Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
„Покутський Наполеон слова”
2021-05-07до 150-річчя Василя Стефаника
84(4УКР)6
С 79
Стефаник, Василь Семенович. Моє слово : новели, оповідання, автобіографічні та критичні матеріали, витяги з листів / В. С. Стефаник ; упоряд., передм. і приміт. Л. Дем`янівська. – 2-е вид., допов. – К. : Веселка, 2000. – 319 с. : іл.
Короткі, як спалах блискавки, психологічно сильні й гармонійно цілісні щодо змісту й форми новели Василя Стефаника (1871—1936) вражають драматизмом і правдивістю. Трагічні конфлікти минулого викликають глибоке співпереживання. Автор цих оповідей — великий син України, поет її сумної долі й водночас співець надії на щасливе її майбуття.
Краще опанувати матеріал, зрозуміти світогляд письменника, заглянути в його творчу майстерню, наблизити реальну історичну дійсність і осягнути її глибину допоможуть вміщені в цій книзі спогади сучасників про митця, автобіографічні й критичні матеріали, витяги з листів.
Видається до 130-річчя з дня народження письменника.
|
84(4УКР)6
С 79
Стефаник, Василь Семенович. Вибрані твори = Valogatott muvek / В. С. Стефаник ; пер. угор. Л. К. Балла. – Ужгород : Карпати, 2010. – 272 с. : портр. – Текст укр., угор. мовами.
В цій книзі подаються перли новелістики Василя Стефаника, неперевершеного майстра малої прози. Твори публікуються українською мовою в оригіналі, а також і в угорському перекладі.Видання адресоване як широкому угорському читачеві, який таким чином матиме змогу двомовно знайомитися з визначними творами української класики, так і учням шкіл з угорською мовою навчання.
|
84(4УКР)6
С 79
Стефаник, Василь Семенович. Камінний хрест : [новели] : для ст. шк. віку / В. С. Стефаник ; упоряд. текстів, передм. І. М. Андрусяк. – К. : Школа, 2007. – 272 с.
Нелегко читати новели В. Стефаника, тому що він, за словами класика, пише «коротко, сильно і страшно». Але їх треба-таки читати, співпереживаючи. Бо лише так, боліючи разом з автором та героями його творів, не даємо загрубіти й зачерствіти нашим душам і серцям, залишаючи їх відкритими для добра, співчуття й милосердя. Книжка для тих, хто не байдужий до світу.
|
У1
С 79
Стефаник Василь Семенович. Твори / В. С. Стефаник. – К. : Дніпро, 1964. – 550 с.
До збірника ввійшли новели, автобіографії та автобіографічні твори,публіцистичні та літературно-критичні статті та листи автора, а також промови В. Стефаника.
|
84(4Укр)6
С79
Стефаник Василь Семенович. Кленові листки / В. С. Стефаник. – К. : Дніпро, 1978. – 212 с.
До книги увійшли новели В. Стефаника.
|
У1
С 79
Стефаник Василь Семенович. Вибране / В. С. Стефаник. – Ужгород : Карпати, 1979. – 390 с.
В книзі вміщені всі новели та оповідання письменника, вибрані поезії в прозі, дитячі твори, автобіографії, публіцистичні статті та листи. Тексти звірено за джерелами, за якими вони подаються, до видання впнрше включено ряд статей, спогадів та листів, які розкривають нові грані творчості автора.
|
У1
С79
Стефаник Василь Семенович. Новеллы / В. С. Стефаник ; упоряд. текстів Вл. Россельс. – М. : Наука,1983. – 285 с.
В збірнику вміщено в перекладі російською мовою новели, вірші в прозі, вибрані листи, незакінчені твори. А також перші редакції та варіанти новел.Книга вийшла в серії „Літературні пам’ятники”.
|
Література про життя та творчість В. Стефаника
84(4УКР)6
П 84
Процюк, Степан Васильович. Троянда ритуального болю : роман про Василя Стефаника / С. В. Процюк. – К. : Академія, 2010. – 184 с. : іл. – (Автографи часу).
Цей психобіографічний роман є історією загадкового внутрішнього світу і харизми Василя Стефаника. Його манила й переслідувала троянда — символ життя і смерті. Ритуалом власної творчості він прагнув подолати трагізм і суперечності буття. У його житті і творчості чорне та біле, нехтуючи безпекою, часто опинялися поруч.
«Троянда ритуального болю» Степана Процюка — психоаналітичні версії історії загублених кохань, письменницьких страждань, палітра символів, дослідження творчого мовчання як втечі від перевтоми.
|
83.3(4УКР)6
Г 67
Горак, Роман Дмитрович. Кров на чорній ріллі : есе-біографія Василя Стефаника / Р. Д. Горак. – К. : Академія, 2010. – 608 с.
Його називали Володарем дум селянських, Мужицьким Бетховеном, а він вважав себе Великим страдником.
Над ним висіло прокляття за сподіяний предками злочин – знав, що має спокутувати його. Від того все навколо було чорним, як мужицьке поле.
Чув себе листком берези, котрого пірвав вітер, забрав від мами.
Постійно мучив його неспокій. Ніде не знаходив пристановища.
Вчився на лікаря, але не став ним. Був послом до віденського парламенту, але нічого суттєвого зробити не зміг.
|
83.3(4УКР)6
К 72
Костащук, Василь Андрійович. Володар дум селянських / В. А. Костащук. – 2-е вид., допов. – Ужгород : Карпати, 1968. – 192 с. : іл, портр.
Книга В. Костащука — це багата на цікавіі факти, пройнята ліризмом розповідь про Василя Стефаника — видатного майстра української новели, людину, що за висловом Ольги Кобилянської, «витесувала потужною рукою пам’ятник для свого народу». У спогадах автора широко використано листування письменника, оповіді близьких йому людей, маловідомі документилітературно-меморіального музею' у Русові та матеріали власного архіву В. Костащука.
|
83.3(4УКР)5
П 43
Погребенник, Федір Петрович. Сторінки життя і творчості Василя Стефаника / Ф. П. Погребенник. – К. : Дніпро, 1980. – 352 с. : портр.
У книзі на основі документальних і архівних даних розповідається про життя і творчість В. Стефаника (1871 - 1936) – видатного українського письменника, співця селянської долі. Дослідження цікаве документальною точністю викладу матеріалу, всебічним висвітленням різних сторін життєдіяльності новеліста.
|
8
С79
Стефаник Кирило Васильович. Літературно-меморіальний музей В. С. Стефаника / К. В. Стефаник, Б. П. Галюк. – Ужгород : Карпати, 1981. – 46 с.
У селі Русові Івано-Франківської області, де народився відомий український письменник, автор психологічних новел про життя західноукраїнських селян кінця XIX - початку XX століття Василь Стефаник, відкрито літературно-меморіальний музей, експонати якого розповідають про життя і творчість видатного новеліста, про вшанування пам’яті письменника.
|
83.3(4УКР)5
Г 85
Грицюта, Микола Сидорович. Художній світ В. Стефаника : [монографія] / М. С. Грицюта ; Акад. наук Укр. РСР, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наук. думка, 1982. – 200 с. – Бібліогр. у підрядк. прим.
Монографія присвячена питанням традицій і новаторства критичного реалізму в українській прозі. Автор звертається до головних соціальних проблем часу, які лежали в основі характерології української літератури переджовтневого періоду, розглядає філософсько-моральні пошуки В. Стефаника і його сучасників, своєрідність принципів художнього зображення дійсності та особливостей психологізму в новелах В. Стефаника.
|
83.3(4УКР)5
Л 50
Лесин, Василь Максимович. Василь Стефаник – майстер новели : [монографія] / В. М. Лесин. – [2-ге вид., допов.]. – К. : Дніпро, 1970. – 332 с. : іл, портр. – Бібліогр. у підрядк. прим.
Це монографія про Василя Стефаника як людину, громадського діяча і талановитого новеліста, про тривалі й складні ідейно-творчі шукання та формування художнього методу письменника, про його творчу лабораторію і виключну новелістичну майстерність та особливості стилю йдеться в цій книзі.
|
83.3(4УКР)6
С 79
Василь Стефаник у критиці та спогадах : статті, висловлювання, мемуари : [збірник] / упоряд., вступ. ст., прим. Ф. П. Погребенник. – К. : Дніпро, 1970. – 484 с. : портр, іл. – Бібліогр. у підрядк. прим. – Покажч.: с. 469-478.
Збірник «Василь Стефаник у критиці та спогадах» - це перша широка публікація критичних, літературознавчих та мемуарних матеріалів про видатного українського письменника, що належать українським, російським і зарубіжним критикам та історикам літератури.
|
83.3(4УКР)6
Г 67
Горак, Роман. Василь Стефаник : у 3 кн. Кн. 1 / Р. Горак. – Л. : Апріорі, 2015. – 600 с. : фот.
Видатного українського письменника-новеліста та громадського діяча Василя Стефаника деякі українські письменники та літературознавці вважають світовим генієм. І не безпідставно. Якби він жив у якійсь іншій країні, то мав би світову славу письменника, подібну, як Ернест Хемінгуей і Джек Лондон, або Микола Гоголь. Життю і творчості цього безсумнівно великого прозаїка присвятив своє ґрунтовне художньо-есеїстичне видання у трьох книжках відомий письменник-етеїст зі Львова Роман Горак . Його невтомні пошуки у різноманітних архівах, вивчення величезного масиву документів, біографічних матеріалів, спогадів, критичної, стефаникознавчої, франкознавчої (Василь Стефаник вважав себе учнем Івана Франка ) та іншої додаткової літератури привели до фундаментальної праці про покутського оповідника-новеліста світового рівня. Роман Горак – автор багатьох дослідницьких і надзвичайно цікавих та повчальних праць перш за все про велета українського письменництва і національної думки Івана Франка.
|
83.3(4Укр)
У 74
Василь Стефаник (1871-1936) // Усі українські письменники : біографічний нарис, літературно-художній огляд, перелік основних творів, література для додаткового користування, термінологічний словник / упоряд. : Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева. – Х. : Торсінг плюс, 2009. – С. 237-243. – Бібліогр. наприкінці ст.
У довіднику зібрано біографії, огляди творчості, перелік основних творів, їх короткий зміст, аналіз та додаткову літературу про українських класиків, а також про сучасних письменників. Окремі статті присвячено українському шістдесятництву та сучасним літературним угрупуванням. Для полегшення орієнтації у літературних процесах та творчості окремих письменників і поетів у довіднику вміщено додатки «Літературні напрями і течії», «Шкільний словник літературознавчих термінів».
|
83.3(2Ук)5
Г56
Гнідан, Олена Дмитрівна. Василь Стефаник. Життя і творчість : посібник для вчителя / О. Д. Гнідан. – К. : Рад. шк., 1991. – 222 с.
Автор розглядає твори класика української літератури Василя Стефаника (1871 - 1936), аналізує новели збірок «Синя книжечка», «Камінний хрест», «Дорога», «Моє слово», «Земля», в яких відтворене життя західноукраїнського селянства на зламі двох століть: за часу першої світової війни та панування Польщі.
Багато уваги надається характеристиці творчої манери, стилю письменника.
|
8У
Б90
Букса, Ірина. Творчість та словник малозрозумілих слів Василя Стефаника : монографія / І. Букса. – К. : Смолоскип, 1996. – 128 с.
У посібнику висвітлено життєвий і творчий шлях талановитого українського письменника кінця XIX – початку XX ст. Василя Стефаника, фальсифікацію його творчості радянськими критиками, популярність серед інших народів світу, репрезентовано аналіз перших перекладів його новел на польську мову, подаються методичні поради щодо вивчення творів «Самому собі», «Новина», «Камінний хрест», подано зразок літературного монтажу, словник малозрозумілих слів та приклади з’ясування Стефаникових діалектизмів.
|
8
Є72
Єрмак, Валентина Василівна. Творча історія поезій у прозі Василя Стефаника / В. В. Єрмак. – К. : Наукова думка, 2016. – 147 с.
У монографії розглянуто твори видатного українського прозаїка Василя Стефаника (1871 - 1936), жанрово-стильові особливості яких, зокрема потужна лірична складова, дозволили самому автору кваліфікувати їх як поезії в прозі. За життя письменника ці твори так і не вийшли окремим виданням. Усебічно дослідивши спадщину митця, авторка встановила повний корпус цих творів, визначила їх остаточну авторську редакцію, уточнила датування та інші текстологічні параметри, запропонувала цікаву літературознавчу інтерпретацію.
|
Новини
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".