Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Кіноакторка епохи німого кіно
2023-08-04до 130-річчя від дня народження Віри Холодної
5 серпня – минає 130 років від дня народження Віри Холодної (1893-1919), кіноактриси епохи німого кіно.
Ім’я Віри Холодної багатьом, особливо молодим людям, практично ні про що не говорить. Хіба що десь щось чули. Однак коли дивишся на старовинну фотокартку 20-х років, виникає непереборне бажання поринути вглиб цього клаптика історії. Адже оте десятиліття між революцією і 30-ми було чи не єдиним моментом спокою у швидкоплині ХХ сторіччя. То був час міжвоєння, неспокійного, але перепочинку душі, витончених танців та дивовижної моди. Втіленням краси 20-х, її застиглою на плівці душею стала Віра Холодна, 130-ліття якої відзначається у серпні цього року. Її великі, сповнені невловимої печалі, очі немов хочуть сказати щось глядачеві, але мовчать. Напевно, в цьому і полягають акторські чари цієї жінки, адже її слава зуміла пройти стежками одного з найбуремніших століть і не згаснути.
Віра Холодна акторкою була лише 4 роки із 26 прожитих. Та за цей час вона стала примою кіно, знявшись у більш як 50 фільмах.
85.374(4РОС)
Х 73
Вера Холодная : к 100-летию со дня рождения / сост. Б. Б. Зюков. – М. : Искусство, 1995. – 320 c. : портр. – Библиогр. в примеч. : с. 308-309. – Текст рос. мовою.
У виданні висвітлено життєвий і творчий шлях талантливої актриси Віри Холодної. Актриса померла зовсім молодою, раптово, знаходячись в розквіті творчих сил. З тих пір ім'я її стало легендою, а інтерес до її особистості не зникає з роками. Образи, створені її в стрічках хвилювали серця глядачів різних поколінь. Матеріали, що входять в книгу, з максимальною повнотою відтворюють життя Віри Холодної на тлі історичних подій того часу. Богатий ілюстративний ряд видання містить багаточисельні фотографії, що свідчать про унікальний дар актриси.
|
Холодна Віра : [коротка творча біографія актриси] // Мистецтво України : біогр. довід. / упоряд. : А. В. Кудрицький, М. Г. Лабінський ; за ред. А. В. Кудрицького. – К., 1997. – С. 617. |
85/37 (4 УКР)
К 20
Холодна (Левченко) Віра Василівна : [подано бібліографічні відомості про життя та творчість акторки] // Капельгородська, Н. Кіномистецтво України в біографіях : кінодовідник / Н. Капельгородська, Є. Глущенко, О. Синько ; Держ. комітет телебачення і радіомовлення України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім М. Т. Рильського НАН України. – К. : АВДІ, 2004. – С. 634.
|
Сидор-Гібелинда, Олег. Віра Холодна – рецепція фільмової творчості у ХХ столітті [Електронний ресурс] / О. Сидор-Гібелинда // Художня культура. Актуальні проблеми. – 2005. – Вип. 2. – С. 318-346. – Режим доступу : http://nbuv.gov.ua/UJRN/khud_kult_2005_2_26
Феномен актриси, уродженої полтавчанки, тим більш разючий, що позначений довготривалістю: розмови, суперечки, зітхання і легенди довкола її стрічок, а ще більше — її персони не ущухали впродовж усього минулого століття, на кожному черговому етапі набуваючи якихось нових відтінків.
|
Юр, М. В. Холодна Віра Василівна [Електронний ресурс] : [персоналія] / М. В. Юр // Енциклопедія історії України : Т. 10: Т–Я / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.], НАН України, Ін-т історії України. – К. : В-во "Наук. думка", 2013. – С. 407 : портр. – Режим доступу : http://www.history.org.ua/?termin=Kholodna_V Висвітлено факти з життя та творчості актриси німого кіно Віри Холодної. |
Воронова, Мальвина. Вера Холодная: Под вуалью / М. Воронова // Личности. – 2015. – № 7 (83). – C. 100-119. – Текст рос. мовою.
Розповідь про видатну кіноакторку українського походження епохи німого кіно Віру Холодну. Вона знімалася здебільшого у таких жанрах, як драма, мелодрама та короткометражне кіно. Уславилася у фільмах: "Пісня тріумфуючого кохання" (1915), "Міражі" (1915), "Життя за життя" (1916), "Забудь про камін…" (1917) та багатьох ін.
|
63.3 (4 УКР)
В 42
Холодна Віра Василівна (1893-1919): кіноакторка епохи німого кіно // Видатні українці : культура, мистецтво, освіта : довідник / ред. та відп. за вип. М. І. Преварська. – К. : Велес, 2016. – С. 331-336. – (Гордість і слава України),
У цьому довіднику вміщено дані про життя і творчість діячів культури та мистецтва, просвіти: педагогів, письменників, поетів, художників, артистів, співаків, композиторів та інших, хто зробив значний вклад у розвиток нашої культури і освіти, популяризацію України в світі від найдавніших часів до наших днів.
|
087(477)
Ц 29
Калитко, Катерина. Віра Холодна: акторка / К. Калитко ; іл. О. Смірнова // Це зробила вона / текст Г. Улюра [та ін.] ; іл. В. Лопухіна [та ін.]. – К. : Видавництво, 2018. – С. 42-43. : кольор. іл.
Це ілюстрована книга про видатних українок. «Їхні історії захоплюють, їхній внесок вражає, їх приклад надихає, – зазначають видавці.
Віра Холодна серед 50 жінок, що стали частиною історії України.
|
Семенченко, Марія. Кіно без гепіенду. Історія акторки Віри Холодної [Електронний ресурс] / М. Семенченко // Локальна історія. – 2020. – № 5. – С. 73 : фот. – Режим доступу : https://tinyurl.com/5n6k54at. – Назва з екрана
Якщо розгорнути карту й позначити на ній точки, пов’язані з життям і творчістю акторки Віри Холодної, то їх буде небагато. Народилася в Полтаві, більшість фільмів знято в Москві й Одесі. Ще є кілька місць, куди їздила на знімання – як-от Сочі. І Варшава, у якій виходжувала чоловіка, пораненого в боях Першої світової війни. Її недовге життя та ще коротша акторська кар’єра не вирізнялись великими відстанями та дивовижними мандрами. Але свою основну відстань – крізь час – Віра Холодна успішно долає і досі.
|
Чемерис, Валентин Лукич. Ваші пальці пахнуть ладаном… : [роман] / В. Л. Чемерис. – К. : Фоліо, 2020. – 512 с. – (Історія України в романах).
Роман розповідає про драматичну долю та коротке життя знаменитої «королеви екрана» епохи німого кіно – Віри Холодної, а також про легендарного «короля шансоньє», артиста-виконавця своїх пісень, композитора, поета Олександра Вертинського. Обоє – знакові постаті свого часу. Їхні долі на зламі епох, війн і революцій химерно переплелися, вона стала його Музою, великим коханням – на все життя. Відлуння цього почуття у його віршах-піснях і сьогодні викликає незмінний інтерес. Як і барвисте богемне тло неординарних і колоритних постатей Срібного віку: Ахматової, Цвєтаєвої, юного футуриста Маяковського... Усі вони, так чи інакше, були причетні до життя і доль наших героїв. Письменник залучив багатющий фактографічний матеріал, мемуари, спогади людей, що знали Віру Холодну та Олександра Вертинського. Читачеві буде також цікавий погляд автора на ці далекі події – з проекцією у сьогодення.
|
ВІРА ХОЛОДНА – ЛЕГЕНДА ВІТЧИЗНЯНОГО КІНО : Проєкт онлайн доступний за посиланням: Віра Холодна
Проєкт присвячений «королеві екрану», українській актрисі театру й кіно, Вірі Холодній. Відео складається з постановок, фрагментів фільмів за участю актриси, слайдів з фільму «Княжна Тараканова» (1918), який вважався загубленим, а також із розповідей про історію сім’ї актриси з вуст її онкуки В. Холодна-Гілберт. Ведучі – актори В. Паламар, М. Канюка та диктор Д. Хоркін.
Прем'єра проєкту "Віра Холодна – легенда вітчизняного кіно" відбулась у прямому ефірі 9 серпня 2020 року. Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду на честь 127 річчя з дня народження "королеви екрану" Віри Холодної, унікальної, та феноменальної. Витончена, рафінована, вона не була красивою, вона вміла вдаватись красивою, навіть через чорно-білий екран без звуку.
Час повертати Україні своїх зірок!
У рамках проєкту також відбулися онлайн-лекціїї, присвячені іншим акторам, таким як В. Гайдарова, Г. Хмари, Н. Лисенко та інші.
|
|
«Элегия любви. Вера Холодная» [Електронний ресурс] : авторський художній фільм / режисери : Ю. Сак, О. Тичина-Яновська. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=w25hyWtaoZs
Хронометраж: 20 хв.
Жанр: фантасмагорія, мелодрама.
Режисери: Юлія Сак, Ольга Тичина-Яновська
Композитор: Фредерік Шопен
Актори: Юлія Сак, Альона Дуплій, Вікторія Гвоздій, Віктор Коньяков, Тетяна Завадська, Артем Кузнецов, Віола Сєрая, Варвара Куніцина
Короткометражний фільм-фантасмагорія присвячений легенді німого кіно актрисі Вірі Холодній.
У фільмі показана історія любові Віри Холодної і Володимира Холодного, її яскраве, але трагічне життя.
|
Кіноактрисі присвячена поштова марка «Віра Холодна. 1893-1919. 120 років з дня народження», яка введена в обіг 148-тисячною кількістю примірників 31 жовтня 2013 року.
Художник марки и штемпелей Василь Василенко.
Марка Віра Холодна Серія: 120 років від дня народження Віри Холодної
Код за каталогy: Mi: UA 1366, Sn: UA 944
Тематика: Актори | Відомі люди Дата випуску: 2013-10-31
Розмір: 40 x 28 мм Колір: Багатоколірний Формат: Марка Видання: Пам'ятні (ювілейні)
Перфорація: Гребінчаста14 x 14¼
Друк: Офсет
Номінальна вартість: 2 ₴ - Українська гривня
Тираж 148 008
|
***
Бурбан, В. Полтавка Віра Холодна – королева німого кіно / В. Бурбан // Слово Просвіти. – 2013. – 8-14 серп. (№ 31). – С. 13.
Галяс, О. Як "убивали" велику німу : [зірка німого кіно Віра Холодна померла від "іспанки" в Одесі. Її смерть породила безліч версій та пересудів] / О. Галяс // Дзеркало тижня. – 2019. – 16-22 лют. – С. 15.
Єгорова, З. Віра Холодна: Полтавська зірка німого кіно / З. Єгорова // Голос України. – 2020. – 5 верес. – С. 10 : портр.
Змієвський, С. Легенда Великого Німого : до 110-річчя з дня народж. актриси Віри Холодної / С. Змієвський // Культура і життя. – 2003. – 6 жовт. (№ 30/31). – С. 4.
Змієвський, С. Така загадкова перша українська кінозірка : [відгк про кн.: Островський Г. Легенда про Зірку. Життя і смерть Віри Холодної. – Одесса : Optimum, – 158 c.] / С. Змієвський // Культура і життя. – 2005. – 5 жовт. (№ 38/39). – С. 6.
Королева екрана : 90 років тому померла Віра Холодна // Демократична Україна. – 2009. – 20 лют.
Мазур, Є. Яскраві українки, які не мали часу на страждання : [в т. ч. про Холодну Віру Василівну] / Є. Мазур // Історія та правознавство. – 2020. – N 7/9. – С. 33-44.
Матяш, М. Загадки Віри Холодної / М. Матяш // Пенсійний кур’єр. – 2018.– 3 серп. (№ 31). – С. 11.
Тримбач, С. Віра Холодна подарувала нам образ великої жінки : [до дня народження актриси, яка була ідолом для мільйонів глядачів] / С. Тримбач // Урядовий кур’єр. – 2013. – 10 серп.
Холодна Віра : [персоналія] // Енциклопедія українознавства / голов. ред. В. Кубійович. – Л., 2000. – Т. 10. – С. 3621.
Холодна Віра : [коротка творча біографія актриси] // Митці України : енциклопед. довід. / за ред. А. В. Кудрицького.– К.,1992. – С. 615,
Шевченко, В. Віра Холодна: відома і невідома / В. Шевченко // Література та життя. – 2012. – № 10/11. – С. 12-13.
Шлапак, Ю. Віра Холодна: правда і вимисел / Ю. Шлагіак // Кіно-Театр. – 2000. – № 4. – С. 37-38.
|
Інтернет ресурси:
Підготувала Марія Гумен.
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".