Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Диво-сад Федора
2015-01-21до 105-річчя від дня народження Ф. М. Потушняка
В. Густі
У кожній землі – свій віщий знак.
У ниві кожної – є свій золотокос.
Для Срібної Землі – це Потушняк.
Для нашого народу – його голос.
Це вже тепер все так розставив час,
Як півстоліття Потушняк в могилі.
А за життя ми знаємо, не раз
І різали й ламали йому крила.
Ще й співчували : «Ферку, чи болить?
Терпи. І Бог нам повелів терпіти…»
А він – мовчав… Упертий, як граніт,
Спішив не жити, а спішив творити.
Із крові й болю зіткані рядки
Були у царстві пітьми, наче промінь,
І подихами Синьої ріки
Що сотворили непокірну повінь.
Завершивши кальварію свою,
Знайшов він на Кальварії спочинок.
До нього я приходжу, не таю,
Не раз і крок свій звірити, і вчинок.
Раді серце, що не я один –
Все більше тих, що в ділі і у слові
Не позолоти прагнуть – верховин,
Які цвіли в душі Потушняковій.
Від того цвіту зав’язався плід
Й дозрів для нас, і для грядущих внуків.
І зігрівають наш Карпатський світ
Потушнякові думи, серце, руки.
|
27 лютого відзначаємо 105-річчя від дня народження Федора Михайловича Потушняка – письменника і вченого, котрий за неповних 50 літ життя вніс в українську культуру й науку справжні скарби своєї непересічної творчої індивідуальності.
Окремі видання творів Ф. Потушняка
К 84
П 64
Потушняк, Федір. Можливості : [поезія] / Ф. Потушняк. – Севлюш [Виноградів] : Центральна друкарня І. Рот, 1939. – 68 с.
|
К 84
П 19
Пасъчникъ, Ф. Спляча царъвна : вършована казка / Ф. Пасъчникъ – Унгваръ : Книгопечатня Юлія Фельдешія, [1944]. – 16 c.
|
|
К 84-4
П 64
Потушняк, Федір. В долині синьої ріки : оповідання / Ф. Потушняк ; ред. В. Панченко. – Ужгород : Закарпат. обл. вид-во, 1957. – 164 с.
|
К 84-4
П 64
Потушняк, Федір. Спокуса ; Сад : [оповід., поезія в прозі] / Ф. Потушняк ; ред. Ф. Д. Кривін ; худ. С. Усик. – Ужгород : Закарпат. обл. вид-во, 1960. – 12 с.
|
|
К 84-4
П 64
Потушняк, Федір. Честь роду : Оповідання. Повість. Поезії у прозі / Ф. Потушняк ; підготов. текстів та редагув. В. С. Басараб ; упоряд. та післямова В. С. Поп ; худ. В. В. Петрецький. – Ужгород : Карпати, 1973. – 248 с. : портр.
|
К 84-4
П 64
Потушняк, Федір. Повінь : роман / Ф. Потушняк ; ред. В. І. Ладижець ; худож. В. Петрецький. – Ужгород : Карпати, 1971. – 432 с. : портр. : іл.
|
|
К 84-4
П 64
Потушняк, Федір. Твори : роман, оповідання, поезії в прозі / Ф. Потушняк ; ред. Л. Г. Кореневич ; худ. В. В. Кортович. – К. : Дніпро, 1980. – 496 с.
|
К 84
П 64
Потушняк, Федір. Хвилини вічності : лірика / Ф. Потушняк ; упоряд. та передм. Л. Г. Голомб ; ред. І. Ребрик ; худож. оформ. В. Ребрик. – Ужгород : Ґражда-Карпати, 2000. – 184 с.
|
|
|
К 87
П 64
Потушняк, Федір. Я і безконечність : нариси історії філософії Закарпаття / Ф. Потушняк ; упоряд., приміт., післяслово Р. А. Офіцинський. – Ужгород : Ґражда, 2003. – 130 с.
|
К 84
П 64
Потушняк, Федір. Мій сад : Поезії та драми/ Ф. Потушняк ; упорядкув., підготов.текстів, передм. та прим. Д. М. Федака ; худож. оформ. М. М. Дем’ян. Ужгород: Закарпаття, 2007. – 576 c. : портр. – (Письменство Закарпаття).
|
|
Література про життя і творчість Ф. Потушняка
К 83.3-8
М59
Микитась, Василь. Ф. М. Потушняк : [літ.-критич. нарис про письменника і науковця] / В. Микитась. – Ужгород : Закарпат. обл. книжк.-газ. вид-во, 1961. – 96 с.
|
К 83.3
Т39
Тиводар, М. П. Життя і наукові пошуки Федора Потушняка / М. П. Тиводар ; УжНУ. – 2-е вид. – Ужгород : Ґражда, 2010. – 284 c. : іл.
Пропоноване видання присвячене 95-річчю від дня народження відомого письменника, філософа, історика, археолога, етнографа Федора Потушняка та 60-річчю Ужгородського національного університету. На основі документів не лише зроблено спробу дати опис життєвого і творчого шляху Ф. Потушняка, а й зосереджено увагу на тих випробуваннях, які випали на його долю впродовж 1940-1960 рр.
У книзі вперше публікується велика добірка архівних матеріалів Ф. Потушняка: листів, характеристик, протоколів, автобіографія письменника, передруків з партійної преси повоєнних років та фотографій. Окремими розділами подано також одне з неопублікованих етнографічних досліджень вченого та бібліографію його наукових і науково-популярних праць.
|
|
К 83
Г 61
Голомб, Лідія Григорівна. Поетична творчість Федора Потушняка / Л. Г. Голомб ; ред. Н. Ребрик. – Ужгород : Ґражда, 2001. – 98 с.
У літературі Закарпаття Ф. Потушняк як поет-символіст проходить майже одинцем. За напрямком поетичної думки йому близький хіба що Зореслав, однак філософсько-релігійна поезія останнього розгортається виключно в християнському руслі й цілком вільна від язичницького міфологізму Потушняка. Самозаглибленість митця інтровертного типу відрізняє Ф. Потушняка від громадського активізму більшості сучасних йому поетів-закарпатців, які тяжіли до празької школи.
Поетична творчість Ф. Потушняка належить до елітарної літератури й на рівні буденної свідомості не сприймається. Даремна річ – нарікати на те, що вона не зрозуміла. Така поезія не піддається «розшифровуванню», раціоналістичному витлумаченню, а сприймається через суґестивне навіювання – інтуїцією, суголосною вібрацією нервів, відповідною психологічною настроєністю, належно розвинутим естетичним чуттям. Вона вимагає від читача певного обов'язкового рівня літературної освіченості та духовної культури.
|
К 63.3
К 26
Carpatika-Карпатика. – Вип. 9. : Науково-педагогічна діяльність та літературна творчість Федора Потушняка (до 90-річчя від дня народж.) / Ужгород. держ. ун-т, НДІ карпаатознавства ; редкол. : Е. Балагурі [та ін.]. – Ужгород, 2001. – 263 с.
|
|
К 63.4
П64
Потушняк, М. Археологічні дослідження Федора Потушняка / М. Потушняк, І. Попович, Й. Кобаль – Ужгород: Карпати-Ґражда, 2000. – 20 с. – Бібліогр.: с. 14-17.
Федір Потушняк належав до того покоління закарпатських археологів, які хоч і не мали спеціальної археологічної освіти, внесли неоціненний вклад у дослідження стародавньої історії нашого краю (Т. Легоцький, Й. Міхалік, Й. Янкович, брати Затлукали, П. Сова та ін.).
Він виріс і сформувався як особистість у дорадянський час, і це не могло не позначитися на його науковій діяльності, житті. Потрапивши в нові умови, Федір Потушняк знаходився, як людина «старих» часів, під постійним ідеологічним та психологічним тиском. Здавалося б, що заняття археологією, далекою від актуальної політики та ідеології, дозволить уникнути необґрунтованих звинувачень у неблагонадійності. Та система робила своє. То тут, то там публічно, на ідеологічних форумах, на сторінках газет тощо, його звинувачували у всіх мислимих і немислимих гріхах, що, звичайно, негативно впливало на його повсякденне життя, здоров’я.
|
К 91.9: 83.3
П 64
Федір Потушняк : до 100-річчя від дня народження : бібліогр. покажч. / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. : М. Б. Бадида, О. А. Канюка ; відп. за вип. Л. З. Григаш ; передм. Д. М. Федака. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2010. – 100 с. : іл. – (Корифеї Закарпаття: бібліографія).
Бібліографічний покажчик «Федір Потушняк», підготований з нагоди 100-річчя від дня народження видатного письменника та вченого, продовжує серію «Корифеї Закарпаття: бібліографія», яка послідовно акумулює творчість найбільш відомих письменників Закарпаття. У покажчику вперше найповніше зібрано матеріали про літературну та наукову творчість Федора Потушняка (1910-1960) та літературу про його життя за період з 1934 по 2010 рік. Видання адресоване літературознавцям, викладачам, студентам-філологам та історикам, вчителям, бібліотечним працівникам, усім, хто захоче докладніше познайомить з життям і творчістю Федора Потушняка. |
|
К 83.3
Н 34
Науковий і мистецький світ Федора Потушняка : матеріали міжнар. наук. конф., присвяч. 100-річчю від дня народж. видатного укр. письменника і вчен., Ужгород, 15-16 квіт. 2010 р. / М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. закл. "Ужгород. нац. ун-т" [та ін.] ; упоряд. І. Ліхтей ; редкол. : Л. Бабота, В. Барчан [та ін.]. – Ужгород : Ліра, 2010. – 456 с. : рис. – Бібліогр. наприкінці ст.
У збірнику вміщено матеріали міжнародної конференції "Науковий і мистецький світ Федора Потушняка", яка проходила 15-16 квітня 2010 року в Ужгороді і була присвячена 100-річчю від дня народження цього видатного українського письменника, археолога та етнолога.У науковому виданні опубліковані наукові студії відомих учених України, Словаччини, Польщі, Угорщини та ін. Упорядник видання – завідувач кафедри історії Стародавнього світу і Середніх віків УжНУ, доцент Ігор Ліхтей. Співорганізатори наукового форуму - кафедра історії Стародавнього світу і Середніх віків та кафедра української літератури Державного вищого навчального закладу "Ужгородський національний університет", Закарпатська ОДА та обласна рада. Пропоноване наукове видання стане корисним для науковців, учителів, усіх, хто вивчає літературу, археологію та етнологію Закарпаття.
|
К 83.3
Н 12
На терезах вічності [Електронний ресурс]: метод.-бібліогр. матеріали до 100-річчя від дня народж. Федора Потушняка (1910-1960) / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка, Наук.-метод. від. ; матеріал підгот. О. В. Малинич, Н. М. Панчук, Н. І. Смільгіна ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород, 2010. – 40 c. : кольор. іл. – Бібліогр.: с. 29-35. – Режим доступу:
Методико-бібліографічні матеріали "На терезах вічності", підготовані на допомогу широкому відзначенню 100-річчя від дня народження видатного письменника і вченого нашого краю Федора Потушняка, включають велику оглядову статтю літературознавця і видавця Дмитра Федаки "Наш незрадний Потушняк", що допоможе побачити життя і творчість Федора Потушняка у світлі сьогодення, а також сценарій літературно-музичного вечора, схему книжково-ілюстративної виставки та подорож по найновішій збірці вибраного "Мій сад". Видання доповнюють бібліографічні матеріали, що сприятимуть пошуку та ознайомленню з новими виданнями та публікаціями про життя і творчість ювіляра. |
|
Вшанування пам'яті
У 1995 році на честь письменника, науковця та громадсько-культурного діяча Федора Потушняка Закарпатською обласною радою народних депутатів заснована регіональна літературна премія Закарпатської області — Обласна премія імені Федора Потушняка. У травні 2011 року Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці було присвоєно ім’я Федора Потушняка. У травні 2013 р. на фасаді будівлі бібліотеки встановлено меморіальну дошку Федору Потушняку. Бронзовий портрет Федора Потушняка ліпив знаний закарпатський скульптор Богдан Корж. |
Закарпатська обласна літературна премія імені Федора Потушняка |
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".