали історію бренду, показали нові колекції шовкових хусток. Також у програмі на глядачів чекали музичні, танцювальні номери, перформанс про Закарпаття від крутих письменників, цікаві запрошені гості, сюрпризи та подарунки.

20 квітня в Ужгороді, на вул. Швабській, 71в, відбувся живий майстер-клас з декорування шопера у техніці макраме.

20 квітня в Ужгороді, у книгарні „Є” відбулась експериментальна зустріч-лекція „Фототерапія: Сексуальність. Самооцінка. Тест-драйв аватара”. Фотограф Микола Вінар та психологиня Тетяна Лавришин влаштували практичне заняття, щоб показати, що поєднання фотографії та психології є дієвою терапією. Окрім цього, була й теоретична частина. Пояснювали, як саме пов’язана психологія та фотографія і якими є основні етапи взаємодії між учасниками такої фототерапії.

21 квітня відбулась оглядова екскурсія „Ужгород: відкриваємо таємниці старовинного міста”, Під час якої учасники змогли відчути дух минулого, доторкнутися до історії та відкрити найцікавіші сторінки життя міста. Наші гіди розповіли про архітектурні шедеври, легенди та таємниці, які приховуються за старовинними стінами.

21 квітня відбулася відкрита екскурсія Невицьким замком, на яку запросили усіх зацікавлених історією та нинішнім станом справ у фортеці. Відкриту екскурсію провів дослідник цієї унікальної пам’ятки, автор історико-археологічного дослідження Невицького замку Олександр Дзембас разом із вихованцями Школи юного археолога. Олександр Дзембас займається вивченням Невицького замку близько трьох десятків років.

21 квітня в Ужгороді відбувся майстер-клас з розпису великодніх писанок для дітей прикордонників. Його провели капелан Чопського загону протоієрей ПЦУ Сергій Ємець та майстриня Іванка Косянчик. Майстриня розповіла дітям про мистецтво писанкарства та вчила їх розмальовувати традиційні й сучасні українські писанки.

21 квітня в урочищі Кіреші Хустського району почала квітнути Долина нарцисів. Цвітіння нарцисів наразі не досягло свого піку і продовжуватиметься ще близько протягом 2-3 тижнів. Долина нарцисів – заповідний масив. З 1992 року – у складі Карпатського біосферного заповідника, що входить до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.

22 квітня в місті Виноградів відбувся Всеукраїнський фестиваль хореографічного мистецтва „INTERNATIONAL UNION OF DANCE EDUCATORS”. Учасниками фестивалю були хореографічні колективи майже з усіх міст Закарпатської області. У суддівській команді – зірки танців: топ-хореограф України Костянтин Томільченко, учасники популярних телепроектів Роман Горбач та Артем Куруоглу. Рахівщину гідно представили учасники хореографічного колективу „Джерельце” Рахівського будинку культури та здобули заслужені I-II місця в номінації „народний танець”.

24 квітня у Колочаві, в місцевому скансені, розквітла Долина шафранів. Тут під крокусами – близько 3 га території скансену. На цьому тижні зафіксували пік їхнього цвітіння.

24 квітня у місті Вашарошнамень (Угорщина) відбувся XIV міжнародний конкурс піаністів, де фортепіанний відділ Берегівської школи мистецтв достойно представив справжню команду учнів-конкурсантів. Змагалося 52 учасники з різних шкіл Угорщини та України, оцінювало журі майстерність конкурсантів за класами. Піаністи з Берегівської школи мистецтв здобули призові місця.

24 квітня в Тячеві, у галереї ім. Ш. Голлоші, цикл заходів з виготовлення писанок продовжив майстер-клас розпису писанки воском від майстрині-художниці – Мар'яни Решетар. У дружній атмосфері, допомагаючи один одному, працівники культури громади ознайомилися з традиціями нашого народу і навчилися творити писанки. Ніхто не залишився осторонь цієї справи, і з великою цікавістю всі занурилися в царину розпису елементів писанки. Найцікавішим для учасників майстер-класу виявився процес знімання воску з яєць, адже під такою оболонкою приховувались усі фантазії.

25 квітня в Мукачеві, на території парку Центральний, пройшов „Сімейний фестиваль”, участь в якому могли взяти всі охочі мешканці та гості громади. В програмі заходу: цікаві ігри; творчі майстерні; лекції для батьків; консультації з фахівцями; розіграш подарунків.

29 квітня у музеї „Румунська садиба” села Нижня Апша провели майстер-клас з випікання пасок під назвою „Смачної паски і Божої ласки”. Його провели працівники бібліотек та будинків культури відділу культури Солотвинської селищної ради. Майстрині залюбки поділилися рецептами пасок та навчили дітей вимішувати тісто у форми. Також цікавим для дітей було навчитися виготовляти прикраси для святкової здоби у формі квітів, пташок та різних фігурок. На майстер-класі учасники готували тісто за давніми рецептами та випікали паски у печі, яка була зроблена на стародавній лад.

У квітні учні 1-го року навчання хореографічного відділу Буштинської школи мистецтв мали змогу позмагатись у Міжнародному двотуровому багатожанровому фестивалі-конкурсі „Весняне сузірʼя” з танцем „Равлики” та стали Лауреатами ІІ ступеня. Учні 3-го року навчання стали лауреатами ІІ ступеня з танцем „Леді Баг та супер герої”. Солістка Кароліна Штець з танцем „Енчантімалс” також нагороджена дипломом лауреата ІІ ступеня.

Ужгород цієї весни прикрашають цвітінням і тисячі різнокольорових тюльпанів. Це ніжно-білі Antarctica, темно-фіолетові Negrita, жовтогарячі піоновидні Sun Lover, червоно-жовті з голчастою бахромою на кінчиках пелюстків Lambada, густомахрові, пурпурово-фіолетові з білим відтінком Blue Diamond, яскраво-червоні з махровими пелюстками Miranda, бузково-білі Holland beauty, яскраво-соковиті помаранчеві Van eijk, багатокольорові Carnaval de Rio, ніжні рожево-біло-зелені Finola, елегантні рожеві Kyoko takahassi, яскраво-білі з бузковими штрихами Flaming Flag. Сорти – переважно ті, що висаджували у минулі роки, але є й новинки. Квітнуть тюльпани, зокрема, на площах Народній, Поштовій, Георгія Кірпи, а також клумбах на проспекті Свободи, транспортних колах Богдана Хмельницького, Марії Заньковецької, Миколи Боб’яка-Тиводара Легоцького та багатьох інших локаціях.

У квітні в Ужгороді, на вулиці Баб’яка, з’явилася перша пальмово-сакурова алея. Перші 6 пальм висадили біля алеї сакур, які висадили кілька років тому. Цього року японська вишня (сакура) розцвіла на два тижні раніше. Масове цвітіння відбулося до середини квітня. Незвичне поєднання японської вишні та екзотичних пальм вже вподобали містяни, а фото заполонили соцмережі.

 

Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день