Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Генерал, дисидент і правозахисник кримських татар

2022-10-15
до 115 річчя від дня народження Петра Григоренка
16 жовтня – народився Петро Григоренко (1907–1987), радянський генерал, який став дисидентом, членом-засновником Московської та Української гельсінської груп.
Успішна військова кар’єра, викладацька діяльність, наукові ступені та визнання супроводжували Петра Григоренка до 1961-го. Злам стався 7 вересня на партконференції Ленінського району у Москві. Під час обговорення проекту Програми КПРС він виступив з критикою політичної системи в СРСР. «Страшнішого я ніколи не переживав.  –  Занотував у «Споминах» Петро Григоренко. – То був найжахливіший момент мого життя. Але це була й моя зоряна година… Ми схвалюємо проект програми, в якому засуджуємо культ особи, але постає питання: чи все робиться, щоб культ особи не повторився?» 
За такий демарш Григоренка усунули від викладацької діяльності і відправили «у вигнання в Уссурійський край» на службу в Далекосхідний військовий округ. 
Відчувши на собі арешт та примусове дворічне психіатричне лікування, Григоренко публічно говорив про відсутність історичної правди та застосування карної психіатрії у Радянському Союзі. 
1966-го Григоренко зустрівся із письменником Олексієм Костеріним, який  познайомив його з проблемою «покараних народів» – народів, депортованих із місць споконвічного проживання в період війни, зокрема і з проблемою одного з них – кримських татар. Скоро Петро Григорович став не просто спостерігачем, але активним учасником руху за повернення кримських татар...
5 вересня 1967 року був ухвалений Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про громадян татарської національності, які мешкали в Криму», який Григоренко назвав «найбрехливішим і найбільш лицемірним указом з усіх виданих щодо кримських татар». У нього були вагомі підстави таким чином визначити значення цього документа вищого органу радянської влади.
«Внесок Григоренка в правозахисний рух надзвичайний. Після спілкування з ним долучився до правозахисників академік Сахаров, – в одному з інтерв’ю говорив Мустафа Джемілєв. – Ніхто у світі не зробив для кримських татар стільки, скільки зробив Петро Григоренко. Його численні інерв’ю, заяви, прес-конференції сприяли тому, що кримськотатарська проблема вийшла за межі Радянського Союзу».
Кримські татари побоювались, що з Григоренком можуть розправитись, тому намагались його убезпечити. Із Узбекистану приїхала група молодих кримських татар, які таємно стежили за помешканням генерала і супроводжували його містом. Сам Григоренко не знав, що має таку охорону.
1977-го влада дозволила йому поїхати на лікування до США. За кілька місяців його позбавили радянського громадянства. У лютому 1978-го Петро Григоренко на прес-конференції у Нью-Йорку сказав, що це найсумніший день у житті: «Мене позбавили права померти на Батьківщині». 
Помер Петро Григоренко 21 лютого 1987-го у Нью-Йорку, похований на українському цвинтарі Баундбрук (штат Нью-Джерсі) у США.
 
63.3(2)
Г 83
Григоренко, Петро Григорович. Спогади : пер. з рос. / П. Г. Григоренко.  К. : Україна, 2007.  661 с., портр.
Книга  сповідь колишньго радянського генерала, героя-правозахисника, одного із засновників Української гельсінської групи.
63.3(4УКР)6
Г 34
Генерал Петро Григоренко : спогади, статті, матеріали / упоряд. О. Е. Обертас ; пер. з рос.: Я. Левчук, Д. Кислиця ; відп. за вип. О. Зінкевич. – К. : Смолоскип, 2008. – 832 с. : портр., фот. – Імен. покажч.: с. 785-796. – Бібліогр. у підрядк. прим. 
Ця книга є першою спробою цілісно представити українському читачеві постать Петра Григоренка – генерала радянської армії, видатного правозахисника, публіциста, члена-засновника Московської та Української гельсінської груп – як одного з найактивніших та найпослідовніших борців за громадянські та національні права та свободи в СРСР у другій половині ХХ століття. У книзі зібрано статті й спогади про Генерала його сучасників і співробітників, маловідомі публіцистичні праці та спогади П. Григоренка, що знайомлять нас не лише з епохою, в якій жив Генерал, а й із еволюцією поглядів щирого комуніста – від критики Комуністичної партії до відкритої боротьби з тоталітарною владою, до борця за Українську незалежну державу. Петро Григоренко у своїх творах постає перед очима читача військовим стратегом і гострим безкомпромісним публіцистом, точним мемуаристом і природженим правдошукачем, вірним товаришем і мужнім захисником всіх пригноблених та поневолених, філософом і борцем.
63.3(2)6 
Г83
Григоренко, П. Г. Вітер зустрічний : спогади / П. Г. Григоренко. – К. : Книга Роду, 2008. – 432 c.
Книга спогадів колишнього радянського генерала, незламного в'язня совісті, що пройшов шлях від невдалої спроби створення підпільного "Союзу боротьби за відродження ленінізму" до беззастережного неприйняття режиму та правозахисної діяльності, за що його було позбавлено військового звання і на довгі роки запроторено на примусове психіатричне лікування, яке КДБ застосовував у боротьбі з інакодумством. Зрештою його позбавлено і радянського громадянства.
До уваги широкого загалу пропонується найцікавіший, на наш погляд, етап життя відомого поборника прав людини, одного із співзасновників Гельсінського руху в СРСР.
32(477)
Г 83
Григоренко, Петро Григорович. Приховування історичної правди ; Наші будні ; До питання державної незалежності і взаємин між народами СРСР / П. Г. Григоренко ; за заг. ред. Л. О. Івшина ; упоряд.: І. Сюндюков, М. Томак, Н. Тисячна. – Вид. 2-ге. – К. : Укр. прес-група, 2013. – 112 с. : портр. – (Серія: "Бронебійна публіцистика") (Бібліотека газети "День" Україна Incognita).
У серії «Бронебійна публіцистика» зібрано статті та уривки творів Петра Григоренка.
Морально сильні люди – підтримка для оточуючих. Особливо в час, коли світ "перевертається" і всі, немов змовившись, на чорне кажуть: "біле", а на обман – "правда". Серед людей є незначний відсоток тих, чиє відчуття правди є надзвичайно загострене. Вони – як компаси істини. Колись таких називали пророками чи праведниками. У 1960–80-ті в СРСР – божевільними. Як генерала Петра Григоренка, якого утримували у психв’язниці за звичайнісіньку, як на сьогодні, правду – про несправедливу політику Компартії, про причини непомірно великих втрат СРСР у ІІ Світовій війні й про злочинну депортацію Кримськотатарського народу.
 

Матеріали про життя і діяльність Петра Григоренка

63.3(4УКР)6 
К 28
Касьянов, Г. В. Незгодні [Електронний ресурс] : укр. інтелігенція в русі опору 1960-80-х років : [в т. ч. про П. Г. Григоренка, який присвятив своє життя утвердженню прав людини] / Г. В. Касьянов ; гол. ред. С. В. Головко. – К. : Либідь, 1995. – 224 c. – Бібліогр.: с. 195-207. – Імен. покажч.: с. 208-222. – Режим доступу : https://bit.ly/3ynAtYO
Книгa пpисвячeнa мaлoвiдoмим шиpoкoмy зaгалy стopiнкaм нoвiтньoi істopiї Укpаїни  пoдiям, пoв'язаним з виникненням і рoзвиткoм рyхy пpoтестy в 1960-80-х рoках. У цeнтpi yваги автopa прoтистoяння yкpаїнськoї інтeлiгенцiї тoталiтаpнiй дepжaвi. Спpoби нaцioнaльнo-кyльтyрнoгo вiдpoджeння 60-х рoкiв i йoгo пpидyшeння, фopмyвaння опозиції режиму, пoлiтичнi течiї в дисидентськoмy рyсі, "yкpаїнський самвидaв", репресії пpoти інакодумців  всi ці пpoблеми рoзглядaються автoрoм y кoнтeкстi загальної евoлюцiї тoталiтаpнoї систeми дo її зaнепадy.
Стебельський, Іван. Шляхами молодості й боротьби: спогади, статті, листування : [в т. ч. про правозахисника, громад. діяча П. Г. Григоренка] / І. Стебельський ; передм. О. Зінкевича. – К. : Смолоскип, 1999. – 368 с. : іл. – Бібліогр. в кінці ст.
У книжку ввійшли спогади, статті й листи українського громадського діяча Івана Стебельського про Україну та її історію.
Молода нація: альманах. № 1 (42) : до 100-ліття генерала-дисидента Петра Григоренка (1907–2007) / редкол.: І. Гирич [та ін.]. – К. : Смолоскип, 2007. – 272 с.
Зміст:
Обертас, Олесь. Дисидентський Генерал / О. Обертас. – С. 5-16.
Григоренко, Андрій. Дорога додому / А. Григоренко. – С. 17-32.
Руденко, Микола. Людський вимір / М. Руденко. – С. 33-52.
Плющ, Леонід. Наш Генерал / Л. Плющ. – С. 53-81.
Зінкевич, О. Генерал Петро Григоренко в Америці / О. Зінкевич. – С .82-108.
Широкова, Ірина. Репресивна медицина у СРСР як засіб боротьби з інакодумцями (1960-ті – 1980-ті рр.) / І. Широкова. – С. 109-152.
Герлант, Ута. Повен суму і гордості: Петро Григоренко у дзеркалі німецьких публікацій / У. Герлант. – С.153-171.
Савченко, Віктор. Хроніка одного кримінального процесу / В. Савченко. – С.172-189.
Зайцев, Юрій. Генерал правозахисту / Ю. Зайцев. – С. 190-220.
Альманах містить матеріали дисидентського руху, зокрема спогади та матеріали про Петра Григоровича Григоренка, правозахисника, члена-засновника Московської та Української гельсінських груп.
 
Петро Григоренко (1908–1987) // Джерела толерантності : каталог виставки, 2004-2005 / авт. текстів Я. Музиченко ; упоряд. каталогу А. Ленчовська. – Вид. 2-ге. – Амстердам ; К. : Дух і літера, 2009. – С. 48-55 : іл.
У виданні зібрано спогади відомих діячів опозиційного руху в Україні про захисника прав людини генерала Петра Григоренка. Також подано бібліографію з фондів Музею-архіву українського самвидаву при видавництві «Смолоскип»
Зі стендів виставки ви зможете дізнатися про відомих людей, які сповідували ідеї толерантності – українським політв'язням, педагогові Корчаку та письменникові-мандрівнику Василю Ярошенку, Митрополиту Андрію Шептицькому та родині Глаголєвих, перекладачеві Миколі Лукашу та філологу Сергію Авєринцеву. Представлено короткі біографічні довідки, письменницькі тексти, фотоматеріали.
 
63.3(4УКР)62 
Р 91
Григоренко Петро Григорович [Електронний ресурс] : [персоналія] // Рух опору в Україні 1960-1990 : енциклопед. довід. / Музей-архів і документац. центр Укр. самвидаву при вид-ві "Смолоскип" ; голов. ред. О. Зінкевич ; редкол. О. Зінкевич [та ін.]. – К. : Смолоскип, 2010. – С. 170-174 : портр. – Бібліогр. наприкінці ст. – Режим доступу : https://bit.ly/3dCsnDO
Енциклопедичний довідник "Рух опору в Україні: 1960–1990" присвячений подіям, які почали розгортатися в Україні на початку 1960-х pp. і завершилися здобуттям незалежності 1991 р.
Видання охоплює проблематику національних і людських прав. У ньому окреслено феномен шістдесятництва, вітчизняного самвидаву, зародження дисидентського (правозахисного) руху. 
Довідник містить не лише біографічні дані окремих діячів та інформацію про їхні твори, неформальну пресу і правозахисні різномовні видання, а й детальну бібліографію творчості учасників руху опору, політв'язнів і репресованих, спогадів і статей, відгуків іноземної преси.
Енциклопедичний довідник адресовано дослідникам, викладачам, студентам, широкому колу читачів, які цікавляться новітньою історією боротьби українського народу за Незалежність.
 
Человек, который не мог молчать... Часть вторая [Електронний ресурс] / под общ. ред. А. П. Григоренко ; ОО «Харьковская правозащитная группа». – Х. : ООО «Издательство права человека», 2015. – 312 с. : фот. – Режим доступу : https://bit.ly/3plgTYd
У книгу включені вибрані спогади різних людей про одну з центральних фігур руху за права людини в неіснуючому більше СРСР. Це – ветеран Другої світової війни, генерал, громадський діяч, правозахисник і публіцист Петро Григорович Григоренко (1907–1987). Покійний генерал отримав широку міжнародну популярність у другій половині ХХ століття, став єдиним радянським генералом, позбавленим радянського громадянства і найбільш відомим у світі українським патріотом. Його діяльність і публіцистика залишаються багато в чому актуальними і сьогодні.
 
***
Григоренко, Петро. Як я довідався, якої я національності / П. Григоренко // Україна. Наука і культура / НАН України ; Т-во "Знання" України ; Мала акад. наук України. – К., 2015. – Вип. 36. – С. 80-81.
***
Ванат, І. Опальний генерал : [110-та річниця з дня народж. генерала П. Григоренка] / І. Ванат // Вільне життя. – 2018. – 13 квіт. (№ 29). – С. 3.
Зайцев, Ю. Д. Григоренко Петро Григорович : [персоналія] / Ю. Д. Зайцев // Енциклопедія історії України : у 10 т. Т. 2 : Г–Д. / Ін-т історії України НАН України. – К. : Наук. думка, 2004. – С. 198.
Коротенко, А. І. Григоренко Петро Григорович : [персоналія] /  А. І. Коротенко,  Г. П. Герасимова // Енциклопедія Сучасної України. Т. 6 : Го–Гю / НАН України. – К., 2006. – С. 428 : портр.
Музиченко, Я. Григоренко буде нашим? / Я. Музиченко // Україна молода.  – 2008.  – 19 черв.  – С. 4.
Овсієнко, В. ”Генерал Петро Григоренко – не герой України?” / В. Овсієнко // Слово Просвіти. – 2017. – 19-25 жовт. (№ 42). – С. 4-5.
Петраш, С. Український правозахисний рух у постатях: Петро Григоренко і Василь Стус. Бінарний інтегрований урок в 11 класі / В. Стриж, С. Петраш, Л. Бедрик // Дивослово. – 2008. – № 1. – С. 59-64
Стриж, В. Доля генерала : [П. Г. Григоренко] / В. Стриж // Сучасність. – 2007. – № 10. – С. 129-133.
Сюндюков, І. Актуальний Петро Григоренко / І. Сюндюков, І. Капсамун // День. – 2018. – № 193/194. – С. 4-5.
Тереверко, О. Генерал Григоренко: Мені було важко мовчки терпіти лицемірство радянської влади” / О. Тереверко // Народна армія. – 2018. – 12 квіт. (№ 15). – С. 21.
 
Інтернет-ресурси:
 
Праці Петра Григоренко у Електронній бібліотеці Diasporiana 
 

Підготувала Маргарита Бадида.


Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день