Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Глибини Слова і велич Чину
2024-07-11до 85-річчя від дня народження Павла Мовчана
Поет, перекладач, сценарист, член Спілки письменників України – Павло Михайлович Мовчан народився 15 липня 1939 р. в с. Великій Вільшанці Васильківського району на Київщині. Батьки, Михайло Устимович та Пелагея Лазарівна, працювали все життя на землі. У 1958 р. Павло Михайлович вступив до Київського університету імені Тараса Шевченка. Через два роки став студентом відомого Літературного інституту ім. Горького (1960-1965). Після закінчення ВНЗ завідував відділом редакції популярного журналу «Дніпро». Надзвичайно творчий, талановитий, з постійним бажанням пізнати нове, молодий Павло Мовчан у 1967–1969 рр. навчається на 2-річних сценарно-режисерських курсах при Держкіно СРСР. Потім працює літпрацівником, сценаристом кіностудії ім. О. Довженка, з 1971 р. – різноробочий, літпрацівник, журналіст, а від 1988 р. обійняв посаду секретаря Київської організації Спілки письменників України, згодом секретаря правління Спілки письменників України.
Поетичні книжки Павла Мовчана завжди збурювали літературну критику, його твори перекладалися російською, грузинською, азербайджанською, литовською, вірменською, угорською, польською, румунською мовами. Як голова ВУТ «Просвіта» та народний депутат України, П.М. Мовчан брав активну участь у підготовці та ухваленні 28 червня 1996 р. Конституції України, а також у проголошенні та впровадженні 10 статті Основного закону України, яка утверджує державність української мови. Павло Мовчан стояв біля витоків української державності, у 1990–1994 роках був народним депутатом України XII (І) скликання. Входив до Народної ради, очолював підкомісію з питань гласності Комісії з питань Чорнобильської катастрофи. З 1994 по 1998 рік — народний депутат України II скликання. Очолював підкомітет з міжпарламентських зв’язків Комітету у закордонних справах і зв’язках з СНД. Член фракції Народного руху України (НРУ). За III скликання (1998–2002 рр.) П.М. Мовчан працював у Комітеті закордонних справ і зв’язках з СНД, з квітня 2000 р. є членом фракції УНР. З лютого 2000 р. — перший заступник голови Комітету у закордонних справах. У період 2002–2006 рр. — народний депутат України IV скликання від блоку В. Ющенка «Наша Україна», член фракції «Наша Україна», член Української Народної партії, перший заступник голови Комітету з питань культури і духовності. У 2006 році П.М. Мовчан — кандидат у народні депутати України від Українського народного блоку Ю. Костенка та І. Плюща. У 2007 році досвідчений та відповідальний П.М. Мовчан обирається народним депутатом України VI скликання. Очолює підкомітет з питань творчої діяльності, мистецтва, культурно-просвітницької та мовної політики Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності. Попри політичну та творчу діяльність, Павло Михайлович знаходить час і для суспільно-громадських справ: член Ради з питань мовної політики при Президентові України (1997–2001); член президії Центрального проводу НРУ (1999); член президії Центрального проводу РУХу (УНР) (1999–2003); член Комітету Національної премії України ім. Т. Шевченка (2005–2008) та шеф-редактор газети «Слово Просвіти». Нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V та ІV ступенів, почесними грамотами Кабінету Міністрів України та Верховної Ради.
І все ж головною для письменника лишається його літературна творчість, про що свідчать нові видання часів незалежності – тритомник, що представляє поезії та публіцистику, книжки «Мова – явище космічне» та «Витоки», «Вибране» в серії творів лауреатів Шевченківської премії, збірка поезій «Ти», багатосерійний телефільм «Логос», перевидання книжки поезій класика туркменської літератури Махтумкулі.
84(4УКР)6
М 74
Мовчан, П. М. Твори : в 3 т. Т. 1 : Голос : поезії / П. М. Мовчан ; упоряд. Л. Голота. – К. : Просвіта, 1999. – 640 с. : портр.
До першого тому вибраних творів відомого в Україні і далеко за її межами поета, літературного критика, перекладача, державотворця, лауреата Державної премії ім. Т. Г. Шевченка Павла Мовчана ввійшли кращі твори із його великого поетичного доробку. Поезії, вміщені в першому томі, написані протягом 1959-1985 років.
|
84(4УКР)6
М 74
Мовчан, П. М. Твори : в 3 т. Т. 2 : Межовий камінь : поезії / П. М. Мовчан ; упоряд. Л. Голота. – К. : Просвіта, 1999. – 536 с. : портр.
До другого тому вибраних творів лауреата Державної премії ім. Т. Г. Шевченка Павла Мовчана ввійшли кращі твори, написані впродовж 1986-1992 років. У свої творах поет вбивчо аналізує, зіставляє, доводить і змушує читача, навіть попри органічний спротив ідеологізації проблеми, визнавати його правду. Мусимо, бо в тих його роздумах – не дещиця гіркої правди про те, на що перетворився наш народ – україномовне населення і решта (більшість) ”русскоязычных”. Та ж чи не з любові до саме цього ”низового” прошарку вмирали, мучилися зраненою совістю Григір Тютюнник та Василь Шукшин?!
|
84(4УКР)6
М 74
Мовчан, П. М. Твори : в 3 т. Т. 3 : Координати часу : літ.-крит. ст., публіцистика, есе / П. М. Мовчан ; упоряд. Л. Голота. – К. : Просвіта, 1999. – 584 с. : портр., іл.
До третього тому творів відомого українського поета, літературного критика, перекладача, політика, лауреата Державної премії ім.. Т. Г. Шевченка Павла Мовчана ввійшли літературно-критичні та публіцистичні статті, есе, що побачили світ на сторінках вітчизняних та зарубіжних періодичних видань протягом останніх десяти років. Статті поета про Т. Шевченка та М. Гоголя, Махтумкулі та Мустая Каріма, Анну Ахматову і Юстінаса Мацинкявічуса, Аветіка Ісаакяна, Марцеліюса Мартінайтіса та братів Тамаза й Отара Чіладзе... Відвиклий від такої географії і справжньої, не силуваної естетики читач неодмінно зачудується в ностальгії за втраченим: яке глибоке мислення, який широкий інтелектуальний діапазон, який масштаб аналітичних роздумів письменника.
|
84(4УКР)6
М 74
Мовчан, П. Вибрані твори : поезія / П. Мовчан ; [післямова О. Хоменка]. – К. : Просвіта, 2008. – 535 с. : портр. – (Бібліотека Шевченківського комітету).
Вибрані поетичні твори Павла Мовчана, які вперше датуються за часом написання, а не друку – з 1959 по 1989 роки. Лауреат Шевченківської премії включив до свого ”Вибраного” той доробок, який засвідчує найяскравіші сторінки його творчості, сповненої любові, світла, драм і трагедій життя Поета, який продовжує жити й працювати серед нас.
|
84(4УКР)6
М 74
Мовчан, П. М. Осереддя : поеми та поезії / П. М. Мовчан. – К. : Молодь, 1989. – 125 с. : портр., іл.
У збірку ввійшли поеми та поезії. З прозірливістю і передбачливістю філософа, з вірою, що завжди опирається на правду, з непідробним болем і мовою істинної поезії говорить відомий поет про складні події і переміни ХХ віку і їх відлуння в душевному та духовному світі людини.
|
84(4УКР)6
М 74
Мовчан, П. М. Материк : поезії / П. М. Мовчан ; худ. В. Соловйов. – К. ; Львів ; Нью-Йорк : Вид-во М. П. Коць, 1991. –106 с.
Павло Мовчан – це окремий материк на планеті Поезія, який не втомлюється відкривати знову і знову. Увіходячи в творчу систему координат цього поета, занурюєшся на глибину створення світу – і того, який від яйця-райця, і того, який від Адама, і того, який від Лотоса, котрий був на початку...
|
Публіцистичні та літературознавчі праці Павла Мовчана
83.3(2Ук)7
М 74
Мовчан, П. М. Ключ розуміння : есе, літ.-критич. ст. / П. М. Мовчан. – К. : Рад. письменник, 1990. – 358 с. – (Світ письменника).
Павло Мовчан належить до тієї когорти літераторів, чия творчість викликала особливу увагу та інтерес читача в роки перебудови. Зокрема, його есе ”Мова – явище космічне ”набуло широкого розголосу на Україні і за кордоном. До книги також увійшли статті про творчість Тараса Шевченка, М. В. Гоголя, дослідження поетики ”Слово о полку Ігоревім” ; аналізується творчість класиків братніх літератур ; осмислюється сучасний літературний процес в Україні.
|
Мовчан, Павло. Мова-явище космічне : есе, літ.-критич. ст. / П. Мовчан. – К. : Всеукр. т-во ”Просвіта”, 1994. –167 с. – Бібліогр. в підряд. приміт
До книги лауреата Шевченківської премії Павла Мовчана увійшли статті про первокорені духовності українського народу, його шлях у світовій історії. Важливе місце відводиться українській мові,її минулому і сучасному. З глибоким науковим і культурним підґрунтям охарактеризовує автор психологічні,соціальні та космологічні аспекти мовного явища.
|
Мовчан, Павло. Витоки. Ч. 1 : кн. роздумів / П. Мовчан. – К. : Просвіта, 2004. – 208 с. : іл.
”Витоки” – так називається книга роздумів відомого українського поета, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, громадського діяча, народного депутата Верховної Ради п’ятьох скликань Павла Мовчана. ”Витоки” – це його Его, роздуми і заглиблення у надвисоке – загадкову таїну природи першооснов життя на Землі ; це поетичне бачення актуальності ”своєї” культури як унікальної і самобутньої, початок якій – у глибині віків…
|
Мовчан, Павло. Український формат : [зб. ст., есеїв, виступів] / П. Мовчан. – К. : Просвіта, 2018. – 619 с. : портр.
Збірник статей, есеїв, виступів "Український формат" охоплює драматичне українське двадцятитриріччя (1995-2018 рр.), в яке вписана діяльність відомого українського політика, громадського діяча, голови ВУТ "Просвіта" імені Тараса Шевченка Павла Мовчана. Як триває становлення гуманітарного простору незалежної України, чи достатньо уваги приділяє йому державна влада, як діє "Просвіта" в умовах постійно загроженої національної духовності - про це йдеться в цьому своєрідному щоденнику, поданому в хронологічному порядку. Це й прогностичне попередження, й аналітична оцінка, і панорамне бачення національних проблем.
|
Мовчан, Павло. Вертикаль слова. Про час, у якому жив, і про людей літератури і мистецтва / П. Мовчан. – К. : Ярославів Вал, 2022. – 608 с.
До книги ввійшли мистецтвознавчі публікації 1970-2010-х років визначного українського поета і громадського діяча, класика української лірики, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Павла Мовчана. У цих публікаціях П. Мовчан формулює власну концепцію слова і мови, їх визначальної ролі у творенні етносу, нації, держави, національної ментальності й культури. Публікації присвячені українським та зарубіжним митцям. Автор не обмежується лише тематикою художньої літератури, але й включає у свої дослідження живопис, кінематограф та інші види мистецтва. Так само Павло Мовчан розглядає мистецтво в широкій перспективі від давніх епосів до своїх сучасників, намагаючись знайти відповідь на питання: “Що саме робить твір видатним?”.
|
Махтумкулі. Поезії / пер. з туркм. та передм. П. Мовчана. – Вид. третє. – К. : ВЦ «Просвіта», 2014. – 208 с.
Збірка поезії класика туркменської літератури Махтумкулі. Книга вийшла в перекладі українською у видавничому центрі «Просвіта». Автор перекладу – лауреат Національної премії імені Т. Шевченка Павло Мовчан.
До книги увійшли перекладені українською мовою вірші Махтумкулі (приблизно 1722-1780 рр.)
|
Відлуння: поезія у перекладах Павла Мовчана / упоряд. М. С. Васьків. – К. : Ярославів Вал, 2019. – 554 с.
Павло Мовчан – це окрема поетична Америка, якій не достатньо одного Колумба, адже вона потребує щоденних відкриттів. Утім, є й Мовчан, якого ми знаємо менше. Це – Мовчан-перекладач. Чи можливо зробити мовне переливання крові? Чи можливо націоналізувати вірш у своїй мові, не спотворивши рідне обличчя твору? Чи можливо сказати «майже те саме», донісши ментальну особливість першоджерела? На це намагається відповісти автор у своїх поетичних перекладах із азербайджанської, бенґалі, болгарської, вірменської, грузинської, естонської, казахської, латвійської, литовської, мансі, молдавської, російської, румунської, сербо-хорватської, таджицької, тамільської, татарської, туркменської, угорської, узбецької та чеської мов.
|
821.161.2
У-45
Павло Мовчан : поет, державний і громадський діяч; р. н. 1939 // Українська афористика Х-ХХ ст. : [100 майстрів укр. афористики] / під заг. ред.: І. Драча, В. Черняка ; упоряд. : Р. Коваль, В. Шевчук, М. Михальченко. – К. : Просвіта, 2001. – С. 211-213 : іл. – (Класика світової афористики; Т. 1). – Імен. покажч.: с. 309-313.
Книга є найповнішим виданням вітчизняних афоризмів від найдавніших часів до наших днів. У збірці представлено понад 3500 афоризмів 100 авторів.
|
Строкаль, О. Павло Мовчан : творець слів і смислів / О. Строкаль. – К. : Ярославів Вал, 2019. – 208 с.
Дослідження присвячено вивченню особливостей поетичної мови українського письменника, журналіста і відомого політика, громадського діяча, талановитого перекладача і сценариста, заслуженого діяча мистецтв України і голови "Просвіти", лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка Павла Мовчана. Особливу увагу акцентовано на вживанні поетом авторських неологізмів як одного із мовних прийомів, використовуваних митцем для естетичного, інтелектуального та експресивного впливу на читача. У книжці представлено як власне теоретичний матеріал з питань поетики, тексту і дериватології, так і детальний аналіз механізмів словотвору неолексем, особливостей їхнього функціонування у мовній картині світу ліричного героя Павла Мовчана. Окрім зазначеного, також подано тексти статей зарубіжних публікацій (США), присвячених творчості П. Мовчана, а також словник індивідуально-авторських похідних. Пропонована праця може бути корисною для фахівців із проблем словотвору, лексикології сучасної української мови, поетики.
|
Цілюща сіль самопізнання. Статті про Павла Мовчана і його поезію / за ред. О. Хоменко. – К. : Ярославів Вал, 2023. – 450 с.
Біографія, творчість, науково-громадська діяльність Павла Мовчана були об'єктом аналізу на диво невеликої кількості досліджень, однак автори цих досліджень становлять добірне товариство, є класиками української літератури й гуманітаристики. Публікації збірника подають то всебічний, системний розгляд здобутків П. Мовчана – поета, літературного критика й мистецтвознавця, кінематографіста, громадського діяча, просвітянина, то глибокі оцінки окремих аспектів його багатогранної діяльності, то рецензії на вихід тих чи тих поетичних збірок, то принагідні ювілейні роздуми та спостереження... Та абсолютна більшість досліджень об’єднані високим фаховим рівнем аналізу, оригінальністю, аргументованістю й вагомістю висновків, що дало змогу відкрити для читачів неповторний і багатющий духовно-творчий світ Павла Мовчана, закорінений у споконвічне українське буття й надзвичайно актуальний для сучасників.
|
929(058)(477)
І- 51
Мовчан Павло Михайлович // Імена України: біографіч. щорічник. 2001 / Укр. акад. наук нац. прогресу ; Ін- т гуманітар. досліджень ; уклад. : Л. Г. Андрієнко, С. А. Бакута, Т. Л. Горбань [та ін.] – К. : Фенікс, 2002. – C. 372 : портр.
Книга містить близько 3600 біографічних довідок про життя та діяльність провідних українських діячів в галузі суспільно-політичного, духовного, економічного та господарського життя сучасної України, більшість з яких супроводжується фотографіями.
|
83.3(4УКР)
П35
Мовчан Павло Михайлович // Письменники України: біобібліографіч. довід. / упоряд. : В. Павловська, Л. Бубнова, Л. Сіренко. – К. : Укр. письменник, 2006. – С. 273 : фот.
У довіднику подаються творчі біографії сучасних письменників України – Членів НСПУ. Кожна стаття містить стислі відомості про час і місце народження літератора, його освіту, трудовий шлях, а також про твори, що вийшли окремими виданнями.
|
71.4(4УКР)
Ш 37
Мовчан Павло Михайлович // Шевченківські лауреати 1962-2012 : енциклопед. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. сл. Б. І. Олійник. – Вид. 3-є, змін. і допов. – К. : Криниця, 2012. – C. 459-460 : портр. – (Програма ”Українська книга”).
У статтях довідника подано короткі біографічні відомості, висвітлено основні віхи творчої діяльності лауреатів. До багатьох статей додається бібліографія. Чільне місце відведено творчості Павла Мовчана.
|
016:821.161.2.09
С 91
Мовчан Павло Михайлович // Сучасні письменники України: біобібліогр. довід. : [станом на 15.04.2012 р.] / Нац. спілка письм. України ; упоряд. А. І. Гай ; відп. ред. О. Курило. – Уточн. і допов. – Біла Церква : Буква, 2012. – С. 300 : портр.
У довіднику подаються уточнені й доповнені біобібліографічні довідки про членів Національної спілки письменників України та інша інформація станом на квітень 2012 р.
|
Дзюба І. М. Мовчан Павло Михайлович [Електронний ресурс] : [персоналія] / І. М. Дзюба // Енциклопедія Сучасної України. Т. 21 : Мікро – Моя / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Ін-т енциклопед. досліджень НАН України, 2019. – С. 270-271 : портр. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-68193 |
Інтерв’ю з Павлом Мовчаном
|
Мовчан, П. ”Просвіта просвітлює душі” : [розмова / вів С. Бондаренко] / П. Мовчан // Літ. Україна. – 2012. – 20 груд. (№ 49). – С. 7.
Павло Мовчан: «Випробування спонукають до чину» : [розмова / вів П. Антоненко] / П. Мовчан // Слово Просвіти. – 2012. – 23-29 серп. (№34). – С. 3.
Павло Мовчан: «Зміцнювати національний фундамент» : голова Всеукр. т-ва “Просвіта” ім. Т. Шевченка – про непроминущі завдання і пріоритети просвітян у переддень 144-ї річниці / П. Мовчан // Слово Просвіти. – 2012. – 6-12 груд. (№ 49). – С. 1.
Павло Мовчан: ”навіть звичайна абетка – це своєрідний відбиток зоряного неба” / підгот. М. Славинський // Віче. – 2013. – № 17. – С. 46-48.
Павло Мовчан: ”Ювілей з поезією” : [розмова / вів М. Славинський] / П. Мовчан // Віче. – 2014. – № 13. – С. 6.
Мовчан, П. ”Ми працюємо на Перемогу!” : [відбулася стрім-зустріч засновника каналу ”Просвіта ТБ” О. Василенка з головою Всеукр. т-ва ”Просвіта” імені Т. Шевченка П. Мовчаном] / П. Мовчан // Слово Просвіти. – 2022. – 22-31 груд.(№ 46). – С. 10-11.
|
ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КУЛЬТУРОЛОГІЧНИЙ ТИЖНЕВИК “Слово Просвіти” за 11-17 липня 2019 року присвячений ювіляру Павлу Мовчану |
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.