Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Фестивальна мозаїка Закарпаття

2020-01-16
Закарпаття – надзвичайно багате традиціями і етнічним колоритом. У селах і містечках Закарпаття проходять найрізноманітніші і цікаві фестивалі та свята. На захоплюючі туристичні атракції щороку з'їжджаються тисячі туристів.
Порахувати всі подійні заходи Закарпаття неможливо. Наш край настільки насичений звичаями та традиціями, що кожен мешканець Закарпаття вважає що не день, то свято. Практично у всіх районах області щороку проводяться численні фестивальні заходи місцевого, регіонального і міжнародного значення, до обласного календаря подій і фестивалів включено понад 200 фестивалів.
Фестивалі, що проходять на Закарпатті, можна умовно поділити на три групи – фольклорні, винні, гастрономічні
Найбільш популярними фестивалями на Закарпатті є винні, які отримали статус візитки краю: "Червоне вино", "Біле вино", "Сонячний напій", "Угочанська лоза", "Закарпатське Божоле". Головним принципом винних фестивалів є їх проведення в місцях виробництва (Берегівському, Ужгородському, Мукачівському та Виноградівському районах).
Хронологічно сезон винних фестивалів відкриває фестиваль "Червоне вино", який проходить на свято Василя на старий Новий рік в м. Мукачеві. Продовженням винних фестивалів є фестиваль "Білого вина" (м. Берегово, лютий). Традиційно, в середині квітня, в Закарпатті зацвітають сакури, які приваблюють тисячі туристів. Цвітіння сакур і винний фестиваль "Сонячний напій", який традиційно на травневі свята проводиться в Ужгороді. Закриває серію винних фестивалів осінній фестиваль молодого вина в обласному центрі "Закарпатське Божоле", який за результатами "Tор-Fest: рейтинг фестивалів" визнано кращим винним фестивалем України.
Гастрономічні фестивалі пов’язані з давніми традиціями збору врожаю і зазвичай закінчуються веселими святкуваннями. Популяризувати кулінарний потенціал регіону покликані щорічні кулінарні фестивалі "Бичківські голубці", "Барлибашанський банош", "Гуцульська бринза", "Гуцульська ріпа" (Рахівський район), "Верховинська яфина" (Воло-вецький район), "Свято мелею", "Ягідне поле" (Виноградівський район), "Золотий гуляш", "Гентишів-різників свиней", "Сливового леквару", "Лечо" (Берегівський район) та інші. 
Закарпаття – багатонаціональний край на його території якого проживають представники понад 100 національностей, зі своєю культурою, звичаями, обрядами. Щорічно в Закарпатті за сприяння національно-культурних товариств проводиться велика кількість фестивалів фольклорно-етнографічного спрямування (румунського "Мерцишор", словацького "Словенска веселіца" і, "Фаш’янговий (масляний) бал", русинського "Червена Ружа", угорського, німецького населення).
Популярності в краї набирають спортивні фестивалі, в програмі яких розваги, конкурси, святкові лотереї, спортивні змагання, кінні мандрівки, поїздки на квадроциклах. Місцем проведення таких фестивалів є найбільш популярні курорти та гірськолижні центри (с. Синяк – фестиваль "На засніжених схилах Карпат" (січень), с. Жденієво – фестиваль "Зимові візерунки Воловецького краю" (другий тиждень лютого), полонина Драгобрат – "Свято Купала на Драгобраті" (липень)).
 
 
ФЕСТИВАЛІ ЗАКАРПАТТЯ
 
К 85.037м
Ф 44
Фестивалі Закарпаття / уклад., ред., пер. Л. М. Алексеєнко, ідея І. Ключевський. – Ужгород : Патент, 2010. – 44 с. : фот. кольор.
 
На Закарпаття проводиться більше фестивалів ніж в будь-якому регіоні України. Кожен місяці відбуваються 2-3, а то й більше фестивалів. Фестивалі, що проходять на Закарпатті, можна умовно поділити на три групи – фольклорні, винні, гастрономічні. Є також сучасні фестивалі, які були започатковані порівняно недавно. Людина може приїхати на Закарпаття в будь-який місяць, в будь-яку пору року, і безперечно потрапить на який-небудь фестиваль.
Це видання не ставить за мету вичерпне висвітлення традицій та обрядів закарпатців, скоріше воно сприятиме пробудженню цікавості до них як у місцевого населення, в першу чергу молоді, яка в жодному разі не повинна забувати, звідки вона походить і де її корені, так і у численних туристів, яких щорічно гостинно зустрічає Закарпаття.
 
К 85.037м
Ф 44
Фестивалі міста та району / Виноград. центр. район. б-ка, Метод.-бібліогр. та інформ. від. ; уклад. Г. Й. Меланчук ; відп. за вип. К. Г. Вашкеба. – Виноградів, 2012. – 20 с. : кольор. іл.
 
Інформаційне видання є хорошим орієнтиром для гостей та жителів міста в культурному житті району. Містить інформацію про фестивалі міста та району, традиції та звичаї краю.
Краєзнавче видання створене в рамках проекту "Туристична Виноградівщина" оголошеною програмою Бібліоміст.
 
К 75.8
Р 27
Рахівщина – перлина гуцульських Альп / Упр. економ. розвитку і торгівлі Рахів. РДА. – Рахів. – 32 с. : фот. кольор.
 
У виданні подано інформацію про географічне положення Рахівщини, її природні ресурси, зібрані відомості про церкви, музеї, туристичні центри  та заклади, курорти.
Рахівщина – гуцульський край, де зберігається багато цікавих звичаїв, обрядів, переказів народних казок і легенд. Яскравий тому приклад щорічні культурні події, а саме фестивалі.
 

 

МИСТЕЦЬКІ ФЕСТИВАЛІ ЗАКАРПАТТЯ

 

К 85.31
В36
"Верховино, мати моя." : пісенна творчість Михайла Васильовича Машкіна, документальні свідчення про митця та з історії фестивалю ім. Михайла Машкіна / передм., упоряд. В. В. Кузан. – Ужгород : Ужгородська міська друкарня, 2007. – 80 с.
 
Михайло Машкін відомий світові завдяки неофіційному гімнові Закарпаття – пісні "Верховина, мати моя". У пропоноване видання включено не тільки пісні Михайла Васильовича, але і спогади про нього сучасників, і газетні матеріали про фестиваль його імені, фестиваль, що встиг бути і обласним, і міжнародним, і всеукраїнським.
Книга рекомендована всім, хто любить українську пісню і шанує її творців.
 
К 85.7
С 99
Сяє срібна земля самоцвітами : учасники творчого звіту майстрів мистецтв і художніх колективів Закарпатської області "Самоцвіти срібної землі", присвяченого 60-річчю визволення України від фашистських загарбників 7 листоп. 2004 р., м. Київ / Закарпат. облдержадмін., Закарпат. облрада, Упр. культури Закарпат. облдержадмін. ; ред. Є. О. Дунайська ; відп. за вип. В. В. Кобаль. – Ужгород, 2004. – 26 с. : фот. кольор.
 
Закарпаття – приклад міжнаціональної злагоди і толерантності усіх народів, що тут проживають, тісних взаємозв’язків різних національних культур. Підтвердження цьому – участь у творчому звіті майстрів мистецтв і художніх колективів Закарпаття із символічною назвою. У концертній програмі представлені майже усі райони області з їх самобутнім мультинаціональним фольклором – музичним, пісенним.
 
К 85.7
У 11
У вінку української культури : профес. та аматор. колективи – учасники творч. звіту Закарпат. обл. за прогр. Всеукр. фест. майстрів мистецтв та нар. творчості, присвяч. десятій річниці Незалежності України / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Облас. центр нар. творчості ; відп. за вип. В. В. Кобаль. – Ужгород : Госпрозрахунк. РВВ упр. у справах преси та інформації, 2001. – 26 с. : фот. – (Чарівні мелодії Закарпаття).
 
Видання вміщує в собі стислий опис концертної програми, промови високопосадовців, перелік учасників і масу фотографій.
 
784.092(477.87)
Е 32
Едельвейсом цвіте Закарпаття моє : "Іван Попович збирає таланти" : міжнар. конкурс-фестиваль мистецтв, Україна. Закарпат. обл., м. Рахів. – Рахів, 2017.
 
Міжнародне свято мистецтв відкриває нові таланти у багатьох номінаціях, збагачує його учасників творчими відкриттями, сіє у душах зерна високої духовності, є святом миру, добра, радості та дружби, неординарною подією в мистецькій царині, запам’ятовується улюбленими піснями, танцями та мелодіями, дарує незабутні хвили радості спілкування зі світом мистецтва рахів’янам та гостям нашого краю.
К 85.3
П 99
П’ятий міжнародний молодіжний фестиваль органної музики (13-27 вересня 2012 року) / Упр. культури Закарпат. ОДА, Закарпат. обл. філармонія. – Ужгород : Ужгородська міська друкарня, 2012. – 12 с. : фот.
 
На сучасному етапі Міжнародний молодіжний фестиваль органної музики єдиний на Закарпаття, де могутній інструмент орган займає вагому місце в музичній та духовній культурі закарпатців.
Основним завданням фестивалю є представлення закарпатським шанувальникам органної музики молодих та обдарованих українських і зарубіжних музикантів, особливості органних шкіл та популяризація кращих зразків світової органної спадщини.
В програмі представлено список учасників, їх короткі біографії і фото, а також програму фестивалю.
792(477.87)
Л 97
Лялькове Закарпаття. "Інтерлялька" у фестивальному русі європейського театрального простору = Puppet Transcarpathia. "Interlyalka" in the festival movement of the European theater space : [кн.-альб.] / Департамент культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. акад. обл. театр ляльок ; авт. тексту, ідея : М. Й. Петій, Н. Малишки ; упоряд. : Н. Малишка, Г. Корнєва, М. Белоус ; пер. англ. Н. Петій. – Ужгород : РІК-У, 2018. – 72 с. : кольор. іл. – Текст укр., англ. мовами. 
 
Книга-альбом є першою спробою узагальнення більш як чвертьсторічного шляху проведення унікального фестивалю. Починаючи з 1990 року з періодичністю переважно раз на два роки відбулося вже шістнадцять фестивалів. П'ятнадцять з них пройшли під пильним керівництвом його натхненника, організатора та незмінного директора – заслуженого працівника культури, Почесного члена Міжнародної асоціації лялькарів UNIMA, Почесного громадянина міста Ужгород Олександра Туряниці, пам’яті якого присвячується це видання. Актуальність видання книги-альбому ґрунтується ще й на необхідності зберегти саме архівні дані, особливо 90-х років, частина з яких, на жаль, незворотно втрачена. Книга складається з нарису, спогадів, документальних тверджень та сторінок з численним світлинами, присвячених кожному з фестивалів.
 
К 76.3
М 58
"Мій рідний край" : шостий Міжнародний фестиваль телерадіопрограм для національних меншин, Україна, м. Ужгород 18-21.08.2004 = "My native land" : The 6- th International TV and Radio Programs Festival / Держ. ком. телебачення та радіомовлення України, Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. держ. телерадіокомпанія ; ідея, упоряд. П. П. Петрик, ред. Л. К. Яцишин. – Ужгород, 2004. – 64 с.
 
Проспект представляє зацікавленому читачу сконцентровану інформацію про Шостий Міжнародний фестиваль телевізійних і радіопрограм для національних меншин "Мій рідний край".


***

Бедзір, Василь. Лечо зміцнює дружбу : [фестиваль лечо у с. Чома] / В. Бедзір // Уряд. кур’єр. – 2019. – 2 серп. – С. 8 : фот.
 
Бедзір, Василь. Мара йде і кожуха забирає : [фестиваль "Ужгородська палачінта"] / В. Бедзір // Уряд. кур'єр. – 2019. – 16 лют. – С. 12 : фот.
 
Бедзір, Василь. Напої з винограду – естафетою : [фестиваль "Сонячний напій" в Мукачеві] / В. Бедзір // Уряд. кур’єр. – 2019. – 14 трав. – С. 16 : фот.
 
Біклян, Христина.  Фестиваль пряників в Ужгороді: казка, яку можна з’їсти / Х. Біклян // Карпат. об’єктив. – 2018. – 20 груд. – С. 2.
 
В Ужгороді відбувся XVII Міжнародний фестиваль "Інтерлялька-2019" // Ужгород. – 2019. – 5 жовт. – С. 10 : фот.
 
"Воскресни, писанко!" : [п’ятий обл. фестиваль-конкурс] // Ужгород. – 2019. – 20 квіт. – С. 1 : фот.
 
"Hungari Fest" – ознайомлення з історією, культурою, традиціями і гастрономією Угорщини : [гастроном.-культур. фестиваль] // Ужгород. – 2019. – 14 верес. – С. 6 : фот.
 
Грицищук, Тетяна.  На Закарпатті вдев’яте палала "Лемківська ватра" : [IX Закарпат. обл. фестиваль етніч. мистецтва у с. Ворочево Перечин. р-ну] / Т. Грицищук // Карпат. об’єктив. – 2019. – 19 верес. – С. 3 : фот.
 
Закарпаття Фестивальне : [про фестивалі краю] // Закарпаття. – 2017. – № 1. – С. 48-55 : фот. кольор.
 
Календар гастрономічних подій : [про фестивалі Закарпаття] // Унікум. – 2019. – № 17. – С. 88-93 : фот. кольор.
 
Коляди на всі лади у скансені демонстрували різдвяні традиції нашого краю : [фестиваль "Коляди в старому селі"] // Новини Закарпаття. – 2019. – 19 січ. – С. 5 : фот.
 
Копинець, Вікторія.  Фестиваль "Берег-фест" – і угоду підписали, і бограчу поїли : [23 вер. в м. Берегові офіційно відкр. фестиваль] / В. Копинець // Карпат. об’єктив. – 2016 . – 29 вер. – С. 3 : фот.
 
Копинець, Вікторія. Ювілейний фестиваль леквару на Берегівщині вражав ароматами : [в с. Геча] / В. Копинець // Карпат. об’єктив. – 2019. – 29 серп. – С. 2 : фот.
 
Мишанич, Володимир. "Василля"-2019 : [гастрономіч.-колядниц. фестиваль] / В. Мишанич // Культоролог. джерела. – 2019. - № 1. – С. 3-4 : фот.
 
На "Гаморі" цьогоріч кували дзвін : [фестиваль у с. Лисичово, що на Іршавщині] // Новини Закарпаття. – 2019. – 6 лип. – С. 3 : фот.
 
Нитка, Василь. "Гуцульська бриндзя" не перестає дивувати й веселити! : [фестиваль-ярмарок у Рахові] / В. Нитка // Голос України. – 2019. – 10 верес. – С. 6 : фот.
 
Нитка, Василь. Відбулося свято виноробів : [міжнар. фестиваль-конкурс "Угочанська лоза" у Виноградові] / В. Нитка // Голос України. – 2019. – 15 трав. – С. 9 : фот.
 
Офіцинська, Марина.  "Грайлик" – завершальний акорд проекту : [про обл. фестиваль ігрових програм в Ужгород. коледжі культури і мистецтв] / М. Офіцинська // Культоролог. джерела. – 2018. – № 4. – С. 25-27 : фот.
 
Поринути в казкову атмосферу і зробити добру справу можна було на "Закарпатському фестивалі пряників" : [в обл. центрі] // Ужгород. – 2019. – 21 груд. – С. 3 : фот.
 
Романчак, Наталі.  Юні зірки Мельпомени демонстрували свій талант : [обл. фестиваль-конкурс дит. та юнац. театрал. мистецтва в м. Берегово] / Н. Романчак // Культоролог. джерела. – 2019. – № 1. – С. 11-12 : фот.
 
Рубець, Марія. На Міжгірщині минулої неділі провели отари на полонини / М. Рубець // Міжгір’я онлайн. – 2019. – 13 черв. – С. 1 : фот.
 
Руда, Людмила.  У Сторожниці гуляли на "Apple fest" : [фестиваль збору яблук] / Л. Руда // Новини Закарпаття. – 2019. – 21 верес. – С. 2 : фот.
 
Стинич, Наталія.  "Музичному сузір’ю Закарпаття" – 20 : [фестиваль класич. та сучас. музики] / Н. Стинич // Культоролог. джерела. – 2018. – № 4. – С. 7-9 : фот.
 
Традиційні закарпатські фестивалі // Закарпаття: місцеве самоврядування. – Ужгород : Ґражда, 2012. – С. 230-239. : фот. кольор.
 
Уже восьме в Ужгороді вирував "Медовуха фест" // Ужгород. – 2019. – 23 лют. – С. 4 : фот.
 
Учора в Ужгороді стартував "Весняний бал", який зібрав понад 900 юних талантів із різних міст України : [фестиваль дит.-юнац. творчості "Весняний бал в Ужгороді"] // Ужгород. – 2019. – 23 берез. – С. 6 : фот.
 
Фестиваль "Червене вино" м. Мукачево // Хто є хто. Закарпаття. – Вип. 3. – К., 2007. – С. 98 : фот. кольор.
 
Фестиваль гентешів у Гечі розкрив смачні секрети закарпатського колориту : [Берегів. р-н] // Новини Закарпаття. – 2019. – 9 лют. – С. 5 : фот. кольор.
 
Фестиваль меду : [м. Мукачево] // Панорама. – 2019. – 26 верес. – С. 5.
 
Шух, Станіслав.  Шлях в епоху лицарів: чим дивує і приваблює гостей "Срібний Татош" : [фестиваль Середньовіч культури у селищі Чинадієво] / С. Шух // Карпат. об’єктив. – 2019. – 30 трав. – С. 3 : фот.
 
 
Інтернет ресурси:
 
 
 
Підготувала Бобкова А. О.
 

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день