Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

"Імпресія життя та творчості Еміліана Грабовського"

2017-11-17
до 125-річчя від дня народження художника

 

Грабовський Еміліан (1892 – 1955) -  живописець, графік. Член Національної спілки художників України.  

Еміліан Грабовський підтримав творчі плани Ерделі й Бокшая і належить до перших провідників нового мистецтва в краї. Його головним художнім інтересом була природа рідного краю, яку він послідовно розробляв у найкращих традиціях реалізму з великою ретельністю і дотриманням правдивості зображення. Художник знайшов своє звучання, можливо не таке барвисте й темпераментне порівняно з творами Ерделі й Бокшая, однак витончено ліричне й довірливо щире. Особливістю його таланту стало досконале володіння олівцем, вміння штрихами вивести тональні співвідношення. Він був єдиним на той час майстром графічного пейзажу.

Еміліан Грабовський, син польського інженера-землеміра, учасника антиросійського повстання 1863 – 1864 років, народився 20 листопада 1892 року в Ужгороді. Грабовський їде на навчання до Будапешта того ж року, що й Ерделі – 1911. Спочатку вчиться в училищі прикладного мистецтва, потім – у Вищій школі образотворчого мистецтва. Кінець 1918 року проводить на творчій базі в Нодьбані (нині Бая-Маре, Румунія). На зламі 1910-х і 1920-х років молодий митець створює багато чудових рисунків і робіт олією. Бере участь у виставці в Кошицях 1921 року. На жаль, через постійні нестатки скромний і невибагливий за характером художник вимушений був у 1926 році покинути Закарпаття і тринадцять років працювати в Будапешті, здебільшого художником-реставратором. Після повернення в Ужгород 1939 року розпочався новий етап його творчості. Грабовський стоїть на тих самих позиціях реалістичного живопису і так само працює у пейзажному жанрі, бере участь у виставках.

Помер Еміліан Грабовський в Ужгороді 20 жовтня 1955 року, переживши на місяць свого друга Адальберта Ерделі.  

К 85.14
Х 98
 Художники Закарпаття: до 55- річчя Закарпат. орг. Нац. Спілки художників України / упоряд. : Б. І. Кузьма, К. Є. Стельмах. – Ужгород : Карпати, 2001. – 240 с.

У альбомі-каталозі, який виходить у світ першим виданням, подано короткі біорафічні довідки членів Закарпатської організації Національної спілки хідожників України та репродукції їх полотен, які репрезентуютьнайхарактерніші віхи творчого доробку і творчої манери митців Закарпаття.

(Інформація про Еміліана Грабовського на 92-93 сторінках видання)

К 85.14
Х 98
Художники Закарпаття  Artists of Transcarpathia : [альбом-каталог] / упоряд., відп. за вип., ідея проекту Б. І. Кузьма, передм., пер. англ. М. В. Сирохман. – Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші , 2011. – 168 с.

Альбом-каталог містить короткі біографічні довідки членів Закарпатської організації Національної спілки художників України та репродукції основних робіт з їхнього доробку за останнє десятиліття. Розраховане на широке коло шанувальників образотворчого мистецтва.

(Інформація про Еміліана Грабовського на 52 сторінці видання)

К 72.96:72
П12
Павленко Григорій Васильович. Діячі історії, науки і культури Закарпаття: Малий енциклопедичний словник. –  Ужгород. 1999. – 196 с.

"Малий енциклопедичний словник" подає дані про майже три сотні діячів історії, науки та культури Закарпаття від найдавніших часів по сьогодення. Розрахований на широку читацьку аудиторію небайдужиз до історії та культури рідного краю читачів - краєзнавців, викладачів вузів, вчителів, працівників культури і освіти, аспірантів і студентів, учнів середніх шкіл, ліцеїв...

(Інформація про Еміліана Грабовського на 53-54 сторінках  видання)

 

***

Біксей Л. Пристрасна любов до рідної землі: До 100-річчя Е. Грабовського, видатного живописця // Новини Закарпаття. – 1992. – 19 листопада.

Мишанич В. Пейзажист-лірик. До 115 річниці від Дня народження Еміліана Грабовського // Ужгород. – 2007. – 24 листопада. – С. 12.

Туряниця І. Еміль Грабовський – український художник // Ужгород. – 2007. – 7 квітня. – С. 12.

 

Інтернет ресурси

Грабовський Еміліан

Грабовський Еміліан Романович

Грабовський Еміліан Романович


Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день