Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Його жалі і світлі мрії

2017-02-13
до 100-річчя від дня народження Андрія Патруса-Карпатського

 

 
 
 
 
Усе, що в серці найсвятіше,
 
Я присвятив землі моїй,
 
Де ранок соснами колише
 
У млі казково-голубій...
 

 

 

 

 

 

 

Андрій Патрус-Карпатський

(1917-1980) 

Його ім'я почало з'являтися на літературному небосхилі на початку 30-х років минулого століття. Народився Андрій Михайлович Патрус 29 березня 1917 р. в с.Теребля, що на Тячівщині. Був то період, коли Закарпаття входило до складу буржуазної Чехословаччини, яка насаджувала в краї колоніальні порядки. 
Після закінчення місцевої школи А.Патрус навчається в Хустській гімназії. Молодий гімназист включається в політичне життя краю, бере участь у демонстраціях трудящих, виступає на мітингах безробітних. У 1934 р. ужгородська русофільська газета «Наш путь» надрукувала перший вірш поета «Мой клич». Його вірші почали все частіше з'являтися на сторінках русофільських видань «Карпато-русское слово», «Русскій народний голос». Під псевдонімом Сірий, Гранчак, Карпатський він друкує твори на сторінках видань «Карпатська правда», «Календар Карпатської правди», «Голос молоді». Його вірші, оповідання, памфлети представляють окремі чеські журнали та газети. У 1935 р. А.Патруса виключають із Хустської гімназії за приналежність до підпільної комсомольської групи. Він переїздить до Мукачева, де екстерном закінчує Мукачівську російську гімназію. А в 1937 р. двадцятирічний поет став автором збірки «Плетью по совести». Були у першій книжці А.Патруса вірші про природу, кохання, але переважали соціально-політичні мотиви. 
У вірші «Поетам», який сприймався як творче кредо автора, А.Патрус-Карпатський закликав побратимів по перу писати хореї про гніт і голод, підняти голос на захист скривджених. Він вірив у крашу долю, у те, що тумани розвіються над Карпатами і настане весна («Осінь в Карпатах»). 
А.Патрус- Карпатський не обмежував себе короткими віршами. У 1938 р. в Нью-Йорку видав книжку «Рідний край кличе», в яку, крім віршів, увійшли поеми і оповідання. 
Коли на Закарпатті розпочався рух за Карпатоукраїнську державу, Патрус-Карпатський порвав з москвофільством, брав активну участь у розбудові незалежної преси, став трибуном рідної Держави. 
У березні 1939 р., коли Закарпаття окупувала фашистська Угорщина, поет потрапив до концтабору, розміщеного у с.Крива, поблизу Хуста. Через кілька тижнів йому вдалося втекти з концтабору і виїхати на Західну Україну. Працював у Стрию, Львові. 
Під час Другої світової війни А.Патрус воював на Південно-західному фронті - командував кулеметною ротою, працював на дипломатичній роботі при Чехословацькій військовій місії в Куйбишеві та Москві. Будучи на фронті, не кидав пера. У 1943 р. видав збірку віршів «Батьківщина кличе до бою». Через усю поезію А.Патруса-Карпатського періоду війни проходить віра в перемогу, У те, що народ «волю здобуде в огні». Жадана воля асоціюється в його поезії з традиційними образами весни і сонця («Прийде знов весна», «Палкі чуття не відірвати», «Засяє сонце щиро»). 
Перемога над фашизмом сприймалася поетом як кінець злидням, стражданням рідного краю і торжество волі, яку принесли трудящим воїни-визволителі. А.Патрус-Карпатський не міг показати, як із визволенням прийшли на Закарпаття чорні дні колекти¬візації, політичних репресій, русифікації та інші «блага» тоталітарної системи. 
Після визволення і возз'єднання Закарпаття з Україною А.Патруса-Карпатського направляють на роботу в газету «Закарпатська правда». Його обирають відповідальним секретарем Закарпатського відділення Спілки письменників України. У 1946 р. з'являється його збірка з символічною назвою «Одної матері ми діти». А в 1947 р. А.Патруса-Карпатського було безпідставно репресовано. На підставі звинувачень сталінські опричники загнали поета до тюрми особливого режиму за те, що «систематично співробітничав... у фашистсько-націоналістичній пресі, «працюючи в 1942-1943 рр. у Чехословацькій військовій місії в СРСР, займався шпигунською діяльністю». 
Особлива нарада 11 грудня 1948 р. оголосила йому суворий вирок - 25 років тюрми. Працював у шахтах Воркути лісорубом і електропильшиком в Озерлагу, а у вільний від роботи час знайо¬мив в'язнів з історією та літературою, потай писав вірші, які скла¬ли рукописну книжечку «Голуба далечінь». 
У грудні 1956 р. А.Патрус-Карпатський був звільнений з-під варти з довідкою МВС, у якій відзначалося, що він «содержался в местах заключения МВД с 12 X 1947 по 24 XI 1956,откудаосвобожден по прекращению дела за недоказательностью обвинения». 6 грудня СПУ поновила А.Патруса-Карпатського в письменницьких лавах у зв'язку з реабілітацією. За 9 років, змарнованих у тюрмах і концтаборах, йому виплатили компенсацію в сумі 6000 карбованців. У 1958 р. виходить його книжка «Що в серці найсвятіше». За нею - «Іду життям» (1960), «Бескиде, відрадо моя» (1961), «Колиска орлина» (1963), «Малиново квітнуть ялини» (1966), «Чорт на мотоциклі» (1966), «Терези часу» (1967), «Верховина» (1978). 
У творчому доробку А.Патруса-Карпатського були злети, здобутки, були, як і в кожного поета, вірші-одноденки. Не судилося йому відчути атмосфери свободи й демократії у вільній Українській державі. Пішов із життя 19 квітня 1980 р. Якби доля дарувала йому хоча б півтора десятиліття, якби мав можливість відійти від канонів соціалістичного реалізму, очевидно, написав би він не одну книжку поетичних творів найвищого гатунку. Можливо, з'явилися б речі, яких ми вже ніколи не побачимо. 
Минають роки, змінилася шкала соціально-культурних цінностей, випадають із літературного процесу слабші твори. Та залишаються в творчому доробку А.Патруса-Карпатського вершинні твори, якими може гордитися українська література. 
Надія Ференц
Ференц, Надія. Андрій Михайлович Патрус-Карпатський : 90-річчя від дня народж. поета, прозаїка (1917-1980) / Н. Ференц // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2007 рік : рек. бібліогр. посіб. / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2006. – С. 156-160. – Бібліогр. наприкінці ст.

Окремі видання творів Андрія Патруса-Карпатського

К 84-5
П 20
Патрус-Карпатський, Андрій. Що в серці найсвятіше : лірика, легенди, поема / А. Патрус-Карпатський. – К. : Рад. письм., 1958. – 240 с.

К 84-5
П 20
Патрус-Карпатський, Андрій Михайлович. Іду життям! : лірика / А. М. Патрус-Карпатський ; ред. В. Панченко ; худ. О. П. Терновська. – Ужгород : Закарпат. обл. вид-во, 1960. – 112 с.
К 84-5
П 20
Патрус-Карпатський, Андрій Михайлович. Бескиде, відрадо моя : поезії / А. М. Патрус-Карпатський ; ред. Ю. П. Петренко. – К. : Рад. письм., 1961. – 128 с.

 

 

К 84-5
П 20
Патрус-Карпатський, Андрій Михайлович. Колиска орлина : вірші та поеми / А. М. Патрус-Карпатський ; ред. Л. С. Малахова ; худ. Г. Р. Кохан. – К. : Держ. вид-во худож. л-ри, 1963. – 158 с.
К 84-5
П 20
Патрус-Карпатський, Андрій Михайлович. Малиново квітнуть малини : поезії / А. М. Патрус-Карпатський ; ред. Г. П. Коваль. – К. : Рад. письм., 1966. – 88 с.
К 84-5
П 20
Патрус-Карпатський, Андрій Михайлович. Терези часу : поезії / А. М. Патрус-Карпатський. – Ужгород : Карпати, 1967. – 88 с.
К 84-5
П 20
Патрус-Карпатський, Андрій Михайлович. Співучі смереки : поезії / А. М. Патрус-Карпатський ; упоряд. та передм М. І. Дубина ; ред. Т. В. Карбовнича ; худ. А. М. Пугачевський. – К. : Дніпро, 1987. – 198 с. : портр.
К 84-5
П 20
Патрус-Карпатський, Андрій Михайлович. Голуба далечінь : поезії / А. М. Патрус-Карпатський ; упоряд., передм. О. Д. Довганич. – Ужгород : ВАТ "Видавництво "Закарпаття", 2008. – 440 с. : портр. – (Письменство Закарпаття).

Поезія Андрія Патруса-Карпатського (1917-1980) — своєрідна нивка розмаїтої української поетичної ниви, яку він старанно доглядав упродовж чотирьох з половиною десятиліть: і за часів Першої Чехословацької Республіки, до складу якої входило його рідне Закарпаття, і в часи розбудови Карпатської України, і на тернистих шляхах пошуків пристанища в довоєнній Україні у 1939-1941 роках, і на путівцях воїна Чехословацького корпусу, сформованого в Радянському Союзі, і під тортурами сталінських концтаборів (1948-1956)  аж до скону. Вибрана лірика та поеми, що ввійшли до цієї книги — найповніше нині видання його творчої спадщини.

Література про життя і творчість Андрія Патруса-Карпатського

Андрій Патрус-Карпатський : [коротка довідка про життя творчість поета ; вірші] // Закарпатська поезія XX століття : антологія / заг. упорядкув. та передм. В. П. Густі. – Ужгород : Закарпаття, 2003. – С. 121-127 : портр. – (Серія Красне письменство Закарпаття).

Ференц, Н. Андрій Патрус-Карпатський : [про життя творчість поета / Н. Ференц // Письменники Срібної Землі : до 60-річчя Закарпат. орг. Нац. спілки письменників України / упорядк., передм., підготов. текстів П. М. Ходанича. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2006. – С. 287-289.

Патрус-Карпатський Андрій Михайлович : (29.3.1917-19.4.1980) ; [поет, прозаїк, перекладач з чес., словац. та угор. мов] // Павленко, Г. В. Діячі історії, науки і культури Закарпаття / Г. В. Павленко. – Ужгород : Патент, 1999. – С. 137-138. : портр.

Патрус-Карпатський Андрій : поет (1917-1980) // Дочинець, Мирослав. Енциклопедія Мукачева в іменах / М. Дочинець, Василь Пагиря. – Мукачево : Карпат. вежа, 2006. – С. 168 : портр.

Довганич, О. Д. Трагічна доля поета : Патрус-Карпатський Андрій Михайлович / О. Д. Довганич // Реабілітовані історією : Закарпатська область.Кн. 2 – Ужгород : Вид-во Закарпаття, 2004. – С. 499-504. –Бібліогр. наприкінці ст.

“Криваві тіні Кремлю” : літературна творчість репресованих закарпатців : [в т. ч. про А. Патруса-Карпатського] / упоряд., підгот. текстів : О. Д. Довганич,  Д. М. Федака ; редкол. : М. А. Попович [та ін.]. – Ужгород : Закарпаття, 2006. – 664 с. : портр.

Хланта, I. Андрій Патрус-Карпатський : поет, прозаїк / І. Хланта // Хланта, I. Літературне Закарпаття у XX столітті : біобібліогр. покажч. / І. Хланта. – Ужгород : Закарпаття, 1995. – С. 539-544.


***

Андрій Патрус-Карпатський // Від Карпат – до Дніпра. – Ужгород : Патент, 1997. – С. 34-35. : портр.

Андрій Патрус-Карпатський // Відлуння Карпат. – Ужгород : Срібна Земля, 1994. – С. 30-31. 

Густі, В. Спогад про Андрія Патруса-Карпатського : вірш / В. Густі // Новини Закарпаття. – 2012. – 7 квіт. – С. 21.

Гаврош, О. Голуба далечінь Патруса-Карпатського. Вибране найзагадковішого закарпатського поета вийшло через 30 років після його смерті : [вибрані поезії "Голуба далечінь"] / О. Гаврош // Старий Замок. Паланок. – 2009. – 30 квіт. -6 трав. – С. 18.       

Довганич, О. Д. "З гнівом до кривди і любов’ю до України" : ще раз про трагічний і творчий шлях поета Андрія Патруса-Карпатського / О. Д. Довганич // Трибуна. – 2006. – 28 жовт. – С. 13.

Довганич, Омелян. Доля поета : до 90-річчя народж. А. Патруса-Карпатського / О. Довганич // Календар "Просвіти" на 2007 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіта", 2007. – С. 44-46. : портр.

Довганич, О. Поема про Олександра Духновича, написана в таборах ГУЛАГу : [про поему А. Патрус-Карпатського "Предтеча за Бескидами"] / О. Довганич // Дукля. – 2004. – № 1. – С. 41.

Мелеш, Й. Невiдомi сторiнки минулого : [про А. Патруса-Карпатського] / Й. Мелеш // Новини Закарпаття. – 2002. – 9 лют.

Патрус-Карпатський, Андрій. Добірка поезії : [в т. ч. коротка біографія] / А. Патрус-Карпатський // Дукля. – 2009. – № 1. – С. 2-7. : портр.

Руда, Л. Вiдомi i невiдомi сторiнки життя А. Патруса-Карпатського : [про репресованого письменника] / Л. Руда // Слово. – 2002. – 21 берез.

Скунць, П. Чоловiк свободи : [про репресованого А. Патруса-Карпатського] / П. Скунць // Срiбна Земля. – 2002. – 6 квiт.

Ткач, М. Головна життєва місія Андрія Патруса-Карпатського / М. Ткач // Зоря Рахівщини. – 2014. – 11 січ. – С. 7. : портр.       

Удут, М. Андрій Патрус-Карпатський – справжній син та патріот Срібної Землі / М. Удут // Срібна Земля. – 2012. – 30 берез. – С. 11.

Ференц, Н. Вiн знав однаково любов i гнiв... : [про А. Патруса-Карпатського] / Н. Ференц // Новини Закарпаття. – 2002. – 6 квiт. – С. 21.

Чорногор, В. Поет з орлиної колиски : у ці дні є нагода згадати про Андрія Патруса-Карпатського / В. Чорногор // Новини Закарпаття. – 2012. – 7 квіт. – С. 21.

Інтернет-ресурси

Андрій Патрус-Карпатський  : матеріал з Вікіпедії

Довганич, О. Д. Трагічна доля поета : Патрус-Карпатський Андрій Михайлович 

Капітан Л. І. Андрій Патрус-Карпатський : доля літератора та людини

Розповідь сина А.М. Патрус-Карпатського доктора психологічних наук Ігоря Кунцевича з Санкт-Петербурга


Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день