Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Заморська квітка з українською душею
2023-04-02до 70-річчя від дня народження Квітки Цісик
"Я всім говорила, що українська музика дуже гарна, мелодійна і що народ такий співучий.
А мені відповідали: якщо так, то заграй мені щось, заспівай мені щось… То є сумно, але ми не мали жодної платівки на професійному рівні. Бо то є дорога річ і забирає багато часу. Я зрозуміла, що мушу її зробити. І не тільки для своїх приятелів, а й для всіх українців. Бо я не могла, не мала змоги щось зробити для нашого суспільства, але тільки це. То був би такий дарунок. І я мріяла, що в Україні мене почують". Квітка Цісик
Напевне, немає в Україні, та й за її межами людини, яка, хоча б раз почувши спів незабутньої співачки Квітки Цісик, залишилася до нього байдужою. Цей неповторний голос проникає у саму душу, полонить, заворожує і залишає свій слід на багато років уперед. Записи пісень співачки з Америки українського походження з’явилися ще наприкінці 80-х на підпільних платівках, головним чином долучившись до того українського пробудження й розвою, що призвів зрештою до здобуття Україною незалежності.
4 квітня – річниця від дня народження талановитої співачки Квітки Цісик. Народилася Квітка в передмісті Нью-Йорка в сім’ї емігрантів з України. Повне ім’я Цісик– Квітослава-Орися.
Квітка Цісик для багатьох своїх співвітчизників була втіленням американської мрії. Донька повоєнного емігранта зі Львова, професійного скрипаля, в минулому – концертмейстера Львівської опери, Володимира Цісика, вона змалечку виростала в атмосфері музики й мистецтва. З чотирьох років батько почав учити своїх доньок Квітку та Марію грі на скрипці та фортепіано. Марія пізніше таки стала відомою піаністкою і свого часу була навіть директором консерваторії у Сан-Франциско, вела майстер-класи у Карнегі-Холі. Квітка ж, крім гри на скрипці, серйозно захоплювалася балетом, співала в хорі.
|
Квітка Цісик в дитинстві |
Батьки Квітки Цісик познайомилися під час Другої світової війни, а 18 липня 1944 року у лемківській Криниці Володимир Цісик побрався з Іванною Лев. З театралами молодята подалися до Данцингу, де пережили страшне бомбардування, та навесні наступного року повернулись до батьків, ще й разом з братом Володимира Зеником, теж музикантом театру. Ще кілька місяців велика родина поневірялась і переховувалась від німецьких військ, що відступали, аж поки 1944 року не потрапила до табору переміщених осіб у німецькому місті Байройт.
1949 року родина виїхала до США, де Володимир 1952 року став співорганізатором й викладачем в Українському музичному інституті у Нью-Йорку, а Іванна влаштувалася до банку. 15 березня 1955 року Іванна та Володимир Цісики отримали громадянство США.
У домі Квітки Цісик на Мангеттені було правило – розмовляти з родичами тільки українською. За знання рідної мови й культури, свою легку самоідентифікацію як українки, дівчина завжди дякувала батькам. Вони зробили для своїх дітей дві важливі речі – інтегрували її з сестрою Марією в американську культуру та виховали з шаною до українських традицій і навчили гарній українській мові, перебуваючи на іншій половині земної кулі. |
Маленька Квітка була пластункою – їздила в табори в гори, де знайомилася з культурою України. В еміграції було важко, але правило відкладати гроші на літні збори пластунів, куди мали поїхати доньки, – для Цісиків було святе. А поки канікули не почалися, сестри в будні навчалися у звичайній школі у Квінсі, щосуботи прямували до класів українознавства, і кожного дня багато музиціювали. З доньками займався батько – Володимир Цісик, відомий скрипаль з Коломиї, а мати Іванка дбала про те, щоб атмосфера в домі сприяла навчанню та любові до мистецтва. Завдяки старанній праці Марія стала відомою піаністкою, потім керувала консерваторією в Сан-Франциско та проводила майстер-класи в Карнегі-холі, а Квітка зробила приголомшливу співочу кар’єру і стала найдорожчою співачкою джинґлів – пісень, що звучать у рекламі.
Її дивовижне виконання «Пливе човен», «Ой верше, мій верше», «Карі очі, чорні брови», «Трембіта» не зміг повторити ніхто із сучасних вітчизняних співаків. А все завдяки рідкісному колоратурному сопрано, яке мала Квітка, і так званому «білому голосу» – унікальній манері фольклорного співу, якою вона володіла і яку можна почути лише в карпатських селах.
|
Квітка в таборі пластунів |
Квітці Цісик не відразу вдалося зрозуміти, що саме вона має співати – вона опанувала гру на скрипці, сценічне мистецтво в балетній школі, а паралельно співала в хорі, разом і Майклом Джексоном. У 17 років Квітка завершує навчання в High School of Music and Arts у Нью-Йорку і вступає до Binghamton University, де студіює скрипку і спів, а після коледжу продовжує навчання в National Conservatory of Music of America в Нью-Йорку. Їй легко підкоряються всі музичні стилі, і вже за рік, у 1970 році вона отримує стипендію для навчання вокалу в The Mannes College of Music у бельгійському Генті, де згодом обирає оперний спів основним предметом.
Знайти себе в музиці Цісик допомогли виступи в клубах Нью-Йорка – там вона експериментувала, виконуючи то джаз, то поп або навіть рок. Її талант на сцені помітили і співпраця Квітки Цісик з найвидатнішими людьми американської музичної індустрії почалася миттєво – були пісні з Квінсі Джонсом, Робертом Флеком, Бі Бі Кінгом, Карлі Саймон.
З цим своїм новим захопленням у середині 1970-х Цісик підкорила світ джинґлів і здобула омріяну американську славу. Вона записувала рекламну рок-пісню для Pepsi вранці, баладу для McDonalds в обідній час, гімн армії США вдень і 60-секундну оперу для AT&T вночі. Ця тендітна дівчина була невтомною, але завжди уважною до деталей і приємною та милою до людей. Завдяки таланту, працездатності та людяності вона стала однією з найуспішніших виконавиць пісень кампейнів. Джингл Have you driven a Ford lately, що співачка записала для Ford Motor Company, прослухали понад 22 мільярди разів. Такої популярності до цього не сягав ніхто! Не дивно, що до кінця життя Квітка Цісик була єдиним офіційним голосом компанії і мала право співпрацювати з іншими автомобільними гігантами коли їй тільки заманеться.
|
Сім'я Цісиків. |
Аби записати якісний альбом українських пісень, Квітка збирає найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, долучає до роботи сестру, що грає на роялі, та маму, яка стежить, щоб вимова була максимально правильною. На запис підуть місяці роботи та 200 000 доларів власних коштів співачки, аби звучання було якісним та бездоганним. Так у 1980 році світ побачив альбом "Kvitka", або "Songs of Ukraine" ("Пісні про Україну"), де кілька композицій заспівані в унікальній техніці "білий голос", яку можна почути в карпатських селах. У 1989 році виходить диск "Two Colors" ("Два кольори"). Сама ж співачка скаже про нього: "Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу". Почувши цю музику, Назарій Яремчук поділиться враженнями: "Ще ніхто й ніде так не заспівав пісні мого друга Володимира Івасюка, як це зробила Квітка". |
Перший диск у 1988 році здобуває найвищу нагороду Music Awards, а обидві українськомовні платівки в 1990 році номінують на премію "Ґреммі". Третій альбом мав бути присвячений колисковим пісням, але не судилося. У 1998 році через хворобу на рак молочної залози 44-річна співачка пішла за обрій, залишивши нам у спадок ніжне звучання свого голосу в безсмертних піснях, що є генетичним кодом кожного українця.
Попри непублічність Квітки Цісик, пісні у її виконанні отримали чимало престижних музичних нагород, серед яких – і «Оскар». Правда, з останнім вийшла не дуже приємна історія. У 1977 році її запросили виконати кілька пісень до фільму «Ти світло мого життя» і навіть зіграти невеличку роль у фільмі — подружки нареченої. Головна пісня фільму у виконанні Квітки Цісик настільки припадає слухачам до душі, що отримує «Оскара». Але напередодні церемонії нагородження один зі спритних продюсерів, що мав нюх на потенційні хіти, тихцем викупив права на виконання пісні й, записавши свою дочку Дебі Бун, яка старанно скопіювала манеру й інтонації Кейсі, випустив диск, який одразу ж очолив національний хіт–парад. Квітка проігнорувала церемонію нагородження, і пісню на церемонії виконувала саме Дебі Бун.
За матеріалами інтернет-джерел |
Власенко, I. В. Квітка з Манхеттена : роман / I. В. Власенко. – К. : Вид. дім «Кондор», 2020. – 216 с.
Дивні, багато в чому трагічні випробування випали на долю маленької симпатичної жінки, відомої американської вокалістки, яку в 1998 році назвали найбільш пізнаваним голосом США. Дійсно, її спів хоч раз почули понад 20 мільярдів людей, що в три рази більше за все населення планети. Ім’я цієї співачки Квітка Цісик. Хто хоч раз почув голос цієї співачки, ніколи не забуде його, наче вона знала якусь таємницю загальну для кожного людського серця. Подейкують, її голос має містичну силу, заворожує і лікує. Звідки ж взялася на чужині, в самому центрі Нью-Йорка, чарівна українська квітка, яка знала таємний код української душі?
|
Горак, Роман Дмитрович. Журавлі відлетілі … : есеї про Квітку Цісик та її рід / Р Горак. – Л. : Апріорі, 2018. – 400 с. : іл., табл. – (Бібліотека шляхетного читання Юрія Височанського). Коли загорівся ліс і, рятуючи життя, птахи вимушені були покинути його, то летіли вони до води й несли відти в своїх маленьких дзьобиках краплі й кидали їх у вогонь. Їм казали: для чого це робите? Пожежу не загасите і самі загинете. Нехай так, але не носити воду і не допомагати гасити вогень ми не можемо, – відповідали ті. У новій книжці львівського письменника Романа Горака – розповідь про одну з тих пташок, яка своїм голосом лікувала всіх зболених і стужених за втраченою Батьківщиною. Тих, хто відлетів журавлиним ключем на чужину і вже не зміг повернутись, і тих, хто залишився вдома… Її ім’я – Квітка Цісик, яка вже стала легендою України. Про неї та про її рід ця книжка. |
Коляда, І. А. Квітка Цісик [Електронний ресурс] / І. А. Коляда, Ю. І. Коляда, П. В. Юрчишин. – Х. : Фоліо, 2019. – 128 c. – (Знамениті українці). – Бібліогр.: с. 119-120. – Режим доступу : https://bit.ly/3yC6Nqr. – Назва з екрана.
Електронна копія зберігається в НБУ ім. Ярослава Мудрого
Чарівною квіткою України, «легендою за океаном» називають представницю української діаспори Квітку Цісик, незабутній голос якої пронизує до глибини душі. Дивна, багато в чому трагічна доля випала жінці, яку 1998 року назвали найбільш упізнаваним голосом США. Однак мрія всього життя чудової співачки, яка могла би стати окрасою будь-якої сцени, все-таки здійснилася. Неповторний голос досі лунає між нас і продовжує зігрівати серця та душі людей на всій планеті.
|
Стеценко, К. Г. "Найкраща українська співачка по обидва боки Атлантики" : [інтерв’ю з Квіткою Цісик, записане на диктофон у Clinton Recording Studio, на Мангеттенів в Нью-Йоркуна поч. лют. 1991 р.] / К. Г. Стеценко // Країна жіночого роду. Бібліотека "Історичної правди" / ред. В. Т. Кіпіані. – Х. : Vivat, 2021. – С. 246-283. – (Історія та політика).
Видатні українки XX століття часто лишаються непомітними. Про долю деяких героїнь цієї книжки хтось, можливо, почує вперше, однак їхню роль в українській історії не варто применшувати. У цій книжці зібрано інтерв’ю, свідчення, архівні документи й довідки про визначних жінок України – матеріали ресурсу «Історична правда». Серед них і унікальне інтерв’ю Квітки Цісик. Упорядником збірки є український журналіст, історик, головний редактор інтернет-видання «Історична правда», укладач книжки «Справа Василя Стуса» Вахтанг Кіпіані.
|
Тарасенко, Олеся. Квітка Цісик : королева сопрано з Квінзу / О. Тарасенко // Тарасенко, О. Благословенне жіноче ім’я – Україна : жіночі портрети країни. – К. : Поліпрінт, 2021. – С. 217-222. |
* * *
Головченко, Н. Успішна прем’єра у Києві моноспектаклю про Квітку Цісик [Електронний ресурс] / Н. Головченко // Слово Просвіти. – 2017. – 19-25 жовт. (№ 42). – С. 14. – Режим доступу : https://bit.ly/3FkNp53. – Назва з екрана.
Горак, Р. Журавлі відлетілі … : есеї про Квітку Цісик та її рід / Р. Горак // Дзвін. – 2018. – № 1. – С. 72-117.
Горак, Р. Квітчині журавлі : «Ми лише слухали, але не говорили відкрито» [Електронний ресурс] : [розмова про особистість Квітки та родинне коло Цісиків / розмовляла А. Біла] / Р. Горак // День. – 2018. – 25-26 жовт. (№ 193/194). – С. 30. – Режим доступу : https://bit.ly/3mUYSle. – Назва з екрана.
Гудмахер, А. „Я хотів би, щоб сама Квітка Цісик продовжувала своє життя, рятуючи життя жінок України” : продюсер укр.-америк. проекту про дієву пам‘ять, розвиток благодійності і театральний фестиваль, присвячений легендарній співачці / А. Гудмахер // День. – 2019. – 5-6 квіт.(№ 62-63). – С. 2
Качмар-Цісик, М. Журба і пісня Квітки Цісик [Електронний ресурс] : [інтерв’ю львів. родички співачки по батьковій лінії про родину співачки та про її любов до землі батьків / розмовляв В. Худицький] / М. Качмар-Цісик // Дзеркало тижня. – 2013. – 6-12 квіт. (№ 13). – С. 11. – Режим доступу : https://bit.ly/3JiONq9. – Назва з екрана.
Квітка Цісик: любов і журба // Жінка. – 2018. – № 4. – С. 14-15.
Кундис, Р. Ю. Квітка Цісик: хореографічна інтерпретація творчості [Електронний ресурс] / Р. Ю. Кундис, Н. В. Кіптілова, С. О. Домазар // Молодий вчений. – 2018. – № 10, ч. 2. – С. 172-176. – Режим доступу : https://bit.ly/3JifScX. – Назва з екрана.
Луньо, П. Є. Патріотичний ліризм творчості Квітки Цісик як джерело образності хореографічних номерів [Електронний ресурс] / П. Є. Луньо, С. О. Домозар // Молодий вчений. – 2018. – № 11, ч. 2. – С. 189-191. – Режим доступу : https://bit.ly/3JAbOGj. – Назва з екрана.
Магрицька, І. Я – Квітка. Вечір пам`яті Квітки Цісик. 9-11-ті класи / І. Магрицька // Шкільний світ. – 2016. – № 5. – С. 13-21 : фот.
Маслій, М. Американка з українським серцем [Електронний ресурс] : 4 квітня Квітці Цісик виповнилося б 65 / М. Маслій // День. – 2018. – 4 квіт. (№ 59). – С. 6. – Режим доступу : https://bit.ly/42cwWd2. – Назва з екрана.
Мельник, О. Вона зачаровувала своїм голосом континенти [Електронний ресурс] : сьогодні американській співачці українського походження Квітці Цісик виповнилося б 60 років / О. Мельник // Урядовий кур’єр. – 2013. – 4 квіт. (№ 63). – С. 12. – Режим доступу : https://bit.ly/3YJuBmY/. – Назва з екрана.
Оксана Муха: ”Єдине, що ти можеш зробити, – боротися на свєму місці. Я зрозуміла, що моя місія – продовжувати справу Квітки Цісик” [Електронний ресурс] : [інтерв’ю / розмову вела Т. Бахарєва] / О. Муха // Факты и комментарии. – 2019. – 18 апр. (№ 15). – С. 11. – Режим доступу : https://bit.ly/42m495U. – Назва з екрана.
Оксана Муха: ”Зустрівши сина Квітки Цісик, я не могла стримати сліз” [Електронний ресурс] : [розмова / спілкувалась К. Константинова] / О. Муха // Дзеркало тижня. – 2018. – 14 лип. (№ 27). – С. 14. – Режим доступу : https://bit.ly/427H1rv. – Назва з екрана.
«Пісні Квітки Цісик – як "планка", до висот якої ми тільки підступаємо» : 4 квітня легендарній співачці виповнилося б 65 років [Електронний ресурс] : [знані українці розповіли «Високому Замку» про те, як Квітка Цісик вплинула на їхнє життя / записала Г. Гузьо] // Високий Замок. – 2018. – 3 квіт. – С. 10. – Режим доступу : https://bit.ly/3TdIqZy. – Назва з екрана.
Самойленко, Л. Квітка Цісик. Вічний голос срібно сивої ностальгії : [прем’єра вистави ”Я – Квітка” за п’єсою поетеси Т. Череп-Пероганич] / Л. Самойленко // Музика. – 2017. – № 6. – С. 45-46.
Седик, О. Україна очікує пісень Квітки Цісик : [йдеться про проект ”Незабутня Квітка” Алекса Гутмахера] / О. Седик // Демократична Україна. – 2015. – 27 лют. (№ 9). – С. 14.
Стельмашевська, О. Квітка Цісик на театральній сцені. Вперше! : про феномен співачки очима театралів, музикантів, журналістів та гостей із США / О. Стельмашевська // День. – 2019. – 29-30 берез.(№ 57-58). – С. 16.
Сухоребра, О. Туга за Україною. Незабутня Квітка : літературно-музичний журнал / О. Сухоребра, С. Парубець // Українська мова та література. – 2018. – № 5-6. – С. 37-41. – Бібліогр. наприкінці ст.
Фещенко, Є. Щоб не звучав біль : Євген Нищук проведе концерт пам’яті Квітки Цісик / Є. Фещенко // Україна молода. – 2017. – 31 берез. – 1 квіт. (№ 40). – С. 14.
Цісик. Двоколірна квітка [Електронний ресурс] / О. Рудяченко // Дзеркало тижня. – 2019. – 30 берез. (№ 12). – С. 11. – Режим доступу : https://bit.ly/3TboeHS. – Назва з екрана.
Шот, М. Увічнити захисників України, Гузара і Квітку Цісик : у Тернополі змінили назви 13 вулиць із радянським або російським змістом / М. Шот // Урядовий кур’єр. – 2022. – 21 лип. (№ 158). – С. 1, 5.
|
Квітка з сестрою Марією |
Квітка з батьком Володимиром |
Квітка з чоловіком Едвардом |
Альбом "Kvitka", або "Songs of Ukraine" ("Пісні про Україну"), 1980 |
|
Підготувала Надія Яблонська.
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".