Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Аристократ духу

2024-09-16
до 160-річчя з дня народження Михайла Коцюбинського
Постать Михайла Коцюбинського є дуже цінною для історії українського письменства. У вітчизняну літературу він увійшов як оригінальний прозаїк, один із перших, хто усвідомив потребу реформаторства української літератури і її зближення з європейським модернізмом. Михайло Коцюбинський – талановитий імпресіоніст. Найбільше послуговувався жанром повісті, оповідання і новел. Український письменник, громадський діяч, голова «Просвіти» в Чернігові, автор відомих новел «Fata morgana», «Що записано в книгу життя», «Тіні забутих предків».
 
Видатний український прозаїк Михайло Михайлович Коцюбинський народився 17 вересня 1864 у Вінниці. Батько, Михайло Матвійович, працював дрібним службовцем, пив, через те, що часто змінював роботу. За іншими відомостями батько був людиною доброчесною й працьовитою, але запальною і нестриманою, мав від природи неврівноважену вдачу, не міг терпіти утисків начальства і несправедливості. І саме складні стосунки з керівниками були причиною частої зміни роботи. Мати, Гликерія Максимівна Абаз, дуже любила сина, вкладала в нього всю душу.
Невдовзі Коцюбинські мусили залишити Вінницю, i переїхали жити на село, згодом – у містечко Бар. Тут Михайла віддали до початкової школи (1875 – 1876), де він проявив себе старанним учнем.
Згодом навчався у духовному училищі у Шаргороді (1876 – 1880). Тут сталася подія, про яку письменник згадував з деяким гумором. 12-літнім підлітком він закохався у 16-річну дівчину, а щоби привернути її увагу, вирішив стати «великою людиною» і накинувся на книжки. Твори Т.Шевченката Марка Вовчка справили на нього таке сильне враження, що він і сам захотів стати письменником.
У 1881році родина Коцюбинських повернулася у Вінницю. Через тяжке матеріальне становище сім’ї юнакові не вдалося продовжити освіту: мати осліпла, а згодом (у 1886 р.) помер батько. Відповідальність за родину з 4 осіб лягла на плечі Михайла. У 1886-1889 рр. він заробляв приватними уроками і продовжував самоосвіту, а 1891-го року, склавши екстерном іспит на народного учителя при Вінницькому реальному училищі, працював репетитором.
Займав активну громадянську позицію, пропагував революційні та самостійницькі ідеї, тому Подільське жандармське управління взяло Коцюбинського на облік. На квартирі Коцюбинських було зроблено кілька обшуків, а за Михайлом установлено таємний нагляд.
Дебютний літературний твір «Андрій Соловійко, або Вченіє світ, а невченіє тьма» (1884) критика оцінила вельми скептично. Один із рецензентів радив початківцеві залишити цю справу, проте він писав і далі, але твори до друку не подавав. Вдруге почав друкуватися в 1890 році (львівський дитячий журнал «Дзвінок» опублікував його вірш «Наша хатка»). Це сталося після його поїздки до Львова того ж року. Тут він познайомився з І. Я. Франком, іншими місцевими літераторами та видавцями, налагодив співпрацю з редакціями журналів «Правда», «Зоря», «Дзвінок» та ін., почав публікувати в них свої твори.
З початку 1891 працював домашнім вчителем у родині бухгалтера цукрового заводу в с. Лопатинці, де створив низку літературних творів.
На початку 1890-х рр. частина молодої української інтелігенції, перейнята ліберально-просвітницькими ідеями, утворила «Братство тарасівців», з учасниками якої Коцюбинський деякий час підтримував зв’язки. У 1892–1896 рр. працював у складі Одеської філоксерної комісії, яка боролася зі шкідником винограду на території колишнього Новоросійського генерал-губернаторства. Робота в селах Бессарабської та Таврійської губерній дала йому матеріал для написання циклу «молдовських» («Для загального добра», «Пе-Коптьор») і «кримських» («В путах шайтана», «На камені», «Під мінаретами») оповідань.
Залишивши роботу в комісії (1897), він сподівався одержати посаду завідуючого книжковим складом у Чернігівській губернській земській управі, але чернігівський губернатор не допустив його до цієї праці. Після безуспішної спроби влаштуватися на роботу в Чернігові, де жила сім’я, Коцюбинський тимчасово осів у Житомирі, де від листопада 1897 року до березня 1898 року обіймав різні посади в редакції місцевої газети «Волынь».
Весна 1898 р. — отримавши роботу в Чернігівській земській управі, нарешті переїхав у Чернігів. Спочатку займав посаду діловода, тимчасово завідував столом народної освіти та редагував «Земский сборник Черниговской губернии». У вересні 1900 року влаштувався до міського статистичного бюро, де працював до 1911.
У Чернігові зустрів і закохався у Віру Устимівну Дейшу, з часом вона стала його дружиною. Тут виросли його діти: Юрій, Оксана, Ірина, Роман. Щотижня у будинку письменника збиралась літературна молодь міста, зокрема, відомі у майбутньому письменники Василь Блакитний і Микола Вороний. Під час навчання в Чернігівській духовній семінарії ці «суботи» часто відвідував молодий Павло Тичина. Михайло Коцюбинський порадив Михайлові Грушевському вмістити його вірші в часописі «Літературно-науковий вісник» (1912).
Важливе джерело інформації до біографії письменника – понад 300 листів Коцюбинського до коханої жінки, Олександри Іванівни Аплаксіної (1880 – 1973), молодшої за нього на 16 років. Їх було вперше видано 1938 року Інститутом української літератури АН УРСР (щоправда, видання рясніло купюрами морального й політичного характеру – зокрема, викреслено всі згадки про людей, оголошених в СРСР «ворогами народу»). Стосунки Коцюбинського з Аплаксиною завершилися 1907 року, коли з анонімного листа про них дізналася дружина письменника. Вона змусила чоловіка дати слово не залишати родину.
Після чергових відвідин Галичини (зокрема, Гуцульщини) народився один із найкращих творів письменника – повість «Тіні забутих предків». За його сюжетом Сергій Параджанов створив однойменний фільм, який став одним із світових шедеврів.
У 1911 році  «Товариство прихильників української науки і штуки» призначило Михайлу Коцюбинському довічну стипендію в розмірі 2000 крб. на рік, щоби він міг звільнитись зі служби. Проте письменник почував себе дедалі гірше. Його мучили астма і туберкульоз. Через потребу в лікуванні Коцюбинський відвідав Італію (острів Капрі) й інші країни Європи.
Однак до середини 90-х його палкий розум жадає нових пошуків. Він працює в селах Бессарабії, з цікавістю збираючи нові мотиви для своїх майбутніх творів – циклу «молдавських» і «кримських» оповідань. Коцюбинський вражає своє оточення широким кругозором і високим рівнем знань природничих наук. По-філософськи оцінюючи навколишній світ, він проникає в найпотаємніші куточки живої природи і безмежний світ людських душ. Після тривалого перебування на Гуцульщині народжується унікальний за своєю суттю шедевр письменника – «Тіні забутих предків». Повість перекладається кількома європейськими мовами, а в середині ХХ століття, через півстоліття після смерті письменника, Сергій Параджанов робить екранізацію «Тіней» на Київській кіностудії ім. О. Довженка. Фільм має величезний успіх у сучасному суспільстві, що лише підтверджує бездоганний талант письменника, над яким не владний час.
Михайло Коцюбинський прожив коротке життя. 25 квітня 1913 року у віці 48 років він помер у Чернігові. Поховали письменника на Болдиній горі у Чернігові, улюбленому місці його щоденних прогулянок. Уночі з 17 на 18 грудня 2017 з могили письменника вандали вкрали 100-кілограмове бронзове погруддя, встановлене 1955 року. Його твори донині передають колорит цілої епохи українського селянства. Це знаменита «Fata Morgana», «Intermezzo», «Хвала життю», «Коні не винні», «Дорогою ціною», «Під мінаретами», «Харитя», «Цвіт яблуні», «Маленький грішник», «Ялинка».
 
За матеріалами мережі Інтернет
 
Твори Михайла Коцюбинського
 
У1
К 75
Коцюбинський, Михайло Михайлович. Твори : в 6 т. Т. 1 / М. М. Коцюбинський. – К. : Вид–во Акад. наук Укр. РСР, 1961. – 408 с. 
Михайло Михайлович Коцюбинський (1864–1913) – український письменник, громадський діяч, голова Просвіти в Чернігові, один з організаторів Братства тарасівців.
Т. 1 – Оповідання і повісті 1884–1898.
Т. 2 – Листи 1899–1909 та записні книжки письменника за 1901–1907 рр.
Т. 3 – Фата моргана; Що записано в книгу життя; Сон; Тіні забутих предків; Подарунок на іменини; Коні не винні; Хвала життю!; На острові.
Т. 4 – Статті та нариси, художні уривки та фольклорні записи, 1886–1905.
Т. 5 – Листи 1886–1905.
Т. 6 – Листи 1906–1913.
 
84(4УКР)5
К 75
Коцюбинський, Михайло Михайлович. Вибрані твори / М. М. Коцюбинський. – К. : Дніпро, 1969. – 482 с. – (Шкільна бібліотека). 
М. М. Коцюбинський (1864–1913) — видатний український письменник, революційний демократ. В своїх творах Коцюбинський малює картини життя поневоленого села з його класовими протиріччями, викриває і розвінчує народницько–культурницькі теорії «малих діл», таврує ренегатство і реакційність буржуазного лібералізму. Особливе місце в творчості Коцюбинського посідає повість «Fata morgana» – твір великої ідейної і художньої сили, в якому з винятковою глибиною і правдивістю зображено класове розшарування на селі напередодні і під час революції 1905 року. До книги ввійшли кращі твори письменника, рекомендовані для вивчення в школі та позакласного читання.
У1
К 75
Коцюбинський, Михайло Михайлович. Фата моргана : (з сільських настроїв) : [повість] / М. М. Коцюбинський. – К. : Держ. вид-во худож. літ., 1959. – 104 с.
Народні легенди розповідають, що на дні Мессінської затоки в кришталевім палаці живе чарівниця — фея Моргана, яка любить дратувати людей. Коли сонце починає хилитися на захід, вона піднімається в повітря і перетворюється в різноманітні привиди. То появляється перед стомленими мандрівниками у вигляді повноводного озера, то манить до себе квітучим оазисом, що безслідно зникає, як тільки люди наближаються до нього. Від цієї легенди і походить назва мінливих міражів, які часто можна спостерігати в пустелях. В широкому ж значенні фата моргана означає всяку нездійсненну мрію і сподівання. Саме такий широкий зміст вклав М. Коцюбинський у назву своєї повісті. Першу її назву — «Мужики» в процесі роботи він замінив символічною — «Фата моргана», підкресливши, що для дореволюційного селянства мрія про землю залишилася тільки міражем.
 
 
84(4УКР)1
К 75
Коцюбинський, Михайло Михайлович. Дорогою ціною : вибрані твори / М. М. Коцюбинський ; худ. І. Н. Філонов. – К. : Веселка, 1976. – 176 с. : портр., кольор. іл. – (Бібліотечна серія).
До цієї збірки видатного письменника-демократа М. Коцюбинського увійшли найкращі твори для дітей. Його повісті й оповідання, пройняті палким протестом проти кріпосницької деспотії та самовідданою любов’ю до народу, кликали до боротьби, таврували царський режим, возвеличували борців, висміювали жалюгідних боягузів і міщан.
 
84(УКР)5
К 75
Коцюбинський, Михайло Михайлович. Подарунок на іменини : оповідання, новели, повісті : для серед. та ст. шк. віку / М. М. Коцюбинський. – К. : Веселка, 1989. – 335 с. : іл.
До книжки класика української літератури, визначного майстра слова М. Коцюбинського (1864—1913) увійшли кращі твори для дітей. Його повісті та оповідання, пройняті щирою любов’ю до народу, закликали до боротьби, возвеличували борців, зображували жахливі злидні та поневіряння селянської бідноти.
84(4УКР)5
К  75
Коцюбинський, Михайло Михайлович. З глибини : повість, новели / М. М. Коцюбинський. – К. : Факт, 2005. – 208 с. – (Українська класика. Меценатський проект).
До збірки творів одного з найвидатніших українських письменників кінця XIX – початку XX століття ввійшли повість "Тіні забутих предків" та найвідоміші новели, такі як "На камені", "Цвіт яблуні", "Intermezzo", "З глибини" та ін.
84(4УКР)5
К 75
Коцюбинський, Михайло Михайлович. Коні не винні : повість, оповідання / М. М. Коцюбинський. – Х. : Фоліо, 2006. – 320 с. – (Українська класика). 
У новелі розповідається про поміщика Аркадія Петровича Малину, котрий вважає себе лібералом і декларує право мужиків на землю. Але коли селяни хочуть розділити його землю, то він готовий зі зброєю захищати своє майно. Коли його син викликає загін козаків, він погоджується його залишити, мотивуючи це турботою про коней, яким потрібен відпочинок.
84(4УКР)5
К 75
Коцюбинський, Михайло Михайлович. Тіні забутих предків : повісті, оповідання, етюди, нариси, казаки / М. М. Коцюбинський. – Х. : Фоліо, 2006. – 352 с. – (Українська класика). 
В книзі зібрані найкращі твори класика української літератури Михайла Михайловича Коцюбинського (1864-1913), одного з найцікавиших майстрів українського слова. Блискучий новеліст, він є одним з новаторів, що створює невеличкі за обсягом, але психологічно напружені твори. Повість "Тіні забутих предків", здавалося б нехитра любовна історія двох дітей Карпатських гір, стає духовним заповітом Коцюбинського – людські душі єднаються не тільки в любові, але й у смерті.
84(УКР)5
К 75
Коцюбинський, Михайло Михайлович. Вибрані твори = Valogatott muvek / М. М. Коцюбинський ; упоряд. Л. Балла ; ред. Л. Балла, А. Гідаш. – Ужгород : Карпати, 2006. – 336 с. – Текст укр. та угор. мовами. 
Твори Михайла Коцюбинського-видатного українського прозаїка,»який має трохи інші очі,ніж другі люди, і носить в душі сонце, яким обертає дрібні дощові краплі в веселку, витягає з чорної землі на світ божий квіти і перетворює в золото чорні закути мороку», як сам писав письменник, вперше йдуть до читача двома мовами – українською та угорською.
 
84(4УКР)5
К 75
Коцюбинський, Михайло Михайлович. Збірка творів / М. М. Коцюбинський ; уклад., передм. Н. Левченко. – Х. : Прапор, 2008. – 336 с. 
У книзі подано найвідоміші твори М. Коцюбинського, які є справжньою перлиною української літератури. Автор змальовує найвищі людські почуття на тлі чудових українських краєвидів, у творах представлені і сміливі маленькі герої в різних життєвих ситуаціях, часом драматичних та химерних, і осмислюється любов до краси рідної землі, пафос життєствердження кохання на граничних зрізах між життям та смертю, філософія буття людей та їх психологічний стан. 

 

Матеріали про життя та творчість Михайла Коцюбинського

8У1
К 60
Колесник, Петро Йосифович. Коцюбинський-художник слова / П. Й. Колесник ; Акад. наук Укр. РСР, Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка. – К. : Наук. думка, 1964. – 536 с. : портр. 
Книга ця – оригінальне дослідження художньої майстерності М. Коцюбинського, найвидатнішого українського прозаїка переджовтневої епохи, співця народної революції, друга І. Франка і бойового соратника М. Горького. Досліджуючи майстерність письменника, автор розглядає його творчість в еволюціі, в зв’язку з літературним процесом кінця XIX – поч. XX ст., з боротьбою прогресивних сил проти буржуазного декадансу в літературі. Книгу є великим інтересом прочитає і вчений-літературознавець, і письменник, і викладач, і студент – всяк, хто любить в літературі величне і прекрасне.
8У1
П 18
Партолін, Мефодій Філіпович. Світогляд М. М. Коцюбинського / М. П. Партолін. – Х. : Вид-во Харків. ордена трудов. Червон. прапора Держ. ун-ту ім. О. М. Горького, 1965. – 308 с.
У книзі характеризується епоха, в яку жив і творив видатний український письменник і громадський діяч М. М. Коцюбинський. Глибоко розкриваються суспільно-політичні, соціологічні, атеїстичні, філософсько-естетичні погляди письменника. 
 
8У2
М 31
Масальський, Володимир Іванович. Мова і стиль творів М. Коцюбинського / В. І. Масальський. – К. : Рад. шк., 1965. – 125 с. 
У книзі подано докладний аналіз мови і мовностилістичних особливостей художніх творів М.М. Коцюбинського, які вивчаються за програмою в школі, а також деяких публіцистичних творів письменників.
 
83.3(2Ук)1
С 73
Спогади про Михайла Коцюбинського / упоряд., післямова, прим. М. М. Потупейко. – Вид. 2-е, допов. – К. : Дніпро, 1989. – 279 с. : іл. 
До другого, доповненого видання збірника спогадів про Михайла Коцюбинського, видатного письменника, революційного демократа,громадського діяча, ввійшли матеріали, які охоплюють все його життя, починаючи від шкільних років. Книжка містить і матеріали, досі невідомі читачам.

 

83.3(4УКР)5
П 50
Поліщук, Ярослав Олексійович. І ката, і героя він любив... : Михайло Коцюбинський : літ. портр. / Я. Поліщук. – К. : Академія, 2010. – 304 с. – (Життя і слово). 
Герой цієї праці є ключовою постаттю модерної української культури, без якої неможливий літературний канон ХХ ст. Всебічно осмислюючи життя і творчість Михайла Коцюбинського, автор відстежує еволюцію концепту Краси в його естетичній свідомості, розвиває феномен М. Коцюбинського в контекстах європейських літератур, мистецьких течій тогочасної доби. Критично аналізує різні сприйняття його творчого доробку. Усе це по-новому відкриває гармонійність і силу великого таланту М. Коцюбинського.
83.3(4УКР)5
К 62
Коляда, Ігор Анатолійович. Михайло Коцюбинський / І. А. Коляда, О. Ю. Кирієнко. – К. : Укрвидавполіграфія, 2012. – 128 с.
Михайло Коцюбинський (1864-1913) був і залишається одним з найоригінальніших українських прозаїків. Блискучий новеліст, він серед перших в українській літературі усвідомив потребу її реформаторства в напрямі модерної європейської прози. Саме Коцюбинського Панас Мирний назвав "великим майстром рідного слова", що, як "будівничий, виводив свої мистецькі твори, повні великого художнього смаку, глибокої задуми і безмірно широкої любові до людей"...
83.3(4УКР)5
К 95
Куцевол, Ольга Миколаївна. Вивчення життя і творчості Михайла Коцюбинського через рецепцію літературних і літературно-документальних джерел : [посібник] / О. М. Куцевол. – Вінниця : Консоль, 2015. – 440 с.
Посібник є спробою висвітлення життя і творчості М.Коцюбинського в художньо-біографічному та літературно-документальному вимірах, що є новаторським шляхом шкільного вивчення життєпису митця. Видання адресується вчителям української літератури, викладачам ВНЗ, студентам філологічних спеціальностей старшокласникам. Книга може бути використана як підручник для спецкурсу (чи курсу за вибором) «Літературна коцюбинськіана в середній школі»).
821.161.2.09
К 89
Кузнецов, Юрій Борисович. Михайло Коцюбинський і класичний психоаналіз (елементи когнітивної поетики) : монографія / Ю. Б. Кузнецов ; Нац. акад. наук України, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка, Нац. акад. пед. наук України. – К. : Либідь, 2019. – 160 с. : іл. 
Пілотний проект психоаналітичної інтерпретації текстів української художньої літератури із залученням досліджень з когнітивної поетики. Автор вводить новий термін «художній психоаналіз». По суті робота є спробою показати кореляцію між науковим і художнім психоаналізом. А також довести, що психоаналітичні і когнітивні інструменти ( когнітивна психологія, когнітивна лінгвістика) у сукупності з іншими традиційними і нетрадиційними методами дослідження художньої літератури можуть дати нове знання про відомі тексти.

***

Азьомов, В. Необхідність розірвання свідомісного кола зла – через магічний кристал повісті Михайла Коцюбинського "Тіні забутих предків" / В. Азьомов // Українська мова і література в школі. – 2019. – № 1. – С. 39-44.
Білаш, М. Михайлова фата–моргана : до 155–річчя від дня народження М. Коцюбинського / М. Білаш // Пенсійний кур’єр. – 2019. – 20 верес. (№38). – С. 11.
Білоус, В. Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського в умовах війни / В. Білоус, І. Лапшина // Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. – 2024. – № 1. – С. 5-8.
Дем`яненко, Л. Використання прийомів імпресіоністичного живопису у прозі М. Коцюбинського : розділ ІІ / Л. Дем`яненко // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. – К. : Нац. Акад. наук України; Нац. б–ка України ім. В. І. Вернадського, 2019. – Вип. 54. – С. 73-86.
Дем`яненко, Л. Особливості взаємовпливу живопису та літератури у творчому доробку М. Коцюбинського : розділ ІІІ / Л. Дем`яненко // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. – К. : Нац. Акад. наук України ; Нац. б–ка України ім. В. І. Вернадського, 2020. – Вип. 59. – С. 143-157.
Жила, С. "Тіні забутих предків" – повістевий шедевр Михайла Коцюбинського / С. Жила // Українська мова і література в школах України. – 2019. – № 9. – С. 12-17.
Зборовський, А. Учителька–пенсіонерка видала спогади мами про родину письменника Михайла Коцюбинського / А. Зборовський // Українська мова і література. – 2020. – № 1/2. – С. 92-93.
Ковальська, С. Михайло Коцюбинський у сучасному сприйнятті. Новела "Intermezzo" / Світлана Ковальська, Олена Деркач // Українська мова і література в школах України. – 2021. – № 3. – С. 49-55.
Кравченко, О. Психологічна новела "Intermezzo" з жанровими ознаками "поезії у прозі". Автобіографічна основа. Проблеми душевної рівноваги. Символічні образи. Поетика імпресіонізму : [урок] / О. Кравченко // Українська мова і література в школах України. – 2019. – № 6. – С. 53-60.
Леонтович, А. Переказ маминих спогадів про родину Коцюбинських : (Ірини Андріївни Левицької) / А. Леонтович // Українська літературна газета. – 2018. – 7 верес. (№ 18). – С. 14-15.
Надуваний, П. Незборимі : дружба Івана Франка з Михайлом Коцюбинським / П. Надуваний // Літературна Україна. – 2018. – 24 серп. – С. 14 : фот.
Поціловані Коцюбинським : нагородження цьогорічних лауреатів Всеукраїнської літературної премії імені Івана Коцюбинського // Літературна Україна. – 2021. – 9 жовт. (№ 21). – С. 3.
Скрипник, В. За цим столом працював Коцюбинський : [музей–садиба М. Коцюбинського у Вінниці] / В. Скрипник // Голос України. – 2023. – 10 черв. (116). – С. 6.
Ткаченко, Н. Імпресіонізм у новелах М. Коцюбинського "Цвіт яблуні" та С. Цвейга "Лист незнайомої" / Н. Ткаченко, Л. Анікіна // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2017. – № 9. – С. 31-34.
 
Інтернет ресурси:
 
Підготувала Віталія Кодриш.

Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день