Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2018 - березень

7 березня в Ужгороді на площі Народній відбулося урочисте зібрання з нагоди відзначення 204-ої річниці з дня народження Тараса Шевченка. Керівники краю, обласного центру, силових структур у присутності представників громадськості поклали квіти до пам’ятника Кобзарю. Урочистості проходили під супровід заслуженого академічного Закарпатського народного хору, який виконав пісні на слова Великого Кобзаря.

11 березня Президент України Петро Порошенко підписав Указ „Про відзначення державними нагородами України з нагоди Міжнародного жіночого дня”.Так, за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, зразкове виконання службового обов'язку та багаторічну сумлінну працю почесне звання „Заслужений працівник культури України” присвоєно Акуловій Галині Меркуріївні – методистові департаменту культури Закарпатської обласної державної адміністрації.

15 березня на меморіальному комплексі „Красне поле” біля Хуста закарпатці і гості краю відзначили 79-ту річницю від часу проголошення Карпатської України на чолі з президентом Августином Волошином.

16 березня в Ужгороді в атріумі будівлі обласної державної адміністрації та обласної ради відбулася церемонія вручення обласних премій у галузі літератури і мистецтва за 2017 рік.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 березня в Ужгороді в „ILKO Gallery” пройшла чергова подія у форматі музичних зустрічей. Мова йшла про музику, що створювалася останні 100 років.

2-5 березня в Ужгороді На запрошення Об'єднання Українців у Польщі хор хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи  брав участь у „XV Spotkaniach z Kultura Ukrainska” та виступив з концертними програмами у містах Голенюв, Лігниці та Старгард.

4 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт камерного оркестру з 40-річчя від дня народження музичного генія Антоніо Вівальді. У програмі – арії з опер, частини з концертів для різних сольних інструментів і ансамблів у супроводі струнного оркестру, переклади творів А.Вівальді Й.С.Бахом для органу та ін. Концерт відбувся у рамках проекту „Музика вихідного дня”.

5 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбулась концертна програма естрадно-духового оркестру „Весняна увертюра ”, присвячена жінкам.

8 березня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулась унікальна театральна постановка за мотивами книги незрівнянної акторки Ади Роговцевої „Свідоцтво про життя”.

11 березня в Ужгороді в мистецькому центрі „ILKO Gallery” відбувся виступ академічного хору Cantus & Наталії Половинки.

11 березня в Ужгороді вакадемічному обласному театрі ляльок „Бавка” зіграли виставу „Коза-дереза” Василя Густі за мотивами відомої української народної казки.

11 березня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся святковий концерт з нагоди 70-річчя камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії”.

14 березня в Ужгороді у академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава Берегівського Народного українського театру ім.Я.Бандурович за п’єсою Ольги та Олександра Матей  „І були кози ситі та сіно ціле, допоки…”.

16 березня в Ужгороді відбувся звітний концерт учнівських колективів Ужгородської дитячої музичної школи №1 ім. П.І. Чайковського.

18 березня в Ужгороді у обласній філармонії відбувся концерт народної артистки України Етелли Чуприк. Це була шоста зустріч у рамках „Повного циклу фортепіанних творів Ф.Шопена і М.Лисенка”, започаткованого піаністкою.

18 березня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” зіграли  ліричну історію „Чародій марабу” Гюнтера Хорста у перекладі Петра Скунця. Режисер – заслужений артист України Олександр Куцик.

22 березня в Ужгороді на сцені академічного обласного театру ляльок „Бавка” Хустський обласний театр драми та комедії представив музичне дійство „Наталка Полтавка” (режисер заслужений діяч України   Сергій Архипчук).

22-25 березня в Ужгородському музичному коледжі пройшов відкритий конкурс піаністів ім. Д.Є Задора. Свою виконавську майстерність демонстрували 28 учасників із 10-ти областей України та з Угорщини, Словаччини і США.

23 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт відомого угорського піаніста, викладача Балажа Соколаї.

24 березня в Ужгороді в  академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбувся сольний концерт закарпатського гурту з Нижнього Селища „Hudaki Village Band”.

25 і 27 березня в Ужгороді до Дня театру академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв підготував прем'єру карпатської притчі Олександра Гавроша „Вуйцьо з крилами”. Поставив виставу режисер Олександр Саркісьянц за мотивами оповідання Г. Маркеса „Стариган з крилами”.

25 березня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок запросив своїх глядачів на виставу-концерт, попурі золотих казок репертуару – „Жили-були… ляльки”, яку артисти „Бавки” підготували з нагоди двох професійних свят – Міжнародного дня лялькаря та Міжнародного дня театру.

27 березня в Мукачеві з нагоди професійного свята драматичний театр провів День відкритих дверей. На глядачів чекала вистава-анекдот „Терорист” за п'єсою італійського драматурга Альдо Ніколаї. Для всіх гостей також підготували цікаві сюрпризи, приємні подарунки і оригінальні смаколики.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка  відбулась презентація роману словацького письменника Любоша Юріка „Рік довший, ніж сторіччя”, який вийшов друком в ужгородському видавництві „TIMPANI”. Українською переклав його голова Спілки українських письменників Словаччини, головний редактор журналу „Дукля” Іван Яцканин.

5 березня в Мукачівській міській центральній бібліотеці імені Олександра Духновича відбулася зустріч із закарпатським письменником Тарасом Ващуком в рамках презентацій його збірки „Україна в пісках” (видавництво „Фоліо”).

5 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація нової збірки під назвою „Дьондята” українського поета Василя Кузана.

7 березня  в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка з нагоди Міжнародного дня прав жінок і миру студенти практиканти бібліотечного відділення Ужгородського коледжу культури і мистецтв провели інформаційну годину „Талановиті жінки України” та підготували для бібліотечних працівниць музичні та поетично-солодкі привітання.

13 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відомий український письменник, перекладач Андрій Любка презентував роман Светислава Басари „Фама про велосипедистів”.

19 березня в Ужгороді стартував Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Гостем проекту став Василь Густі – знаний прозаїк, поет, перекладач, голова Закарпатської організації Національної спілки письменників України.Учасниками ж зустрічі стали учні 3-А класу УС ЗОШ І ст. №1 м.Ужгород.

Цікаві заходи відбулись для малих і юних книголюбів упродовж усього тижня. А саме: поетичний ранок „Барвисті сторінки книжок Наталії Забіли” (до 115-річчя від дня народження); літературний хід-парад „Хвилями літературних ювілеїв” (книги-ювіляри – 2018); бібліофреш „Знайко і Незнайко запрошують до бібліотеки”; літературний вояж „Німеччиною з героями книг” (до Року німецької мови); бібліотечний квест „За 80 хвилин навколо бібліотеки”; віртуальна мандрівка Ужгородським замком „Кам'яна візитівка століть” (до Року охорони культурної спадщини); літературна подорож „Радісний острів дитинства Агнії Барто”; презентація виставки малюнків „Змалюю світ своїми кольорами”.Крім того, радо запрошують своїх відвідувачів бібліокафе „Кольоровий тиждень дитячого читання” та відеосалон „Бестселер у кадрі”, що працювали щоденно протягом тижня.

20 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка в інформаційно-ресурсному центрі „Вікно в Америку” відбувся круглий стіл на тему: „Англійська мова вдома: легко та цікаво”.

21 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка у всесвітній день поезії, працівники краю провели вуличну акцію „Поезія – це завжди неповторність!”. Бібліотекарі вийшли на вулиці міста, роздаючи листівки з поезією та популяризуючи книгу, читання та бібліотеки. Увагу ужгородців звертали на вірші Василя Симоненка, Василя Стуса, Олени Теліги, Ліни Костенко, Володимира Сосюри, Лесі Українки та інших видатних українських поетів.

21 березня в Ужгороді у Міжнародний день поезії, в одній із кав’ярень відбулася неформальна зустріч любителів рим і верлібрів. Модератором заходу був ужгородський поет і музикант Томаш Деяк.

22 березня в Ужгороді, в єпископський резиденції  Мукачівської греко-католицької єпархії відбулась презентація нової монографії кандидата мистецтвознавства, завідувачки кафедри дизайну Закарпатської академії мистецтв Одарки Сопко (Долгош),–„Рукописна спадщина Івана Югасевича на зламі XVIII-XIX століть”. Нова праця п.Одарки – про одного з перших закарпатських художників та фольклористів Івана Югасевича (1741 – 1814).

26 березня в Ужгороді в „Duffort - espresso bar” відбулась зустріч читачів з українським поетом, перекладачем та есеїстом Андрієм Любкою. Акція відбулась в рамках проекту „Цікавіль” від Фундації регіональних ініціатив.

27 березня в Ужгородському прес-клубі презентували новий містичний роман адвоката Нінель Масяк „Тирания страха”.

31 березня у Виноградові, у районній бібліотеці, презентували перший в Україні циганський роман „Щоденник молодого рома-мандрівника”, молодого письменника Миколи Бурмек-Дюрі. Книга вийшла у видавництві „Гражда” за сприяння Ромської ініціативи „Рома України” Міжнародного фонду „Відродження”.

В березні на Закарпатті з нагоди 95-річчя з дня народження відомого українського прозаїка, лауреата Шевченківської премії Івана Чендея, родина письменника заснувала щорічний всеукраїнський конкурс малої прози імені І. Чендея.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 березня в Ужгороді в художньому салоні „Диптих” відкрилася виставка живопису молодих художників „Майже весна”.

3 березня в Ужгороді у „Meditation Room” на заняттях з арт-терапії відбувся майстер-клас по методиці арт-релаксу або ж інтуїтивному малюванню.

5 березня в Києві у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відбулося відкриття виставки  ужгородської художниці Аврелії Федор „Мовою квітів”.

6 березня в Ужгороді у виставковому залі музею народної архітектури та побуту відкрилася персональна виставка живопису Раїси Глюк, дружини відомого закарпатського художника Гаврила Глюка.

6 березня в Ужгороді у виставковому просторі Мукачівського замку Паланок відкрилася весняна експозиція „Тепло та ніжність” представниць арт-клубу „Палітра-Спектр”.

7 березня в Ужгороді в галереї „Ужгород” відбулося відкриття традиційної колективної виставки під назвою „Графічне Закарпаття”. На експозиції представили свої графічні роботи 64 художники.

8 березня у Вигорлатському музеї міста Гуменне (Словаччина) відбулася Міжнародна виставка „Карпатська писанка–2018”. Свої роботи репрезентували майстрині Закарпаття: Людмила Губаль, Вікторія Симкович, Андрея Прислупська (м. Ужгород), Ольга Гал (м. Виноградів), Іда Йоно (с. Шаланки, Виноградівський район), Терезія Якоб (с. Крайниково, Хустський район). У рамках виставки відбулися майстер-класи.

14 березня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкрилася виставка „Історія у радіусі 360 градусів”, колекція, що знаходиться у розпорядженні Тарновського міського музею (Польща), презентує бій 11 березня 1848 р. у м. Нодьсебен. В рамках виставки також було представлено табло різних панорам світу та історії „Панорами „Фесті” від Національного історичного меморіального парку м. Опустасер, та уривки з тематичних фільмів, організована за сприяння Уряду Угорщини з нагоди 170-ї річниці Революції та визвольної боротьби 1848-1849 рр.

14 березня в Ужгороді у художньому салоні „АРТ-ПРО” відкрилася виставка робіт молодої ужгородської художниці Любові Павлишин „Квіти-Грації”.

15 березня у Хусті відкрили художню виставку, присвячену весні та жінці. Загалом участь у традиційному картинному вернісажі взяло 30 художників, усі члени Хустського народного творчого об’єднання „Митець Верховини”.

15 березня в Ужгороді в в мистецькому центрі „ILKO Gallery” відбувся вернісаж ретроспективної виставки робіт Івана Ілька, присвяченої 80-річчю від дня народження „Світку ти мій, Верховино”. Представлені роботи охоплюють більш, ніж піввіковий період творчої діяльності. Загальна об’єднуюча тема – етнос Карпат.

16 березня в Ужгородському центрі гунгарології відкрилася виставка художника-лісівника Василя Лиситчука. Автор дебютував яскравими літніми, зимовими та весняними олійними натюрмортами і пейзажами.

17 березня в Ужгородському скансені для відвідувачів працювали ковалі Іван Щур та Петро Гергардт під керівництвом Степана Руснака.Відвідувачі музею мали змогу не тільки побачити вправну роботу майстрів, але й спробувати покувати у закарпатській кузні, придбати на згадку вироби, виготовленні вправними руками ковалів. Закарпатська кузня працює в музеї кожної третьої суботи.

21 березня у Львові у Національному музеї ім. Андрея Шептицького відбулася виставка до 80-річчя „скляного” закарпатця Андрія Бокотея. З ім’ям митця пов’язують розвиток сучасного світового руху в художньому склі – так званого studio glass movement.

21 березня в Ужгороді в художньому салоні „АРТ-ПРО” відбулося урочисте відкриття мистецького проекту „Акварельні струни 2018”. Його учасниками стали Василь Скакандій, Людмила Корж-Радько, Віктор Мигович, Наталія Мирончук-Дідик та Ярослав Дуленко.

21 березня у Рахові у районному будинку культури відбулась виставка сотні писанок, виготовлених дитячими руками з використанням старовинних та сучасних технік розпису. Виставка зроблена в рамках районного конкурсу „Воскресни, писанко!”.

22 березня у Виноградові у виставковій залі „Імпасто” відкрилася експозиція „Весна”, де були представлені майже шістдесят творів живопису та графіки, а також близько п’ятьох десятків виробів із глини.

28 березня у виставковому залі галереї „Ужгород” відбулося відкриття „Великодньої виставки”.

28 березня в Берегові, в Угорському інституті ім.Ференца Ракоці ІІ відкрилася виставка заслуженого художника України, ужгородського художника Степана Шолтеса.

28 березня в Ужгороді у виставковій залі музею народної архітектури та побуту відбулося відкриття виставки картин Тиберія Йонаша та вихованців художньої школи „Rom Art”. Експозиція приурочена до Міжнародного дня ромів. На виставці представили 76 картин – живопис та графіку.

29 березня в Ужгороді на площі Народній стартував четвертий обласний фестиваль-конкурс „Воскресни, писанко!”.Великодні яйця, виконані учасниками конкурсу в різних техніках, представили на 57-ми „писанкових” деревах, розташованих по периметру головної площі області.

29 березня в Ужгороді у скансені відбулося відкриття ІV виставки „Світ писанки 2018”. На розсуд прискіпливого поціновувача народного мистецтва свої роботи представили близько 30 учасників-писанкарів з Ужгорода та окремих районів Закарпаття.

29 березня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту відбулась тематична вечірня екскурсія „Великодні звичаї та обряди Закарпаття”, на якій розповідали про великодні традиції наших предків.

30 березня у Тячівській картинній галереї ім. Ш.Голлоші відбулося урочисте відкриття сьомої районної Великодньої виставки „Писанка-мальованка”.

В березні у Мукачеві в історичному музею замку „Паланок” стартував пілотний проект Міністерства юстиції України „щлюб за добу”, в ході якого всі пари, які мають бажання одружитися протягом доби, можуть здійснити цю мрію.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

4 березня  в Ужгороді в „Duffort-espresso bar” стартував новий культурний проект від Ужгородської ФРІ „Цікавий кавіль”. У ньому взяли участь гурт „Триставісім”  та оркестр радості „Ватага”.

7 березня в Тячеві,  напередодні 204-ї річниці з дня народження українського поета, письменника, художника, громадського та політичного діяча Тараса Шевченка, у районному будинку культури відбувся концерт під назвою „Дзвенять Кобзареві струни”.

9 березня у Тячівському кінотеатрі ім.Т.Шевченка відомий міжнародний кіномитець, юрист В’ячеслав Бігун влаштував восьму кінозустріч із шанувальниками. На показі „Кіновесна” тячівці мали нагоду першими побачити нові кінороботи талановитого земляка.

10 березня у Хусті стартувала одна з наймасштабніших пісенних подій року – IX відкритий фестиваль-конкурс стрілецької пісні „Красне поле”.

10 березня у Хусті відкрили меморіальну дошку Томашу Масарику, першому президенту Чехословаччини, до складу якої в 1920 - 1939 роках входила Підкарпатська Русь, нині Закарпатська область.
Дошку встановили у Чеському містечку на фасаді Хустського професійного ліцею сфери послуг, де будівлі побудовані ще за чехів в одному стилі.

10-11 березня в Києві проходив масштабний танцювальний конкурс „LKS – 2018”, назва якого розшифровується як „Краща команда країни”. Ужгородська команда студії сучасного танцю „Бліц” завоювала на конкурсі першість.

12-16 березня в Ужгороді пройшов тиждень чеської та словацької культури, ініційований Генеральним консульством Словацької Республіки в Ужгороді та Генеральним консульством Чеської Республіки у Львові. Заходи включали виставки, презентації, покази фільмів тощо.

13 березня в Ужгородському коледжі культури та мистецтв, з нагоди 204-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря, відбулися Шевченківські читання.

18 березня для закарпатців та гостей області відбулись відкриті екскурсії містами Закарпаття. Заходи пройшли в Ужгороді, Мукачеві, Хусті, Іршаві, Перечині, Воловецькому районі, Сваляві та вперше — у Берегові.

19 березня у Львові в Центрі Шептицького відбувся допрем'єрний показ фільму закарпатського режисера В'ячеслава Бігуна „Сильні духом”.

 22 березня в Ужгороді відбулася обласна творча лабораторія на тему „Інноваційні форми роботи з різними віковими категоріями дітей у хореографічному колективі сучасного танцю” для керівників хореографічних колективів, методистів районних та міських методичних центрів і будинків культури. Навчання пройшло на базі обласного палацу дитячої та юнацької творчості „Падіюн”.

23-25 березня в Ужгороді у „Падіюні” відбувся V Міжнародний фестиваль дитячо-юнацької творчості, який вже традиційно весною збирає талановитих дітей та молодь з різних куточків України.

24 березня в Ужгороді відбулась екскурсія цокольним поверхом Єпископської резиденції Мукачівської греко-католицької єпархії, де виявили старовинні кухні чернечого ордену єзуїтів, які й були творцями та першими власниками будівлі. Екскурсію для сотні цікавих провів сам єпископ Мілан. Під час екскурсії також показали унікальні старовинні друковані видання відділу стародруків Наукової бібліотеки УжНУ, які зберігаються в резиденції.

26 березня в Ужгороді на пл. Театральній відбувся флеш-моб за участі барабанщиць Ужгородського коледжу культури та мистицтв та військовослужбовців Національної гвардії України, який викликав надзвичайно позитивні емоції в ужгородцівТаким чином коледж культури і мистецтв привітав нацгвардійців з четвертою річницею створення НГУ.

29 березня в Ужгороді у конференц-залі музичної школи відбулася презентація можливостей міжнародної співпраці та умов участі у програмі „Креативна Європа”.

29 березня у конференц-залі Мукачівського державного університету відбулися „Korean Culture Daу”: мукачівців познайомили із особливостями корейської культури.

В березні в Ужгороді управління туризму та курортів Закарпатської обласної державної адміністрації презентувало на своїй сторінці  та у мережі YouTube проморолик, який покликаний популяризувати весняний туризм на Закарпатті, зокрема у період цвітіння сакур. Захід був організований у співпраці з департаментом культури обласної державної адміністрації та обласним організаційно-методичним центром культури.

Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день