Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

"Малий прованс" Петра Мідянки

2019-04-22
до 60-річчя від дня народження поета і педагога, лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка

Петро Мідянка народився 14 травня 1959 р. у с. Широкий Луг Тячівського району Закарпатської області. Закінчив філологічний факультет Ужгородського державного університету. Працює вчителем української мови і літератури. Член НСПУ з 1991 року.

Він є автором поетичних книжок: “Поріг” (1987), “Осередок” (1994), “Фараметлики” (1994), “Зелений фирес” (1999), “Трава Господня” (2001), “Дижма” та “Срібний прімаш” (2004), “Ужгородські кав’ярні”, “Ярмінок” (2006), “Луйтра в небо” (2009), “Вірші з поду” (2011), “Марамороський розлом” (2011), “Ільмовий листочок” (2012), “40 сонетів і гербарій” (2013).
За свою творчість Петро Мідянка отримав нагороди:
2012 – Національна премія України імені Тараса Шевченка за збірку поезій “Луйтра в небо” (представлений на здобуття премії Асоціацією українських письменників); 
2008 – Премія ЛітАкцент року у номінації “художня література” за збірку поезій  “Ярмінок”; 
1999 – Обласна літературна премія імені Федора Потушняка за збірку поезій “Зелений фирес”;
1995 – Премія Бу-Ба-Бу  за найкращий вірш року;
1994 – Літературна премія  Національної спілки письменників України “Благовіст” за збірку поезій “Осередок”.
 
 
Присутній у новочасній українській літературі впродовж більше 30 років, тобто практично все своє свідоме життя, не обійдений ні увагою критиків та читачів, ні найвищими літературними нагородами, поет Петро Мідянка і на порозі свого поважного ювілею не сприймається як незаперечний літературний авторитет чи живий класик, бо вся його творчість і кожна збірка зокрема щоразу викликають схрещення літературно-критичних списів і читацьких вражень – від цілком відвертого несприйняття і звинувачення у незрозумілості (незабутня цитата із одного читацького листа у «Закарпатську правду»: «...прошу объяснить вышеуказанные стихи»...) до високочолої і нібито цілком компліментарної критики, яку вже, не втримавшись, коментує сам автор: «Коли для кандидата філологічних наук поетичний текст є ні чим іншим, як ребусом, то можна сумніватися в філологічності й емпіриці заодно».
Втім, дискусії деколи тільки допомагають розмітати нові видання Петра Мідянки з книжкових крамниць, а ті, хто відчуває естетичну насолоду від багатства поетичного інструментарію поета, фантастичного поєднання різних пластів лексики – і принесеної вітрами часу і чужовладдя, і прадавньої, обтесаної віками, мов каміння гірським потоком, від його граничної щирості і вболівання за рідний край і долю світу, від обізнаності не тільки в історії. але й у дні нинішньому, коли його працьовиті земляки дотепер волочать «...заробітчанську торбу, її лишили в спадок прадіди...»
Варто вчитатись у рядки Петра Мідянки, щоб відчути, що автор з кожною новою збіркою пропонує нам поетичний напій, не засмічений ринковою кон’юнктурою та суєтними амбіціями.
Серед тих, кому вдалося наблизитись до проникнення у світ цього автора, збагнути поетичний код Петра Мідянки, є доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри слов’янської філології та світової літератури УжНУ Наталія Бедзір, стаття якої з люб’язного дозволу авторки відкриває нашу віртуальну виставку.
 
 

 

ПОЕТИЧНІ ТВОРИ ПЕТРА МІДЯНКИ ВИДАНІ ОКРЕМИМИ ЗБІРКАМИ

К 84
М 57
Мідянка, Петро Миколайович. Ільмовий листочок : поезії, есе / П. М. Мідянка ; вступ. сл. Н. Бедзір. – Ужгород : Карпати, 2012. – 256 с.
 
Петро Мідянка – лауреат Національної премії України імені Т. Г. Шевченка 2012 року народився, живе і продовжує працювати у віддаленому гірському селі на Закарпатті, а у його творах верховинський космос природно й гармонійно вростає в європейський Всесвіт.
Це засвідчує і чергова збірка – «Ільмовий листочок». Вона увібрала нові і твори попередніх років, представляючи читачеві майстра вишуканих віршованих форм, зокрема сонетів. Окремим розділом вперше до широкого читача йдуть есе, які є своєрідним доповненням для розуміння поетичної душі сучасника. У всіх цих поетичних і прозових творах глибинний інтелект, духовна наповненість, естетичний експеримент модерності письма природно поєднується і синтезується із сакральністю і метафоризацією буднів і свят, з яких у контексті людства і виростає карпатський феномен Петра Мідянки.
К 84
М 57
Мідянка, Петро Миколайович. Луйтра в небо : поезії, есеї / П. М. Мідянка ; замість передм. розмова автора з В. Панченком. – К. : Темпора, 2010. – 392 с. – (Бібліотека «ЛітАкценту»).
 
Луйтрою у тих краях, де мешкає Петро Мідянка, називають драбину, східці. Отже – східці в небо. Нова збірка поезій закарпатця Мідянки – це його дев’ять сходинок до себе нинішнього. Від першої збірки «Поріг» (1987 р.) до «Ярмінка» (2008 р.) – і до найновіших віршів та циклу культурологічних есеїв. 
К 84
М 57
Мідянка, Петро Миколайович. Вірші з поду : [поезії] / П. М. Мідянка. – Ужгород : Ліра, 2011. – 192 с. : портр.
 
«Вірші з поду» – це збірка раніше недрукованих поетичних текстів відомого українського поета із Закарпаття Петра Мідянки. Автор із певних причин не включав їх до попередніх збірок. Багато віршів написані ще в студентські роки, крім тих, які, як «паровози», були вміщені в тогочасних закарпатських партійних газетах та молодіжних альманахах.
Елегійна настроєвість викликана певними розчаруваннями в добу застою й відірваністю від культурних центрів. Вдумливий читач має змогу порівняти ранні й пізніші твори поета, зробити своєрідний екскурс у молодість «вісімдесятників», перейнятися неперехідністю поезії.
К 84
М 57
Мідянка, Петро Миколайович. Марамороський розлом : поезії / П. М. Мідянка ; вступ. слово Н. П. Бедзір. – Ужгород : Карпати, 2011. – 216 с.
 
Один із провідних українських поетів Петро Мідянка всією своєю біографією доводить, що географічне віддалення від великих міст не означає віддалення від високої духовності та актуальності вмісту і змісту поетичних текстів.
Це підтверджує і збірка – «Марамороський розлом», у якій гармонійно поєднались нові поезії і твори з попередніх збірок, створивши неповторний Космос поета з Широкого Лугу.
К 84
М 57
Мідянка, Петро Миколайович. Срібний Прімаш / П. М. Мідянка ; упоряд. і ред. Я. Довган ; худож. оформ. М. Якимечко. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2004. – 96 с. : кольор. іл.
 
Збірка поезій увібрала в себе тексти із попередніх – «Поріг», «Фараметлики», «Осередок», «Зелений фирес», «Трава господня». Вірші об’єднує виразний лейтмотив, який найкраще передають рядки з поезії «Потисся», що відкриває книжку: «Душа батьків, твоя душа – в Потиссі...».
К 84
М 57
Мідянка, Петро Миколайович. Дижма / П. М. Мідянка ; ред. А. Мокроусов ; фот. колажі  В. Кауфман. – К. : Критика, 2003. – 120 с. : фот.
 
«Дижма» – шоста в загальному рахунку Петра Мідянки, що вийшла у видавництві «Критика», уважному до оригінальних і талановитих авторів, для самого поета важлива перш за все можливістю звернутись до читача без посередників. І у своєму есе-післямові «Стовп у центрі Європи», і у самих віршах відчувається потреба осмислити, врешті інвентаризувати засобами поезії може найскладніший, перевальний період часу зміни тисячоліть, коли друзки давно минулого деколи ще виринали над бурхливим плином сьогодення – не завжди бажаного і не завжди зрозумілого. «Кіноплівка поволі обертається / зображення на рамки намотується...»
І, вочевидь, саме тому – «Дижма», що означає податок, а в цьому випадку одвічний оброк поета своїй землі і людям.
К 84-5
М 57
Мідянка, Петро Миколайович. Трава Господня : поезії / П. М. Мідянка ; ред. І. Римарук ; худ. О. Шевцова. – Л. : Кальварія, 2001. – 32 с. : іл.
 
Петро Мідянка в поезії останніх двох десятиліть минулого сторіччя має своє осібне, неповторне й незаперечне місце. За позірною «марґінальністю» тематики, лексики й колориту його віршів — висока культура, великі знання, а головне — справжність поетичного дару. Перша у віці 21-му книжка цього закарпатця потверджує його Зорю і Вибір.
К 84
М 57
Мідянка, Петро Миколайович. Зелений фирес : Поезії / П. М. Мідянка ; ред. І. Ребрик ; худож. оформ. В. Ребрик. – Ужгород : Ґражда ; Карпати, 1999. – 140 с.
 
Петро Мідянка — один із найяскравіших представників українського постмодернізму. Художній метод Мідянки базований на артистичному поєднанні трьох стильових компонентів: закарпатських діалектизмів та архаїзмів, філософсько відстороненій інтонації вічного спостережника та синонімічних рядах, що вражають необмеженою та примхливою різноманітністю. 
К 84
М 57
Мідянка, Петро Миколайович. Осередок : вірші / П. М. Мідянка ; Спілка письменників України, Фонд «Літ. скарбниця», Культ. центр «Світовид». – К., 1994. – 96 с.
 
Нова збірка талановитого поета із Закарпаття, який поринає у незглибимий світ духовної культури краян, витворює самобутню панораму неперервності й неперехідності історичного спадку свого народу.
К 84.4
М 57
Мідянка, Петро Миколайович. Фараметлики / П. М. Мідянка ; ред. І. Ребрик ; худож. оформ. О. Погрібна-Кох. – Ужгород : Ґражда, 1994. – 64 с. : іл.
 
Якщо когось надто зацікавить, що ж все-таки криється за отим незнайомим і таємничим словом, то іншої ради нема – мусить читати Мідянкові вірші, а то й ще гірше – прилучитися до його поетичного світу. А як ні – то ні...

 

ЛІТЕРАТУРОЗНАВЧІ ПРАЦІ ПЕТРА МІДЯНКИ

74.261
М 57
Мідянка, Петро Миколайович. Вивчення творчості поетів Нью-Йоркської групи : (Б. Бойчука, Б. Рубчака, Ю. Тарнавського) : у процесі оглядових тем на уроках укр. літ. : [метод. рек.] / П. М. Мідянка ; М-во освіти і науки України, Упр. освіти і науки Закарпат. облдержадмін., Закарпат. ін-т післядиплом. пед. освіти, Каф. суспіл.-гуманітар. дисциплін, Кабінет укр. мови та літ. – Ужгород : Ґражда, 2004. – 52 с. : іл.
 
У пропонованому виданні вчитель-методист Тисолівської ЗОШ І-ІІІ ст. Тячівського району Петро Мідянка, опрацьовуючи найновіші досягнення українського літературознавства, робить поважну спробу його адаптації для потреб шкільного вчителя-словесника. Актуальність постановки і розв’язання проблеми вивчення творчості «Нью-Йоркської групи», обумовлені необхідністю нових підходів до вивчення нововведених до шкільної програми творів, формування розуміння цілісності української літератури, вироблення вмінь і навичок аналізу «модернних» художніх творів, усвідомлення їх системного характеру. 
 
 
ТВОРИ ПЕТРА МІДЯНКИ У ЛІТЕРАТУРНИХ ЗБІРНИКАХ ТА ПЕРІОДИЧНІЙ ПРЕСІ
 
Поетичні та прозові твори
 
Антоній Ізай і його пастирська діяльність у Широкому Лузі / П. Мідянка // Екзиль. – 2018. – № 8. – С. 33.
 
В нашому просторі / П.М. Мідянка // Укр. журн. – 2005. – № 4. – С. 16-17.
 
«В давній мапі маю я позначку...» : [поезії] / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 6. – С. 14-17 : портр.
 
[Вірші] / П. Мідянка // Літературне Закарпаття – 2017. – Ужгород : TIMPANI, 2018. – С. 37-45. – Зміст : Він мав загар карпатського руснака... ; В пониззях Тересви, де повно ліан... ; Антоній Грабар ; Юра Ділінка ; Де Плахтовата зворинка тече... ; Гелена Кофланович їде у Луг... ; Закопуй зайчика й кота... ; Несуть бесаги хлопці у Бистрець... ; Оньока Ольга Зомборі. 1907 ; Почуєш скорботне кигикання кані... ; Цилиха Андрійова ; Іван Циля Федора Вінтонишиного ; Предок ; Він кілька літ служив у Кімполунзі... ; В. С.
 
[Вірші] / П. Мідянка // Сім крутих перевалів. – К. : Знання, 2017. – С. 192-195. – Зміст : Migyanka Miklos з меркантильних книг... ; Витінькує синичка: «літо-літо»... ; Вона згортає горнечок... ; Він іде засніженим жолобом... ; Возлюблені мої карпатороси,.. ; І попри межу Анна жне дрясен,.. ; Дідоха ; Полага Дурнешина ; Розі Менделович була з Лугу... 
 
Горбата Циля все ішла до нас... : вірші / П. Мідянка // ШО. – 2016. – № 6-8. – С. 10-18.
 
Драбина в небо : [поезія] / П. Мідянка // Кур’єр Кривбасу. – 2011. – № 254-255. – С. 170-174.
 
Лужанское воскресенье : стихи / П. Мидянка ; пер. с укр., вступ. сл. и прим. А. Штыпеля, послесловие И. Булкиной // Новый мир. – 2013. – № 9. – С. 73-81. – Текст рос. мовою.
 
Луйтра в небо : із ненадрук. : [поезія] / П. М. Мідянка // Артанія. – 2012. – Кн. 26, № 1. – С. 2-3 : кольор. іл.
 
Мараморош : [вірш] / П. Мідянка // Ї. – 2006. – Число 44: За Карпатський усе-світ. – С. 321.
 
[Вірші. Коротка біогр. довідка] / П. Мідянка // Корзо: Джинсове покоління – 2. – Ужгород : Ліра, 2008. – С. 107-116 : портр. – Зміст : Зеленіє м’який миколаївський шалик,.. ; Розрослися надвірні самшит, ялівець,.. ; Мускат із Надьмужоль. І ти як Тартюф... ; Коли наближалася Перша Богородиця... ; Олія трояндова, ніжна благість олив... ; В черешнях диких бродять, дикі пави... ; Окрядь ; Олександрові Бокотею ; Вона собі ходила в англіянці:.. ; Виполоскані в ріці тугі серветки...
О
Півцоучитель, Кантор Югасевич: поетичні рефлексії / П. Мідянка // Вісник Закарпатського художнього інституту. – Вип. 6  / Закарпат. худож. ін-т. – Ужгород, 2015.– С. 31-32. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Поезії / П. Мідянка // Кур’єр Кривбасу. – 2017. – № 326-327-328. – С. 120-127.
 
Поезії / П. Мідянка // Сучасність. – 2006. – № 10 (жовт.). – С. 5-8.
 
[Поезії] / П. М. Мідянка // Дукля. – 1994. – № 5. – С. 59. – Зміст : «Майдан церковний з кам’яним хрестом...», «Десь по смеречині, по бучку молодому...», «Підступає хаща до обійстя...». 
 
[Поезії]. Біографія / П. Мідянка // Джинсове покоління. – Мукачево : Карпат. вежа, 2007. – С. 122-129. : портр. – Зміст : Дзвонять мельхіорові ожиці... ; Гострі запахи пива... ; Рунок, Руня і наші Руні... ; Іноді до цих ліщин... ; Гойдаються пурпурові павіси... ; Літнє сонце освітлює... ; Замурзана столова дієтична... ; О порі Ільковій, як темнішає ільм... ; Над Полем Воловим розлігся туман... ; Ти набираєш повні пригорщі...
 
«Сіна верхового стебелинка...» : [оповідання] / П. Мідянка // Карпати. Туризм. Відпочинок. – 2007. – № 10 (жовт.). – С. 68-73.
 
Сонце над смереками : [вірші] / П. Мідянка // Ранковий клич. – Ужгород : Карпати, 1981. – С. 27-28. – Зміст : Мій рідний край ; З Ленінських книжок ; Над річкою.
 
Тракт і порох : [поезія] / П. Мідянка // Сучасність. – 2009. – № 3-4. – С. 1-6.
 
 
 
Публіцистика 
 
Березневий сніг Михайла Носи/ М. Мідянка // Новини Закарпаття. – 13 берез. – С. 7.
 
Доказ вічності Юрія Станинця : [біогр. Ю.Станинця] / П. Мідянка // Новини Закарпаття. – 2006. – 5 верес. – С. 5.
 
Епопея століття : [про роман письменника Ю. Станинця «Сусіди»] / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 3. – С. 29-30 : портр.
 
Є така країна Скунціана : [пам’яті П. Скунця] / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 5. – С. 16.
 
Закарпатська Божуківна. Дещо про життя поетки з Рахівщини : [про Миколаю Божук] / П. Мідянка // Фест. – 2007. – 18-24 січ. – С. 14.
 
«Карпатський гонор» із Красної «хай буде справжнім, непідробним» : [зб. Т. Грицан «Карпатський гонор»] / П. Мідянка // Фест. – 2008. – 30 жовт.-5 листоп. – С. 14.
 
Кліо зупинилась у Домбоках : [про кн. Юрія Данильця «Православний монастир Успіння Божої матері в селі Домбоки» (Мукачві. р-н) (Ужгород: Ґражда)] / П. Мідянка // Книжник review. – 2007. – № 2. – С. 14-15.
 
Маестро води та флоксів : [про худож. Адальберта Ерделі] / П. Мідянка // Критика. – 2008. – Число 3 (берез.). – С. 32. 
 
Маестро з центру Європи : [рец. на кн. : І. Небесник. Адальберт Ерделі : моногр. – Львів : МС, 2007. – 296 с. : іл.] / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 6. – С. 31-32 : іл.
 
Наш «Батя» – так називали директора Хустської школи-інтернату його вихованці : [про І. М. Магулу] / П. Мідянка // Фест. – 2013. – 27 верес-3 жовт. – С. 6.
 
Наш Чендей : [про письменника] / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 7. – С. 24.
 
Не світять помаранчі : [про помаранч. революцію] / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 2. – С. 37-38 : портр.
 
Нема на світі іншого русинства, або ж прощальний вальс Юліана Надя : [югослав. поет] / П. Мідянка // Екзиль. – 1998. – № 1. – С. 12-13 : портр.
 
«Опереткова держава» і сучасники / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 3. – С. 7.
 
Периферії Середньої Европи / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 4. – С. 40-41 : портр.
 
Превелебний пан Антоній : [про А. В. Грабара] / П. Мідянка // Екзиль. – 2018. – № 4. – С. 1-7 : фот.
 
 «Спомин» Василя Маркуся для «Дітей Говерлі» : [про публіциста, громад.-політ. діяч] / П. Мідянка // Краянка. – 2002–2003. – Вид. 5-6. – С. 46-47 : портр.
 
Ти став поденником... : [про полонину Красна Тячів. р-ну] / П. Мідянка // Екзиль. – 1998. – № 1. – С. 2 : портр.
 
Філфак у моєму житті : [спогади] / П. Мідянка // Екзиль. – 2018. – № 6. – С. 17-18 : фот.
 
Хуст – ортодокс / П. Мідянка // Новини Закарпаття. – 2006. – 15 квіт. – С. 12.
 
Центральна Європа й стовп у її осерді / П. Мідянка // Екзиль. – 2007. – № 6. – С. 2-3 : портр.
 
Черешня на Великдень зацвіла : [про святкування Пасхи в Закарпат. обл.] / П. Мідянка, А. Кирпан // Карпати. Туризм. Відпочинок. – 2008. – № 4 (квіт.). – С. 55-59.
 
Gens fidelissima : [про русинів карпат. ареалу] / П. Мідянка // Карпати. Туризм. Відпочинок. – 2007. – № 7-8 (лип.-серп.). – С. 125-129 : кольор. фот.
 
 
 
Інтерв’ю з поетом
 
«Доки Андрухович їздить по Швейцаріях – я саджу картоплю вдома» : [інтерв’ю з письменником / вів Vік Коврей] / П. Мідянка // Ужгород. – 2008. – 17 трав. – С. 13.
 
«Карпатська тематика мені найрідніша, відчуваю її зсередини» : П. Мідянка зійшов на найвищ. літ. п’єдестал України : [розмова / вів В. Бедзір] / П. Мідянка // Калейдоскоп оголошень. – 2012. – 1 берез. – С. 1-2.
 
«Кожен час має свої плюси і мінуси» : інтерв’ю Івана Андрусяка з Петром Мідянкою / П. Мідянка // Дивослово. – 2009. – № 6. – С. 57-59.
 
Петро Мідянка у змаганні вчителя та літератора... : [розмова / вів В. Бедзір] / П. М. Мідянка // Тячів. – 2011. – 2 квіт. – С. 6 : фот.
 
Петрос Карпаторос : [розмова / вів О. Гаврош] / П. Мідянка // Чим серце наповнене, те говорять уста. – Ужгород : Карпати, 1997. – С. 120-126 : портр.
 
«Під градусом не пишу» : [інтерв’ю / вів Б. Богдаренко] / П. М. Мідянка // Експрес. – 2012. – 26 квіт. – 3 трав. – С. 17 : фот.
 
«Поети колись збирали стадіони, тепер – зали» : [розмова / вів В. Бедзір] / П. Мідянка // Уряд. кур’єр. – 2011. – 19 берез. – С. 14.
 
Самітник і муза : П. Мідянка в поезії і в житті : [інтерв’ю / вів О. Гаврош] / П. М. Мідянка // Закарпаття на зламі тисячоліть : спецпроект г-ти Старий Замок. – С. 62-63 : фот.
 
Тридцять років у школі – це досвід і параноя для поета : [розмова / вів О. Коцарев] / П. М. Мідянка // День. – 2010. – 17-18 верес. – С. 23 : фот.
 
Широкий Луг – це натхнення й гіркота тирличу : [розмова / вела Г. Макаренко] / П. Мідянка // Фест. – 2008. – 16-22 жовт. – С. 14. 
 
«Я змусив слово «луйтра» говорити усі українські мас-медіа» : [інтерв’ю із шевченків. лауреатом / вели Я. Гулан та В. Феськов] / П. М. Мідянка // Нарцисова долина. – 2012. – 23 берез. – С. 7 : фот.
 
«Я змусив слово «Луйтра» говорити усі українські мас-медіа» : каже Шевченків. лауреат із Закарпаття П. Мідянка : [розмова / вели Я. Гулан та В. Феськов] / П. Мідянка // Трибуна. – 2012. – 24 берез. – С. 6.
 
«Я пишу те, що відчуваю», – каже Шевченківський лауреат–2012 Петро Мідянка : [розмова / вів В. Горват] / П. Мідянка // Новини Закарпаття. – 2012. – 18 лют. – С. 19.
 
«Якби я писав за чинним словником, не був би собою...» : [інтерв’ю з цьогоріч. лауреатом Шевченків. премії, поетом / вів В. Нитка] / П. М. Мідянка // Голос України. – 2012. – 13 берез. – С. 23 : фот.
 
 
 
Матеріали про життя та творчість П. Мідянки
 
Україна. Президент (Янукович В. Ф. ; 2010–2014). Указ "Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка" : від 09.03.2012 р. №186/2012 : [в т. ч. П. Мідянці – за кн. поезій «Луйтра в небо»] // Уряд. кур’єр. – 2012. – 15 берез. – С. 10. 
 
* * * 
 
Акценти розставлено. Експерти визначили кращі твори та книжку-невдаху року : [П. Мідянка став переможцем у номінації «Художня література» зі зб. «Ярмінок»] // День. – 2009. – 10 лют. – С. 2.
 
Анісімова, Н. «Малий прованс» Петра Мідянки / Н. Анісімова // Літ. Україна. – 2009. – 4 черв. – С. 6. ; 18 черв. – С. 6.
 
Анісімова, Ніна. Художнє трансформування архетипу землі-матері в поезії Петра Мідянки / Н. Анісімова // Укр. мова і літ. в школі. – 2010. – № 1. – С. 58-64.
 
Бедзір, Василь. От до чого дружба доводить : закарпатці П. Мідянка і М. Дочинець – у сімці фіналістів на Шевченків. премію / В. Бедзір // Уряд. кур’єр. – 2012. – 3 лют. – С. 9.
 
Бедзір, Василь. Побратими з Марамороша : [про претендентів на Нац. премію ім. Т. Г. Шевченка М. Дочинця за кн. «Вічник» та П. Мідянку за кн. «Луйтра в небо» та презентація в Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка] / В. Бедзір // Неділя. – 2012. – 3-9 лют. – С. 20 : фот.
 
Бедзір, Наталія Прокопівна. Інтертекстуальність та постмодерністська чуттєвість у збірці П. Мідянки «Дижма» / Н. П. Бедзір // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія : Філологія. – Вип. 10. – Ужгород, 2004.– С. 96-99. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Белей, Лесь. Широкий луг – джерело інспірації, калиновий хрест і зоря : П. Мідянці – 55 : [розмова з авт. про ювіляра / вела О. Штефаньо] / Л. Белей // Новини Закарпаття. – 2014. – 20 трав. – С. 8 : на фот. П. Мідянка.
 
Борисюк, Ірина. Конструювання культурного простору в поезії Петра Мідянки / І. Борисюк // Слово і час. – 2011. – № 1. – С. 72-77.
 
Вергеліс, Олег. Поет і трошки більше : [про закарпат. письменника П. Мідянку] / О. Вергеліс // Дзеркало тижня. – 2012. – 22-27 груд. – С. 13.
 
Вигодованець Н. І. Інтертекстуальність сучасної закарпатоукраїнської поезії: Петро Мідянка, Павло Чучка / Н. І. Вигодованець // Studia Slovakistica. 3: Магічне світло імені : (до 75-річчя проф. П. П. Чучки). – Ужгород, 2003. – С. 5-9 : портр.
 
Вигодованець, Наталія. Петро Миколайович Мідянка : 50-річчя від дня народж. поета і педагога (нар. 1959) / Н. Вигодованець // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2009 рік / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2008. – С. 119-125. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Вигодованець, Наталія. Петро Мідянка : [про поета-вісімдесятника та письменника] / Н. Вигодованець // Письменники Срібної Землі. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2006. – С. 621-630 : портр.
 
Вигодованець, Наталія. Поезія Петра Мідянки: неоміфологіч. аспект / Н. Вигодованець // Екзиль. – 2007. – № 2. – С. 19-24 : портр., фот.
 
Вишнянський, Василь. У Виноградові пройшла зустріч із Шевченківським лауреатом Петром Мідянкою : [зустріч з працівниками книгарень та твор. інтелігенцією] / В. Вишнянський // Голос Карпат. – 2015. – 29 трав. – С. 14.
 
«Вірші з поду» від Мідянки : [нова зб. недрук. поетич. текстів П. Мідянки (Ужгород,  Поліграфцентр «Ліра»)] // Фест. – 2011. – 29 верес.-5 жовт. – С. 14.
 
Влада Тячівщини привітала Петра Мідянку з Шевченківською премією : [за зб. «Луйтра у небо»] // Трибуна. – 2012. – 18 лют. – С. 3.
 
Гаврош, Олександр. На Шевченківську премію претендують закарпатці-однокласники : П. Мідянка і М. Дочинець мають високі шанси здобути найвищу літ. нагороду / О. Гаврош // Старий Замок. Паланок. – 2012. – 9-15 лют. – С. 3.
 
Гаврош, Олександр. Петро Мідянка «Ярмінок» : [нова зб.] / О. Гаврош // Старий Замок. Паланок. – 2008. – 4-10 груд. – С. 22.
 
Гаврош, Олександр. Петро Мідянка отримав найбільшу премію свого життя. «ЛітАкцент» розставив акценти 2008-го року : [зб. «Ярмінок» – переможець у номінації «Художня література»] / О. Гаврош // Старий Замок. Паланок. – 2009. – 12-18 лют. – С. 3.
 
Герасим’юк, Василь. «Одне слово, гармонійний поет, цей Петро Мідянка...» / В. Герасим’юк // Екзиль. – 1998. – № 1. – С. 6 : іл.
 
Гомоляк, Марія. Літературна година у коледжі культури і мистецтв : [«Письменники Закарпаття – лауреати Національної премії ім. Т. Г. Шевченка»] / М. Гомоляк, Марія Стойка // Трибуна. – 2014. – 23 трав. – С. 4 : фот.
 
Горобець, Марина. Луйтра до успіху : [про поета П. Мідянку та здобуття ним Шевченків. премії] / М. Горобець // Сіл. вісті. – 2012. – 27 квіт. – С. 5 : фот.
 
Гузьо, Галина. Претенденти на Шевченківську премію–2012, шикуйсь! : [в т. ч. про закарпат. письменників П. Мідянку та М. Дочинця] / Г. Гузьо // Високий Замок. – 2012. – 5-11 січ. – С. 3.
 
Дмитренко, Наталія. Премія миру : [про присвоєн. Шевченків. премії М. Дочинцю та П. Мідянці] / Н. Дмитренко // Україна молода. – 2012. – 14 лют. – С. 13 : фот.
 
Дочинець, Мирослав. Луйтра в небо – до самого себе : [спомини авт. про П. Мідянку] / М. Дочинець // Фест. – 2012. – 17-23 лют. – С. 14.
 
Дочинець, Мирослав. На Мараморош Бог поклав перо... : Петрові Мідянці – 50 / М. Дочинець // Літ. Україна. – 2009. – 28 трав. – С. 8.
 
Дочинець, Мирослав. На Мараморош Бог поклав перо... Петрові Мідянці – 50 : [творчість письменника] / М. Дочинець // Старий Замок. Паланок. – 2009. – 14-20 трав. – С. 8 : портр.
 
Дубляк, М. Архітектор людських душ : [«Літературна кав’ярня» для вчителів укр. мови та л-ри Хуст. р-ну на базі РМК з П. Мідянкою] / М. Дубляк // Вісник Хустщини. – 2017. – 25 листоп. – С. 3 : фот.
 
Ешкилев, Владимир. Возвращение в Широкий луг / В. Ешкилев // Новый мир. – 2012. – № 1. – С. 194-197. – Текст рос. мовою.
 
Єгорова, Яна. Петро Мідянка – у Хусті : Закарпат. шевченків. лауреат завітав на малу батьківщину : [про зустріч з письменником в Хуст. центр. міськ. б-ці] / Я. Єгорова // Нарцисова долина. – 2013. – 31 трав. – С. 6 : фот.
 
Жук, Ольга. Перші слони за минулий рік. Книжку Ірени Карпи назвали «невдачею року» : [П. Мідянка – переможець у номінації «Художня книга» за зб. поезій «Ярмінок»] / О. Жук // Україна молода. – 2009. – 10 лют. – С. 14.
 
З інтересом і захопленням – про земляка-поета : [про урок, присвяч. П. Мідянці у 8-А кл. Буштин. гімназії-інтернату] / Г. Макаренко // Дружба. – 2012. – 29 берез. – С. 3 : фот.
 
Закарпатський поет Петро Мідянка став лауреатом Шевченківської премії : [за кн. «Луйтра в небо»] // Трибуна. – 2012. – 11 лют. – С. 4.
 
Закарпатські письменники претендують на «Шевченка»... : М. Дочинець і П. Мідянка офіційно стали претендентами на Шевченків. премію 2012 р. // Нарцисова долина. – 2012. – 20 січ. – С. 6 : фот.
 
Костевич, Іван. «Луйтра в небо» письменника-постмодерніста : [нова зб. П. Мідянки] / І. Костевич // Фест. – 2011. – 6-12 січ. – С. 2.
 
Костевич, Іван. Петра Мідянку вшанували митці Тячівщини : [зустріч т-ва «Митці Тячівщини» у міськ. б-ці з письменником П. Мідянкою] / І. Костевич // Фест. – 2014. – 27 черв.-3 лип. – С. 2.
 
Коцарев, Олег. Петро Мідянка. «Ярмінок» : [про кн. віршів П. Мідянки «Ярмінок»] / О. Коцарев // Критика. – 2009. – Число 7-8 (лип.-серп.). – С. 31.
 
Лауреат Шевченківської премії Петро Мідянка побував у колисці своєї юності – Хусті та відвідав село Рокосово / О. Поп // Вісник Хустщини. – 2017. – 20 трав. – С. 4
 
Лауреати Шевченківської премії 2012 року : [про лауреата одноймен. премії в галузі літ. П. Мідянку за зб. «Луйтра в небо»] // Нове життя. – Пряшів. – 2012. – 17 лют. – С. 4.
 
Левицький, В’ячеслав. Буквиця з потаємного алфавіту: роздуми про поезію Петра Мідянки / В. Левицький // Сучасність. – 2012. – Чис. 1-3. – С. 204-212.
 
Левицький, В’ячеслав. Поезія та децентралізація : [про зб. «Карпати на трьох», де в т. ч. вміщені вірші закарпат. поета П. Мідянки] / В. Левицький // Літ. Україна. – 2016. – 1 груд. – С. 11.
 
Ликович, Ірися. Кілька вибраних нарисів з серії про митців Закарпаття : [проза] / І. Ликович // Нова проза Закарпаття : альм. сучас. укр. літ. – Т. 19. – 2011. – С. 76-95. – Зі змісту: ІІІ. Дев’ять гумористичних правил поведінки із живим класиком, або Ой, хто-хто в Широкому Лузі сидить : [про П. Мідянку]. – С. 84-86.
 
Любка, Андрій. «Ярмінок» Петра Мідянки : [про нову кн. П. Мідянки за одноймен. назвою] / А. Любка // Фест. – 2008. – 10-16 лип. – С. 14.
 
Любка, Андрій. Екзотичний патріарх української поезії : [про поета П. Мідянку] / А. Любка // Неділя. – 2008. – 25-31 жовт. – С. 6а.
 
Любка, Андрій. Екзотичний патріарх української поезії : [творчість П. Мідянки] / А. Любка // ШО. – 2009. – № 5-6. – С. 16-18.
 
Любка, Андрій. Петро Мідянка, поет усіх Карпат : [творчість поета, лауреата Шевченків. премії] / А. Любка // Дзеркало тижня. – 2012. – 18-24 лют. – С. 13.
 
Макара, Микола. Кращі закарпатці 2012 удостоїлися нагород «ВІЖИ–3000» : [серед них П. Мідянка] / М. Макара // Фест. – 2013. – 8-14 лют. – С. 3 : фот.
 
Макаренко, Г. В дорозі до читача – нова книга Петра Мідянки : [про кн. «Ярмінок»] / Г. Макаренко // Дружба. – 2008. – 27 черв. – С. 4
 
Маркуш, М. Лауреатові Національної премії України імені Тараса Шевченка – Петру Мідянці : [привітання] / М. Маркуш, В. Кампо, А. Стрижак // Літ. Україна. – 2012. – 3 трав. – С. 11.
 
Махно, Василь. Лист до Петра Мідянки : вірш / В. Махно // Дніпро. – 2015. – № 4-6. – С. 076.
 
Михайлова, Галина. «Луйтра в небі» Петра Мідянки : [зб. поезій авт.] / Г. Михайлова // Закарпат. правда. – 2010. – 11-17 груд. – С. 10.
 
Мідянка випустив «Ільмовий листочок» : нову кн. авт. презентує в Москві : [Ужгород, Карпати, 2012] // Старий Замок. Паланок. – 2013. – 17-23 січ. – С. 3.
 
Мідянка та Дочинець серед претендентів на Шевченківську премію : [М. Дочинець за роман «Вічність», П. Мідянка за зб. поезій «Луйтра в небо» ] // Старий Замок. Паланок. – 2011. – 8-14 груд. – С. 2.
 
На здобуття національної премії України імені Тараса Шевченка 2012 року : [до конкурс. відбору потрапили роман М. Дочинця «Вічник. Сповідь на перевалі духу» та кн. поезій П. Мідянки «Луйтра в небо»] // Слово Просвіти. – 2012. – 5-11 січ. – С. 9.
 
Невицька, Оксана. Луйтра Мідянки повернулася з Києва, аби її почули в Ужгороді : [презентація зб. поезій «Луйтра в небо» (К., Темпора, 2010)] / О. Невицька // Новини Закарпаття. – 2010. – 30 листоп. – С. 2.
 
Невицька, Оксана. Мідянка тепер у книзі : молоді закарпат. поети постаралися : [кн. про закарпат. письменника П. Мідянку «Ротонда в поета»] / О. Невицька // Новини Закарпаття. – 2010. – 9 січ. – С. 16.
 
Немеш, Любов. Талант отримав визнання : [про отримання П. Мідянкою Шевченків. премії] / Л. Немеш // Тячів. – 2012. – 18 лют. – С. 6 : фот.
 
Немеш, Любов. Талант отримав визнання : [про привіт. М. Шелевером лауреата Шевченків. премії П. Мідянки] / Л. Немеш // Дружба. – 2012. – 18 лют. – С. 1 : фот.
 
Носа, Михайло. Літературна Тячівщина в загальноукраїнському контексті : [метод. посіб.] : [у т. ч. про П. Мідянку] / М. Носа, Богдана Носа. – Ужгород, 2010. – 80 с.
 
Обласна бібліотека : [оголош. про вечір-зустріч з поетом П. Мідянкою] // Закарпат. правда. – 2009. – 13-19 черв. – С. 14.
 
Орос, Ярослав. Душа пташки з Широкого Лугу : [про закарпат. поетів П. Мідянку, Г. Дьоло, про юну поетесу І. Олексій, вихідців із Широкого Лугу, що на Тячівщині] / Я. Орос // Новинка. – 2011. – 24 сент. – С. 5.
 
Офіцинський, Роман. Покрайні записи на віршах Петра Мідянки / Р. Офіцинський // Екзиль. – 2007. – № 6. – С. 18-19 : фот.
 
Перехрест, Ольга. Лауреати Шевченківської премії–2012: нікого зайвого : [в т. ч. про зб. П. Мідянки «Луйтра в небо»] / О. Перехрест // Укр. культура. – 2012. – № 2-3. – С. 4-5 : фот.
 
Петра Мідянку вітають з Шевченківською премією : [за зб. «Луйтра в небо»] // Неділя. – 2012. – 17-23 лют. – С. 2.
 
Петро Миколайович Мідянка // Тячівщина в іменах : біблогр. покажч. – Тячів, 2011. – С. 26 : портр.
 
Петро Мідянка – лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка // Слово вчителя. – 2012. – 15 лют. – С. 1.
 
Федака, Дмитро. Петро Мідянка : (нар. 1959 р.) : [поет, педагог, член Нац. спілки письменників України, лауреат Нац. премії України ім. Т. Шевченка] / Д. Федака // Федака, Д. Українське красне письменство Закарпаття. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – С. 532-547 : портр.
 
Петро Мідянка // Закарпатська обласна організація Національної спілки письменників України. – Ужгород : Вид-во О. Гаркуші, 2016. – С. 29 : портр.
 
Петро Мідянка : поет // Сучасні письменники України : бібліогр. довід. – Біла Церква : Культура, 2012. – С. 296 : портр.
 
Петро Мідянка : поет // Хланта І. Літературне Закарпаття у ХХ столітті / І. Хланта. – Ужгород : Закарпаття, 1995. – С. 487 : портр.
 
Петро Мідянка : поет, член НСПУ з 1991 р. : [коротка біогр. довідка] // Сім крутих перевалів. – К. : Знання, 2017. – С. 288 : портр.
 
Петро Мідянка в Ужгороді : [вечір в ЗОУНБ] // Закарпат. правда. – 2009. – 20-26 черв. – С. 13 : кольор. фот.
 
Петро Мідянка представив «Вірші з поду» : [зб., до якої увійшли раніше не друк. поезії (Ужгород, Поліграфцентр «Ліра»)] // Ужгород. – 2011. – 22 жовт. – С. 12.
 
Петро Мідянка презентував «Вірші з поду» : до зб. увійшли раніше не друк. поезії, що десятками років припадали порохом на горищі батьків. хати поета // Неділя. – 2011. – 21-27 жовт. – С. 6а.
 
Петро Мідянка презентував нову збірку : перед тим, як вийти зб. «З поду», вірші Мідянки тривалий час пролежали на запорошеному горищі // Срібна Земля. – 2011. – 21 жовт. – С. 7.
 
Петро Мідянка приймав гостей у Марамороші : [відомі укр. письменники В. Шовкошитний та П. Вольвач на Закарпатті] // Новини Закарпаття. – 2013. – 5 листоп. – С. 1.
 
Петро Мідянка став лауреатом Шевченківської премії : [за зб. «Луйтра в небо»] // Вісті тижня-центр. – 2012. – 11 лют. – С. 2.
 
Петро Мідянка став лауреатом Шевченківської премії за збірку поезій «Луйтра в небо» // Закарпат. правда. – 2012. – 11-17 лют. – С. 2.
 
Пойда, Василь. Петро Мідянка зустрівся з читачами Хуста : [зустріч з лауреатом Нац. Шевченків. премії у чит. залі Хуст. міськ. б-ки] / В. Пойда // Новини Закарпаття. – 2013. – 4 черв. – С. 3.
 
Поп, О. Лауреат Шевченківської премії Петро Мідянка побував у колисці своєї юності – Хусті та відвідав село Рокосово / О. Поп // Вісник Хустщини. – 2017. – 20 трав. – С. 4
 
Ротонда в Поета : до 50-ліття Петра Мідянки / упоряд. В. Коврей. – Ужгород : Мистец. Лінія, 2009. – 36 с. : фот.
 
Русин, Сніжана. Нема пророка у своєму краї... : односельці Мідянки вважають, що гроші він отримав надурняка / С. Русин // Фест. – 2012. – 23-29 берез. – С. 3.
 
Савицька, Еліна. Сходами до неба : П. Мідянка став лауреатом премії ім. Тараса Шевченка : [за зб. «Луйтра в небо»] / Е. Савицька // Експрес. – 2012. – 16-23 лют. – С. 20.
 
Світлик, Ярослав. «Луйтру в небо» презентував читачам Петро Мідянка / Світлик Я. // Старий Замок. Паланок. – 2010. – 2-8 груд. – С. 2.
 
Сопронюк, Олександр Петрович. Пряний засол закарпатського краю : [про життєв. і твор. шлях письменника П. Мідянки] / О. П. Сопронюк // Артанія. – 2012. – Кн. 26 (№ 1). – С. 4-5 : кольор. іл.
 
Сухарюк, Дмитро. Петро Мідянка – лауреат Шевченківської премії / Д. Сухарюк, В. Феєр // Карпат. біосфер. заповідник. – 2012. – № 1 (лют.). – С. 4 : фот.
 
Федака, Сергій Дмитрович. Мідянка : [ювілей. вечір П. Мідянки у ЗОУНБ] / С. Д. Федака // Неділя. – 2010. – 9-15 січ. – С. 2а.
 
Федюк, Тарас. Світло пивниць золотих : [про кн. Петра Мідянки «Срібний прімаш» (Івано-Франківськ, Лілея-НВ) та «Трава Господня» (Л.: Кальварія)] / Т. Федюк // Книжник review. – 2007. – № 2. – С. 5-6.
 
Хланта, Іван. Мідянка Петро Миколайович : [поет, педагог, член Нац. спілки письменників України, лауреат Нац. премії України ім. Т. Шевченка] / І. Хланта // Енциклопедія Закарпаття : визнач. особи ХХ століття. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 220 : портр.
 
Ходанич, Л. П. Мідянка Петро Миколайович : [поет] / Л. П. Ходанич // Енциклопедія Сучасної України. Т 20 : Медична – Мікоян / Нац. акад. наук України, Наук. т-во ім. Шевченка, Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України. – К., 2018. – С. 633 : фот.
 
Чужа, Оксана. Закарпатці серед претендентів на «книжку року» : [до них потрапили – П. Мідянка, С. Федака, Г. Малик, О. Гаврош, М. Маєрчик та П. Чучка] / О. Чужа // Фест. – 2011. – 1-7 груд. – С. 14.
 
Шевченківська премія–2012 : [отримав П. Мідянка за зб. «Луйтра в небо»] // Літ. Україна. – 2012. – 16 лют. – С. 2.
 
Шевченківською премією нагородили двох письменників : [про нагородж. П. Мідянки за зб. поезій «Луйтра в небо»] // Бібл. планета. – 2012. – № 1. – С. 34.
 
Шкробинець, Христина. Поезія Петра Мідянки – нова сторінка в літературі Закарпаття : [про лауреата Шевченків. премії] / Х. Шкробинець // Вісник Хустщини. – 2012. – 8 берез. – С. 6 : фот.
 
Штефаньо, Оксана. «Найкращими закарпатцями–2012» стали письменники, лікарі, цілитель і селекціонер : [Міжнар. рада «Віжи–3000» визначила десятку найкращих, серед них П. Мідянка] / О. Штефаньо // Новини Закарпаття. – 2013. – 5 лют. – С. 2 : фот.
 
Штефаньо, Оксана. Поезії Петра Мідянки перекладуть угорською : [твор. вечір письменника в Будапешті] / О. Штефаньо // Новини Закарпаття. – 2016. – 12 квіт. – С. 8.
 
Шутко, Маріанна. У «Віршах з поду» до нас прийшов ранній Петро Мідянка! : [нова одноймен. поет. зб.] / М. Шутко // Новини Закарпаття. – 2011. – 25 жовт. – С. 8.
 
 
Інтернет ресурси
 
***
***
 
Підготувала Лариса Падяк
 
 
 
 

 


Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день