Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Небесна Сотне, Ви тепер святі!

2021-02-15
до Дня Героїв Небесної Сотні

 

З гострим болем у серці кожен українець згадує Революцію Гідності. Майдан став символом боротьби, символом утвердження прагнень до європейських цінностей у споконвічно європейській державі. І за цю боротьбу, за нашу з вами свободу й оновлення країни заплачено страшну ціну: своє життя віддали найкращі. І більшість з них молоді, сильні. Ті, що лише починали жити. Щороку 20 лютого, в День Героїв Небесної Сотні, згадуємо тих мужніх, незламних українців та їхніх побратимів інших національностей, чиї душі уже на небесах.

Людиною чутися в ріднім краю
В щасливі часи, не скорботні.
Віднині на варті Вкраїни стою,
Навіки я воїн Небесної Сотні.
Світлана Мельничук
 
Їх назвали "Небесною сотнею", – українців, які загинули у Києві на Майдані, вулицях Грушевського та Інститутській. Гинули за честь, за волю, за право бути народом – джерелом і мірилом влади у власній державі, за країну, в якій не страшно жити і народжувати дітей. За цю самопожертву українці їх канонізували – за велінням серця долучили до сонму Небесного воїнства, аби захищали країну від лиха, пильнували й оберігали її з небес…
 
Історична довідка:
 
21 листопада 2013 року, за кілька днів до укладання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, український уряд радикально повернув курс держави від євроінтеграційного до курсу, спрямованого  на розвиток співпраці з державами-членами СНД.
30 листопада 2013 року обурена таким рішенням уряду молодь виходить на Майдан Незалежності у Києві, всіляко підкреслюючи мирний характер своєї акції. Невдоволення підтримують по всій Україні. Це був початок Революції Гідності. Та злочинна влада вчинила замах на мирний протест і на декларовані цими молодими людьми загальноєвропейські цінності. Десятки протестувальників були жорстоко побиті спецпідрозділами міліції і у важкому стані потрапили до лікарень, а доля багатьох з них невідома і до сьогодні.
Події 30 листопада стали переломним моментом в українських подіях кінця 2013 року, змістивши акцент протестів із проєвропейського на антиурядовий. Два місяці мирних протестів завершились злочинним наказом тодішньої влади на чолі з Януковичем зробити «зачистку» Майдану, застосувавши зброю. Події у Києві 18-20 лютого  2014 року стали найбільш драматичним етапом революції: в центрі міста розгорнулись справжні бої, тисячі людей були поранені і майже 100 вбито снайперами та бійцями спецпідрозділів міліції. Кров цих людей стала вироком для  злочинної диктатури. Ця «Небесна Сотня» своїм життям викупила свободу для мільйонів українців і дала шанс збудувати нову демократичну правову державу.
 
 
 
Історія «Небесної сотні» – це насправді тисячі окремих історій, і тих, котрі загинули, і тих, котрі залишись живими, щоб продовжувати їхню роботу. Гідність, відданість та патріотизм сьогодні засяяли новими гранями, стали своєрідним поштовхом для переосмислення глибокої суті людського буття. Серед загиблих майданівців були люди різних верств населення. Юні та сивочолі. Багатодітні батьки та молоді юнаки. Заробітчани та кандидати наук. Жителі різних куточків України та приїжджі з ближнього зарубіжжя…Абсолютно різні і такі схожі. Кожен герой повстав проти насилля, несправедливості до своєї країни… Кожен здійснив особистий подвиг – віддав своє життя заради нової України. І це не пафосні слова. Це – реальність. Герої своїм подвигом показали силу та незламність українського духу. 
 
Хочеться згадати слова О.Забужко: "Небесна Сотня і справді Небесна — вони всі як на підбір! От просто всі обличчя якісь осіянні. І недарма оце от відчуття з’явилося — Небесна Сотня… Всі обличчя — без різниці віку, без етнічного походження, професії — от просто всі обличчя такі, що ти на них дивишся і кажеш: «Я хочу жити з цими людьми в одній країні». Я кожного разу плакала, тому що якось було так, що… от ти розумієш, чому Христос — ягня жертовне, і всі ці речі, котрі були чистими словами, абстракціями, умовними символами... раптом воно все втілюється, стає живим і плотським. От як Шевченко раптом став усім зрозумілим. Раптом стало зрозуміло, про що це. Це не слова, не текст, це про нас сьогоднішніх, це про тебе, про мене, це про те, що тут зараз діється."
 

***

 

63.3(4УКР)64
Н 39
Небесна сотня : [книга–реквієм] / К. Богданович, Х. Бондарева [та ін.] ; упоряд.: О. Трибушна, І. Соломко. – Х. : Фоліо, 2015. – 208 с. : кольор. іл, портр, фот. кольор. – Текст укр., рос. мовами. 
 
Це книга–реквієм. Книга–посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше – своє життя – заради того, аби Україна та всі ми встали з колін. Щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні. Герої цієї книги – звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні – заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла». Ця книга була написана заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву героїв Небесної сотні назавжди залишилася в серцях українців. Вона – німе нагадування всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.
63.3(4УКР)64
К 76
Кошкіна, Соня. Майдан. Нерозказана історія : головне розслідування подій Революції Гідності / С. Кошкіна. – К. : Брайт Стар Паблішинг, 2015. – 400 с. : фот. кольор. 
 
Про подвиги рядових українців, завдяки стоїцизму яких стала можлива Революція Гiдностi, сказано і написано вже чимало. Буде сказано і написано ще більше – вони заслуговують. Однак до виходу цієї книги ми не знали, що відбувалося все три місяці Майдану в кулуарах влади. Влада в широкому сенсі – як у стані представників режиму Януковича, так і тодішньої опозиції. Як планували та здійснювали розгін студентів? Хто готував бійню на Банковій 1 грудня та спробу розгону Майдану 10 грудня? Хто доправив із Росії в Україну «гуманітарний вантаж» – 13 тисяч гранат, які застосовували проти Майдану? Який наказ отримали снайпери, виведені на позиції ще 14 січня? Хто розстрілював героїв Небесної сотні, і чому досі не названо винних? Книга дає відповіді на ці та інші питання До книги ввійшли відверті інтерв’ю головних дійових осіб тієї історичної зими, людей, що перебували по обидва боки барикад Революції: Петра Порошенка й Ріната Ахметова, Олександра Турчинова та Олександра Януковича, Арсена Авакова й Володимира Рибака, Андрія Шевченка й Вадима Новинського, Юлії Тимошенко та Юрія Іванющенка, Олександра Попова й Володимира Макеєнка, а також Сергія Пашинського, Сергія Тарути, Андрія Сенченка, Ігора Коломойського, Михайла Добкіна, Ігора Луценка, Тетяни Чорновол, Олексія Гриценка та багато інших.. 80 відсотків контенту цієї книги унікальні – дані та свідчення очевидців публікуються вперше. Завдання книги – максимально точно реконструювати події (насамперед, кулуарні), процеси, які були приховані від очей тих, хто мерз на площах, але які безпосередньо вплинули на результат Революції Гідності. 
821.161.2
М 14
Майдан від першої особи : 45 історій Революції гідності. [Вип. 1] / Укр. ін-т нац. пам’яті ; упоряд. Т. Ковтунович. – К. : К.І.С., 2015. – 320 с. : іл. – (Проект "Майдан: усна історія"). 
 
У книзі подані фрагменти спогадів учасників протестних акцій, що відбувалися в Україні з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року і названі Революцією Гідності. Інтерв’ю були зібрані Українським інститутом національної пам’яті у рамках проекту «Майдан: усна історія». До збірника відібрані спогади учасників, різних за статтю, віком та умовною формою участі, з тим, щоб представити структурованість Майдану як самоорганізованої соціальної мережі. 
84(4УКР)6
Р 83
Рудневич, Марко. Я з Небесної Сотні : повість / М. Рудневич. Я из Небесной Сотни : повесть / М. Рудневич. – К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2015. – 194 с. – (Доросла серія). – Текст укр., рос. мовами. 
 
Герой повісті молодого письменника Марка Рудневича чимось нагадує селінджерівського Голдена Колфілда. 19–річний студент Макс зі Сміли легко й відверто оповідає про своє життя – про навчання, однокурсників, родину, про свою кохану дівчину Іванку, яка вчиться в Києві, а батьки хочуть відіслати її на навчання до Франції... Але стається Майдан, і Макс зі своїм другом–однолітком їде до Києва. Зрештою, це повість про три вирішальні доби на Майдані. Ви згадаєте все, ви ще раз переживете ті тривожні лютневі дні і, мабуть, будете плакати, і ще довго пам’ятатимете простого хлопця зі щирою душею – Макса зі Сміли...
821.161.2
М 14
Майдан. Погляд зсередини : спогади "Львівської брами" – захисників першої барикади, що під мостом на вулиці Інститутській / авт.–упоряд. О. Трайдакало. – К. : Сервіс "Book–Express" : Видавець Мельник М. Ю., 2018. – 320 с. : іл. 
 
На перший погляд, це історія про простих людей – справжніх, щирих, добрих і небайдужих. Проте їм судилося стати насправді незвичайними, видатними людьми.
У подіях Революції гідності на київському Майдані їм довелось поєднати доброту і терпимість із праведною люттю задля порятунку всієї України. Без перебільшення, самовідданість і щоденна робота цих людей із легендарної «Львівської брами» зробили можливими тектонічні зміни в українському суспільстві. У цій книзі на 100% справжні автентичні емоції і почуття: терпимість до опонента, яка увінчується порозумінням; справжнє братерство людей, об’єднаних спільною метою і великою національною родиною (це у часи, коли навіть сусіди можуть ворожо ставитись одне до одного); відчайдушна стійкість мирного протесту; криваве протистояння з ворогом, який перетнув межу людяності; невимовна гіркота втрати людей, які стали за нетривалий час найдорожчими, рідними людьми, оскільки народились як справжні Українці. Ця історія не про жорстокість протистояння з ворогом. Вона про справжні чесноти найкращих людей, які живуть поміж нас. І вона насправді захоплює.
323.2(477)"2013/2014"
М 14
Майдан. Пряма мова. Кн. 1 / Нац. мемор. комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності ; розшифрування, упоряд., прим. О. Ю. Чебанюк, розшифрування, упоряд., прим. О. Ю. Ковальова ; вступ. сл. І. Пошивайло ; відп. за вип. О. Сало. – К. : Нац. музей Революції Гідності, 2019. – 446 с. : іл. – (Усна історія Майдану). 
 
35 інтерв'ю, записаних з учасниками та свідками подій Революції Гідності в Україні, складають першу книжку видавничої серії усних історій «Майдан. Пряма мова», започаткованої Національним музеєм Революції Гідності. Упродовж 2014–2019 року науковці зібрали понад 200 інтерв'ю, і сьогодні робота зі збору свідчень триває. Євромайдан – драматичний період новітньої історії України постає перед нами у спогадах, враженнях, роздумах учасників тими епізодами пережитого, які вони особисто вважають важливими, які їх найбільше вразили та запам'яталися. Згідно із засадами усної історії як наукового методу інтерв'ю наведено зі збереженням мовних і стилістичних особливостей оповідей та з мінімальними правками, потрібними для полегшення прочитання.
 
323.2(477)
К 20
Капранов, Віталій Віталійович. Майдан. Таємні файли / В. В. Капранов, Д. В. Капранов. – К. : Нора–Друк, 2017. – 320 с. – (Цілком таємно).
 
Настав час дізнатися правду про Майдан. У Революції брали участь мільйони, але що насправді сталося тоді, й досі залишається таємницею. Що відбувалося за лаштунками Майдану? Хто платив за Революцію? Як ділили владу переможці? Хто і чому здав Крим та Донецьк? Яким дивом встояли Одеса і Харків? Герої цього журналістського розслідування не тільки ті, хто стояв на сцені, але й ті, хто ховався за лаштунками, хто їздив до Януковича і хто сперечався з Європою, захоплював адмінбудівлі, сидів у буцегарнях, а також воював, лікував, працював для того, щоб Революція перемогла.
323.2(477)"2013/2014"
Г 37
Герасименко, Олена. Майдан після Майдану / О. Герасименко. – К. : ВІПОЛ, 2016. – 136 с. : фот. кольор. 
 
Написати цю книгу мене надихнуло сором'язливе замовчування подій на Майдані Незалежності після Революції Гідності. Тим більш, що все частіше можна почути, що Революція ще не закінчилася, вона продовжується. Для багатьох учасників тих подій ще тоді, в лютому 2014 року, було це зрозуміло. Але довелося вибирати: або воювати, або тиснути на владу. Частина активістів залишилася на Майдані. Не всі їх розуміли, багато образливих слів доводилося вислуховувати. Ціле спекотне літо майданівці намагалися контролювати владу, підштовхувати її до реальних дій та проведення реформ.Однак встояти проти "системи" Майдан не зміг. Тому Революцію ще не закінчено і ми повинні завершити розпочату справу.
 
821.161.2
К 93
Курков, Андрій Юрійович. Щоденник Майдану та Війни / А. Ю. Курков ; пер. з рос. В. С. Бойко. – Харків : Фоліо, 2018. – 336 с.
 
«Щоденник Майдану та Війни» – це перевидання книги «Щоденник Майдану», що 2015 року вийшла у видавництві «Фоліо». Це не агітаційний текст, не роман на тлі революції – це особистий щоденник письменника, фіксоване відображення життя у Києві та країні – до листопада 2014 року, включаючи окупацію Криму, і далі – початок і розвиток Євромайдану, наступних подій. Нині ж він доповнений записами автора про перипетії на сході України, роз­думами про війну, про те, як і чим, за його баченням, живе окупований Донбас чотири останні роки... «Щоденник Майдану» був перекладений і опублікований багатьма мовами – англійською, німецькою, французькою, японською та іншими. І ось у видавництві «Фоліо» вийшла його україномовна розширена версія.
821.161.2
В 49
Виноградов, Олег. Слово Майдана : [публицист. произведение, полиист. исслед.] / О. Виноградов. – К. : Издатель Корбуш, 2014. – 528 с. : ил. – Текст укр., рос. мовами. 
 
У книзі зібрано сто оповідань учасників і очевидців подій, що сталися на Майдані Незалежності в Києві з листопада 2013 по лютий 2014 року. Спогади представників майже всіх служб, підрозділів, напрямків і рухів Майдану нададуть можливість дізнатися всю правду про революційний Майдан, а також зрозуміти думки, надії і вчинки тих, хто ціною власного життя відстоював честь України і гідність свого народу. Всі оповідання – цікаві, відверті, емоційні і по–своєму унікальні. Кожен майданівський день, кожну подію, кожен штурм герої книги бачили по-різному.
 



***

Де впаде сотня, стануть мільйони // Уряд. кур'єр. – 2020. – 20 лют. (№ 33). – С. 1, 2.
Їм шлях високий, Боже, освяти // Позакласний час. – 2019. – № 1. – С. 49.
Коваленко, Сергій. Герої не вмирають! Просто йдуть з Майдану – в небо / С. Коваленко // Голос України. – 2018. – 20 лют. – С. 2.
Коваль, Любомира. Пам`ятаємо заради майбутнього : у відповідь на виклики змінимо країну на краще, зробимо її лідером і дамо громадянам нову якість життя / Ю. Медуниця // Уряд. кур’єр. – 2019. – 21 лют. (№ 35). – С. 1,2.
Лимар В. Ви віддано цю волю здобували / В. Лимар // Позакласний час. – 2019. – № 1. – С. 52.
Медуниця, Юрій. П`ять років від курорту до військової бази : скорботна дата 20 лютого закарбовано в пам`яті українців і в нашій новітній історії подвійним смутком. Це день найбільших людських втрат на Майдані, коли зявився термін "Небесна Сотня", і початок тимчасової окупації Криму / Ю. Медуниця // Уряд. кур’єр. – 2019. – 21 лют. (№ 35). – С. 1, 2.
Небесна Сотня бачить усе з височини [фоторепортаж] : у всій країні й навіть за її межами вдячні нині сущі вшанували пам`ять тих, хто п`ять років тому віддав життя, щоб майбутні покоління українців жили у вільній цивілізованій державі // Уряд. кур’єр. – 2019. – 22 лют. (№ 36). – С. 5.
Небесна Сотня воїнів Христа : літературна сторінка // Позакласний час. – 2019. – № 1. – С. 54–55.
Николайчук, Наталія. "Зове на бій Небесна Сотня за України майбуття..." : літературно–музична композиція / Н. Николайчук // Дивослово. – 2017. – № 2. – С. 34–37.
Писана, Наталія. Реформи мають демонструвати, що жертви Небесної Сотні не марні : 2014 року Майдан кров`ю проклав шлях поверненню нашої країни до родини європейських народів / Н. Писана // Уряд. кур’єр. – 2019. – 20 лют. (№ 34). – С. 2.
Події Майдану ще достеменно не оцінено : вивчити його феномен і покарати винних у загибелі Небесної сотні – обов‘язок держави і громадянського суспільства // Уряд. кур’єр. – 2019. – 13 груд. (№ 240). – С. 2.
Скубій М. Вклонімося до Землі всім тим, хто в серці буде жити вічно / М. Скубій // Позакласний час. – 2019. – № 1. – С. 50.
Стражник, Людмила. Вкарбовуємо загиблих і живих у нашу пам‘ять : [музей Героїв Небесної Сотні відзначив п‘ятирічний ювілей] / Л. Стражник // Голос України. – 2020. – 13 жовт.(№ 189). – С. 10.
У пам’ять про Героїв Небесної Сотні не забуваємо про високу ціну за демократичний вибір! // Голос України. – 2020. – 21 лют. (№ 34). – С. 1, 3.
Хотимчук, Євген. Ще не вмерла Україна і ніколи не вмре, коли в неї такі славні, такі безстрашні сини є ! : небесна сотня / Є. Хотимчук // Програма–панорама. – 2014. – 27лют.– 6 берез. – С. 1–2.
 
***
Інтернет ресурси:
 
Підготувала Владислава Сличко


Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день