Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Книгомандри з українськими письменниками
2024-07-05
Навіщо тисячі людей з усього світу вирушають у подорож?
„Істинне призначення вашої подорожі – це не місце на карті, а новий погляд на життя”, – стверджував Генрі Міллер.
Мандрівки можуть бути дуже різні – з ціллю і без неї, з кимось і на самоті, вглиб себе і (не)відомими до того шляхами. Хтось любить відчувати в подорожі кожну мить, проживати шматок життя „тут і зараз”, не женучись за фіналом.
Хтось вирушає у подорож, щоб розв’язувати внутрішні проблеми, а хтось йде в пам’ять про коханих і рідних.
Мандруючи, ми розширюємо свій світ, але також знаходимо нові способи подивитися на свій дім. Коли ви мандруєте, ви не тільки знайомитесь з новими місцями, а й знаходите нову версію себе.
Багато хто перед тим, як вирушити у подорож, любить погортати професійні путівники, завчасно скласти маршрут і неухильно йому слідувати.
Натомість ми пропонуємо інший, не менш плідний варіант: почитати перед тим (або й під час подорожі, чому ні?) книжки, сюжет яких крутиться і закручується безпосередньо довкола мандрівок та усіляких мандрівних пригод українських письменників. Почитати і надихнутися...
|
Шляхи під сонцем. Репортаж 20-х років / [упоряд. Я. Цимбал]. – К. : Темпора, 2016. – 859 с. – (Наші 20-ті). – Бібліогр.: с. 858.
«Шляхи під сонцем» – це п’ять подорожніх репортажів шести українських письменників 20-х років. Письменники різні, долі в них різні, вподобання й хобі так само різні, а отже, вони по-різному дивилися на світ. Дмитро Бузько і Гео Шкурупій плавали Дніпром і бачили Дніпрельстан. Олександр Мар’ямов роздивлявся Іран та Ірак. Миколі Трублаїні випала честь помандрувати в полярні води до далекого острова Врангеля, дорогою завітавши у тропіки. Валер’ян Поліщук ретельно оглядав Норвегію й трошки менш ретельно – Швецію й Фінляндію, а Саві Голованівському доля дозволила глянути на фашистську Італію. Що може бути цікавіше, ніж далекі мандрівки, та ще й у таку бурхливу й швидку добу?
|
Йогансен, Майк. Подорожі філософа під кепом : [збірник] / М. Йогансен ; [упоряд., передм. Я. Цимбал]. – К. : Темпора, 2016. - 447 с. – (Наші 20-ті).
Дагестан, Казахстан, радянська Болгарія та єврейські колонії – книжка Майка Йогансена є свідченням зародження українського художнього репортажу ще у 20-х роках минулого століття. Збірка з п’яти подорожніх нарисів автора належить до серії «Наші 20-ті», у межах якої видавництво Темпора відроджує авторів, чиї тексти були «забутими» з ідеологічних міркувань за часи радянської влади.
Майка Йогансена називають «чудомайстром», дотепним і талановитим письменником, який може про що завгодно у світі розповісти цікаво: і про мандрівку навколо власної кімнати, і про пригоди сірникової коробки. Натомість автор виходить за межі власної квартири і їде розповідати про нафту у Казахстані, про гоніння євреїв у Нікопольському районі, а також про Дніпровсько-Бузький лиман під час путини.
|
Яблонська, Софія. Чар Марока. З країни рижу та опію. Далекі обрії : подорожні нариси / С. Яблонська ; упоряд., передмова і літ. ред. В. Ґабора / С. Яблонська. – Л. : Піраміда, 2015. – 372 с. : іл. – (Приватна колекція).
Під обкладинкою цього видання три книжки: "Чар Марока" (1932), "З країни рижу та опію" (1936) і "Далекі обрії" (1939).
В українській літературі подорожні нариси Софії Яблонської «Чар Марока», «З країни рижу та опію» та «Далекі обрії» – унікальні, але маловідомі сучасному читачеві. У них з великою художньою силою й емоційністю відображено східний світ. Її книжки – маленькі шедеври, справжні поеми-освідчення закоханої людини. Ні до, ні після Софії Яблонської ніхто так пристрасно і талановито не писав про Північну Африку, Китай та екзотичні острови Яву, Балі, Нову Зеландію, Таїті, Бора-Бора та багато інших. Видання проілюстровано світлинами авторки.
|
84(4УКР)6
А 66
Андрухович, Юрій. Лексикон інтимних міст. Довільний посібник з геопоетики та космополітики / Ю. Андрухович. – К. : Meridian Czernowitz : Майстер книг, 2011. – 480 c. : іл.
«Лексикон інтимних міст» – один із найбільших за обсягом творів Юрія Андруховича. Невтомний мандрівник Україною, Європою, Америкою, автор розповідає нам 111 історій про 111 міст, з якими йому пощастило пережити щасливі й не дуже, але завжди інтимні – у широкому значенні цього слова – пригоди. Розташовані в алфавітному порядку за географічними назвами, ці різножанрові тексти – від есе й оповідань до віршів у прозі – разом становлять автобіографічний атлас світу письменника. Крім того, кожна «лексиконна» пригода є чітко вписаною не лише у просторові, а й у часові координати, що дає змогу читачеві здійснити слідом за автором 111 приватно-історичних стрибків від середини 60-х років минулого століття до наших днів. Навряд чи варто очікувати від цього атласу, цього вкрай суб’єктивного «посібника з геопоетики і космополітики» об’єктивних характеристик Києва і Львова, Москви і Варшави, Нью-Йорка і Єнакієвого. Але в ньому напевно можна знайти художньо важливіші речі: атмосферу, настрій, образи, запахи й смаки улюблених міст і місць, як вони закарбувалися у пам’яті автора. А також миттєві спостереження і глибші рефлексії, ліричність і смуток, іронію і сарказм – тобто усе те, завдяки чому наше спілкування зі світом набуває ознак інтимності.
|
84(4УКР)6
С 60
Соломонова Червона Зірка : [про 25 регіонів України] / ідея, упоряд., ред. Л. Белей. – К. : Темпора, 2012. – 482 c.
«Соломонова Червона Зірка» – колективний есей про всі регіони України.
Портрет країни постає з невеличких пазлів – «маленьких батьківщин». Скажімо, Люба Якимчук розповідає про Луганщину, Леонід та Олександр Ушкалови – про Харківщину, Володимир Панченко – Кіровоградщину, Ростислав Семків – Тернопільщину, Олена Захарченко – Рівненщину, Володимир Лис – Волинь, Остап Сливинський – Львівщину. Як зауважує в передмові Лесь Белей (ініціатор, упорядник, редактор книжки й автор матеріалу про Закарпаття), нариси розміщені «у тому ж порядку, у якому сонце читає нашу країну».
«Есе у цьому проекті – це радше ескізи, кожний з них можна розвинути в окрему книжку», – зауважує Лесь Белей.
|
К 84
Г 12
Гаврош, Олександр. Блукаючий народ : роман-подорож у часі і просторі / О. Гаврош. – К. : Нора-Друк, 2012. – 312 c. : іл. – (Мандри).
Автор пропонує здійснити разом з ним цікаву мандрівку на землі нинішньої Сербії, куди понад два з половиною століття тому було переселено кілька тисяч українців Закарпаття. Ми зустрінемося з найдавнішою українською діаспорою в Європі, представники якої за двісті п’ятдесят років не тільки не розчинилися поміж своїми значно могутнішими сусідами, але й зберегли рідну мову, віру і національну свідомість. В книжці багато історичних гравюр, картин і сучасних фотографій, що ілюструють не тільки історичний шлях, а й сьогоднішній день українців, які зберігають свою ідентичність, живучи за кількома кордонами від України.
|
821.161.2(477.87)
Л 93
Любка, Андрій. У пошуках варварів : подорож до країв, де починаються й не закінчуються Балкани / А. Любка. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2019. – 384 c.
Нова книжка Андрія Любки – це розповідь про землі й народи між Одесою та Трієстом, про краї, де починаються й не закінчуються Балкани. Це приватний щоденник численних подорожей до популярних місць, столиць, але також до загублених у часі й просторі провінцій та невизнаних республік. Чому серби не люблять хорватів, а словенці не вважають себе балканцями, як Дунай не лише ділить, а й сполучає Європу, де й коли македонські даїшники видурюють хабарі, в яку дівчину з Бухареста автор міг би закохатися, скільки можна випити ракії в Сараєві й узо в грецькій таверні – про це та інше Любка розповідає інколи з гумором, а інколи й по-науковому ретельно, долає кордони і ставить під сумнів стереотипи, знайомиться й свариться, шукає нічліг і вдає із себе словака – одне слово, робить усе, що й треба робити, шукаючи варварів.
|
Кідрук, Макс. Мексиканські хроніки. Історія однієї мрії : роман / М. Кідрук. – К. : Нора-Друк, 2009. – 302 с. : кольор. іл. – (Серія "Мандри").
Роман про мандрівку відомого українського письменника й журналіста Макса Кідрука присвячений його першій подорожі Мексикою від західного до східного узбережжя, яку він здійснив ще аспірантом і яка змінила все його життя. Відлітаючи наодинці до країни своїх дитячих мрій, він навіть не міг передбачити, що тисячі кілометрів, подолані ним, настільки зменшать відстань між незнайомими людьми з різних місць планети, а подорож подарує не тільки море веселих спогадів і яскравих пригод, а й нових друзів.
|
84(4УКР)6
К 38
Кідрук, Макс. Подорож на Пуп Землі : роман / М. Кідрук. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 368 c.
Макс Кідрук став відомим саме завдяки любові до подорожей непростими маршрутами та вмінню описати свої пригоди так, щоб дух перехоплювало. Ця книжка – саме про таку мандрівку, а ще про божевільну мрію та її втілення. Марячи Островами Пасхи, Макс та його друг шведочех Ян рушають у шалену експедицію до них через Еквадор, Перу й Чилі. Може тут і немає описів місцевої кухні чи довгих філософських розмов з представниками місцевого населення, зате пустель, вулканів і безлічі пригод точно не бракує.
|
84(4УКР)6
К 26
Карпа, Ірена. Baby travel. Подорожі з дітьми, або Як не стати куркою : роман / І. Карпа. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 208 c.
Перед вами чудова книжка: позитивна, весела, повчальна. Ірена Карпа ділиться власним, набутим у численних подорожах, досвідом. Що робити з дітьми у мандрівці на Західні Гаїті, до Індії, Піренеїв у Франції чи по незвіданих посполитим туристом Балканах? З малими непосидами Ірену чекають нові відкриття, всілякі пригоди, конфузи і радість від нових вражень. Пригоди з епатажною письменницею і її дітьми починаються! І не зарікайтеся, що більше ніколи і никуди з ними не поїдете... Зрозуміло, що далі буде...
|
84(4УКР)6
Р 64
Роздобудько, Ірен. Мандрівки без сенсу і моралі / І. Роздобудько. – К. : Нора-Друк, 2011. – 192 c. : фот. кольор. – (Мандри).
Ірен Роздобудько в своїй книзі переконує нас, що «світ малий», та пропонує змінити картинку і відкрити двері до іншої реальності.
Саме це є найпривабливішим у мандрах – перестрибувати часову прірву і потрапляти в невідоме. Варто налаштуватися на трансляційні хвилі, які охоплюють в кожній незнайомій місцевості, і тоді заговорить і каміння...
|
Матіяш, Дзвінка. Дорога святого Якова / Д. Матіяш. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2017. – 220 с. : фот.
Каміно-де-Сантьяґо, або ж дорога святого Якова – це 900 кілометрів пішки з наплічником на спині через усю Іспанію до міста Сантьяґо-де-Компостела і до мису Фіністерра – Кінця Землі. Це унікальний досвід, який авторка книжки переживає разом зі своїм чоловіком. Стан перебування у дорозі, фізичні й моральні зусилля, без яких не подолати такий шлях, знайомства з людьми з різних країн, що вирішили пройти Каміно, історії людей, яких можна було би зустріти тепер і багато років тому, – про все це можна прочитати у книжці «Дорога святого Якова».
|
821.161.2
П 84
Прохасько, Маркіян. Мрія про Антарктиду / М. Прохасько. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2023. – 624 c.
У цій книзі здійснено спробу без замаху на вичерпність синтезувати і передати читачу цілісний світ Антарктики холодного, скутого льодом, ненаселеного і досі маловивченого краю. Він простягається на континент Антарктиди та Південний океан із безліччю островів. Зануритись у мандрівку дивовижним світом криги та снігу допоможуть неповторні краєвиди регіону, незвичайні пригоди людей, історії відчайдушних першопрохідців, неймовірні наукові дослідження, загрозливі глобальні проблеми, краса живої первозданної природи, яскраві відчуття у подорожі океаном.
В основі книги – живі враження автора, який здійснив велику мрію і подався у захопливу подорож до української станції «Академік Вернадський» в Антарктиді. Текст насичений великою кількістю інформації, пов’язаною із континентом: від того, як люди знайшли південну землю 200 років тому, – до того, як потрапити на континент у наш час; від мальовничих описів навколишнього світу у Антарктиці – до пояснення складних процесів, які безпосередньо стосуються кожного мешканця планети.
|
84(4УКР)6
В 64
Вознюк, Володимир. Відкриваю Нідерланди по-українськи : дорожні есеї / В. Вознюк. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2009. – 232 c. : іл.
Спостережене, осмислене, пережите під час неодноразових перебувань у Нідерландах дало матеріали для творення цієї книги. Автор, відомий український письменник Володимир Вознюк, веде мову про історію, устрій, культуру, традиції, побут, про інші особливості унікальної країни, де мешкає його рідня. В книзі постійно проводяться паралелі між Україною та Голландією, між їхнім і нашим життям, сприйняттям світу.
|
84(4УКР)6
М 36
Махно, Василь. Парк культури та відпочинку імені Ґертруди Стайн : есеї, інтерв’ю / В. Махно. – К. : Критика, 2006. –140 c.
Василь Махно уже майже два десятиліття мешкає у Нью-Йорку, великою мірою є нью-йоркським поетом, тож його оптика – оптика трансатлантичних перельотів, його тексти – прагнення долати відстані, стягувати, мов ниткою, сюжети між континентами.
Книжка складається з десяти есеїв і двох інтерв’ю, в яких Василь Махно, перейменувавши нью-йоркський Браянт-парк на парк культури та відпочинку імені Ґерртруди Стайн, мандрує культурними просторами американської та европейської культури, обігруючи й інтерпретуючи візуальні ряди поетичних пейзажів, що їх складають імена Езри Павнда та Федерико Ґарсії Лорки, Джона Ешбері та Френка О’Гари, Вітольда Ґомбровіча й Збіґнєва Гемберта, Нікіти Станеску та Януша Шубера. Автор моделює світовий поетичний контекст із усвідомленням інакшости й неподібности Заходу та Сходу; проєкція українського в тому контексті опосередковано присутня в «персоналізованих» культурологічних пейзажах.
|
Махно Василь. Вздовж океану на ровері / В. Махно. – К. : Yakaboo Publishing, 2020. – 336 с.
Нова книжка есеїстики Василя Махна – це мандрівка в історію, у минувшину – у пам’ять, у дошукування свого коріння. Вона розпочинається зі Стейтен-Айленду, неподалік теперішнього мосту Верразано, що завис над протокою, якою на початку ХХ ст. пропливали кораблі, доправляючи до Америки міґрантів з Європи.
Мандрівка триває не лише в межах Бруклину, Лонґ-Айленду чи майстерень сучасних американських художників, лекторіїв і Метрополітального музею. Вона шириться гайвеєм на позашляховику, трансатлантикою до Європи й далі аж до Індії. Ми валандаємо за Аґноном бруком Бучача, забрідаємо до чортківського водоноші, потрапляємо до Кривого Рогу і квартири Драча у Києві, у квартали Старого міста в Єрусалимі, до Італії, а зокрема, й до Венеції, щоправда, нью-йоркської – тої, яку заподіяв ураган Сенді, затопивши довколишні острови.
|
Ославський, Богдан. Льонтом. Дороги і люди / Б. Ославський. – Брустури : Дискурсус, 2015. – 182 с. : іл.
Льонтом – ходити без діла, вештатися, валандатися. Так кажуть у Великій Кам’янці, де почалася дорога Богдана Ославського. Вона привела його від київських електричок через кубанські рівнини й гори Кавказу, піски Кизилкумів і Каракумів, базари Самарканда та Бухари, через Ферганську долину знову до України. З рюкзаком, спанням на узбіччях у наметі й готуванням їжі на газовому пальнику. З радістю приймати дароване, ділитися і довіряти. Разом з тим проза Богдана Ославського – більше ніж опис побаченого й почутого. Це спроба віднайти те загальнолюдське, що єднає різні народи. Навіть якщо це здається неможливим.
|
83.3(4УКР)
Б 61
Білоус, Петро Васильович. Тяжіння Святої Землі. Українська паломницька проза : монографія / П. В. Білоус. -– К. : Академвидав, 2013. – 208 с. – (Монограф). – Бібліогр.: с. 196-205.
Паломницький жанр активно розвивався у давньому вітчизняному письменстві впродовж семи (ХІІ-ХVIII) століть. Типологічно він об’єднав самобутні описи подорожей до Єрусалима (Святої Землі), його місцевостей і святинь, цінні для християнської душі і цікаві для кожної допитливої людини. Різноманітні аспекти цієї проблеми – історична зумовленість паломництва, найвидатніші паломники та їх твори, зміст і стильові особливості ходінь – досліджено в пропонованій монографії.
Для літературознавців, істориків, релігієзнавців, культурологів і всіх, кого цікавить паломницький жанр як неперебутній феномен давньої української словесності.
|
821.161.2-94-992(447.8)"185/194"
C83
Стратегії мемуарної та мандрівної літератур західноукраїнських письменників другої половини ХІХ ‒ першої половини ХХ століття [Електронний ресурс] / [відп. ред. Т. Пастух] ; Нац. академія наук України, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича. – Л., 2020. – 572 с. – Режим доступу : http://surl.li/ekyqfh
Колективна монографія присвячена оповідним тенденціям мемуарної і мандрівної літератур західноукраїнських письменників другої половини ХІХ ‒ першої половини ХХ ст. Автори розглянули, як західноукраїнські письменники у відповідному часі сприймали дійсність в її життєвих і культурних виявах та представляли цю дійсність у своїх творах. Також розглянуто питання теорії мемуарного й мандрівного жанрів, формування ідентичності, поетики тексту.
Для гуманітаріїв і всіх, хто цікавиться літературою спогадів та подорожей.
|
Балабко, О. В. Подорож до Венеції з Коцюбинським / О. В. Балабко // Географія та економіка в сучасній школі. – 2013. – № 1. – С. 48-52.
Воля, О. Емірати : [подорожі письменника] / О. Воля // Літературна Україна. – 2013. – 29 серп. – С. 12-13.
Дзюба, С. Шаленні походеньки Європою: у Кракові, Дрездені та Празі / С. Дзюба // Всесвіт. – 2017. – № 9-10. – C. 300-305.
Запорожченко, Ю. Концепт подорожі в сучасному постмодерністському тексті (Ю. Андрухович, А. Стасюк) / Ю. Запорожченко // Слово і час. – 2009. – № 7. – С. 11-18. – Бібліогр.: с. 17-18.
Клочек, Г. Подорожі по Україні та світу з Дмитром Дроздовським : [про книгу есеїв "Меридіан розуміння"] / Г. Клочек // Українська літературна газета. – 2012. – 6 квіт. (№ 7). – С. 8.
Процюк, С. Озеро і монастир : [подорожі письменника] / С. Процюк // Літературна Україна. – 2013. – 8 серп. – С. 3.
Прохасько, М. „Коли за нами гнався морський леопард, намагався не думати, що буде, якщо він прокусить надувний човен” : письменник розповів про свою подорож до Антарктики та життя на станції „Академік Вернадський” / М. Прохасько // Високий замок. – 2020. – 15 січ.(№ 3). – C. 8.
Розінкевич, Н. В. Жанрова специфіка творів мандрівної літератури [Електронний ресурс] / Н. В. Розінкевич // Закарпатські філологічні студії. – Ужгород : Видавничий дім "Гельветика", 2019. – Т. 2. Вип. 7. – С. 144-148. – Режим доступу : http://surl.li/qumvai
Савченко, А. Мандри наших класиків : лекція про те, як подорожували Михайло Драгоманов та Леся Українка / А. Савченко // День. – 2020. – 13 лют. (№ 26). – C. 12.
Тома, Л. Мандри Тараса Шевченка : не руш козацький вус / Л. Тома // Українська літературна газета. – 2023. – Верес.(№ 9). – C. 15.
Юферева, О. Література подорожі : тенденції її визначення і типологізація у сучасному літературознавстві / О. Юферева // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2011. – № 4. – С. 61-64.
Літературні мандрівки: книжки про подорожі Україною
Кращі книги про подорожі: топ книг, які надихають подорожувати
Дорога кличе: 6 книжок, що надихнуть мандрувати Україною
Крізь час і простір. 6 книг про мандри, які варто прочитати
Книги про подорожі як ліки від душевних переживань
Книго-мандри. 10 українських книжок про різні куточки світу
Найкращі книги про подорожі: топ-11 книжок для натхнення
Травелоги, або Як писати про подорожі
Гаврилів Т. Усмішка Будди : [про Софію Яблонську]
Улюра Г. Подорожі зі швидкістю життя : [про книги ужгородського прозаїка Банди Шолтеса]
Богдан, Ю. Розвиток мандрівної літератури в Україні
Васьків, М. Мандрівний нарис як спосіб пізнання іншого й самого себе
Підготувала Марина Ніршберг.
Новини
Шановні поціновувачі книг і читання, запрошуємо вас на традиційну виставку "Книга-фест". У програмі презентації книг та автограф-сесії від улюблених авторів!
Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.
Шановні користувачі, для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за вересень 2024 р.".
До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".
Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".