Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Генріх Манн – активний борець за мир
2021-03-25до 150-річчя від дня народження Генріха Манна
Твори Генріха Манна
|
84(4Нім)
М 23
Манн, Г. Молоді літа короля Генріха IV : роман / Г. Манн. – К. : Вища школа, 1982. – 576 с.
Роман із двох частин, який був написаний у Франції і цілком просякнутий французьким духом та французьким життєлюбством, — про молодість, підйом, правління та кінець французького короля Генріха IV. У книзі Генріх Манн, мабуть, висловив своє найглибше ставлення до життя, таке як радість від хороших речей у житті, — краси, дружби, любовних утіх, доброї їжі, чесної праці та освіченої розмови мовою, яка була звільнена від юнацького запалу та вичищена до простоти і лаконічності як спадщина, залишена для нащадків. Роман також є визнанням у любові до Франції. Роман про життя Генріха Наваррського містить численні деталі з історії Франції кінця 16 століття.
|
84(4Нім)
М 23
Манн, Г. Літа зрілості короля Генріха IV : роман / Г. Манн. – К. : Дніпро, 1985. – 748 с.
В другому романі історичної дилогії про Генріха IV видатний німецький письменник-реаліст Генріх Манн (1871—1950) зображує Генріха гуманістом, що із зброєю в руках бореться за торжество прогресивних для його епохи ідей, за можливість тривалого миру для свого народу й усієї Європи. Письменник підводить читача до зіставлення боротьби реакції і прогресу в зображувану ним епоху з боротьбою між силами миру і війни у бурхливій атмосфері 30-х років XX сторіччя.
|
84(4Нім)
М 23
Манн, Г. Вірнопідданий : роман / Г. Манн ; пер. з нім. М. Д. Зісмана. – Х. : Фоліо, 2013. – 379 с.
Роман Генріха Манна «Вірнопідданий» став одним з перших в німецькій літературі XX століття, де автору вдалося в абсолютній формі реалізувати свої творчі принципи. Він показав, що доля самотнього, звичайного, забитого чоловічка може знайти риси цілої нації! У романі показана громадська панорама кайзерівської Німеччини, звідки практично виросла, виплекалась мрія і про «Велику Німеччину», і про арійців — «надлюдину». Генріх Манн не шкодує свого героя, як і оточуючих його дійових осіб роману, він відвертий до сарказму, показуючи не тільки панораму доль, а й дно, виворіт життя і свідомості людей.
«Вірнопідданий» — перша частина трилогії «Імперія», наступні томи якої, «Бідні» та «Голова», були створені в 1917–1925 рр. Але це водночас і цілком завершений, самостійний роман, до того ж, безумовно, найкращий у трилогії, а можливо, і найкраща книга Генріха Манна взагалі.
|
84(4Г)
М 23
Манн, Г. Учитель Гнус ; В маленьком городе ; Серьезная жизнь : романы / Г. Манн ; пер. с нем. – М. : Правда, 1990. – 752 с.
Роман "Учитель Гнус" балансує на грані між психологічним реалізмом і памфлетом, між побутовим гумором та соціальною сатирою. Змінюються епохи, але в гімназії маленького провінційного містечка знову тиранить учнів вчитель Нусс на прізвиське Гнус – мстивий, мілкий тиран, істинне втілення германської кайзерівської воєнщини. Хто він – реальна людина? Чи символ часу, який вперто не хоче відступати перед віяннями майбутнього? І в кому втілиться майбутнє, яке принесе кінець вчителю Гнусу?
|
83.3(0)6
М 23
Манн, Г. В защиту культуры : сб. ст. / Г. Манн ; пер. с нем. – М. : Радуга, 1986. – 416 с.
В збірнику Генріха Манна (1871-1950) – одного з класиків світової літератури XX століття, письменника-антифашиста – представлені його статті і есеї – важлива частина його спадщини. Збірник складається з трьох розділів: статті і виступи Г.Манна на захист гуманізму і демократії; його нариси про німецьких та французьких письменників, висловлювання про російську класичну літературу; фрагменти з книги "Огляд століття".
|
84(4НІМ)
М 25
Mann, Heinrich. Die Jugend des Königs Henri Quatre : roman / H. Mann. ‒ Berlin : Aufbau-Verlag, 1958. ‒ 688 s. – Текст нім. мовою.
Молоді літа короля Генріха IV — перший том дилогії Генріха Манна про французького короля Генріха IV, виданий у 1935 році. У 1938 році вийшов друком другий том Літа зрілості короля Генріха IV. Разом вони вважаються найважливішим твором Генріха Манна. Роман про молодість, підйом, правління та кінець французького короля Генріха IV . У цих книгах Генріх Манн, мабуть, висловив своє найглибше ставлення до життя, таке як радість від хороших речей у житті, — краси, дружби, любовних утіх, доброї їжі, чесної праці та освіченої розмови мовою, яка була звільнена від юнацького запалу та вичищена до простоти і лаконічності як спадщина, залишена для нащадків.
|
84(4НІМ)
М 25
Mann, Heinrich. Die Göttinnen oder die drei romane der Herzogin von Assy / H. Mann. – Berlin-Weimar : Aufbau-Verlag, 1964. – 740 s. ‒ Текст нім. мовою
Трилогія «Богині або Три романи герцогині Ассі» (1903) відображає індивідуалістичні і декадентські захоплення автора. Письменник відходить від сатири, створивши образ головної героїні, герцогині Ассі, яка, за авторським задумом, є щасливою людиною, що вільно розвивається. У своєму становленні вона проходить три стадії – захоплення політикою (Діана»), мистецтвом («Мінерва»), любовю («Венера»). І хоча героїня поставлена в ідеальні умови для вільного виявлення її багато обдарованої натури, її життя – це шлях, який призводить в кінцевому підсумку до крайнього егоцентризму та індивідуалізму. |
84(4НІМ)
М 25
Mann, Heinrich. Nehéz élet / H. Mann. – Budapest : Athenaeum, 1936. – 264 o. ‒ Текст угор. мовою.
Роман "Серйозне життя" (1932) написаний в роки найжорстокішої кризи Веймарської республіки і економічних катастроф, що потрясли Західну Європу й Америку в 1929 році. У романі "Серйозне життя" Генріх Манн теж тяжіє до створення фантасмагоричних картин. Головна героїня роману дочка наймита відчуває неймовірні мінливості долі, які вражають своєю жорстокістю, безглуздям. У її житті є щось фатальне, невідворотнє. У дитинствім таким роком було море; воно постійно ламало хатини наймитів, змивало і відносило дітей і людей похилого віку. Потім таким же жорстоким морем стало для Марії її щоденне буття, фатальні припливи несли від неї мати, друзів, закоханого в неї юнака, дитини. |
84(4НІМ)
М 25
Mann, Heinrich. Der neue Humanismus wird sozialistisch sein : ausgewählte werke / H. Mann. – M. : Verlag Progress, 1977. – 367 s. ‒ Текст нім. мовою.
У збірник входять глави із всесвітньо відомих сатиричних романів письменника «Учитель Гнус», «Вірнопідданий», історичної дилогії про Генріха І, а також ліричні вірші, новелли, антифашистська публіцистика, в якій розкриваються високі суспільні ідеали Генріха Манна, ессе, статті про Радянський Союз та вибрані листи. |
84(4НІМ)
М 25
Манн, Генрих = Mann, Heinrich. Публицистика = Publizistische Schriften / Г. Манн. – М. : Изд-во литературы на иностранных языках, 1951. – 192 с. ‒ Текст нім. мовою.
Генріх Манн Публіцистика. Книга представляє собою учбовий посібник для студентів старших курсів мовних вузів. В ній зібрані статті Генріха Манна, присвячені боротьбі проти фашизму, за мир і єдність Німеччини. Дата написаннях окремих публікацій подається на початку статті. В кінці – вказані джерело, із якого вони взяті. Деякі статті піддались невеликому скороченню. Книга вміщує коментарії. |
84(4НІМ)
М 25
Mann, Heinrich. Professor Unrat : roman / H. Mann. ‒ M. : Verlag für Fremdsprachige Literatur, 1952. ‒ 248 s. – Текст нім. мовою.
Один із ранніх романів Генріха Манна «Вчитель Гнус або Кінець одного тирана». Шкільний учитель Гнус веде вічну війну зі своїми учнями. Переслідуючи особливо нелюбимих гімназистів, він потрапляє у портовий кабак «Голубий ангел» і так само, як його учні, закохується у співачку Розу Фрейліх. Дуже скоро вчорашній наставник юнацтва перетворюється в утримувача кубла розпусти шахрайства. У романі змальована німецька провінція кінця 90-х р.р., коли Германія вступила в період підготовки до війни за переділ світу. Змальовуючи маленьке провінційне містечко, Г. Манн показує, як дух агресії все більше і більше заволодіває жителями раніше тихого міста, де найбільш яскраво виступають типові риси юнкерської Германії того часу. В центрі роману – класична гімназія, пітомник «вірнопідданих», а в образі злого тирана і мучителя учнів Гнуса читач без труднощів упізнає прообраз фашиста. |
84(4НІМ)
М 25
Mann, Heinrich. Az alattvaló = [Вірнопідданий] : regény / H. Mann. – Budapest: Kozmosz Könyvek, 1976. – 415 o. ‒ Текст угор. мовою.
Трилогія «Вірнопідданий» приніс Генріху Манну всесвітню відомість. Перша частина трилогії «Імперія», яка за задумом Г. Манна, мала бути представлена розгорнутим відображенням Германії епохи імперіалізму. Це роман про німецьку буржуазію напередодні першої світової війни. Дітріх Геслінг, син дрібного фабриканта, перевтілюється у великого капіталістичного хижака і становиться представником реакційних кіл, пронизаних шовінізмом і вірнопідданством. Сатирична манера Манна в цьому романі розкрилась особливою повнотою. Друга книга трилогії – «Бідні» (1917) – роман про пролетаріат, написаний незадовго до германської революції; третя і заключна частина «Голова»(1925) – присвячується правителям германської імперії, які привели країну до війни 1914-1918 рр. |
|
84(4НІМ)
М 25
Mann, Heinrich. Ronda tanár úr / H. Mann. – Budapest : Szépirodalmi Könyvkiadó, 1971. – 224 o. ‒ Текст угор. мовою.
Роман Генріха Манна «Вчитель Гнус або Кінець одного тирана». У творі Генріх Манн бичує прусську муштру, яка пронизала всю систему виховання молоді і весь правопорядок вільгельмовської Німеччини.
|
***
Скуратівський, В. Л. Манн Генріх [Електронний ресурс] / В. Л. Скуратівський // Енциклопедія Сучасної України. Т. 19. ‒ К., 2018. ‒ С. 131 : портр. ‒ Режим доступу : https://bit.ly/2PJNHLM. ‒ Назва з екрана.
Стеквашов, Є. Манн Генріх / Є.Стеквашов // Зарубіжні письменники : енциклопедичний довідник : у 2 т. ‒ Т. 2 : Л ‒ Я / за ред.: Н. Михальської, Б. Щавурського. ‒ Тернопіль : Навчальна книга ‒ Богдан, 2006. ‒ С. 108-109.
Інтернет ресурси:
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".