Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Крим - дорога додому

2024-05-17
до 80-х роковин депортації кримських татар та інших народів Криму
18 травня 2024 року виповнюється 80 років з моменту насильницької депортації кримських татар. Цього дня Україна і світ вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу.
 
18 травня 1944 року радянська влада почала операцію з депортації понад 200 тисяч кримських татар із Кримського півострова. За оцінками, протягом наступного року понад 30 тисяч із них загинули від голоду, хвороб і виснаження.
 
З 2014-го року країна-терорист - росія незаконно окупувала Крим та продовжує скоювати злочини проти корінного населення Кримського півострова й нині.
 
Наша бібліотека пропонує вашій увазі виставку присвячену кримським татарам та іншим народам Криму, їхній культурі та історії, що є невід'ємною частиною культури та історії України.

 

Науково-популярна література:

39(=512.19)
А 13
Абдулаєва, Гульнара. Кримські татари: від етногенезу до державності / Г. Абдулаєва ; пер. з рос. Ю. Фомічова. – К. : Гамазин, 2021.  408 с. : портр.  Бібліогр. : с. 385-403 
 
Книжка «Кримські татари: від етногенезу до державності» – не просто начерк до життя й становлення кримських татар як етносу, це чудова можливість для читачів будь-якого віку довідатися й поміркувати в історичному (а подекуди й політичному) ракурсі про те, ким насправді є кримські татари, кримчаки, караїми, звідки вони взялися і яким чином сформувалися як народ. І чому зараз вони разом з іншими, на жаль, нечисленними етнічними групами змушені боронити свій статус корінного населення півострова, і якою є їхня роль у формуванні сучасної України. Детальне дослідження кримського історика Гюльнари Абдулаєвої допоможе відновити багатовікову етнічну історію кримських татар та інших корінних народів Криму, розвіє численні нав’язані міфи, продемонструє національну самобутність, унікальність та цінність етносу кримських татар для людської цивілізації.
Книжка для тих, хто хоче знати історію без купюр.
63.3(4УКР)64
Б 48
Березовець, Тарас Валерійович. Анексія: Острів Крим. Хроніки "гібридної війни" : [голов. дослідж. захоплення півострова] / Т. В. Березовець.  К. : Брайт Стар Паблішинг, 2015.  392 с.  Бібліогр. у прим. : с. 371-391.
 
У книзі відомий експерт кримчанин Тарас Березовець аналізує механізми й технології так званої гібридної війни, розв’язаної військами Російської Федерації («зеленими чоловічками») на території АР Крим.
«Анексія: Острів Крим» містить ексклюзивні свідчення, надані спеціально для цієї книги українськими, російськими й міжнародними політиками, військовими, експертами, журналістами, активістами, які стали очевидцями окупації.
 
94(=512.19)
Г 75
Грабовський, Сергій. Azat Qirim чи колонія Москви? : імперський геноцид і кримськотатарська революція / С. Грабовський, І. Лосєв.  К. : Стилос, 2017.  120 с. : іл.
 
Книга кандидатів філософських наук, фахівців з культурології та політичної історії Сергія Грабовського й Ігоря Лосева присвячена трагічній долі кримськотатарського народу, який став жертвою здійснюваного Російсько-совєтською імперією впродовж двох з половиною століть геноциду - з незначними періодами послаблень. Показані й охарактеризовані основні етапи цього геноциду та його наслідки, а разом з тим - кримськотатарське відродження перших декад XX століття, боротьба кримців за свободу, знаковим виявом якої стала Кримськотатарська революція 1917-1918 років. Автори, один з яких є кримчанином у дев'ятому поколінні, а інший має на півострові родичів і служив два роки там у війську, не тільки на основі писемних джерел, а й на підставі власного досвіду осмислили значний фактичний матеріал, пов'язаний і з історією Криму, і з культурою кримськотатарського народу, і з методами колоніальної політики Росії.
Книга являє собою український погляд на кримськотатарську історію та може бути рекомендована науковцям, учителям, військовикам, студентам, усім тим, хто небайдужий до перспектив розвитку України та долі кримців.
94(477.75)"19/20"
Г 87
Громенко, Сергій Вікторович. 250 років фальші: російські міфи історії Криму / С. В. Громенко.  Х. : Фоліо, 2019.  256 с. : іл.  (Справжня історія)
 
Анексія Криму, яка викликала найбільшу політичну кризу в Європі з часів Другої світової війни, зумовила й небачений розквіт політичної міфології. 2014 року з безлічі окремих міфів і сфальсифікованих фактів на світ з’явився так званий Міф про «КримНаш», що мав на меті виправдати в очах світу агресивну політику Російської Федерації. Невже Крим – споконвічно російська земля? Чи правда, що кримські татари – геть усі зрадники? Чи дійсно півострів став частиною України незаконно? І чи реально всі кримчани як один проголосували на референдумі за приєднання до Росії? Відповідям на такі запитання й присвячена ця книга.
Для політиків, громадських діячів, істориків і журналістів. 
63.3(4УКР-6КРМ)
К 82
Крим: дорога тисячоліть / упоряд. В. А. Сидоренко ; ред. Ю. Я. Іваніченко.  Сімферополь : Таврія, 2001.  304 с : іл.
 
Зтисла розповідь про Кримську давнину, що ґрунтується на дослідженнях вчених-археологів та краєзнавців, створена на основі популярного видання, підготованого свого часу авторським колективом під керівництвом видатного знавця рідного краю О.І. Домбровського. 
 
63.3(4УКР-6КРМ)
К82
Кримський Херсонес. Місто, хора, музей та околиці / Ін-т класичної археології, Нац. заповідник "Херсонес Таврійський" ; ред. Ґ. Р. Мак.  Austin : [б. и.], 2003.  232 с. : кольор. іл.  Бібліогр.: с. 205-222
 
Стародавнє місто Херсонес-Херсон, одна з найважливіших археологічних пам'яток у світі, протягом більшої частини минулого сторіччя залишалося повністю вкрито таємницею. Практично не відомою публіці, що не володіє російською чи українською, залишалася сільська територія Херсонеса і знайдені під час розкопок скарби,
які зараз зберігаються в музеї Національного заповідника «Херсонес Таврійський», а також у Москві та Санкт- Петербурзі. Сьогодні, нарешті, вони стали відкритими для світового співтовариства і світової культури.
Мета цієї книги, що видається в англійській, українській, та російській мовах, ознайомити читачів усього світу з цією видатною пам’яткою. Довге життя Херсонеса протягом майже двох тисяч років (із V ст. до н.е. до XV ст.) і його практично унікальний ступінь збереженості цілком виправдовують дану місту назву – «Словянські Помпеї». В епоху античності та середньовіччя Херсонес, що був спочатку грецьким поселенням, а потім римським та візантійським форпостом, стає найбільш віддаленим і найважливішим пунктом, де здійснювалися контакти між середземноморською цивілізацією та євразійським континентом. Він впливає на політичний та культурний розвиток варварського світу і, у свою чергу, перебуває під його впливом. Херсонес був парадним входом та найважливішою ланкою в ланцюзі, що з'єднував цивілізацію Візантії з тоді ще язичницькою Руссю, саме тим центром, звідки православне християнство поширилося серед населення східнослов’янського світу. Основною причиною таємничості, що існувала навколо Херсонеса, було те, що його сучасний спадкоємець Севастополь, прославлений подіями Кримської та Другої світової воєн та місто гарне саме по собі, був штаб-квартирою Чорноморського флоту, одним із місць, що найбільше охоронялися в часи «холодної війни».
У цій книзі зроблено спробу простежити всю історію регіону, із часів давньогрецької колонізації і до сучасного Севастополя, історію міста та його околиць, території, багатої на пам’ятки різних культур і дивовижної природної краси, постійного джерела зачарування.
 
85.143(4УКР)
К 85
Кримськотатарські художники = Крымскотатарские художники = Сrimean Tatar Artists = Qirimtatar ressamlari : кін. ХІХ - поч. ХХІ ст. : живопис, графіка, скульптура / авт.-уклад. І. Заатов ; пер. з рос.: Е. Бекіров, Ю. Косминін, К. Сахно ; фото Л. Берестовський.  Сімферополь : Кримнавчпеддержвидав, 2008.  208 с. : кольор. іл.  Текст укр., рос., англ., татар. мовами.  Імен. покажч. : 205
 
Альбом «Кримськотатарські художники. Кінець ХІХ-початок XX| ст. Живопис, графіка, скульптура» є першим виданням такого роду про кримськотатарське образотворче мистецтво. У њому представлена творчість кримськотатарських художників-живопис графка і скульлура.
Метеріали книги розташовані згідно з історичною логікою, хронологією розвитку кримськотатарського образотворчого мистецтва. Ми прагнули до того, щоб читач міг відчути творче багатство кримськотатарської національної художньої школи і її стильових напрямків, простежити основні історичні етапи творчості кримськотатарських художників з кінця 1890-х і до початку 2000-х років. На жаль у цьому альбомі не вдалося представити роботи ряду художників ХХ століття через знищення їхніх картин у 1930-і роки Другої світової війни і перші роки депортації.
94(477.75)"2014"
Л 93
Люди "сірої зони" : свідки рос. анексії Криму 2014 р. / упоряд., вступ А. Андрієвська ; упоряд. О. Халімон.  К. : К.І.С., 2018.  264 с. : іл. 
 

Понад півсотні оповідей спростовують міфи про те, що анексія півострова була безкровна і що «кримчани не намагалися чинити опір, а добровільно вибрали Росію». Як насправді Крим опинився під контролем Росії та чим це обернулося для його мешканців? Які методи застосовують російські спецслужби та силовики щодо мирних громадян на півострові? Відповіді на ці та інші питання дають кримчани, які стали свідками та жертвами російського військового захоплення півострова навесні 2014 року.

63.3(4УКР-6КРМ)
М 26
Марков, Євген. Нариси Криму : картини крим. життя, історії та природи / Є. Марков.  К. : Темпора, 2007.  584 с. : іл, портр. 
 
Книга Євгена Маркова вперше вийшла у світ 1872 року, витримала кілька перевидань і стала надзвичайно популярною ще за життя автора. Це подорожні нотатки незаангажованого свідка, що прагне передати нам не лише свої враження від побаченого в Криму середини ХІХ ст., а й відчуття історичної присутності на цій території багатовікової культури Середземномор’я. Спочатку читач разом з автором проїде тогочасною Україною й очима неупередженого росіянина гляне на українське сільське життя, а далі – романтичний і загадковий Крим, одвічна суміш культур – античної, візантійської, татарської, турецької, слов’янської... І все це – осяяне високим білим сонцем, омите солоною чорноморською водою, переповнене пахощами кипарисів і лаванди...
Пропонована книга – перше видання «Кримських нарисів» українською мовою – становитиме інтерес для всіх небайдужих до історії України та Криму.
 
63.3(4УКР-6КРМ)
Н 37
Наш Крим : [зб. ст.] / Нац. акад. наук України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, М-во культури України, Нац. заповідник "Софія Київська"; редкол.: Г. В. Папакін, Н. М. Куковальська [та ін.].  К., 2015      
Вип. 1 : [зб. ст. за матеріалами Першої Міжнар. наук. конф.  "Крим в історії України", присвяченої 700-літтю спорудження мечеті хана Узбека в Старому Криму] / за ред. : Д. С. Гордієнко, В. В. Корнієнко.  К., 2015.  264 с.  Бібліогр. у підрядк. прим. 
 
Збірка присвячена питанням кримської історії в українському контексті з часів античності до сьогодення. Основна частина статей присвячена матеріалам з історії та культури кримських татар, українсько-кримських відносин раннього модерного часу, історії півострова часів першої російської окупації Криму 1783-1917 рр. Окрему групу складають публікації писемних та речових джерел з історії Криму та кримознавства.
Книга призначена для істориків, філологів, мистецтвознавців та всіх, хто цікавиться історіє України загалом та Криму зокрема.
63.3(4УКР-6КРМ)
Н 37
Наш Крим : [зб. ст.] / Нац. акад. наук України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, М-во культури України, Нац. заповідник "Софія Київська"; редкол. : Г. В. Папакін, Н. М. Куковальська [та ін.].  К., 2015      
Вип. 2 : [зб. ст. за матеріалами Другої Міжнар. наук. конф. "Крим в історії України", присвяченої 160-й річниці капітуляції Росії у Кримській війні 1853-1856 рр. / за ред. : Д. С. Гордієнко, В. В. Корнієнко.  К., 2016.  284 с.  Бібліогр. у підрядк. прим. 

Збірка присвячена актуальним питанням Кримської історії, історії, насамперед подіям Кримської війни, її місця історії України та Східної Європи: Значна частина статей присвячена матеріалам 3 історії та культури кримських татар.
Окрему групу складають публікації писемних та речових джерел з історії Криму та кримознавства.
Книга призначена для істориків, філологів, мистецтвознавців та всіх, хто тцікавиться історією України загалом та Криму зокрема.

94(477.75)
Н 37
Наш Крим = Our Crimea = Bizim Qirimimiz : [зб. ст.] / Нац. акад. наук України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського; редкол. : Г. В. Папакін, В. Брехуненко [та ін.].  К. : Рута, 2015      
Вип. 3 : До 700-річчя проголошення Кафи головною генуезькою колонією в Криму.  К., 2017. - 240 с. : іл., табл.  Бібліогр. у підрядк. прим.
 
Книга присвячена актуальним питанням Кримської історії, насамперед подіям Кримської війни, її місця в історії України та Східної Європи. Значна частина статей присвячена матеріалам з історії та культури кримських татар. Окрему групу складають публікації писемних та речових джерел з історії Криму та кримознавства.
Книга призначена для істориків, філологів, мистецтвознавців та всіх, хто цікавиться історіє України загалом та Криму зокрема.
 
63.3(4УКР-6КРМ)
С 32
Сергійчук, Володимир. Український Крим / В. Сергійчук ; ред. М. Шевченко.  К. : Укр. Видавнича Спілка, 2001.  304 с. 
 
У книзі із залученням великого документального матеріалу розповідається про спільну історичну долю Криму і України. Зокрема, звертається увага на українську більшість півострова в період Кримського ханства, на включення Криму до українського народногосподарського організму вже кінця XVIII ст. Детально аналізується перебіг подій, пов’язаних з процесом об’єднання Криму з Україною в 1918 р. і передання півострова УССР в 1954 році. Наводяться також конкретні аргументи на користь того, що населення півострова завжди пов’язувало зростання свого добробуту  в єднанні з Україною.
Розрахована на студентів, викладачів – усіх, хто цікавиться історією України.
 
85.143(2)5
Ф 42
Феодосійська картинна галерея імені І. К. Айвазовського = The Aivazovsky pikture gallery in Feodosia = Феодосийская картинная галерея имени И. К. Айвазовского : альбом / авт.-упоряд. С. С. Полун.  [2-е вид. зі змін.].  К. : Мистецтво, 1988.  152 с. : портр., кольор. іл.  Текст укр., рос. та англ. мовами.
 
Феодосійська картинна галерея – один з найстаріших художніх музеїв країни. Крім робіт І, Айвазовського, в галереї експонуються твори М. Латрі, Л. Лагоріо, К. Богаєвського, А. Фесслера та інших відомих майстрів. В альбомі репродукуються кращі твори з колекції.
У вступній статті висвітлено історію створення музею.
 

 

Художня література:

821.512.19(477.75)
А 60
Алядін, Шаміль. Мердивен : кримськотатар. проза українською / Ш. Алядін ; пер.: В. Даниленко, Н. Гончаренко, А. Рог.  К. : Майстер книг, 2018.  300 с. : іл.  (Кримськотатарська проза українською) 
 
Книжка представляє творчість класика кримськотатрської літератури, письменника, поета і публіциста Шаміля Алядіна (1912 - 1996) До видання включено чотири твори: оповідання "Мердивен", роман "Запрошення на бенкет диявола", автобіографічну повість "Я - ваш цар і бог" і публіцистичний нарис "Жертви Кремля", що відображають драматичний життєвий шлях самого Автора, і трагічну доля кримськотатрського народу у ХХ столітті. Ці твори дозволяють не лише замислитися про історичні події, а й емоційно залучитися до розуміння трагічного минулого кримськотатрського народу.
821.161.2
Г 94
Гуменюк, Наталя. Загублений острів : книга репортажів з окупованого Криму / Н. Гуменюк. - Л. : Вид-во Старого Лева, 2020. - 312 с. : іл.
 
Загублений острів – це збірка репортажів з окупованого Криму, куди відома журналістка Наталя Гуменюк їздила упродовж 2014-2019 рр. У книжці – справжні історії і трагедії людей, життя яких кардинально змінилося після 2014 року, бо відтоді хтось із кримчан живе в окупації, а хтось – просто в іншій країні. То ж яка їхня неприхована правда? Підприємці та пенсіонери, кримські татари, студенти й громадські активісти, правозахисники та військові, люди з різними політичними та ідеологічними поглядами відверто розповідають свої історії:
Одні діляться тихим, глухим болем, інші – просто втомилися мовчати й боятися.
Ця книжка є справжнім голосом анексованого Криму, його багатоголоссям, в якому окремі розповіді творять єдину спільну історію, яка ще не завершилася.
 
82.3(4УКР-6КРМ)
К 14
Казки кримськотатарського народу : [для дітей мол. та серед. шк. віку] / упоряд., пер. Н. В. Кришина ; худ. К. Очередько ; худ. Т. Очередько.  К. : УкрНДІСВД, 2016.  128 с. : кольор. іл. 
 
Захоплюючі казки та легенди, зібрані з різних джерел фольклору кримських татар, знайомлять маленьких читачів з побутом, звичаями багатомільйонного народу України.
Для дітей молодшого та середнього шкільного віку.
 
84(4УКР-6КРМ)
М75
Молитва ластівок : антологія кримськотатарської прози XIV - XX ст. Кн. 1 / упоряд. : М. М. Мірошниченко, Ю. У. Кандим ; вступ. ст. М. М. Мірошниченко.  К. : Етнос, 2005.  600 с.  (Джерела духовності).  Текст кримськотатар., укр. мовами
 
Антологія кримськотатарської прози охоплює трактати історичного релігійного філософського характеру XIV- XX Ст., a також високохудожні твори кримськотатарських письменників кінця XІХ- XX ст.
Тексти подано мовою оригіналу та в перекладі українською мовою.
 
84(4УКР)6
М75
Молитва ластівок : антологія  кримськотатарської  прози ХХ-ХХІ століть. Кн. 2 / упоряд. : М. М. Мірошниченко, Ю. У. Кандим.  К. : Етнос, 2006.  896 с.  Текст укр., кримськотатар. мовами.
 
Антологія кримськотатарської прози охоплює трактати історичного релігійного філософського характеру XIV- XX Ст., a також високохудожні твори кримськотатарських письменників кінця XІХ- XX ст.
Тексти подано мовою оригіналу та в перекладі українською мовою.
 
84(4УКР-6КРМ)
О-51
Окрушина сонця = Кунештен бир парча : антологія кримськотатарської поезії ХІІІ-ХХ століть / упоряд. : М. М. Мірошниченко, Ю. У. Кандим ; вступ. ст. М. Мірошниченко.  К. : Голов. спеціаліз. ред. літ-ри мовами нац. меншин України, 2003.  792 с.  (Джерела духовності).  Текст укр., татар. мовами
 

Ця книга – панорама кримськотатарської поезії за вісім століть. Вперше масштабно показано витворсну древнім народом велику літературу Поетичні твори подано в оригіналі та в перекладах українською мовою.

821.161.1(477)
С 31
Сенцов, Олег. Другу також варто придбати : роман / О. Сенцов ; пер. з рос. С. Осока.  Л. : Вид-во Старого Лева, 2020.  560 с. 
 
Джим Гаррісон, головний герой книжки, господар дому, сидить у вбиральні й гортає майже «підпільні» журнальчики, його дружина – готує сніданок... Це мав бути звичайний день звичайних людей, та зненацька у місто розпочинається вторгнення: з глибин космосу, небайдужого до долі людської цивілізації, прилетів... рай. А хто ж не мріє про щасливий контакт із позаземним розумом і не вірить, що вищий інтелект – однозначно добрий? Навіть якщо його представники схожі на ящірок і прагнуть навернути землян – заради їхнього ж спасіння – до природного життя, а їхні методи щодалі більше нагадують «аборигенам» найстрашніші моменти земної історії... 
821.161.1(477)
С 31
Сенцов, Олег Геннадиевич. Жизня : роман / О. Г. Сенцов.  Л. : Вид-во Старого Лева, 2019.  160 с.
 
Олег Сенцов – український кінорежисер, сценарист та письменник, громадський активіст. Лауреат Премії Сахарова «За свободу думки» та Національної премії України ім. Т. Шевченка. Був затриманий в Криму в травні 2014 року і засуджений до 20 років ув’язнення в російській в'язниці за звинуваченням у тероризмі.
«Жизня» – збірка автобіографічних оповідань. Це книжка для всіх, хто досі не знайшов відповіді на запитання, чому Олег допомагав українським військовим у Криму, чому відкрито говорив про розв’язану Росією війну в Україні, чому розпочав голодування і не просив про помилування. Ці тексти знайомлять нас з автором у період важливих для нього внутрішніх пошуків і змін, коли він прагне зрозуміти, хто він, яким шляхом піде далі і з якого більше ніколи не зійде.
Це перша публікація творів Олега Сенцова в перекладі українською мовою, що подаються поруч із російськомовними оригіналами. Це надзвичайно важлива для Олега книжка, і, навіть перебуваючи в ув’язненні, він активно брав участь у її виданні.
 
821.161.2
С 50
Смирнова, Наталія. Крим Керіма : [для мол. і серед. шк. віку] / Н. Смирнова ; іл. Л. Стецькович.  К. : Портал, 2021.  96 с. : кольор. іл.
 
Дім, родина, квітучі гранати, дитячі пригоди. Одного дня усе це змітає Другою світовою війною. А іншого дня, після вже стількох утрат, виявляється, що бути кримським татарином – вирок. Поспішна депортація, тижні в товарняках, ще тяжчі втрати, непривітне нове місце мешкання, тяжка праця. Спогади про втрачений Крим. 

***

Власенко, Вікторія. Ми точно повернемося! / В. Власенко // Урядовий кур’єр. – 2022. – 24 серп. (№ 183). – С. 2.

Власенко, Вікторія. Україна розуміє, як повернути Крим і що потрібно для цього зробити / В. Власенко // Урядовий кур’єр. – 2023. – 24 серп. (№ 170). – С. 2.

Власенко, Світлана. Архівні документи як джерело наукових досліджень у сфері відновлення національної пам’яті українського народу: з історії партизанського руху опору в Криму періоду Другої світової війни / С. Власенко // Архіви України. – 2022. – № 3. – С. 100-118. – Бібліогр. у підрядк. прим. – Бібліогр. наприкінці ст.

Волович, Олексій. Крим - ключовий фактор війни / О. Волович // Оборонний вісник. – 2022. – № 7-9. – С. 30-38.

Волошина, Лариса. Крим в обмін на вічний мир / Л. Волошина // Країна. – 2023. – 28 верес. (34-37). - С. 22-23 : фот.

Воробйова, Анастасія. Як Закон "Про патріотичне виховання" сприяє стиранню української громадянської ідентичності у кримських дітей. Детальний аналіз / А. Воробйова // Кримська світлиця. – 2023. – № 5. – С. 4-5 : фот. кольор.

Генасамблея ООН ухвалила оновлену резолюцію про порушення прав людини в Криму // Голос України. – 2022. – 17 груд.(№ 256). –  С. 5.

Грабовський, Сергій. Трагедія втрачених шансів : Крим-1918: українські й кримськотатарські сюжети / С. Грабовський // День. – 2014. – 18-19 квіт. –  С. 8.

Депортація кримськотатарського народу. Історія геноциду // Українське державотворення. – 2022. - № 12. –  С. 38-40 : фот.
 
Еннанов, Володимир. Мій батько був спецпереселенцем з Криму : [депортовані татари в 1944 році. Історія життя Ділявера Еннанова] / В. Еннанов // Голос України. – 2023. – 5 лип. (№ 133). –  С. 10 : фот.
 
Іванець, Андрій. Хрест пам’яті жертвам Голодомору: ідея українського священнослужителя і втілення кримськотатарського скульптора / А. Іванець // Кримська світлиця. – 2023. – № 2. –  С. 6-7, 8 : фот.
 
Кокора, Анна Лілія. Перший український полонений / А. Л. Кокора // Локальна історія. - 2024. - № 3. -  С. 16-19.

Кравченко, Евеліна. Кам’яна Херсонес і Таврійський Могила: російське "Поле чудес" на спадщині ЮНЕСКО / Е. Кравченко // Кримська світлиця. – 2023. - № 3. –  С. 6-7 : фот. ; Кримська світлиця. – 2023. – № 4. –  С. 6-7 : фот.

Левкова, Анастасія. Крим : відкладена війна / А. Левкова // Локальна історія. – 2022. – № 3-4. – 104-109. : фот. кольор.

Мірошниченко, Владислав. Знищення освіти українською мовою в окупованому Криму / В. Мірошниченко // Кримська світлиця. – 2023. – № 5. –  С. 6-7 : фот. ; Кримська світлиця. – 2023. – № 6. -  С. 6-7 : фот.

Полін, Сергій. Скіфський царський Олександропольский курган : розділ 3 / С. Полін, М. Дараган // Археологія України за роки Незалежності / Ін-т археології Нац. акад. наук України, Всеукр. громад. орг. "Спілка археологів України"; Ін-т археології Нац. акад. наук України. – К. : Ін-т археології НАН України, 2022. –  С. 190-197.
 
Садигов, Іса. Дипломатичний чи військовий шлях у деокупації Криму? : [розмова з полковником, учасником війни в Нагірному Карабаху] / І. Садигов // Кримська світлиця. – 2023. – № 9. –  С. 2-3 : фот. ; Кримська світлиця. – 2023. – № 10. - С. 3 : фот.
 
Симоненко, Олександр. Пізні скіфи у пониззі Дніпра. Червоний маяк. Хто такі пізні скіфи? : розділ 3 / О. Симоненко, О. Дзнеладзе, Д. Сікоза // Археологія України за роки Незалежності / Ін-т археології Нац. акад. наук України, Всеукр. громад. орг. "Спілка археологів України". – К. : Ін-т археології НАН України, 2022. – С. 198-202.
 
Скорий, Сергій. Великий рижанівський курган скіфської еліти : розділ 3 / С. Скорий // Археологія України за роки Незалежності / Ін-т археології Нац. акад. наук України, Всеукр. громад. орг. "Спілка археологів України". – К. : Ін-т археології НАН України, 2022. – С. 183-189.
 
Солонина, Євген. Початок війни: „Кроти” в СБУ та Кримські заручники / Є. Солонина // Локальна історія. - 2024. - № 3. -  С. 6-15.
 
Стецюк, В. В. Геологічні та геоморфологічні пам’ятки Криму / В. В. Стецюк, В. П. Гриценко // Географія та економіка в рідній школі. – 2022. - № 2-3. – С. 21-38. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Ташева, Таміла. ”Людина, яка жила в окупації - не винна в цьому. Вона жертва режиму” : постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим розповідає, що до відповідальності притягують воєнних злочинців, зрадників та колаборантів / Т. Ташева ; інт-ю зап. І. Буланенко // Голос України. – 2023. – 23 серп.(№ 168). – С. 4-5.

Умланд, Андреас. Кримський виклик для російсько-українського перемир’я / А. Умланд // Критика. – 2023. – № 5-6. – С. 10-15.

Чабан, Микола. „Там краще, ніж деінде” : [півострів Крим] / М. Чабан // Локальна історія. - 2024. - № 3. -  С. 38-43.

Чабай, Віктор. Крим часів палеоліту : розділ 1 / В. Чабай // Археологія України за роки Незалежності : научно-популярная литература/ Ін-т археології Нац. акад. наук України, Всеукр. громад. орг. "Спілка археологів України". – К. : Ін-т археології НАН України, 2022. – С. 34-45.

Черняк, Андрій. Бавовна у Криму - чіткий сигнал росіянам, що окупація українського півострова тимчасова : розмова з представником Головного управління розвідки Міноборони Андрієм Черняком / вела Валентина Рингель / А. Черняк // Урядовий кур’єр. – 2023. – 1 квіт. (№ 65). – С. 3.

 

Інтернет ресурси:

1944: депортація кримських татар 

Війни за Крим. Як легко захоплювали український півострів 

Документальний фільм | КРИМ. ОСТАННЯ ЦИТАДЕЛЬ | Чи була б ВІЙНА, якби ми ЧИНИЛИ ОПІР

КНР і УНР: кримські татари і Українська революція

КРИМ – ЦЕ УКРАЇНА! 

КРИМ, МОСКОВІЯ та УКРАЇНА 

Кримські татари. Хто вони?

Кримські татари й українці: завжди поряд 

Кримські татари. Друзі чи вороги? (Киримли / Кримці)

Найбільша ПОРАЗКА РОСІЇ за всю історію. Кримська війна: як це було

Руйнуємо міфи російської пропаганди про Крим 

«Свої» в Україні. Хто такі кримські татари, караїми і кримчаки?

Усе про Крим

Паски за кримськими рецептами відправляють зі Львова на фронт: інтерв'ю із засновницею "Кримської перепічки"

Хто такі кримські татар

 

Підготувала: Юлія Соломонюк 


Новини

2024-10-09

Шановні поціновувачі книг і читання, запрошуємо вас на традиційну виставку "Книга-фест". У програмі презентації книг та автограф-сесії від улюблених авторів!

2024-10-07

Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день