Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
"Бій під Крутами-героїчна сторінка історії"
2020-01-27(до Дня памя’ті Героїв Крут)
Бій українських вояків проти більшовицької армії на станції Крути затримав ворога на чотири дні. Таким чином добровольці утримали столицю на час, необхідний для укладання Брест-Литовського миру, який de-facto означав міжнародне визнання української незалежності.
63.3(4УКР)61
У 45
Українська революція 1917-1921 рр.: Подвиг героїв Крут : матеріали наук. читань : [24 січ. 2008 р.] / відп. ред В. Верстюк ; відп. ред. В. Верстюк. – К. : Видавництво імені Олени Теліги, 2008. – 176 с. : іл.
Збірник уміщує матеріали наукових читань «Українська революція 1917-1921 рр.: Подвиг Героїв Крут», що відбулися 24 січня 2008 року у м. Ніжині. Статті присвячені проголошенню незалежності Української Народної Республіки, битві під Крутами, відображенню цих подій в історичній пам’яті українців та іншим подіям української революції 1917-1921 років. |
821.161.2
Т 86
Тур-Коновалов, Костянтин. Крути 1918 : кінороман / К. Тур-Коновалов. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 224 с. : іл.
Січень 1918 року видався по-справжньому холодним. От-от на Київ мали рушити більшовицькі загони. Сини генерала контррозвідки УНР Андрій та Олекса опиняються серед оборонців залізничної станції Крути. Такі схожі, але й такі різні брати, обоє до нестями закохані у курсистку Софію, брати без роздумів рушили захищати Україну. Раптом стається непередбачуване: спалахує повстання на заводі «Арсенал». І на боротьбу із заколотом направляють елітні боєздатні частини. Супроти вишколеного війська Муравйова на станції крути лишаються тільки необстріляні студенти і юнкери. Ходять чутки, що серед українських загонів є агент більшовиків, який передає інформацію «червоним». Андрій ще не знає, що йому добре відоме обличчя зрадника… У горнилі бою, не шкодуючи власних життів, змагаючись за незалежність та любов. Сто років тому, як і сьогодні, без страху та сумнівів вони підуть у бій захищати найдорожче…
|
63.3(4УКР)62
З-68
Злочин / упоряд. П. Кардаш. – К. ; Мельбурн : Фортуна, 2003. – 556 с. : фот.
На вічну пам'ять дочкам і синам української землі, мільйони котрих замордувала, убила, знищила у катівнях і голодоморами комуністична большевицька влада у ХХ столітті.
|
63.3(4УКР)61
Б 59
Бій відлунав... : на відзначення 89-ої роковини трагедії під Крутами / упоряд.-ред. В. О. Рог. – Чернігів : Деснян. правда, 2006. – 96 с.
Повернутися до історичної правди, по новому описати її, пам'ятати імена загиблих героїв, яких вела у бій любов до України.
Про трагічні події, які відбулися у січні 1918 року під станцією Крути на Чернігівщині, йде мова у книзі «Бій відлунав…»
|
63.3(4УКР)6
К 84
Крути: збірка у пам'ять героїв Крут / упоряд. : О. Зінкевич. Н. Зінкевич. – К. : Смолоскип, 2008. – 422 с. : фот.
29 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії – бій під Крутами. Уряд УНР, опинившись без війська, кинув на протистояння з російською армією, що йшла на Київ, кілька сотень погано озброєних українських студентів та гімназистів. Майже всі вони полягли у нерівному бою. Цей бій отримав величезне символічне значення – і саме його намагалися розкрити упорядники книги «Крути».
До збірки «Крути», виданої «Смолоскипом» до 90-річчя бою, увійшли найрізноманітніші матеріали. Це й історичні документи та статті, в яких розкривається хід та причини трагедії, і художні твори, але насамперед – публіцистика різних часів. Найцінніша частина книги – спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити.
Багато матеріалів, узятих із важкодоступних діаспорних видань, публікуються в Україні вперше. Книга містить унікальний анотований іменний покажчик авторів збірника та історичних осіб, причетних до бою під Крутами, а також вперше опубліковано бібліографію матеріалів, які стосуються бою.
|
63.3(4УКР)6
Г 39
Героїка трагедії Крут / упоряд. В. Сергійчук. - К. : Україна, 2008. – 464 с. : іл.
У спогадах учасників студентського бою під Крутами 29 січня 1918 року, роздумах сучасників, поетичним і публіцистичним словом на тлі для нас трагічних суспільно-політичних і військових подій осмислюється героїка подвигу юнаків в ім'я України. Видання, матеріали якого подаються, як правило, в оригіналі, друковані раніше тільки в еміграції й часто без повних імен авторів, розраховане на українську молодь і всіх тих, хто цікавиться історією національно-визвольної боротьби нашого народу в 1917–1921 роках.
|
63.3(4Укр)
З-34
Зарицький, В. Крутянська подія / В. Зарицький ; Фундація ім. О. Ольжича. – 2-е вид. – К. : Вид-во ім. Олени Теліги, 2001. – 80 с. : іл.
На основі спогадів очевидців подій, учасників Крутянського бою читачі зможуть дізнатися, як насправді відбувалися події під Крутами, відтворити реальний образ того героїчного, безприкладного в історії бою.
|
63.3(4УКР)6
К 84
Крути : січень 1918 р. : док., матеріали, дослідж., кіносценарії / Іст.-культурол. т-во "Герої Крут" ; упоряд. Я. Д. Гаврилюк ; редкол.: С. І. Білокінь [та ін.]. – К. : Просвіта, 2008. – 840 с.
До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С. Єфремова, Д. Дорошенка, М. Грушевського, Є. Маланюка, Л. Старицької-Черняховської, та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 рр.
|
63.3(4УКР)
О-76
Остафійчук, Василь Фокович. Історія України. Сучасне бачення : навч. посіб. / В.Ф.Остафійчук ; Київ. екон. ін-т менеджменту. – К. : Знання- Прес, 2006. – 424 с.
Пропонований посібник - одна із вдалих спроб осмислення історичного поступу українського народу з прадавніх часів до сьогодення без міфів і фальсифікацій. Спираючись на нову методологічну основу, досягнення вітчизняної та зарубіжної історичної науки, архівні та інші матеріали, автор висвітлює найважливіші періоди, події і факти історії України, які не знайшли правдивого відображення в радянській історіографії. Відтворено незаслужено забуті яскраві історичні постаті, котрі відіграли помітну роль у долі нації.
|
63.3(4Укр)
В 27
Велика історія України від найдавніших часів : у 2 т. Т. 2 / вступ. сл. І. Крип’якевич. – Вип. кн. за вид. 1935 р. – К. : Глобус, 1993. – 400 с.
Двотомник охоплює величезний період історії українського народу — від найдавніших часів. Історію було видано у Львові 1935 року обмеженим тиражем —1,5 тис. прим. З того часу не перевидавалася. Чимало розділів висвітлюють події і факти, які відсутні у роботах М. Грушевського, Дм. Дорошенка, М. Костомарова, М. Аркаса та інших.
|
***
Галаур, Володимир. На широкі екрани вийшов фільм "Крути 1918" / В. Галаур // Уряд. кур’єр. – 2019. – 8 лют. (№ 26). – С. 16.
Довгань, Таїсія. Бій під Крутами: погляд на історію із сьогодення / Т. Довгань // Культура і життя. – 2018. – 2 лют. (№ 5). – С. 5.
Донець, Григорій. Крути в осягненні Павла Тичини / Г. Донець // Літ. Україна. – 2018. – 25 січ. (№ 3). – С. 1, 4.
Кирей, Роман. Бій під Крутами : як це було : дослідник із Черкас встановив відомості про учасників бою – уродженців рідного краю / Р. Кирей // Уряд. кур’єр. – 2019. – 7 лют. (№ 25). – С. 6.
Ковальов, Ігор. Красуня, що немає літ... : [поезії] / І. Ковальов // Наука і суспільство. – 2019. – № 3-4. – С. 48-49
Крути : невивчені політичні уроки і шанс для нації : думки адмірала на критично важливому етапі історії України // День. – 2019. – 31 січ.(№17). – С. 4.
Л-ий, І. Крути : уривок зі споминів / написав І. Л-ий // Наука і суспільство. – 2019. – № 1-2. – С. 28-33.
Пащенко, Анастасія. Цукерки і морфій. Не/сподіваний погляд на Крути / А. Пащенко // Кіно. Театр. – 2019. – № 3 (143). – С. 14-15.
Сюндюков, Ігор. Крути : недоосмислена трагедія : 101 рік тому нашвидкоруч озброєні київські студенти і школярі прийняли бій проти більшовицьких з‘єднань Муравйова / І. Сюндюков // День. – 2019. – 29 січ.(№15). – С. 2.
Тесленко, Ліна. У січні 1918-го... : [Україна вшановує Героїв Крут] / Л. Тесленко // Україна молода. – 2019. – 29 січ.(№10). – С. 2.
Інтернет ресурси:
Бій під Крутами: матеріал з Вікіпедії
"Крути: незгасна пам'ять і урок сьогодні": віртуальна виставка
Підготували: Кодриш Віталія та Сличко Владислава
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".