Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Геній із підвальної комірчини

2022-08-14
до 60-річчя від дня народження Олеся Ульяненка

Олесь Ульяненко (справжнє ім'я Олександр Станіславович Ульянов) – український письменник, наймолодший лауреат Малої Шевченківської премії.
Народився письменник 14 серпня (офіційно 8 травня) 1962 року в місті Хорол Полтавської області.
Олександр закінчив школу № 2 міста Хорола (нині гімназія), навчався в Лубенському медичному училищі, у 1980 закінчив Миколаївське медичне училище. В молодости працював у Якутії, служив десантником у Радянській армії в Східній Німеччині та Афганістані. Вів напівволоцюжний спосіб життя у Центральній Росії, жив у панківському середовищі в Ленінграді.
У 1997 за роман «Сталінка» отримав Малу Шевченківську премію. За твердженням самого Ульяненка, написаний ним спільно з Володимиром Тихим на основі «Сталінки» сценарій було пізніше несанкціоновано використано московським режисером Сельяновим як основу для фільму «Жмурки».
У 2006 вийшов роман «Знак Саваофа». У романі описувалися кримінальні схильности та збочення служителів Московського патріархату, а сам патріархат називався п'ятою колоною в Україні, яка ніколи не підтримувала української незалежности. За цей роман Московський патріархат оголосив письменнику анафему.
У грудні 2009 у видавництві «Треант» вийшла кримінальна мелодрама «Там, де Південь», а навесні 2010, там само – друге видання книги «Жінка його мрії», презентація якого відбулася у вигляді провокаційного літературно-художнього перформансу в київській галереї «Карась».
Помер 17 серпня 2010 у власній квартирі на 49-му році життя. Офіційна причина смерти – хронічна серцева недостатність. Похований на Байковому кладовищі, ділянка № 33.
За життя був нагороджений преміями журналів «Сучасність», «Благовіст» та «Кур'єр Кривбасу».

за матеріалами Вікіпедії

Творчість Олеся Ульяненка

84(4УКР)6 
У-51
Ульяненко, Олесь. Вогненне око : роман / О. Ульяненко. – Х. : Бібколектор, 2016. – 320 c. – (Програма "Українська книга").
 
У запропонованому романі із вражаючою достовірністю зображено цинічний та жорстокий абсурд української дійсности 90-х років минулого століття. Це і всепереможні у своєму безглузді й жорстокости злочинці брати Роздайбіди, і не менш злочинний міліціонер Гільмедов, і представник корумпованої верхівки полковник Кравченко… Це твір про злочин та безкарність, у якому із жахливими подробицями змальована «нечистота та розклад людського буття».
84(4УКР)6 
У 51
Ульяненко, Олесь. Жінка його мрії : роман / О. Ульяненко. – Х. : Фоліо, 2012. – 288 c.
 
«Жінка його мрії»  твір, який вбив свого автора. У 2009 році цей роман був визнаний порнографічним, після чого його було вилучено з книгарень. Майже рік Олесь Ульяненко відстоював свої права і гідність у суді, міжнародні правозахисні організації оприлюднювали гнівні листи, радіо «Свобода» розповсюджувало інформацію по всьому світові, в той час як невідомі люди телефонували письменникові і погрожували, що коли він виграє суд, то  за пів року помре. Так і сталося: за пів року після суду письменника знайшли мерт­вим у його квартирі. Можливо, загадка смерті Олеся Ульяненка відкриється нам після прочитання його роману?..
84(4УКР)6 
У-51
Ульяненко, Олесь. Знак Саваофа : роман / О. Ульяненко. – Х. : Фоліо, 2013. – 288 c.
 
«Знак Саваофа» – це містично-релігійний опус, спроба схрестити легкий жанр із жорстоким. Автор зізнається, що герої роману є реальними особами та він навіть не змінив імена.
Хоча, хто його знає…
 
84(4УКР)6 
У-51
Ульяненко, Олесь. Квіти Содому : роман / О. Ульяненко. – Х. : Фоліо, 2012. – 254 c.
 
За яких обставин людина може опинитися на самому дні і чи може вона, навіть маючи бажання, вирватися звідти і повернутися до нормального життя? Чи можна змінити свою долю, якщо ти з дитинства приречений жити серед покидьків? На ці та багато інших питань намагаються знайти відповідь герої роману Олеся Ульяненка «Квіти Содому».
84(4УКР)6 
У-51
Ульяненко, Олесь. Пророк : роман / О. Ульяненко.  – К. : Укр. пріоритет, 2013. – 176 c.
 
Наймолодший лауреат Шевченківської премії Олесь Ульяненко дуже рано пішов із цього життя. У розквіті таланту – і свідченням цього є незакінченний роман письменника "Пророк". Ця книга не для тих, хто почувається на нині щасливим. Її варто приймати в терапевтичних дозах, бо магія тексту й мереживо химерного сюжету здатні виліковувати. Є такий спосіб лікування депресії, коли живим закопують до могили. ця книга – лише для дорослих. Книга для людей, які знають, що таке страждання й розуміються на справжній літературі.
84(4УКР)6 
У-51
Ульяненко, Олесь. Серафима : роман / О. Ульяненко. – Х. : Фоліо, 2013. – 224 c.
 
В основі сюжету даного роману – відверта історія життя дівчини-вбивці, красуні, яка кращого застосування для своєї вроди, ніж піти по руках бандитів та міліціонерів, не знайшла, а потім, відчувши себе ображеною, почала розправлятися з усіма, хто зустрівся на її шляху. Як і в інших своїх романах, письменник у «Серафимі» стверджував: «Намагаюсь показати темні сторони суспільства, щоб довести людям, що так жити не слід».
821.161.2 
У-51
Ульяненко, Олесь. Син тіні : роман / О. Ульяненко. – Х. : Бібколектор, 2017. – 288 c.
 
У романі Олеся Ульяненко "Син тіні" розповідається про тіньовий бік бізнесу. «Куди б ти не перевів погляд,  пише Олесь Ульяненко,  ти можеш, не маючи совісти, а маючи меткий практичний розум, уміння рахувати, використовуючи психологію і вдачу крадія, вийти, як не крути, в люди». Саме так і жив головний герой цього твору – вбивав, зраджував, отруював атмосферу навколо себе і кайфував від власної безкарности.
Але дечого він не врахував – що над нами є Бог, чиї жорна мелють помалу, зате певно…
 
84(4УКР)6
У-51
Ульяненко, Олесь. Сталінка ; Дофін Сатани : романи / О. Ульяненко. – Х. : Бібколектор, 2015. – 512 c.
 
«Сталінка» (1997) – найбільш резонансний твір письменника, один із перших культових українських романів нового часу. Саме він здобувся на нищівну критику, саме за нього Олесь Ульяненко отримав Малу Шевченківську премію. Автор малює життя в божевільні, де люди перетворюються на рослини. Але ж не всі. Головний герой Йона намагається втекти на волю, але що таке воля в «країні вічних дурнів і катів»? Хаос, обман, розпуста... І тільки віра в Бога допомагає людині вистояти в цьому божевільному світі. У романі «Дофін Сатани» (2003) письменник із вражаючою достовірністю створив жахливий образ нелюда-вбивці, який ховається за привабливою постаттю рафінованого інтелігента.

Спогади та матеріали про життя і творчість Олеся Ульяненка

821.161.2
В 71
Вольвач, Павло. Уляша : [про О. Ульяненка] / П. Вольвач // Вольвач, П. 20+1, або Земля мертвих : коротка проза / П. Вольвач. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2021. – С. 79-106.
 
«20+1 або Земля мертвих» – книжка в жанрі кросовер, в якій Павло Вольвач використовує класичні засоби мемуаристики не лише задля створення галереї знакових портретів доби, а й задля вибудови власної біографії як плетива «перехресних стежок» з усіма тими діаметрально різними людьми. Поруч із класиками української літератури тут присусідилися люди-­тіні родом із люмпен-криміналізованих запорізьких «посьолків», в одній компанії опинилися музикант із солідним тюремно-героїновим стажем, «запоребрикові» контркультурні діячі, призабуті вітчизняні політв’язні, й ця неоднорідність прозових рисунків Вольвача дозволить читачеві пробратися до кухонь абсолютних геніїв та істинної нечисті, почути мертвих  побачити живих. 
Декілька сторінок Павло Вольвач присвятив також Олесю Ульяненку, назвавши свою біографічну розповідь «Уляша».
 

821.161.2.09
П 88
Пуніна, Ольга. Самітний геній. Олесь Ульяненко : літ. портр. / О. Пуніна.  К. : Академвидав, 2016.  286 с.  (Життя і слово).  Бібліогр.: с. 240-283
.

Дивно склалося в нього: жив неприкаянним схимником. Був відкритим і категоричним у стосунках. Вважав себе містичним письменником. Стверджував, що його твори допомагають людині випалити звіра в собі. І був нещадно критикований за її "очорнення". Мав визнання не тільки "літературної богеми", а пішов нерозпізнаним. Загадковість Олеся Ульяненка стає зрозумілішою завдяки дослідженню його особистісної натури і творчої самобутности в моменти психічних осяянь і затемнень. Різнобічно і доступно аргументована праця "Самітний геній" наближає до розуміння Олеся Ульяненка як незвично цілісної особистості, допомагає побачити геніальне і в його прозі. Літературознавців, психологів, культурологів і людей, яких захоплюють інтелектуальні тексти, чекають при читанні цієї книжки бентежні спостереження, враження і роздуми.

821.161.2.09
Ш 88
Штейнбук, Фелікс. Під "Знаком Саваофа", або "Там, де..." Ульяненко. Ч .1 : Під "Знаком Саваофа" / Ф. 
Штейнбук. – К., 2020.  394 с.
 
У монографії пропонується новітня, альтернативна у стосунку до традиційних історико-літературних інтерпретацій теоретико-літературна екзегетика творчості одного із найталановитіших та найсуперечливіших сучасних українських письменників Олеся Ульяненка. Для науковців, викладачів та студентів філологічних спеціальностей вищих навчальних закладів, для учителів, які викладають українську літературу в загальноосвітніх школах, а також для всіх тих, хто цікавиться сучасним вітчизняним мистецтвом слова.

***

Ульяненко, Олесь. Наказ : [оповідання] / О. Ульяненко // 20 письменників сучасної України : [збірник] / упоряд., передм. О. В. Красовицький. – Х. : Фоліо, 2011. – C. 370-378.

***
Врублевська, Г. Смертю пахне з півдня : Олесь Ульяненко і чорнушність наших колоній / Г. Врублевська // Критика. – 2020. – № 9-10.  C. 31-35.
Кочерга, С. Danse macabre Олеся Ульяненка: нова візія / С. Кочерга // Слово і час. – 2021. – № 2.  C. 118-121. – Бібліогр. в кінці ст.
Лобановська, А. Згадуючи Олеся Ульяненка / А. Лобановська // Українська літературна газета. – 2012. – 16 листоп. (№ 23). – C. 3.
Слабошпицький, М. Зухвалець у вирі екстриму: Олесь Ульяненко : уривок з кн. М. Слабошпицького „З пам‘яті дзеркала” / М. Слабошпицький // Українська літературна газета. – 2019. – 30 верес. (№ 17). – C. 18-20.
Слабошпицький, М. Плавець крізь вир екстриму (Олесь Ульяненко) / М. Слабошпицький // Березіль. – 2019. – № 2. – C. 134-174.
Соловей, О. Улян короткого розливу : про письменника О. Ульяненка / О. Соловей // Українська літературна газета. – 2020. – 28 серп. (№ 17). – C. 18-19. – Бібліогр. наприкінці ст.
Тендітна, Н. Образ міста у творчости Олеся Ульяненка / Н. Тендітна // Дивослово. – 2019. – № 11. – C. 59-62. – Бібліогр.: 17 назв.

Інтернет ресурси:

Олесь Ульяненко – Вікіпедія

Олесь Ульяненко – Вікіцитати

Олесь Ульяненко. Сценарна майстерня

Маніяки і збоченці Олеся Ульяненка: Що потрібно знати про культового письменника – Українська правда. Життя

"Ненавидів мусорів та московський патріархат": єдиний заборонений письменник незалежної України Олесь Ульяненко став героєм фільму – Волинь online

Світ знову відкриває Олеся Ульяненка – Радіо Свобода

Олесь Ульяненко: Я пробив дорогу жаданам і дерешам – Тексти.org.ua

"Герої моїх творів живуть навколо мене" – Буквоїд

Реквієм за незашореністю – Газета "День"

Остання розмова з Олесем Ульяненком – Газета "День"

Пастух, Б.Повернення [Пуніна Ольга. Самітний геній: Олесь Ульяненко: літературний портрет]: [рецензія] / Б. Пастух // Слово і час. – 2017. – №1. – С. 117-120.

Інтерактивний плакат "Балада про самітного генія"

Олесь Ульяненко : Це ми на публіці граємо пофігістів, а кожен нормальний письменник повинен мати відчуття обов'язку – Україна молода

Український Селін: десяті роковини Олеся Ульяненка – Прямий

 
Підготувала Юлія Соломонюк

Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день