Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Іван Багряний – людина з душею поета й митця

2021-09-30
до 115-річчя від дня народження
2 жовтня, 115 років тому народився Іван Багряний – український  публіцист, поет, письменник, політичний  діяч.
 
15 важливих фактів про життя письменника.  
1. Справжнє ім’я письменника  Лозов'ягін (або ж Лозов'яга) Іван Павлович. Народився він 2 жовтня 1906 року біля Охтирки Сумської області. Крім псевдоніму «Багряний», використовував й  інші  «Іван Полярний» та «Сорок сорок».
2. Творчість починав з малювання. Багряний вчився в Краснопільській художньо-керамічній професійній школі за фахом «малярство та гончарна справа»,  у 1925-му працював у Кам'янці-Подільському ілюстратором у газеті «Червоний кордон», а в 1926-му вступив до Київського художнього інституту. До захисту диплому його не допустили через «політичну неблагонадійність».
3. Був учасником літературних об’єднань «Плуг» і МАРС. До Охтирської філії спілки «Плуг» вступив у 1924-му році, був її секретарем.  Під час навчання в Київському художньому інституті перейшов до МАРСу (Майстерні революційного слова), а в 1929 році видав першу збірку поезії — «До меж заказаних».
4. У віці 25 років був арештований за контрреволюційну діяльність і відбував заслання в БАМЛАГу (Байкало-амурский виправно-трудовий табір).
5. Втік з заслання і два роки жив в Зеленому Клину  заселеній українцями території на Далекому Сході. Спогади про цей час перетворилися у роман «Тигролови» (спочатку мав назву «Звіролови»).
6. Роман «Тигролови» Іван Багряний написав за два тижні. Переховуючись у конспіративній квартирі знайомого на Львівщині, він створив рукопис. Друкована версія була готова 16 грудня 1943 р. Один примірник Багряний відіслав у журнал «Вечірня година», а другий  на літературний конкурс, оголошений «Українським видавництвом». В конкурсі він розділив перемогу з повістю Тодося Осьмачки «Старший боярин».
7. Під час Другої світової війни співпрацював з ОУН і УПА. Зв’язки з ОУН встановив, ще живучи в Охтирці. Після переїзду на Львівщину в 1943-му році він створював антифашистські листівки, малював плакати, писав сатиричні та бойові пісні.
8. У 1944-му році емігрував до Німеччини. Однією з причин стали розбіжності у поглядах з керівництвом УПА. Жив у таборі для переміщених осіб у місті Новий Ульм. Там у 1946-му році він написав памфлет «Чому я не хочу вертатись до СССР?» (перша назва  «Чому я не хочу вертатися на «родіну»?») у відповідь на примусову репатріацію біженців з СРСР.
9. Заснував у Німеччині газету «Українські вісті». Іван Багряний був її головним редактором з 1946 до 1963, коли письменник пішов з життя. Навколо видання сформувалися кілька видавництв («Україна», «Прометей»), які друкували заборонену у СРСР літературу та переклади закордонних творів українською мовою.
10. У 1950-му році видав у Франції роман «Сад Гетсиманський». Твір детально описує допити і використання тортур слідчими НКВС щодо в'язнів, а також згадує життя в трудових таборах. «Архіпелаг Гулаг» Солженіцина побачив світ через 23 роки.
11. Був серед засновників трьох українських організацій за кордоном. Це Українська Революційна Демократична партія (УРДП), ОДУМ (Об'єднання демократичної української молоді) та МУР (Мистецький Український Рух). Останній через деякий час перетворився на об'єднання українських письменників «Слово» у США.
12. Одним із перших відкрито заявив про те, що на боці нацистської Німеччини воювали українські підрозділи. Зробив він це в романі «Огненне коло». В ньому він описав битву під Бродами, у якій зійшлися радянська армія та українські підрозділи німецьких військ. Особливу увагу присвятив дивізії «Галичина».
13. Був одним із небагатьох дослідників феномену «Зеленого Клину». Поселенням українців на Далекому Сході Багряний присвятив статтю «Україна на березі Тихого океану».
14. Писав дитячі твори. Наприклад, віршовані «Казку про лелек і Павлика-мандрівника» і «Телефон».
15. Помер у 1963 році й похований у Новому Ульмі. На надгробку вибиті рядки з поеми Багряного «Мечоносці»:
«Ми є. Були. І будем ми! Й Вітчизна наша з нами».
 
За матеріалами сайту: https://hromadske.ua/
 
Твори Івана Багряного
 
Творчість Івана Багряного – одного з найталановитіших письменників української діаспори, лауреата Державної премії імені Т. Г. Шевченка (посмертно) – видатне явище української літератури, яскраве свідчення великої синівської любові до Батьківщини.
 
84(4УКР)6
Б 14
Багряний, Іван. Вибрані твори / І. Багряний ; упоряд., передм., прим. М. Балаклицький. – К. : Смолоскип, 2006. – 688 с. – (Розстріляне Відродження). – Бібліогр.: с. 664-685.
 
Видана в серії "Розстріляне відродження" збірка вибраних творів Івана Багряного (1906 – 1963) презентує його постать як різнобічно обдарованого автора не тільки художніх та поетичних творів, але також і публіциста й громадського діяча. До збірки увійшли роман "Людина біжить над прірвою", видання якого до цього часу здійснювалося лише в діаспорі й було малодоступним для українського читача, вибрані поезії зі збірок "До меж заказаних", "Золотий бумеранг", поема "Гуляй-поле", а також оповідання "Пацан", що друкується вперше з 1928 року. Книга також уміщує окремі публіцистичні твори й літературно-критичні статті Івана Багряного ("Думки про літературу", "Народження книги") та добірку досліджень творчості письменника, зокрема дослідження роману "Сад Гетсиманський" Григорія Костюка, Олександра Шугая та Олександра Ковальчука, статті Юрія Шереха й Остапа Тарнавського. Окрім того, у збірці представлена вичерпна бібліографія життя й творчості автора.
 
84(4УКР9)6
Б 14
Багряний, Іван Павлович. Вибрані твори / І. П. Багряний ; вступ. ст., упоряд. і прим. Г. М. Жуковська. – К. : Книга, 2007. – 368 с. : портр. – (Твори українських емігрантів).
 
У книзі вміщено роман «Тигролови» (1944), який приніс письменнику світову популярність і визнання, повість про трагічну сторінку визвольної боротьби у вирі Другої світової війни – «Огненне коло» (1953), а також ранні поетичні і прозові твори, які гідно репрезентують багатогранну творчу особистість Івана Багряного.
Книга адресується як широкому колу читачів, так і шкільній та студентській аудиторії.
 
821.161.2
Б 14
Багряний, Іван Павлович. Вибрані твори / І. П. Багряний. – Х. : Ранок, 2009. – 288 с. – (Українська муза ; т. 11).
 
До 11 тому серії «Українська муза» ввійшли вибрані поезії й поеми Івана Багряного, а також роман у віршах «Скелька». Читач відкриє для себе дивовижний світ поета-борця, щирого патріота української держави, громадянина з великої літери. У численних поезіях автор глибоко переживає історичне минуле України, осмислює його, пропускаючи через власне серце.
Книга сприяє патріотичному вихованню підростаючого покоління, знайомить широке коло читачів із творами, що в умовах літературних репресій та антиукраїнської політики тривалий час залишалися недоступними.
 
821.161.2
Б 14
Багряний, Іван Павлович. Людина біжить над прірвою : роман / І. П. Багряний. – К. : Укр. письменник, 1992. – 320 с.
 
«Людина біжить над прірвою» (1948-1949) – роман-тріумф людської гідності на іспиті людини в межовій ситуації боротьби і страждань серед нелюдської дійсності. Знову герой роману молодий українець архітектор Максим Колот, який у воєнний 1943 рік опиняється між життям і смертю, між двома воюючими арміями. Ці фронти – фашистський і радянський – захоплюють у своє нещадне коло людину, наче «піщинку», намагаючись стерти її з лиця життя, але Людина підхоплюється, зривається силою своєї віри і перемагає. І. Багряний показує що може Людина, коли вона не «хробак», не «равлик», чи безвільна «піщинка», а таки справжня Людина, неповторна людська одиниця. Зображуючи приниження і страждання, І. Багряний викриває війну, як анти природну, яка несе загибель культурі, цивілізації, всьому людству.
Вперше роман вийшов за кордоном окремою книжкою у 1953 р. в Новому Ульмі, в Україні він побачив світ у 1992 р.
 
84(4УКР)6
Б 14
Багряний, Іван Павлович. Сад Гетсиманський / І. Багряний. – К. : Наук. думка, 2001. – 548 с. – (Бібліотека школяра).
 
Роман «Сад Гетсиманський», написаний наприкінці сорокових, за багато років до появи відомого «Архіпелагу ГУЛАГу», викриває жорстокість та підлість сталінської інквізиції, славить незламність людського духу. У творі талановитого українського письменника Івана Багряного зображено потужну столичну машину свавілля та беззаконня, яка нищила людей морально та фізично. Твір рекомендований Програмою середньої загальноосвітньої школи з української літератури для текстуального вивчення.
 
84(4УКР)6
Б 14
Багряний, Іван Павлович. Тигролови : роман ; Морітурі : драм. повість / І. П. Багряний ; уклад. А. Я. Бельдій. – К. : Наук. думка, 2001. – 368 с. – (Бібліотека школяра).
 
У книзі вміщено роман "Тигролови" та драматичну повість "Морітурі" відомого українського письменника Івана Багряного. Ці твори рекомендовані Програмою середньої загальноосвітньої школи з української літератури для текстуального вивчення.
 
84(4УКР9)6
Б 14
Багряний, Іван Павлович. Сад Гетсиманський ; Тигролови : романи / упоряд. О. В. Серьогіна. – К. : Україна, 2015. – 872 с. – (Бібліотека Шевченківського комітету) (Програма "Українська книга").
 
Романи Івана Багряного «Сад Гетсиманський» та «Тигролови» – небуденне явище в історії української прози XX століття. Про великий резонанс, який мали ці твори в літературно-мистецькому житті української діаспори, свідчать численні дослідження критиків, а також відгуки читачів, надруковані на шпальтах різних видань.
Сьогодні романи Івана Багряного «Сад Гетсиманський» та «Тигролови» особливо актуальні. Ці правдиві сторінки трагічної історії українського народу стануть справжньою пересторогою для молодого покоління, яке прагне побудувати демократичну європейську державу.
 
821.161.2
Б 14
Багряний, Іван Павлович. Збірка поезій / І. П. Багряний. – К. : Центр учбової літ., 2019. – 100 с. – (Класика української літератури).
 
Серія "Класика української літератури" включає перелік творів видатних українських письменників за програмою Міністерства освіти та науки України для позакласного читання учнів середніх загальноосвітніх навчальних закладів.
 
84(4УКР9)6
Б14
Багряний, Іван Павлович. Публіцистика : доповіді, статті, памфлети, рефлексії, есе / І. П. Багряний ; упоряд. О. Коновал ; передм. І. П. Дзюба. – 2-е вид. – К. : Смолоскип, 2006. – 856 с. : портр.
 
У книзі – за хронологією першої публікації – вміщено доповіді, статті, памфлети, рефлексії, есе (приведені, в основному, до норм сучасного українського правопису), які були надруковані в 1946–1963 роках переважно в журналі «Наші позиції» та газеті «Українські вісті» – виданнях Української революційно-демократичної партії (УРДП), яку в еміграції організував і впродовж 1948–1963 років очолював автор. Публіцистика Івана Багряного була засобом боротьби за національну гідність і волю свого народу, за незалежність України. Гострим словом він критикував сталінський тоталітарний режим, викривав російський шовінізм, відгукувався на події в СРСР, аналізував світове політичне життя тощо. Його публіцистика, в якій відбилася його подвижницька політична та організаторська діяльність в еміграції, здебільшого не втратила актуальності й сьогодні, вона багато в чому повчальна і, як переконається читач, дуже цікава.
 
84(4УКР)6
Б 14
Багряний, Іван. Листування : 1946-1963 : у 2 т. Т. 1 / І. Багряний ; Фундація ім. І. Багряного; упоряд. О. Коновал ; відп. за вип. О. Проценко. – К. : Смолоскип, 2002. – 706 с. : портр. – Імен. покажч.: с. 691-702.
84(4УКР)6
Б 14
Багряний, Іван. Листування : 1946-1963 : у 2 т. Т. 2 / І. Багряний ; Фундація ім. І. Багряного; упоряд. О. Коновал ; відп. за вип. О. Проценко. – К. : Смолоскип, 2002. – 554 с. : портр. – Імен. покажч.: с. 535-551.
 
До двотомника Листування Івана Багряного – відомого поета, письменника і громадсько-політичного діяча, який помер в Німеччині 1963 р., ввійшло понад п’ятсот шістдесят листів до відомих осіб культурно-громадського та політичного українського світу діаспори. В книзі поміщені також статті осіб, які близько співпрацювали з І. Багряним в УРДП, яку він заснував зараз після закінчення Другої світової війни й очолював її до кінця свого життя, чи з особами поза партією, близькими йому. В листах мова про труднощі, що стояли на перешкоді у виданні його літературних творів, про наради, пленуми ЦК УРДП, крайових організацій УРДП в Німеччині й Австрії, Австралії, Англії, Канаді, Франції, Бельгії, по інших державах та діяльність братніх організацій.
 
84(4УКР)6
Б 14
Багряний, Іван Павлович. Казка про лелек та Павлика-мандрівника : подарунок маленьким / І. П. Багряний ; худ. І. П. Багряний. – К. : Смолоскип, 2011. – 48 с. : кольор. іл.
 
"Казка про лелек та Павлика-мандрівника" Івана Багряного це поетична оповідь про фантастичні пригоди хлопчика у далеких світах, що переконують: найкраще жити вдома, на Батьківщині, в Україні. Видання ілюстроване авторськими малюнками.
 
 
 
84(4УКР)6
Б 14
Багряний, Іван Павлович. Телефон : подарунок маленьким / І. П. Багряний ; худ. І. П. Багряний. – К. : Смолоскип, 2011. – 48 с. : кольор. іл. 
 
"Телефон" Івана Багряного це гумористично-лірична віршована оповідка з національним колоритом. Видання ілюстроване авторськими малюнками.
 
 
 
Матеріали про життя і діяльність Івана Багряного
 
83.3(4УКР)6
Б20
Балаклицький, Максим. "Нова релігійність" Івана Багряного : монографія / М. Балаклицький. – К. : Смолоскип, 2005. – 168 с. – Бібліогр.: с. 151-164.
 
Ця книжка пропонує дещо несподіваний погляд на літературну постать Івана Багряного, читацьке уявлення про творчість якого вряди-годи затьмарено надмірною політизованістю різного ґатунку. Максим Балаклицький прагне прочитати Багряного як релігійного мислителя, як пристрасного шукача віри — віри у справедливе життя, віри в Людину, віри в Бога.
 
91.9: 83.3(4УКР)6
У45
Український письменник і політичний діяч Іван Багряний ( 1906–1963 ) [Електронний ресурс] : бібліогр. покажч. / Харків. держ. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка ; уклад. Т. О. Сосновська [та ін.]. – 2-е вид. – Харків, 2006. – 192 с. – Режим доступу : https://bit.ly/3u9j7LJ – Назва з екрава.
 
Державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка розпочинає серію бібліографічних покажчиків “Діячі української діаспори”. Перший посібник серії присвячено 90-річчю від дня народження українського письменника Івана Багряного (Лозов’ягіна). Ім’я І. Багряного зовсім недавно стало відоме широкому загалу читачів. Творчий шлях митця починався в Україні, але більшість його творів була написана в Німеччині. Прослідкувати діяльність письменника за цей період стало можливо завдяки фондам українсько-канадської бібліотеки, яку товариство “Канадські друзі України” у 1995 році подарувало ХДНБ ім. В. Г. Короленка. Покажчик містить відомості про видання творів Івана Багряного та матеріали про життя і діяльність, що друкуються українською мовою з 1925 року не лише в Україні, але й за її межами.
Посібник адресований літературознавцям, історикам, викладачам, працівникам бібліотек та музеїв, студентам, а також усім, хто цікавиться історією української літератури та України взагалі.
 
 
78.34(4УКР)
Л93
"Людина на трагічному іспиті історії" : метод. поради / Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. С. Т. Єрошенкова ; відп. за вип. В. Вітенко. – Тернопіль, 2006. – 24 с. 
 
83.3(4УКР)6
Ш 95
Шугай, Олександер. Іван Багряний: нове й маловідоме : есеї, документи, листи, спогади, нотатки, факти. Кн. 1 / О. Шугай ; передм. І. М. Дзюба. – К. : Смолоскип, 2013. – 960 с. : портр. – Імен. покажч.: с. 943-948.
83.3(4УКР)6
Ш 95
Шугай, Олександер. Іван Багряний: нове й маловідоме : есеї, документи, листи, спогади, нотатки, факти. Кн. 2 / О. Шугай. – К. : Смолоскип, 2013. – 1048 с. : фото. – Бібліогр. у тексті. – Покажч.: с. 1023-1036.
 
За допомогою конкретних фактів, зокрема листів письменника до дружини та соратників і друзів, досліджено, в яких нелегких умовах було створено романи «Сад Гетсиманський», «Буйний вітер», віршовану повість «Антон Біда - герой труда» та ін. Крім того, вміщено статті, нотатки, дарчі написи та автографи, політичні карикатури, про які мало хто знав. В окремих розділах мовиться про повернення й пошанування творчої спадщини І. Багряного в Україні. Сторінки книги доповнено рідкісними світлинами. Видання розраховане на широке коло читачів.
 
83.3(4УКР)6
Н 30
Народжений для бою : зб. матеріалів до 110-річчя І. Багряного / упоряд. С. Козак. – К. : Укр. б-ка ім. І. Багряного, 2016. – 140 с. – (Українська бібліотека імені Івана Багряного ; № 1-2016). – Бібліогр. у підрядк. прим.
 
Іван Багряний (1906–1963) – публіцист, прозаїк, поет, політичний мислитель, лауреат (посмертно) Державної премії України ім. Т. Шевченка. Він був народжений для бою. Для бою за рідну землю, за Україну. І нині його слово допомагає нам змагатися за найдорожче – за Українську державу.
Цей збірник матеріалів відомих авторів-багрянознавців приурочено до 110-річчя від дня народження письменника і громадського діяча.
 
821.161.2.09"19"
Ш 24
Шапошникова, Олена Олександрівна. Іван Багряний / О. О. Шапошникова. – Харків : Фоліо, 2019. – 128 с. : іл. – (Знамениті українці).
 
Життєвий шлях Івана Багряного (19061963; справжнє прізвище   Лозов'ягін), лауреата Шевченківської премії 1992 року, був сповнений спротиву всьому фальшивому й облуд­ному в радянській дійсності. Митця було ув'язнено, заслано до Далекого Сходу. І всюди  в камерах, таборах, а потім в еміграції   цей талановитий український письменник, поет, публіцист, політик зазнав безліч цькувань лише через те, що усім серцем любив свою Вітчизну. «Націоналіст», «антисовєтчик», «ура-патріот»   через такі та подібні політичні штампи письменника і нині належним чином не поцінована як мислителя світового масштабу, романи якого порушують низку «вічних тем»   життя і смерті, творення й руйнації, вірності й зради, свободи й рабства, кохання, божевілля, героїзму, віри.
 
***
Авраменко, О. Літературний диктант як засіб вивчення рівня навчальних досягнень учнів / О. Авраменко // Українська мова й література в сучасній школі. – 2013. – № 3. – С. 23-27.
Арабески до роману "Сад Гетсиманський" : 70 років "Сад Гетсиманський" Іван Багряний // Шкільна бібліотека. – 2020. – № 3. – С. 60 – 64. : 
Багряний Іван // Українські письменники : біографії, огляди творчості, літератур. напрямки і течії, літературознав. словник : [довідник] / М. І. Преварська. – К. : Велес, 2013. – С. 8-12. : портр. – Бібліогр. наприкінці ст.
Багряний, Іван. Вижити й розповісти світові / І. Багряний // 25 українських поетів на вигнанні / М. Ф. Слабошпицький. – 2 -е вид. – К. : Ярославів Вал, 2012. – С. 434-474.
Бойко, Л. Життя і творчість Івана Багряного / Л. Бойко // Дивослово. – 2007. – № 6. – С. 21-22
Гай-Нижник, П. Програмові засади та світоглядні ідеї УРДП під проводом І. Багряного (1947 – 1963 рр.) / П. Гай-Нижник, О. Ярошинський // Українознавство. – 2015. – № 4. – С. 160-176. – Бібліогр. наприкінці ст.
Гризун, А. Двокнижжя стає трикнижжям : фундації імені Івана Багряного – 40 років / А. Гризун // Літературна Україна. – 2015. – 17 верес. – С. 6.
Гриневич, В. Іван Багряний – митець і особистість / В. Гриневич // Українська література в загальноосвітній школі. – 2008. – № 5. – С. 8-11
Дзюба, І. Громадянська снага і політична прозорливість : (про публіцистику Івана Багряного) / І. П. Дзюба // Пам’ять століть. – 2006. – №2. – С. 210-215.
Дзюба, І. Пізнання Івана Багряного триває / І. Дзюба // Літературна Україна. – 2014. – 17 квіт. (№ 16). – С. 6-7. ; 24 квіт. (№ 17). – С. 12-13.
Згурська, Л. Іван Багряний – письменник і громадянин : урок – проект з української літератури : 11 клас / Л. Згурська // Українська мова й література в сучасній школі. – 2012. – № 4. – С. 59-66.
Іван Багряний – людина з душею поета й митця / підгот. Н. Коваль // Українська мова та література. – 2015. – № 6. – С. 6-8. – Бібліогр. наприкінці ст.
Іван Багряний (1906–1963) : інші псевдономі – Полярний, Дон Кочерга та інші // Усі українські письменники : біогр. нарис, літ.-худож. огляд, перелік основних тв., літ. для додаткового користування, термінолог. словник / упоряд. : Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева. – Х. : Торсінг плюс, 2009. – С. 142-147. – Бібліогр. наприкінці ст.
Іван Багряний (Іван Павлович Лозов‘ягін) // Комишна, Н. С. Повторення – шлях до успіху : теорія і методика навчання укр. літ. : посібник/ Н. С. Комишна. – Ужгород : Ґражда, 2008. – С. 87-88.
Іван Багряний // Бернадська, Н. І. Українська література ХХ століття : навч. посіб./ Н. І. Бернадська. – 4-те вид., випр. – К. : Знання – Прес, 2008. – С. 134-148.
Іван Багряний. Творчість на грані самопожертви // Жулинський, М. Українська література: творці і твори: учням, абітурієнтам, студентам, учителям. – 2011. – С. 631-650 : фот. – Бібліогр. наприкінці ст.
Коновал, О. Тернистий шлях Івана Багряного / О. Коновал // Літературна Україна. – 2012. – 19 лип. (№ 27). – С. 12.
Коновал, О. Чому Іван Багряний не хотів повертатися до СРСР? / О. Коновал // Літературна Україна. – 2011. – 6 січ. (№ 1). – С. 11.
Кордонська, А. В. Ми є. Були. І будем ми. Й Вітчизна наша з нами : (до річниці від дня народж. І. Багряного) / А. В. Кордонська // Все для вчителя. – 2015. – № 11. – С. 16-18.
Лавріненко, Ю. Іван Багряний – політичний діяч і письменник / Ю. Лавріненко // Літературна Україна. – 2013. – 14 лют. (№ 7). – С. 10-11.
Людина – патріот та його епоха: Іван Павлович Багряний (1906–1963) / упоряд.: С. Козак, Ю. Пригорницький // Шкільна бібліотека. – 2016. – N 9(вересень). – С. 39-42.
Медведєва, О. Особливості мовної публіцистики Івана Багряного / О. Медведєва // Українська мова та література. – 2015. – № 21-22. – С. 70-72. – Бібліогр. наприкінці ст.
Недруковані листи Івана Багряного // Березіль. – 2016. – № 4-6. – С. 174-191.
Чабан, М. "І в вічній мерзлоті складали душі ми..." : доля. Іван Багряний. / М. Чабан // Слово Просвіти. – 2006. – №52. – С. 11.
Шарговська, О. Іван Багряний 83 дні сидів у камері смертників / О. Шарговська // Країна. – 2013. – № 33 (29 серп.). – С. 55-57.
Шугай, О. Іван Багряний повертається : у рідному місті видатного письменника відкрили йому пам’ятник / О. Шугай ; розмовляв С. Бондаренко // Літературна Україна. – 2017. – № 40. – С. 1, 7.
Шугай, О. Він розвинчав сталінщину на 20 років раніше за Солженіцина : до 100-річчя Івана Багряного : [розмова з письменником / вела О. Мельник]  / О. Шугай // Українська культура. – 2006. – №10. – С. 30-31.
Шугай, О. Іван Багряний – за мольбертом : нове з біографії письменника, якому 2 жовтня виповнюється 107 років від дня народження / О. Шугай // Київ. – 2013. – № 9. – С. 145-156.
 
Інтернет ресірси:
 

Підготувала Віта Стрічик


Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день