Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

«Відкривач секретів карпатської твердині»

2021-01-13
(до 60-річчя від дня народження Івана Ребрика)
Іван Ребрик – письменник й видавець, засновник першого недержавного видавництва "Гражда". Народився  5 січня 1961 р. у селі Боржавське Виноградівського району.
Закінчив Оноцьку СШ у 1978 році. Свою трудову діяльність розпочав ще на початку 70-х, коли нарівні з батьками вирощував помідори, разом з дорослими проходив міліцейські пікети по дорозі у Львів, щоб продати галичанам вирощений власними руками урожай. А ще під час канікул працював на  чорноземних кавунових баштанах.
У 1978 році Іван Ребрик став студентом філологічного факультету УжДУ, водночас мріючи стати кінорежисером, перечитуючи Шукшина й слухаючи записи Висоцького. В університеті вчили багато всілякого – але багато справді вартого залишалося у "мертвій зоні" делікатного замовчування. Скажімо, про дорадянське літературне життя на Закарпатті взагалі не йшлося – хіба що виключно згадувалися дозволені художні тексти. І ось саме ця "мертва зона" зацікавила Івана Ребрика – спочатку студента, потім уже молодого спеціаліста й вихователя Часлівської допоміжної школи. Інтерес до "мертвої зони" викликав інтерес до самого Івана Ребрика з боку КДБ, який завершився звільненням вихователя Часлівської допоміжної школи з роботи.  Так Іван Ребрик став чорноробочим будівельного підприємства.
Перші поезії опублікував у районній газеті 1977 р. З того часу виступає з віршами, статтями, літературознавчими розвідками на сторінках обласних, республіканських газет, журналів «Ранок», альманах «Вітрила – 87», «Руське слово» і ін.
Перша поетична збірка І. Ребрика «Дні» вийшла у видавництві «Молодь» 1991 року. Презентована в Києві поетична збірка Івана Ребрика засвідчила  не тільки очевидну причетність до нової літературної генерації, але й водночас індивідуальний поетичний світогляд.
У 1993 р І. Ребрик створює власне видавниче підприємство – перше недержавне видавництва на Закарпатті під назвою "Гражда". Створення його було не як бізнесовий проект, а як можливість  повернути сучасникам ту історію, яка тривалий час була захована комуністичною владою в небуття.
Наукові розвідки й статті присвячені виявленим фактам з життя Бачинського щороку, а то й щомісяця появляються у збірниках "Гражди".
Є в бібліотеці "Гражди" й такі важливі видання як збірник статей і спогадів, і художніх творів Августина Волошина, "Спогади" Вікентія Шандора, "Карпатська Україна" Бірчака. Без цих книжок навряд чи можна обійтися, вивчаючи історію Закарпаття від початку минулого століття до часів Карпатської України
Робота Івана Ребрика не обмежується рамками одного Закарпаття. "Гражда" давно вже стала для українських письменників своєрідним містком між творчим Ужгородом і Києвом, Івано-Франківськом, Львовом, Луганськом... Коли б і з якої нагоди не приїздили сюди Микола Рябчук, Ігор Римарук, Олександр Ірванець, Юрій Андрухович, вони обов'язково навідуються до Ребриків, щоб обмінятися новинами, запланувати певні проекти, запропонувати матеріали для публікації в часописі "Екзиль".
Завдяки плідній роботі видавництва в суспільну свідомість Закарпаття повернуто імена видатних постатей, чия діяльність і сьогодні зберігає свою актуальність, оскільки продовжує формувати на Закарпатті український національний контекст. Серед прізвищ, які завдяки подвижницькій діяльності “Ґражди” стали віднайденими або по-новому переосмисленими, є Андрій Бачинський, Василь Довгович, Іван Югасевич, Олександр Духнович, Михайло Лучкай, Августин Волошин, Гіядор Стрипський, Вікентій Шандор, Василь Маркусь, Юліан Химинець, Сидір Білак, Ірина Невицька, Юрій Станинець, Зореслав, Іван Рошко-Ірлявський, Іван Кошан-Колос, Олександр Сливка, Федір Моґіш, Василь Ґренджа-Донський, Федір Потушняк, Микола Лелекач… 
Як завжди, бути першим – найважче, але це не єдина особливість "Гражди". Тому що воно стало  не просто підприємством для випуску книг, а яскравим культурно-просвітницьким центром міста, який притягує до себе людей творчих, небайдужих, суспільно активних. Людей, яких нерідко називають культурною елітою. Завдяки зусиллям Івана й Наталії Ребрик, їх однодумців літературно-мистецький осередок під назвою "Гражда" сформував  творче й інтелектуальне поле, яке стало невід'ємною частиною  Ужгорода. Діяльність "Гражди", її творчі та наукові акції проводяться на рівні загальноукраїнського контексту, і, мабуть, тому виразною рисою цієї діяльності є український патріотизм і державницька позиція.
Видання книжок і часопису воно аж ніяк не обмежується. Адже "Гражда" уже не вперше проводить науково-практичні конференції,  присвячена видатним закарпатцям. Зустрічі й обговорення сучасних літературних та політичних проблем відбувається під час приїзду на "Гражду" відомих письменників і вчених з Польші, Словаччини, Сербії, з Києва. Видавництво  є ініціатором і автором кінопроектів, які демонструвалися на телеканалах області. Зрештою "Гражда" свого часу стала центром підготовки молодих закарпатських "пластунів". Так, тут доречно згадати Андрія і Лесю, тобто Ребриків-молодших, які торують свій шлях у науці, літературі, молодіжному житті. Їх світогляд, їх орієнтири – і це очевидно – склалися з подачі Івана й Наталки Ребрик.
 
821.161.2(477.87)
Р 31
Ребрик, Іван Михайлович. Переднівок : [зібрані тексти] / І. М. Ребрик ; передм., післяслово В. М. Кришеник. – Ужгород : Ґражда, 2018. – 280 с. – (Бібліотека науково-мистецького часопису "Екзиль")
 
Переднівок – збірка поезії з різних років і нагод, а також драматична містерія «Злам».
Поетична творчість як особливий вид переживань і окремий вимір людського існування таки здатна перетворювати людину. І те, що перетривав у житті поет, в нього не відбере жодна сила.
Однак, поезія либонь сягне вищого рівня, якщо творець і збурена його душа самі зазнають внутрішніх метаморфоз і перетворень. Нове творче переродження і осмислення себе як поета відбулося допевне з Іваном Ребриком в останні кілька літ. У постійному мистецькому переживанні, на гойдалці емоційних перепадів, струсів і піднесень він заново відчув спраглий смак життя.

 

К 84
Р 31
Ребрик, Іван Михайлович. Перетривання : текст-у-часі / І. Ребрик ; передм. Є. Баран ; післясл. В. Кришеник. – Вид. 2-ге, змінене. – Ужгород : Ґражда, 2015. – 224 с.
 
Мотто до пропонованого видання могла б послужити сцена з відомого фільму Бориса Івченка й Івана Драча “Пропала грамота”, коли козак Василь – Іван Миколайчук – на “тому світі” в раю і пеклі пробує протверезити народ й навернути його до реальності простою фразою: “Це вам сниться”. Нині нам багато чого сниться, автор і сам не береться розмежовувати, що в тексті дійсне й намацальне, що обрядово-карнавальне, тобто ословлюється за умовно-соціальною згодою, а що взагалі не має означуваного в реальній дійсності. Календарна сітка, імена й події, отже, не є вигаданими, але й не суть документом для покликання, з реальністю співвідносяться рівно настільки, наскільки це важливо для читача.
 

 

К 84
Р 31
Ребрик, Іван Михайлович. Злам : ілюстрація на тему / І. Ребрик. ; худ. оформ. В. Ребрик. – Ужгород : Ґражда, 1999. – 53 с.
 
У чотири стіни втиснути світ...
У чотири стіни, одна з яких – вселюдське око, невблаганне і невідворотне, а три інших – то, навіть, не стіни, хай і саманні, цегляні, па¬нельні чи ще які, – то три шляхи, звідки при¬ходити і куди йти.
Лише на отих квадратних метрах виміря¬ти до¬лю людську...
Чи можливо?..


***

Ребрик, Іван. Вітайте вдома! : [про С. Сабола (о. Севастіяна, поета Зореслава)] / І. Ребрик // Карпатська Україна. – 1991. – 5 жовт. – С. 5.
Ребрик, Іван. Говорю зі снігом : [поезії] / І. Ребрик // Дзвін. – 2011. – № 1. – С. 16-22.
Ребрик, Іван. Злам, ілюстрація на тему : новела / І. Ребрик // Дзвін. – 2013. – № 5–6. – С. 37-49.
Ребрик, Іван. І ще наснилося, що браття : [поезія] / І. Ребрик // Дукля. – 1992. – №1. – С. 42.
Ребрик, Іван. Йосип Бокшай і український Пласт : [про музей історії Пласту, який діє у Квіленді і належить громад. діячеві, проф. Л. Бачинському ; в. т. ч. про худож. Й. Бокшая] / І. Ребрик // Пластовий шлях. – 2013. – ч. 1–2 . – С. 84-85.
Ребрик, Іван. Лютий – це Потушняк : вірш / І. Ребрик // Нове життя. – 2016. – 20 лют. – С. 5.
Ребрик, Іван. Микола Мушинка : [80-річчя з дня народж. науковця і культурн. діяча] / І. Ребрик // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2016 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2015. – С. 96-106
Ребрик, Іван. Надія Пономаренко : [худож.] / І. Ребрик // Екзиль. – 1998. – № 1. – С. 16.
Ребрик, Іван. Німчук : [про вчен.-мовознавця В. Німчука] / І. Ребрик // Екзиль. – 2018. – № 7. – С. 9.
Ребрик, Іван. Переднівок : два пісен. тексти, спровоковані композитором В. Гайдуком / І. Ребрик  // Екзиль. – 2018. – № 3. – С. 39.
Ребрик, Іван. Переднівок : сім пісен. текстів, спровоковані композитором В. Гайдуком, з циклу "Прокарпатика" / І. Ребрик // Екзиль. – 2018. – № 2. – С. 32-33.
Ребрик, Іван. Перейти цю ріку, або світ без Скунця : [пам'яті поета] / І. Ребрик // Екзиль. – 2007. – № 5. – С. 2.
Ребрик, Іван. Спогад про вчителя : [про вчен.-мовознавця К. Галаса] / І. Ребрик // Новини Закарпаття. – 2011. – 30 квіт. – С. 11.
Ребрик, Іван. Ся хлюпавиця снігова... : [поезія] / І. Ребрик // Дукля. – 1992. – №1. – С. 43.
Ребрик, Іван. Сядь, Іване! : [поезія] / І. Ребрик // Дукля. – 1992. – №1. –  С. 42-43.
Ребрик, Іван. Федір Ілліч Моґіш (Боєвір) : 100-річчя від дня народж. поета, громад. діяча (1910-1991) / І. Ребрик // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2010 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2009. – С. 52–57.
Ребрик, Іван. Що буде далі? : [Вірші] / І. Ребрик // Дзвін. – 2013. – № 4. – С. 18-19.
 
Про нього:
 
Горват, Василь. "Гражда" на перехресті часових і цивілізаційних просторів уже 25 літ : [про вид-во "Гражда" та його засновника І. Ребрика] / В. Горват // Новини Закарпаття. – 2018. – 25 верес. – С. 6
Грабовський, Віктор Никанорович. Ця книга – вчинок : нотатки на берегах тексту-у-часі І. Ребрика "Перетривання" / В. Н. Грабовський // Дукля. – 2015. – № 2. – С. 82-84.
Грабовський, Віктор. Наслухаючи ритміку часу : [про поет. кн. І. Ребрика "Переднівок"] / В. Грабовський // Літературна Україна. – 2020. – 12 груд. – С. 19.
Іван Ребрик : поет // Літературне Закарпаття у ХХ столітті /  І. Хланта. – Ужгород : Вид-во "Закарпаття", 1995. – С. 606
Мушинка, Микола Іванович. "Гражда" різдвяного Івана Ребрика : [приват. вид-во в Ужгороді] / М. І. Мушинка // РІО. – 2011. – 15 січ. – С. 23.
Офіцинський, Роман. Сонце за вікном : [про письмен. і видавця І. Ребрика] / Р. Офіцинський // Дзвін. – 2011. – № 1. – С. 133-134.
Ребрик Іван Михайлович : письменник і видавець, засновник першого на Закарпатті недержав. вид-ва "Ґражда" // Верховина. Волівщина-Міжгірщина. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – С. 441
Ребрик, Іван. Іван Ребрик як поет і "гражданин" та власник і директор першого у краї приватного видавництва : [ розмову / Вів С. Федака ] / І. Ребрик // Фест. – 2008. – 2-8 жовт. – С. 13.
Ребрик, Іван. Іван Ребрик: "Я мусив появитися на світ, принаймні для того, щоб усе це запам`ятати" : [розмова з дир. вид-ва "Гражда" / вела О. Митрик] / І. Ребрик // Фест. – 2011. – 13-19 січ. – С. 13.
Ребрик, Іван. Іван Ребрик: Відкриваю секрети Карпатської твердині  : [розмова з дир. ужгород. вид-ва "Гражда" / вів О. Яновський] / І. Ребрик // Українська літературна газета. – 2012. – 20 квіт. – С. 8-9.
Ребрик, Іван. По п’ятдесят і поїхали далі! : [розмова з дир. вид-ва "Гражда" з нагоди його 50-річчя / вела М. Нейметі] / І. Ребрик // Новини Закарпаття. – 2011. – 6 січ. – С. 14.
Ребрик, Іван. Про "пряшівський феномен" і його наслідки – у розмові з письменником і видавцем Іваном Ребриком : [інтерв’ю / вів В. Горват] / І. Ребрик // Новини Закарпаття. – 2016. – 8 листоп. – С. 6
Ребрик, Іван. Феномен Ребриків : [розмова з відомим поетом, видавцем та його дружиною, канд. філолог. наук / вела С. Бреславська ] / І. Ребрик, Н. Ребрик // Слово Просвіти. – 2018. – 1-7 листоп. – С. 12-13
 
Інтернет-ресурси:
 
 
Підготувала Альона Бобкова

 


Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день