Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Роман Іваничук – майстер українського роману

2024-05-20
до 95-річчя від дня народження
«Все, що я мав написати – написав»
Роман Іваничук
 
27 травня 1929 року в селі Трач на Івано-Франківщині народився Роман Іваничук – письменник, публіцист, педагог, громадський та культурний діяч.                                                                                                                             
Походив із сім’ї вчителя. Навчався у початковій школі в рідному селі, від 1942 року в Коломийській гімназії, перетвореній у Коломийську СШ № 1, яку закінчив у 1947 р. За порадою батька вступив на геологічний факультет Львівського університету, але покинув, оскільки прагнув здобути філологічну освіту. Рік пропрацював учителем початкової школи в с. Трач. 
У 1948 році знову вступив до Львівського університету на українську філологію. Проте не хотів йти до комсомолу і на свята ходив у вишиванці, тож на нього був написаний донос і 1949-го Романа Іваничука виключили з університету за «антирадянську діяльність».
Відслужив три роки в армії (в Азербайджані) і в 1953 році поновився  в університеті, який закінчив у 1957 році. Поїхав працювати учителем української мови і літератури у село Щирець Львівської області. Там продовжив писати, вступив до Спілки письменників УРСР. У літературі вважав своїми учителями Василя Стефаника, Михайла Коцюбинського та Ірину Вільде, також у ранній період творчості перебував під великим впливом творів Івана Керницького.
У 1958 році вийшла друком перша збірка новел «Прут несе кригу», яка принесла йому визнання.
Особливу увагу й зацікавлення читачів мав історичний роман про Визвольну війну під проводом Богдана  Хмельницького «Мальви» (К., 1968), де розкрито тему яничарства, зради й вірності, патріотизму та відступництва. Цей твір викликав категоричне неприйняття офіційної критики. Іваничук тривалий час був позбавлений можливості публікувати свої твори. 
Історичні романи Іваничука склали великий цикл, що охоплює 500-літню минувшину України та представляє широке полотно боротьби за утвердження державності й усвідомлення самоідентичості нашого народу. Він уперше в українській художній літературі звернувся до теми ОУН і УПА в тетралогії «Вогненні стовпи». 
Його активна громад. позиція і талант письменника поєдналися у збірнику статей, есеїв та спогадів «Чистий метал людського слова», «Благослови, душе моя, Господа». За романами «Шрами на скалі» та «Мальви» здійснено низку театральних інсценізацій; за мотивами роману «Черлене вино»  створено оперу «Олеська балада», поставлена у 1985 р. у Львівському театрі опери та балету. Окремі твори Іваничука перекладено словацькою, російською, польською, німецькою, французькою мовами.
З червня 1988 року очолив львівську філію Товариства рідної мови. Навесні 1990 року обраний народним депутатом УРСР, брав участь у підготовці і проголошенні Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року і Акту про незалежність України 24 серпня 1991 року.
Помер Роман Іваничук 17 вересня 2016 року. Похований у Львові
 
84(2Ук)7
І-19
Іваничук, Роман. Твори : в 3 т. Т. 1 : Черлене вино ; Манускрипт з вулиці Руської ; Мальви : романи / Р. Іваничук. – К. : Дніпро, 1988. – 616 с. : портр. 
До першого тому творів відомого українського письменника, лауреата Державної премії імені Т Г Шевченка Романа Іваничука ввійшли історичні романи «Черлене вино»,«Манускрипт з вулиці Руської», «Мальви», в яких висвітлена тема патріотизму та людської гідності Долі своїх героїв автор осмислює на тлі широких історичних подій, де глибоко простежуються соціальні, політичні та психологічні риси доби.
84(2Ук)7
І-19
Іваничук, Роман. Твори : в 3 т. Т. 2 : Вода з каменю ; Четвертий вимір ; Шрами на скалі : романи / Р. Іваничук. – К. : Дніпро, 1988. – 696 с.
До другого тому ввійшли романи «Вода з каменю», «Четвертий вимір», «Шрами на скалі», які розповідають про життя видатних синів українського народу – Маркіяна Шашкевича, Миколи Гулака, Івана Франка – енциклопедично-освічених, високоінтелектуальних, всебічно-обдарованих, пристрасних борців. Романи «Вода з каменю» та «Четвертий вимір» відзначені Державною премією імені Т. Г. Шевченка.
 
84(2Ук)7
І-19
Іваничук, Роман. Твори : в 3 т. Т. 3 : Місто : повісті, новели / Р. Іваничук. – К. : Дніпро, 1988 – 464 с.
Ця книга – перший художній твір у незалежній Україні про героїчну історію Української повстанської армії. Події твору розгортаються на Прикарпатті, де в горнилі військових дій ворожих армій народжується нова ґенерація українців, здатних захистити свою честь, родину й рідну землю. Вогненні стовпи – світла данина пам’яті тим, хто віддав життя за незалежність України, воюючи в лавах УПА. Це розповідь про нашу справжню історію, про нашу українськість, про те, на чому тримається Дух нашої нації. Кілька поколінь в Україні виросло без правдивої інформації про УПА. Маємо щасливу нагоду заповнити цю прогалину в історії і нашій свідомості.
У2
І-19
Іваничук, Роман. Сьоме небо : повісті / Р. Іваничук. – Л. : Каменяр, 1985. – 144 с. : іл.
У книгу сучасного українського письменника ввійшли повість «Сьоме Небо» та повість у новелах «На перевалі». Дія першої повісті пов’язана з першими днями Великої Вітчизняної війни. Автор показує, як у складних обставинах по різному проявляються політичні й моральні якості людей. Новели, що складають другу повість, відображають героїзм людей, їх вірність високим суспільним ідеалам.
83.3(2Р)7
У 23
Іваничук, Роман. Чистий метал людського слова : статті / Р. Іваничук ; ред. В. Д. Муза. – К. : Рад. письм, 1991. – 262 с.
„Чистий метал людського слова” – зібрання літературно-критичних статей, есеїв, рецензій та подорожніх нарисів, створених у 1955-1991 роках, у яких Роман Іваничук постає як талановитий критик та спостережливий есеїст. Автор майстерно змальовує найрізноманітніші куточки світу, де йому довелося побувати: від екзотичної Гавани, багатоголосого Стамбула, пістрявої Африки з пекучою Сахарою й до іншого краю землі – суворого Заполяр’я. Багато сторінок своїх творів присвятив Р. Іваничук і рідному Прикарпаттю.
У літературно-критичних статтях письменника оживають образи визначних майстрів слова – Тараса Шевченка, Івана Франка, Михайла Коцюбинського, також він аналізує твори письменників ХХ століття – Андрія Головка, Олеся Гончара, Павла Загребельного, Ніни Бічуї та багатьох інших.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Благослови, душе моя, Господа... : щоденник. записи, спогади і роздуми / Р. Іваничук. – Л. : Просвіта, 1993. – 272 с. : фот.
«Благослови, душе моя, Господа!..» – збірка щоденникових записів, спогадів та роздумів, зроблених Романом Іваничуком протягом одного року у складний для країни час – починаючи з 5 вересня 1991-го (в день підняття над будинком українського парламенту синьо-жовтого прапора і через тиждень після того, як Верховна Рада УРСР проголосила Акт Незалежності України) і закінчуючи 5 вересня 1992-го. Це сокровенні думки письменника, депутата, члена опозиційної Народної Ради, щодо створення незалежної Української держави, переосмислення ним минулого і сьогодення, його надії і сподівання на щасливе майбуття нашої країни.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Рев оленів нарозвидні : роман-легенда / Р. Іваничук. – Л. : Каменяр, 1999. – 155 с. 
З нетрів карпатських гір, в яких розгорілися запеклі бої між українськими повстанцями і окупантами, поранений олень втікає в тиху сільську закутину, де його настигає куля необачного єгеря. Перша пролита невинно кров кличе за собою ланцюг смертей… Так починається новий роман відомого українського письменника, лауреата Державної премії ім. Т. Г. Шевченка, присвячений боротьбі українських патріотів із східним окупантом. Чужинецька сатанинська сила долає впертий опір народу, змітає з лиця землі село, яке хоч згодом і відроджується, однак втрачає першооснови духовності люду. Новий роман — спроба творчо-філософського осмислення драматичних подій, що відбувалися на Прикарпатті в 1944–1945 роках, та їх згубних наслідків.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Дороги вольні і невольні : спогади та медитації / Р. Іваничук ; худ. О. Нога. – Л. : Просвіта, 1999. – 575 с. 
Чи ви відкрили початок, щоб шукати кінець? Живемо в добі, коли політики або нічого не знають і не можуть передбачити майбутнє, або суть безсилі коригувати хід історії, коли закони випливають із несправедливих засад, а якщо і справедливими народжуються, то не є чинні; коли церква, виборсавшись із приниження і негації, виконує не духовну, а політичну функцію, – тож на допомогу людям, які зайшли в безвихідь, а радше впали у зневіру, приходять, немов у середньовіччі, ворожбити, відьми й упирі, а теж змодернізовані види окультних сил — екстрасенси, контактери, інопланетяни. Можливо, вже десь бродить по нашій землі новітній Гришка Распутін...
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Мальви ; Орда : романи / Р. Іваничук. – К. : ТАСТ-М ; Х. : Євроекспрес, 2000. – 416 с. – (Історія України в романах). 
У романі «Мальви» («Яничари»), за який автор зазнав тяжких переслідувань совєтської системи, тюказані катастрофічні наслідки зречення свого народу і батьківщини як для окремої людини, так і для всієї нації. Події роману розгортаються на тлі відродження української державносте під проводом Богдана Хмельницького, а також містять непересічний матеріал з тогочасної історії Криму і Туреччини.
Роман «Орда» висвітлює перший в історії масовий геноцид українців після поразки визвольної акції Івана Мазепи – зруйнування гетьманської столиці Батурину. Устами історичних постатей мазепинської доби в історії України, а також християнського священика Єпіфанія, Роман Іваничук глибоко розкриває причини занепаду національної с-амосвідомости українців, оригінально перегукуючись з історією сучасної України.
84(4УКР)6
І- 19
Іваничук, Р. Журавлиний крик : роман / Р. Іваничук. – К. : ТАСТ- М ; Х. : Світовид, 2001. – 384 с. – (Історія України в романах).
Роман «Журавлиний крик» присвячений подіям, що відбувалися у переломні часи української історії. Остаточна ліквідація гетьманства, знищення Запорізької Січі, спроба гайдамаків під проводом Івана Гонти і Максима Залізняка відродити втрачену українську державність, утвердження Катерини ІІ на престолі Московської імперії, розгром повстання Пугачова… На цьому історичному тлі діє головний герой роману – філософ Павло Любимський.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Р. Вогненні стовпи / Р. Іваничук. – Л. : Літопис, 2002. – 432 с. 
Ця книга – перший художній твір у незалежній Україні про героїчну історію Української повстанської армії. Події твору розгортаються на Прикарпатті, де в горнилі військових дій ворожих армій народжується нова ґенерація українців, здатних захистити свою честь, родину й рідну землю.
“Вогненні стовпи” – світла данина пам’яті тим, хто віддав життя за незалежність України, воюючи в лавах УПА. Це розповідь про нашу справжню історію, про нашу українськість, про те, на чому тримається Дух нашої нації. Кілька поколінь в Україні виросло без правдивої інформації про УПА. Маємо щасливу нагоду заповнити цю прогалину в історії і нашій свідомості.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Черлене вино ; Манускрипт з вулиці Руської : романи / Р. Іваничук. – Х. : Фоліо, 2006. – 384 с. – (Українська література). 
Роман «Черлене вино» (1976), що увійшов до VI тому зібрання творів Р. Іваничука,  відтворює події першої половини XV століття – героїчну оборону останньої твердині Галицько-Волинського князівства – Олеського замку, маленького острівця народної волі. Через образи сміливого ратоборця Івашка Рогатинського, скомороха Арсена,гончаря Микити автор змальовує запеклу боротьбу підневільного люду, що кинув виклик можновладній шляхті.

 

 

 

84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Р. Четвертий вимір. Шрами на скалі : романи / Р. Іваничук. – Х. : Фоліо, 2007. – 448 с. – (Українська література). 
«Четвертий вимір» – твір, за який письменник був удостоєний Національної премії ім. Т. Шевченка, присвячений Миколі Гулаку, другу і соратнику великою Кобзаря, відомому математику, юристу, перекладачу-поліглоту, котрий володів майже двадцятьма мовами, людині, яка цісля ув'язнення в Шліссельбурзькій фортеці за свою діяльність у Кирило-Мефодіївському товаристві не мала права повернутися в рідну Україну.
У романі «Шрами на скалі» розповідається про останні роки Каменяра – видатного українського письменника Івана Франка, 150-ту річницю з дня народження якого відсвяткували у 2006 році.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Вода з каменю. Саксаул у пісках : романи / Р. Іваничук. – Х. : Фоліо, 2008. – 416 с. – (Українська література). 
Роман «Вода з каменю» присвячений Маркіяну Шашкевичу (1811-1843) – українському поетові, релігійному та громадському діячеві, натхненникові національного пробудження Галичини, засновникові нової української літератури у Західній Україні. Автор розповідає, як Шашкевич захищав право на існування української мови, виступав за її рівноправність з польською мовою, робив усе, щоб зберегти рідну культуру. Його справу продовжив Іван Вагилевич (1811-1866) – герой роману «Саксаул у пісках».
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Бо війна – війною...; Через перевал : романи / Р. Іваничук. – Х. : Фоліо, 2008. – 448 с. – (Українська література). 
До книги сучасного українського письменника, лауреата премії ім. А. Головка і Національної премії України ім. T. Шевченка Романа Іваничука включено романи «Бо війна – війною...» та «Через перевал».
Роман «Бо війна – війною...» – це розповідь про складний життєвий шлях галичанина, якому довелося пройти через Першу світову війну, еміграцію, повернення на Україну і репресії 1930-х років.
«Через перевал» – химерний роман, який написаний, як зізнавався сам автор, у незвичній для нього формі. Шлях Майстра – головного персонажа роману – багато в чому нагадує шлях самого автора. Але при цьому Майстер присутній як у минулому, у часи Хмельницького та Дорошенка, так і у нинішньому часі.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Четвертий вимір ; Шрами на скалі : романи / Р. Іваничук. – Х. : Фоліо, 2008. – 448 с. : іл. – (Історія України в романах). 
«Четвертий вимір» – твір, за який письменник був удостоєний Національної премії ім. Т. Шевченка, присвячений Миколі Гулаку, другу й соратнику великого Кобзаря, відомому математику, юристу, перекладачу-поліглоту, котрий володів майже двадцятьма мовами, людині, яка після ув’язнення в Шліссельбурзькій фортеці за свою діяльність у Кирило Мефодіївському товаристві не мала права повернутися в рідну Україну. У романі «Шрами на скалі» розповідається про останні роки Каменяра – видатного українського письменника Івана Франка.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Хресна проща : роман / Р. Іваничук. – Х. : Фоліо, 2012. – 288 с. – (Історія України в романах).
"Мечі харалужні поламаються у битвах, з часом іржа перемінить їх у червоний пісок, а Слово назавше залишиться в пам’яті народу, мов напис, видовбаний у камені... Зчахне трава, всохнуть дерева, чорнозем стане мертвою глиною, й навіть якщо народ утратить державу і воїни ізгоями стануть, Слово вічно будитиме сплячих і бодрим не дасть заснути!" Ці слова є одним із лейтмотивів нової книги Романа Іваничука "Хресна проща", у якій оживає історія часів Данила Галицького, його сина Лева й славетного співця Митуси та відображено період хрущовської відлиги. А об’єднує ці всі події Страдчівська печерська Лавра...
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Р. Країна Ірредента ; Злодії та Апостоли / Р. Іваничук. – Х. : Фоліо, 2013. – 320 с. – (Історія України в романах).
"Країна Ірредента" – країна, позбавлена можливості до самовід творення, до самовизначення, до самоутвердження. Увесь її шлях – мов туго натягнута линва між Сициллою і Харибдою. Усе її існування – історія моторошного балансування. Уже з самої назви – що мов палюче тавро – свого твору Роман Іваничук розпочинає вельми нелегкий шлях до пошуків відповіді на рторичне питання української історії: чому, як трапилося, що народ, наділений потужною креативністю, природним талантом, позбавлений звичайного талану?.. Політичний роман «Країна Ірредента» за своєю композицією нагадує дивний чорно-білий колаж з різних часових пластів українсь кого буття, пронизаних, мов життєдайним світлом, прагненням – попри весь трагізм долі – будь-що ВІДБУТИСЯ. Повість "Злодії та Апостоли" начебто схожа на пораду – як треба шукати свого родоводу.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Торговиця : роман / Р. Іваничук. – Х. : Фоліо, 2013. – 224 с. – (Історія України в романах).
У новій книзі Романа Іваничука «Торговиця» розкрито історію того, що пережило покоління автора від 30-х років минулого століття під час польської та радянської окупацій, розказано про здобуття довгожданої Незалежності. Описано духовне й політичне життя маленького містечка Коломия. Книга просякнута коломийською колоритністю, цікава та оптимістична.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Сліди на піску : новели та оповідання / Р. Іваничук. – Х. : Фоліо, 2015. – 256 с.
У своїй книзі «Сліди на піску» Роман Іваничук хоче сказати, що навіть найнепомітніший слід, який залишила на рідній землі чесна людина, ніколи безслідно не зникає. Книга містить короткі повісті, новели й есеї, написані в різні роки, а тому читач має змогу оцінити Романа Іваничука як майстра «малої» прози. В маленьких оповідках автор розмірковує про давню історію України та наше суперечливе сьогодення, розкриває характер людини крізь призму душі при мінімумі зовнішніх подій. Книга сповнена тривог за долю українського народу, однак пройнята вірою у його велике майбутнє.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Р. Словом і вогнем : літ.-політ. записки : триптих / Р. Іваничук. – Л. : Піраміда, 2015. – 188 с. : іл. – (Приватна колекція).
У новій книзі Роман Іваничук колоритно змальовує свій шлях у велику літературу, свою хресну літературну матір – Ірину Вільде і письменників старшого покоління львівської обителі Муз – Юрія Мельничука, Михайла Яцкова, Михайла Рудницького, Володимира Ґжицького, Тараса Мигаля та ін. й цікаво характеризує новаторство шістдесятників. Та з особливою силою Роман Іваничук пише про в огні розбуджену Україну під час Революції Гідності. А в останній частині триптиху під пером письменника оживає земне дно під небесами – рідне село Трач, родина, світ дитинства і перше кохання – зеленоока Анничка, любов до якої проніс до кінця свого життя. Зворушливі спогади Майстра яскраво відображають також суспільні й духовні підвалини, на яких зросла його творчість.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Серед повені книг : записки бібліофіла: про книги і про себе / Р. Іваничук. – Л. : Піраміда, 2016. – 160 с. – (Приватна колекція). 
У новій книжці Роман Іваничук розповідає про свою бібліотеку як про дуже близьку і дуже рідну душу. Раритетні і звичайні видання його бібліотеки тісно переплелися з цікавими історіями про українських письменників та перекладачів старшої і молодшої ґенерацій, спонукали до творчості та роздумів, були тим духовним вогнищем, яке зігрівало його у скрутні хвилини життя. Тож Роман Іваничук з великою приємністю запрошує своїх читачів помандрувати його книгозбірнею.
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман. Осінні узори : новели та оповідання / Р. Іваничук. – Х. : Орбіта, 2016. – 304 с. 
Осінні узори» – це книжка про звичайних людей, добірка новел і оповідань, написаних у різні роки, з сюжетами, вихопленими просто з життя. Це своєрідна сповідь письменника-життєлюба, літописця не тільки сивої давнини, але й своєї епохи. В його творах можна знайти атмосферу, настрій, образи, запахи й смаки улюблених міст і місць, як вони закарбувалися у пам’яті автора. Тут є все – радість, печаль, краса, усмішка, кохання, надія і сміх. А головне – в оповідках (як їх називає автор) є мудрість. Справжня мудрість бачити світло навіть у сутінках і віддавати любов беззастережно і чесно. І цією мудрістю щедро ділиться людина чиста, глибока – і водночас дуже проста. Власне, яким і повинен бути справжній мудрець. 
821.161.2
І-19
Іваничук, Роман. Край битого шляху : [трилогія] / Р. Іваничук. – Х. : Орбіта, 2018. – 446 с. 
Події, зображені в трилогії «Край битого шляху» (1962), відбуваються на Закарпатті. Перша частина «На зламі ночі» охоплює час 1935-1936 рр. Молодий науковець Антін Кривда намагається знайти свій шлях у буремних подіях, що вирують навкруги. Він пише наукову працю про топоніміку Сілезії, яка згодом стане своєрідним закликом до боротьби проти польської влади. Друга частина трилогії «Імлистий ранок» зображує події 1939 року. До Загайпілля після тривалих поневірянь повертається і нарешті знаходить своє щастя сестра Антона Кривди Оленка...

Матеріали про життя та творчість Романа Іваничука

83.3(2УК)7
С 47
Слабошпицький, Михайло. Роман Іваничук : літ.-крит. нарис / М.  Слабошпицький. – К. : Рад. письм., 1989. – 206 с.
Книга відомого літературного критика – перша  помітна літературно-критична праця про одного із лідерів сучасного історичного роману, лауреата Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка Романа Іваничука. В книжці розглядаються ранні твори митця, романи „Край битого шляху”, „Тополина заметіль”, „Черлене вино”, „Манускрипт з вулиці Руської”, „Четвертий вимір” та інші. Критик веде мову про своєрідність ідейно-художнього світу письменника. 
83.3(4УКР)6
М 55
Меч і мисль: творчість Романа Іваничука у національних вимірах української культури : зб. наук. праць / Львів. нац. ун-т ім. І. Франка, Каф. укр. літ. ім. акад. М. Возняка ; редкол. : Т. Ю. Салига, Я. І. Гарасим [та ін.]. – Л. ; Ужгород : Ґражда, 2009. – 336 с. : іл. – (Українська філологія: школи, постаті, проблеми ; вип. 9).
Збірник містить доповіді та повідомлення літературознавців, мовознавців і фольклористів – на науковій конференції “Меч і мисль: творчість Романа Іваничука у національних вимірах української культури” (3.06.2004, Львів), присвяченій 75-річчю від дня народження письменника та 50-річчю його творчої діяльності. В окремих розділах опубліковано інтерв’ю з письменником та деякі літературно-критичні відгуки на його історичну романістику.
83.3(4 Укр)
У 74
Роман Іваничук (р.н.1929) // Усі українські письменники : біографічний нарис, літературно-художній огляд, перелік основних творів, література для додаткового користування, термінологічний словник / упоряд. : Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева. – Х. : Торсінг плюс, 2009. – С. 324-328.
Книга стане у пригоді всім, хто цікавиться українською літературою та культурою. Ці матеріали розширюють відомості, надані у підручниках, і дають більш глибоке уявлення про життя та творчість відомих українських письменників. В книгу включено біографічний нарис про Романа Іваничука.
 
83.3(4УКР)6 
П 35
Роман Іваничук : анкета // Письменництво: важкий хрест чи лавровий вінець? : анкета / упоряд. В. Бондар. – К. : Ярославів Вал, 2010. – С. 200-202.
До книжки увійшли відповіді сорока сучасних українських письменників на анкету кропивницького літературного часопису ”Вежа” упродовж 2002-2009 років. Відомі українські письменники розповідають про радість і муки творчості, про психологію та специфіку письменницької праці. Книга розрахована на широке коло читачів.
83.3(4УКР)
У-45
Іваничук Роман // Українські письменники: біографії, огляди творчості, літератур. напрямки і течії, літературознав. словник : [довідник] / М. І. Преварська. – К.: Велес, 2013. – С. 97-100 : портр.
У довіднику зібрано біографії, огляди творчості, перелік основних творів, їх короткий зміст, аналіз та додаткову літературу про українських класиків, а також про сучасних письменників, в тому числі про видатного українського письменника Романа Іваничука. Окремі статті присвячено українському шістдесятництву та сучасним літературним угрупуванням.
050.9 (477)
Д 20
Савченко, С. Майстер української історичної прози : до 90-річчя від дня народження Р. Іваничука (1929-2016) / С. Савченко // Дати і події, 2019, перше півріччя : календар знаменних дат. – 2019. – № 1. – C. 88-91. 
Стаття про видатного українського прозаїка Романа Івановича Іваничука, якого з повним правом можна назвати національним письменником. У творчому доробку митця – 20 великих романів, які він писав тільки на теми нашої історії, бо вважав це своїм творчим обов’язком.
 
***
 
Бондаренко, Ю. "Яничари" Романа Іваничука: формуємо історичну свідомість школярів / Ю. Бондаренко // Урок української. – 2004. – № 5-6. – С. 31-36.
Вітаємо побратима!: Героєві України лауреатові шевченківської премії Романові Іваничуку – 80! // Дзвін. – 2009. – № 5-6. – С. 30-31 : фот.
Герасим'юк, В. Присвята Романові Іваничуку / В. Герасим'юк // Дзвін. – 2019. – № 5. – С. 164-165.
Горболіс, Л. Пам'ятати про "тайники, де живе наша першообразна природна стихія" : на основі роману Р. Іваничука про руйнування українця за умов чужини "Мальви" / Л. Горболіс // Укр. мова й літ. в серед. шк., гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2011. – № 10. – С. 76-83.
Жила, Світлана. "Народ маліє тоді, коли втрачає духовність...": до проблеми вивчення історичного роману "Орда" Романа Іваничука у ВНЗ / С. Жила // Укр. літ. в загальноосвіт. шк. – 2008. – № 11(листоп.). – С. 14. 
Залізняк, Б. Роман Іваничук: "50 років творчості – 50 книг" / Б. Залізняк // Літ. Україна. – 2004. – 1лип. – С. 4.
Ільницький, М. Історія крізь призму духовності: візія Романа Іваничука / М. Ільницький // Слово і час. – 2019. – № 5. – С. 14-20. 
Калюта, В. Роман Р. Іваничука "Мальви" : урок позакл. читання. 11-й кл. / В. Калюта // Укр. мова та літ. – 2015. – № 7-8. – С. 53-59.
Колядич, Юлія. Традиціоналізм і традиція як джерела поетики малої прози Романа Іваничука  / Ю. Колядич // Дивослово. – 2006. – № 9. – С. 51-55.
Кудлик, Роман. Жарти із "петлею на шиї" / Р. Кудлик // Дзвін. – 2019. – № 5. – С. 182-185.
Линник, Наталя. Не втрачена країна: відгук на новий роман Романа Іваничука "Країна ірридента" / Н. Линник // Дзвін. – 2009. – № 5-6. – С. 153-154.
Логвиненко, О. "Встигти порозумітися...": про мислен. диптих Романа Іваничука (Повісті "Гражда" і "Море") / О. Логвиненко // Літ. Україна. – 2004. – 12 лют. – С. 6.
Михальчук, О. Прийдешні прийдуть: про книгу Р. Іванчука "Вогнені стовпи" / О. Михальчук // Літ. Україна. – 2002. – 7 листоп. – С. 6.
Панченко, Володимир. Балада про мальви: феномен яничарства у версії Романа Іваничука / В. Панченко // Літ. Україна. – 2019. – 18 трав. (№ 19-20). – С. 13.
Патріарх українського історичного роману: 27 травня – 90 років від дня народження Р. Іваничука (1929-2016), укр. письм, педагога, Героя України / підгот. Я. Шлапак // Демокр. Україна. – 2019. – 24 трав. (№ 21). – С. 13.
Підопригора, С. Особливості художнього моделювання жіночих образів у романному триптиху Романа Іваничука "Вогненні стовпи" / С. Підопригора // Укр. літ. в загальноосв. шк. – 2007. – № 1. – С. 9-12 : іл.
Підопригора, С. Особливості художнього моделювання жіночих образів у романному триптиху "Вогненні стовпи" Романа Іванчука / С. Підопригора // Укр. мова і літ. в шк. – 2007. – № 1. – С. 47-50.
Підопригора, С. Художньо-стильова специфіка оповідної манери в романному триптиху "Вогненні стовпи" Р. Іваничука / С. Підопригора // Укр. мова і літ. в шк. – 2009. – № 6. – С. 35-39. 
Підопригора, С. Художня рецепція комплексу Валенрода у романному триптиху "Вогненні стовпи" Романа Іваничука / С. Підопригора // Укр. літ. в загальноосвіт. шк. – 2005. – № 10. – С. 7-10.
Проць, Любов. "Білий хліб" Романа Іваничука / Л. Проць // Дзвін. – 2019. – № 5. – С. 186-188.
Шевчук, Валерій. Як автор цього спогаду та Роман Іваничук грали в літературний волейбол / В. Шевчук // Дзвін. – 2015. – № 10. – С. 147-158.
Яремчук, І. "...Але найбільша із них – любов": до 75-річчя з дня народж. Р. Іваничука / І. Яремчук // Дивослово. – 2004. – № 5. – С. 46-54.
 
Інтернет ресурси:
 
 
Підготувала Людмила Савко.
 

Новини

2024-10-09

Шановні поціновувачі книг і читання, запрошуємо вас на традиційну виставку "Книга-фест". У програмі презентації книг та автограф-сесії від улюблених авторів!

2024-10-07

Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день