Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Волонтерство – нова форма громадянської активності в Україні

2021-11-16
до Міжнародного дня волонтера
5 грудня у всьому світі відзначають Міжнародний день волонтера. Міжнародний день добровольців в ім’я економічного і соціального розвитку (саме такою є офіційна назва цього Дня), проголошений рішенням 40-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 17 грудня 1985 року на знак визнання важливої ролі добровольчих та інших організацій у соціальному й економічному розвитку суспільства.
В Україні та у світі цього дня згадують людей, які добровільно та безоплатно працюють там, де потрібна їх допомога: дитячих притулках, будинках літніх людей, на масових заходах та в стаціонарах лікарень.
Волонтерство (або добровільна безоплатна допомога)  одна з важливих складових функціонування громадянського суспільства. Це одне з найбільш почесних занять у будь-якому суспільстві та в будь-який час.
У період глобалізації та постійних змін світ стає більш незалежним, складнішим. Тому волонтерська діяльність — індивідуальна чи колективна — є способом підтримки та зміцнення таких людських цінностей, як піклування та надання допомоги членам громади.
Люди, які стають волонтерами, присвячують свій час соціально-важливим справам:
допомозі людям з інвалідністю;
участі в організації масових спортивних або культурних заходів;
забезпеченню діяльності музеїв;
безоплатній праці в громадських організаціях;
роботі з дітьми та молоддю;
правозахисній діяльності тощо.
Кожен з нас може впливати на розвиток України. Іноді результат видно одразу, іноді  через багато років. Але долучитися і творити країну, у якій ми хочемо жити, можна вже зараз. Волонтерство  це передусім можливість впливати на те, що відбувається довкола, ініціювати власні проєкти та змінювати країну.
Волонтерство дуже часто порівнюють з жертовністю, хоч насправді завдяки своїм вмінням та таланту ти можеш вирішувати або ж пом’якшувати суспільні проблеми, отримуючи задоволення.
Волонтерство  це передусім можливість впливати на те, що відбувається довкола, ініціювати власні проєкти та змінювати країну. Коли люди стають волонтерами, вони не лише отримують нагоду проявити себе, здобути нові знання і навички, а й намагаються зробити життя інших кращим.
«Будь тією зміною, яку хочеш бачити у світі!» – казав Магатма Ґанді, а один зі шляхів змін  волонтерство. Допомагаючи іншим, ми ініціюємо позитивний рух в суспільстві, беремо на себе відповідальність за те, що відбуваються довкола, та надихаємо людей на творення добра.
Волонтерська діяльність будується на 3 основних характеристиках, без яких працю не можна вважати волонтерською:
Добровільність
Ніхто не може змусити тебе волонтерити. Ти можеш самостійно обирати зручний для себе спосіб, час, форму та сферу надання волонтерської допомоги.
Неприбутковість
Волонтерська допомога надається безоплатно. Якщо тобі за допомогу пропонують фінансову винагороду чи гонорар — діяльність не буде вважатись волонтерською.
Суспільна користь
Волонтерська діяльність має бути спрямована на пом’якшення або розв'язання соціальних проблем. Волонтери не чекають поки проблеми їх громади хтось вирішить, вони самостійно стають рушієм позитивних змін.
Волонтерство Україні регулюється двома основними документами: Законом України «Про волонтерську діяльність», який був прийнятий у 2011 році, та Загальною Декларацією Волонтерів. Закон визначає, що залучати волонтерів до своєї діяльності можуть лише неприбуткові організації та установи. А волонтерити можна лише з 14 років, і тільки за згодою батьків (усиновлювачів), названих батьків, батьків-вихователів або піклувальника. Крім того, в Законі прописані права та обов’язки волонтерів та організацій, що залучають волонтерів.
У 1990 році в Парижі ухвалено Загальну декларацію волонтерів, яка визначає, що волонтерство  добровільна, активна, спільна чи особиста участь громадянина в житті людських спільнот заради покращення якості життя, економічного та соціального розвитку. Декларація підтримує право на волонтерську діяльність для всіх чоловіків, жінок та дітей, незалежно від їхньої раси, віросповідання, фізичних особливостей, соціального та матеріального становища.
Діяльність волонтерів втілює найшляхетніші прагнення людства  миру, свободи, безпеки та справедливості для всіх.
Загальна Декларація Волонтерів підтримує право кожної жінки, чоловіка та дитини на вільне об’єднання у спілки та зайняття волонтерською діяльністю без будь-якої дискримінації відносно культурного та етнічного походження, віросповідання, віку, статі, фізичного, соціального чи економічного становища. Всі люди у світі повинні мати право на вільне витрачання свого часу, таланту та енергії на користь інших людей чи громади, працюючи індивідуально чи в колективі й не сподіваючись на фінансову винагороду.
Більше про волонтерство читайте на онлайн-порталі «Волонтерство в Україні»
 
МАТЕРІАЛИ ПРО ВОЛОНТЕРСТВО ТА ВОЛОНТЕРСЬКИЙ РУХ
84(4УКР)6 
В 68  
Волонтери. Мобілізація добра  : збірка / Г. К. Вдовиченко [та ін.]. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2015. – 256 с. : портр. – (Коли потрібна допомога...).
Ця книга  про звичайних людей поруч із нами, які іноді здаються справжніми атлантами, на чиїх плечах тримається наш світ. Тих, хто робить надзвичайне для бійців, поранених, сиріт, біженців, з ранку до вечора шукаючи можливості для допомоги: збирає гроші на ліки, надає притулок тим, хто залишив рідні домівки, годує, напуває, зігріває… Це волонтери. Мирні воїни світла. Строкатий килим із віршів, есеїв і щемливих оповідань найкращих українських авторів змусить задуматися над цим феноменальним явищем та, мабуть (хто знає), зважитися на власний крок.
Кращі українські автори про людей з небайдужим серцем. Люди для людей! Під цим девізом працюють сотні волонтерів у зоні АТО. Сповнені болю та обурення, віри та гіркоти, суму та надії історії про тих, хто, забувши про спочинок, допомагає біженцям і бійцям АТО, ризикуючи власним життям намагається зберегти чуже. До книжки увійшли твори відомих українських авторів: С. Жадана, І. Карпи, М. Кідрука, Г. Вдовиченко, Л. Денисенко, І. Роздобудько, І. Славинської, Г. Шиян, А. Любки, К. Бабкіної.
 
355.424.5(477.61/62)"2014/2017"
К 18
Камінський, С. М. Народні панцерники в гібрідній війні на Донбасі / С. М. Камінський. – К. : ДрімАрт, 2021.  224 с. : іл., фот.
Книга військового журналіста, учасника бойових дій Сергія Камінського «Народні панцерники» розповідає про машини, якими волонтери забезпечували українських військових на початку війни: купували за власні кошти, ремонтували у гаражах, власноруч ставили броню й відправляли на фронт. Водночас ця книга – не зовсім про машини, а більше – про людей, які не шкодували сил і коштів, аби допомагати бійцям.
Автор зібрав історії 75 «хенд-мейд» броньовиків, створених на базі цивільних та військових автівок. Упродовж чотирьох років він записав більше ніж сотню інтерв’ю з тими, хто робив ці автомобілі, – майстрами, волонтерами, воїнами.
Більше інформації про книгу за адресою: https://bit.ly/3DmBeSg
 
Волонтерство: що каже законодавство людям, які хочуть бути волонтерами і організаціям, які залучають волонтерів?
Команда проекту USAID «Громадяни в дії» презентує буклет «Волонтерство», в якому описані основні законодавчі особливості діяльності волонтерів в Україні.
Буклет складається з двох частин: 
Інформація для людей, які хочуть бути волонтерами про їх права та обов’язки.
Інформація для організацій, які хочуть залучити до своєї діяльності волонтерів.
Також в буклеті побіжно описано особливості перебування в Україні волонтерів-іноземців. До участі в розробці буклету долучались представники Волонтерської ради при Міністерстві оборони, молодіжної організації «Альтернатива В» та Українською волонтерської служби.
Завантажити буклет можна за посиланням
 
Інтегровані соціальні служби: теорія, практика, інновації [Електронний ресурс] : навч.-метод. комплекс / автор.-упоряд. : О. В. Безпалько [та ін.] / за заг. ред. : І. Д. Звєрєвої, Ж. В. Петрочко. – К. : Фенікс, 2007.  – 528 с.  – Режим доступу : https://bit.ly/30U15T2
У навчально-методичному комплексі подано теоретичні і практичні аспекти розвитку та діяльності інтегрованих соціальних служб, що створюються в системі центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Розкрито інноваційні технології соціальної та соціально-педагогічної роботи з вразливими сім’ями з дітьми. Певні матеріали подаються як напрацювання у ході реалізації проекту ЄС «Розвиток інтегрованих соціальних служб для вразливих сімей і дітей» і є такими, що рекомендовані для використання. Видання розраховане, перш за все, на практичних соціальних працівників системи центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, студентів вищих навчальних закладів за спеціальностями «соціальна робота» і «соціальна педагогіка», а також буде цікавим для наукових співробітників, корисним для викладачів вищих навчальних закладів, представників громадських організацій.
 
Зелена книга української доброчинності 2020 [Електронний ресурс] / Асоціація благодійників України. – К., 2020. – 49 с. – Режим доступу : https://bit.ly/2ZcQsKF
Асоціація благодійників України презентує результати щорічного опитування «Зелена книга української доброчинності – 2020». Проєкт організовується та упорядковується Асоціацією благодійників України і проводиться дев’ятий рік поспіль. Цьогорічні питання та відповіді 145 респондентів, представників благодійного та громадського сектору, стали основою для формування аналітичного видання про стан доброчинності в Україні. Це ґрунтовні дослідження стану третього сектору, що дають основу для розуміння ситуації та подальшої роботи в секторі.
Довідково: «Зелена книга української доброчинності» – щорічний аналітичний збірник, підготовлений на базі експертного опитування «Стан розвитку доброчинності в Україні». В опитуванні беруть участь експерти, які представляють всеукраїнські та регіональні благодійні організації, медіа й наукові установи з усіх куточків України. Опитування є фаховим і територіально репрезентативним, коректно представляє існуючу у середовищі множину суб’єктів благодійності.
Упорядник – Всеукраїнська благодійна організація «Асоціація благодійників України» (дослідження за усі роки: http://vboabu.org.ua/greenpaper).
 
Калениченко, Р. А. Волонтерство в соціальній роботі : навч. посібник / Р. А. Калениченко ; Київський міжн. ун-т.. – К., 2008. – 86 с. – Режим доступу : http://ir.nusta.edu.ua/jspui/bitstream/doc/1634/1/1552_IR.pdf
Навчальний посібник розроблено відповідно до навчального плану дисципліни. Розглянуто становлення та розвиток волонтерства в Україні і за кордоном, особливості діяльності волонтерських організацій у провідних країнах світу й участі вітчизняних волонтерів у різноманітних соціально-педагогічних акціях, організації підготовки і підвищення мотивації волонтерів до роботи.
Навчальний посібник призначено для студентів, викладачів і всіх, хто цікавиться соціальною роботою як практичною діяльністю.
 
 
Позняк-Хоменко, Наталка. Волонтери: сила небайдужих / автор і упоряд. текстів Н. Позняк-Хоменко ; Укр. ін-т нац. пам’яті. – Тернопіль : Джура, 2020. – 360 с.
Нова книга Українського інституту національної пам’яті повертає нас у ті часи, коли волонтери, без перебільшення, рятували армію і нашу країну. До книги увійшло 28 історій, розказаних від першої особи, які репрезентують різні аспекти волонтерської діяльності: підтримка армії, допомога пораненим, підтримка населення, яке стало заручником цієї війни. Книга «Волонтери: сила небайдужих» стала продовженням серії, розпочатої книгами «Дівчата зрізають коси» та «Капелани. На службі Богу й Україні».
Завантажити книгу "Волонтери: Сила небайдужих" можна на сайті Українського інституту національної пам’яті. 
Презентація видання відбулася в ефірі Українського радіо. Прослухати її можна: https://cutt.ly/Rhz2za9
 
Леонова, В. І. Волонтерський рух в Україні [Електронний ресурс] : методичні рекомендації / В. І. Леонова. – Одеса, 2019. С. – Режим доступу : https://bit.ly/3cHhCwk
У цьому навчально-методичному виданні представлені методичні рекомендації для самостійної роботи студентів денної та заочної форм навчання з дисципліни «Волонтерський рух в Україні».
Видання адресоване студентам спеціальності 231 «Соціальна робота», волонтерам, викладачам та усім, хто цікавиться питанням волонтерської діяльності.
 
Менеджмент волонтерських груп від А до Я [Електронний ресурс] / за ред. Т. Л. Лях. – К. : Версо'04, 2012. – Режим доступу : https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/3486/1/T_LYAKH_MVGVADZ_KSP&SR_IL.PDF
На сторінках посібника ви знайдете факти історії благодійності у світі та в Україні, наукові підходи до класифікації волонтерів, інформацію про міжнародний волонтерський рух, нормативно-законодавчу базу волонтерської роботи, зміст і напрями діяльності волонтерських груп, організаційно-технологічні основи волонтерської діяльності. До кожного його підрозділу запропоновано перелік орієнтовних завдань для самостійної роботи. Зміст посібника доповнюють словник основних понять, табличні матеріали, додатки, тести. Також посібник може зацікавити викладачів вищих початкових закладів, активістів громадських організацій, представників соціально відповідального бізнесу, працівників державних організацій, орієнтованих на роботу з населенням і просто людьми, які цікавляться тим, як зробити наше суспільство кращим.
 
Про гідність. Волонтерський рух в Україні 20132017 років / упоряд. : Г. Боднар, О. Лукачук, Л. Хлипавка ; за ред. О. Аркуші та М. Литвина. – Л., 2018. – 816 с.
У книзі представлено цілісний образ волонтерського руху в Україні, що був сформований внаслідок Революції гідності та драматичних подій російсько-української війни на сході України. Проаналізовано суспільні настрої в Україні напередодні та на початку бойових дій, історичні аспекти та світові практики волонтерського руху, його зв’язок із формами громадської активності. На основі матеріалів з відкритого інформаційного простору та досліджень з усної історії представлено діяльність різноманітних волонтерських організацій, ініціатив та окремих волонтерів. Розглянуто правову базу волонтерського руху, способи комунікації волонтерів, формування образів волонтерів у ЗМІ. Простежуються хвилі піднесення та спаду волонтерського руху і їх причини. Засобами історичної науки створено перший варіант «великої розповіді» про волонтерство в Україні під час бойових дій. Волонтерський рух представлено як унікальний досвід самоорганізації суспільства та його об’єднання перед зовнішньою загрозою.Підкреслено велику роль волонтерів як посередників між просторами війни та миру в сучасній Україні.
 

***

Бадрак, В. Як зупинити інформаційну агресію Кремля : волонтерські організації та громадські об‘єднання розпочали власні проекти протидії країні-окупанту / В. Бадрак // День. – 2016. – 30 листоп. – С. 5.
Баторі-Тарці, З. Волонтерство як елемент системи підготовки фахівців соціальної роботи / З. Баторі-Тарці // Актуальні питання соціології і соціальної роботи та професійної підготовки фахівців : монографія/ М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. закл. "Ужгород. нац. ун-т", Каф. соціології і соц. роботи; за заг. ред.: І. В. Козубовська, Ф. Ф. Шандор. – Ужгород : РІК-У, 2016. – С. 53-69.
Бедзір, В. Мукачівські волонтери: випробування добром / В. Бедзір // Урядовий кур’єр. – 2020. – 17 груд. (№ 246). – С. 4.
Білоус, Н. Волонтерство як добра воля нації / Н. Білоус // Голос України. – 2013. – 24 лип. – С. 8-9.
Болотова, В. О. Волонтерська діяльність в Україні як вид соціальної активності / В. О. Болотова, Н. О. Ляшенко, Т. М. Байдак // Грані. – 2018. – № 9 (Т. 21). – С. 47-57.
Буздуган, Я. Еволюція світового волонтерського руху / Я. Буздуган, О. Никонович // Віче. – 2013. – № 12. – С. 7-10.
Булковська, О. Про волонтерів і літо-через кінчики пальців : [Центр студії рельєфно-крапковим шрифтом видав перші шістдесят книжок] / О. Булковська // Урядовий кур’єр. – 2016. – 6 груд. – С. 7.
Ви можете стати волонтером! : система надання безоплатної правової допомоги // Пенсійний кур’єр. – 2021. – 12 берез. (№ 10). – С. 1.
Вітич, О. Небайдужим і Бог помагає : укр. інститут національної пам’яті презентує нову книгу про волонтерів / О. Вітич // Україна молода. – 2020. – 4-5 груд. (№ 120). – С. 2.
Волонтерство як нова форма громадянської активності в Україні // Трансформація політичних інститутів України: проблеми теорії і практики : монографія/ М. І. Михальченко, О. О. Рафальський [та ін.] ; Нац. акад. наук України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – К. : ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса, 2016. – С. 243-277.
Дорош, Є. За покликом серця : волонтерський рух дедалі більше приваблює молодь / Є. Дорош // Пенсійний кур’єр. – 2013. – 31 трав.-6 черв. (№ 22). – С. 12.
Загальна декларація волонтерів, прийнята на ХІ Конгресі Міжнародної Асоціації Волонтерів // Волонтерський рух в Україні : збірник / упоряд. : Є. І. Стеженська, Н. В. Вержиховська. – К.: ТИРАЖ, 2002. – Вип. 2. – С. 11-13.
Запорожан, В. Як виховати волонтера / В. Запорожан // Урядовий кур’єр. – 2016. – 7 жовт. – С. 6.
Зборовський, А. Як змінювався волонтерський рух в Україні / А. Зборовський // Українське слово. – 2020. – 25 лип.-11 серп. (№ 29-30). – С. 17.
Зятьєв, С. Люди з добрими серцями : волонтерство / С. Зятьєв // Демократична Україна. – 2018. – 21 груд. (№ 51). – С. 11.
Калмикова, Н. Волонтерська страховка : сьомий рік фонд ”Повернись живим ” підставляє плече українській армії – від закупівлі тепловізорів до навчання військових : [інтерв’ю / вів А. Король] / Н. Калмикова // День. – 2021. – 29-30 січ. (№ 14-15). – С. 18-19.
Корнієвський, О. А. Український волонтерський рух у контексті світового досвіду / О. А. Корнієвський, Д. М. Горєлов // Стратегічні пріоритети. – 2015. – № 1. – С. 95-100.
Котляр, А. Як допомагати правильно, або Кілька порад волонтеру-початківцю / А. Котляр // Дзеркало тижня. – 2019. – 7-13 груд. (№ 47). – С. 11.
Краснодемська, І. Волонтерська діяльність українців Північної Америки в умовах російської агресії 2014-2016 рр. / І. Краснодемська // Українознавство. – 2017. – № 4. – С. 122-135.
Крючков, О. Вони просто роблять свою роботу : волонтери врятували Україну на початку війни на сході. Вони й нині вірні своїм ідеалам / О. Крючков // Урядовий кур’єр. – 2019. – 2 листоп. (№ 210). – С. 8.
Курій, О. Про пільги волонтерам, добровольцям та членам сімей загиблих / О. Курій // Праця і зарплата. – 2016. – № 3. – С. 22-13.
Ліпкан, В. Правова природа феномена інформаційного волонтерства / В. Ліпкан // Підприємництво, господарство і право. – 2016. – № 1. – С. 121-131.
Лісова, Л. Священників нагородили за волонтерську діяльність / Л. Лісова // Голос України. – 2020. – 12 груд. (№ 231). – С. 6.
Лук‘янчук, Г. Основа відповідального суспільства : [до Міжнародного Дня волонтера Національний музей Революції Гідності разом з Українським Інститутом національної пам‘яті організував ряд заходів] / Г. Лук‘янчук // Українське слово. – 2020. – 15-23 груд. (№ 47-48). – С. 9.
Лук’янчук, Г. "Волонтери: сила небайдужих" : презентація книги Н. Позняк-Хоменко "Волонтери: сила небайдужих" / Г. Лук’янчук // Українське слово. – 2021. – 24 берез.-12 квіт. (№ 13-14). – С. 10.
Міщенко, І. Допомогу доставляють волонтери Червоного Хреста / І. Міщенко // Урядовий кур’єр. – 2020. – 16 квіт. (№ 73). – С. 5.
Наєв, С. Цивільно-військове співробітництво ЗСУ: вдосконалити механізм захисту й взаємодії із волонтерами в умовах Операції ОС / С. Наєв // Голос України. – 2018. – 14 серп. – С. 10.
Особова, О. "Жива бібліотека" пропонує розмову про наболіле : волонтерський проєкт ініціював діалог митців із жителями Домбасу / О. Особова // Урядовий кур’єр. – 2017. – 14 берез. – С. 8.
Про волонтерство в школі / підгот. О. Подоляк // Біологія. Шкільний світ. – 2019. – № 4. – С. 70-73.
Серця і руки – на допомогу : Всесвітній день волонтерів // Шкільна бібліотека. – 2017. – № 11. – С. 44.
Сидоренко К. О. Принцип провадження волонтерської діяльності / К. О. Сидоренко // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. – 2012. – № 5. – С. 68-74.
Смаглій, К. Волонтерство в музеї: шлях до благодійності для кожного з нас / К. Смаглій // Музейний простір. – 2012. – № 2. – С. 35-37.
Стражник, Л. Нема волонтерської втоми / Л. Стражник // Голос України. – 2021. – 24 лют. (№ 35). – С. 10.
Тепленко, М. На прапорі бригади – ім’я героя : [міжнар. День волонтерів] / М. Тепленко // Голос України. – 2019. – 7 груд. (№ 235). – С. 10.
Ткаченко, І. Волонтерство – справа альтруїстів та внесок у власне майбутнє / І. Ткаченко, В. Ю. Присяжнюк // Вісник. – 2014. – № 2. – С. 209-210.
Чабарай, Г. Маленький великий крок : як волонтерський фонд ставить на ноги поранених ветеранів війни на Донбасі / Г.  Чабарай // Український тиждень. – 2019. – № 47. – С. 30-32.
Черниш, Н. Вплив довіри та довірчих відносин на становлення новітнього соціального інституту волонтерства у сучасній Україні / Н. Черниш // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. – 2016. – № 2. – С. 26-38.
Чернявська, О. Священик – волонтер з душею патріота / О. Чернявська // Голос України. – 2017. – 21 берез. – С. 9.
Щорс, В. В. Волонтерський рух в Україні / В. В. Щорс // Психологічна газета. – 2009. – № 24. – С. 15-18.
 
Інтернет ресурси:
 
 
Підготувала Маргарита Бадида.

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день