Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Майстри історичного роману

2024-01-30

 

 

 «Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього,

хто не відає про славу своїх предків, той сам не вартий пошани».

М. Рильський

Історичні романи займають вагоме місце у сучасній  українській літературі. Книги цього жанру допомагають дізнатися більше про історичних персонажів, події та факти з минулого. У складні часи особливо цінно звертатися до історії : шукати відповіді у творах улюблених авторів та дивуватися, що багато з того, через що ми проходимо зараз, так чи інакше передбачили пращури. Безліч сучасних українських історичних романів перекладаються різними мовами, і це хороша нагода розповісти світові  про Україну, про спірні історичні питання з української точки зору. Не тільки наукові джерела можуть розповісти про давні часи – іноді доля істини ховається в художніх творах, заснованих на реальних історичних подіях, що дозволяє відчути себе їхнім учасником та поглянути на минуле з іншої точки зору.

Рівень розвитку історичної теми в сучасній українській літературі читач визначає за кращими її зразками, які стали досягненням літературного процесу останніх років.  Вже класикою стали романи П. Загребельного «Роксолана», Р. Іваничука «Орда», Валерія Шевчука «На полі смиренному», Л. Костенко «Маруся Чурай», Ю. Мушкетика «Яса», та інші, які дають підставу говорити про новий якісний рівень сучасної української історичної романістики. У творах сучасних авторів історія присутня в людині внутрішньо: в минулому живе сучасне, в сучасному відлунює минуле. Історизм – це передусім момент зв’язку епох, який проходить крізь серце, душу, помисли героїв. Такими є романи В. Шовкошитного, В, Шкляра, І. Білика, Т. та О. Литовченків, Є. Положія, В. Лиса, В. Рутківського та багатьох ін. Кращі історичні твори набувають загальнолюдського звучання, що протистоять спрощеному розумінню історії як прямолінійних і однобоких соціологічних схем. Це проблема добра і зла, слова і вчинку, правдивого і фальшивого свідчення про свій час, збереження історичної пам’яті  як запоруки майбутнього нації, людства, спадкоємності прогресивних ідей, принципів народної моралі.

Історичні романи пропонують читачам глибоке пізнання минулого, де реальні історичні події та персонажі переплітаються з художньою вигадкою автора, тож до них не слід ставитись як до достовірного джерела історичної інформації. Вони  цікаві тим, що для них характерне активне змішування з іншими жанрами: пригодницьким, побутово-соціальним, трилером, детективом. Ці риси притаманні романам А. Кокотюхи «Повний місяць», «Чорний ліс», В. Шкляра  «Характерник», В. Винничука «Танго смерті», Ю. Щербака «Час смертохристів», Т. і О. Литовченків «Пустоцвіт», О. Гавроша «Донос» та ін.

Великий інтерес у користувачів викликають твори з історії суверенної  України, де описано спогади очевидців про війну на Донбасі та соціально-історичні зміни, яких зазнала Україна за останні роки. У зв'язку з трагічними подіями на Майдані та війною на сході України багато авторів у своїх книгах порушують цю проблему. В цих творах факти співіснують із вигадкою письменника, і це дає нам змогу глибше відчути атмосферу, практично зануритись у неї. Василь Шкляр "Чорне Сонце", Люко Дашвар "Покров", Євген Положій “5секунд, 5днів”, Владислав Івченко "2014" –  ці та багато інших книг ви зможете знайти в нашому відділі.

Вибір видань  на нашій виставці є  суб`єктивним та обумовлений інтересами користувачів відділу, попитом на книги конкретних  авторів та певної тематики. Це книги вітчизняних письменників, які розповідають про різні періоди української історії.  У їхніх оповіданнях, повістях та романах – відображення героїчної історії нашої нації.

За матеріалами з Інтернету

84(4УКР)5 
К 90
Куліш, П. О. Чорна рада : роман / П. О. Куліш . – К. : Знання, 2015. – 208 c. 
"Чорна рада" Пантелеймона Куліша – перший український історичний роман. Свій твір Куліш писав близько 14 років. Перша згадка про нього, ще тільки задум, датована 1843 роком, а вийшов він у світ 1857 року. В романі автор відобразив одну з трагічних сторінок минулого України, а саме сумнозвісну Чорну раду, яка відбулася  в Ніжині 1663 року.У творі відтворено соціальні суперечності в Україні після переможної визвольної війни та приєднання до Московського царства. Головна сюжетна лінія – боротьба за гетьманську булаву між Якимом Сомком та Іваном Брюховецьким після смерті Богдана Хмельницького. Автор із симпатією змальовує козаків, їхній побут, звичаї, кращі традиції запорозького козацтва, разом з тим  показує суперечності між різними верствами населення, наслідком яких і стала "чорна рада". Кулішем змальовані як реальні історичні постаті, так і вигадані  романтичні образи – представники простого люду, козацтва. Роман насичений пригодницькими елементами і не втрачає популярності ось уже понад півтора століття, він бентежить, захоплює, змушує хвилюватися за героїв і долю всієї країни, багато в чому  перегукується із сьогоденням.
"Чорна рада" Пантелеймона Куліша , за словами І. Франка, – "найліпша історична повість в нашій літературі". 
84(4УКР)6 
М 93
Мушкетик, Ю. М. Останній гетьман ; Погоня : романи / Ю. М. Мушкетик. – Х. : Фоліо, 2011. – 384 c.
До книги ідомого майстра сучасної української прози Юрія Мушкетика увійшли два романи – "Останній гетьман" і "Погоня". У центрі першого роману – визначна історична постать, державний діяч, останній керманич козацької України Кирило Григорович Розумовський. Хоч би які оцінки давали йому історики, перед нами освічений і далекоглядний політик, що, ставши на гетьманство, дії свої передусім спрямував на модернізацію козацького ладу. Провів кілька важливих реформ і, попри будь-які утиски та перешкоди, встав на захист прав і свобод козацької автономії.
Роман "Погоня" – захоплююча історія про козака-характерника, якому й чорт не брат, про його сумні та веселі пригоди на довгому шляху з січі додому.
84(4УКР)6 
Ш 37
Шевчук, В. О. Чотири романи ; На полі смиренному ; Око прірви ; Мор ; Сповідь / В. О. Шевчук. – К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2013. – 768 c.
До нової книжки видатного сучасного українського письменника увійшли чотири широковідомі романи і повісті. Дія цих творів охоплює п’ять століть. Роман «На полі смиренному» змальовує події ХІ–ХІІ ст., «Око прірви» – події ХVI ст., «Мор» – про чуму у Львові в 20-ті роки ХVII ст., «Сповідь» – про події ХVIII ст. Позаяк у сучасній літературній практиці розмежування на романи і повісті не дуже виразне,  видання для зручності має назву «Чотири романи».
У романі-притчі «На полі смиренному» – одному з найважливіших творів письменника – простежено епоху молодого українського християнства в його протиборстві з язичництвом на тлі болісних суперечностей між церковними догмами і реальним життям.
«Око прірви» – роман-антиутопія, що був написаний після розпаду СССР. За словами автора, «це алюзія тоталітаризму, який можна було б назвати Домом чорного світу... ним я ніби вимітав із себе сажу того чорного світу, як це буває, коли чистять димарі». У романі яскраво змальовано ортодоксальну культуру середньовіччя.
Про відносність усього, крім добра і зла, дивовижно пластично, з тонкими переходами від реального до ірреального, розповідає автор у своїй наймоторошнішій і водночас найсвітлішій повісті «Мор».
Споконвічне поняття гріха і кари за нього розбудовує дискурсійний сюжет повісті «Сповідь» із наскрізним сковородинівським мотивом про істину – золотого птаха, яку треба шукати, але не ловити.
84(4УКР)6 
І-19
Іваничук, Р. І. Мальви ; Орда / Р. І. Іваничук. – К. : Будинок письменників НСПУ, 2012. – 416 c. 
Роман Іваничук – відомий український письменник, лауреат премії ім. А. Головка і Національної премії України ім. Т. Шевченка. У його творчому доробку близько п’ятнадцяти історичних творів, якими письменник намагається заповнити білі плями в нашій історії. І він не обмежується лише зображенням тих чи інших подій минулого, а визначає багато проблем, які хвилюють наших сучасників.
Перший історичний роман «Мальви» (1968) приніс письменнику величезний успіх у читачів і шалену партійну критику. Він зображує події мало або й зовсім не висвітлені в українській літературі. Автор розповідає про історію життя української полонянки Марії та її дітей, котрі, як і мати, потрапляють у турецьку й татарську неволю. Повстання Богдана Хмельницького розбудило до життя затурканих басурманством юнаків і дівчину, яких автор символічно називає мальвами.
У романі «Орда» (1992) відтворені події мазепинської доби в історії України – зруйнування гетьманської столиці Батурина.
Роман "Орда" – це книга-сповідь, книга-одкровення, книга-пошук. Чернець Єпіфаній переживає важку особисту психологічну драму: він став німим свідком знищення царем Петром І славної козацької столиці. На його очах живцем спалювали людей, катували дітей, знищували храм... а він навіть не кинувся нікого рятувати, заклякнувши на місці поряд зі зрадниками та ворогами. Бажання розкаяння та спокути цього гріха супроводжує Єпіфанія протягом усього його життя.
Зображаючи історичні постаті мазепинської доби в історії України, Роман Іваничук глибоко розкриває причини занепаду національної самосвідомості українців, які перегукуються з історією сучасної України.
821.161.2 
Ш 78
Шовкошитний, В. Ф. Кров – свята : іст. трилогія / В. Ф. Шовкошитний. – Вид. 2-ге. – К. : Укр. пріоритет, 2019. – 864 c.
Епопея-трилогія знаного українського письменника й державника Володимира Шовкошитного «Кров свята» неначе скидає з нашої історії шкаралущу ворожих міфів і являє читачеві храм української державності вже без риштувань. А заодно і вказує шлях очищення колективної пам'яті через її звільнення від намулу малоросійства й меншовартості, через прищеплення українському суспільству гену гідності й самоповаги та психології переможців. Автор ніби застерігає нас з вами, європейців: якщо течія Гольфстриму уповільниться – на нашу Європу чекають люті морози, а весь світ ніколи вже не буде таким затишним для життя.
Скільки б не з'являлося цікаво-доказових історичних досліджень, зрушення у колективній пам'яті здатна спричинити лише уґрунтована на мітології белетристика. Для такого зрушення замало кількох вершинних творів, а тим більше відверто попсової пригодницької писанини на задану тему. Аби переламати спресовану десятиліттями ситуацію брехні чи напівправди в умовах браку часу на їхнє масове осмислення повинен з'явитися твір, котрий замикає увесь ланцюг поодиноких фактів у структуру цілого феномену. Саме таким виглядає історична епопея Володимира Шовкошитного, трилогія «Кров  свята».
821.161.2 
Б 61
Білик, І. І. Меч Арея : іст. роман / І. І. Білик. – К. : Укр. пріоритет, 2020. – 440 c.
Історичний роман Івана Білика "Меч Арея" одразу став сенсацією зі складною та драматичною долею. Автор ототожнив гунського царя Аттілу з київським князем Богданом Гатилом, а літописних "гунів" з давніми русинами – предками українців, що викликало багато критики і суперечок в "класичних історичних колах", – вони не затихли і тепер, лише перетекли зі сторінок паперових видань на форуми "світової мережі".
Стрімкий сюжет, захоплюючі пригоди героїв, цікаве героїчне і водночас драматичне життя київського володаря Богдана Гатила, який підкорив увесь континент, втримує цікавість і приваблює  читачів.
Білик насамперед зумів зацікавити мовою, обрядами, традиціями і віруваннями русів-праукраїнців. Тому роман і був заборонений одразу після видання 1972-го року, бо не вписувався в радянську історично-ідеологічну концепцію.
821.161.2 
Ш 66
Шкляр, В. М. Залишенець. Чорний ворон : [роман] / В. М. Шкляр. – Х. : Клуб Сімейного дозвілля, 2011. – 384 c.
Велика кількість історичних романів сучасних українських письмеників присвячена національно-визвольній боротьбі українців. Одна з найпопулярніших книг на цю тему – "Залишенець. Чорний Ворон", у якій Василь Шкляр розповідає про боротьбу українських повстанців проти радянської влади у 1920-их роках. Крім цієї книги у письменника є ще такі історичні романи, як "Маруся" та "Елементал", у яких автор розповідає про різні історичні періоди України. 
Їх називали бандитами, розбійниками, головорізами й навіть у прокльонах-анафемах забороняли згадувати їхні імена. Щоб убити у пам'яті упокореної маси ту ідею, за яку повстанці жертвували свої молоді життя. Авжеж, вони стріляли, вішали, палили, нищили — але кого? На їхньому бойовому чорному прапорі напис: «Воля України або смерть». Вони не вийшли з лісу навіть тоді, коли навкруги запанувала чужа влада і вже не було надії на визволення. Вони – залишенці – обрали собі смерть.
821.161.2 
Л 63
Лис, В. С. Століття Якова : роман / В. С. Лис. – 4-е вид., стер. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 240 c. 
Роман – своєрідний епос-біографія одного поліського українця, який за свій столітній вік пережив п’ять держав: Російську імперію, УНР, Польщу, гітлерівську Німеччину, сталінський СССР. Доживши до держави Україна, він опинився перед лицем і родинної, і національної драми, яка була запрограмована катастрофами XX століття.
До оселі поліського селянина Якова Меха – головного героя роману «Століття Якова» –  потрапляє чужа дівчина, яка ставить просте, на перший погляд, запитання: «Діду, а ти любив?» І накочуються хвилі спогадів: про далеке дитинство, про перше драматичне кохання із сусідською дівчиною, про велику любов, яка принесла і сімейне щастя, і сповнене радощів, здобутків і втрат життя довжиною в ціле століття…
821.161.2 
К 59
Кокотюха, А. А. Червоний : роман / А. А. Кокотюха. – 2-ге вид. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 320 c.
Андрій Кокотюха у своєму доробку має безліч книг, серед яких можна знайти історичні романи, до прикладу, про Українську повстанську армію: "Чорний Ліс" та "Червоний».
Похвала від ворога – то найліпша похвала… Ця книжка – це три розповіді про Данила Червоного від його найзапекліших ворогів.
Міліціонер Михайло Середа щиро вважав упівця Червоного ворогом. У повоєнні роки він, не жаліючи себе, чинив перепони повстанцям. У цих зіткненнях він утратив кохану, та зберіг чоловічу гідність. І не міг не визнати, що Данило – безстрашний воїн.
Полковникові КГБ Льву Доброхотову таки вдалося заманити вояка у пастку. А Уляна, дівчина Данила, стала жертвою чекістів. Тепер на ватажка повстанців чекав нелегкий шлях до ГУЛАГу.
Воркутлаг. Колишній червоноармієць Віктор Гуров упевнений, що потрапив сюди випадково, а ось ворогам країни рад саме тут і місце. Та гідність і щирість Данила, його переконання і надзвичайна душевна міць змушують Віктора замислитися…
Їм закидають масові вбивства вчителів. Бандерівцям місце в ГУЛАГу, де вони... можуть бути корисними. Замість скніти в таборах, ватажок повстанців Данило Червоний наводить там лад! І нехай він планує втечу, йому єдиному до снаги приборкати ув’язнених злодіїв. Як це було, розкажуть три свідки: міліціонер, чекіст і ворог народу. Не шукайте Червоного ані серед мертвих, ані серед живих, шукайте – серед овіяних легендою!
821.161.2 
К 93
Курков, А. Ю. Ключі Марії : [роман] / А. Ю. Курков, Ю. П. Винничук. – Х. : Фоліо, 2020. – 576 c.
Роман Андрія Куркова “Ключі Марії”, написаний у співавторстві з Юрієм Винничуком,  увійшов до довгого списку конкурсу Книга року ВВС–2020.
Письменники розділили сюжетні лінії. Все, що відбувається в романі в 12  сторіччі та в 1939-1941 роках писав Юрко Винничук, який дуже добре знається на історії давній і на 30х роках 20го сторіччя. А. Курков писав лінію, що відбувається зараз. Писали, обмінювались, зіставляли, перечитували – таким був щоденний процес, а потім редагували один одного і “зв”язували” різні сюжетні лінії деталями та невидимими нитками.
Подіі в  романі  розгортаються одразу в трьох сюжетних зрізах: Хрестовий похід 1111 року, описаний у Хроніці лицаря Ольгерда з Галича, початок Другоі світовоі у Львові та Кракові, а також сучасний період.
Хто така Діва, і чому на неі полюють декілька століть поспіль, ким насправді є чорнии археолог Олег, і головне – куди ведуть двері, які можна відчинити ключами Маріі?
Про це дізнаєтеся зі сторінок одного з найбільш очікуваних романів сучасної української літератури останніх років.
821.161.2 
Ш 66
Шкляр, В. М. Характерник : роман / В. М. Шкляр. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 304 c.
Події у книзі «Характерник» розгортаються довкола постаті кошового отамана Івана Сірка, який кидає виклик самому російському цареві. Проаналізувавши документальні свідчення епохи, Василь Шкляр точно та деталізовано відтворив події XVII століття та показав історичну реальність за діяльності «лицарів списа і шаблі».
У другій половині ХVІІ століття в Запорозькій Січі сталася неймовірна подія, яку зафіксовано в архівах тодішньої масковії і яку не оминув увагою жоден доскіпливий хроніст козаччини. Та особливого чару ця пригода набуває під пером письменника, що на основі документальних джерел творить яскраву історичну реальність з життя «лицарів списа і шаблі». Кошовий Сірко, кинувши виклик самому цареві, розпочинає велику, вкрай небезпечну гру з масковією. І треба зробити неможливе, аби в цьому поєдинку зберегти козацьку честь і гідність матері Січі. Хто просуне голову в пащу скаженого звіра?
Роман «Характерник» - це довершене поєднання козацького фентезі, лінії кохання та історичних подій, які приносять істинне читацьке задоволення поціновувачам хорошої прози.
84(4УКР)6 
Л 64
Литовченко, Т. І. Орлі, син Орлика : роман / Т. І. Литовченко. – Х. : Фоліо, 2012. – 288 c.
«Орлі, син Орлика», роман з історичного «козацького» циклу київського письменника Тимура Литовченка, став лауреатом Всеукраїнського конкурсу романів, кіносценаріїв, п’єс і пісенної лірики про кохання «Коронація слова». 
Ім’я гетьмана Пилипа Орлика загальновідоме: сподвижник Івана Мазепи, спадкоємець його слави, автор «Пактів й конституцій законів та вольностей Війська Запорозького»… Набагато менше сучасні українці знають про його сина Григорія Орлика, який був відомим політичним і військовим діячем доби французького короля Людовіка XV, видатним дипломатом й організатором розгалуженої розвідувальної мережі, а також щирим адептом ідеї відновлення козацької держави на українських теренах. Життя Григора Орлі (саме під таким іменем гетьманич увійшов до світової історії) було сповнене небезпечних пригод, з яких він завжди виходив з честю.
84(4УКР)6 
К69
Корсак, І. Ф. Імена твої, Україно : худож.-докум. оповідання / І. Ф. Корсак. – Луцьк : Твердиня, 2007. – 300 c.
Велика кількість історичних романів є в доробку українського письменника з Волині Івана Корсака. У своїх творах він розповідає про різні епохи в українській історії. 
Книга «Імена твої, Україно», повертає нас обличчям до постатей української історії, замовчуваних або забутих. Тут вміщено двадцять сім оповідок про уродженів нашої землі, яким була суджена вельми непересічна доля.Унікальністю книги є публікація в ній на підтвердження уривків з оригіналів польською, англійською, французькою та іншими мовами, аби читач впевнився, що автор суворо дотримується правди.
У романі "Немирів ключ" ідеться про козацьку Україну.
«Для Івана Корсака кожен історичний факт – на вагу золота. Окрім цього, в Івана Корсака є те, чого немає в багатьох інших, хто тремтить над кунсткамерами, де зібрані факти. Він вміє писати, прекрасно вміє писати, у нього своя інтонація, пластика, він уміє взагалі вигадливо вибудувати оповідь свою» (Михайло Слабошпицький).
84(4УКР)6 
Д 21
Дашвар, Л. Покров : роман / Л. Дашвар. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 384 c.
В основі сюжету нового твору Люко Дашвар «ПоКров» – доля семи колін нащадків багатого хорунжого Яреми Дороша, який згрішив, закохавшись у юну Перпетую, і помер, тільки встиг відіслати кохану із синочком до далекого Катеринослава.
Описуючи події буремного Майдану 2013-2014, авторка окремими мазками якби поспіль нагадує нам про старих знайомих з Биті Є , Гоцика та Макара, проте, тут вони другорядні епізодичні герої. Читач прощається із загиблими на Майдані героями з Биті Є, а головними героями твору все ж є Мар'яна та Ярко – два далеких нащадки різних гілок колись потужної козацької родини Дорошів.
Останні дні листопада 2013-го, країну лихоманить. Мар`яна не звертає уваги на це – усі її думки лише про чоловіка, який насправді не вартий сліз. Зустріч із дивним хлопцем Ярком змінює все. «Ти моя жінка», – сказав він. І від того стало так солодко... Та тепер не час насолоджуватися життям. Дівчина опиняється у вирі подій: чергування на Майдані, зникнення коханого, пошуки нащадків козака Дороша – спадкоємців величезного статку... Звідки ж Мар`яні знати, що чекає на того нащадка. Предки заповіли йому не лише скарб, а й родинне прокляття...
821.161.2 
П 52
Положій, Є. В. П’ять секунд, п’ять днів : роман / Є. В. Положій. – К. : Нора-Друк, 2016. – 176 c.
П’ять секунд, п’ять днів, п’ять років, вічність – такий часовий алгоритм нового роману Євгена Положія. Головний герой, який все життя – у Вільних профспілках, на обох Майданах – бореться за справедливість, зрештою, коли починається війна, йде на фронт і там потрапляє в «Іловайський котел».
Тяжко поранений, у складі групи з тринадцяти бійців, намагається вижити в безнадійній ситуації. Після піврічного лікування, восьми операцій, емоційно виснажений, він приймає рішення, що вже зробив свою справу і прийшов час відпочити.
Але коли старий товариш – народний герой, той, хто разом з ним пліч-о-пліч боровся за правду, тепер силою і страхом створює в рідному місті свою бізнес-імперію, стає очевидним: якщо не борешся зі злом, опиняєшся на темному боці. Тож боротьба триває...
 
84(4УКР)6 
Є 24
Євромайдан: хроніка в новелах / В. Івченко [та ін.] ; упоряд. В. Карп'юк. – Брустурів : Дискурсус, 2014. – 216 c.
До книжки ввійшли кращі тексти, надіслані на конкурс «Новела по-українськи» від журналу «Країна». Згустки відчуттів, емоцій і сюжетів, які ми ще так добре пам'ятаємо і які варто ніколи не забувати."
Подія Євромайдану й окремі дії в період його тривання матимуть повно інтерпретацій із поглядів історичного, суспільного, культурного… Уже зараз звучить чимало думок й оцінок. Але на все свій час.
Куратор конкурсу Олена Павлова у передмові зауважує: 'Цієї зими ми багато нового про себе дізналися. Що синьо-жовтий прапор на спині може суттєво зігріти на морозі, а під червоно-чорним взагалі спекотно. Що ялинку можна не забирати до літа, а президента так довго тримати не варто. Що коли треба, зможемо знайти бронежилет для друга. Що рецепт коктейлю Молотова настільки простий, а центр Києва з легкістю перетворюється на Січ. Що на вулицях європейської столиці влада може стріляти у перехожих. Що червоний хрест на рукаві не рятує від кулі снайпера. Що можна не спати ніч, читаючи новини. Що війна буває так близько. Що добро перемагає зло. І не тільки у казках, а й у касках. Ми не знали, що у повітрі свободи так багато сльозогінного газу. Як ним дихати, ми тільки вчимося потрохи. І дуже не хочеться забувати це вміння'.
 

За сюжетами українських історичних романів створено багато художніх фільмів, серед них:

Захар Беркут (2019)
Американсько-український фільм за однойменною історичною повістю Івана Франка. 1241 рік. Монгольська орда дійшла до Карпатських гір, де їй прийшлось зупинитись. Саме там місцеві мисливці брати Беркути намагаються дати їм відсіч.
Червоний (2017)
Фільм “Червоний – це екранізація однойменного історичного роману Андрія Кокотюхи ”. Це розповідь про те, як український повстанець проходить усі випробування сталінських концтаборів, вступає в конфронтацію із табірним криміналітетом, піднімає повстання і намагається вирватися на волю.
Чорний ворон (2019)
Художній фільм за романом однойменного бестселера відомого українського письменника Василя Шкляра “Залишинець. Чорний ворон”. Стрічка розповідає історію життя і боротьби отамана Івана “Ворона”, який був учасником повстанського руху Холодноярської республіки. Іван жертвує своїм спокоєм та сімейним затишком заради волі і свободи своєї сім’ї, незалежності своєї держави.
Тіні забутих предків (1965)
Український фільм відзнятий на кіностудії Олександра Довженка. Фільм – це екранізація однойменної повісті Михайла Коцюбинського. Історія трагічного кохання Івана і Марічки, яким не судилося бути разом.
Сад Гетсиманський (1993)
Український 4-серійний мінісеріал, який розповідає про роки репресій в Україні у 1930-і роки за мотивами роману Івана Багряного.
Століття Якова (2016)
4-серійний мінісеріал, екранізація однойменного роману Володимира Лиса. Яків – звичайний селянин, який за свої 100 років пережив багато на землі. Його життя було повним злетів і падінь, багатим на сміливість та велику любов.
Голод 33 (1991)
Фільм “Голод-33” є екранізацією повісті Василя Барки “Жовтий князь”. Ця художня стрічка розкриває злочини сталінського тоталітарного режиму проти українського народу – Голодомору 1932-1933 років.

Інтернет ресурси:

Український історичний роман : матеріал з Вікіпедії  вільної енциклопедії
12 класних українських історичних романів, які має прочитати кожен
15 сучасних українських книжок, які стали культовими 
 Фільми, за якими можна вивчати історію України (інфографіка)
 ТОП-15 проникливих фільмів про історію України
 Інтерв’ю з Василем Шкляром

Підготувала Волошина Н. 

 

 

 

 

 


Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день