Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
>
>
80-річчя від дня народження заслуженого працівника культури Людмили Григаш
Віртуальні виставки
„Бібліотека - простір її життя”
2025-04-0280-річчя від дня народження заслуженого працівника культури Людмили Григаш

Ім’я цієї інтелігентної й дуже дисциплінованої людини знають не тільки в бібліотечних, літературних, наукових колах, а й загалом в культурі й освіті. Тому що ця людина чверть століття пропрацювала директором Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка. Завдяки ефективній комунікації з владою зробила капітальний ремонт будівлі, створила колектив однодумців й таку атмосферу книгозбірні, куди хочеться приходити за книжками, на гарні презентації новинок чи нетрадиційні вечірки. Йдеться про заслуженого працівника культури Людмилу Захарівну Григаш.
Вона народилася в родині репресованих етнічних німців в концтаборі в Нижньому Тагілі на Уралі за місяць до закінчення Другої світової війни – 5 квітня 1945 року. Її рідний батько – німець з Естонії з прізвищем Дік, мама – німкеня з Поволжжя, вітчим, який її виростив, – кримський німець. Це вплинуло на характер Людмили Захарівни: їй притаманні прагнення дисципліни, порядку, пунктуальність, обов’язковість, але й емоційність.
Життя не було легким, але ця достойна жінка не втрачає оптимізму й любові до життя. Швидко вийшла заміж, народила першого сина. Доля привела її без освіти, з дитиною на руках на Закарпаття, де невдовзі вдруге вийшла заміж за Іллю Григаша й створила прекрасну родину. Розпочала свій трудовий шлях з посади бібліотекаря у віддаленому селі Петрівка Ужгородського району. Відтоді її життя пов’язане із бібліотеками. Вже у свідомому віці (в 1970 р.) закінчила Хустське культосвітнє училище й підвищувала свій професійний рівень не відриваючись від виробництва. Вищу освіту здобула в 1976 році в Київському державному інституті культури ім. О. Корнійчука. У бібліотечній системі працює з 1965 року. Спочатку як бібліотекарка села Петрівка, потім селища Середнє Ужгородського району. Певний час була інспектором районного відділу культури. З 1970 року – в обласній бібліотеці для дітей ім. Д. Вакарова, де була завідувачкою відділу комплектування, заступником директора з наукової роботи, директором. Мала досвід роботи старшим бібліографом в обласному бібліотечному колекторі Закарпатського облкниготоргу. З 1989 року і впродовж чверті століття очолювала головну книгозбірню Закарпаття.
Ювілярка вважає свою силу в людях, без них нічого б не вийшло. Весь час працювала з колективом, заохочувала здобуття вищої освіти працівниками. В численних інтерв’ю Людмила Григаш каже, що мала в кого вчитися майстерності бути директором, а в роботі з колегами керувалася принципом людяності, чуйності й вимогливості. “Працювати треба з тими людьми, які є, з повагою ставитись до них і намагатися зробити своїми однодумцями”, – вважає ювілярка.
У час початку конкуренції книжки й комп’ютера Людмила Григаш з колегами виграла грант “Інтернет для читачів публічних бібліотек – “LEAP” і в 2002 році в бібліотеці був створений Інтернет-центр, який дуже привабив читачів. Завдяки грантовій роботі вдалося відкрити й ресурсно-інформаційний центр “Вікно в Америку”, який дав нові можливості – література англійською мовою, яку досі проблемно було поповнювати, розмовні клуби, джерело оновлення матеріально-технічної бази відділу. Завдяки грантовому проєкту “Бібліоміст” запрацював “Регіональний тренінговий центр”, який вчив користувачів і бібліотекарів області користуватися комп’ютером, цифрової грамотності. Саме в часи її керування бібліотекою розпочався тривалий процес створення електронного каталогу, впровадження послуг “Віртуальна довідка”, часткового оцифрування стародруків тощо.
Людмила Захарівна – інтелігентна людина з державницьким підходом до справи. Вболівала і за свою бібліотеку, і за бібліотечну систему Закарпаття. Саме вона добилася у влади перших комп’ютерів і ксерокопіювальної техніки для районних бібліотек. Вона створила й щороку разом з колегами проводила школу керівника, конкурси на кращу бібліотеку Закарпаття з цінними призами. Навіть покинувши керівну посаду в 2014 році, ставши вченим секретарем бібліотеки, вона продовжувала дбати за методичну роботу. Працювала над науково-методичними виданнями серії “Бібліо-клас”, інформаційними бюлетнями “У нас в бібліотеках”, статистично-аналітичними щорічниками “Бібліотеки області в дзеркалі статистики” тощо.
Вона стимулювала видавничу діяльність бібліотеки. З 1966 року видавався лише щорічник “Література про Закарпатську область”, а з 2002 року розпочали видавати “Календар краєзнавчих пам’ятних дат Закарпаття на ___ рік”, де містилися не лише перелік важливих для краю та України пам’ятних дат, а й статті-персоналії про відомих людей авторства провідних науковців. Крім щоквартальника “Закарпаття на сторінках преси”, розпочали готувати анотований каталог “Книга Закарпаття”, десятки персональних бібліографічних покажчиків у серіях “Корифеї Закарпаття: бібліографія“, “Культура краю в особах”, “Закарпатська публіцистика в іменах: бібліографія” тощо.
Людмила Григаш стала каталізатором з вивчення історії бібліотечної справи на Закарпатті. Разом з колегами організовувала науково-практичні конференції до ювілеїв бібліотеки, розробляла тематику форумів, матеріали яких сформували ґрунтовні книжки – “Бібліотечне Закарпаття: сторінки історії та сучасності” (Ужгород,
2000), “Бібліотечна орбіта інформаційного суспільства” (2005); “Бібліотеки Закарпаття в добу перемін” (2010), “Бібліотеки Закарпаття: здобутки та нові напрями діяльності” (2015), “Бібліотека як важлива складова загальнокультурних процесів сучасності” (2020) та ін. Всі ці видання стали серйозними довідниками про історію та науково-методичну діяльність бібліотек області, зафіксували розвиток бібліотечної справи від витоків на території нашого краю і в перші десятиріччя ХХІ століття, коли бібліотеки поволі комп’ютеризовувалися, ставали загальнодоступними інформаційними та просвітницькими закладами культури.
Людмила Захарівна – людина з авантюрною, неспокійною вдачею, яка вміє дружити, гуртувати навколо себе людей. Вона була депутатом Ужгородської міської ради, була учасником генеральної конференції Ради IFLA (Міжнародної асоціації бібліотек) у 1991 році. Варто згадати, що багаторічний директор бібліотеки була активною учасницею Української бібліотечної асоціації. На базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки Міністерство культури і мистецтв двічі проводили методично-навчальні заходи для бібліотекарів України. Певний час паралельно з роботою в бібліотеці викладала в Ужгородському коледжі культури і мистецтв, є автором низки фахових публікацій в журналах “Бібліотечна планета”, “Бібліотечний вісник”. Ще в 1995 році їй присвоєно звання “Заслужений працівник культури України”. Неодноразово була відзначена грамотами Кабінету Міністрів України, Міністерства культури і мистецтв України, облдержадміністрації, обласної ради. Особливою для ювілярки є Почесна відзнака УБА “За відданість бібліотечній справі” та Луганської обладміністрації “За любов до рідного краю”, бо бібліотека – це справа її життя.
Людмила Захарівна прагнула, щоб бібліотека була базою культури для закарпатців. Стимулювала проводити цікаві заходи – літературні четверги, зустрічі, презентації книжок. Співпрацювала зі Спілкою письменників, товариством “Просвіта”, художниками, науковцями, які нерідко приходили до неї на каву і з добрим словом. Вболівала, щоб до бібліотеки горнулася творча молодь, тому колеги створили клуб літературних дебютів “Нові імена” тощо.
У 2020 році Людмила Захарівна пішла на заслужений відпочинок, але не перестає цікавитися бібліотекою, спілкуватися з колегами. Ця неординарна людина має єдине пристрасне захоплення – книжки. Читали її батьки, читають діти і внуки. Любить фантастику, історичні романи. Для покращення настрою читає О’Генрі або “Дари волхвів”, які знає майже напам’ять.
Все життя вболівала за бібліотеку і свою родину. На порозі славного ювілею мріє про перемогу України, щоб з фронту повернулися її внуки – Арсен й Едуард – і, звісно ж, щоб її рідна бібліотека розвивалася.
Іванна Когутич-Гаврош
Матеріал взято:
З доробку Людмили Григаш
![]() |
021(477.87)“2015/2020”
Б 59
Бібліотека як важлива складова загальнокультурних процесів сучасності : матеріали наук.-практ. конф., присвяч. 75-річчю Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка / Департамент культури Закарпат. облдержадмін., КЗ “Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка” Закарпат. облради ; уклад. Л. З. Григаш ; відп. за вип. О. А. Канюка. – Ужгород : РІК-У, 2020. – 288 с. : фот. кольор. – Режим доступу : https://drive.google.com/file
Збірник матеріалів науково-практичної конференції, присвяченої 75-річчю Закарпатської ОУНБ ім. Ф. Потушняка, містить статті бібліотечних фахівців Закарпаття. В статтях відзначаються певні здобутки книгозбірень за останнє п’ятиріччя, а також проблеми та виклики, що постають перед бібліотеками в реаліях сьогодення.
У конференції також взяли участь провідні фахівці Національної бібліотеки України ім. Я. Мудрого.
Видання доповнено короткими довідками про структурні підрозділи Закарпатської ОУНБ ім. Ф. Потушняка та про публічні бібліотеки краю, а також ілюстровано фото-фактами з життя бібліотек області
|
78.34(4УКР-4ЗАК)
Б 59
Бібліотеки Закарпаття: здобутки та нові напрями діяльності : матеріали “круглого столу”, присвяч. 70-річчю Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. Л. З. Григаш ; відп. за вип. О. А. Канюка. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2015. – 158 с. : фот. кольор. – Режим доступу : https://www.biblioteka.uz.uaI-2015.pdf
Збірник матеріалів “круглого столу” містить статті працівників публічних бібліотек Закарпаття різних рівнів та бібліотек вищих навчальних закладів різного ступеня. В статтях відзначаються певні здобутки книгозбірень за останнє п’ятиріччя та визначаються нові напрями роботи, відповідно до вимог сьогодення.
В обговоренні проблем бібліотек Закарпаття взяли участь генеральний директор Національної парламентської бібліотеки України, начальник та головний спеціаліст управління культури Закарпатської облдержадміністрації.
Видання доповнено короткими довідками про публічні бібліотеки всіх районів Закарпаття, їх історію та сьогодення, розділом “Від шанувальників з багаторічним читацьким стажем”, а також ілюстровано фотофактами з життя бібліотек області.
|
![]() |
![]() |
78.3(4УКР-4ЗАК)
Ж 66
Живемо дружно, працюєм успішно : (з практики роботи первин. профспілк. орг. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка) / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка, Первин. профспілк. орг. Закарпат. обл. універс. наук. б-ки ім. Ф. Потушняка ; уклад. І. А. Гопко ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород : Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка, 2013. – 24 с. : фот. кольор.
Опис практики роботи первинної профспілкової організації Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка.
|
78.34(4УКР-4ЗАК)
П 78
Програма "Бібліоміст" на Закарпатті / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. Г. К. Ковальчук ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород, 2012 (Папірус-Ф). – 16 с. : фот. кольор.
Видання містить інформацію про функціонування Регіонального тренінгового центру (РТЦ) в стінах Закарпатської ОУНБ, основним завданням якого є навчання бібліотекарів користуватися інформаційними технологіями та застосовувати їх для впровадження нових послуг для відвідувачів, які, у свою чергу, здобуватимуть навички, необхідні для використання новітніх технологій.
|
![]() |
![]() |
8.38(4УКР-4ЗАК)
В 52
“... вирватись і малювати Всесвіт усією палітрою кольорів...” : клуб літ. дебютів “Нові імена” / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка, Від. худож. л-ри ; уклад.: Н. О. Волошина ; Н. М. Панчук ; Л. В. Цьока ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород, 2011 (Друкарня ТОВ “Папірус-Ф”). – 22 с. : портр.
Видання акумулює матеріали з досвіду роботи клубу літературних дебютів “Нові імена”, що діє при відділі художньої літератури ЗОУНБ з 2007 року. Це одна з перших спроб зібрати та проаналізувати роботу молодіжного творчого об’єднання, його роль і місце у культурно-просвітницькій діяльності бібліотеки.
Видання адресоване працівникам бібліотек та всім, хто цікавиться визріванням нової хвилі у літературному процесі області.
|
78.34(4УКР-4ЗАК)
Б 59
Бібліотеки Закарпаття в добу перемін : матеріали міжвід. наук.-практ. конф., присвяч. 65-річчю Закарпат. ОУНБ / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. : Л. З. Григаш, В. Г. Лехцер ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Вид. 1-ше. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2010. – 348 с. : кольор. іл.
Збірник матеріалів міжвідомчої науково-практичної конференції, присвяченої 65-річчю Закарпатської ОУНБ, містить статті бібліотечних фахівців Закарпаття про діяльність бібліотек області, що охоплюють основні напрямки книгозбірень – як системи Міністерства культури і туризму України, так і інших відомств за останнє п’ятиріччя.
У конференції також взяли участь провідні фахівці Національної парламентської бібліотеки України.
|
![]() |
![]() |
78.34(4УКР-4ЗАК)
З-18
Закарпатська ОУНБ в особах / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ; авт. ідеї : Л. З. Григаш ; уклад. : Н. М. Панчук, Л. З. Григаш ; фот. : М. Дорогович, С. Коваленко, Н. Яблонська. – Вид. 2-ге, переробл. і доп. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2010. – 92 с. : іл.
Довідкове видання “Закарпатська ОУНБ в особах”, присвячене 65-річчю утворення книгозбірні, розкриває структуру бібліотеки та містить фактографічний та фотоілюстративний матеріал про працівників бібліотеки, їх діяльність у першому десятилітті нового століття.
Колектив бібліотеки – команда однодумців, відданих улюбленій справі, здатних відповідати на виклики часу, формувати у свідомості громадськості оновлений образ бібліотеки і бібліотекаря інформаційної доби.
|
К 91.9:78
П 60
Портрет словом: бібліотеки Закарпаття (1945-2010) : бібліогр. покажч. / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ; уклад.: Л. М. Апполонова, Є. Й. Слуцька ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2010. – 428 с. : кольор. іл.
Бібліографічний покажчик “Портрет словом: бібліотеки Закарпаття (1945-2010)” підготовлений до 65-річчя утворення в Закарпатській області державної мережі бібліотек. Це перша спроба зібрати інформацію про власні бібліографічні видання бібліотек, а також статті з періодичної преси, що розповідають про життя і діяльність бібліотек області з часу їх створення.
Покажчик стане в нагоді краєзнавцям, бібліотечним і культосвітнім працівникам, студентам, усім, кого цікавить розвиток бібліотечної справи на Закарпатті.
|
![]() |
![]() |
78.34(4УКР)
В 43
“Вікно в Америку” ресурсно-інформаційний центр / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ; матеріал підготувала М. Тарасова ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород, 2008. – 8 с.
Видання містить інформацію про структурний підрозділ відділу літератури іноземними мовами – ресурсно-інформаційний центр “Вікно в Америку”, який створено за підтримки Посольства США в Україні. Він став осередком американської культури на Закарпатті.
|
78.34(4УКУР)
Г 87
Громаду села об’єднала бібліотека : (з досвіду роботи Малокопан. б-ки-філії Виноградів. РЦБС) / уклад. Н. М. Панчук ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород, 2008. – 12 с.
|
![]() |
![]() |
78.34(4УКР)
І 73
Інтернет-центр: 5 років діяльності / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ; матеріал підтотувала Г. К. Ковальчук ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород, 2008. – 8 с.
|
78.34(4УКР)
Б 59
Бібліотечна орбіта інформаційного суспільства : до 60-річчя заснування Закарпат. обл. універс. наук. б-ки / Упр. культури Закарпат. облдержадмін. Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. Н. Панчук ; відп. за вип. Л. Григаш. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2005. – 376 с. : іл.
Довідник містить інформацію та аналітичні матеріали про діяльність бібліотек Закарпаття та України протягом 2000-2005 років. Особливу увагу звернуто на висвітлення ролі бібліотек як загальнодоступних інформаційних та просвітницьких закладів культури, їх внеску в розвиток суспільства доби інформатизації. Вміщено довідковий матеріал про основні напрями діяльності, інформаційний потенціал та послуги провідних бібліотек.
Видання збагачене численними фотографіями, дайджестом про діяльність Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки.
Збірник адресований потенційним користувачам бібліотеки, бібліотечним працівникам, студентам та викладачам факультетів бібліотекознавства та інформаційних ресурсів, культурологам та краєзнавцям, всім, хто цікавиться сучасним станом та проблемами бібліотечної справи.
|
![]() |
![]() |
К 78
З-18
Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека : [путівник по б-ці] / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. Н. М. Панчук ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород : Видавицтво В. Падяка, 2003. – 8 с. : фот. кольор.
|
К 78
Б 59
Бібліотечне Закарпаття: Сторінки історії та сучасності : до 55-річчя Закарпат. обл. універс. наук. б-ки / Упр. культури Закарпат. облдержадмін. ; Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. Н. М. Панчук ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород : Патент ; Вид-во В. Падяка, 2000. – 208 с. : іл.
Довідник містить історичні та довідкові матеріали про діяльність бібліотек Закарпаття до сьогодення. Крім відомостей про бібліотечні установи області, видання збагачене великою кількістю фотографій, персоналіями осіб, які багато зробили для розвитку бібліотечної справи в області, залишили помітний слід у вдячній пам’яті широкого читацького загалу.
Для бібліотечних працівників, діячів культури, освіти, студентів бібліотечних факультетів, читацької громадськості краю та всіх, хто цікавиться історією та сучасним станом бібліотекознавства на Закарпатті.
|
![]() |
![]() |
78.3(4УКР)
Н 34
Наша бібліотечна родина / передм. Л. З. Григаш. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2000. – 32 с.
Видання випущене до 55-річчя заснування ЗОУНБ.
|
* * *
К 78.3д
П 82
Простір її життя: Людмила Григаш : біобібліогр. нарис / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. : О. Д. Гаврош, М. В. Грігаш, М. Б. Бадида ; відп. за вип. О. А. Канюка ; гол. ред. Н. М. Панчук ; вип. ред. Л. О. Падяк. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2015. – 164 с : іл. – (Культура краю в особах). – Режим доступу : https://drive.google.com/file/d/1
Біобібліографічний нарис “Простір її життя: Людмила Григаш”, що продовжує серію “Культура краю в особах”, – видання, особливе не тільки своєю структурою, де поєднано текстовий та бібліографічний матеріал, але, перш за все, постаттю, якій воно присвячено.
Життя і півстолітня фахова діяльність заслуженого працівника культури України Людмили Григаш, окрім усього, багатьом допоможе розкрити важливість професії бібліотекаря та ролі бібліотеки у сучасному суспільстві, а декому – і визначитись у професійній орієнтації.
Видання адресоване в першу чергу, бібліотечній громадськості, а також усім, хто цікавиться роллю і місцем бібліотеки і бібліотекаря у наш час.
|
![]() |
Публікації та інтерв’ю в збірниках та періодиці
Григаш, Л. З. Розвиток інформатизації в бібліотеках Закарпатської області / Л. З. Григаш // Електронні ресурси бібліотек : за підсумками Всеукр. наук.-практ. конф. дир. держ. та обл. наук. б-к 14-17 жовт. 2003 р. – Кіровоград, 2003. – С. 78-81.
Григаш, Людмила. Головна книгозбірня Закарпаття : [до 70-річчя Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка] / Л. Григаш // Календар “Просвіти” на 2015 рік. – Ужгород, 2015. – С. 131-135.
Григаш, Людмила. Готовність до викликів часу : [про дир. Ужгород. училища культури (нині Ужгород. ін-тут культури і мистецтв) М. Митровку] / Л. Григаш // Педагогічна поема музиканта. – Ужгород : ЛІРА, 2009. – С. 53-55.
Григаш, Людмила. Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека і культура краю / Л. З. Григаш // Проблеми збереження б-к як частини нац. культур. надбання в сучасних умовах : матеріали обл. міжвідом. наук.-практ. конф. – Ужгород, 1996. – С. 59-64.
Григаш, Людмила. Лариса Олександрівна Падяк (Ільченко) : 60-річчя від дня народж. (нар. 1964) : [фахівець бібл. справи] / Л. Григаш // Календар краєзнавчих пам’ятних дат Закарпаття на 2024 рік : рек. бібліогр. посіб. – Ужгород : РІК-У, 2023. – С. 350-353 : фот.
Григаш, Людмила. Формування та організація використання фондів у бібліотеках, що обслуговують компактно проживаючі національні групи в регіоні / Л. З. Григаш // Проблеми формування та використання бібліотечних фондів України : зб. наук. ст. Всеукр. наук.-практич. конф. дир. держ. та обл. універс. наук. б-к (м. Севастополь, АР Крим 3-7 верес. 2007 р.). – К., 2007. – С. 33-38.
Спогади директора Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки, заслуженого працівника культури України Людмили Григаш : [про бібл. від. Ужгород. уч-ща культури] // Ужгородське училище культури – 60 років. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2007. – С. 27.
* * *
Григаш, Л. З. Бібліотечне краєзнавство – шлях до об’єднання громадян / Л. З. Григаш // Бібл. планета. – 2012. – № 2. – С. 11-15 : портр.
Григаш, Л. З. В зоні уваги – сільська бібліотека / Л. З. Григаш // Бібл. планета. – 2013. – № 2. – С. 12-16 : портр.
Григаш, Л. “Всіх, кому хочеться подякувати, не вмістити в газетному матеріалі...” : [розмову з дир. Закарпат. ОУНБ / вела М. Юрчик] / Л. Григаш // Новини Закарпаття. – 2005. – 15 груд. – С. 7.
Григаш, Л. З. Головній книгозбірні Закарпаття – 70 років / Л. З. Григаш // Бібл. планета. – 2015. – № 3. – С. 34-37 : портр.
Григаш, Л. З. “Люди зрозуміли, що без книжки жити не можуть”, – каже директор головної книгозбірні краю Людмила Григаш : [інтерв’ю / вів Ю. Лівак] / Л. З. Григаш // Новини Закарпаття. – 2008. – 16 серп. – С. 20.
Григаш, Л. З. Людмила Григаш: “Бібліотека – це моє...” : [інтерв’ю з дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка / вела М. Марко] / Л. З. Григаш // Закарпат. калейдоскоп. – 2011. – 29 верес. – С. 1-2 : фот. кольор.
Григаш, Л. З. Публічні бібліотеки як осередки сприяння розвитку і збереження культур національних та етнічних груп Закарпаття / Л. З. Григаш // Бібл. планета. – 2007. – № 4. – С. 32-34 : іл.
Григаш, Л. З. “Цього року обласна бібліотека не отримала жодної книги”, – каже Людмила Григаш, “хазяйка” найбільшої книгозбірні краю : [розмова із дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка / вела С. Русин] / Л. З. Григаш // Новини Закарпаття. – 2011. – 12 листоп. – С. 21 : фот.
Григаш, Людмила. Бібліотечне краєзнавство – шлях до об’єднання громади / Л. Григаш // Бібл. планета. – 2012. – № 2. – С. 11-15.
Григаш, Людмила. В зоні уваги – сільська бібліотека : [про сіл. б-ки Закарпат. обл. : фінансув., фонди, доступ до Інтернету, робота б-к-філій за прогр. "Бібліоміст"...] / Л. Григаш // Бібл. планета. – 2013. – № 2. – С. 12-16. : фот. Л. Григаш.
Григаш, Людмила. Валентина Григорівна Лехцер : [65-річчя від дня народж. фахівця бібл. справи] / Л. Григаш // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2014 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2013. – С. 209-212.
Григаш, Людмила. Головна книгозбірня області : 65 років діяльності : [ювілей Закарпат. ОУНБ] / Л. Григаш // Срібна Земля. – 2010. – 10 верес. – С. 4. : фот. Л. З. Григаш.
Григаш, Людмила. Головній книгозбірні Закарпаття – 70 років: [про ювілей Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка] / Л. Григаш // Бібл. планета. – 2015. – № 3. – С. 34-37. : портр.
Григаш, Людмила. Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека / Л. Григаш // Світ Карпат. – 2006. – № 7 (серп.-верес.). – С. 39. : фот. кольор.
Григаш, Людмила. Книга не відімре, але дещо змінить своє призначення, – вважає головний бібліотекар області Людмила Григаш : [на питання гостей прогр. телеканалу “Тиса-1” відповідала дир. ЗОУНБ ім. Ф. Потушняка ; розмова / записала Н. Тернавська] / Л. Григаш // Старий Замок. Паланок. – 2011. – 17-23 листоп. – С. 7. : фот. кольор.
Григаш, Людмила. “Книжковий Миколай” готує сюрпризи. Дискусії, конкурси та виставки : [розмова з дир. Закарпат. ОУНБ / записала О. Штефаньо] / Л. Григаш // Фест. – 2006. – 7-13 груд. – С. 2.
Григаш, Людмила. “Люди зрозуміли, що без книжки жити не можуть”, – каже директор головної книгозбірні краю Людмила Григаш : [інтерв’ю / вів Ю. Лівак] / Л. Григаш // Новини Закарпаття. – 2008. – 16 серп. – С. 20.
Григаш, Людмила. Людмила Григаш: “Бібліотека – це моє...” : [інтерв’ю з дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка / вела М. Марко] / Л. Григаш // Закарпат. калейдоскоп. – 2011. – 29 верес. – С. 1-2. : фот. кольор.
Григаш, Людмила. Людина з книжкою. Жмут думок із нагоди 65-річчя Закарпатської обласної бібліотеки та її невтомного директора : [розмова / вів О. Гаврош] / Л. Григаш // Старий Замок. Паланок. – 2010. – 30 верес.–6 жовт. – С. 20. : фот. Л. Григаш.
Григаш, Людмила. Майстер бібліотечної стратегії : [про заст. дир. з наук. роботи Закарпат. ОУНБ – В. Г. Лехцер] / Л. З. Григаш // Новини Закарпаття. – 2004. – 13 трав. – С. 4. : фот.
Григаш, Людмила. Навіть Біл Гейтс розуміє, що бібліотеки потрібні! : [розмова із дир. Закарпат. ОУНБ / вів Т. Ващук] / Л. З. Григаш // Закарпат. правда. – 2010. – 2-8 жовт. – С. 6 : фот. кольор.
Григаш, Людмила. Паперову книжку ніколи не замінять електронні відповідники : [інтерв’ю з дир. Закарпат. ОУНБ / вела Т. Літераті] / Л. Григаш // Ужгород. – 2006. – 7 жовт. – С.13.
Григаш, Людмила. Плюси і мінуси року української книги: сподівання не справдилися / Л. Григаш // Фест. – 2007. – 29 листоп.–5груд. – С. 14
Григаш, Людмила. Публічні бібліотеки як осередки сприяння розвитку і збереження культур національних та етнічних груп Закарпаття / Л. Григаш // Бібл. планета. – 2007. – № 4. – С. 32-34.
Література про життя та діяльність
Бібліотечне відділення : [в т. ч. про дир. Закарпат. облас. б-ки] // Ужгородське училище культури – 60 років. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2007. – С. 7-8.
Габорець, Василь. Людмила Захарівна Григаш : [60-річчя з дня народж. заслуж. працівника культури України] / В. Габорець // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2005 рік. – Ужгород : Видво В. Падяка, 2004. – С. 144-151. – Бібліогр. наприкінці ст.
Габорець, Василь. Людмила Захарівна Григаш : 60-річчя з дня народж. заслуж. працівника культури України, дир. Закарпат. обл. універс. наук. б-ки / В. Габорець // Скарби духовності : публіцистика, культорологічні статті, рецензії. – Ужгород : Ліра, 2006. – С. 127-132. – Бібліогр. наприкінці ст.
Габорець, Василь. Цариця книг : дир. обл. б-ки, заслуж. прац. культури України Л. Григаш : вірш / В. Габорець // Габорец, Василь. Прийду на розмову : поезія. – Ужгород : Ліра, 2005. – С. 162.
Григаш Людмила Захарівна : [про дир. Закарпат. обл. універсал. наук. б-ки] // Хто є хто. Закарпаття. – Київ, 2005. – Вип. 2. – С. 112 : фот. кольор.
Когутич-Гаврош, Іванна. Людмила Захарівна Григаш : 80-річчя від дня народж. заслуж. працівника культури України, багаторіч. дир. Закарпат. обл. універс. наук. б-ки ім. Ф. Потушняка (нар. 1945) / І. Когутич-Гаврош // Календар краєзнавчих пам’ятних дат Закарпаття на 2025 рік : рек. бібліогр. посіб. – Ужгород : РІК-У, 2024. – С. 123-129 : фот. – Бібліогр. наприкінці ст.
Людмила Григаш : дир. Закарпат. обл. універс. наук. б-ки // Неділя. ТОП – 50. Найвпливовіші люди Закарпаття 2007. – [Ужгород], 2007. – С. 46 : фот. кольор.
Людмила Захарівна Григаш : [дир. обл. б-ки, заслуж. працівник культури України] // Ентузіасти. – Ужгород, 1998. – С. 27-28 : портр.
Людмила Захарівна Григаш : 75-річчя від дня народж., заслуж. працівника культури України // Календар краєзнавчих пам’ятних дат Закарпаття на 2020 рік : рек. бібліогр. посіб. – Ужгород : TIMPANI, 2019. – С. 245-246.
Людмилі Григаш – 60! : [культ. діячці, дир. Закарпат. ОУНБ] // Календар “Просвіти” на 2005 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во “Просвіти”, 2005. – С. 198. : портр.
Митровка, Михайло Миколайович. Ужгородському училищу культури 60 років! : [в т. ч. про засл. працівника культури України Л. Григаш] / М. М. Митровка // Ужгородське училище культури – 60 років. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2007. – С. 3-6.
Панчук, Надія Михайлівна. Простір її життя : слово з нагоди ювілею Заслуж. працівника культури України Людмили Григаш / Н. М. Панчук // Календар “Просвіти” на 2015 рік. – Ужгород, 2015. – С. 52-53 : фот.
Висіцька, Таміла. Григаш Людмила Захарівна : (н. 5.04.1945) ; організатор бібл. справи / Т. Висіцька // Висіцька, Т. Жіночі постаті в історії Закарпаття. Кн. перша : наука, культура, мистецтво : біобібліогр. довід. / наук. ред. В. Падяк ; бібліогр. ред. та ред.-упоряд. Л. Ільченко. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2004. – С. 106-107 : портр. – Бібліогр. наприкінці ст.
* * *
“В.І. Вернадський: людина і мислитель історичної доби” : [засід. наук. кругл. столу за одноімен. темою, приуроч. 150-річчю від дня народж. акад. ; нагородж. учас. кругл. столу високими нагородами: М. Ковач – прорек. Ужгород. ін-ту Київ. нац. торгово-економіч. ун-ту, М. Беленя – проф., д-ра мистецтвознавства, Л. Григаш – дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка] // Срібна Земля. – 2013. – 1 берез. – С. 13. : фот.
Гаврош, Олександр. Третє дихання Ужгородського коледжу культури і мистецтв : [про святкув. 65-го ювілею з дня створ., про його керівників, випускників: нар. арт. України І. Попоповича, нар. арт. України Л. Білак, дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка Л. Григаш] / О. Гаврош // Новини Закарпаття. – 2012. – 21 квіт. – С. 21. : фот.
Гаджега, Зоя. Обмін досвідом у рамках програми “Бібліоміст” : [про обмін досвідом між бібл. працівниками Закарпаття та Івано-Франківщини на базі Рахівської ЦБС ; в т. ч. виступ дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка Л. Григаш та її заст. по інформатизації Г. Ковальчук] / З. Гаджега // Зоря Рахівщини. – 2013. – 27 лип. – С. 8. : фот.
Закарпатське online покоління представило свою творчість в офлайні : [презентація зб. творчої молоді “Online покоління” (вид-во “АРС”) ; виступ дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка Л. Григаш] // Закарпат. правда. – 2013. – 13-19 квіт. – С. 16. : фот. кольор.
Конкурс “Кращий закарпатець-2013” триває : [дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка Л. Григаш, співак, нар. арт. П. Матій, скульптор П. Матл та ін.] // Фест. – 2013. – 13-19 груд. – С. 12.
Конкурсантів “Кращий закарпатець-2013” визначено : [С. Федака, В. Кобаль, В. Кузан, С. Стегней, М. Каламуняк, Л. Григаш та ін.] // Фест. – 2013-2014. – 27 груд.–2 січ. – С. 11.
Літераті, Тетяна. Діти інтернету – у “Бібліотечці” : “Старий замок” презентував книгу молодих закарпатців : [презентація зб. “Online покоління”, до якої ввійшли 32 авт. ; виступ дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка Л. Григаш] / Т. Літераті // Старий Замок. Паланок. – 2013. – 11-17 квіт. – С. 3. : фот. кольор.
Макаренко, Ганна. Юрій Глеба: “Працювати потрібно не із замком та формулярами, а з читачами” : [заняття “Обласної школи керівника” на тему: “Сільська бібліотека: соціальні орієнтири, ресурсний потенціал” ; виступ дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка Л. Григаш] / Г. Макаренко // Дружба. – 2012. – 18 серп. – С. 3. : фот.
Панчук, Надія. Простір її життя : слово з нагоди ювілею заслуж. працівника культури України Людмили Григаш / Н. Панчук // Трибуна. – 2015. – 3 квіт. – С. 7.
Сідун, Іван. Закарпатське он-лайн-покоління представило свою творчість в оф-лайні : [презентація кн. “Online покоління” (вид-во “АРС”); виступ дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка Л. Григаш] / І. Сідун // Новини Закарпаття. – 2013. – 16 квіт. – С. 6.
Фіцай, Іванна. Тячівська центральна районна бібліотека приймала гостей – пройшло відкриття обласної школи керівника : [заняття “Обласної школи керівника” на тему: “Сільська бібліотека: соціальні орієнтири, русурсний потенціал” ; виступ дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка Л. Григаш та нач. упр. культури Закарпат. ОДА Ю. Глеби] / І. Фіцай // Тячів. – 2012. – 11 серп. – С. 3. : фот.
Ювілейний десятий закарпатський рейтинг “Лідер року” назвав переможців : [за підсумками голосув., переможцями стали: владика Мілан єпископ Мукачів. греко-католиц. єпархії, В. Балога – міністр МНС, О. Ледида – голова Закарпат. ОДА, Е. Левадська – кер. ТО “Малий Лувер”, Л. Григаш – дир. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка, М. Сладічек – Ген. консул Словаччини в Ужгороді] // Срібна Земля. – 2012. – 17 лют. – С. 6. : фот. ; Закарпат. правда. – 2012. – 18-24 лют. – С. 4. : фото ; Закарпат. правда. – 2012. – 10-16 берез. – С. 4. : фот. кольор. П. Білецького ; Неділя. – 2012. – 17-23 лют. – С. 3. : фот.
Інтернет-посилання:
Підготувала О. Довжанин
Новини
2025-04-04
5 квітня виповнюється 80 років з дня народження заслуженого працівника культури України Людмили Захарівни Григаш. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "„Бібліотека - простір її життя” ".
2025-03-21
До вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
2025-03-17
Цього року нашій колезі і видатній письменниці Надії Панчук виповнилося б 85. До ювілею поетеси ми запускаємо відеопроєкт #НадіяПанчук_Поезія і запрошуємо долучитись до нього всіх поціновувачів її творчості. Свої відео з віршами, перекладами, прозовими творами Надії Панчук надсилайте на електронну адресу бібліотеки: libr@ounb.uz.ua Вони будуть публікуватися на сторінках бібліотеки у соціальних мережах. Найкращі відеоролики будуть відзначені, а переможці отримають подарунки📚на ювілейному вечорі поетеси у листопаді.
Цього року нашій колезі і видатній письменниці Надії Панчук виповнилося б 85. До ювілею поетеси ми запускаємо відеопроєкт #НадіяПанчук_Поезія і запрошуємо долучитись до нього всіх поціновувачів її творчості. Свої відео з віршами, перекладами, прозовими творами Надії Панчук надсилайте на електронну адресу бібліотеки: libr@ounb.uz.ua Вони будуть публікуватися на сторінках бібліотеки у соціальних мережах. Найкращі відеоролики будуть відзначені, а переможці отримають подарунки📚на ювілейному вечорі поетеси у листопаді.