Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Сучасна українська література - двері відчинені!

2014-09-15

   Ті, хто хоче познайомитись із сучасною українською літературою, не завжди знають, із чого почати. Причина навіть не в якомусь особливому багатстві вибору. Причина більше полягає в тому, що не дуже ясно, хто ми, звідки ідемо, куди прийдемо, і чому пишемо саме так і саме про таке. Сучасна українська література  — українська література останніх десятиліть, створена сучасними письменниками. Точно не зазначено, від якого моменту українську літературу слід вважати сучасною. Утім, під поняттям сучасна українська література найчастіше розуміють художні твори, написані від часу здобуття Україною незалежності в 1991 році й дотепер. Таке розмежування зумовлене відмиранням після 1991 року загальнообов'язкового для митців СРСР стилю соціалістичного реалізму та скасуванням радянської цензури. Принципові зміни в українській літературі відбулися ще в роки Перебудови (1985) і особливо після Чорнобильської катастрофи (1986).

   Унаслідок більшої свободи, відкритості українського суспільства до іноземних впливів та значно ширших контактів з літературами інших країн сучасна українська література здебільшого відрізняється від радянської та класичної зверненням до досі заборонених тем (Голодомор, сексуальність, наркотики, девіантна поведінка і т. д.), використанням нових стилістичних прийомів (постмодернізму, неоавангарду, уживання нецензурної лексики та суржику), різноманітністю та змішанням жанрів, своєрідною епатажністю, а також осмисленням соціальних проблем та історичної пам'яті.

84(4УКР)6
В
71
Вольвач, Павло. Судинна пошта : [поезії] / П. Вольвач. – К. : Ярославів Вал, 2011. – 96 с. - (Сучасна поезія)

Назва нової книжки Павла Вольвача ніби вказує на основну її сутність: колообіг пам’яті, поетичну кровоносну систему, що єднає світи з засвітами, минуле з майбутнім, пульсуючи на межі між склом і амальгамою. Ці вірші маркує напрочуд жива і відчутна тілесність й трепетне авторське ставлення до предметного світу, до національних модерністичних традицій і суто інтимне авторське переживання свого місця в сучасному хаотичному світі.


 

 

К 84
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії : роман / М. І. Дочинець. – Ужгород : Карпати, 2012. – 328 с.

У центрі роману «Криничар» – українська душа, що не заблукала в історії, не зломлена і не стомлена поразками, як сама Україна, – душа тонка, мудра, діяльна, що черпнула від землі й від неба, що оживляє і якісно міняє довколишній простір людей. Твір відкриває незглибимий вимір народної традиції, карпатської звичаєвості. «Криничар» – це жива етика й естетика. Це проявляється в умінні показати душу окремої людини як живої частинки світової душі. Усе це подано в шатах високої образності й дивовижно багатої лексики. Через те, мабуть, відомий літературознавець Петро Сорока назвав цю книжку Мирослава Дочинця «наймудрішим художнім твором сучасної української літератури».

84(4УКР)6
Ж 15
Жадан , Сергій Вікторович. Ворошиловград : роман / С. В. Жадан . – Х. : Фоліо, 2011. – 448 с.

«Ворошиловград» - роман жорсткий, меланхолійний та реалістичний. Наскільки взагалі реалістичним може бути соцреалізм.
Одного разу ти дізнаєшся, що твій брат зник у невідомому напрямку, приятелі займаються фінансовими аферами, а бізнес намагаються перекупити представники незрозумілих структур. Реальність виявляється хисткою та зникомою, життя робить крок убік, і ти несподівано опиняєшся поміж своїм минулим, де на тебе чекають друзі, й майбутнім, де на тебе чекають вороги.


 

 

84(4УКР)6
З-12
Забужко, Оксана Стефанівна. Музей покинутих секретів : [роман] / О. С. Забужко. – Вид. 2-е, допов. – К. : Факт, 2010. – 832 с. : іл.

Книга, над якою автор працювала багато років являє собою родинну історію, що охопила час від сорокових років двадцятого століття до сьогодення. Здається усе було пережито героями і кохання і зрада, і радість і смуток. Захоплююча розповідь про зовсім різні часи, але одні і ті ж почуття.

84(4УКР)6
К 26
Карпа, Ірена. З роси, з води і з калабані / І. Карпа. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2013. – 320 с.

Історії з дитинства, які дітям читати заборонено! Мемуари зірки, за яку жоден літературний негр не взявся б писати автобіографію! Тож все сама: попри глянцеві обкладинки, попри спалахи софітів Ірена Карпа запрошує вас до свого раю з ковбасами замість райських кущів. Вона тішитиме вас безкомпромісністю дитячих спогадів (З роси...), бентежитиме картинами підсвідомості, які не навідували навіть Сальвадора Далі (...з води), зваблюватиме приватними розмовами в богемному середовищі (...і з калабані).


 

 

84(4УКР)6
К 72
Костенко, Ліна Василівна. Записки українського самашедшого : [роман] / Л. В. Костенко. – К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2011. – 416 с. : іл. – (Перлини сучасної літератури)

«Записки українського самашедшого» - перший опублікований прозовий роман видатної поетеси. Робота над твором тривала з 2001-го по грудень 2010 року. Він написаний від імені 35-річного комп'ютерного програміста, який на тлі особистої драми прискіпливо, глибоко й болісно сканує усі вивихи нашого глобалізованого часу.

К 84
О-58
Online покоління : збірка творчості молодих авторів Закарпаття / редкол.: В. П. Густі, Х. В. Керита [та ін.] ; передм. В. П. Густі. – Львів : АРС, 2012. - 256 с. : кол.іл.

"Online покоління" пропонує знайомство з творчість талановитих поетів та прозаїків, діяльність яких так чи інакше пов’язані із Срібною Землею. Автори – здебільшого з покоління, яке виросло за комп'ютером і вже не уявляє свого життя без Інтернету, електронної пошти, скайпу і численних соцмереж, тому їх можна сміло назвати Online поколінням.

 

 

84(4УКР)6
П 52
Положій, Євген Вікторович. Юрій Юрійович, улюбленець жінок : повість / Є. В. Положій. – Х. : Фоліо, 2013. – 224 с.

Юрій Юрійович, головний персонаж нової книжки Євгена Положія, абсолютний літературний антигерой нашого часу. У пошуках свого щастя, коханої жінки, досягши визнання чи проживаючи нестерпно важкі роки, Юрій Юрійович завжди залишається самим собою, в які б злі жарти не грала б з ним доля. Це неймовірно смішна і захоплююча книга, можливо, найсмішніша з тих, що вам довелося читати останнім часом. Автор присвятив її всім українцям свого покоління, які живуть сьогодні не в Україні, виїхали за кордон нещодавно і залишилися там, щасливі.
 

84(4УКР)6
П84
Процюк, Степан. Канатоходці : [есе] / С. Процюк. – Івано-Франківськ : Тіповіт, 2007. – 304 с. - (Інша есеїстика)

У «Канатоходцях» Степан Процюк одягає ще одну маску - есеїста. Напевне, вона йому личить. Тим паче, що автор переважно зневажає маски і камуфляжі, намагаючись продиратися до привабливої або потворної, моторошної чи байдужої суті багатьох речей і об'єктів...

 

 

84(4УКР)6
Р 64
Роздобудько, Ірен. Арсен : повість : [для дітей серед. шк. віку] / І. Роздобудько. – 2-ге вид., без змін. – К. : Грані-Т, 2013. – 224 с.

13-річний Арсен піклується про маму сам, адже тато їх давно покинув. Однак хлопець вірить, що мама ще знайде надійного й порядного чоловіка. А найбільше він мріє про мандри, пригоди і таємниці, бо сидіти всеньке літо за компом у київській квартирі — це, погодьтеся, важко назвати незабутніми канікулами. Тому Арсен і зважився гайнути в село, до бабці з дідом, яких не бачив після розлучення батьків. І там багато про що Арсенові довелося поміркувати — особливо про те, що він має бути справжнім чоловіком. А головне — Арсен закохався. Вперше і, можливо, назавжди… Нова повість відомої письменниці Ірен Роздобудько розповідає про дорослішання, життєво важливі трансформації в свідомості й пошук моральних орієнтирів у житті.

 


Новини

2024-04-18
Друзі, 23 квітня о 15:00 запрошуємо вас на безкоштовний майстер-клас з виготовлення Великоднього декору.  Інструменти та матеріали надаємо.  Кількість місць обмежена.  Реєстрація обов'язкова: https://forms.gle/xtW9wf8GDJmh95p87  Місце зустрічі: пр. Свободи, 16  Захід відбудеться за підтримки Карпатський Фонд / Carpathian Foundation Fondation de France.
2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
2024-04-15

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день