Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
>
>
до 65-річчя від дня народження
Віртуальні виставки
Художні світи Марії Матіос
2024-12-09до 65-річчя від дня народження
„Життя коротке, нація – вічна, а я щаслива отут і вже...”
Марія Матіос
Марія Матіос – українська письменниця, поет, прозаїк, публіцист. Народилася 19 грудня 1959 року в селі Розтоки на Буковині.
Марія Матіос корінна гуцулка з Буковини. Перші вірші надрукувала у 15 років. Випускниця філологічного факультету Чернівецького університету, вона пишається тим, що була серед тих, хто добивався присвоєння навчальному закладу імені „буковинського соловейка” – поета Юрія Федьковича. За освітою – український філолог, за покликанням – добровільний народознавець.
Деякий час керувала Спілкою письменників Чернівецької області, займалась видавничою справою, була одним із засновників науково-літературного „Буковинського журналу”. У 1992 році дебютувала у журналі „Київ”, опублікувавши новелу „Юр’яна і Довгопол”. Має унікальне дослідження своєї родини, що корінням сягає 1790 року. Живе в Києві. Цікавиться психологією, етнографією, городництвом та квітникарством.
Марія Матіос має некоронований титул „найбільш плідної письменниці України”. Критика її називає як не „чортиком, що вискочив із табакерки”, то „грант-дамою української літератури”. Автор збірок віршів: „З трави і листя”, „Вогонь живиці”, „Сад нетерпіння”, „Десять дек морозної води”, „Жіночий аркан”. Найбільшу популярність здобули її книжки: „Бульварний роман”, „Життя коротке” (2001), „Фуршет від Марії Матіос” (2003), „Солодка Даруся” (2004), „Щоденник страченої” (2005), „Містер і місіс Ю в країні укрів” (2006).
Переможець конкурсу „Книжка року-2008” в номінації „Красне письменство – Сучасна українська проза” : „Москалиця; Мама Мариця – дружина Христофора Колумба”. Гран-прі та перше місце конкурсу „Коронація слова-2007” за роман „Майже ніколи не навпаки”. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка за роман „Солодка Даруся” (2005). Також роман „Солодка Даруся” визнаний найкращою книгою першого 15-річчя Незалежності, яка найбільше вплинула на українців.
З творчого доробку письменниці
84(4УКР)6
М 34
Матіос, Марія. Вибране / М. Матіос ; передм. І. Набитович. – Л. : Піраміда, 2010. – 424 с. – (Програма „Українська книга”).
„Знахаркою троякої ружі” вважає Марію Матіос автор передмови до її книги „Вибране”, професор Люблінського Університету ім. Марії Кюрі-Склодовської І.Набитович. її називають то „Стефаником у спідниці”, українським Маркесом чи Фолкнером, то „чортиком із табакерки”. Але сама письменниця різко відкидає будь-які порівняння і стверджує, що їй до вподоби єдине визначення її стилю: „вона пише, як Марія Матіос”. Жоден інший із сучасних українських письменників не має такого сталого реноме літописця загальнолюдських цінностей і адвоката цінностей окремої людини на тлі історії, як має його Марія Матіос. І жодна українська книжка усіх років незалежності не мала такого непідробного резонансу в суспільстві, як її роман „Солодка Даруся”. Жодна інша книжка не мала таких контроверсійних оцінок, як її „Нація”. Кожен наступний твір письменниці викликає жваві обговорення і незмінну цікавість читачів. До книги „Вибране” ввійшли найбільш відомі твори Марії Матіос: „Солодка Даруся”, „Нація”, „Майже ніколи не навпаки”, „Москалиця” та інші.
|
Матіос, Марія. Життя коротке : книга прози / М. Матіос. – Л. : Кальварія, 2001. – 236 с. |
84(4УКР)6
М 34
Матіос, Марія. Фуршет : сердечні справи. Рецепти на всі випадки життя / М. Матіос. – Л. : Кальварія, 2002. – 338 с.
Їй дорікали за пуританство „Життя короткого” і нежіночий почерк „Нації”. Їй закидали елітарність і відсутність флеру легкого письма. Її розглядали крізь „Жіночий аркан” і чекали якогось епохального творіння. Дочекались! „Фуршет від Марії МАТІОС” – це гримуча суміш, яка не має аналогів. Тут старосвітський дух національних традицій поєднується із прес-конференцією високого урядовця, кухня звичайної жінки із дикими законами сучасних „крутих”, а Інтернет із гуцульськими постолами... „Фуршет...” – це не кулінарні дослідження українських приСтрастей. Це сердечні сПрави і сердечні сТрави від Марії Матіос, яка не зраджує своєму кредо: життя коротке, щоб казати „ні” любові і не бути щасливим отут і вже.
|
84(4УКР)6
М34
Матіос, Марія. Щоденник страченої : психологічна розвідка / М. Матіос. – Л. : Піраміда, 2005. – 192 с.
Уміння Марії Матіос концентрувати драми „на одному сантиметрі тексту”, проникати в потаємні печери людської психіки завжди викликає підступне запитання: а куди вона поцілить наступною книжкою? На цей раз у „Щоденнику страченої”, означеному, як психологічна розвідка, письменниця, ніби тримає в руках лазерний скальпель нейрохірурга, і водночас з притаманною їй прискіпливістю адвоката досліджує внутрішню драму закоханої людини. Історію пристрасті – як пік приватної насолоди й водночас невидимий, але прямий шлях до трагедії багатьох – вона розкриває з не меншою скрупульозністю, ніж розкрила історичну драму в попередньому романі „Солодка Даруся”. Літописець полюсів людського життя – легального й прихованого – Марія Матіос у „Щоденнику страченої” демонструє елементи психологічного трилера, в якому органічно поєднано сюжет і потік свідомості, детективність розповіді і новелістичний фінал, тілесну чуттєвість і психоаналітику.
|
84(4УКР)6
М 34
Матіос, Марія. Жіночий аркан у саду нетерпіння : [поезії] / М. Матіос. – Л. : Піраміда, 2007. – 308 с. : іл.
Письменниця Марія Матіос вважає, що життя кожної жінки – безперервний випробувальний танець: іноді – „вальс”, частіше – „гуцулка”, зрідка – „танго” чи коли-не-коли „танець живота”. Але традиційно жінки ніколи не танцюють „аркан” – ритуальний, суто чоловічий танець жителів гір. Проте Матіос стверджує, що її героїня „затесалась між аркани”, і цей „аркан” – не стане „вальсом”. Бо така парадоксальна вдача її героїні, яка з однаковою пристрастю щоденно випробовує своє серце на розрив: чи то тримає батіг у руках для лінивців, чи сповідається в любові. „Жіночий аркан у саду нетерпіння” – поезія справжньої Жінки. Жінки із плоті й крові, жінки, яка вміє бути щасливою „отут і вже”.
|
84(4УКР)6
М 34
Матіос, Марія. Москалиця : [повість] ; Мама Маріца – дружина Христофора Колумба : [оповідь] / М. Матіос. – Л. : Піраміда, 2008. – 64, 48 с. : іл.
Немає межі жіночій винахідливості в час смертельної небезпеки. Немає страху, який позбавив би жінку волі чинити опір. Немає людини, здатної розгадати жінку, що тримає свою таємницю впродовж життя, як тримає власну честь... Кожна жінка могла би створити свою галарею подібних істин. Проте Марія Матіос у повісті „Москалиця” відстоює саме таку філософію.
|
Матіос, Марія. Кулінарні фіглі / М. Матіос. – Л. : Піраміда, 2009. – 208 с.
Кулінарні фіглі – це оновлене видання Фуршету від Марії Матіос . Це здоровий гумор і міні-енциклопедія сімейного життя самодостатньої жінки, яка знає, що сміх і смачна кухня уміють підтримати здоровий дух у тілі людини так само, як нехитрі знання неписаних законів і народних звичаїв, свого і чужого минулого. Беручи до рук „Кулінарні фіґлі” Марії Матіос, не забудьте прихопити „слинявчик”, бо від цього смачного й життєрадісного читання вам не раз тектиме слинка із підборіддя – і аж до пазухи. Ну, й на здоров'я! Адже такою різною в українській літературі вміє бути, мабуть, тільки вона: трагіком у „Солодкій Дарусі” чи „Мамі Маріці…” і фіґляркою та жартівницею у книзі кулінарних рецептів. Насолоджуйтеся смаком українського слова і українських страв від Марії Матіос! P.S. Усі подані в книзі рецепти – правдиві, недорогі і розраховані на щоденну сімейну кухню.
|
84(4УКР)6
М 34
Матіос, Марія. Вирвані сторінки з автобіографії : [книга-дайджест] / М. Матіос. – Вид. 2-е. – Л. : Піраміда, 2011. – 368 с.
Реальний час, що пливе крізь живі людські долі, і реальні люди, що пливуть крізь плинний час, – такими є основні мотиви книжки „Вирвані сторінки з автобіографії” найпопулярнішої української письменниці Марії Матіос. Книга-дайджест „населена” багатьма відомими і невідомими людьми і подіями, які й складають історичну, психологічну, ідеологічну, культурну та побутову мозаїку українського життя перетину ХХ і ХХІ століть. Недаремно сама письменниця називає „Вирвані сторінки...” „не просто автобіографією, а стовідсотковою книгою про сучасність і сучасників”.
|
84(4УКР)6
М 34
Матіос, Марія. Нація / М. Матіос. – Вид. 6-е. – Л. : Піраміда, 2011. – 256 с. : фот.
„Нація”. Споконвічні, майже апокаліптичні дилеми життя і смерті, честі – безчестя, любові – ненависті під її пером творять неповторну ауру Слова, Філософії та Пристрасті. Генетично творчість Марії Матіос є суто українською, та звертається вона до того, що є найбільш людське – потреби свободи й почуття безпеки, права на щастя і вільний вибір. Герої „Нації” понад усе хочуть зберегти гідність. А гідність не має національності, як – за словами авторки – не має її кров. Письменниця не творить чорних і білих персонажів. У кожному героєві досить суперечностей, а в кожній історії – недоговореності. І це чергова феноменальна риса цієї літератури. Ніхто не є однозначно засуджений і ніхто не є абсолютно кришталевий.
|
84(4УКР)6
М 34
Матіос, Марія. Солодка Даруся : драма на три життя / М. Матіос. – Вид. 7-е. – Л. : Піраміда, 2011. – 192 с. : фот.
Роман „Солодка Даруся” визначної української письменниці Марії Матіос, без перебільшення, одна з найзнаковіших подій в українській літературі часів Незалежності. Французька критика (у Франції „Солодка Даруся” вийшла у найпрестижнішому видавництві „Ґаллімар”) із захопленням відзначала: „Цей роман – справжня перлина! Марія Матіос має неймовірно потужний поетичний стиль. Вона впевнено тче історію – достоту, як у величній античній трагедії”. Роман перекладено багатьма мовами, зокрема німецькою, англійською, французькою, італійською, польською.
|
Матіос, Марія. Армагедон уже відбувся : повість / М. Матіос. – Л. : Піраміда, 2011. – 112 с.
Сторінки книги – це майже „дантові кола” однієї людини, які потрібні письменниці, щоби пізнати Істину головного персонажа, який весь вік після вбивства людини думає про „вавилонську вежу” свого життя, яка має колись звалитися. Марії Матіос доконче потрібно через історію Івана Олексюка наблизити читача до розуміння Іванової правди – причини, його істини: ХОТІТИ ЖИТИ. Бо насправді істина для всіх одна. От тільки, „якби запізнитися вмерти. Або народитися”. Увага до найтонших деталей, глибокий психологізм і прискіплива любов до того, чиє „тіло душі” по живому ріже її письменницький „скальпель”, – незмінні прикмети стилю Марії Матіос.
|
84(4УКР)6
М 34
Матіос, Марія. Приватний щоденник. Майдан. Війна... / М. Матіос. – Л. : Піраміда, 2015. – 356 с.
„Приватний щоденник. Майдан. Війна” – це, якщо хочете, – моя людська, письменницька і депутатська сповідь про найбільш драматичний період новітньої української історії, учасником і свідком якої я була. Книга – фактаж. Книга – хронологія. Профіль нашого часу. Охоплює події з 31 листопада 2013 – до липня 2015 років. Жодного вигаданого імені. Жодної вигаданої події. Тільки те, де сама брала участь чи була свідком. Її можна дописувати до безконечності...”, – охарактеризувала свій новий твір письменниця.
|
|
821.161.2
М 34
Матіос, Марія. Чотири пори життя / М. Матіос. – Вид. 2-ге. – Л. : Піраміда, 2016. – 264 с. : іл.
Упродовж усього життя людину поборюють пристрасті. Та надходить мить – і чуттєва людина навіть у пристрасті стає філософом. Таким є лейтмотив ранніх творів Марії Матіос, представлених у книзі „Чотири пори життя”.
|
821.161.2
М 34
Матіос, Марія. Черевички Божої Матері : вирвана сторінка з буковинської саги : повість / М. Матіос. – Л. : Піраміда, 2018. – 208 с.
Повість „Черевички Божої Матері” – трагічна буковинська історія червня-липня 1941 року, в якій і справді нема пересичення правдою. Іванка Борсук – головна героїня нової книжки Марії Матіос, що перекочувала зі сторінок повісті „Москалиця”, у свої дванадцять рочків розуміє найголовніше: що є Добро і що є Зло. Бездоганне знання гуцульських вірувань і народних традицій, людської психології та історичних фактів і на цей раз дозволили Марії Матіос відгворіити особливу драму людини XX століття на одній із територій, які історик Тімоті Снайдер назвав „кривавими землями”.
|
|
|
|
Матеріали про життя та творчість Марії Матіос
Насмінчук, Ірина. Стильове розмаїття прози Марії Матіос / І. Насмінчук ; [наук. ред. Н. В. Зборовська]. – Кам’янець-Поділ. : Буйницький О. А., 2009. – 179 с.
Предметом наукового дослідження є фольклорні мотиви та образи в прозі Марії Матіос, як вияв індивідуального стилю. Дослідження „Стильові особливості творчості Марії Матіос” – буде корисним при вивченні життя та творчої манери письма Марії Матіос на уроках літератури рідного краю у старших класах.
|
Жила, Світлана. Художні світи Марії Матіос : навч. посіб. : [для викладачів ЗВО, учителів укр. літ., студентів гуманіт. ф-тів ун-тів, учнів різних типів ЗЗСО] / С. Жила, О. Лілик. – Чернігів : Десна Поліграф, 2022. – 195 с. : іл.
У посібнику подаються філософські, історичні, літературознавчі, мистецтвознавчі та методичні матеріали до творів сучасної української письменниці Марії Матіос. Запропоновано різні форми й методи, а також завдання для ознайомлення з літературними текстами мисткині: лекції, практичні заняття, читацькі конференції, мистецькі, історичні та психологічні діалоги, літературно-мистецькі вітальні. Для викладачів ЗВО, учителів української літератури, студентів гуманітарних факультетів університетів, учнів різних типів ЗЗСО.
|
72
З-41
Кисіль, Віктор. Типологія смерті в оповіданні Марії Матіос „Не плачте за мною ніколи...” / В. Кисіль // Збірник Харківського історико-філолгічного товариства. Т.13 / М-во освіти і науки України, Харк. нац. пед. ун-т ім. Г. С. Сковороди, Харк. іст.-філол. т-во; авт. кол.: М. Балаклицький, С. Вакуленко [та ін.] ; редкол. : І. Л. Михайлин, С. В. Вакуленко [та ін.]. – Х. : [б.и.], 2009. – С. 97-116.
Стаття присвячена дослідженню мотиву смерті у новелі М. Матіос „Не плачте за мною ніколи…”. Беручи до уваги ідейно-смислову структуру новел, автор інтерпретує назви циклів, що складають основу „Нації”. За спостереженням автора статті, одим з ключових мотивів книги є мотив смерті, особливо це виявляється у новелі „Не плачте за мною ніколи…”. Розробка мотиву смерті в останньому тексті книги дозволяє М. Матіос досягти естетичної завершеності усієї „Нації”. При цьому авторці вдається створити типологію важкої та легкої смерті, узявши за тло традиційний похоронний обряд.
|
Марія Матіос // Письменництво: важкий хрест чи лавровий вінець? : анкета / упоряд. В. Бондар. – К. : Ярославів Вал, 2010. – С. 348-358.
До книжки увійшли відповіді сорока сучасних українських письменників, в тому числі Марії Матіос, на анкету кропивницького літературного часопису „Вежа” упродовж 2002-2009 років. Відомі українські письменники розповідають про радість і муки творчості, про психологію та специфіку письменницької праці. Книга розрахована на широке коло читачів.
|
84(4УКР)6
Д 22
Марія Матіос. Апокаліпсис // 20 письменників сучасної України : [збірник] / упоряд., передм. О. В. Красовицький. – Х. : Фоліо, 2011. – С. 268-291 : іл. – (Програма „Українська книга”).
Збірка, що присвячена 20-й річниці незалежності України, презентує творчість представників сучасного українського письменства, чиї імена вже давно відомі широкій читацькій аудиторії. Вони різняться за віком, літературним досвідом, жанром, в якому працюють, проте усі разом доповнюють одне одного, створюючи цілісну картину сучасної української літератури. У збірці опублікований твір Марії Матіос „Апокаліпсис”.
|
83.3(4УКР)
У-45
Матіос Марія // Українські письменники : біографії, огляди творчості, літератур. напрямки і течії, літературознав. словник : [довідник] / М. Преварська. – К. : Велес, 2013. – С. 311. : портр.
У довіднику зібрано біографії, огляди творчості, перелік основних творів, їх короткий зміст, аналіз та додаткову літературу про українських класиків, а також про сучасних письменників, в тому числі про Марію Матіос. Окремі статті присвячено українському шістдесятництву та сучасним літературним угрупуванням. Для полегшення орієнтації у літературних процесах та творчості окремих письменників і поетів у довіднику вміщено додатки „Літературні напрями і течії”, „Шкільний словник літературознавчих термінів”.
|
Наукові дисертації за творами Марії Матіос
Бербер, Наталя. Поетонімія в структурі ідіостилю Марії Матіос : автореф. дис. … канд. філол. наук : 10.02.01 / Н. Бербер ; М-во освіти і науки України, Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова. – Одеса, 2017. – 19 с.
Досліджено специфіку функціонування поетонімних фразеологізмів у прозі Марії Матіос. Здійснено класифікацію структурно-семантичних трансформацій фразеологізмів із поетонімним компонентом; виявлено їх функціонально-стилістичний потенціал; з'ясовано роль поетонімної складової ідіостилю письменниці.
Завадська, Наталія. Міфопоетика простору у прозі Марії Матіос : автореф. дис. … канд. філол. наук : 10.01.01 / Н. Завадська ; НАН України, Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевечнка. – Київ, 2018. – 20 с.
У дисертації крізь призму міфокритики досліджено специфіку життєвого простору у прозі Марії Матіос та особливості його побудови за допомогою міфопоетичних засобів. Здійснено цілісний аналіз використання Марією Матіос міфологічних архетипів, образів, мотивів, сюжетів, топосів, алюзій та ремінісценцій, розкрито художній колорит міфологічних образів, використаних у прозових творах письменниці. У роботі обґрунтовано художню доцільність хронотопу у прозі Марії Матіос, досліджено концептуальну роль міфу у побудові життєвого простору та розкрито роль хронотопу в обумовленні екзистенції персонажів художнього світу письменниці. Декодування міфологічних образів дало змогу розкрити концепцію мистецької інтерпретації міфу у прозі Марії Матіос.
Савощенко, Яна. Фольклоризм авторської прози Марії Матіос : автореф. дис. … канд. філол. наук : 10.01.07 / Я. Савощенко ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – К.: 2019. – 20 с.
Якимович, Вікторія. Імагологічний дискурс прози М. Матіос та Д. Рубіної : автореф. дис. … канд. філол. наук : 10.01.05 / В. Якимович ; М-во освіти і науки України, Бердян. держ. пед. ун-т. – Бердянськ, 2019. – 20 с.
Вперше проза української письменниці М. Матіос і російсько-ізраїльської авторки Д. Рубіної стала предметом спеціальної наукової розвідки крізь призму імагологічного дискурсу; вперше досліджуються образи інших народів у творчій свідомості письменниць під кутом зору утвердження або руйнування ними етнічних стереотипів; побудовано типологію образів персонажів творів М. Матіос та Д. Рубіної, розглянутих як дихотомія „свій – чужий”. Матеріали роботи можуть знайти застосування при викладанні окремих тем курсу історії української та зарубіжної літератур, лекцій із компаративістики, зокрема, імагології, у вищій і загальноосвітній школах, а також у наукових розвідках для сприяння подальшому розвиткові цих наукових дисциплін.
***
Матіос, Марія. „Люди в залі стояли, мов свічки” : [розмова з письменницею / вів Д. Назарчук] / М. Матіос // Голос України. – 2011. – 16 лют. (№ 29). – С. 20.
Матіос, Марія. Людина приходить у світ не для того, щоб чинити опір, а щоб жити / М. Матіос // День. – 2011. – 15-16 квіт. – С. 10.
Матіос, Марія. Зараз Україна потребує силачів мислі / М. Матіос // День. – 2011. – 30-31 груд. – С. 30.
Матіос, Марія. „Новий роман – ще одна моя мандрівка в українські історичні пекла” / М. Матіос // Високий замок. – 2013. – 12-18 верес. – С. 14.
Матіос, Марія. Революція свідомості: „ми мусимо пояснити, що зараз іде боротьба за справедливість. А її немає як в одній частині України, так і в іншій” : [розмова з письменницею / вів Ю. Лучик] / М. Матіос // День. – 2013. – 26 груд. – С. 4.
***
Ведмідь, І. Три життєві уроки „Солодкої Дарусі”: спроба акцентувати деякі проблеми роману Марії Матіос / І. Ведмідь // Дивослово. – 2007. – № 6. – С. 12-14.
Герасименко, Н. Сповідь про війну: про кн. М. Матіос „Приватний щоденник. Майдан. Війна...” / Н. Герасименко // Літ. Україна. – 2017. – № 15. – С. 12.
Голобородько, Я. Буковинська орнаментика Марії Матіос / Я. Голобородько // Вісник Нац. акад. наук України. – 2008. – № 3. – С. 66-73.
Дроздовський, Д. Український жоржсандизм ХХІ століття / Д. Дроздовський // Дивослово. – 2009. – № 2 . – С. 61-62.
Дроздовський, Д. Українська проза – 2007: романи, що здатні змінити світ / Д. Дроздовський // Кур`єр Кривбасу. – 2008. – № 224-225. – C. 320-332.
Жованик, О. Книжкам потрібен рейтинг: у списку найкращих твори Марії Матіос, Василя Шкляра, Юрія Винничука / О. Жованик // Україна молода. – 2020. – 25 лют.(№ 21). – С. 13.
Ігнатьєва, Н. Марія Матіос, „По праву сторону твоєї слави” (книга життя і смерті) / Н. Ігнатьєва // Укр. мова та літ. – 2009. – № 17-19. – С. 52-53.
Нестеренко, Н. Діалектна лексика роману Марії Матіос „Солодка Даруся” як яскравий маркер мови художнього твору / Н. Нестеренко, А. Костенко // Укр. мова і літ. в шк. України. – 2019. – № 4. – С. 21-24.
Новиков, А. Марія Матіос „Солодка Даруся”: тема, сюжет, образи / А. Новиков // Вивчаємо укр. мову та літ. – 2017. – № 16-18. – С. 62-66.
Приходько, І. Начерки творчих портретів сучасних українських письменників : [про Марію Матіос] / І. Приходько // Вивчаємо укр. мову та літ. – 2019. – № 22-24. – С. 4-10.
Родик, К. „Даруся” forever – супроти політкоректно-толерантних збочень: „Солодка Даруся” Марії Матіос / К. Родик // Україна молода. – 2020. – 28 лип. (№ 67). – С. 9.
Рубан, В. Фаворитизм у літературі : про Матіос М. / В. Рубан // Кур`єр Кривбасу. – 2005. – жовт., № 191. – С. 199-202.
Самченко, В. Матіос у НАТО: містично-філософську „Москалицю” за твором лауреатки Шевченківської премії показують у Києві / В. Самченко // Україна молода. – 2018. – 9-10 листоп. – С. 13.
Самченко, В. Зони людяності театру: письменниця Марія Матіос з Івано-франківськими артистами гастролює на Луганщині і в Чорнобилі / В. Самченко // Україна молода. – 2021. – 5-6 берез. (№ 22). – С. 14.
Талант, відданий Україні: 19 грудня – 60 років від дня дня народження М. В. Матіос (1959), української письменниці, політичної діячки / підгот. Я. Шлапак // Демократ. Україна. – 2019. – 13 груд. (№ 50). – С. 12.
Тисячна, Н. Марія Матіос видала нову книжку / Н. Тисячна // День. – 2013. – 30-31 серп. – С. 23.
Фасоля, А. Наближення... Вивчення творчості Марії Матіос на уроках української літератури в профільній школі / А. Фасоля // Укр. мова і літ. в школі. – 2009. – № 7. – С. 23-28.
Інтернет ресурси:
Підготувала Людмила Савко.
Новини
2024-12-17
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.
2024-12-11
Марія Матіос – українська письменниця, поет, прозаїк, публіцист. Народилася 19 грудня 1959 року в селі Розтоки на Буковині. З цієї нагоди пропонуємо вам віртуальну виставку про життя і творчість письменниці "Художні світи Марії Матіос".
Марія Матіос – українська письменниця, поет, прозаїк, публіцист. Народилася 19 грудня 1959 року в селі Розтоки на Буковині. З цієї нагоди пропонуємо вам віртуальну виставку про життя і творчість письменниці "Художні світи Марії Матіос".