Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
>
>
Хроніка культурного життя
2015 - жовтень
9 жовтня в Мадриді (Іспанія) в Державному Національному університеті ім. Сервантеса на Світовому конгресі українців, композитор-закарпатець член Національної Спілки композиторів України, лауреат обласної премії ім. Дезидерія Задора Роман Меденці був нагороджений ювілейною відзнакою „200 років з дня народження Тараса Шевченка” – установлена з нагоди 200-ліття з дня народження Тараса Шевченка для нагородження осіб „за значний внесок у популяризацію творчої спадщини та вшанування Тараса Шевченка за межами України”. Закарпатець, відзначений нагородою за вокальний цикл „Поезії Кобзаря” для сопрано, мецо-сопрано, тенора і басу в супроводі фортепіано.
28 жовтня в Ужгороді відбулися урочистості з нагоди відзначення 71-ї річниці визволення Закарпаття від фашистських загарбників. Були покладені квіти до пам'ятника „Україна – визволителям”, монументу „Добровольцям Закарпаття – учасникам другої світової війни”,біля Вічного вогню. Всіх загиблих закарпатців відзначили військовим салютом.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся святковий концерт естрадно-духового оркестру під орудою заслуженого артиста України Володимира Співака.
1-4 жовтня в Ужгороді в обласному театрі ляльок „Бавка” проходив фестиваль театрів ляльок з різних країн світу „Інтерлялька”-2015”. Свою сценічну майстерність шанувальникам продемонстрували професійні театральні колективи з Болгарії, Угорщини, Словаччини та кількох областей України.
6 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт „Шедеври світової фортепіанної музики” заслуженої артистки України Етелли Чуприк.
8 жовтня в Мукачівському замку Паланок відбувся черговий музичний вечір для поціновувачів прекрасного „Подорож у часі” зі струнним оркестром під керівництвом Сергія Добоша.
9 жовтня в Ужгороді в галереї ІЛЬКО відбувся STREET-in – виступ під назвою „Geheimnisse der Liebe” від Мар’яни Боднар.
11 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії у рамках проекту „Музика вихідного дня” з програмою „Перлини української фортепіанної музики XX ст.” виступила Віоліна Петриченко.
13 жовтня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв відбувся мега-концерт „Карпатський чардаш”. У концерній програмі взяли участь півфіналіст „Голосу країни” Іван Пилипець, переможець того ж шоу Антон Копитін та гурт „Рокаш”.
14 жовтня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся концерт Ансамблю танцю імені Павла Вірського.
14 жовтня в Ужгороді на Театральній площі коледж культури і мистецтв влаштував великий святковий концерт до Дня захисника України „Героїв слава живе у віках”.
15 жовтня обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв успішно виступив у Берегові.
16 жовтня в Ужгороді обласний український музично-драматичний театр ім.братів Шерегіїв розпочав свій ювілейний театральний сезон водевілем „Турецька шаль” за мотивами творів Г.Квітки-Основ'яненка.
17 жовтня в Хусті у римо-католицькому костелі святих Анни і Йоакима з новою програмою виступив відомий закарпатський камерний хор „Кантус”.
18 жовтня в Ужгороді, з нагоди 70-річчя колективу в обласній філармонії відбувся ювілейний концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору.
21 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт „Шедеври української музики”, за участю симфонічного оркестру Закарпатської філармонії (диригент – Вікторія Свалявчик-Цанько) та заслуженого артиста України, професора Йожефа Ерміня (ф-но).
21 жовтня в Рахові у Будинку культури обласний український музично-драматичний театр ім.братів Шерегіїв представив дві вистави: історичну драму „Богдан Хмельницький” та музичну казку „Мауглі”.
25 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії у рамках проекту „Музика вихідного дня” відбувся концерт творів видатного італійського композитора Антоніо Вівальді.
28 жовтня в Ужгороді у обласній філармонії відбувся концерт камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії”.
29 жовтня в театральному залі Ужгородського коледжу культури і мистецтв відбулася прем'єра вистави „Колесо жіночої долі”. Вистава присвячена 170-річчю від дня народження видатного письменника, драматурга та актора, корифея українського побутового театру Івана Карпенка-Карого.
В жовтні камерний хор „Кантус” обласної філармонії розпочав серію концертів духової музики у різних містах та селищах Закарпаття. Вперше за багато років звучатимуть твори Й.С.Баха, В.А.Моцарта, Г.Форе, Ф.Ліста, І.Мартона, А.Пярта та інших композиторі, в написані саме для органу та хору.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 жовтня в Ужгороді з нагоди 70-річного ювілею Всеукраїнського державного видавництва „Карпати”, у головній дитячій книгозбірні краю провели заключний етап обласного конкурсу дитячого читання „Лицар книги видавництва „Карпати”.
2 жовтня в Ужгороді в обласній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся семінар на тему „Децентралізація та реформа місцевого самоврядування на теренах Закарпаття”.
8 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася презентація нової поетичної збірки Василя Малишка „У землях багатооких”.
13 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася презентація дебютної книги відомого ужгородського психолога Наталії Братасюк „Скляна куля”.
16 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася зустріч з народним депутатом України Миколою Томенком, який презентував культурологічні проекти фонду „Рідна країна”.
19 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася зустріч з народним депутатом України Юрієм Луценком, який презентував автобіографічну книжку „По обидва боки колючого дроту” у записі Мустафи Наййема.
21 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася презентація поетичної збірки ужгородської поетеси Марічки Черничко „Три стільці”.
21 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка в Регіональному тренінговому центрі відбувся вебінар „Місцеві вибори: новий план старої гри”.
22 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася презентація книги „Велика боротьба” о.Степана Папа за участі видавництва „Ґражда”, Закарпатської організації ВО „Свобода” та родини автора.
23 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка гостем літературного клубу „Читаємо разом” став Василь Кузан – український поет, журналіст.
26 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася літературна година „Тяжіння серця не дано збороть”, присвячена 80-річчю відомого українського поета Бориса Олійника.
В жовтні в Ужгороді вийшла друком друга поетична збірка Здени Тесличко „Без гравітації”.
В жовтні в Ужгороді вийшла друком „Новітня література Закарпаття”.
Ця книжка підсумовує написане завідувачем кафедри історії України УжНУ, доктором історичних наук, професором Романом Офіцинським у жанрі літературознавства за чверть століття.
В жовтні в Ужгороді у видавництві „Ґражда”, вийшла друком нова книга Віри Фесенко „Моя ти доле чорнобрива…”. Книга містить поезії, навіяні роздумами над автопортретами, а також непростими стосунками з жіноцтвом геніального художника, велетня світової поетичної думки, філософа і мислителя Тараса Шевченка.
Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім.Ф.Потушняка увійшла в п’ятірку найуспішніших бібліотек України. Головна книгозбірня області очолила список найуспішніших українських бібліотек за версією культурно-видавничого проекту „Читомо”.
В жовтні в Ужгороді у видавництві „Ґражда” вийшло друком нове дослідження про історію театрів Закарпаття. „Служителі мельпомени ” – 140-ве видання Василя Габорця – громадсько-культурного діяча, автора численних культурологічних розвідок.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
2 жовтня в Ужгороді на площі Фенцика відкрилася міжнародна виставка політичної карикатури. Організатори виставки – Інститут світової політики (Київ) та громадська організація „Euforion” (Братислава).
7 жовтня в Ужгороді в мистецькому центрі „Галерея ІЛЬКО” відбувся вернісаж виставки „Осінній салон”.
7 жовтня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація спільного проекту ужгородців та львів’ян – першої серії дизайнерських листівок „Між левами та ведмедями”. Листівки присвячені віллам Ужгорода та Львова.
8 жовтня в Мукачівській міській картинній галереї відбулося урочисте відкриття виставки творчих робіт художників міста, приуроченої Всеукраїнському дню художника.
9 жовтня у Хустській міській картинній галереї відбулося урочисте відкриття двох мистецьких виставок, присвячених Дню художника. Свої найкращі творчі доробки, а це близько п’яти десятків полотен, презентували члени народного творчого об'єднання „Митець Верховини”: Марія Ковач-Довганич та Наталія Висока-Поліщук.
9 жовтня в Ужгороді до Дня художника Закарпатський обласний палац дитячої та юнацької творчості створив найдовшу в Україні алею художніх робіт. Цей АРТ-марафон отримав назву „Пленер у рідному місті протяжністю в 2200”.
12 жовтня в Ужгороді, відразу в трьох мистецьких локаціях: обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, обласному музеї народної архітектури та побуту та міській галереї відбулися відкриття виставок „Осінь 2015”. У творчому проекті взяли участь 157 митців та було відібрано 220 робіт художників.
16 жовтня у галереї „Ужгород” відбулося відкриття другої обласної виставки кераміки „Prima Terra”.Участь у виставці взяли місцеві керамісти.
20 жовтня в Ужгороді у art-cafe VOTO відбулось відкриття виставки Петра Шолтеса під назвою „Ужгород”.
22 жовтня у галереї мукачівського замку „Паланок” відбулася виставка українських митців з пленеру „Green Life”.
21-23 жовтня в Ужгороді в Закарпатському художньому інституті пройшов 1-ий Всеукраїнський конкурс із живопису імені Адальберта Ерделі.
29 жовтня в Ужгороді у Центрі словацької культури за ініціативи ГО „Закарпатська громада” та за підтримки ГО Культурно-освітньої організації „Матіца словенська” в Україні розпочала свою інтернаціональну подорож фотовиставка „Війна за Мир”.
29 жовтня в галереї „Ужгород” відкрилася виставка фіалок.
В жовтні у Нідерландах у галереї Parties van Dorst (м.Гаага) проходила виставка закарпатського художника Василя Когутича, яка була організована в рамках мистецького проекту Embassy Art Exhibitions (Художні виставки посольств), ініційована нідерландським виданням Diplomat Magazine та галереєю Parties van Dorst.
В жовтні в Ужгороді в музеї народної архітектури та побуту запрацювала студія вишивки. Навчатиме азам вишивки майстриня Тетяна Когутич. Протягом навчання спеціаліст покаже всі техніки вишивки нашого краю.
В жовтні Ужгородський скансен запросив всіх бажаючих взяти участь в осінньому фотоконкурсі. Всі світлини будуть розміщені в альбомі на сторінці музею. За результатами фотоконкурсу оголосять двох переможців.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
3 жовтня у Мукачівському замку „Паланок” відбулось урочисте відкриття меморіальної кімнати, присвяченої вшануванню пам’яті Ференца Казінці (1759–1831), угорського поета, письменника, літературного перекладача та новатора угорської мови, який був ув’язнений на шість з половиною років за участь у якобінській змові.
4 жовтня у с. Пийтерфолво Виноградівського району відбувся 25-й обласний фестиваль угорського народного мистецтва.
9 жовтня в Тячеві на площі Поштовій, з нагоди відзначення Всеукраїнського Дня художника, вже традиційно пройшло районне свято . В програмі були: конкурс дитячого малюнку на асфальті „Діти України за мир”, виставка робіт художників району та флешмоб „Хай завжди буде сонце”.
9–10 жовтня в селі Великі Береги Берегівського району вперше відбувся фестиваль шипшини та березького ткацтва.
10 жовтня в м. Мукачеві, в приміщенні обласного державного драматичного театру відбувся 18-й обласний фестиваль русинської культури „Червена ружа”.
11 жовтня в селі Тур’я-Ремета Перечинського району відбувся 3-й відкритий фестиваль мистецтв „Перечинщина скликає таланти”.
11 жовтня в Хусті на Майдані Незалежності відбулося „Свято сиру”.
11 жовтня в Ужгороді відбулася традиційна недільна екскурсія містом, яка познайомила учасників з „найменшими” цікавинками міста – міні-скульптурами.
13 жовтня в Берегові, з нагоди Дня захисника України в міському Будинку культури відбувся урочистий концерт „З відданістю Україні в серці”.
15 жовтня в Ужгороді на базі обласного організаційного методичного центру культури пройшов обласний семінар на тему „Традиційна вишивка Закарпаття ХІХ-ХХ століття”.
17 жовтня у місті Хуст пройшов фестиваль меду і вина „Срібні джерела”.
18 жовтня в Міжгір’ї відбулось святкування 600-річчя міста. В концертній програмі взяли участь Василь Вірастюк – один з найсильніших людей світу та відома співачка Євгенія Власова.
18 жовтня в с. Біла Церква Рахівського району на Закарпатті відбувся День добросусідства України з Румунією.
18 жовтня у Хусті пройшов вже традиційний, започаткований два роки тому фестиваль угорської народної творчості „День Бетлена”.
21 жовтня неподалік від с.Тур'я Пасіка у парку Шенборна, який розташований і прилягає до території курорту „Воєводино” відбулася презентація-відкриття пам'ятника імператору Австро-Угорщини Францу Йосифу скульптора Михайла Колодко.
21 жовтня в Ужгороді в коледжі культури і мистецтв відбулася традиційна обласна конференція, присвячена актуальним питанням розвитку хореографічного мистецтва на Закарпатті. Тема цьогорічної конференції – „Сучасні аспекти збереження та розвитку національної хореографічної культури Закарпаття”.
28-31 жовтня в Ужгороді за підтримки Закарпатської облдержадміністрації, управління культури ОДА й управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді Ужгородської міськради відбувсяя 2-ий міжнародний дитячо-юнацький фестиваль-конкурс „Яскрава країна”.
31 жовтня в Ужгороді з ініціативи Інституту туризму Карпатського регіону, з нагоди відомого кельтського свята Геловін (Савин) було проведено кілька флеш акцій.
Новини
2024-11-22
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".