Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Безцінні скарби рідної культури
2023-04-13до Дня пам’яток історії та культури
Щорічно 18 квітня світ відзначає Міжнародний день пам’яток та історичних місць. Цей День встановлений у 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників та визначних місць, створеної при ЮНЕСКО. Головним поштовхом до цього стала необхідність збереження від модернізаційних віянь сучасної цивілізації видатних архітектурних, фортифікаційних, садово-паркових надбань світової культури. У 1999 році за підтримки вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'яток історії і культури було ухвалено встановити в Україні День пам'яток історії і культури і відзначати його щорічно 18 квітня. Указ президента України.
Внаслідок дій російської армії, на території нашої держави зруйновані численні пам’ятки архітектури. Серед них церкви, мечеті, синагоги, театри, пам'ятники, бібліотеки, музеї. Понівечені цілі міста – Чернігів, Суми, Харків, Маріуполь... Все що, ми так бережемо і любимо. Міністерство культури та інформаційної політики вже зафіксовано більше 200 епізодів воєнних злочинів рф проти культурної спадщини в Україні. На жаль, ці дані не остаточні, адже оскаженілі своїми поразками росіяни нищать українську культуру, яка є в основі ідентичності українського народу. Залишається проблемою отримати інформацію з тимчасово окупованих територій та зон активних бойових дій. Бо війна продовжується. Руйнування об’єктів культурної спадщини є воєнним злочином за Гаазькою конвенцією 1954 року. Наразі триває збір доказів злочинів російської федерації проти української культурної спадщини. Міністерство верифікує доказову базу для подальшого її використання в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі. У ці важкі дні пам’яткоохоронці за допомогою працівників комунальних служб та волонтерів в різних куточках України мобілізувалися для захисту нашого історичного надбання: захисними конструкціями зміцнюються фасади архітектурних витворів та скульптурних пам’ятників, здійснюється демонтаж та переховування мистецьких шедеврів, розпочато облік втрачених та пошкоджених пам’яток. Надзвичайно активною є також допомога у цій справі з боку світового співтовариства.
Окрім фіксації злочинів проти культурної спадщини, стратегічна задача Міністерства – залучення міжнародної фінансової підтримки для збереження, оцифрування та відновлення нашої культурної спадщини через програму Велика Реставрація. Нагадаємо, завдяки флагманському проекту МКІП – Велика реставрація – в Україні вперше за часів незалежності комплексно підійшли до порятунку культурних пам'яток. Через безпрецедентну агресію рф, реалізацію програми ускладнено, однак її відновлення – пріоритет для міністерства.
85.113(4УКР)
П 15
Пам’ятки архітектури та містобудування України : довід. Держ. реєстру нац. культур. надбання / В. В. Вечерський, О. М. Годованюк [та ін.] ; за ред.: А. П. Мардер, В. В. Вечерський ; редкол.: В. М. Гусаков, А. Є. Антонюк [та ін.]. – К. : Техніка, 2000. – 2000-літтю Різдва Христового присвяч. – Вид. містить 3 кн. в одній обкл. – Пагінація роздільна
Дод. 1 : Пам’ятки архітектури та містобудування України : текстовий блок.
Дод. 2 : Пам’ятки архітектури та містобудування України : ілюстративний блок. – К., 2000. – 328, 320, 16 с. : іл. – Бібліогр.: с. 311-327.
Довідник містить стислі відомості про понад 500 комплексів, будівель і споруд – пам'яток містобудування і архітектури. До видання ввійшли найвизначніші пам'ятки, що репрезентують основні етапи типологічного та стильового розвитку архітектури України з давніх часів до ХХ ст. і мають загальнонаціональне, а деякі й світове значення. Статті ілюстровані фотографіями та кресленнями, які дають наочне уявлення про кожну пам'ятку.
|
||
63.3(4УКР)
І-90
Історико-культурні заповідники : монографія / М-во культури України, Держ. служба з питань нац. культ. спадщини, Наук.-дослід. ін-т пам’яткоохорон. дослідж. ; за ред. В. В. Вечерський ; відп. за вип. О. М. Сердюк. – К. , 2011. – 292 с. : табл., фот., карти. – Бібліогр. наприкінці розд.
Ця наукова монографія присвячена проблемі розроблення генеральних планів розвитку державних історико-культурних заповідників України. Тут узагальнений досвід Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень щодо розроблення такої науково=проектної документації по заповідниках у Чернігові, Києві, с-щу Мирне Мелітолпольського р-ну Запорізької обл. та с. Урич Сколівського р-ну Львівської обл. Ландшафт, розпланування, об’ємно-просторова композиція, забудова, пам’ятки та об’єкти культурної спадщини цих заповідників мають не лише національне, а й загальноєвропейське культурне значення.
|
75(477)
М 18
Малаков, Дмитро Васильович. Мальовнича Україна : 190 локацій, які варто побачити : [альбом] = Picturesque Ukraine : 190 locations worth seeing / Д. В. Малаков ; вступ. ст. В. М. Кузьменко ; фотозйомка: А. Л. Прибєга, В. О. Балюх [та ін.] ; пер. англ. О. К. Подшибіткіна. – К. : Мистецтво, 2019. – 208 с. : кольор. іл. – Текст укр., англ. мовами.
Альбом розповідає про багатовікову культуру та мальовничу природу держави Україна. Храми і монастирі, замки та фортеці, палаци й маєтки та сучасні споруди характеризують творчий злет народних майстрів і професійних митців, які від часів Київської Русі до сьогодення створили неоціненну спадщину нашого народу. Видання знайомить із різноманітними чарівними куточками всіх регіонів країни – від Карпатських гір на заході до донецьких степів на сході, від голубоплесого озерного Полісся на півночі до сонячних берегів Криму й Одеси на півдні. Альбом зачарує кожного читача неповторною красою природи України, її давніми архітектурними пам’ятками і новобудовами.
|
930(477)
С 42
Скарби та реліквії України / уклад. С. Вербич. – К. : Арій, 2020. – 352 с. : іл. – (Таємниці історії).
Сьогодні українці часто ставлять собі питання: а що знають про нас у світі? Певною мірою на нього відповідає пропонована книжка, що продовжує серію «Таємниці історії». У ній в науково-популярній формі розповідається про матеріальне й культурне надбання нашого народу від найдавніших часів до сьогодення. Тут допитливий читач довідається про реліквії, які в минулому належали історичним діячам, а також про речі, що стали символами нашої державності й незалежності, зануриться в таємничий світ легенд і переказів про незвичайні матеріальні скарби, сховані на території України. Не менш важливі й скарби духовні, якими пишаються українці. А це і давні книги, і картини, й ікони… Гортаючи сторінки книги, читач дізнається і про непересічні витвори ювелірного мистецтва, скульптури й архітектури, ознайомиться зі знахідками із стародавніх могил і курганів, почерпне інформацію про різні предмети, які дійшли донашого часу з глибини століть. У кожного з них своя захоплива історія, яка нікого не залишить байдужим, адже це — своєрідний культурний літопис нашої країни.
|
72(477)
П 75
Прибєга, Леонід. Дерев’яні церкви України / Л. Прибєга. – К. : Мистецтво, 2020. – 192 с. : кол. іл.
Видання присвячене унікальному явищу народної культури України — архітектурній творчості у будівництві дерев’яних церков. У стислій і доступній формі автор розкриває типологічні, конструктивно-технічні та мистецькі особливості традиційних дерев’яних храмів, висвітлює їх духовний зміст. На конкретних пам’ятках, що збереглися до наших днів, продемонстровано різнобарв’я творчих здобутків будівничих у зведенні храмових споруд в різних регіонах України. Кожна представлена у виданні пам’ятка супроводжується коротким історичним нарисом та архітектурно-мистецькою характеристикою. Оцінюючи значущість традиційних дерев’яних церков в історії української культури, автор звертає увагу сучасників на потребу в належній охороні та реставрації реліктових споруд, збереження їх для майбутніх поколінь як об’єктів пізнання минувшини й підґрунтя розвитку національної культури.
|
85.11(4УКР)
М 90
Мунін, Георгій Благоєвич. Визначні пам’ятки Західної України = The Famous Sights of Western Ukraine / Г. Б. Мунін, Х. Й. Роглєв, О. О. Гаца ; авт. англ. тексту Д. В. Кушнір. – К. : Книга, 2008. – 176 с. : кольор. іл. – (Культурно-історична спадщина України). – Текст укр., англ. мовами. – Бібліогр.: с. 174.
У виданні розкрита історія областей Західної України, проілюстрована фотографіями замків і фортець, старовинними зображеннями, портретами власників, їхніми гербами, географічними картами, різноманітними малюнками на історичну тематику (лицарі, зброя, мечі, щити тощо).
|
726(477.5)
Т 19
Таранушенко, Стефан Андрійович. Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури : книга з доповненою реальністю / С. А. Таранушенко ; передм. В. В. Вечерський ; упоряд. О. О. Савчук ; Ін-т рукопису, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Держ. наук. архіт.-буд. б-ка ім. В. Г. Заболотного. – Х. : Видавець Олександр Савчук, 2021. – 224 с. : іл + 15 листівок. – Бібліогр. у підрядк. прим.
У книзі зібрано розвідки Стефана Таранушенка, присвячені п’ятьом знищеним шедеврам української дерев’яної сакральної архітектури: Троїцькій церкві 1710 року в селі Пакуль на Чернігівщині, Покровській церкві 1759 року в місті Зіньків на Полтавщині, Вознесенській церкві 1759–1761 років в містечку Березна на Чернігівщині, Введенській церкві 1761 року в селі Артемівка на Харківщині, Миколаївській церкві 1760-х років в селі Нові Млини на Чернігівщині. У 1920–30-і рр. автор встиг їх обміряти та зафотографувати перед процесом тотального нищення пам’яток сакрального мистецтва совєцькою владою.
У виданні в кінці кожної розвідки розміщено qr-код, скануючи який, читач зможе ознайомитися із 3D-моделями знищених храмів і скласти вичерпне уявлення про шедеври української дерев’яної сакральної архітектури, які ми не зберегли.
|
85.113(4УКР)
З-26
Замки та фортеці = Castles and Fortresses : альбом / вступ. ст., комент., упоряд. Л. В. Прибєга, переднє слово М. Г. Жулинський, пер. англ. О. К. Подшибіткіна, пер. фр. О. С. Кобушкіна. – К. : Мистецтво, 2007. – 352 с. – (Архітектурні перлини України). – Текст укр., англ. мовами.
На прикладах відомих і маловідомих пам'яток оборонної архітектури розкриваються їх типологічні, конструктивно-технічні, стилістичні та архітектурно-мистецькі особливості. До кожної пам'ятки подається розгорнутий науково-популярний нарис про історію її будівництва, формування, реконструкції, про видатних особистостей та знаменні події, пов'язані з цією спорудою.
Розповідаючи про залишки давнього оборонного зодчества – замки, фортеці, палаци та укріплені монастирі, автор закликає сучасників шанувати традиції наших предків, зберігати й охороняти пам'ятки фортифікаційного будівництва – свідки славного минулого українського народу.
Видання розраховано на архітекторів, мистецтвознавців, краєзнавців та широке коло шанувальників українських старожитностей.
|
85.113(4УКР)
В 39
Вечерський, Віктор Васильович. Українська дерев’яна архітектура = Ukrainian wooden architecture : альбом / В. В. Вечерський. – К. : Балтія-Друк, [2006]. – 220 с. : фот. кольор. – Текст укр., англ. мовами. – Бібліогр.: с. 119.
Видання знайомить читачів із шедеврами української дерев’яної архітектури. Дерево було найпоширенішим матеріалом, з якого предки сучасних українців не тільки зводили різноманітні будівлі, а й виготовляли все необхідне для життя. У них особливе, дуже шанобливе ставлення до дерева як до матеріалу живого й одухотвореного, прихильного до людини.
Зразки народного житлового будівництва, традиційні українські млини, сакральні пам’ятки представлені на сторінках альбому, збудовані за допомогою найпростіших інструментів. Саме тому вони створюють враження рукотворної, майже скульптурної роботи й ніби бережуть тепло рук давніх майстрів.
|
85.113(4УКР)
В 39
Вечерський, Віктор Васильович. Втрачені святині / В. В. Вечерський. – К. : Техніка, 2004. – 176 с. : іл. – (Національні святині України). – Бібліогр.: с. 170-173.
У невеличкій книжечці автор подає стислі підсумки свого розлогішого дослідження «Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України» (2002). Предметом уваги є храми різних релігійних конфесій (православної, католицької, юдейської), втрачені протягом ХХ століття. Виступаючи категорично проти відбудови втрачених пам’яток, він намагається все-таки повернути їх до фонду національної культурної спадщини, бодай у нематеріяльній формі: основну частину книжки складають перелік храмів, стисла архітектурно-стильова характеристика та історія кожної пам’ятки. Однак архітектурні споруди завжди були об’єктом ненавмисних і навмисних руйнувань, тому зрозуміло, що в повному обсязі авторове завдання є нездійсненним, а результат – вимушено вибірковим. Хоча географічно книжка охоплює майже всі реґіони України, деякі області представлено лише двома-трьома пам’ятками. Втім, можна простежити й принцип відбору: в поле авторської уваги потрапили здебільшого храми, зруйновані внаслідок свідомої діяльности радянського режиму, насамперед у 1930-х роках, а також після Другої світової війни.
|
94(477)
П 99
500 чарівних куточків України, які варто відвідати / уклад. : Т. Лагунова, Ю. Кашуба. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2007. – 416 с. : іл.
У книзі ви знайдете інформацію про видатні археологічні пам’яткі та печерні міста, замки та фортеці, садиби й палаци, національні парки та біосферні заповідники. Майже про кожний куточок подано історичну довідку та відомості про походження назви. Наведено розклад роботи музеїв, телефони та багато іншої корисної інформації.
|
338.48(477)
С 37
7 чудес України. Україна, якою ми мандруємо / М-во культури і туризму України, Держ. служба туризму і курортів, Благод. фонд "Справедлива країна" ; упоряд.: Л. Бадешко, Ю. Царенко ; вступ. ст. М. В. Томенко. – К. : Геопринт, 2007. – 32 с. : кол.іл.
Запропоноване видання втілило в собі прагнення показати українцям і світові історично значуще, архітектурно витончене, туристично привабливе, одне слово – красиве й унікальне обличчя нашої держави. У цьому виданні можна ознайомитися з інформацією стосовно переможців загальнонаціональної акції «7 чудес України», яка проходила у 2007 році, дізнатися про пам’ятки, які отримали статус «спецномінацій» – «Визначна пам’ятка сучасної України» (Музей «Писанка»), « Визначна пам’ятка духовної України» (Комплекс князів Острозьких) та «Визначна пам’ятка новітньої історії» (Лівадійський палац-музей).
|
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".