Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Небуденний талант

2024-10-03
до 115-річчя від дня народження Богдана-Ігоря Антонича
«…Живу коротку мить. Чи довше житиму, не знаю,
тож вчусь в рослин сп'яніння, зросту і буяння соків.
Мабуть, мій дім не тут.
Мабуть, аж за зорею.
Поки
я тут, інстинктом чую це: співаю – тож існую…»
(вірш «Дім за зорею» Богдан-Ігор Антонич)
 
Богдан-Ігор Антонич – український поет із Лемківщини, який жив у Львові на початку ХХ століття. Він швидко став відомим у мистецьких колах міста завдяки неповторному талантові. Однак поет так само стрімко згас у 27 років, знайшовши дім, як і писав у своїх текстах – десь «аж за зорею».
 
«Росте Антонич і росте трава...»
Богдан-Ігор Антонич народився 5 жовтня в 1909 році в селищі Новиця, що на Лемківщині (сьогодні Польща). Батько письменника Василь Кіт був греко-католицьким священником. Перед народженням сина він зі своєю дружиною Ольгою Волошинович – змінили своє прізвище на Антонич. Ще в дитинстві Богдан-Ігор почав цікавитися поезією. Цьому сприяла його вчителька, яка викладала йому приватні уроки. Згодом поет здобув середню освіту в гімназії гуманітарного типу імені Королеви Софії у Сяноку. Там його відзначили як найкращого учня.  
У 1928 році Антонич став студентом Львівського університету. Юний митець вчився на філософському факультеті (спеціальність польська філологія). В той час кафедри з українською мовою викладання були закриті, а університет вважався польським навчальним закладом. Проте така ситуація не завадила йому самостійно поглиблювати свої знання з української мови та літератури.
Під час навчання Антонич був членом гуртка студентів україністів при Науковій секції Товариства «Прихильників освіти» у Львові. На зібраннях товариства поет порушував проблеми українського письменства, які були в той час. Він наполягав на потребі утвердити єдиний український правопис, оскільки тоді його ще не було.
У 1934 році Антонич закінчив університет. Після навчання вирішив повністю присвятити себе творчій діяльності. Він залишається жити в квартирі брата матері на вулиці Городецька, 18 у Львові, де перебував у студентські роки. Автор друкує свою поезію в різних часописа, а також пише із літературознавчі статті.
Відомо, як описували зовнішній вигляд Антонича його сучасники: одягався в костюми та стильний одяг, спеціально підбирав оправу до окулярів, яка б йому пасувала, волосся зачісував назад та носив краватки та метелики.
 
«Найкраща пора писати для мене, це ранній ранок...»
Поезія Атонича – це насамперед наполеглива праця над стилем та мовою. Він намагався писати кожен день. Використовував безліч словників та ретельно підбирав до своїх текстів кожне слово. У статті «Як розуміти поезію» Антонич, зазначав, що зазвичай він творив одразі після того, як прокинувся.
«Найкраща пора писати для мене, це ранній ранок. Напівпробуджений, ще в ліжку складаю вірші. Тоді уява викликує образи небагато ріжні від сонних мрій, тоді маю дослівно враження, мовби мені хтось у сні нашіптував якісь дивні слова. Буджуся вже цілком, одягаюсь і записую якнайскоріше зложені в цей спосіб поезії…» – підкреслював поет.
Студентські роки Антонича стали визначальними в його літературній творчості. Саме тоді він проявив себе як талановитий молодий інтелектуал. Цікаво, що в чернеткових записах автор ставив наголос на кожному своєму слові, так як правильно літературно, а не так як він звик говорити вдома, де спілкувався діалектом.
У 1931 році в пластовому журналі «Вогні» Антонич публікує свої перші тексти. Поет дебютує із віршем «Біг 100 м», який став незвичайним модерним явищем у тогочасній галицькій поезії та увійшов до його першої збірки віршів «Привітання життя» (1931 рік). Підкреслимо, що на обкладинці цієї збірки зображена кохана поета – Оля Олійник, яка була і музою-натхненницею в написанні віршів, а також – нареченою.
У 1934 році виходить друга збірка автора – «Три перстені», а через два роки третя – «Книга Лева». Решта зібрань поета «Зелене Євангліє» та «Ротації» вийшли друком по смерті Антонича. Також у творчому доробку письменника є роман «На Другому березі», який він не встиг завершити. 
У «Книзі Лева» зображено авторське оспівування Львова. Хоча сам Антонич не позначає його назви, проте можна здогадатися, що це за місто з безліччю левів, які повсюди та в різних варіаціях постають перед читачем: камінні, емблематичні, міфічні чи зоряні. Леви, що монументально оберігають місто від ворогів із початку його заснування. 
Львів у поезії Антонича контрастний. З одного боку, він оповитий темінню ночі, холодом будівель, брудом будинків розпусти та галасом людей. А з іншого – місто ангелів, зір, див, давньої історії та культури. Це все переплітається у вирі життя його мешканців. Особливо цікавою є символіка зір, що освітлюють темні провулки Львова, душі людей і являється  магічним дороговказом до любові та добра. 
Богдан-Ігор Антонич народився у сільській місцевості, тому спочатку місто здається хаотичним та неспокійним, на противагу гармонії рідного селища. Проте пізніше він відкриває для себе особливу красу Львова, наділеного власними ритмом та шармом, звучанням різних звуків на кожному кроці. Тому в «Книзі Лева» є багато музики, яка повсюди: в краплях дощу на бруківці, дзенькоті монет на ринку, вуличних концертах чи звуці верстатів на фабриках – усе зливається у неповторній мелодії поетичного світу митця.
 
«Мабуть, мій дім не тут – мабуть, аж за зорею...»
Незважаючи на короткий життєвий шлях, Атонич залишив по собі унікальні тексти. Літературознавці вважають, що поетична спадщина поета настільки багатогранна та масивна, що її б вистачило на цілу літературну школу, покоління чи епоху митців. У Богдана-Ігоря Антонича все це співіснувало в одній особистості – скромній та мовчазній, високоінтелектуальній та легкій, через що його називають «поетом весняного похмілля».
Життя автора обірвалося раптово. Після того, як поету зробили операцію на апендицит, у нього відкрилося запалення легень. Тоді організм не витримав. Помер Богдан-Ігор Антонич 6 липня 1937 року. Його поховали на Янівському цвинтарі у Львові.
 
Антонич та сучасність
В Україні, яка перебувала під радянською владою, Богдан-Ігор Антонич був невідомий. Однак після проголошення незалежності зацікавлення творчостю поета зростає.
Український письменник Юрій Андрухович зобразив життя Антонича в своєму постмодерному творі «Дванадцять обручів». Тут він створив своєрідну літературну провокацію та містифікацію, оскільки образ митця не зовсім відповідає біографії, а створений для того, щоб привернути увагу читачів.
Вірш Антонича «Народився Бог на санях» став відомою колядою. Цей текст на музику поклав український бандурист Василь Жданків. Крім того, деякі  твори поета стали піснями для львівського гурту «Три кроки в ніч» та інших виконавців:  Оксани Мухи, Артема Пивоварова та Злати Огнєвіч. 
Василь Жданків виконує колядку на слова Богдана-Ігоря Антонича: 
 
 
До речі...
У с. Бортятині Мостиського району Львівської області працює Музей-садиба родини Антоничів 
Тут колись мешкала сім'я поета. Якщо будете в цих краях, обов'язково завітайте до музею, щоб почути більше про унікального поета.
 
 
З творчого доробку Богдана-Ігоря Антонича
 
 
Антонич, Богдан-Ігор Васильович. Повне зібрання творів [Електронний ресурс] / Б.- І. Антонич ; [упоряд. і комент. Д. Ільницького ; передм. М. Ільницького]. – Л. : Літопис, 2009. – 968 с. + 32 с. іл. – Режим доступу : https://shron1.chtyvo.org.ua/Antonych_Bohdan-Ihor/Povne_zibrannia_tvoriv.pdf?
 
Творчий доробок Антонича Богдана-Ігоря представляє Е-бібліотека «Чтиво»
До першого повного зібрання творів українського поета, прозаїка, перекладача та есеїста Богдана-Ігоря Антонича (1909–1937) увійшли: шість поетичних збірок; поезії поза збірками; поетичні переклади; дві редакції лібретта опери "Довбуш"; прозові твори; статті; начерки, плани, фрагменти; листи. Усі тексти подано за першоджерелом. У "Додатках" вперше опубліковано документи та нотатки з архіву письменника. Видання містить коментарі, абетковий покажчик творів та ілюстрації.
84(2УК)
А 72
Антонич, Богдан-Ігор. Поезії / Б.-І. Антонич ; редкол. В. В. Біленко [та ін.] ; упоряд., прим., словник Д. В. Павличко. – К. : Радян. письменник, 1989. – 454 с. 
До цього видання увійшла спадщина видатного поета тридцятих років Богдана-Ігоря Антонича. Книжка містить вірші, мініатюри і балади із збірок "Привітання життя" (1931), "Три перстені" (1934), "Книга Лева" (1936), "Зелена євангелія" (1938), "Ротації" (1938), а також збірка "Велика гармонія" і добірка віршів, які раніше в нас не друкувалися.
84(4УКР)6
А 72
Антонич, Богдан-Ігор. Велика гармонія : модерністична поезія ХХ століття / Б.-І. Антонич ; упоряд., передм., прим. Д. Павличко ; фронтиспіс О. Кульчицька. – 2-ге вид. доп. і перероб. – К. : Веселка, 2003. – 350 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).
До цієї книжки увійшли майже всі відомі на сьогодні твори видатного митця Богдана-Ігоря Антонича. Пошук нових для української поезії тем і нової форми, неперевершені ліричні мініатюри, релігійні вірші та безпосередні відгуки на політичні події тридцятих років знайде читач у цьому виданні.
84(4УКР)6
А 72
Антонич, Богдан-Ігор. Вибране : поезія / Б.-І. Антонич ; уклад. М. Москаленко ; передм. М. Новикова ; худ. оформ. О. Тищук. – К. : Київ. правда, 2003. – 376 с.
У виданні зібрано все найістотніше з творчого доробку видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича. Повністю друкуються всі шість його поетичних книжок, а також незакінчений роман “На другому березі”, лібрето опери “Довбуш” та кілька зразків есеїстики цього самобутнього поета.
84(4УКР)6
А 72
Антонич, Богдан-Ігор. Зелена Євангелія : [поезія, драматургія, проза, ст.] / Б.-І. Антонич ; упоряд., передм., прим. Д. В. Павличко. – К. : Веселка, 2009. – 464 с. 
Дана книга містить найвідоміші поетичні збірки: «Зелена Євангелія» та «Привітання життя», у яких молодий поет зосереджується на єдності всього (живого й неживого), та розкриває міфософічне ставлення до природи, сповнене образами лемківського язичництва, філософським осмисленням біосу, закони якого «однакові для всіх», та вражає розмаїттям несподіваних зорових, кольорових та звукових образів, багатством несподіваних асоціацій.
84(4УКР)6
А 72
Антонич, Богдан-Ігор. Вибрані твори / Б.-І. Антонич ; упоряд. Д. Ільницький. – К. : Смолоскип, 2012. – 872 с. : портр., іл. – Бібліогр.: с. 763-815 та у підрядк. прим.
Книга містить більшість творів із літературного доробку українського письменника Богдана Ігоря Антонича (1909-1937). Це шість поетичних збірок у повному обсязі, а саме: «Привітання життя» (1931), «Велика гармонія» (1932), «Три перстені» (1934), «Книга Лева» (1936), «Зелена євангелія» (1938) і «Ротації» (1938); вибрані поезії з-поза збірок, серед яких розташовано й поетичні переклади; перша редакція лібрето опери «Довбуш»; прозові твори (сатиричний ґротеск «Політик» і незавершений роман «На другому березі»), а також більшість статей (теоретико-літературних, літературно-критичних і публіцистичних).
Традиційні для серії «Вибрані твори» «Додатки» розпочинаються розділом «Рецептивний контекст», хронологічно обрамленим періодом, коли жив і працював Б. І. Антонич. Тут подано написані у 1932-1938 рр. рецензії на поетичні збірки, статті, уривки з літературних оглядів, поетичні твори і некрологи.
У «Листах до Б.-І. Антонича» більшість матеріалу опубліковано вперше, а у «Споминах» подано найбільш характерні тексти, що представляють різний час і простір життя та діяльності Б. І. Антонича. У розділі «Літературознавчі дослідження» представлено передусім цікаві маловідомі праці авторства М. Неврлого, О. Зілинського, І. Світличного, Д. Козія, М. Ільницького.
Видання містить широку бібліографію, примітки і фотоматеріали та є адресованим як науковій спільноті, так і широкому загалові читачів.
84(4УКР)6
А 72
Антонич, Богдан-Ігор. На другому березі / Б.-І. Антонич. – Х. : Фоліо, 2013. – 288 с. – (Українська література) (Програма "Українська книга"). 
Скільки ж їх було – молодих і талановитих, поетів (Поетів!), яким би ще жити й творити, писати вірші на радість людям, але яких Бог забрав до себе рано, дуже рано. Отак і Богдан-Ігор Антонич (1907–1936)… Дві цифри і рисочка між ними – це життя, сповнене надій і поезії, але ж таке коротке. Він багато не встиг, не написав того, що збирався написати, його ім'я після смерті було забуте на довгі роки. І все ж таки справжня Поезія, незважаючи на будь-які перепони, знайде шлях до читача. До книжки увійшли фрагменти із незакінченого роману «На другому березі», а також значна частина поетичного доробку Богдана-Ігоря Антонича.
 

Богдан-Ігор Антонич – дітям

 
Антонич, Богдан-Ігор. Росте хлоп'я, мов кущ малини [Електронний ресурс] : вірші : для старш. дошк. та мол. шк. віку / Б.-І. Антонич ; упоряд. Д. Павличка ; худож. В. Ковальчук. – [2-ге вид., допов.]. – К. : Веселка, 2009. – 31 с. : кольор. іл. – Режим доступу : http://surl.li/lnlvlz
Більше творів Богдана-Ігора Антонича дивіться на сайті "Мала Сторінка"
 
У натхненних рядках віршів Богдана-Ігоря Антонича читачеві відкривається український Всесвіт – світ одухотвореної Богом природи, живої традиції та віри. Видання яскраво ілюстроване аквареллю художницею Вікторією Ковальчук. Рекомендовано дітям старшого дошкільного і молодшого шкільного віку.
Антонич, Богдан Ігор. Весна : для серед. шк. віку / Б. І. Антонич ; [упоряд.. та передм. Л. Ліщинської]. – К. : Нац. книжк. проект, 2011. – 175 с. – (Бібліотека шкільної класики. Обов'язкове читання. 5 клас).
 
До цієї книжки увійшли вибрані поезії відомого українського поета Богдана Ігоря Антонича (1909—1937). В останні роки його творчість здобуває належну їй пошану всюди, де живуть українці, тому що Б. І. Антонич – один із найкращих українських поетів нашого століття.
Добір поданих текстів обумовлений шкільною програмою з української літератури. Розрахована на школярів, вчителів, студентів-філологів, усіх, хто цікавиться творчістю Б. І. Антонича.

Ільницький, Данило. Антонич від А до Я / тексти : Д. Ільницький ; граф. опрац. Л. і В. Стецьковичі. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2017. – 80 с. : іл.
Абетка-енциклопедія про фантастично сонячного письменника – Богдана-Ігоря Антонича. Про те, як він був маленьким, на що дивився, чим займався, як виховувався і що було для нього важливим. Про те, що він любив рослини і співав пісні, малював і грав на скрипці. У яких селах та містах він жив і про які села та міста писав. Як одягався і як складав свої вірші. А також про його дивовижне вміння – навіть подорослішавши, залишатися дитиною, «дітваком із сонцем у кишені».

Абетки-енциклопедії «Від А до Я» – серія пізнавальних книг від «Видавництва Старого Лева» про відомих діячів української культури, яких показано з неочікуваного боку й без стереотипів.

Богдан Ігор Антонич – дітям : [для дітей та юнацтва] / упоряд. І. Калинець. – Л. : Апріорі, 2021. – 134 с. : кольор. іл., портр. – (Апріорі – дітям).
Богдан Ігор Антонич небагато років побув у літературі. Він помер молодим, на 28 році життя. Його творчість припадає на неповне десятиліття, а саме на тридцяті роки ХХ століття.
Б. І. Антонич не встиг за життя укласти для дітей окремої книжечки, навіть циклу, хоча декілька віршів надсилав до дитячих журналів. Але його поезія настільки гарна, часто по-дитячому наївна, довірлива, що заслуговує на те, аби вибрати з неї окремі вірші й для юних читачів. Ними можна зачаровуватися завжди, будучи чи то дитиною, чи то дорослим.
Зовсім новим у пропонованій книзі є витяг із прози Поета (незавершеного роману «На другому березі»), де описано мандрівку в лісі двох школярів, які відбилися від гурту й заблукали. Напевно, одним із тих хлопчиків був і сам Богдан Ігор Антонич.
 
Матеріали про життя та творчість поета
 
83.3(2УК)1
В 38
Весни розспіваної князь : слово про Антонича : статті, есе, спогади, листи, поезії / упоряд.: М. М. Ільницький, Р. М. Лубківський. – Л. : Каменяр, 1989. – 432 с. : портр, іл. – Бібліогр. у підрядк. прим.
Збірник, присвячений 80-річчю від дня народження Богдана Ігоря Антонича – самобутнього поета, творчість якого ввійшла у скарбницю світової поезії XX століття, включає статті, есе, спогади, листи, вірші вітчизняних і зарубіжних літературознавців, письменників, діячів культури, сучасників Антонича. В них відтворюється привабливий образ пристрасного співця природи, безсмертя людського духу.
83.3(4УКР)5
І-48
Ільницький, Микола Миколайович. Богдан-Ігор Антонич : нарис життя і творчості / М. М. Ільницький. – К. : Радян. письменник, 1991. – 208 с. – (Час і доля). – Бібліогр. у підрядк. прим.
 Книжка відомого українського літературознавця Миколи Ільницького – результат багаторічних досліджень творчості Богдана Ігоря Антонича. Першу частину видання складає монографія, написана у 60-х рр. ХХ ст. і видана в 1991 р., у якій здійснено першопрочитання поета. Друга частина – спроба перепрочитання з позицій сучасної літературознавчої думки.
Автор книжки робить першу ґрунтовну спробу всебічно осмислити самобутню й складну творчість українського поета Богдана Ігоря Антонича. У передмові до монографії зазначено, що «цей нарис життя і творчості Б. І. Антонича був написаний у 1967 році. Цілком природно, що в ньому відбилося тодішнє розуміння автором поезії Антонича, яке сьогодні зазнало значних коректив, що пояснюється теоретичною “молодістю” автора і – певною мірою – рівнем критичної думки того часу».
При переробці книги автор доповнив нарис «новими фактами з життя поета», включив до нього «цікаві думки та спостереження про творчість Антонича письменників та літературознавців».
83.3(4УКР)6
С 79
Стефановська, Лідія. Антонич. Антиномії : [дослідж. мистец. пошуків Богдана Ігоря Антонича] / Л. Стефановська ; Укр. наук. ін-т Гарвард. ун-ту, Ін-т Критики. – К. : Критика, 2006. – 312 с. : іл. – (Критичні студії). – Бібліогр. у підрядк. прим. – Імен. покажч.: с. 301-309. 
Ця книжка – є неукраїнська і нетипова. Неукраїнська вона в тому сенсі, що радикально піддає сумнівові або переглядові цілий ряд українських уявлень про Антонича, його час і його – аж не хочеться вживати цього слова через відчутку в ньому нафталінову домішку – спадщину. А нетипова – бо такого рівня розвідки були й залишаються на нашому літературознавчому полі великою рідкістю, з огляду передусім на значно багатший і ширший дискурсивний засяг, себто на інший контекст.
 
83.3(4УКР)6
І-48
Ільницький, Микола Миколайович. На перехрестях віку : у 3 кн. Кн. 2 / М. М. Ільницький. – К. : Києво-Могил. акад., 2008. – 704 с. : портр., фот. – Бібліогр. у підрядк. прим. – Імен. покажч.: с. 686-702.
До другої книги праць Миколи Ільницького ввійшли монографії про Богдана-Ігоря Антоновича, Ігоря Калинця та «портрет» літературного Львова XX століття.
Нарис про Б.-І. Антоновича – перше в українському літературознавстві дослідження про талановитого поета (1909-1937), творчість якого за радянського режиму замовчувалася і спотворювалася. У портреті І. Калинця розкрито закоріненість слова поета в духовну традицію української культури та інтенсивність новаторських пошуків, втілення громадського сумління покоління 60-80 років і суверенності поетичного слова. Літературні портрети постають яскравими фрагментами широкого тла – літературного життя Львова протягом ХХ століття, насиченого драматичними колізіями й спрагою оновлення поетичного слова. Розраховано на науковців, студентів і всіх, хто цікавиться українською літературою.
К 83.3
К 82
Крилатий вітер. Богдан-Ігор Антонич і Словаччина / упоряд. М. Бобак. – Вид. 1. – Пряшів : Союз русинів-українців Словац. Республіки, 2009. – 124 с. : іл., портр.
"Книжка "Крилатий вітер. Богдан-Ігор Антонич і Словаччина", видана у Пряшеві Союзом русинів-українців Словацької республіки. Упорядником її став український поет Словаччини Мілан Бобак.
Видання містить  спогади рідних і знайомих, словацьких українців-колег по перу, які розповідають про лемківського поета Антонича та значення його творчості для української діаспори Східної Словаччини. Книга ілюстрована фотографіями з рідного краю поета, афішами та фрагментами із літературних вечорів та вечорів пам"яті, титульних сторінок видань творів поета та про поета. Художнє  оформлення належить  Ладиславу Цуперу. На обкладинці використано фрагмент пам"ятника Антоничу у Новиці". Докладніше про книгу Оксана Чужа, для Закарпаття онлайн
83.3(4УКР)6
П 12
Павличко, Дмитро Васильович. Перстень життя : літ. портр. Богдана-Ігоря Антонича / Д. В. Павличко. – 3-тє вид. – К. : Веселка, 2008. – 48 с. – (Урок літератури).
Хто краще напише про поета, ніж поет, який відчуває глибоку повагу і любов до нього?
Свого часу (в романтичні 60-ті) Дмитро Павличко доклав чимало зусиль, щоб читач познайомився з віршами Богдана-Ігоря Антонича (1909-1937) – молодої потуги української поезії. Павличків аналіз творчості Антонича – проникливий, обґрунтований і стилістично довершений – допоможе учням зрозуміти одного з найяскравіших представників модерної української літератури, що пішов із життя у 27 років.

821.161.2.09"19"
М 65
"Мистецтво творять шал і розум". Творчість Богдана Ігоря Антонича: рецепції та інтерпретації : зб. наук. праць / Львів. нац. ун-т ім. І. Франка, Каф. теорії літ. та порівн. літературознавства ; редкол. : М. Ільницький, Я. І. Гарасим [та ін.]. – Л. , 2011. – 512 с. – (Українська філологія: школи, постаті, проблеми ; вип. 11). – Бібліогр. наприкінці ст. та у підрядк. прим.
Одинадцятий випуск збірника наукових праць: із серії «Українська філологія: школи, постаті, проблеми», присвячений життю і творчості видатного українського поета Богдана Ігоря Антонича (1909–1937). До збірника увійшли доповіді, виголошені на Міжнародній науковій конференції «Мистецтво творять шал і розум» (Львів, 29 жовтня 2009), що відбулася у Львові з нагоди 100-річчя від дня народження поета. У книзі опубліковано матеріали, що висвітлюють різні аспекти творчої діяльності та інтерпретації поезії «закоханого в житті поганина».
83.3(4УКР)6
К 17
Калинець, Ігор Миронович. Знане і незнане про Антонича : матеріяли до біографії Богдана Ігоря Антонича / І. Калинець ; Міжнар. ін-т освіти, культури та зв’язків з діаспорою Нац. ун-ту "Львівська політехніка". – 2-е вид., випр. і доп. – Л. : Друкарські куншти, 2011. – 276 с. : іл.
Книжка – спроба звести в одно розрізнені відомі, малознані, а то й зовсім невідомі факти з життя видатного поета Б.-І. Антонича (1909-1937) та його близьких. Книжка може послужити базою для написання поважнішої біографії поета.
К 91.9: 83
А 72
Богдан-Ігор Антонич (1909-1937) у словацьких джерелах = Bohdan Ihor Antonyč (1909-1937) v slovenských prameňoch / Держ. наук. б-ка у Пряшеві ; ed. Z. Džupinková. – [Пряшів], 2012. – 112 с. : портр., іл. – Текст укр., словац. мовами. – Імен. покажч.: с. 106-109.
У 2012 році виповнилося 75 років з дня смерті видатного українського поета Б. І. Антонича (1909-1937). Пряшів відзначив цю річницю професійним виданням, яке містить два дослідження Івана Яцканина та Валерії Юричкової, а також зразки оригінальної творчості автора, переклади його віршів словацькою мовою або тексти віршів, присвячених Б.-І. Антоничу та біографічну довідку. Домінуючою частиною видання є бібліографічно-описова частина – персональна бібліографія.
 
***
Богдан-Ігор Антонич : [біогр. довідка; поезії] // Жулинський, М. Із забуття – в безсмертя / М. Жулинський. – К., 1990. – С. 386-396.
Богдан-Ігор Антонич : [біогр. довідка; вірші] // Рідне слово : хрестоматія у 2-х кн. Кн. 2. – К., 1999. – С. 59-63.
Богдан-Ігор Антонич : [біогр. довідка; поезії] // Українське слово : хрестоматія української літератури та літературної критики ХХ ст. Кн. 2. – К., 2001. – С. 732-743.
Богдан-Ігор Антонич : [біогр. довідка; поезії] // Далекі зірниці : українська література першої половини ХХ ст. – К., 2002. – С. 389-396.
Богдан-Ігор Антонич : [біогр. довідка; поезії] // Українське Диво : поетична антологія. Кн. 2. – К., 2005. – С. 366-370.
Богдан-Ігор Антонич : [біогр. довідка; поезії] // Жулинський, М. Слово і доля / М. Жулинський. – К., 2006. – С. 529-552.
 
 
***
Базилевський, В. Таємничий сам для себе: Богдан-Ігор Антонич (1909-1937) / В. Базилевський // Слово Просвіти. – 2012. – 3-9 трав. (Ч. 18). – С. 8-9.
Галета, О. Поет на другому березі: процесуальність письма у прозі Богдана Ігоря Антонича. Ст. перша / О. Галета // Слово і час. – 2021. – № 1. – С. 56-71. – Бібліогр. в кінці ст.
Галета, О. Поет на другому березі: поетика афекту у прозі Богдана Ігоря Антонича / О. Галета // Слово і час. – 2021. – № 2. – С. 53-67. – Бібліогр. в кінці ст.
Ганчар, В. Інший опришок: "Довбуш" Богдана Ігоря Антонича в порівняні з пісенною традицією Гуцульщини / В. Ганчар // Дукля. – 2019. – № 5. – С. 59-65.
Горболіс, Л. Суголосність художніх світів закоханих у життя українців : порівняльний аспект творів Богдана-Ігоря Антонича і Марії Приймаченко / Л. Горболіс // Дивослово. – 2012. – № 8. – С. 56-59. – Бібліогр. в кінці ст.
Єременко, О. Р. Триптих "різдвяників" від Б.-І. Антонича / О. Р. Єременко // Українська література в загальноосвітній школі. – 2011. – № 12. – С. 25-27. – Бібліогр. в кінці ст.
Ільницький, Д. "Мабуть, мій дім не тут": життєвий шлях Богдана Ігоря Антонича / Д. Ільницький // Літературна Україна. – 2012. – 18 жовт. (№ 40). – С. 6.
Ільницький, Д. Антонич-прозаїк : літературознавець розповідає про незавершений роман поета і про фонди, які потребують дослідження / Д. Ільницький // День. – 2013. – 26-27 квіт. – С. 23.
Ільницький, М. Пейзажі з вікна: віконна призма в поезії Б.-І. Антонича / М. Ільницький // Слово і час. – 2009. – № 10. – С. 14-21. – Бібліогр.: с. 21.
Калинець, І. Знане і незнане про Антонича / І. Калинець // Дзвін. – 2010. – № 10. – С. 111-122
Кінаш, О. М. У ліричному саду Богдана-Ігоря Антонича / О. М. Кінаш // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2015. – № 31-32. – С. 48-52.
Костовська, А. Методична розробка літературних читань поета Богдана-Ігоря Антонича / А. Костовська // Українська мова та література. – 2013. – № 5. – С. 25-27. – Бібліогр. наприкінці ст.
Лісовий, В. Світоглядні обрії поезії Б.-І. Антонича / В. Лісовий // Дукля. – 2009. – № 5. – С. 43-52.
Майданій, Т. С. Богдан-Ігор Антонич – поет великої гармонії / Т. С. Майданій // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2019. – № 16-18. – С. 80-87. – Бібліогр. наприкінці ст.
Мороз, І. Експериментаторство Богдана-Ігоря Антонича в жанрі сонета / І. Мороз // Слово і час. – 2012. – № 3. – С. 70-73. – Бібліогр. в кінці ст.
Мушинка, М. І. Перше зібране видання Богдана Ігоря Антонича : [про вид. "Богдан Ігор Антонич: Перстені молододості" під ред. М. Неврлого] / М. І. Мушинка // Дукля. – 2000. – № 1. – С. 27-33 : портр.
Невідоме досі фото Богдана-Ігоря Антонича // Дукля. – 2020. – № 3. – С. 75 : фот.
Неврлий, М. Я. Співець Лемківщини і всього світу (до 80-річчя з дня народження Б. І. Антонича) : [про жит. і творч. шлях поета] / М. Я. Неврлий // Неврлий, М. Я. Минуле й сучасне : зб. слов’янознав. праць – К. : Смолоскип, 2009. – С. 619-628.
Новикова, М. До переосмислення міфосвіту Б.-І. Антонича / М. Новикова // Дзвін. – 2018. – № 5. – С. 153-154. – Бібліогр. в кінці ст.
Олійник, О. Листи до Богдана Ігоря Антонича / О. Олійник // Дзвін. – 2009. – № 9/10. – С. 104-112.
Савка, О. Богдан-Ігор Антонич. Життєвий і творчий шлях : [урок] / О. Савка // Українська мова і література в школах України. – 2019. – № 9. – С. 39-42.
Салига, Т. Богдан-Ігор Антонич: сецесія і контекст... / Т. Салига // Слово і час. – 2010. – № 2. – С. 3-15. – Бібліогр. в кінці ст.
Салій, Л. "Антонич від А до Я": інтерв'ю із укладачем абетки-енциклопедії Данилом Ільницьким / Л. Салій, Д. Ільницький // Дзвін. – 2019. – № 9. – С. 176-188.
Сливинський, О. Богдан-Ігор Антонич і польські поети-модерністи: літературний діалог у контексті епохи / О. Сливинський // Слово і час. – 2012. – № 3. – С. 74-83.
Токмань, Г. Збірка Б.-І. Антонича "Велика гармонія" у діалозі з екзистенціальним богослов’ям  / Г. Токмань // Слово і час. – 2002. – № 12. – С. 41-53.
Трофимук, М. Дослідження поетичної творчості Богдана-Ігоря Антонича / М. Трофимук // Слово і час. – 2011. – № 8. – С. 110-112. – Бібліогр. в кінці ст.
Фелдек, Л. "Його поезія – над рікою часу калиновий міст" : [розмова з поетом про письменника Б.-І. Антонича] / Л. Фелдек // Дукля. – 2008. – № 5. – С. 40-42 : фот.
Хопта, С. Поет весняного похмілля – Богдан-Ігор Антонич... / С. Хопта // Дніпро. – 2009. – № 11. – С. 148-150 : фот.
 
Інтернет ресурси:
 
 
Підготувала Маргарита Бадида.

 


Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день