Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Леся-славна донька України

2019-02-25
до дня народження Лесі Українки
Ні! Я жива! Я буду вічно жити!
      Я в серці маю те, що не вмирає...
                                       Леся Українка
 
Леся Українка — без перебільшення одна із найвизначніших постатей в історії української літератури. Її ставлять в один ряд із геніальними Тарасом Шевченком та Іваном Франком. Довкола життя видатної письменниці завжди було багато міфів. Та й не безпідставно — цьому сприяли складні стосунки з матір’ю, життєві перипетії, трагічне кохання і хвороби, які супроводжували тендітну Лесю Українку чи не все життя.
 
Леся Українка - прибране ім’я Лариси Косач-Квітки. Народилася 26 лютого 1871 р. у Зв’ягелі на Волині, померла 1 серпня 1913 р. в Сурамі на Кавказі. Похоронена в Києві.
Свій духовий розвиток завдячує вона дуже сприятливому оточенню в батьківському домі. Батько її — Петро Косач був відомим громадським діячем і високоосвіченою людиною. Її мати Ольга з Драгоманових Косач була також діячкою і письменницею, що писала під прибраним ім’ям Олени Пчілки, Під доглядом матері Леся здобула всесторонню освіту, хоч не ходила до школи.
Крім рідної, української, Леся вивчала також чужі мови та літератури, історію України та світову історію, філософію, історію культури та релігії.
Як і Франка, так і її творчість була глибоко національна в своїй основі, всім своїм змістом зв’язана з життям українського народу.
Свої перші літературні твори Леся почала писати в дуже ранній молодості. Її вірш «Конвалія» появився у львівському журналі «Зоря», під яким вона перший раз підписалася своїм прибраним ім’ям Леся Українка. Перша збірка Лесиних поезій «На крилах пісень» з’явилася друком в 1892 р. Від того часу Леся стала в осередку літературного життя.
Але успіхи на літературному полі не йшли в парі з особистим щастям. Ще в дитинстві вона захворіла на туберкульоз костей. Вона постійно перебувала під лікарською опікою, виїздила закордон до Відня й Берліну, де піддалася операції, і не раз цілими місяцями змушена була лежати в ліжку. До поправи здоров’я вона щозими виїздила на Крим, на Кавказ, до Єгипту й Італії. Серед найтяжчих хвилин вона написала свої найкращі твори.
Літературна спадщина Лесі Українки складається з ліричних поезій (збірки: «На крилах пісень», «Думи і мрії», «Відгуки»), поем («Русалка», «Роберт Брюс», «Давня казка»), драматичних поем («Блакитна троянда», «У пущі»), віршованих драм, з яких найкраща є «Лісова пісня». Леся Українка також писала прозою («Така її доля», «Жаль», «Над морем»).
Твори Лесі Українки, крім великого ідейного значення, мають ще й високу мистецьку вартість. Вона у своїх ліричних поезіях, у своїх епічних поемах і передусім у своїх драматичних творах увела нові засоби мистецького слова, нові форми вислову, мелодію вірша. Письменницький талант Лесі Українки найсильніше виявився в драматичних творах. До них вона брала теми з Біблії, старинної історії, з часів середньовіччя, з французької революції.
І поетичні і драматичні твори Лесі Українки займають високо почесне місце в українській літературі. В них виявились не тільки великий поетичний талант письменниці, її глибока й широка освіта, але і її гаряча любов до рідного краю та її сміливість в обороні прав українського народу до власного повного, самостійного національного й державного життя. 
 
Використані матеріали сайту Бібліотека "Літера"
 
 
Твори Лесі Українки
 
84(4УКР)5
У- 45
Українка, Леся. Горить моє серце : вірші та поеми / Л. Українка ; ред.- упоряд., автор передм. Т. Сергійчук. – К. : Київська правда, 2004. – 464 с. 
 
До запропонованої читачеві книжки ввійшли вірші та поеми Лесі Українки, великої української поетеси, чия літературна спадщина є невід'ємною, обсяговою і потужною частиною духовної скарбниці нашого народу, повноцінною складовою всього світового красного письменства.
 
 

821.161.2
У-45
Українка, Леся. Листи : 1898-1902. [Кн. 2] / Л. Українка ; упоряд., прим. В. Прокіп (Савчук). 
– К. : Комора, 2017. – 544 с. : іл.

П’ять років на межі століть, за які у житті поетеси сталося так багато. Вона долає хворобу, натхненно пише й перекладає, тяжко переживає смерть коханого Сергія Мержинського, наснажується ніжною дружбою Ольги Кобилянської, відданістю Климента Квітки, незмінною підтримкою рідних. Спілкується з письменниками, артистами і політиками, багато подорожує — часто вимушено, а проте радо, вчить італійську, намагається здобути фінансову незалежність, бере на себе роль родинного миротворця, нарікає на виснажливість закупів за кордоном і грубість російських туристів, шиє собі одяг і виписує книжки з європейських бібліотек… Яскрава картина fin de siècle, якою її побачила блискуча інтелектуалка з української аристократичної родини, ненароком написаний геніальний роман у листах.

 
821.161.2
У-45
Українка, Леся. Листи : 1903-1913. [Кн. 3] / Л. Українка ; упоряд., прим. В. Прокіп (Савчук). – К. : Комора, 2018. – 736 с. : іл.
 
Останнє десятиліття життя видатної жінки  — коли народжувалися та публікувалися її геніальні драми на світові сюжети, а також «Лісова пісня» й «Бояриня», коли вона співпрацювала з українськими і закордонними журналами — як авторка, перекладачка, критикиня й журналістка, коли її суспільно-політичні погляди остаточно викристалізовано і лише слабке здоров’я стає перешкодою активнішій громадській роботі. Вона досягла визнання як письменниця, щаслива в шлюбі, але в іншому доля до неї неприхильна — Лариса Косач втрачає близьких, швидко руйнується добробут, повертається тяжка хвороба, що тільки було відступила. Та її «демон» лишається з нею до самого кінця — і за кілька годин до смерті вона надиктовує матері конспект нової драми…
 
 
84(4УКР)5
У-45
Українка, Леся. Нехай мої струни лунають... : вибр. поезії / Л. Українка ; упоряд. Н. Г. Сташенко. – Луцьк : ВАТ "Волин. обл. друк.", 2009. – 224 с. : портр.
 
Збірка складається із семи розділів, назви до яких підібрані за рядками творів Лесі Українки. Діапазон лірики надзвичайно широкий: в ній роздуми про сенс життя і призначення людини, мрії про світле майбутнє, твори про громадянську мужність, місію митця і призначення мистецтва.
 
 
821.161.2
У-45
Українка, Леся. Вірші. Драматичні поеми / Українка Л. - Х. : Фоліо, 2008. - 352 с. 
 
До видання увійшли вибрані твори, поеми та драматичні твори Лесі Українки - геніальної поетеси і драматурга, чиї твори стали класикою української літератури. За словами М.Стельмаха, "колискою самобутньої поезії й друматургії Лесі Українки бали зелені низинні ліси Волині, розвоєм поезії і драматургії Лесі Українки стала вся наша планета сподівань, бо верхів'я людського духу сягнуло нетлінне слово творця”
 
 
84(4УКР)5
У-45
Леся Українка - дітям  : [для мол. і серед. шк. віку] / упоряд., передм. Д. Іваницька. - Львів : Апріорі, 2011. - 64 с. : кол.іл.
 
Книга вводить читача в чарівний поетичний світ Лесі Українки. До збірки увійшли вірші та та казки для дітей, а також уривки з поем, драматичних творів, доступні для сприймання дітьми молодшого та середнього шкільного віку. Книга адресована дітям, батькам, вчителям та усім, хто шанує творчість великої поетеси.
 
 
 
Матеріали про життя і творчість Лесі Українки
 
 
83.3(4УКР)5
К 72
Костенко, Анатолій Ілліч. Леся Українка / А. І. Костенко ; упоряд. В. П. Сичевський ; відп. за вип. О. Шевчук. – К. : "А.С.К.", 2006. – 512 с. : портр.
 
Книга розповідає про долю і звитягу Лесі Українки — людини надзвичайної навіть серед рівних їй за геніальністю.Уявлення про багатогранність легендарної постаті дає вдале поєднання відомої повісті Анатоля Костенка з листами та іншими документальними матеріалами, пов'язаними із життям і творчістю великої поетеси.
 
 
83.3(4УКР)5
Л 38
Левченко, Галина Дмитрівна. Міф проти історії. Семіосфера лірики Лесі Українки : монографія / Г. Д. Левченко. – К. : Академвидав, 2013. – 332 с. : табл. 
 
Семіосфера у проекції на індивідуальну творчість автора є самодостатнім лінгвосоціокультурним середовищем, що оперує притаманними лише йому субкодами. Поєднання міфо-архетипного, екзистенційно-психобіографічного та структурно-семіотичного методів прислужилося відкриттю в метатексті лірики Лесі Українки нових значень, увиразненню важливих його аспектів: тлумаченню проблеми міфологізму, метафізичних мотивів, світоглядних настанов, стильової еволюції, рецепції традиційних сюжетів та образів, що відображено у пропонованій монографії.
 
 
83.3(4УКР)5
Д 30
Демська-Будзуляк, Леся Мар’янівна. Драма свободи в модернізмі : пророчі голоси драматургії Лесі Українки : монографія / Л. М. Демська-Будзуляк. – К. : Академвидав, 2009. – 184 с. 
 
Кожна епоха наснажується своїми великими ідеями, питома сутність яких живить людство на всіх етапах духовного розвитку. Серед них-ідея свободи. До неї зверталися і фундаментально її осмислювали філософи античності, середньовічні теологи, ідеологи французької революції, великі вчені різних часів, у літературі-романтики, модерністи.
 
 
83.3(4УКР)5
К 24
Кармазіна, Марія Степанівна. Леся Українка / М. С. Кармазіна. – К. : Вид. Дім Альтернативи, 2003. – 416 с. : фот. 
 
Книжка присвячена геніальній українській письменниці Лесі Українці (1871—1913).
На основі документальних матеріалів висвітлюється непростий життєвий і творчий шлях Лесі Українки, суперечливий процес її становлення як української письменниці в умовах імперської дійсності.
Книжка — це спроба відтворити гаму душевних переживань, духовних та інтелектуальних шукань Лесі Українки, збагнути сутність складних життєвих колізій, в які потрапляли герої її творів.
 
 
83.3(4УКР)
З-12
Забужко, Оксана Стефанівна. Notre Dame D’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій / О. С. Забужко. – Вид. 2-е, переробл. й допов. – К. : Комора, 2014. – 640 с.
 
Нова книжка провідної української письменниці, підсумковий плід її багаторічних роздумів — це вражаюча інтелектуальна подорож крізь віки, культури й конфесії в пошуках «України, яку ми втратили». Ключем до неї стає розкритий О. Забужко «код Лесі Українки». Аристократка і єретичка, спадкоємиця древнього лицарського роду і продовжувачка гностичної традиції, ця найвидатніша з українок залишилася незрозумілою в радянській Україні і майже незнаною широкій публіці — в Україні незалежній. Чому? Відповіддю на це питання стає велика історична драма «прихованої війни», яку Оксана Забужко з притаманною їй відвагою виносить із забуття і, на багатющому літературному й історичному матеріалі, відновлює на повен зріст.
 
 
83.3(4УКР)5
О-38
Огнєва, Олена Дмитрівна. Східні стежки Лесі Українки / О. Д. Огнєва. – Вид. 2-е, переробл. й допов. – Луцьк : Волин. обл. друкарня, 2008. – 240 с. : портр., фот.
 
Книга містить твори Лесі Українки на східні сюжети, її переспіви Рігведи та давньоєгипетських ліричних пісень, переклади віршів поетеси китайською, таджицькою, татарською, грузинською мовами, а також статті, що присвячені їм, у супроводі ілюстрацій. Видання розраховане на літературознавців, культурологів, істориків, а також тих, хто цікавиться проблемами Сходу в творчій спадщині Лесі Українки.
 
 
83.3(4УКР)5
М 64
Мірошниченко, Лариса. Леся Українка. Життя і тексти  / Л. Мірошниченко ; Нац. акад. наук України, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Смолоскип, 2011. – 264 с. : іл. 
 
Текстологічні дослідження, у ході яких постають усе нові й нові об’єкти спостережень (події, манускрипти, епістолярій, спогади, іконографія), часом розгортаються у великі панорамні картини «життєтворчості», становлячи документально обґрунтовану генеалогію творів.
 
 
83.3(4УКР)
М 64
Мірошниченко, Лариса Петрівна. Над рукописами Лесі Українки : нариси з психології творчості та текстології / Л. П. Мірошниченко ; Нац. акад. наук України, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка. – К., 2001. – 263 с. : портр., іл.
 
Монографію присвячено мало розробленій і цікавій темі літературознавства-психології творчості крізь призму рукописного тексту.Комплексне, системне вивчення рукописів Лесі Українки дозволило авторові максимально наблизитися до осягнення психології творчості письменниці.
 
 
83.3(4УКР)5
У-45
Леся Українка : сюжети з життя в ілюстр. і док. : фотокнига / авт.-упоряд. : Н. Чіп, І. Веремеєва ; худ. С. Желєзняк. – К. : Спалах, 2001. – 167 с.
 
Фотокнига "Леся Українка. Сюжети з життя" - це нова цікава розповідь про всесвітньо відому українську поетесу, її життя, коло її близьких та друзів, середовище, що живило і надихало її талант. Розповіді Лесиної сестри Ольги Косач-Кривинюк з її ґрунтовного нью-йоркського видання «Леся Українка. Хронологія життя і творчості», листування молодшої сестри Ізидори Косач-Борисової з науковцями київського Музею Лесі Українки дозволяють читачеві максимально наблизитись до Постаті геніальної поетки, поринути в часі у світ її дум і мрій…
 
 
83.3(4УКР)5
П 16
Панасенко, Тетяна Михайлівна. Леся Українка  / Т. М. Панасенко. – Х. : Фоліо, 2013. – 128 с. 
 
Життя славетної української поетеси та драматурга Лесі Українки стало втіленням дієвої любові до України та її народу. Невиліковно хвора і під кінець життя майже позбавлена можливості пересування, Леся навіть з-поміж здорових людей вирізнялась своєю активною життєвою позицією і енергійністю, її творчість і донині вражає широтою тематики і безмежним драматизмом.
 
 
83.3(4УКР)5
Л 50
Лесезнавча філокартія : каталог із коментарем / Волин. краєзн. музей, Волин. держ. ун-т ім. Лесі Українки, Волин. н.-д. центр вивч. творч. Лесі Українки ; відп. за вип. : А. Силюк, Н. Сташенко, Л. Златогорська [та ін.] ; ідея та впоряд. Н. Пушкар ; уклад. : Т. Данилюк. – Луцьк : Надстир'я, 2005. – 72 с. : іл.
 
У цьому каталозі вперше зібрано і систематизовано філокартичні матеріали-поштові листівки, присвячені Лесі Українці, Олені Пчілці, місцям їх спільного проживання (нині музеї), вшануванню пам’яті видатної поетеси.
 
 
***
 
 
Герега, І. Б. Свіча, запалена від Бога: присвячено життю й творчості Лесі Українки / І. Б. Герега // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2018. – № 34-36. – С. 69-72. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Диба, Алла. Брат, міністр, президент або До проблеми наукового пошуку на теренах досліджень про Лесю Українку / А. Диба // Українська літературна газета. – 2018. – 5 жовт. (№ 20). – С. 16-17. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Дробот, Наталя. Леся Українка – Геніальна людина і митець: формування і становлення особистості / Н. Дробот // Українська мова та література. – 2017. – № 21-22. – С. 26-36. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Коцарев, Олег. Дух часу і школа стилю : вид-во “Комора” представило листи Лесі Українки / О. Коцарев // День. – 2017. – 31 берез.-1 квіт. – С. 31.
 
Лук`янчук, Георгій. Про день народження Лесі й дивний театр. "...А я піду за волю проти рабства, Я виступлю за правду проти вас!" Леся Українка / Г. Лук`янчук // Українське слово. – 2017. – 1-7 берез. – С. 12.
 
Майданій, Т. С. Невідоме про відоме: життєве й мистецьке кредо Лесі Українки / Т. С. Майданій // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2018. – № 13-14. – С. 26-33. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Михайлова, Наталія. Дух і мандри Українки / Н. Михайлова // Міжнародний туризм. – 2019. – № 1. – С. 106-109.
 
Надуваний, Петро. Іван Франко і Леся Українка: великі українці / П. Надуваний // Українська літературна газета. – 2018. – 28 груд. (№ 26). – С. 4.
 
Романов, Сергій. "Бути письменником повсякчас": Леся Українка та Олександр Олесь / Сергій Романов // Слово і час. – 2016. – № 12. – С. 22-30. – Бібліогр. в кінці ст.
 
Романцова, Богдана. Леся Українка: десять найсильніших років українського модернізму / Б. Романцова // Українська літературна газета. – 2018. – 30 листоп. (№ 24). – С. 20.
 
 
Інтернет-ресурси
 
 
 
 
 
Підготувала Віталія Кодриш

Новини

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день