Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Українська література на всі часи
2019-05-21
821.161.2
С 44
Сковорода, Григорій Савович. Найкраще : [вибр. твори] / Г. С. Сковорода ; пер.: М. В. Кашуба, Г. Сварник ; передм. : Р. Б. Чопик, А. Любка. – Л. : Terra Incognita, 2018. – 320 с.
До книги вибраних творів українського любомудра XVIII століття Григорія Сковороди у перекладі сучасною українською мовою увійшли трактати, діалоги, притчі та байки, що складають "золотий фонд" сковородинської спадщини й містять головні ідеї його духовного вчення. Книга має на меті зробити твори Сковороди доступнішими сучасному читачеві та популяризувати їхнього автора серед молоді.
|
84(4УКР)5
К 73
Котляревський, Іван Петрович. Енеїда ; Наталка Полтавка ; Москаль-чарівник / І. П. Котляревський. – Перевид. переробл., допов. – К. : Дніпро, 2015. – 248 с.
До книжки ввійшли бурлескно-травестійна поема «Енеїда» та п'єси «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник», що належать перу видатного класика української літератури Івана Петровича Котляревського. Ці твори вплинули на подальший розвиток вітчизняної літератури. Козаки-троянді стали втіленням національного духу й лицарської слави, а їхні пригоди — зображенням поневірянь запорожців після зруйнування Січі.
|
84(4УКР)5
Ш 37
Шевченко, Тарас Григорович. Більша книжка : [рукопис. зб. поезій] / Т. Г. Шевченко ; упоряд. С. А. Гальченко ; Нац. акад. наук України, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка. – Факс. відтворення поезій 1847-1860 рр. та адапт. відповідник. – К. : Кліо, 2013. – 720 с.
Унікальна рукописна збірка поезій Т. Г. Шевченка, що увійшла в історію літератури під назвою «Більша книжка», компонувалася автором після звільнення його із заслання в період від 21 лютого 1858 р. до 5 грудня 1860 р. Після ретельного відбору і авторського редагування «невільничої» поезії, записаної на засланні до «Малої книжки», більше відомої як «захалявна», із неї було відібрано лише 79 творів за 1846-1857 рр. Завершальним серед них є поема «Москалева криниця», закінчена 16 травня 1857 р. в Новопетровському укріпленні.
|
821.161.1(477)
Г 58
Гоголь, Микола Васильович. Українські повісті : найкращі переклади / М. В. Гоголь ; за ред. І. Малкович ; пер. з рос. : М. Рильський, М. К. Зеров [та ін.]. – Вид. 3-тє. – К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017. – 608 с.
До вибраного Миколи Гоголя — геніального українського письменника, який писав російською мовою і став класиком української та російської літератури, — увійшли найкращі переклади всіх «українських» повістей зі збірок «Вечори на хуторі біля Диканьки» та «Миргород».
|
84(4УКР)5
У-45
Українка, Леся. Листи : 1876-1897 / Українка Л. ; упоряд. В. Прокіп (Савчук) ; передм. В. П. Агеєва. – К. : Комора, 2016. – 512 с.
З ким товаришувала Лариса Косач, ким захоплювалася , що читала, де бувала, чим журилася і про що мріяла, як народжувалися задуми її творів… Із листів, написаних до рідних, близького оточення і «товаришів по зброї», перед нами постає молода, енергійна, блискуче освічена українська аристократка, яка активно відстоює свої погляди, творить нові смисли і змінює світ. Уперше опублікований без вилучень, зі збереженням авторського правопису, епістолярій Лесі Українки відкриває читачам можливість по-новому побачити одну з найяскравіших постатей української культури межі XIX-XX століть.
|
84(4УКР)5
Ф 83
Франко, Іван Якович. Перехресні стежки ; Лірика / І. Я. Франко. – 2-е вид. стер. – Х. : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2014. – 368 с.
Особливе місце в творчості Івана Франка посідає соціально-психологічна повість «Перехресні стежки». Назва твору символізує «перехрещені» життєві шляхи персонажів. Кожен із героїв цього твору є носієм сформованого світогляду, має власні плани, інтереси, правила й норми. Перед нами — герої різних статей, різних соціальних верств, професій, врешті — різних національностей. Житейські перехрестя залишають свій відбиток на їх внутрішньому світі. У цьому творі Франко порушує соціальні проблеми: українського селянства та інтелігенції, взаємостосунки між різними суспільними групами, проблеми влади та підлеглих, зневір'я і затурканості селян, проблеми тодішнього судочинства, проблеми подружніх стосунків безправ'я жінки в суспільстві. Прототипом Євгенія Рафаловича послужив Євген Олесницький — адвокат і громадський діяч, який був чудовим промовцем.
|
84(4УКР)6
В 48
Винниченко, Володимир Кирилович. Намисто. Мала проза / В. К. Винниченко ; упоряд. С. А. Гальченко ; Нац. акад. наук України, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наук. думка, 2016. – 944 с.
До книги малої прози видатного українського письменника і державного діяча В. Винниченка увійшло вісім оповідань збірки «Намисто. Разок перший» та два твори, написані для «Разка другого». Крім того, книга містить ранні твори, більшість яких визнана літературними шедеврами, і оповідання 1900-х – першої половини 1920-х років періоду еміграції.
|
84(4УКР)6
Х 30
Хвильовий, Микола. Санаторійна зона : повісті, оповідання, роман / М. Хвильовий ; передм., прим. М. Г. Жулинський. – Х. : Основа, 2009. – 512 с.
До збірки видатного майстра українського слова Миколи Хвильового (1893—1933), якого ще за життя називали революційним романтиком, «міцно зв’язаним з кращими традиціями української літератури» (М. Рильський), увійшли оповідання та новели («Я (Романтика)», «Кіт у чоботях», «Арабески», «Солонський Яр» та ін.), повісті «Санаторійна зона», «Сентиментальна історія», «Іван Іванович» і незакінчений роман «Вальдшнепи». Передчуття страшних сталінських репресій (недарма герой Хвильового бачить бюст «чорного папи комуни» на фоні заграви) та страждання поневоленого народу України в часи голодомору 1932—1933 рр. підштовхнули письменника до відчайдушного протесту — він пішов з життя, як один з його улюблених героїв, який своєю смертю спробував закликати революцію до милосердя.
|
Шістдесятництво – частина української інтелігенції 1960-х років ХХ століття, які проявили національну свідомість і моральну опозицію тоталітарному державному режиму. Письменники 60-х виступали за оновлення тодішнього суспільства, протестували своєю творчістю проти панівної задушливої атмосфери, виступали на захист національної мови і культури, свободи художньої творчості, боролися за справжні культурні цінності, національну свободу, людську гідність. Серед провідних постатей нової плеяди були поети Василь Симоненко, Іван Драч, Микола Вінграновський, автори, що прийшли в літературу в 1950-х роках, теж належать до них (Л. Костенко, Д. Павличко, Гр. Тютюнник, Є. Гуцало, Б. Олійник та ін.)
84(4УКР)6
В 48
Вінграновський, Микола Степанович. Вибрані твори : у 3-х т. / М. С. Вінграновський. – Тернопіль : Богдан, 2004. – Т. 1 : Поезії 1954-2003 / передм. Т. Салига. – 2004. – 400 с.
До першого тому вибраних творів видатного українського письменника М. Вінграновського (1936-2004) ввійшли його поезії, створені впродовж 1954-2003 років. Його віршам, що належать до найвидатніших здобутків українського художнього слова, властивий глибокий ліризм, міцно й органічно вкорінений у традиції народної творчості та національної класичної літератури.
|
84(4УКР)6
К 72
Костенко, Ліна Василівна. Триста поезій : вибране / Л. В. Костенко. – К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2012. – 416 с.
До книги Ліни Костенко - улюбленої української поетеси кінця другого-початку третього тисячоліття - увійшли відомі її вірші з різних періодів творчості - від ранньої поезії до сих пір, а також уривки з романів і поем. Це повне обране поетеси за часів Незалежності.
|
84(4УКР)6
С 88
Стус, Василь Семенович. Небо. Кручі. Провалля. Вода : [вірші] / В. С. Стус ; упоряд. Д. В. Стус. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2015. – 416 с.
Перед вами книга віршів, перекладів, статей і листів, які є найважливішими для художньо-естетичного світогляду Василя Стуса, одного з найтрагічніших і найглибших українських поетів ХХ століття.
Небо. Кручі. Провалля. Вода. Символічні стихії, в яких і з якими поет жив, боровся, розчинявся, змагався, творив – проорюючи власною долею, віршами, світоглядним вибором глибоченну межу між обивательським і пристосуванським існуванням і гранично чесним життям із собою, в собі, над собою.
|
821.161.2
А 65
Андрухович, Юрій Ігорович. Коханці Юстиції : параіст. роман : у восьми з половиною серіях / Ю. І. Андрухович. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2018. – 304 с.
«Коханці Юстиції» – паранормальний роман, у якому окремі життєписи з притаманною автору композиційно-стилістичною майстерністю об’єднуються в художню цілість і аж волають про восьми-з-половиною-серійну кінематографічну реалізацію. Родинно-побутові і політичні вбивства, зґвалтування і грабунки, розбещення малолітніх і загадкове відокремлення голови, ідейні зради і зради заради ідеї, закладені різним дияволам душі й не завжди справедливі, але часто жахливі покарання. Чого ще треба, щоб читач відчув себе благим і з насолодою усвідомив свою моральну перевагу над нещасними коханцями примхливої Юстиції? Та вже – за старою доброю традицією – й над автором, якому спало на думку увічнити таких пропащих істот.
|
821.161.2
Ж 15
Жадан, Сергій Вікторович. Антена : поезії / С. В. Жадан ; іл. Гамлет. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2018. – 304 с.
«Антена» – 80 нових віршів, написаних автором упродовж останніх двох років. Невідомо, на чому тримається чутливість «Антени», але це 80 спроб упіймати коливання повітря, вловити перетікання в просторі невидимих радіохвиль, відчути на дотик час, у якому ми живемо, яким ми дихаємо, який ми проговорюємо. Час, кожен доторк до якого лишає опік. Час, у якому приватні щоденникові записи можуть виявитися воєнною хронікою, а біблійні історії – ранковими новинами.
|
821.161.2
З-12
Забужко, Оксана Стефанівна. Після третього дзвінка вхід до зали забороняється : оповідання та повісті / О. С. Забужко. – К. : КОМОРА, 2017. – 416 с.
Зібрання найяскравіших зразків малої прози за три десятиліття — від найуспішнішої української авторки. Читач знайде тут як визнані шедеври, перекладені багатьма мовами та поставлені на численних європейських сценах («Інопланетянка», «Дівчатка», «Казка про калинову сопілку»), так і маловідомі юнацькі спроби письменниці в різних прозових жанрах. Завершує книжку нова, щойно дописана повість, у якій драма непорозуміння між матір’ю й дочкою стає своєрідним підсумком історії цілого покоління — «покоління відкладеної війни».
|
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".