Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Містична, незалежна, самодостатня

2023-07-19
до 65-річчя від дня народження Галини Пагутяк
Свобода – як вода в пустелі. Вона викликає заздрість до того, хто нею володіє.
 
 Якщо письменник дуже комфортно почуває себе в суспільстві, значить, з ним щось негаразд. Він повинен бути альтернативою суспільству
Г. Пагутяк
 
 
Українська письменниця Галина Василівна Москалець, відома як Галина Пагутяк, народилася в родині вчителів 26 липня 1958 року на Львівщині. Має філологічну освіту, яку здобула в Київському державному університеті ім. Т. Г. Шевченка. Але перед тим, після невдалого вступу до вишу, працювала «для стажу» і на фарфоровому заводі, і в колгоспі. Пізніше – у школі, краєзнавчому музеї та Львівській картинній галереї.
Член Національної спілки письменників України.
Перші книги видала ще в часи Радянського Союзу. Була дуже наполеглива і завжди йшла проти волі видавців, не боялася при цьому критикувати радянські звичаї. Тим не менш, книга «Господар» (1986 р.), що друкувалася у київському видавництві «Радянський письменник», вийшла у світ з фантастичним і для сьогоднішньої України тиражем в 65 тисяч примірників.
Пишучи свої твори, нерідко відходила від загальноприйнятих канонів прози, через що навіть в незалежній Україні мала проблеми з видавцями. Написала і кілька дитячих книг.
Критики називають прозу Галини Пагутяк містичною, фантастичною та химерною, а саму авторку – таємничою. Їй закидають, що вигадані світи для неї цікавіші за реальність, а пані Галина відповідає, що хоче «створювати світи, в яких можна жити не тільки мені, а й іншим. Я хочу, щоб кожен знав, що в цій похмурій буденності існує безліч дверей, які відчиняються в інші світи. І я знаходжу й показую деякі з них», – і додає: «Якщо не можеш знайти дверей, намалюй їх на стіні».
Читаючи твори Галини Пагутяк, поринаєш в чарівний світ, відчуваєш дивовижну внутрішню силу, яка струменить зі сторінок. Вони несуть в собі потужний енергетичний заряд, який обов’язково вплине на читача, наповнені карпатською містикою та неповторним фольклором. Одразу згадуються містичні історичні твори Івана Франка, чарівну містику Лесі Українки, фільми Сергія Параджанова.
Наймістичнішим письменником України, як часто називають її, сама письменниця вважає Франка.
Саме за мотивом переказу Франка про спалення опирів в Нагуєвичах під час холери 1831р. Галина Пагутяк написала роман «Урізька готика», який авторка відносить до вершинних своїх творів.
Сьогодні бібліографія пані Галини становить більше 30 книжок, як для дорослих, так і для дітей. Проза Галини Пагутяк перкладена англійською, німецькою, російською, словацькою і хорватською мовами.
У 2010 році стало відомо, що за книгу прози «Слуга з Добромиля» письменниця удостоїлася Шевченківської премії в галузі літератури.
Галина Пагутяк обожнює котів. В її квартирі разом з нею проживає 5 домашніх улюбленців.
Місцем дії багатьох її творів є рідне село письменниці Уріж. Саме в Урожі, за словами самої Галини Пагутяк, їй відкрився дивний світ людських вірувань про потойбіччя, до яких вона ставилася більш, ніж серйозно. Саме село, що є сусіднім з батьківщиною Франка — Нагуєвичами, вона вважає дуже містичним та загадковим.
Галина Пагутяк — особлива мандрівниця. Подорожі селами Галичини вилилися 2014 р. в незвичайну книгу розповідей, кілька днів у Туреччині — у повість «Новий рік у Стамбулі». Часто буває в Ізраїлі, а Єрусалим вважає найтаємничішим містом світу, яке володіє неабиякою харизмою. У своїх творах показує власну зацікавленість країнами Близького Сходу. Коли американці та місцеві мародери розгромили музей в Багдаді, письменниця написала повість «Брат мій Енкіду».
Намагається не писати твори від свого імені після цікавого випадку з читачем. Чоловік думав, що Галина Пагутяк їздить на візку, бо прочитав її повість «Соловейко», де головна героїня викидується із вікна та стає інвалідом.
Г. Пагутяк зізнається: усі її книги народжені снами, отже, є підстави вважати її стиль сюрреалістичним.
 
За матеріалами мережі Інтернет 
 
 
84(4УКР)6  
П 12
Пагутяк, Галина Василівна.  Слуга з Добромиля : роман / Г. В. Пагутяк. – Л. : Піраміда, 2012. – 200 с. 
В окрузі старовинного галицького містечка Добромиль в часи середньовіччя у вдови, яку вважають відьмою, народжується син. «Байстрюк!» – зневажливо називають хлопчика односельці поміж себе, однак насправді він є дхампіром (сином мертвого опиря і відьми), істотою іншої раси з особливими магічними властивостями. Саме йому протягом 800 років в різні історичні епохи доведеться стати для добромильської землі опікуном і захисником.
За книгу «Слуга з Добромиля» автор, Галина Пагутяк, яку називають наймістичнішою письменницею України, стала лауреатом Шевченківської премії 2010 року.
 
84(4УКР)6  
П 12
Пагутяк, Галина. Захід сонця в Урожі : романи, повісті та оповідання / Г. Пагутяк. – Л. : Піраміда, 2003. – 356 с.
До вершинної книги лауреата Шевченківської премії Галини Пагутяк увійшли знакові її твори – романи і повісті "Захід сонця в Урожі", "Кіт з потонулого будинку", "Книга снів і пробуджень", "Спалене листя", "Радісна пустеля" та "Записки Білого Пташка" і кращі новели й оповідання, які по праву складають золотий фонд української прози, створеної поколінням вісімдесятників.
 
84(4УКР)6  
П12
Пагутяк, Галина Василівна. Писар Східних Воріт Притулку : роман / Г.В. Пагутяк ; худ. оформ. Ю. Кох. – Л. : Піраміда, 2003. – 176 с.
Місце, де можна знайти абсолютний захист, чи існує воно?
Писар Східних Воріт відчиняє двері кожному, хто потребує його, Писар Західних Воріт зачиняє двері за кожним, хто віднайшов у собі силу повернутись знову у світ людей: Антон і Яків, як перша і остання літери абетки, з якої складається мова віри, надії й любові. Вона зрозуміла тим, хто мешкає у Притулку, вона може стати зрозумілою і тобі. Формула порятунку, метафора освіченого серця.
 
84(4УКР)6  
П 12
Пагутяк, Галина Василівна. Зачаровані музиканти : роман-феєрія / Г. В. Пагутяк. – К. : Ярославів Вал, 2010. – 224 с.
До книги містичної прози відомої української письменниці Галини Пагутяк ввійшли два знакові її романи – "Зачаровані музиканти", один із вершинних її творів (за словами Михайла Слабошпицького), та "Слуга з Добромиля", відзначений Національною премією України імені Тараса Шевченка 2009 р. Надзвичайно природня й артистична проза Галини Пагутяк зачаровує і не залишає людей байдужими.
 
84(4УКР)6  
П 12
Пагутяк, Галина Василівна. Сни Юлії і Германа / Г. В. Пагутяк. Кенігсберзький шоденник : роман. – К. : Ярославів Вал, 2011. – 304 с.
‘Якась чума увійшла в Кенігсберг, і її легко було розпізнати. Де чума – там смерть. Але сьогодні ця краля посміхається з глянцевих палітурок у цілому світі, що зісковзує в пекло. Зло стало глобальним. А оскільки письменники віддаються словесній розпусті, Кенігсберг і Дрезден будуть знову й знову гинути. І коли музиканти, і філософи, і художники… Вони не розуміють, що людей слід готувати до пекла заздалегідь. Тоді, можливо, хтось і врятується. Кенігсбергу моєї душі, ти знаєш про що я…’
 
 
84(4УКР)6  
П 12
Пагутяк, Галина Василівна. Уріж та його духи / Г. В. Пагутяк. – Л. : Піраміда, 2012. – 120 с.
"Уріж та його духи" – це духовна історія в міфологічному часі реального села Уріж, в якому народилась самобутня письменниця Галина Пагутяк, лауреат Шевченківської премії, і зобразила його у своїх творах як безмежний Всесвіт.
 
84(4УКР)6  
П 12
Пагутяк, Галина Василівна. Потонулі в снігах : новели, оповід., есеї / Г. В. Пагутяк. – Л. : Піраміда, 2010. – 184 с.
Одна з найяскравіших українських письменниць сучасності Галина Пагутяк проникливо пише в новелах та есеях про людську самотність та беззахисніть у світі новітніх варварів, про душу дитини і метелика, Григорія Сковороду в снігах і Імануїла Канта під небом Кеніґсберґа, рідний Уріж і древній Львів та багато інших речей. У своїх творах, в декількох рядках, в одному абзаці, вона створює надзвичайної сили й яскравості образи. У виданні якнайповніше представлена мала проза та вибрана есеїстика письменниці за увесь період її творчості.
 
84(4УКР)6 
П 12
Пагутяк, Галина Василівна. Записки білого пташка : вибране : романи та повісті / Г. В. Пагутяк. – Л. : Піраміда, 2013. – 292 с.
Нова книга сучасної української письменниці Галини ГІагутяк "Записки Білого Пташка" цікава сюжетами, елементами фантастики й містики, що природно поєднуються з реаліями сьогочасності. У пропонованих творах авторка, уникаючи традиційних форм роману та повісті, по-своєму відстоює те найголовніше, що робить людину людиною: гідність і милосердя. Такі моральні поняття — стержневі навіть у химерному романі "Смітник Господа Нашого". У повісті "Записки Білого Пташка" читач віднайде своєрідне трактування одвічної метафори Вавилонської вежі, а маленький роман "Радісна пустеля" схвилює сповіддю того, хто обрав самотність, пройшовши через пекло й чистилища кінця другого тисячоліття.
 
821.161.2 
П 12
Пагутяк, Галина Василівна.  Жорстокість існування : кн. есеїст. : роман-есей, есеї, щоденник. записи / Г. В. Пагутяк. – Л. : Піраміда, 2017. – 280 с.
В особі Галини Пагутяк українська література має не тільки самобутню і талановиту письменницю, а й вдумливого есеїста-філософа, який ставить точний діагноз розвитку сучасного суспільства і, глибоко осмислюючи наболілі теми сьогодення, шукає шляхів порятунку людини від тотальної жорстокості та байдужості.
 
 
821.161.2  
П 12
Пагутяк, Галина Василівна. Небесна кравчиня : книга беззахисності : романи, повісті / Г. В. Пагутяк. – Л. : Піраміда, 2017. – 304 с.
"На світі є дуже мало речей, яких неможливо уникнути. Наприклад, смерті чи беззахисності. Смерть можна полегшити надією на інше життя, беззахисність - надією на захист. Але у вічності ми беззахисні і смертні". Ці слова Галини Пагутяк можуть бути лейтмотивом до всієї книжки "Небесна кравчиня", хоча кожен її твір має власний ключ до прочитання. До "Книги беззахисності" з майбутнього десятикнижжя письменниці ввійшли повісті "Соловейко", "Гірчичне зерно" та "Небесна кравчиня", романи "Смітник Господа нашого" і "Біографія Леонтовича". Ця книга відображає важкий шлях і вперту боротьбу беззахисної людської душі у нашому жорстокому світі.
 
821.161.2  
П 12
Пагутяк, Галина Василівна. Гіркі землі / Г. В. Пагутяк. – Вінниця : Теза, 2016. – 224 с. 
Бог створив її жінкою згідно зі своїм планом, жінкою в Бориславі, місті, куди вона змушена повертатись, бо більше немає куди, і навіть вважати це за щастя?- повернутись додому, де за її гроші купили братові диплом, зробили євроремонт і далі потребують її грошей. Ліля дасть, Ліля купить, Ліля заплатить борг. Ліля?- багата. Ліля?- каріатида, яка тримає разом з іншими каріатидами небо над Бориславом.
 
821.161.2  
П 12
Пагутяк, Галина Василівна. Сентиментальні мандрівки Галичиною та інші історії : книга мандрів / Г. В. Пагутяк. – Л. : Піраміда, 2018. – 304 с.
«Сентиментальні мандрівки Галичиною» – книга подорожніх нарисів Галини Пагутяк. У ній загалом згадується 23 населених пункти, в яких побувала авторка. Зокрема, там є цикли «Довкола Урожа» і «Довкола Добромиля», описуються такі містечка як Самбір, Судова Вишня, Борислав, Дрогобич, Броди, Рава-Руська, Миколаїв, а також села.
 
 
Інтерв’ю з Галиною Пагутяк:
 
Пагутяк, Галина. “Сучасна цивілізація поїдає своїх дітей” : [інтерв’ю / зап. О. Загакайло] / Г. Пагутяк ;  // Дзеркало тижня. – 2016. - 23-28 квіт. – С. 11.
Пагутяк, Галина. ”Часом я перетворююся на зомбі” : письменниця - про золотий час графоманів, магію кіно та смак до відкриттів : [інтерв’ю / зап. Б. Бондаренко] / Г. Пагутяк // Експрес. – 2020. – 8-15 жовт.(№ 41). – С. 15.
Пагутяк, Галина. Геній місця – отець Андрій Бандера / Г. Пагутяк // Локальна історія. – 2022. – № 1. – С. 28-35.
Пагутяк, Галина. Метаморфози Овідія / Г. Пагутяк // Дзвін. – 2023. – № 1-2. – С. 173-180.
 
Про автора:
 
Україна. Указ Президента. Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка : [Москалець Галина Василівна (Галина Пагутяк) – за кн. прози "Слуга з Добромиля"] : Указ № 285 від 04.03.10 р. // Урядовий кур'єр. – 2010. – 12 берез. (№ 46). ; Офіційний вісник України. – 2010. – 22 берез. (№ 18). – С. 4
***
Бовсунівська, Тетяна. Східна меланхолія в творчості Орхана Памука, Матіаса Енара і Галини Пагутяк / Т. Бовсунівська // Всесвіт. – 2018. – № 9-10. – С. 161-170.
Букіна, Наталія. Типологія родинного прокляття та помсти в романі "Зачаровані музиканти" Галини Пагутяк  / Н. Букіна // Слово і час. – 2013. – № 6. – С. 93-97. 
Вдовиченко, Галина. Уночі в замку Гербургів хазяйнують привиди і бенкетують примари : тільки тендітна письменниця Галина Пагутяк наважилась протиснутись у підземелля цього замку / Г. Вдовиченко // Високий замок. – 2015. – 9-15 лип. – С. 9.
Голобородько, Ярослав. Ірраціональні модуси Галини Пагутяк : літературознавчий есей / Я. Голобородько // Українська література в загальноосвітній школі. – 2012. – № 11. – С. 2-5.
Карасьов, Михайло. Харизма проти ідеї : кілька думок про книжки 2014 року / М. Карасьов // Літературна Україна. – 2015. – 5 лют. (№ 6). –  С. 6-7.
Кірячок, Марина. Апокаліптичне напруження як концептуальна основа образної системи роману Галини Пагутяк "Самітниг Господа нашого" / М. Кірячок // Слово і час. – 2015. – № 7. – С. 16-21.
Логвіненко, Н. "Одна з найсамобутніших і найутаємниченіших мислителів новітньої літературної доби": [вивчення фантастичних творів Галини Пагутяк] // Українська література в загальноосвітній школі. – 2012. – № 11. – С.35.
Мельник, Н. Осмислення місця сучасної людини в природі та суспільстві :[ На матеріалі творів Г.Пагутяк "Душа метелика" і " Потрапити в сад"] // Рідна школа. – 2010. – № 7/8. – С.70.
Мкртчян, О. Спрага за іншим буттям : [рец. на кн.: Г. Пагутяк "Урізька готика"] // Друг читача. – 2010. – № 3. – С.8.
Назаров, Назарій. Мов у краплі води : литературна критика / Н. Назаров // ЛітАкцент. Альманах. – К. : Темпора, 2008. – С. 226-227.
Петрушенко, О. Неординарність творчості Галини Пагутяк. Новела "Душа метелика" // Українська мова і література в середніх школах, гімназіях, ліцеях,колегіумах (в сучасній школі). – 2012. – № 5. – С. 70.
Резніченко, Ю. Палімпсестність міського тексту в повісті Галини Пагутяк "Новий рік у Стамбулі"  / Юлія Резніченко // Українська мова і література в школах України. – 2017. – № 7/8. –  С. 71-74.
Таровита, Ірина. Галина Пагутяк. З мрією про сад  : 11-й клас / І. Таровита // Українська мова та література. – 2016. – № 7-8. –  С. 49-54.
Тебешевська-Качак, Тетяна. Художні особливості прози Галини Пагутяк (жанрово-стильовий аспект)  / Т. Тебешевська-Качак // Слово і час (ИСТ. СТ.). – 2006. – №9. –  С. 51-58.
Тіпер, Ірина. Специфіка інтертекстуальних та автоінтертекстуальних конструкцій у метаромані Г. Пагутяк  / Ірина Тіпер // Слово і час. – 2017. – № 8. – С. 57-66.
Харчук, Роксана. Одкровення Галини Пагутяк  : литературна критика / Р. Харчук  // ЛітАкцент. Альманах. – К. : Темпора, 2008. – С. 217-219.
Шевченківські лауреати: [Галина Пагутяк - "Слуга із Добромиля"] // Літературна Україна. – 2010. – № 7. – С.1.
Янець, Н. Галина Пагутяк "Записки білого пташка": Фантастика й містика // Українська мова та література. – 2017. – № 7/8. – С.47.
 
Інтернет-ресурси:
 
 
Підготувала Оксана Шляхта

Новини

2024-04-24
Любі друзі! 25 квітня о 16:30 запрошуємо вас на лекцію до Дня пам'яті Чорнобильської катастрофи. Лектор — вчитель історії Юрій Офіцинський. Місце проведення — проспект Свободи, 16, читальна зала бібліотеки.
2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день